W systemach OFF GRID każda kilowatogodzina energii i każdy Watt mocy jest istotny. Dlatego zapraszam do obejrzenia materiału. Wyjaśnię Wam co dają optymalizatory mocy i jakie są ich największe zalety.
@@kondzio2003 Jest ja najbardziej po polsku. Jednostka prądu pochodzi o nazwiska Jamesa Watta zatem obie formy są prawidłowe. Można pisać zarówno Wat jak i Watt i jest OK. Oczywiście można zawsze o to zapytać profesora Bralczyka.
@@EkoNiezalezny Watt to nazwisko, a wat to jednostka. Nie mówi się "pięć wattów" ani "pięć wat" tylko "pięć watów". Poza tym jednostki w języku polskim pisze się małą literą.
@@kondzio2003 Ten Wat pochodzi od nazwiska Watt. Część jednostek w układzie SI także jest oznaczana wielką literą. Np. A - czyli Amper od tegoż samego nazwiska. Voltów akurat nie ma w głównym układzie a jedynie w pochodnym. Ale także nazwa pochodzi od nazwiska i zapisujemy ją przez duże V a nie przez v.
Fajnie, że Ci się podobał. Optymalizacja to rewelacyjna sprawa. Szkoda, że tak wiele osób tego nie rozumie i uważa, że to zbędny dodatek do fotowoltaiki.
17:40 rozumiem ze te panele ma Pan przy granicy działki i dość nisko przy ziemi. Jeżeli ktośby się tam wybudował na tej działce obok gdzie jest teraz trawa to nie będzie problemu z zacienieniem?
Pan jest Genialny w tym co robi . To pasja . I radość bo swoje . Fajnie ze producenci z Chin juz obniżają aku . Juz dostałem 48v 200 a za 4.7 tys płn :) ciekawie się zaczyna . Kwestia czasu w polsce będzie za max 6 tys płn .Nie 20 tys :) panele 400 w za 250 płn to mistrzostwo . Technologia Half cut po części wypchaly optymalizatory .oraz Deye Potężne parcie na rynek Eu Victrona wyeliminuje :( to pewne. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić każda złączka dodadkowa do mc4 przed inventer em to już problem grzania się na stykach . Z stąd wykluczyłem u siebie optymalizatory . Oksydacja złączek grożi pożarem. Optymalizatory spełnia rolę jak sąsiada drzewo . Słup itd w ciągu dnia może nam robić cień ale jak zero przeszkód to super bez optymalizatorow można. Ps mam zamiar deye 50 zainstalować . Czy pan możemy pomóc w tym ?
To bardzo niska cena. Pytanie tylko jaka będzie sprawność, żywotność, liczba cykli pracy itp. To wychodzi w okolicach 450 zł/kWh a to cena, w której naprawdę trudno jest zadbać o to, aby parametry nie były jedynie na nalepce. Victrona nie ruszą nawet Deye. Ten tort jest olbrzymi i to jest tak, że część rynku zawsze wybierze to co tanie a druga część zawsze wybierze rozwiązania drogie, bo one siłą rzeczy będą o wiele lepsze i będą miały dłuższą żywotność. Oczywiście, że złączki zawsze są ryzykiem i właśnie dlatego jest potrzebny optymalizator. To on w razie problemów wyśle alert do systemu a system odpowiednio zareaguje na dane zdarzenie. To kwestia bezpieczeństwa. Bez optymalizatora inwestor nie będzie wiedział, czy wszystko jest OK, czy też może coś niedobrego zaczyna się dziać. Z optymalizacją będzie o tym wiedział natychmiast. Jeżeli chodzi o DEYE, to ja się tym nie zajmuję. Ja wspieram Victrona i SolarEdge. Ale sugeruję kontakt z Waldkiem Wawerem @ZeptoBox. On może pomóc przy DEYE.
@@krzysiekkrzysiek8234 OK - muszę o tym poczytać. Pytanie tylko jaką sprawność mają latem, bo jak są całe czarne, to o wiele bardziej się nagrzewają a wtedy sprawność każdego ogniwa spada..
Optymalizatory w instalacji mają uzasadnienie tylko wówczas, gdy cień od przeszkody terenowej przesłania choćby jeden moduł w stringu. Jeśli komuś to przeszkadza oczywiście, bo zwykle cień powstaje w określonych porach roku, o określonej godzinie, przez określony czas. Jeśli to czasowe zacienienie komuś przeszkadza i powoduje stratę nie do zaakceptowania, to wtedy można zainstalować optymalizatory. Jednak należałoby przeliczyć zasadność ekonomiczną tejże instalacji.
Tak zgadzam się z Tobą. Cień to najważniejsza rzecz. Ale nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo i ciągła analiza temperatury złączy. Do tego w przypadku wyłączenia falownika spadek napięcia po stronie DC do 1V nawet gdy panele są w pełnym słońcu. No i oczywiście monitoring na poziomie modułu. To oczywiście może być traktowane jako swego rodzaju bajer, ale zdecydowanie ułatwia znalezienie problemu gdy ten się pojawi. Ekonomiczność także zależy od tego na co stawiamy. Zasadniczo instalacja na SolarEdge jest droższa o około 20-25% od takiej typowej bez optymalizacji. Ale wiadomo - coś za coś.
Dlatego w optymalizację niech się bawią nieświadomi nowobogaccy ideologicznie spaczeni idioci. Bo okazać się może, że czas zwrotu optymalizacji systemu znów będzie balansował na granicy opłacalności, lub najzwyczajniej nigdy się nie zwróci. Każdy system wprowadzony i rozpropagowany przez naszych zarządców jest tak skalkulowany, żeby nigdy nie przyniósł korzyści Kowalskiemu, za to dostarczył miliardowych zysków rocznych właśnie im... My, naszym zadaniem jest utrzymywanie koryta wiecznie pełnego, i tak jest od zawsze. Dopóty będzie dział się ten globalny absurd, dopóki ludzkość nie stanie się świadoma, a wszystko wskazuje na to, że już nie zdąży... Mam tylko jedno pytanie do Ciebie, jak się czujesz wiedząc co się dzieje wokół nas, skoro jednocześnie bierzesz czynny udział w procederze odmóżdżania tłumu...? Ja wiem po co to robisz - masz rodzinę, kredyty, dom do dokończenia oraz obejście. Ale jesteś świadomy i wiesz, że to wyłącznie wykreowany w ludzkich umysłach stan posiadania za to odpowiada. Nie wystarczył Ci dom 90m2 z kotłem na ekogroszek i off grid 20kWp lub nawet dyszka na dwuosiowym trackerze. Pocisnąłeś z projektem wykraczającym poza skalę logiki, i tym samym niczego nie udowodniłeś, poza tym, że się nie da, co z kolei potwierdziłeś. A nie da się w offie funkcjonować bez względu na jego wielkość, jak i pojemność magazynu, tym bardziej posiadając duży dom zasilany wyłącznie energią elektryczną. Jak się zatem czujesz będąc świadomym i mądrym facetem, jednocześnie biorącym udział w tym całym cyrku i teatrze tylko po to, by zaspokajać potrzeby notabene wykreowane przez szambo płynące głównym ściekiem...? Bo takich potrzeb nie mieliśmy 2 dekady temu... Takich potrzeb nie mieli nasi ojcowie, dziadkowie... Rozumiesz, że będąc świadomy uległeś manipulacji przez inżynierię społeczną...? Padłeś ofiarą systemu, a przecież walczysz z nim propagując życie poza siecią... A sieć to element systemu, bo prąd jest darmowy, tak jak każdy inny rodzaj energii... @@EkoNiezalezny
Ja tam jestem przeciwny nadmiarowi pierdułek, to wszystko powinno być jak najprostsze, ale przyznam że to 6:22 jest ciekawe i może być przydatne. Znam przypadek że gościa odwiedzili ludzie z fotowoltaiki, ale nie naganiacz ale sam kierownik ekipy montażowej i pyta czy nie chce rozwijać swojego zestawu na dachu, bo robią w okolicy, może coś dołożyć, może coś zmienić. Pogadali sobie i inwestor stwierdził że on tam się nie zna ale odnosi wrażenie że jakby wytwarza się mniej energii niż niegdyś. Zaproponował majster przegląd. Weszli na dach, posprawdzali połączenia, porobili pomiary i wyszło że w instalacji 6kW dwa panele miały odchyłki około 20 i 30 procent.
No właśnie. Gdyby też inwestor od początku miał zamontowane optymalizatory, to wiedziałby już dawno które panele psują mu pracę całej instalacji a naprawa byłaby dużo szybsza, łatwiejsza i zapewne tańsza. A czemu ciekawe jest do 6:22? Czy potem już nie?
@@EkoNiezalezny szczególnie ciekawy nie tyle do, a w tym momencie, w temacie poruszonej przeze mnie problematyki. Oczywiście cały materiał jest ciekawy.
No to falownik plus ten optymalizator to koszt jest spory. Nie zmienia to faktu ze dalej to szeregowo jest polaczone ,a z tym skokiem uzysku to bym nie przesadzal to bardziej wycina panel z obiegu co i tak spowoduje przy polaczeniu szeregowym spadek napiecia na calym stringu. Dla mnie lepsze wyjscie to mikroinwertery. Osobne mppt dla każdego panelu i nie masz spawarki na dachu, brak koniecznosci zabezpieczenia DC i tez masz mozliwosc monitoringu każdego z paneli. Ja u siebie poszedl bym w mikro ,ale do offgrid to Twoje rozwiazanie z racji wyzszego napiecia ma na pewno wiekszy sens..
Właśnie tutaj nie ma zjawiska spadku napięć dlatego, ze SolarEdge pracuje na napięciach DC między 750 a 900V. Optymalizatory podbijają napięcie zatem jak jeden wyleci to inne wyrównają stratę. Do tego jeżeli chcesz to możesz je także łączyć równolegle - nie ma z tym żadnego problemu. Tutaj też masz osobne MPPT dla każdego panelu a w razie rozłączenia falownika masz na każdym optymalizatorze napięcie 1V. Aby ono urosło musi być komunikacja z falownikiem. Do tego wyższe napięcie to mniejszy prąd i możliwość stosowania cieńszych przewodów solarnych albo o wiele dłuższych tras kablowych np. w przypadku instalacji gruntowych sporo oddalonych od budynku.
Nie tylko, ale to jeden z elementów. D tego podczas wichury można ustawić instalację poziomo, ale gdyby nie została tak ustawiona, to dzięki tym prześwitom, nie będzie stanowiła aż tak dużego żagla. Do tego odległości są wymagane, aby panele podczas wychylenia wzajemnie się nie zacieniały.
Ile lat będzie działał PRAWIDŁOWO OPTYMALIZATOR ?, Czy też około 25 lat jak panele fotowoltaiczne???, bo wtedy jest dobrą przystawka do całości, czy może 2-3 lata ?... a wtedy to wyrzucone pieniądze.... ! Pozdrawiam.
@@zbigniewlachowicz7258 Zima to trudny okres, ale mam pewien pomysł na odśnieżanie paneli. Testuję go. Jak wypali, to podzielę się informacjami z widzami.
Ja też mam taki pomysł.Na trakerach obrotowych w dwóch osiach możliwy do spełnienia ! Wystarczy obrócić wszystkie panele do góry brzuchem na okres nocy lub w okresie opadów śniegu !!! Pozdrawiam serdecznie @@EkoNiezalezny
@@zbigniewlachowicz7258 W teorii byłby to dobry pomysł, ale panel jeżeli nie jest to szkło-szkło, to jest bardzo delikatny od spodu. Przy dużym obciążeniu śniegiem nie chroni go przed ugięciami żadna szyba a to może spowodować, ze dojdzie do mikropęknięć wafli krzemowych i panel będzie do wyrzucenia. Mogą się także zacząć pojawiać hotspoty. Zatem myślę, że jest to o wiele bardziej ryzykowne.
Warto odizolować kauczukiem rury freonowe na zewnątrz budynku z uwagi na straty ciepła. Lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o ekonomie zużycia prąd przez pompę ciepłą było by puszczenie CO bezpośrednio w podłogę o niższym parametrze niż 44 stopni w bufor obsługujący 2 in 1 tj. CO i CWU pompa zużywa bezsensownie więcej energii. Jak na nowy dom zużycie energii powinno być zdecydowanie niższe. Ogólnie do takiej landary lepiej wsadzić polską pompę gruntową z odwetami wyszło by jak za zanotowany zubadana. Rozumiem że sprzedajesz i montujesz solaredge bo taniej i lepiej zrobimy na mikroinwerterach hoymiles. Przy rozwiązaniu przy awarii mikroinwertera dotyka to tylko 4 paneli przy awarii inwertera solaredge siada cała istalacja i koszty znaczne. Wyprzedzam temat jakości i długości gwarancji hoymiles standardowo okres 12 lat opcja wydłużenia do 25 lat produkt dobry w dobrej korelacji cena jakość. Im dalej w las na kanale tym bardziej handel a tak fajnie się zaczynało od spięć sąsiedzkich.
Nie zgadzam się z Tobą. Widziałeś na filmie instalację na której jeden panel nie działał. Jeżeli nie to obejrzyj jeszcze raz. Instalacja normalnie działa - nie działa tylko jeden moduł. Awaria absolutnie nie powoduje, że siada cała instalacja. Przecież to byłoby bez sensu. SolarEdge ma 25 lat na optymalizatory i 12 na falowniki z opcją przedłużenia do 25.
Tak bez żadnej złośliwości ale cały ten sprzęt OZE wart jest pewnie tyle co ten dom w stanie surowym zamkniętym . Pytanie techniczne : mam plan położyć na dachu około 12 paneli po 500watt tylko 3 z nich będą zaciemniane przez komin , czy wystarczy że podłącze optymizatory tylko na tych zaciemnionych panelach ? jeżeli tak to poproszę podaj jakieś które polecasz . Dzięki
Może tak, może nie. Tylko jakie to ma znaczenie? Ważne, że się zwraca i przynosi wymierne rezultaty. Jeżeli będzie to system inny niż SolarEdge, to tak - wystarczą 3 optymalizatory np. TIGO. Natomiast jeżeli dodatkowo zależy Ci na większych uzyskach energii, bezpieczeństwie PPOŻ, bezpiecznym napięciu na łańcuchu przy braku zasilania do falownika oraz czujnikach temperatury w złączach MC4, to tylko SolarEdge. Wtedy jednak musisz dać optymalizatory pod każdym panelem, niezależnie od tego, czy będzie on zacieniany, czy też nie.
witaj Piotrze zawsze w styczniu mamy takie dni słoneczne oby było te 12 stopni to pszczoły się oblecą , na razie pracują i grzeją się wzajemnie aby te mrozy przetrwać a do sieci Taurona nie podpięte. Panele odśnieżone lód zalega ,wsch-zach. ok już 6KW widziałem , napięcie na sieci wzorowe ok 240v tylko produkcji nie ma. Pozdrawiam
Mnie pociesza to, że w zasadzie to najgorszy okres to mamy już za sobą. Listopad i grudzień minęły. Styczeń, Luty i Marzec to miesiące, gdzie słońca jest coraz więcej ale przede wszystkim dzień jest coraz dłuższy. Zatem produkcji będzie więcej. I oby pogoda nam dopisywała przez 365 dni w roku.
W przypadku SolarEdge żaden panel nie może być niestety podłączony bez optymalizatora, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia się falownika. Ale możesz kupić minimalną ilość w zależności od tego, czy falownik masz jedno- czy trójfazowy a potem już dokładać sobie opty i do każdego dopinać kolejne panele. Z tego, co pamiętam przy serii S dla jednofazowych min. to 8 szt. a przy trójfazowych 16 szt. optów na string. Ale za każdym razem warto zerknąć w aktualną kartę katalogową, bo to lubi się zmieniać.
W przypadku optymalizatorów SolarEdge nie. To jest całość i tak trzeba ją kupować. Tzn. można kupić osobno, ale jedno bez drugiego nie będzie pracowało.
Projekt tego trackera sporo mnie kosztował pracy, czasu, uzgodnień, obliczeń, aby wszystko było odpowiednio wytrzymałe i odporne na obciążenia śniegiem oraz podmuchy wiatru etc. Z tego względu bezpłatnie go nie udostępniam.
Witam Ciebie Piotrze, napisz mi bo mam dylemat, posiadam falownik offgridowy 5.6kw easun, maksymalna moc z paneli jaką może przyjąć według instrukcji to 6kw 120A, i moje panele tyle dają, teraz chciałbym zwiększyć ilość paneli powiedzmy o 2kw w celu zwiększenia uzysku w pochmurne dni, moje pytanie czy falownik ograniczy w słoneczny dzień do tych 120a czy uszkodzi inwerter?
Niestety tak. Jeśli przekroczysz napięcie lub prąd na danym stringu, to możesz doprowadzić do uszkodzenia falownika. Dlatego właśnie zawsze warto jest kupować trochę większy falownik. Ale powiem Ci, że przy 5.6kW to on ma strasznie mały zapas po stronie DC. Z tego, co pamiętam SolarEdge przy mocy 6kW dopuszcza zdaje się 10 albo nawet 12 kWp paneli.
@@EkoNiezalezny wiesz jak to jest, apetyt rośnie w miarę jedzenia 😃 prawdę mówiąc nie wiem jaki jest zapas maksymalny, kiedyś miałem przy ostrym słońcu i zimnych panelach 6300w.
@@odcietyodsieci Wiem, wiem, znam ten ból. Miałeś lepsze uzyski, bo spełnione były warunki STC. Każdy producent je uwzględnia, ale nie można tego wykorzystywać do podnoszenia mocy sztucznie, gdyż wówczas, jeśli dodatkowo zaistnieją warunki STC, to sprzęt już ulegnie awarii.
Cześć, w trakcie zimy jest dużo bardzo słonecznych dni, kiedy na panelach zalega śnieg. Czy są dostępne systemy automatycznego odśnieżania? Nie mam na myśli żadnego konkretnego sposobu oprócz takiego, który spełni swoją rolę. Bez odkrytych paneli optymalizator też nie pomoże. Myślę, że film o takim rozwiązaniu byłby hitem.
Tak jest to problem i faktycznie tego typu materiał mógłby okazać się hitem. Nie widziałem żadnych gotowców natomiast ludzie różne rzeczy wymyślają. Ale temat wart jest uwagi,
Osobiście rozwiąże to montując na ogrodzeniu lub w zamian ogrodzenia -skłaniam się ku wersji zamiast ogrodzenia tj słupki i o nich bezpośrednio moduły bifacial550 w lub 650w odległość między słupkami wyznacza długość modułu 225-248 cm. Uzysk mniejszy niż idealne kąty itp tylko iż nowa forma rozliczenia prosumetna nie ma sensu kierowania paneli na szczytową produkcję latem lecz w ciągu doby poprzez cały rok. Pionowa instalacja więc brak problemu z śniegiem. Płot będzie wschód południe zachód od północy tj frontu domu tradycyjny
@@k.j.4347 Liczba ogrodzeń fotowoltaicznych rośnie i staje się to coraz bardziej popularne. Ale niestety uzyski są tutaj o nawet 60% niższe niż przy panelach pochylonych. To właśnie z tego samego powodu montaż paneli na barierce balkonu w bloku nie ma większego sensu.
Dolne powinny produkować o wiele lepiej niż górne. Sens ma jak najbardziej, przy czym po tym co napisałeś sądzę, że nie jest to SolarEdge, bo tam musiałbyś mieć wszystkie panele pod optymalizacją. Działanie optymalizatorów od innych producentów różni się od SolarEdge i inne nie mają aż takich osiągów jak SE.
@@EkoNiezalezny to są tigo na dolne pada cień rano co myślisz dołożenie na górne 8szt optymalizatorów czy to coś by dało czy nie ruszać tego I wiesz może czy te tigo mają monitoring jak tak to co jest potrzebne aby to działało
@@marekpa1675 Tigo nie ma takich osiągów jak SolarEdge, ale także jest dość dorby. Według mnie optymalizacja zawsze ma sens. Wcześniej jednak proponowałbym wykonać testy kamerą termowizyjną i sprawdzić w jakim stanie są dolne panele a w jakim górne. To także da wiele informacji na temat tego czy w tym konkretnym przypadku będzie to miało znaczący wpływ na uzyski.
@@marekpa1675 Ja akurat Tigo nie stosuję, ale z tego, co pamiętam Sławek z kanału @Panele fotowoltaiczne pokazywał u siebie, że ma właśnie TIGO i było tam widać jak który panel produkuje energię. Zatem zapewne da się w ten sposób monitorować. Musisz poczytać dokumentację od tych optymalizatorów i zobaczyć w jaki sposób one się komunikują z falownikiem lub jakąś bramką podłączaną do sieci LAN/Internet.
Tak się zastanawiam Po co ci się pchać w optymalizatory stringi, perszingi skrzyń na ścianach nalepiłeś do tych stringów. Masz system Enphase który obsłuży ci do 600 mikroinwerterów z jedną skrzynią sterujacą całość.Masz w nim wewnętrzny internet na RJ 45 lub opcjonalnie WiFi i widzisz co się dzieje z każdym mikroinwerterem jak coś się dzieje z panelem to nie ma wpływu na pozostałe nie palą ci się kable czy chałupa bo idzie od panela 230 V nie potrzebny ci drogi falownik . Możesz podłączyć baterię banków energii ile chcesz w zależności od potrzeb, która ma 15 lat gw. Mikroinwerter IQ7 i IQ8 ma 25 lat gw a więc koszty serwisowania są niskie jak w przypadku chińskiego badziewia i Viktrona
Tak - ale nie mam takiego bezpieczeństwa PPOŻ jak przy SolarEdge. Tutaj możesz podłączać dowolną liczbę optymalizatorów w zależności od mocy inwertera, który właśnie jest odpowiednikiem tej skrzyni sterującej. W przypadku mikroinverterów coraz częściej zakłady energetyczne robią problemy i nie chcą tego przyłączać, bo niestety ale dla nich każdy mikroinverter to inverter, który należy zgłosić i ich durne systemy tego nie ogarniają. Tutaj też mamy 25 lat gwarancji fabrycznej na optymalizatory. A na inverter podstawowa to 12 lat a rozszerzona to 20 lub 25 lat. Kosztów serwisowania instalacji na SolarEdge w zasadzie nie ma. Stały monitoring załatwia wszystko i serwisuje się tylko, gdy coś się wydarzy a to jest naprawdę rzadkość. To samo dotyczy Victrona - zero problemów.
Jak byś nie zaklinał jest hałas w porównaniu do gruntowej pompy. Zimą nie przebywamy dużo na dworze lecz wentylatory hałasują zwłaszcza jak zarasta pareonik szronem im mniejszy przepływ powietrza tym hałas wiekszyjasnr mieści się w normach podanych przez producenta lecz jeśli możemy w bardzo zbliżonych pieniądzach zamontować krajową pompę ciepła nie ma nad czym się zastanawiać Wygra bezawaryjnością w czasie a naprawę po 25 latach zrobi pobliski chlodnik bez problemu na 25 lat.
Oczywiście, że gruntowa będzie cichsza. Ale w razie problemów naprawa powietrznej to kilka godzin a naprawa gruntowej a zwłaszcza przy problemach w odwiertach, które jednak się zdarzają to masakra.
@@EkoNiezalezny Sterowniki PLC znam ale komunikacja PLC? Nie słyszałem. To standart komunikacji jak RS485/CAN lub Profibus? Komunikacja jest dwuprzewodowa? Wpina się w falownik? Jakie falowniki odbiorą tą transmisję? Hmm, po niskiej częstotliwości - czyli kablem 230V 50Hz? Aplikacja falownika zobaczy takie optymalizoatory? Jak dużo może być takich optymalizatoró w ukłądzie? Ustawia się jakoś adres w każdym optymalizatorze?
@@ketiow09 Nie wiem, czy maiłeś kiedyś do czynienia z komunikacją sieci LAN przy pomocy takich urządzeń jak PowerLine? To jest właśnie PLC. Przy normalnej sieci AC w gniazdkach domowych mamy częstotliwość 50Hz. Te urządzenia po wpięciu do gniazdka dokładają na tych samych przewodach niską częstotliwość i przy jej pomocy przesyłają między sobą dane. Nie jest to pozbawione zakłóceń ale często w obrębie jednej fazy można osiągnąć nawet kilkaset Mbit/s transferu. Czyli nie budujemy nowej sieci LAN a Ethernet całkiem nieźle działa. Ten sposób komunikacji właśnie wykorzystuje SolarEdge. Nie ma tutaj ograniczeń. Im więcej urządzeń, tym dłużej trwa odpytanie ich wszystkich ale nadal są to milisekundy. Zapewne falownik adresuje sobie optymalizatory po ich numerze seryjnymi tak się z nimi komunikuje. Jest to niestety zamknięty protokół komunikacji SE i do tej pory nie wiemy jak się to odbywa.
@@przemekmaly1 Optymalizatory SolarEdge są tylko dla SolarEdge. To jest ich patent i to generalnie oni wymyślili optymalizację mocy a wszyscy inni perfidnie z nich skopiowali pewne rozwiązania. Dlatego też jest tutaj wiele spraw w sądzie.
skąd Ty wziąłeś te dane % o wzroście wydajności dwucyfrowym... może na przestrzeni jednej godziny o poranku😂 ilość energii, które one pobierają non stop nijak się ma do używania mikroinwerterów
Z kart katalogowych i z własnego doświadczenia. Wykonałem tak dużo instalacji na SolarEdge i do każdej mam wgląd, że potrafię policzyć jak która działa. Dawniej robiłem też instalacje na innych systemach. Do tego stopnia, że w dzielnicy szeregówek mieliśmy identyczne instalacje, tak samo usytuowane, na identycznych panelach i o identycznej mocy tyle, że jedna na SolarEdge a druga na jakimś tańszym rozwiązaniu. SolarEdge po roku wyprodukował o 28% więcej energii niż ta druga instalacja. One pobierają tak niewiele energii, ze jest to pomijalne. To także liczyłem i każdy z optymalizatorów pobiera około 2W.
@@kamilwiktorowski9441 Pewnie jakiś materiał przygotuję, bo temat jest na tapecie od dawna. Natomiast tu niema co wierzyć, czy nie. To są fakty. Tak samo jak w przypadku trackerów uzyski roczne mogą być o nawet 100% wyższe tak samo optymalizacja jest jednym z tych elementów, które sprawiają, że pochmurne dni nie wypadają w produkcji tak słabo, jak mogłoby się wydawać.
Pewnie w tańszym rozwiązaniu były lipne moduły które miały słaby uzysk stąd sławetne 28% lub poprostu mniejsza instalacja obok:D @@kamilwiktorowski9441
Koszt optymalizatora to koszt jednego panelu 480W. Wolałbym kupić 111szt paneli i o 54kW zwiększyć sobie swoja farmę fotowoltaiczną bez optymalizatorów. Wtedy w pochmurne zimowe dni będę miał ze 2kWh więcej energii. W lecie sprzedawałbym energię sąsiadom, przekopując ukryte kanały którymi dostarczałbym im w lato prąd.
No i właśnie z tym się nie zgodzę. Bo panele musiały być bez hospotów, bez śniegu i lodu, bez żadnego zacienienia itp. Inaczej zwiększenie absolutnie nic by nie dało.
@@EkoNiezalezny No przecież możesz postawić panele w pionie. Zrób to w zimie kiedy pada snieg, a obiecuję Ci że śnieg na nich "nie siądzie". Dodatkowo jeżeli wszystkie panele będą zaśnieżone to żaden optymalizator nie pomoże. Obserwuję Twój kanał i jesteś u mnie numerem 1 w kategorii jak wydawać bez sensu duże pieniądze. Dlaczego? Wydałeś setki tyś złoty na magazyn energii który teraz jak się dowiadujemy będziesz likwidował. Będziesz zastępował go innym równie dużym i drogim. Patrząc z perspektywy czasu, lepiej było od początku budowy domu wpiąć się do sieci energetycznej i nie robić tak kosztownego magazynu energii, żył byś w lepszym komforcie - nie uruchamiał agregatu, nie jeździł po paliwo, nie drapał się w głowę co wyłączyć w zimie że by energii do wiosny starczyło, no i w kieszeni parę setek tysięcy by zostało. No ale kto bogatemu zabroni.
@@IndyPoint Robiłem próby. Osiada tak samo jak i teraz. Śnieg rzadko kiedy pada w dół. Tzn. rzadko kiedy pada przy bezwietrznej pogodzie. Na ogół jest choćby lekki wiatr a wtedy śnieg zacina i oblepia wszystko co się da. Zwróć uwagę jak po nocnych opadach wyglądają znaki drogowe. Na ogół są albo częściowo albo w całości zasypane do tego stopnia, że nie można rozpoznać większości z nich. To samo dzieje się na panelach postawionych do pionu. Oczywiście, że przy pełnym plryciu grubą warstwą śniegu optymalizator nie pomoże, ale bez niego także to działać nie będzie. Nie wydałem setek tys na magazyn tylko niecałe 100 tys. i zrobiłem to świadomie na etapie budowy budynku, wiedząc, że ten magazyn nie jest moim docelowym. Cała instalacja wraz z magazynem, trackerami, fotowoltaiką i falownikami zwróci mi się we wrześniu tego roku, czyli po 7 latach. Jak dla mnie nie w tym momencie nie ten poniesiony wydatek na same akumulatory nie ma znaczenia. Akumulatory nadal działają, ale z jednej strony połowę uszkodziłem niechcąco a druga połowa to dla mnie zbyt mało, aby być OFF GRID. Reszta czyli panele, falowniki działają normalnie i działać będą kolejne kilkanaście lat dając kolejne zyski. Skoro inwestycja się zwróci we wrześniu po 7 latach w stosunku do płaconych rachunków, to oznacza, że w tym samym czasie wydałbym dokładnie te same pieniądze na prąd z sieci. I tego już nikt pod uwagę nie bierze. Czyli w kieszeni nie pozostałoby nic. A tak akumulatory wymienię ale reszta zostaje aby dalej na mnie zarabiać. Na nowych akumulatorach i dodatkowych falownikach ponownie będę się starał zarobić o wiele większe pieniądze i to w krótkim czasie, ale to już osobna sprawa.
@@RK-bm9kq Zawsze możesz się do mnie zgłosić. Ja jestem ambasadorem na Polskę zarówno SolarEdge jak i Victron Energy. Mogę zawsze wynegocjować z producentem o wiele lepsze warunki niż ktokolwiek inny.
@@EkoNiezalezny wszystko zależy czy je dostałeś czy kupiłeś ;) dla mnie osobiście trochę słaby pomysł. Ale dla twojego podejścia do sprawy jak najbardziej Ok tutaj juz nie liczą sie pieniądze tylko pasja 😎
@@mateuszciszewski6027 Aż tak dobrze to nie ma. Za wszystko musiałem zapłacić i to wcale nie mało. Gdy ja wykonywałem swoją instalację, to nikt o mnie jeszcze nie słyszał i byłem zwykłym, szarym klientem z ulicy. Kupowałem bez żadnych rabatów. Ale tu nie chodzi o rabaty tylko właśnie o pasję, hobby, realizację zaplanowanych celów i radość oraz satysfakcję, gdy udaje się je osiągnąć.
Głodny, głodny. Ale myślę, że po wykończeniu piwnicy apetyt mu trochę spadnie, bo będę się mógł zabrać za uszczelnianie miejsc, którymi ucieka mi ciepło. Póki co to są głównie peszle, które wychodzą na zewnątrz i nie są zaślepione a jeszcze nie ma w nich przewodów, gdyż pomieszczenie techniczne dopiero jest przygotowywane.
Dokładnie nowy dom a durszlak jak budowany w latach 90. Dużo psuje bufor 2 in 1 grzejemy wysokim parametr pod cwu z tego również idzie na podłogę zwiększając bezsensownie o kilka .Wisienką na torcie jest to iż w cenie pompy zamontowanej i gratów do tego była by pompa all in one krajowa gruntowa z odwiertami i nikim zużyciu
@@k.j.4347 Jest durszlak, bo nie jest jeszcze skończony. Pompa gruntowa jest w pewnym zakresie lepsza ale nie w każdym aspekcie. Osobiście wolę Zubadana. Jak dla mnie nie do pobicia.
Rozumiem hałas wentylatorów zimą podobny do kosiarka elektrycznej sąsiada wydobywający się przez zimowy sezon jest niezastąpionym atutem:). Również mam powietrzną pompę Fujitsu gdyby nie to że kupiłem wybudowany dom była by gruntówka na 1000% @@EkoNiezalezny
@@k.j.4347 Których wentylatorów tych w pompie ciepła? Przecież to jednolity szum, niesłyszalny w odległości większej niż 5 metrów. Sprawdzane wielokrotnie. Pompa spełnia wszelkie normy i wymogi w zakresie hałasu a do kosiarki to brakuje jej kilkadziesiąt decybeli.
Sorry, ale C.o. to twoje delikatnie mówiąc pomyłka!!! Największym błędem jest zastosowanie zbiornika/bufora kombinowanego z wężownicą do CWU!!! Jest to dobre rozwiązanie do pieców typu ekogroszek, ale nie do POMP CIEPŁA!!!! Ponieważ wymusza grzanie wysokim parametrem, a to jest bez sensu. Grzejesz 44st non stop, gdzie mają podłogówkę i prawidłowy układ, gdzie za pompą montuje się zawór 3-drożny przełączający pomiędzy C.o. a cwu, na podłogówkę mógłbyś grzać 30-35st, a przyjmuje się, że zejście o każde 10st z wysokości parametru wody kotłwoej zwiększa efektywność pompy ciepła o 20%!!!!!!!!!!!
Ja grzeję wyższym parametrem nie dlatego, że mam wymiennik do C.W.U. Przecież gdy woda nie jest używana, to nie ma to żadnego znaczenia. Zwyczajnie budynek nie jest jeszcze wykończony i jest w nim jeszcze trochę nieszczelności i parametr musi być wyższy aby było ciepło. C.W.U. jest dodatkowo w razie potrzeby dogrzewana małą pompą ciepła Viessmann - wewnątrzbudynkową, więc tutaj nie ma problemu.
@@EkoNiezalezny W filmie wyraźnie mówisz, żę cwu ogrzewasz tym buforem z wężownicą to raz. Dwa powiedziałeś w filmie, że masz podłogówkę. Jeżeli tak to jakim cudem puszczasz w nią taki parametr. W nowych budynkach na podłogówkę puszcza się 30-33 maks. w dziurawych szałasach 35-38st mask. Grzejesz ten bufor wg krzywej grzewczej?? Czy pompa ma stałe zadanie grzać do tych 44st??
@@powertech1249 Nie puszczam aż takiej temperatury. Mam rozdzielacze z regulatorem i puszczam około 30-32 stopni a do bufora wraca 22-24 stopnie. Musiałbyś do mnie przyjechać i sam się przekonać jak to działa. Być może da się to zrobić jeszcze lepiej, ale póki co ja jestem zadowolony. Bufor grzeję cały czas na stałej temperaturze. Nie używam krzywej grzewczej. Wychładzanie się bufora zależy w dużej mierze od tego jak długo i często lejje się ciepła woda i jak często uruchamia się cyrkulacja. Jeżeli niezbyt często, to pompa ciepła mimo, że jest inverterowa, to nawet potrafi się wyłączyć. Jeżeli długo i często, to wiadomo, że musi dogrzać bufor aby zniwelować ubytek ciepła.
@@EkoNiezalezny Dziękuje za zaproszenie, ale nie ma takiej konieczności. Wszystko jest jasne. I naprawdę jeżeli chcesz zmniejszyć zużycia musisz podejść krytycznie do swojej instalacji C.o. Ten bufor kombinowany z wężwnicą C.o. pewnie został ci po kotle, ale uwierz dla pompy ciepła to nie jest odpowiednie. Bez sensu, Cały sezon grzewczy grzejesz wysokim parametrem tylko po to, żeby ten badziew grzał ci CWU. A wysoki parametry potem idący na podłogówkę, zbijasz mieszaczami, lub innymi siłownikami. Twój układ działa. Ale jest zaje.... nieefektywny!!!! U nie przez pompa ciepła wygotowuje wodę dla podłogówki o parametrze 30st przy 0 (wg krzywej grzewczej) na zewnątrz, i tylko prze godzinę lub 2 dzienne przygotowuje wyższy parametr dla zbiornika CWU.
@@powertech1249 Nigdy nie miałem kotła. To nowy dom. Od samego początku tak to planowałem i to się naprawdę sprawdza. Nie twierdzę, że tego nie da się zrobić lepiej, ale u mnie to naprawdę jest combo. Ja do tego wszystkiego mam jeszcze wpiętą małą wewnętrzną pompę, która odbiera mi ciepło z serwerowni i tak grzeje wodę. Do tego kominek z płaszczem wodnym i piece grzewcze Kospela. Jak jesteś ciekawy jak to wszystko jest zrobione to obejrzyj sobie na moim kanale odcinek nr #2. Tam dokładnie omawiam cały system grzewczy.
Jestem przekonany, że tradycyjny kocioł węglowy ogrzałby Twój dom tańszym kosztem, nawet jeśli przyjmiemy cenę węgla na poziomie 1,5k PLN za tonę, albo nawet dwa tysie... Co to oznacza...? Że tą całą technologię można o kant dupy potłuc, bo nie jest w żaden sposób ani efektywniejsza, ani wydajniejsza, ani bardziej ekologiczna, bo w Bełchatowie nie pozyskuje się energii elektrycznej ze Słońca czy wiatru... PC jest co najwyżej prawie bezobsługowa, i korzystanie z niej jest przyjemne, gdyż jest czysto w kotłowni... Ale są też inne rozwiązania ogrzewania CO równie czyste i prawie bezobsługowe. Propagatorom PC chodzi głównie o to, by jak największa ilość tępych baranów wybrała jedno rozwiązanie, bo wówczas można wymuszać posłuszeństwo tychże baranów na wiele różnych sposobów, za pomocą najrozmaitszych metod i narzędzi, którymi posługuje się nasz pan i władca - jako, że niewolnikami jesteśmy od zawsze.
Pewnie tak, ale mnie brakuje czasu na to aby spać i jeść a gdzie tu jeszcze zabawa z węglem, jego wsypywaniem, rozpalaniem, czyszczeniem pieca etc. Oprócz tego smród i zanieczyszczone powietrze - to absolutnie nie dla mnie. Ja wolę rozwiązania bezobsługowe i takie, którymi w dowolnym momencie mogę sterować zdalnie. W Bełchatowie jest postawionych kilkadziesiąt turbin wiatrowych. Farmy fotowoltaiczne także tam stoją. Odnośnie wymuszania bezpieczeństwa masz rację, ale to dotyczy każdej technologii zależnej od systemu. Właśnie dlatego ja stawiam na OFF GRID, bo wtedy mogę mnie cmoknąć. Nic o mnie wiedzieć nie będą.
W systemach OFF GRID każda kilowatogodzina energii i każdy Watt mocy jest istotny. Dlatego zapraszam do obejrzenia materiału. Wyjaśnię Wam co dają optymalizatory mocy i jakie są ich największe zalety.
Każdy wat mocy - pisz pan po polsku
@@kondzio2003 Jest ja najbardziej po polsku. Jednostka prądu pochodzi o nazwiska Jamesa Watta zatem obie formy są prawidłowe. Można pisać zarówno Wat jak i Watt i jest OK. Oczywiście można zawsze o to zapytać profesora Bralczyka.
@@EkoNiezalezny Watt to nazwisko, a wat to jednostka. Nie mówi się "pięć wattów" ani "pięć wat" tylko "pięć watów". Poza tym jednostki w języku polskim pisze się małą literą.
@@kondzio2003 Ten Wat pochodzi od nazwiska Watt. Część jednostek w układzie SI także jest oznaczana wielką literą. Np. A - czyli Amper od tegoż samego nazwiska. Voltów akurat nie ma w głównym układzie a jedynie w pochodnym. Ale także nazwa pochodzi od nazwiska i zapisujemy ją przez duże V a nie przez v.
Cześć Piotrze. Ciekawy materiał..! :)
Technika idzie do przodu..! :)
Pozdrawiam z Podhala . Hej ! ;)
Fajnie, że Ci się podobał. Optymalizacja to rewelacyjna sprawa. Szkoda, że tak wiele osób tego nie rozumie i uważa, że to zbędny dodatek do fotowoltaiki.
17:40 rozumiem ze te panele ma Pan przy granicy działki i dość nisko przy ziemi. Jeżeli ktośby się tam wybudował na tej działce obok gdzie jest teraz trawa to nie będzie problemu z zacienieniem?
Nie będzie. Ten temat był już dziesiątki razy wałkowany w wielu moich filmach. Nie ma tutaj najmniejszych obaw o uzyski.
Panie to mnie zaskoczyłeś z tą drabiną, nie wchodzi sie tak wysoko o zdrowie i życie trzeba dbać 😁
Nie no bez przesady. Przecież to zwykła atestowana drabina. To 3 metry choć na kamerze to wygląda na wyżej.
Pan jest Genialny w tym co robi . To pasja . I radość bo swoje . Fajnie ze producenci z Chin juz obniżają aku . Juz dostałem 48v 200 a za 4.7 tys płn :) ciekawie się zaczyna . Kwestia czasu w polsce będzie za max 6 tys płn .Nie 20 tys :) panele 400 w za 250 płn to mistrzostwo . Technologia Half cut po części wypchaly optymalizatory .oraz Deye Potężne parcie na rynek Eu Victrona wyeliminuje :( to pewne. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić każda złączka dodadkowa do mc4 przed inventer em to już problem grzania się na stykach . Z stąd wykluczyłem u siebie optymalizatory . Oksydacja złączek grożi pożarem. Optymalizatory spełnia rolę jak sąsiada drzewo . Słup itd w ciągu dnia może nam robić cień ale jak zero przeszkód to super bez optymalizatorow można. Ps mam zamiar deye 50 zainstalować . Czy pan możemy pomóc w tym ?
To bardzo niska cena. Pytanie tylko jaka będzie sprawność, żywotność, liczba cykli pracy itp. To wychodzi w okolicach 450 zł/kWh a to cena, w której naprawdę trudno jest zadbać o to, aby parametry nie były jedynie na nalepce. Victrona nie ruszą nawet Deye. Ten tort jest olbrzymi i to jest tak, że część rynku zawsze wybierze to co tanie a druga część zawsze wybierze rozwiązania drogie, bo one siłą rzeczy będą o wiele lepsze i będą miały dłuższą żywotność. Oczywiście, że złączki zawsze są ryzykiem i właśnie dlatego jest potrzebny optymalizator. To on w razie problemów wyśle alert do systemu a system odpowiednio zareaguje na dane zdarzenie. To kwestia bezpieczeństwa. Bez optymalizatora inwestor nie będzie wiedział, czy wszystko jest OK, czy też może coś niedobrego zaczyna się dziać. Z optymalizacją będzie o tym wiedział natychmiast. Jeżeli chodzi o DEYE, to ja się tym nie zajmuję. Ja wspieram Victrona i SolarEdge. Ale sugeruję kontakt z Waldkiem Wawerem @ZeptoBox. On może pomóc przy DEYE.
Dziękuję
@@paweljandobruk1791 Nie ma za co. Pozdrawiam serdecznie.
Ciekawostką są nowe panele Aiko 26 % sprawności całe czarne i o połowę trwalsze od klasycznych bo po 20 latach gwarancja na 90,6% mocy.
@@krzysiekkrzysiek8234 OK - muszę o tym poczytać. Pytanie tylko jaką sprawność mają latem, bo jak są całe czarne, to o wiele bardziej się nagrzewają a wtedy sprawność każdego ogniwa spada..
Spoko
Bardzo dziękuję i cieszę się, że Ci się podobało. Pozdrawiam.
Optymalizatory w instalacji mają uzasadnienie tylko wówczas, gdy cień od przeszkody terenowej przesłania choćby jeden moduł w stringu. Jeśli komuś to przeszkadza oczywiście, bo zwykle cień powstaje w określonych porach roku, o określonej godzinie, przez określony czas. Jeśli to czasowe zacienienie komuś przeszkadza i powoduje stratę nie do zaakceptowania, to wtedy można zainstalować optymalizatory. Jednak należałoby przeliczyć zasadność ekonomiczną tejże instalacji.
Tak zgadzam się z Tobą. Cień to najważniejsza rzecz. Ale nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo i ciągła analiza temperatury złączy. Do tego w przypadku wyłączenia falownika spadek napięcia po stronie DC do 1V nawet gdy panele są w pełnym słońcu. No i oczywiście monitoring na poziomie modułu. To oczywiście może być traktowane jako swego rodzaju bajer, ale zdecydowanie ułatwia znalezienie problemu gdy ten się pojawi. Ekonomiczność także zależy od tego na co stawiamy. Zasadniczo instalacja na SolarEdge jest droższa o około 20-25% od takiej typowej bez optymalizacji. Ale wiadomo - coś za coś.
Dlatego w optymalizację niech się bawią nieświadomi nowobogaccy ideologicznie spaczeni idioci.
Bo okazać się może, że czas zwrotu optymalizacji systemu znów będzie balansował na granicy opłacalności, lub najzwyczajniej nigdy się nie zwróci.
Każdy system wprowadzony i rozpropagowany przez naszych zarządców jest tak skalkulowany, żeby nigdy nie przyniósł korzyści Kowalskiemu, za to dostarczył miliardowych zysków rocznych właśnie im...
My, naszym zadaniem jest utrzymywanie koryta wiecznie pełnego, i tak jest od zawsze.
Dopóty będzie dział się ten globalny absurd, dopóki ludzkość nie stanie się świadoma, a wszystko wskazuje na to, że już nie zdąży...
Mam tylko jedno pytanie do Ciebie, jak się czujesz wiedząc co się dzieje wokół nas, skoro jednocześnie bierzesz czynny udział w procederze odmóżdżania tłumu...?
Ja wiem po co to robisz - masz rodzinę, kredyty, dom do dokończenia oraz obejście. Ale jesteś świadomy i wiesz, że to wyłącznie wykreowany w ludzkich umysłach stan posiadania za to odpowiada. Nie wystarczył Ci dom 90m2 z kotłem na ekogroszek i off grid 20kWp lub nawet dyszka na dwuosiowym trackerze. Pocisnąłeś z projektem wykraczającym poza skalę logiki, i tym samym niczego nie udowodniłeś, poza tym, że się nie da, co z kolei potwierdziłeś. A nie da się w offie funkcjonować bez względu na jego wielkość, jak i pojemność magazynu, tym bardziej posiadając duży dom zasilany wyłącznie energią elektryczną.
Jak się zatem czujesz będąc świadomym i mądrym facetem, jednocześnie biorącym udział w tym całym cyrku i teatrze tylko po to, by zaspokajać potrzeby notabene wykreowane przez szambo płynące głównym ściekiem...? Bo takich potrzeb nie mieliśmy 2 dekady temu... Takich potrzeb nie mieli nasi ojcowie, dziadkowie... Rozumiesz, że będąc świadomy uległeś manipulacji przez inżynierię społeczną...? Padłeś ofiarą systemu, a przecież walczysz z nim propagując życie poza siecią... A sieć to element systemu, bo prąd jest darmowy, tak jak każdy inny rodzaj energii... @@EkoNiezalezny
witam i pozdrawiam w taki dzionek dla nas na wagę złota
Cześć, część. Oj tak - dla nas fanatyków OFF GRID takie zimowe słoneczko jest zbawienne. Coś pięknego.
Ja tam jestem przeciwny nadmiarowi pierdułek, to wszystko powinno być jak najprostsze, ale przyznam że to 6:22 jest ciekawe i może być przydatne. Znam przypadek że gościa odwiedzili ludzie z fotowoltaiki, ale nie naganiacz ale sam kierownik ekipy montażowej i pyta czy nie chce rozwijać swojego zestawu na dachu, bo robią w okolicy, może coś dołożyć, może coś zmienić. Pogadali sobie i inwestor stwierdził że on tam się nie zna ale odnosi wrażenie że jakby wytwarza się mniej energii niż niegdyś. Zaproponował majster przegląd. Weszli na dach, posprawdzali połączenia, porobili pomiary i wyszło że w instalacji 6kW dwa panele miały odchyłki około 20 i 30 procent.
No właśnie. Gdyby też inwestor od początku miał zamontowane optymalizatory, to wiedziałby już dawno które panele psują mu pracę całej instalacji a naprawa byłaby dużo szybsza, łatwiejsza i zapewne tańsza. A czemu ciekawe jest do 6:22? Czy potem już nie?
@@EkoNiezalezny szczególnie ciekawy nie tyle do, a w tym momencie, w temacie poruszonej przeze mnie problematyki. Oczywiście cały materiał jest ciekawy.
@@ortalionowywiesaw9455 O to dobrze, bo już się bałem, że coś namieszałem 😉
tak, gdy jest pochmurnie, to dajemy prawie płasko
Dokładnie tak. To gwarantuje wówczas najwyższe możliwe uzyski energii.
No to falownik plus ten optymalizator to koszt jest spory. Nie zmienia to faktu ze dalej to szeregowo jest polaczone ,a z tym skokiem uzysku to bym nie przesadzal to bardziej wycina panel z obiegu co i tak spowoduje przy polaczeniu szeregowym spadek napiecia na calym stringu. Dla mnie lepsze wyjscie to mikroinwertery. Osobne mppt dla każdego panelu i nie masz spawarki na dachu, brak koniecznosci zabezpieczenia DC i tez masz mozliwosc monitoringu każdego z paneli. Ja u siebie poszedl bym w mikro ,ale do offgrid to Twoje rozwiazanie z racji wyzszego napiecia ma na pewno wiekszy sens..
Właśnie tutaj nie ma zjawiska spadku napięć dlatego, ze SolarEdge pracuje na napięciach DC między 750 a 900V. Optymalizatory podbijają napięcie zatem jak jeden wyleci to inne wyrównają stratę. Do tego jeżeli chcesz to możesz je także łączyć równolegle - nie ma z tym żadnego problemu. Tutaj też masz osobne MPPT dla każdego panelu a w razie rozłączenia falownika masz na każdym optymalizatorze napięcie 1V. Aby ono urosło musi być komunikacja z falownikiem. Do tego wyższe napięcie to mniejszy prąd i możliwość stosowania cieńszych przewodów solarnych albo o wiele dłuższych tras kablowych np. w przypadku instalacji gruntowych sporo oddalonych od budynku.
Juz teraz wiem po co ta luka pomiędzy u pana w pv odśnieżanie łatwiejsze :) sprytnie
Nie tylko, ale to jeden z elementów. D tego podczas wichury można ustawić instalację poziomo, ale gdyby nie została tak ustawiona, to dzięki tym prześwitom, nie będzie stanowiła aż tak dużego żagla. Do tego odległości są wymagane, aby panele podczas wychylenia wzajemnie się nie zacieniały.
Ile lat będzie działał PRAWIDŁOWO OPTYMALIZATOR ?, Czy też około 25 lat jak panele fotowoltaiczne???, bo wtedy jest dobrą przystawka do całości, czy może 2-3 lata ?... a wtedy to wyrzucone pieniądze.... ! Pozdrawiam.
Bez problemu 25 lat. Zresztą on ma tyle gwarancji fabrycznej.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam zimowo - zasypuje nas śniegiem na Podlasiu. @@EkoNiezalezny
@@zbigniewlachowicz7258 Zima to trudny okres, ale mam pewien pomysł na odśnieżanie paneli. Testuję go. Jak wypali, to podzielę się informacjami z widzami.
Ja też mam taki pomysł.Na trakerach obrotowych w dwóch osiach możliwy do spełnienia ! Wystarczy obrócić wszystkie panele do góry brzuchem na okres nocy lub w okresie opadów śniegu !!! Pozdrawiam serdecznie @@EkoNiezalezny
@@zbigniewlachowicz7258 W teorii byłby to dobry pomysł, ale panel jeżeli nie jest to szkło-szkło, to jest bardzo delikatny od spodu. Przy dużym obciążeniu śniegiem nie chroni go przed ugięciami żadna szyba a to może spowodować, ze dojdzie do mikropęknięć wafli krzemowych i panel będzie do wyrzucenia. Mogą się także zacząć pojawiać hotspoty. Zatem myślę, że jest to o wiele bardziej ryzykowne.
Warto odizolować kauczukiem rury freonowe na zewnątrz budynku z uwagi na straty ciepła. Lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o ekonomie zużycia prąd przez pompę ciepłą było by puszczenie CO bezpośrednio w podłogę o niższym parametrze niż 44 stopni w bufor obsługujący 2 in 1 tj. CO i CWU pompa zużywa bezsensownie więcej energii. Jak na nowy dom zużycie energii powinno być zdecydowanie niższe. Ogólnie do takiej landary lepiej wsadzić polską pompę gruntową z odwetami wyszło by jak za zanotowany zubadana. Rozumiem że sprzedajesz i montujesz solaredge bo taniej i lepiej zrobimy na mikroinwerterach hoymiles. Przy rozwiązaniu przy awarii mikroinwertera dotyka to tylko 4 paneli przy awarii inwertera solaredge siada cała istalacja i koszty znaczne. Wyprzedzam temat jakości i długości gwarancji hoymiles standardowo okres 12 lat opcja wydłużenia do 25 lat produkt dobry w dobrej korelacji cena jakość. Im dalej w las na kanale tym bardziej handel a tak fajnie się zaczynało od spięć sąsiedzkich.
Nie zgadzam się z Tobą. Widziałeś na filmie instalację na której jeden panel nie działał. Jeżeli nie to obejrzyj jeszcze raz. Instalacja normalnie działa - nie działa tylko jeden moduł. Awaria absolutnie nie powoduje, że siada cała instalacja. Przecież to byłoby bez sensu. SolarEdge ma 25 lat na optymalizatory i 12 na falowniki z opcją przedłużenia do 25.
Pisałem o awarii falownika nie optymalizatora:). To samo osiągniemy na mikroinwerterach hoymiles dużo taniej. @@EkoNiezalezny
@@k.j.4347 Nie osiągniesz tego samego, bo rozwiązania SolarEdge są opatentowane i nikt nie może zrobić identycznych.
Czy można podłączyć na przykład dwa panele do jednego optymalizatora? Bo mam 38 paneli a to już sporo.
Tak. Są optymalizatory SE, do których można podłączać pod dwa panele. Szczególnie dla większych mocy. Na ogół od 850W w górę.
Tak bez żadnej złośliwości ale cały ten sprzęt OZE wart jest pewnie tyle co ten dom w stanie surowym zamkniętym . Pytanie techniczne : mam plan położyć na dachu około 12 paneli po 500watt tylko 3 z nich będą zaciemniane przez komin , czy wystarczy że podłącze optymizatory tylko na tych zaciemnionych panelach ? jeżeli tak to poproszę podaj jakieś które polecasz . Dzięki
Może tak, może nie. Tylko jakie to ma znaczenie? Ważne, że się zwraca i przynosi wymierne rezultaty. Jeżeli będzie to system inny niż SolarEdge, to tak - wystarczą 3 optymalizatory np. TIGO. Natomiast jeżeli dodatkowo zależy Ci na większych uzyskach energii, bezpieczeństwie PPOŻ, bezpiecznym napięciu na łańcuchu przy braku zasilania do falownika oraz czujnikach temperatury w złączach MC4, to tylko SolarEdge. Wtedy jednak musisz dać optymalizatory pod każdym panelem, niezależnie od tego, czy będzie on zacieniany, czy też nie.
@@EkoNiezalezny Wielgachne dzięki
@@Bemx2k Nie ma za co. Przerób swoją instalację i niechaj działa jak najlepiej i przynosi jak największe oszczędności.
witaj Piotrze zawsze w styczniu mamy takie dni słoneczne oby było te 12 stopni to pszczoły się oblecą , na razie pracują i grzeją się wzajemnie aby te mrozy przetrwać a do sieci Taurona nie podpięte. Panele odśnieżone lód zalega ,wsch-zach. ok już 6KW widziałem , napięcie na sieci wzorowe ok 240v tylko produkcji nie ma. Pozdrawiam
Mnie pociesza to, że w zasadzie to najgorszy okres to mamy już za sobą. Listopad i grudzień minęły. Styczeń, Luty i Marzec to miesiące, gdzie słońca jest coraz więcej ale przede wszystkim dzień jest coraz dłuższy. Zatem produkcji będzie więcej. I oby pogoda nam dopisywała przez 365 dni w roku.
To weź pszczółkom wstaw ekologiczną grzałkę z płytką gresową a będą ci za to wdzięczne. Luknij na yt "Ogrzewanie ula bez prądu."
@@czrs1056Nie zajmuję się pszczółkami ani pasiekami ale chętnie zerknę.
Witam. Ma pytanie czy moge dokładać optymalizatory pojedynczo ? Na przykład co miesiąc jeden czy wszystkie na raz ???
W przypadku SolarEdge żaden panel nie może być niestety podłączony bez optymalizatora, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia się falownika. Ale możesz kupić minimalną ilość w zależności od tego, czy falownik masz jedno- czy trójfazowy a potem już dokładać sobie opty i do każdego dopinać kolejne panele. Z tego, co pamiętam przy serii S dla jednofazowych min. to 8 szt. a przy trójfazowych 16 szt. optów na string. Ale za każdym razem warto zerknąć w aktualną kartę katalogową, bo to lubi się zmieniać.
Witam Panie Piotrze czy te urządzenia mogą działać bez falownika?
W przypadku optymalizatorów SolarEdge nie. To jest całość i tak trzeba ją kupować. Tzn. można kupić osobno, ale jedno bez drugiego nie będzie pracowało.
mógłby mi Pan podesłać projekt trakera?
Projekt tego trackera sporo mnie kosztował pracy, czasu, uzgodnień, obliczeń, aby wszystko było odpowiednio wytrzymałe i odporne na obciążenia śniegiem oraz podmuchy wiatru etc. Z tego względu bezpłatnie go nie udostępniam.
@@EkoNiezalezny ok rozumiem, to jaki koszt?
@@lukaspulut3162 Za 5 tys. zł + VAT mogę go udostępnić oczywiście z zastrzeżeniem braku możliwości rozpowszechniania dalej.
@@EkoNiezalezny ok dzieki za info... przemyślę
@@EkoNiezalezny a ile kosztowały Cię materiały do budowy tak mniej więcej?
Witam Ciebie Piotrze, napisz mi bo mam dylemat, posiadam falownik offgridowy 5.6kw easun, maksymalna moc z paneli jaką może przyjąć według instrukcji to 6kw 120A, i moje panele tyle dają, teraz chciałbym zwiększyć ilość paneli powiedzmy o 2kw w celu zwiększenia uzysku w pochmurne dni, moje pytanie czy falownik ograniczy w słoneczny dzień do tych 120a czy uszkodzi inwerter?
Niestety tak. Jeśli przekroczysz napięcie lub prąd na danym stringu, to możesz doprowadzić do uszkodzenia falownika. Dlatego właśnie zawsze warto jest kupować trochę większy falownik. Ale powiem Ci, że przy 5.6kW to on ma strasznie mały zapas po stronie DC. Z tego, co pamiętam SolarEdge przy mocy 6kW dopuszcza zdaje się 10 albo nawet 12 kWp paneli.
@@EkoNiezalezny wiesz jak to jest, apetyt rośnie w miarę jedzenia 😃 prawdę mówiąc nie wiem jaki jest zapas maksymalny, kiedyś miałem przy ostrym słońcu i zimnych panelach 6300w.
@@odcietyodsieci Wiem, wiem, znam ten ból. Miałeś lepsze uzyski, bo spełnione były warunki STC. Każdy producent je uwzględnia, ale nie można tego wykorzystywać do podnoszenia mocy sztucznie, gdyż wówczas, jeśli dodatkowo zaistnieją warunki STC, to sprzęt już ulegnie awarii.
Cześć, w trakcie zimy jest dużo bardzo słonecznych dni, kiedy na panelach zalega śnieg. Czy są dostępne systemy automatycznego odśnieżania? Nie mam na myśli żadnego konkretnego sposobu oprócz takiego, który spełni swoją rolę. Bez odkrytych paneli optymalizator też nie pomoże. Myślę, że film o takim rozwiązaniu byłby hitem.
Tak jest to problem i faktycznie tego typu materiał mógłby okazać się hitem. Nie widziałem żadnych gotowców natomiast ludzie różne rzeczy wymyślają. Ale temat wart jest uwagi,
Osobiście rozwiąże to montując na ogrodzeniu lub w zamian ogrodzenia -skłaniam się ku wersji zamiast ogrodzenia tj słupki i o nich bezpośrednio moduły bifacial550 w lub 650w odległość między słupkami wyznacza długość modułu 225-248 cm. Uzysk mniejszy niż idealne kąty itp tylko iż nowa forma rozliczenia prosumetna nie ma sensu kierowania paneli na szczytową produkcję latem lecz w ciągu doby poprzez cały rok. Pionowa instalacja więc brak problemu z śniegiem. Płot będzie wschód południe zachód od północy tj frontu domu tradycyjny
@@k.j.4347 Liczba ogrodzeń fotowoltaicznych rośnie i staje się to coraz bardziej popularne. Ale niestety uzyski są tutaj o nawet 60% niższe niż przy panelach pochylonych. To właśnie z tego samego powodu montaż paneli na barierce balkonu w bloku nie ma większego sensu.
Cześć mam 16 paneli w dwóch rzędach góra 8 i dół 8 na dolnych są optymalizatory czy to ma sens
Dolne powinny produkować o wiele lepiej niż górne. Sens ma jak najbardziej, przy czym po tym co napisałeś sądzę, że nie jest to SolarEdge, bo tam musiałbyś mieć wszystkie panele pod optymalizacją. Działanie optymalizatorów od innych producentów różni się od SolarEdge i inne nie mają aż takich osiągów jak SE.
@@EkoNiezalezny to są tigo na dolne pada cień rano co myślisz dołożenie na górne 8szt optymalizatorów czy to coś by dało czy nie ruszać tego
I wiesz może czy te tigo mają monitoring jak tak to co jest potrzebne aby to działało
@@marekpa1675 Tigo nie ma takich osiągów jak SolarEdge, ale także jest dość dorby. Według mnie optymalizacja zawsze ma sens. Wcześniej jednak proponowałbym wykonać testy kamerą termowizyjną i sprawdzić w jakim stanie są dolne panele a w jakim górne. To także da wiele informacji na temat tego czy w tym konkretnym przypadku będzie to miało znaczący wpływ na uzyski.
@@EkoNiezalezny to są nowe panele montaż 15 listopad 2023 a co z monitoringiem na tigo też się da
@@marekpa1675 Ja akurat Tigo nie stosuję, ale z tego, co pamiętam Sławek z kanału @Panele fotowoltaiczne pokazywał u siebie, że ma właśnie TIGO i było tam widać jak który panel produkuje energię. Zatem zapewne da się w ten sposób monitorować. Musisz poczytać dokumentację od tych optymalizatorów i zobaczyć w jaki sposób one się komunikują z falownikiem lub jakąś bramką podłączaną do sieci LAN/Internet.
Tak się zastanawiam Po co ci się pchać w optymalizatory stringi, perszingi skrzyń na ścianach nalepiłeś do tych stringów. Masz system Enphase który obsłuży ci do 600 mikroinwerterów z jedną skrzynią sterujacą całość.Masz w nim wewnętrzny internet na RJ 45 lub opcjonalnie WiFi i widzisz co się dzieje z każdym mikroinwerterem jak coś się dzieje z panelem to nie ma wpływu na pozostałe nie palą ci się kable czy chałupa bo idzie od panela 230 V nie potrzebny ci drogi falownik . Możesz podłączyć baterię banków energii ile chcesz w zależności od potrzeb, która ma 15 lat gw. Mikroinwerter IQ7 i IQ8 ma 25 lat gw a więc koszty serwisowania są niskie jak w przypadku chińskiego badziewia i Viktrona
Tak - ale nie mam takiego bezpieczeństwa PPOŻ jak przy SolarEdge. Tutaj możesz podłączać dowolną liczbę optymalizatorów w zależności od mocy inwertera, który właśnie jest odpowiednikiem tej skrzyni sterującej. W przypadku mikroinverterów coraz częściej zakłady energetyczne robią problemy i nie chcą tego przyłączać, bo niestety ale dla nich każdy mikroinverter to inverter, który należy zgłosić i ich durne systemy tego nie ogarniają. Tutaj też mamy 25 lat gwarancji fabrycznej na optymalizatory. A na inverter podstawowa to 12 lat a rozszerzona to 20 lub 25 lat. Kosztów serwisowania instalacji na SolarEdge w zasadzie nie ma. Stały monitoring załatwia wszystko i serwisuje się tylko, gdy coś się wydarzy a to jest naprawdę rzadkość. To samo dotyczy Victrona - zero problemów.
Aby w domu było ciepło i pompa działała należy zamontować kozę na drewno.
Można też jeszcze kupić taką, co daje mleko. Ona też będzie dawała ciepło 🤣🤣🤣
👍👍👍
Jak zawsze dzięki. Napisz też czasami parę słów - UA-cam to lubi 😀😉
Jak się zakończył konflikt z sąsiadem?
Nie zakończył się.
przepraszałeś na filmiku ich , myślałęm że był już wyrok w sądzie i koniec@@EkoNiezalezny
@@dziupla2000 Nic to nie dało. Nadal jestem atakowany, straszony a w sądzie jest kilka kolejnych spraw.
Nie chciałbym być jego sąsiadem, to fanatyk i pieniacz.
@@januszbezan2842 Pozdrawiam serdecznie
Jak byś nie zaklinał jest hałas w porównaniu do gruntowej pompy. Zimą nie przebywamy dużo na dworze lecz wentylatory hałasują zwłaszcza jak zarasta pareonik szronem im mniejszy przepływ powietrza tym hałas wiekszyjasnr mieści się w normach podanych przez producenta lecz jeśli możemy w bardzo zbliżonych pieniądzach zamontować krajową pompę ciepła nie ma nad czym się zastanawiać
Wygra bezawaryjnością w czasie a naprawę po 25 latach zrobi pobliski chlodnik bez problemu na 25 lat.
Oczywiście, że gruntowa będzie cichsza. Ale w razie problemów naprawa powietrznej to kilka godzin a naprawa gruntowej a zwłaszcza przy problemach w odwiertach, które jednak się zdarzają to masakra.
A jak się optymalizator komunikuje z systemem zarządzania po wi-fi?
Komunikacja jest po PLC, czyli po niskiej częstotliwości dokładanej do kabli solarnych przez falownik.
@@EkoNiezalezny Sterowniki PLC znam ale komunikacja PLC? Nie słyszałem. To standart komunikacji jak RS485/CAN lub Profibus? Komunikacja jest dwuprzewodowa? Wpina się w falownik? Jakie falowniki odbiorą tą transmisję? Hmm, po niskiej częstotliwości - czyli kablem 230V 50Hz? Aplikacja falownika zobaczy takie optymalizoatory? Jak dużo może być takich optymalizatoró w ukłądzie? Ustawia się jakoś adres w każdym optymalizatorze?
@@ketiow09 Nie wiem, czy maiłeś kiedyś do czynienia z komunikacją sieci LAN przy pomocy takich urządzeń jak PowerLine? To jest właśnie PLC. Przy normalnej sieci AC w gniazdkach domowych mamy częstotliwość 50Hz. Te urządzenia po wpięciu do gniazdka dokładają na tych samych przewodach niską częstotliwość i przy jej pomocy przesyłają między sobą dane. Nie jest to pozbawione zakłóceń ale często w obrębie jednej fazy można osiągnąć nawet kilkaset Mbit/s transferu. Czyli nie budujemy nowej sieci LAN a Ethernet całkiem nieźle działa. Ten sposób komunikacji właśnie wykorzystuje SolarEdge. Nie ma tutaj ograniczeń. Im więcej urządzeń, tym dłużej trwa odpytanie ich wszystkich ale nadal są to milisekundy. Zapewne falownik adresuje sobie optymalizatory po ich numerze seryjnymi tak się z nimi komunikuje. Jest to niestety zamknięty protokół komunikacji SE i do tej pory nie wiemy jak się to odbywa.
@@EkoNiezaleznyczyli optymalizery nie będą pracować z falownikiem innej firmy niż solaredge?
Czy będą pracować ale bez monitoringu?
@@przemekmaly1 Optymalizatory SolarEdge są tylko dla SolarEdge. To jest ich patent i to generalnie oni wymyślili optymalizację mocy a wszyscy inni perfidnie z nich skopiowali pewne rozwiązania. Dlatego też jest tutaj wiele spraw w sądzie.
skąd Ty wziąłeś te dane % o wzroście wydajności dwucyfrowym... może na przestrzeni jednej godziny o poranku😂 ilość energii, które one pobierają non stop nijak się ma do używania mikroinwerterów
Z kart katalogowych i z własnego doświadczenia. Wykonałem tak dużo instalacji na SolarEdge i do każdej mam wgląd, że potrafię policzyć jak która działa. Dawniej robiłem też instalacje na innych systemach. Do tego stopnia, że w dzielnicy szeregówek mieliśmy identyczne instalacje, tak samo usytuowane, na identycznych panelach i o identycznej mocy tyle, że jedna na SolarEdge a druga na jakimś tańszym rozwiązaniu. SolarEdge po roku wyprodukował o 28% więcej energii niż ta druga instalacja. One pobierają tak niewiele energii, ze jest to pomijalne. To także liczyłem i każdy z optymalizatorów pobiera około 2W.
@@EkoNiezalezny zrób pls o tym filmik, ja nie wierzę, a chciałbym zobaczyć statystyki by zmienić zdanie
@@kamilwiktorowski9441 Pewnie jakiś materiał przygotuję, bo temat jest na tapecie od dawna. Natomiast tu niema co wierzyć, czy nie. To są fakty. Tak samo jak w przypadku trackerów uzyski roczne mogą być o nawet 100% wyższe tak samo optymalizacja jest jednym z tych elementów, które sprawiają, że pochmurne dni nie wypadają w produkcji tak słabo, jak mogłoby się wydawać.
Pewnie w tańszym rozwiązaniu były lipne moduły które miały słaby uzysk stąd sławetne 28% lub poprostu mniejsza instalacja obok:D @@kamilwiktorowski9441
@@EkoNiezalezny fakty, które musisz nam przedstawić, na razie to tylko Twoje słowa, czekamy na nowe video zatem 😉
Czołówka filmu na ziemi sąsiada? Będzie zły😡...
Absolutnie - na mojej działce. Może tak to wygląda, ale przed panelami do granicy jest naprawdę sporo miejsca.
Koszt optymalizatora to koszt jednego panelu 480W. Wolałbym kupić 111szt paneli i o 54kW zwiększyć sobie swoja farmę fotowoltaiczną bez optymalizatorów. Wtedy w pochmurne zimowe dni będę miał ze 2kWh więcej energii. W lecie sprzedawałbym energię sąsiadom, przekopując ukryte kanały którymi dostarczałbym im w lato prąd.
Dokładnie w końcu głos rozsądku
No i właśnie z tym się nie zgodzę. Bo panele musiały być bez hospotów, bez śniegu i lodu, bez żadnego zacienienia itp. Inaczej zwiększenie absolutnie nic by nie dało.
Nie - to bardzo złe myślenie i nadal nie zrozumienie tego po co jest optymalizator. A że kosztuje - cóż wszystko co dobre musi kosztować.
@@EkoNiezalezny No przecież możesz postawić panele w pionie. Zrób to w zimie kiedy pada snieg, a obiecuję Ci że śnieg na nich "nie siądzie". Dodatkowo jeżeli wszystkie panele będą zaśnieżone to żaden optymalizator nie pomoże. Obserwuję Twój kanał i jesteś u mnie numerem 1 w kategorii jak wydawać bez sensu duże pieniądze. Dlaczego? Wydałeś setki tyś złoty na magazyn energii który teraz jak się dowiadujemy będziesz likwidował. Będziesz zastępował go innym równie dużym i drogim. Patrząc z perspektywy czasu, lepiej było od początku budowy domu wpiąć się do sieci energetycznej i nie robić tak kosztownego magazynu energii, żył byś w lepszym komforcie - nie uruchamiał agregatu, nie jeździł po paliwo, nie drapał się w głowę co wyłączyć w zimie że by energii do wiosny starczyło, no i w kieszeni parę setek tysięcy by zostało. No ale kto bogatemu zabroni.
@@IndyPoint Robiłem próby. Osiada tak samo jak i teraz. Śnieg rzadko kiedy pada w dół. Tzn. rzadko kiedy pada przy bezwietrznej pogodzie. Na ogół jest choćby lekki wiatr a wtedy śnieg zacina i oblepia wszystko co się da. Zwróć uwagę jak po nocnych opadach wyglądają znaki drogowe. Na ogół są albo częściowo albo w całości zasypane do tego stopnia, że nie można rozpoznać większości z nich. To samo dzieje się na panelach postawionych do pionu. Oczywiście, że przy pełnym plryciu grubą warstwą śniegu optymalizator nie pomoże, ale bez niego także to działać nie będzie. Nie wydałem setek tys na magazyn tylko niecałe 100 tys. i zrobiłem to świadomie na etapie budowy budynku, wiedząc, że ten magazyn nie jest moim docelowym. Cała instalacja wraz z magazynem, trackerami, fotowoltaiką i falownikami zwróci mi się we wrześniu tego roku, czyli po 7 latach. Jak dla mnie nie w tym momencie nie ten poniesiony wydatek na same akumulatory nie ma znaczenia. Akumulatory nadal działają, ale z jednej strony połowę uszkodziłem niechcąco a druga połowa to dla mnie zbyt mało, aby być OFF GRID. Reszta czyli panele, falowniki działają normalnie i działać będą kolejne kilkanaście lat dając kolejne zyski. Skoro inwestycja się zwróci we wrześniu po 7 latach w stosunku do płaconych rachunków, to oznacza, że w tym samym czasie wydałbym dokładnie te same pieniądze na prąd z sieci. I tego już nikt pod uwagę nie bierze. Czyli w kieszeni nie pozostałoby nic. A tak akumulatory wymienię ale reszta zostaje aby dalej na mnie zarabiać. Na nowych akumulatorach i dodatkowych falownikach ponownie będę się starał zarobić o wiele większe pieniądze i to w krótkim czasie, ale to już osobna sprawa.
Instytut danych z chmury. Zrob pan testy na swojej instalacji i pokaż czy to co powtarzasz bezmyślnie ma w ogóle cos wdpolnego z rzeczywistością
Testów było już setki. Wiele z nich pokazywałem i omawiałem. Pooglądaj kanał, to będziesz wiedział co i jak.
I szt kosztuje 750zl Trochę sporo. Ale, fakt-sa dobre...
To bardzo drogo znalazłeś. Ja mam ceny na poziomie 300-400 zł w zależności do mocy optymalizatora.
@@EkoNiezalezny Przyznam ze szukalem dosc pobieżnie...
@@RK-bm9kq Zawsze możesz się do mnie zgłosić. Ja jestem ambasadorem na Polskę zarówno SolarEdge jak i Victron Energy. Mogę zawsze wynegocjować z producentem o wiele lepsze warunki niż ktokolwiek inny.
@@EkoNiezalezny O widzisz. To jest konkret👍
Tak szczerze za pieniądze z optymilaztorow wolal bym dokupić paneli ktore teraz kosztują grosze..
Oczywiście, że można, ale to nie rozwiąże problemów spadku wydajności przy zacienieniu, zabrudzeniu, hotspotach etc.
@@EkoNiezalezny wszystko zależy czy je dostałeś czy kupiłeś ;) dla mnie osobiście trochę słaby pomysł. Ale dla twojego podejścia do sprawy jak najbardziej Ok tutaj juz nie liczą sie pieniądze tylko pasja 😎
@@mateuszciszewski6027 Aż tak dobrze to nie ma. Za wszystko musiałem zapłacić i to wcale nie mało. Gdy ja wykonywałem swoją instalację, to nikt o mnie jeszcze nie słyszał i byłem zwykłym, szarym klientem z ulicy. Kupowałem bez żadnych rabatów. Ale tu nie chodzi o rabaty tylko właśnie o pasję, hobby, realizację zaplanowanych celów i radość oraz satysfakcję, gdy udaje się je osiągnąć.
@@EkoNiezalezny daje radość a to najważniejsze 😎 powodzenia
@@mateuszciszewski6027 Zdecydowanie... 😉
Twój budynek jest bardzo głodny ...taka energia na dobę?... lepiej ubierać niż żywić ....no ale...
Głodny, głodny. Ale myślę, że po wykończeniu piwnicy apetyt mu trochę spadnie, bo będę się mógł zabrać za uszczelnianie miejsc, którymi ucieka mi ciepło. Póki co to są głównie peszle, które wychodzą na zewnątrz i nie są zaślepione a jeszcze nie ma w nich przewodów, gdyż pomieszczenie techniczne dopiero jest przygotowywane.
Dokładnie nowy dom a durszlak jak budowany w latach 90. Dużo psuje bufor 2 in 1 grzejemy wysokim parametr pod cwu z tego również idzie na podłogę zwiększając bezsensownie o kilka .Wisienką na torcie jest to iż w cenie pompy zamontowanej i gratów do tego była by pompa all in one krajowa gruntowa z odwiertami i nikim zużyciu
@@k.j.4347 Jest durszlak, bo nie jest jeszcze skończony. Pompa gruntowa jest w pewnym zakresie lepsza ale nie w każdym aspekcie. Osobiście wolę Zubadana. Jak dla mnie nie do pobicia.
Rozumiem hałas wentylatorów zimą podobny do kosiarka elektrycznej sąsiada wydobywający się przez zimowy sezon jest niezastąpionym atutem:). Również mam powietrzną pompę Fujitsu gdyby nie to że kupiłem wybudowany dom była by gruntówka na 1000% @@EkoNiezalezny
@@k.j.4347 Których wentylatorów tych w pompie ciepła? Przecież to jednolity szum, niesłyszalny w odległości większej niż 5 metrów. Sprawdzane wielokrotnie. Pompa spełnia wszelkie normy i wymogi w zakresie hałasu a do kosiarki to brakuje jej kilkadziesiąt decybeli.
Sorry, ale C.o. to twoje delikatnie mówiąc pomyłka!!! Największym błędem jest zastosowanie zbiornika/bufora kombinowanego z wężownicą do CWU!!! Jest to dobre rozwiązanie do pieców typu ekogroszek, ale nie do POMP CIEPŁA!!!! Ponieważ wymusza grzanie wysokim parametrem, a to jest bez sensu. Grzejesz 44st non stop, gdzie mają podłogówkę i prawidłowy układ, gdzie za pompą montuje się zawór 3-drożny przełączający pomiędzy C.o. a cwu, na podłogówkę mógłbyś grzać 30-35st, a przyjmuje się, że zejście o każde 10st z wysokości parametru wody kotłwoej zwiększa efektywność pompy ciepła o 20%!!!!!!!!!!!
Ja grzeję wyższym parametrem nie dlatego, że mam wymiennik do C.W.U. Przecież gdy woda nie jest używana, to nie ma to żadnego znaczenia. Zwyczajnie budynek nie jest jeszcze wykończony i jest w nim jeszcze trochę nieszczelności i parametr musi być wyższy aby było ciepło. C.W.U. jest dodatkowo w razie potrzeby dogrzewana małą pompą ciepła Viessmann - wewnątrzbudynkową, więc tutaj nie ma problemu.
@@EkoNiezalezny W filmie wyraźnie mówisz, żę cwu ogrzewasz tym buforem z wężownicą to raz. Dwa powiedziałeś w filmie, że masz podłogówkę. Jeżeli tak to jakim cudem puszczasz w nią taki parametr. W nowych budynkach na podłogówkę puszcza się 30-33 maks. w dziurawych szałasach 35-38st mask.
Grzejesz ten bufor wg krzywej grzewczej?? Czy pompa ma stałe zadanie grzać do tych 44st??
@@powertech1249 Nie puszczam aż takiej temperatury. Mam rozdzielacze z regulatorem i puszczam około 30-32 stopni a do bufora wraca 22-24 stopnie. Musiałbyś do mnie przyjechać i sam się przekonać jak to działa. Być może da się to zrobić jeszcze lepiej, ale póki co ja jestem zadowolony. Bufor grzeję cały czas na stałej temperaturze. Nie używam krzywej grzewczej. Wychładzanie się bufora zależy w dużej mierze od tego jak długo i często lejje się ciepła woda i jak często uruchamia się cyrkulacja. Jeżeli niezbyt często, to pompa ciepła mimo, że jest inverterowa, to nawet potrafi się wyłączyć. Jeżeli długo i często, to wiadomo, że musi dogrzać bufor aby zniwelować ubytek ciepła.
@@EkoNiezalezny Dziękuje za zaproszenie, ale nie ma takiej konieczności. Wszystko jest jasne. I naprawdę jeżeli chcesz zmniejszyć zużycia musisz podejść krytycznie do swojej instalacji C.o.
Ten bufor kombinowany z wężwnicą C.o. pewnie został ci po kotle, ale uwierz dla pompy ciepła to nie jest odpowiednie. Bez sensu, Cały sezon grzewczy grzejesz wysokim parametrem tylko po to, żeby ten badziew grzał ci CWU. A wysoki parametry potem idący na podłogówkę, zbijasz mieszaczami, lub innymi siłownikami.
Twój układ działa. Ale jest zaje.... nieefektywny!!!!
U nie przez pompa ciepła wygotowuje wodę dla podłogówki o parametrze 30st przy 0 (wg krzywej grzewczej) na zewnątrz, i tylko prze godzinę lub 2 dzienne przygotowuje wyższy parametr dla zbiornika CWU.
@@powertech1249 Nigdy nie miałem kotła. To nowy dom. Od samego początku tak to planowałem i to się naprawdę sprawdza. Nie twierdzę, że tego nie da się zrobić lepiej, ale u mnie to naprawdę jest combo. Ja do tego wszystkiego mam jeszcze wpiętą małą wewnętrzną pompę, która odbiera mi ciepło z serwerowni i tak grzeje wodę. Do tego kominek z płaszczem wodnym i piece grzewcze Kospela. Jak jesteś ciekawy jak to wszystko jest zrobione to obejrzyj sobie na moim kanale odcinek nr #2. Tam dokładnie omawiam cały system grzewczy.
A idź z tym słońcem, komu to na co potrzebne 🤔
Mnie, ładuje pozytywną energią w tych zwariowanych czasach.
Najgorzej jak się pies zesraka na panele ;-)
Oj panie, toż to wtedy to jest tragedia, ale i tak mniejsza niż gdyby była zesrakała się latająca krowa 🤣🤣🤣
Jestem przekonany, że tradycyjny kocioł węglowy ogrzałby Twój dom tańszym kosztem, nawet jeśli przyjmiemy cenę węgla na poziomie 1,5k PLN za tonę, albo nawet dwa tysie...
Co to oznacza...? Że tą całą technologię można o kant dupy potłuc, bo nie jest w żaden sposób ani efektywniejsza, ani wydajniejsza, ani bardziej ekologiczna, bo w Bełchatowie nie pozyskuje się energii elektrycznej ze Słońca czy wiatru...
PC jest co najwyżej prawie bezobsługowa, i korzystanie z niej jest przyjemne, gdyż jest czysto w kotłowni... Ale są też inne rozwiązania ogrzewania CO równie czyste i prawie bezobsługowe.
Propagatorom PC chodzi głównie o to, by jak największa ilość tępych baranów wybrała jedno rozwiązanie, bo wówczas można wymuszać posłuszeństwo tychże baranów na wiele różnych sposobów, za pomocą najrozmaitszych metod i narzędzi, którymi posługuje się nasz pan i władca - jako, że niewolnikami jesteśmy od zawsze.
Pewnie tak, ale mnie brakuje czasu na to aby spać i jeść a gdzie tu jeszcze zabawa z węglem, jego wsypywaniem, rozpalaniem, czyszczeniem pieca etc. Oprócz tego smród i zanieczyszczone powietrze - to absolutnie nie dla mnie. Ja wolę rozwiązania bezobsługowe i takie, którymi w dowolnym momencie mogę sterować zdalnie. W Bełchatowie jest postawionych kilkadziesiąt turbin wiatrowych. Farmy fotowoltaiczne także tam stoją. Odnośnie wymuszania bezpieczeństwa masz rację, ale to dotyczy każdej technologii zależnej od systemu. Właśnie dlatego ja stawiam na OFF GRID, bo wtedy mogę mnie cmoknąć. Nic o mnie wiedzieć nie będą.