Jak wyglądają studia medyczne? Okiem młodego lekarza Cz. 2

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 сер 2024
  • Parę słów o przedmiotach na starszych latach

КОМЕНТАРІ • 20

  • @aleksandramozel1447
    @aleksandramozel1447 7 років тому +5

    super opowiadasz!

  • @roksanab.9767
    @roksanab.9767 7 років тому +1

    Super filmik, bardzo pomocny :) Dzięki!

  • @ewamoczulski3926
    @ewamoczulski3926 5 років тому

    mysle , jako lekarz z 40 letnim doswiadczeniem, wszystko sie zgadza..dobrze mowi..Czy bym cos chciala inaczej , a to juz inny temat. Mysle , ze polskie ksztalcenie lekarzy jest dobre. Mysle ,ze polscy lekarze sa dobrze przygotowani do zawodu.

  • @patrycjag3738
    @patrycjag3738 7 років тому

    pracuje jako pomocnik/ asystent medyczny na oddziale chirurgii ogólnej w jednym ze szpitali:) i właśnie też przeprowadzam wywiady z pacjentem pytam o alergię min i nałogi itd itp etc :) zaprowadzam na badania , szykuje na blok operacyjny i zanoszę i odbieram wyniki z laboratorium:) marzę żeby dostać się na medycynę ...:) kiedyś ze względów prywatnych doświadczeń myślałam o ortopedii ale teraz bliższa sercu mojemu jest chirurgia:) oby mi się udało:) Bardzo fajny film:) pozdrawiam :)

    • @FlyLeeeaaaf
      @FlyLeeeaaaf 4 роки тому

      I jak, dostałaś się czy jak skończyłaś?

  • @gggm3
    @gggm3 7 років тому +9

    A co ze specjalizacją? Przeczytałam, że jak ukończy się jednolite 6 letnie studia, to następnie należy wybrać specjalizację. Najpierw, na przykład, kończy sie chirurgie ogólną, która trwa 2 lata i dopiero po tym można iść na chirurgie dziecięcą (4 lata), czyli w sumie trzeba się uczyć 12 lat?
    Ja chyba coś pomieszałam, mógłbyś mi pomóc i wyjaśnić czy to tak wygląda? 😉

    • @sawa9696
      @sawa9696 7 років тому +2

      Człowiek uczy się całe życie

    • @maciekk-uf6yu
      @maciekk-uf6yu 7 років тому +1

      Specjalizacja jest nauką ale i pracą zawodową jednocześnie, tzn. jeżeli wybierasz specjalizacje z chirurgii ogólnej, to uczysz się jej stopniowo najpierw "trzymając haki" i obserwując, później asystując i wreszcie prowadząc samemu coraz trudniejsze zabiegi; jednak przez cały czas trwania specjalizacji dostajesz pensję, oraz masz możliwość dyżurowania na oddziale czy np na sorze, lub pracy w poradni. Więc nauka jako bycie studentem trwa 6 lat, natomiast nauka jako rozwój w swojej dziedzinie trwa w czasie specjalizacji i tak naprawdę do końca pracy w zawodzie, bo nie ma specjalisty który umiałby wszystko w swojej dziedzinie.

    • @jadziacichon4344
      @jadziacichon4344 6 років тому +1

      Przed specjalizacją a po studiach jest jeszcze obowiązkowy 13 miesięczny staż 😉

    • @medycynanaatwo
      @medycynanaatwo  5 років тому +2

      Tak jak pisza koledzy :)

  • @annaaugustyn9968
    @annaaugustyn9968 7 років тому

    Bardzo pomocny filmik! Studiuje prawo, mieszakm w Szkocji! oraz z kolei mam pytanie czy tez uczysz sie innych jezykow miedzy czasie ? jesli tak to jakich? Zapraszam do kontaku!;);) Moge prosic o kontakt?

  • @sawanderas4991
    @sawanderas4991 6 років тому

    na jakiej uczelni studiowales?

  • @JuJu-dh1gf
    @JuJu-dh1gf 7 років тому

    Witam,
    Mam pytanie dotyczące wywiadów z pacjentami. Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek źle postawić diagnozę? Albo komuś z Twojego otoczenia? Zastanawia mnie to czy w takich okolicznościach lekarz prowadzący "stosuje jakieś kary", czy wszystkie pomyłki przebiegają bezproblemowo.

    • @medycynanaatwo
      @medycynanaatwo  7 років тому +3

      cześć,
      pewnie że mi się zdarzyło, zdarza się to też lekarzom a nie tylko studentom :) Wszystko zależy od prowadzącego, ja nie spotkałem się ani razu z nawet nie zaliczeniem zajęć za postawienie złej diagnozy. Tym bardziej że w kryteriach rozpoznania większości chorób są nie tylko objawy, ale też wyniki innych badań. Najważniejsze jest dobre analiza diagnostyki różnicowej - tzn. np przy bólu brzucha jeśli promieniuje do pleców, to może to oznaczać kolkę nerkową, jeśli współtowarzyszą objawy otrzewnowe to może oznaczać zapalenie otrzewnej itp. Poza tym każdy pacjent jest inny i nieraz się zdarza że w danej chorobie występują niecharakterystyczne objawy co utrudnia rozpoznanie. Do tego nigdy nie wiadomo na co chory jest pacjent na oddziale, nieraz nie ma tam ani jednego pacjenta chorującego na choroby które już zostały omówione. Sprawdzenie tego jak ogarniamy temat następuje zwykle dopiero na zaliczeniu przedmiotu lub na zapowiedzianych wejściówkach

    • @JuJu-dh1gf
      @JuJu-dh1gf 7 років тому

      Uf, troszkę mnie uspokoiłeś.
      Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów:)