Milá Jarmilko, moc Vám děkuji a těší mě, že se Vám líbí nejen video, ale i moje halenka (no jo no, jsem holt typická ženská:) 😉 Srdečně zdravím z Brna a pohodový víkend přeji, I. 🌹
Pekne video :), nicmene musim priznat, ze i kdyz jsem v Anglii skoro rok, tyto vyrazy jsem jeste neslysel. Ovsem to muze byt zpusobeno taky tim, ze ve skole mluvim prevazne s nerodilymi mluvcimi a oni tyto vyrazy, stejne jako ja, neznaji :D .
Milý Rendo, srdečně zdravím do Anglie a děkuji za Váš užitečný postřeh! Myslím si, že je to dáno tím - jak sám píšete - že jste v kontaktu spíše s nerodilými mluvčími, ale také tím, že jsou to opravdu hodně neformální výrazy, které možná člověk kolikrát ani nechce použít (aby nepřiznal, že si nemůže vzpomenout:), a pokud je použije, tak asi primárně v okruhu opravdu blízkých přátel či rodiny. Jedna paní zde psala, že jí to připomnělo český výraz "čvonč", já jsem pak ještě na internetu našla přirovnání k neformálnímu výrazu "bazmek", no, a to jsou rozhodně výrazy, po kterých sáhnu opravdu jen mezi svými nejbližšími, co myslíte? :) Já sama jsem od rodilého mluvčího slyšela výraz "whatchamacallit", ty ostatní jsem zahrnula do videa mimo jiné proto, že se na nich dalo hezky procvičit dentální /θ/ a velární /ŋ/👍 Ještě jednou zdravím do Anglie a ať se Vám daří! Irena
Asi takhle... Rok v Albionu mezi polakama, slovakama rumunama, nejakou tou afrikou + par pak.is... 🤔🤔🤔 Jako nedivim se, zes to jeste neslysel!!! 🙂 Nejcasteji se pouziva thingy. A jak krasna Irenka vysvetlovala, opravdu se to pouziva vetsinou mezi kamosema ci v rodine. Ja jeste pred thingy velice casto slysim f-word...
@@anglickavyslovnostsirenou9070 Dobry den, krasna Irenko. Mam pro vas anglictinarskou perlicku. Kterou vyslovil jeden polsky spoluobcan: MAGIC HORSE, copak to je? Kdyz jsem pozdeji konecne zjistil o cem mluvi, tak jsem si smichy literally striknul do satenu.
Ahojky Katko! Srdečně Tě zdravím a jsem ráda, že se Ti video líbilo, děkuji moc! Já zase slýchávala a sem tam použiju výraz "whatchamacallit", ty ostatní jsem na to nabalila, aby těch výrazů bylo k dispozici více, a taky se mi líbilo, že si na nich můžeme procvičit /θ/ a /ŋ/ :) Měj se hezky a moc ráda vzpomínám na naše společné hodiny syntaxe, byli jste bezva skupina! :) Irča
Zdravím Vás Irenko, tak z těchto slovíček jsem neznal ani jedno :-) hmm, jsem zase o něco chytřejší, díky! Živí mě vývoj elektroniky a v našem oboru používáme s kolegy z ciziny jiné slovíčka - příkladně "Look at that little guy. That causes the problem." Tím "guy" myslíme elektronickou součástku. Začal jsem to používat na základě kolegy z US, od kterého jsem to slyšel prvně. Až budu mít příležitost, tak zamachruji něčím novým od Vás ;-) PS: jenom taková malá drzá vsuvka - ve 4:45 - moje ucho neslyšelo krásné θ, namísto toho jsem tam na začátku slyšel takové jakoby "s" naproti tomu ve 4:55 je to už, dle mého ucha, v pořádku. Tak a teď jsem si tedy dovolil až moc a dostanu za uši :-) Mějte krásný, pohodový, letní víkend! Vítek
jen doplním dnešní nové slovo, které jsem opět slyšel z úst kolegy v návaznosti jedné rozborky... řekl něco ve smyslu ... plus I think there is I see some ceramic surface mount jobbies on the back there as well, but... pro mě je tedy novinkou slovo jobbies :-) opět to, z kontextu věty, vyjadřuje jistou součástku, ani nevím, zdali jsem ho někdy od někoho slyšel...pořád se máme co učit
Milý Vítku, srdečně Vás zdravím a děkuji velmi pěkně za Vaše skvělé postřehy a užitečná doplnění tématu! Ano, slůvko "guys" znám také velmi dobře, rok jsem měla možnost (díky Fulbrightově stipendiu) pobývat na UCSC (University of California, Santa Cruz) v rámci svého doktorského výzkumu a vím, že např. v seminářích generativní gramatiky (Chomsky), která často připomínala matematické vzorce než anglickou gramatiku, vyučující všeobecné označení "guys" pro nějaká čísla či písmenka na tabuli také používala. Já to od té doby ve svých hodinách též občas používám, když např. ukazuji na nějaké fonémy napsané na tabuli, tak jim sem tam říkám "guys" :) Jinak děkuji také za vsuvku ohledně dentálního /θ/, která rozhodně není drzá, a jsem za ni moc ráda👍 Zkoušela jsem si ten kritický okamžik pouštět zas a znova, snažila jsem se i video zastavit, abych viděla umístění špičky svého jazyka, ale vzhledem k tomu, že to bylo v kontextu celé věty, nedokázala jsem to rozklíčovat. Je docela možné, že jsem špičku jazyka nedala vzorně mezi zuby tak jako při nácviku (kdy je dobré vždy vše přehánět a dělat velmi názorně), ale věřím, že jsem ji zcela automaticky k horním zubům přiblížila, a tudíž tam byl náznak dentálního /θ/, přestože neznělo tak hezky jasně a dentálně, jak by se slušelo :) Zkoušela jsem si to porovnat i s tím pozdějším příkladem, jak píšete, že tam Vám to již znělo v pořádku, a přiznám se, že neslyším rozdíl...ale to víte, nobody's perfect, aneb žádný učený z nebe nespadl nebo také chybovat je lidské, a rozhodně vím, že do dokonalosti mám daleko! A do třetice děkuji převelice za dnešní doplnění o výraz "jobbie", rozhodně jsem ho neznala a jsem tedy ráda, že jsem ho díky Vám poznala! :) Dívala jsem se na něj do slovníku a našla tam tento hezký a navíc aktuální = letní příklad: "Her bikini was one of those expensive designer jobbies." :) Definice "jobbie" pak zní takto: "used to refer to an object of a particular kind". Člověk se nikdy nepřestane učit něčemu novému, a to je dobře. A Vy máte super, že pravidelně komunikujete s rodilými mluvčími a Vaše anglická slovní zásoba má tak šanci se neustále rozšiřovat! Good for you!!! Mimochodem, výraz "good for you" jsem se naučila právě v Kalifornii, slyšela jsem ho tam snad na každém kroku a od té doby ho také ráda používám! :) Krásné a hlavně pohodové léto Vám přeje Irenka:)
Milý Dane, "doohickey" znám pasivně, mám za to, že je to spíše americká angličtina. Ten druhý výraz vůbec neznám, takže děkuji za rozšíření obzorů! Srdečně zdraví Irena :)
Milá Míšo, v blízké budoucnosti hlavně plánuji zpracovat "contracted forms" - I'll, she's, he'd, apod., protože zjišťuji, jak má spousta studentů, nás Čechů tendence neustále používat plné formy I will, she is, he would... přestože v textu je to napsáno staženým tvarem. Často jde právě o to, že studenti neví, jak správně se tyto stažené tvary vyslovují, proto bych se na ně ráda podívala. A budu-li mít nápady na další videa ohledně neformální angličtiny, ráda je natočím! Případně kdyby něco napadlo Vás, budu ráda za jakýkoli tip! Jinak "čvonč" je oblíbené slovo mojí maminky :) Měla jsem za to, že je to výraz, který zná max. naše rodina, tak jsem ráda, že se používá i jinde :) Srdečně Vás zdraví Irena.
Super👍to se urcite bude hodit👍. A ta zelena halenka je taky hezka, slusi vam😉Tesim se na dalsi uzitecne video🌹
Milá Jarmilko, moc Vám děkuji a těší mě, že se Vám líbí nejen video, ale i moje halenka (no jo no, jsem holt typická ženská:) 😉 Srdečně zdravím z Brna a pohodový víkend přeji, I. 🌹
Pekne video :), nicmene musim priznat, ze i kdyz jsem v Anglii skoro rok, tyto vyrazy jsem jeste neslysel. Ovsem to muze byt zpusobeno taky tim, ze ve skole mluvim prevazne s nerodilymi mluvcimi a oni tyto vyrazy, stejne jako ja, neznaji :D .
Milý Rendo, srdečně zdravím do Anglie a děkuji za Váš užitečný postřeh! Myslím si, že je to dáno tím - jak sám píšete - že jste v kontaktu spíše s nerodilými mluvčími, ale také tím, že jsou to opravdu hodně neformální výrazy, které možná člověk kolikrát ani nechce použít (aby nepřiznal, že si nemůže vzpomenout:), a pokud je použije, tak asi primárně v okruhu opravdu blízkých přátel či rodiny.
Jedna paní zde psala, že jí to připomnělo český výraz "čvonč", já jsem pak ještě na internetu našla přirovnání k neformálnímu výrazu "bazmek", no, a to jsou rozhodně výrazy, po kterých sáhnu opravdu jen mezi svými nejbližšími, co myslíte? :)
Já sama jsem od rodilého mluvčího slyšela výraz "whatchamacallit", ty ostatní jsem zahrnula do videa mimo jiné proto, že se na nich dalo hezky procvičit dentální /θ/ a velární /ŋ/👍
Ještě jednou zdravím do Anglie a ať se Vám daří! Irena
Asi takhle...
Rok v Albionu mezi polakama, slovakama rumunama, nejakou tou afrikou + par pak.is...
🤔🤔🤔
Jako nedivim se, zes to jeste neslysel!!!
🙂
Nejcasteji se pouziva thingy.
A jak krasna Irenka vysvetlovala, opravdu se to pouziva vetsinou mezi kamosema ci v rodine.
Ja jeste pred thingy velice casto slysim f-word...
@@anglickavyslovnostsirenou9070
Dobry den, krasna Irenko.
Mam pro vas anglictinarskou perlicku.
Kterou vyslovil jeden polsky spoluobcan:
MAGIC HORSE, copak to je?
Kdyz jsem pozdeji konecne zjistil o cem mluvi, tak jsem si smichy literally striknul do satenu.
Fakt super, Irčo ! Tak znala jsem jen "THINGY" :-) Katka (Tvoje bývalá studentka syntaxe :-) )
Ahojky Katko! Srdečně Tě zdravím a jsem ráda, že se Ti video líbilo, děkuji moc! Já zase slýchávala a sem tam použiju výraz "whatchamacallit", ty ostatní jsem na to nabalila, aby těch výrazů bylo k dispozici více, a taky se mi líbilo, že si na nich můžeme procvičit /θ/ a /ŋ/ :)
Měj se hezky a moc ráda vzpomínám na naše společné hodiny syntaxe, byli jste bezva skupina! :) Irča
Zdravím Vás Irenko,
tak z těchto slovíček jsem neznal ani jedno :-) hmm, jsem zase o něco chytřejší, díky!
Živí mě vývoj elektroniky a v našem oboru používáme s kolegy z ciziny jiné slovíčka - příkladně "Look at that little guy. That causes the problem."
Tím "guy" myslíme elektronickou součástku. Začal jsem to používat na základě kolegy z US, od kterého jsem to slyšel prvně.
Až budu mít příležitost, tak zamachruji něčím novým od Vás ;-)
PS: jenom taková malá drzá vsuvka - ve 4:45 - moje ucho neslyšelo krásné θ, namísto toho jsem tam na začátku slyšel takové jakoby "s" naproti tomu ve 4:55 je to už, dle mého ucha, v pořádku. Tak a teď jsem si tedy dovolil až moc a dostanu za uši :-)
Mějte krásný, pohodový, letní víkend!
Vítek
jen doplním dnešní nové slovo, které jsem opět slyšel z úst kolegy v návaznosti jedné rozborky...
řekl něco ve smyslu ... plus I think there is I see some ceramic surface mount jobbies on the back there as well, but...
pro mě je tedy novinkou slovo jobbies :-) opět to, z kontextu věty, vyjadřuje jistou součástku, ani nevím, zdali jsem ho někdy od někoho slyšel...pořád se máme co učit
Milý Vítku, srdečně Vás zdravím a děkuji velmi pěkně za Vaše skvělé postřehy a užitečná doplnění tématu!
Ano, slůvko "guys" znám také velmi dobře, rok jsem měla možnost (díky Fulbrightově stipendiu) pobývat na UCSC (University of California, Santa Cruz) v rámci svého doktorského výzkumu a vím, že např. v seminářích generativní gramatiky (Chomsky), která často připomínala matematické vzorce než anglickou gramatiku, vyučující všeobecné označení "guys" pro nějaká čísla či písmenka na tabuli také používala. Já to od té doby ve svých hodinách též občas používám, když např. ukazuji na nějaké fonémy napsané na tabuli, tak jim sem tam říkám "guys" :)
Jinak děkuji také za vsuvku ohledně dentálního /θ/, která rozhodně není drzá, a jsem za ni moc ráda👍 Zkoušela jsem si ten kritický okamžik pouštět zas a znova, snažila jsem se i video zastavit, abych viděla umístění špičky svého jazyka, ale vzhledem k tomu, že to bylo v kontextu celé věty, nedokázala jsem to rozklíčovat. Je docela možné, že jsem špičku jazyka nedala vzorně mezi zuby tak jako při nácviku (kdy je dobré vždy vše přehánět a dělat velmi názorně), ale věřím, že jsem ji zcela automaticky k horním zubům přiblížila, a tudíž tam byl náznak dentálního /θ/, přestože neznělo tak hezky jasně a dentálně, jak by se slušelo :) Zkoušela jsem si to porovnat i s tím pozdějším příkladem, jak píšete, že tam Vám to již znělo v pořádku, a přiznám se, že neslyším rozdíl...ale to víte, nobody's perfect, aneb žádný učený z nebe nespadl nebo také chybovat je lidské, a rozhodně vím, že do dokonalosti mám daleko!
A do třetice děkuji převelice za dnešní doplnění o výraz "jobbie", rozhodně jsem ho neznala a jsem tedy ráda, že jsem ho díky Vám poznala! :) Dívala jsem se na něj do slovníku a našla tam tento hezký a navíc aktuální = letní příklad: "Her bikini was one of those expensive designer jobbies." :) Definice "jobbie" pak zní takto: "used to refer to an object of a particular kind".
Člověk se nikdy nepřestane učit něčemu novému, a to je dobře. A Vy máte super, že pravidelně komunikujete s rodilými mluvčími a Vaše anglická slovní zásoba má tak šanci se neustále rozšiřovat! Good for you!!! Mimochodem, výraz "good for you" jsem se naučila právě v Kalifornii, slyšela jsem ho tam snad na každém kroku a od té doby ho také ráda používám! :)
Krásné a hlavně pohodové léto Vám přeje Irenka:)
@@anglickavyslovnostsirenou9070
Jobbies jako "pracicka" od slova job, takhle jsem to pochopil ja
Ty kraso...🤦🏻🤦🏻🤦🏻
Fcuking nitpicker...
Resis jedno th?
Zajed se podivat do Est Ends, tam ti vysvetlej rodily mluvci, jak se vyslovuje th!!!
Boze! 🙄🙄
můj oblíbený je "doohickey" a v případě složitějších věcí "co to má dělat + make it happener" :D
Milý Dane, "doohickey" znám pasivně, mám za to, že je to spíše americká angličtina. Ten druhý výraz vůbec neznám, takže děkuji za rozšíření obzorů! Srdečně zdraví Irena :)
@@anglickavyslovnostsirenou9070
Usa gibberish 🤮🤮🤮
Perfektní, víc neformální angličtiny, prosím. Občas se nemohu vymáčknout ani v češtině a pro tyto účely mám univerzální slovo 'čvonč'. :)
Milá Míšo, v blízké budoucnosti hlavně plánuji zpracovat "contracted forms" - I'll, she's, he'd, apod., protože zjišťuji, jak má spousta studentů, nás Čechů tendence neustále používat plné formy I will, she is, he would... přestože v textu je to napsáno staženým tvarem. Často jde právě o to, že studenti neví, jak správně se tyto stažené tvary vyslovují, proto bych se na ně ráda podívala. A budu-li mít nápady na další videa ohledně neformální angličtiny, ráda je natočím! Případně kdyby něco napadlo Vás, budu ráda za jakýkoli tip!
Jinak "čvonč" je oblíbené slovo mojí maminky :) Měla jsem za to, že je to výraz, který zná max. naše rodina, tak jsem ráda, že se používá i jinde :)
Srdečně Vás zdraví Irena.
pani je hrozně sexy
To se Vám jen zdá :)
@@anglickavyslovnostsirenou9070
Nezda!!!
Xxx