Panel: Teatr dokumentu i osobista historia jako narzędzie artystyczne, edukacyjne i włączające

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 січ 2025
  • W latach 2022-2024 Teatr Lalek Guliwer realizował projekt pt. RóżniRówni - edukacja performatywna dorosłych, włączająca imigrantów, seniorów i osoby neuroatypowe poprzez wykorzystanie formy teatru dokumentalnego. Podczas tego projektu pracownicy teatru odbyli szereg wizyt edukacyjnych do wybranych instytucji artystycznych w Europie, w których głównym narzędziem i formą pracy jest teatr dokumentu lub osobista historia. Zlokalizowanie na mapie Europy i odnalezienie organizacji i instytucji, w których narzędzie to i format teatru dokumentu grają znaczącą rolę, okazało się dość trudnym zadaniem. Metoda i techniki pracy, reprezentowane przez teatr dokumentu w Europie wymagają obecnie, jak się wydaje, nowego badania i osobnego opracowania. Ważne ośrodki, pracujące tym formatem i wykorzystujące go w pracy z osobami z różnych grup społecznych to m.in.: Rimini Protokoll w Berlinie, Archa Theater w Pradze (od 2024 roku ośrodek, przekształcony w Stodolio Theater i przeniesiony w okolice Pardubic) czy Fryshuset Theater w Sztokholmie. Luźno powiązana z teatrem dokumentu, metoda pracy z osobistą historią jako narzędziem edukacyjnym i włączającym osoby z doświadczeniem migracji gra rolę w pracy takich ośrodków, jak: Unga Klara w Sztokholmie czy Mezrab w Amsterdamie. W Polsce jednym z artystów-aktywistów pracujących metodami teatru dokumentu jest Kuba Tabisz z Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu, a reżyserem, pracującym z wykorzystaniem badania rzeczywistej sytuacji: indywidualnej czy społecznej - Wojciech Ziemilski. Podczas panelu opowiemy o projekcie RóżniRówni, realizowanym w ramach programu Erasmus+ Akcja KA122-ADU 2022. Spróbujemy nazwać i zróżnicować sposoby pracy i metody działań na styku sztuki i edukacji, którym przyjrzeliśmy się, które poznaliśmy i wykorzystaliśmy w praktyce podczas realizacji projektu. Opowiemy też o naszym doświadczeniu pracy tym narzędziem z seniorami i seniorkami. Zastanowimy się nad rozumieniem, czym dziś jest „teatr dokumentu” i spróbujemy porozmawiać o różnych metodach i narzędziach artystyczno-edukacyjnych i edukacyjnych, stosowanych w wymienionych organizacjach oraz w pracy gości specjalnych panelu: polskich artystów i edukatorów.
    Goście rozmowy:
    Kuba Tabisz - Instytut im. Jerzego Grotowskiego, festiwal Teatr na Faktach
    Wojciech Ziemilski - reżyser, performer
    Izabella Kurażyńska - aktorka z zespołu Teatru Guliwer, edukatorka teatralna, uczestniczka projektu RóżniRówni
    Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Guliwer - gospodarz projektu i spotkania
    Anna Kierkosz, kuratorka edukacji i projektów, TG - prowadzenie
    Teatr dokumentu i osobista historia jako narzędzie artystyczne, edukacyjne i włączające w pracy wybranych instytucji artystycznych i organizacji w Polsce i Europie podsumowanie realizacji projektu RóżniRówni.
    Projekt realizowany jest w ramach Erasmus + - KA122-ADU Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności dorosłych osób uczących się i kadry w sektorze edukacji dorosłych

КОМЕНТАРІ •