Praca serwomechanizmu w kotle mpm

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 лют 2025
  • Praca serwomechanizmu utrzymującego zadaną wartość tlenu w spalinach.

КОМЕНТАРІ • 12

  • @wojciechbedzinski9551
    @wojciechbedzinski9551 2 місяці тому

    Kurcze, ja jestem wzglednie zadowolony z mpm, a mam ds18 plus.
    Ale ideal to to nie jest.
    Brakuje mi automatyki regulacji pp/pw bo w trakcie palecia i roznic w tym co sie pali (ja pale mieszanka, zrebki/drewno w kawałkach czy deski) i zapotrzebowanie pp/pw jest rozne. Najgorzej zrebki, bardzo latwo gazują, szybko sie palą, ale przez to moc osiagana jest wieksza niz znamionowa. I zwyczajnie wymiennik nie odbiera calego ciepla i w komin idzie 200st. Szkoda to marnowac, wiec przymykam pp aby ograniczyc moc do znamionowej. Ale jak pali sie cos grubszego to piroliza jest slabsza, musze otworzyc pp. Bardzo bym chcial automat.
    Podziel sie prosze lista elementow jakie zastosowales to regulacji tlenu /moje przerobki w kotle sa tylko poprawiajace fabrykę, automat do rusztowania czy wiecej wermikulitu w palniku.

    • @mariuszmaracz533
      @mariuszmaracz533  2 місяці тому

      Zapisz się do klubu mpm, na forum infoogrzewanie, tam jest zakładka dotycząca sondy lambda, jest tam wszystko opisane. Ewentualnie napisz do mnie wiadomość na tym forum.

    • @wojciechbedzinski9551
      @wojciechbedzinski9551 2 місяці тому

      @mariuszmaracz533 dobra, będę walczył, wątek o mpm ma kilkaset stron...

    • @mariuszmaracz533
      @mariuszmaracz533  2 місяці тому +1

      @@wojciechbedzinski9551 napisz do mnie na priv na tym forum. Mój nick to "maracz"

  • @MariuszJurga
    @MariuszJurga 10 місяців тому

    Z chęcią zobaczyłbym zasilanie w PP i PW od dmuchawy do servo

    • @mariuszmaracz533
      @mariuszmaracz533  10 місяців тому +1

      Najpierw muszę to dopracować po względem wizualnym, bo w obecnym stanie, mimo że spełnia swoją rolę, to wstyd byłoby pokazać😀

    • @MariuszJurga
      @MariuszJurga 10 місяців тому

      @@mariuszmaracz533 spoko, rozumiem. Sam mam pomysł na doprowadzenie podgrzanego powietrza przynajmniej PW, ale chciałem zobaczyć chociaż jakie średnicę rur wykorzystać i jak ustawić przepływ

    • @mariuszmaracz533
      @mariuszmaracz533  10 місяців тому

      Pod tym linkiem: ua-cam.com/users/shortsSuMUKWTAsJ0?feature=share
      Widoczne jest orurowanie zewnętrzne, dystrybujące gorące powietrze, widać podział na pp i pw. Zastosowałem rury o średnicy 1/1/2 cala. To są zdjęcia archiwalne. Obecnie mam na zasilaniu pp dodany serwomechanizm, czyli są dwa jeden od pp i drugi od pw. Obecnie za przepływ powietrza odpowiadają u mnie serwa według wskazań sondy. Bez serwomechanizmów, konieczne byłoby zastosowanie na nitce pp i pw np zaworów którymi można by było ustalić proporcje przepływu. Przy zastosowaniu takiego orurowania naturalny ciąg będzie niewystarczający, problemy będzie miał również wyciąg, najlepiej sprawuje się wentylator nadmuchowy.

  • @tomilitomili7992
    @tomilitomili7992 8 місяців тому

    Witam . Duzo ludzi meczy sie z tym piecem . Mógłbys sie odezwac i zostac mpmowym guru

    • @mariuszmaracz533
      @mariuszmaracz533  8 місяців тому

      Wiem, sam się męczyłem z tym kotłem w oryginale. Nie spełnił moich oczekiwań pod względem czystości spalania. Niestety moje zmiany w tym kotle są bardzo głębokie i niewiele osób zdobyłoby się na nie. Faktem natomiast jest że dopiero po tych zmianach, jestem zadowolony ze spalania u siebie. Nie znaczy to jednak o tym że spalinami z mojego kotła można oddychać😀 wymiennik u mnie jest bez śladu niepełnego spalania, ale tak naprawdę nie wiem co wypuszczam kominem, żeby się o tym przekonać należałoby zbadać spaliny profesionalnym analizatorem. Kto wie może za jakiś czas to zrobię.

    • @SILVESTROThingS
      @SILVESTROThingS Місяць тому

      @@mariuszmaracz533 Sam jestem ciekaw składu spalin, obstawiam że możesz mieć zbyt wysoki poziom tlenków azotu, bo masz bardzo wysoką temperaturę spalania... Mam pytanie: dlaczego masz sześć śrub na pokrywie wymiennika? Czy to dlatego że masz nadmuch? A i jeszcze ten środkowy sznur nad klapą krótkiego obiegu czemu ma służyć?

    • @mariuszmaracz533
      @mariuszmaracz533  Місяць тому

      Na tym filmiku poziom tlenu z jakim spalam drewno, jest już nieaktualny. Teraz spalam z poziomem tlenu poniżej 1%, bez sadzy na wymienniku, ale nadal nie wiem co tak naprawdę wylatuje z komina.
      Bez tego sznura środkowego, malutka część spalin przedostawała się na skróty do czopuch lekko zawyżając pomiar temp spalin. Te śruby są jeszcze z okresu kiedy mając już sondę w kotle, pracował on jeszcze na podciśnieniu, i ich zadaniem było maksymalne uszczelnienie wyczystki, żeby tamtędy nie dostawało się lewe powietrze.