Upadek Opla z klasy wyższej - Opel Kapitan KARPROJEKT

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 вер 2024
  • Opel w okresie przedwojennym (II WŚ) wprowadził do swej palety aut, samochody luksusowe w postaci Opla Admirala i Opla Kapitana. Samochody te były produkowane od 1937r (Kapitan od 38r.) z przerwą na okres wojenny aby powrócić do produkcji w 1984r (Kapiant). Kapitan posiadał silnik 2,5l zaś jego bardziej luksusowy brat Admiral posiadał silnik 3,6l R6.
    I uwaga, auta te konkurowały z markami takimi jak Horch, Mercedes-Benz czy Maybach!
    Modele dwumiejscowe kabrio są dzisiaj bardzo poszukiwane ze względu na bardzo małą ilość wyprodukowanych egzemplarzy.
    Kapitana wskrzeszono po okresie wojennym i produkowano do 53r. w liftingowanej formie, następnie wprowadzając nowocześniejsze bryły Kapitan 1953-58 i następnie P1 i P2.
    No i tak prowadzi nas to do 64r., kiedy wprowadzono modele KAD (Kapitan, Admiral, Diplomat) w wersji A. To w tych latach GM, który posiadał pakiet większościowy Opla od 1929r, zdecydował się mocniej podkreślić swoje aspiracje do proponowania aut bardziej amerykańskich dla europejskich odbiorców. Kapitan i Admiral nawiązywali do swoich poprzedników, zaś wprowadzony Diplomat miał być flagowcem Opla w Klasie aut luksusowych. Modele KAD Miały identyczne nadwozia zdominowane przez proste linie, ale różniły się wyposażeniem i silnikami, choć i tu jest to skomplikowane bo w Kapitanie również można było mieć V8. Pięć lat później zastąpiono je modelami serii B, które różniły się również zewnętrznie ale o tym w innym wpisie i filmie.
    Kiedyś z określeniem jakie auto należy do klasy Premium było prościej. Wystarczyło spojrzeć na pojemność silnika. K i A były oferowane z silnikiem o pojemności 2,6l i mocy 100KM auta te dostały bezobsługowe popychacze zaworów, zsynchronizowaną skrzynie biegów manualną lub dwubiegowy automat. Ciekawostką z dzisiejszej perspektywy, jest to o czym rozmawialiśmy z Karolem. Kapitan ten niby najuboższy brat posiadał 6 miejsc przez zastosowanie 3 osobowej kanapy na przodzie. A i D posiadały już oddzielne miejsca. A Wy jak uważacie lepsze były 3 miejsca czy 2?
    Opel również rozwijał układ hamulcowy, gdzie w Kapitanie pierwszy raz zastosował dwu obwodowy układ hamulcowy, rozdzielony na przednią i tylną oś. Dodatkowo instalując tzw. serwo pośrednie, które pracowały z przednimi hamulcami tarczowymi. Tylne hamulce bębnowe oparte były na pompce.
    Silnik 2,6l zmieniono później na silnik 2,8l choć w Austrii oferowano również silnik 2,5l. Ciekawostką jest to, że w Kapitanie można było zamówić silnik z flagowego Diplomata V8(113 takich Kapitänów i 622 Admirale) ! Pojemność 4,6l i pocy 190KM. Seryjne Kapitany i Admiral osiągały Vmax na posiomie 155km/h (2,6l, 170km/h dla 2,8l) Diplomat był w stanie poruszać się z prędkością do 200km/h, a do 100km/h ogarniał się w 11s!
    Diplomat w porównaniu z Kapitanem i Admiralem był przepełniony luksusem, wnętrze z dobrej jakości miekkich materiałów, wykładzin z długim włosiem, welurową grubą tapicerką. Zyskał również więcej chromów na zewnątrz i dyskretne oznaczenie wersji silnikowej V8 w postaci szerokiej litery V i cyfry 8 pomiędzy jej ramionami. Diplomat A V8 posiada również licznik wyskalowany do 250km/h (przypomnę mamy rok 64). z Zewnętrznych akcentów rodem z Ameryki mamy też dach winylowy, elektryczne szyby, rozkładane fotele, lusterka boczne z regulacją z kabiny oraz oświetlenie podłogi tylnej części auta! Diplomat otrzymał w standardzie również hydrauliczne wspomaganie kierownicy, choć była to opcja dla K i A. W 65r. wprowadzono również V8 o pojemności 5,4l która miała 230KM, i bujała Diplomata do 207km/h. Taka sama jednostka została również użyta w Bitter CD lub jak kto woli Diplomat Bitter CD.
    Model Diplomat Coupe, który jako pierwszy posiadał silnik 5,4 V8 był najszybszym autem w Nimczech, był również najbardziej pożądanym. Poza tym był to również najdroższy Ople bo Diplo Coupe kosztował 25500 marek, gdzie Rekord "tylko" 6980 marek, a Garbus kosztował ok 3600marek, czyli Taki Diplomat Copue kosztował tyle co 7 garbusów. Kapitan i Admiral z V8 kosztowały 14500 i 15500 marek czyli odpowiednio 4 garbusy i 4 i pół. Podstawowe wersje to równowartość 3 garbusów. Diplomat Sedan kosztował 5 garbusów ok 17 500 marek. Do 1967 r. halę montażową Karmanna w Osnabrück opuściły zaledwie 304 egzemplarze Diplomata V8 Coupé. Od 1966 r. silnik V8 5.4 oferowano także w sedanie.
    Powiedzieć, że w tamtych latach Opel KAD był klasą to jakby nie powiedzieć nic. Tym autem się płynie, w tym aucie jest komfort i czujesz się "jakby luksusowo", co tu dużo mówić prawie 5m długości i 2m szerokości robi wrażenie również dziś.
    KAD serii A zastąpiły KAD serii B, które utrzymywały tradycje. Następnie zostały zastąpione przez Senatora A1, A2 i B z dyskusyjnym skutkiem.

КОМЕНТАРІ • 37