Dzień dobry, na budowie którą wykonuję mam sytuację jak na rysunku z filmu. Górna krawędź ściany fundamentowej jest 25cm powyżej podbudowy betonowej na gruncie. Co zastosować pod pierwszą warstwę gazobetonu żeby zejść te 25cm na podbudowę i połączyć z izolacją poziomą podłogi? Papy nie moge wygiąć pod kątem 90 st.
A co przypadku ścian fundamentowych monolitycznych? Ja w projekcie nie mam izolacji między ścianą a ławą. Nie wyobrażam sobie też położenia papy na ławie bo z niej co 30 cm wychodzą pręty zbrojeniowe ściany. Czy jest w ogóle sens odcinania izolacją ściany monolitycznej od ławy?
Mam tak samo. I jak izolowales? Teraz troche zaluje ze nie dalem papy, ale nie robie piwnicy fundament ma 130cm, szczelne zamkniecie sciany fundamentowejz każdej strony chyba tez nie jest do konca ok, jak ti mówią wszystko musi oddychać. To jak izolowales?
Aby wybrać metodę zabezpieczenia konieczne jest poznanie schematu statycznego elementów konstrukcyjnych. Jak jest zaprojektowany jako utwierdzenie to musi być połączenie beton beton. Można zastosować beton wodoszczelny.
@@GrupaStruktura Jaki beton wodoszczelny? Pierwsze słyszę o beton wodoszczelny. Ta teoria kończy się własnie kiedy fundamenty i konstrukcja posiada słupy i trzpienie.
@@arek1113 Odprowadzanie wody deszczowej to pryszcz, ważne by budynek był wyniesiony nad grunt. No i opaski dookoła budynku z kostki lub płytek. Niektórzy deweloperzy dla oszczędności zaczęli robić niby opaski- obrzeże i zamiast kostki sypią jakieś lużne kruszywa. Już kilka razy poprawiałem takie opaski.
@@GrupaStruktura poniżej linki do 2 przykładów: ua-cam.com/video/wyp6HAnrI8k/v-deo.html&ab_channel=BielbudPawe%C5%82Bielenin ua-cam.com/video/-g9_8lrc9Sk/v-deo.html&ab_channel=Micha%C5%82Buduje pozdrawiam :)
Czy w takim wypadku powinno sie dodatkowo robic hydroizolacje samej ławy? PS: oprócz faset na łączeniach wewnętrznych powinno się tez frezować połączenia zewnętrzne by nie tworzyły kąta prostego.
Czy hydroizolacje w środku ściany można zabezpieczyć po prostu kładąc folie budowlana na 2 warstwy dysperbitu? To tylko na czas zasypywania, może piach folii 1 mm nie przerwie?
Jak wykonać prawidłowo hydroizolacje dla ściany fundamentowej 3-warstwowej(patrząc od środka: bloczek 25cm, xps 10cm, bloczek 14cm)? Z rozmowy z kierownikiem i wykonawcami dowiedziałem się, że powinno nałożyć się masę bitumiczną na wewnętrzną i zewnętrzną stronę muru, jednak nic nie dowiedziałem się o zabezpieczeniu tej masy przed uszkodzeniem.
a jeżeli chodzi o połączenie z posadzką ścian fundamentowych- to jako dylatacja nie może być zastosowana folia budowlana? czy musi być to jakoś połączone ze ścianą fundamentową?
Nie musi być połączone.. folia zdylatuje..Ale jest cienka.. chodzi o to że jak coś pracuje to żeby miało miejsce i nie powodowało dodatkowych naprężeń.
A jaka byłaby korzyść z wykonania takowej? W projekcie mam, że ma być. Nie rozmawiałem jeszcze o tym z kierownikiem. Większość znajomych budowlańców mówi, że to przerost formy nad treścią, a jeden, najbardziej zaufany i doświadczony twierdzi, że dla siebie by zrobił... A ja robię dla siebie... I już sam nie wiem. Pal sześć koszty, ale ile to roboty więcej wyjdzie... 😉
@@GrupaStruktura tak to jest wiadomo, pytanie jakibtyp izolacji wybrać papa, szlam, folia 0.5mm X2 ? Szlam na 100m2 wychodzi prawie 2 tysiące, papa jakoś do mnie nie przemawia, drenaż wokół domu będzie. Izolacja fundamentu to masa dwuskładnikowa PCI 2k
@@GrupaStruktura w projekcie mam właśnie 2x folia PE pod murami jest papa, chce tą folie włożyć pod papę. Wody gruntowe są na 1.4 m od poziomu gruntu. Ciężkie decyzję :(
@@GrupaStruktura taaa jasne. Dawać izolacje pozioma pod xpsa nie dawać bo xps już jest izolacją. Robić izolacje pozioma przed jadtrychen, nie robić bo już była izolacja pod xpesen. Jeżeli daje izolacje pozioma przed jastrychem to może być folia czy musi być szlam mineralny. Pionowe boki płyty z xpsa jako szalunek tracony należy izolować przeciw wilgociowo skoro są xps teoretycznie jest nienasiąkliwy?
Wszystko fajnie tylko przy warunkach idealnych których nie ma na budowie. To tak jak z dachem, w większości robiony jest z mokrego drewna które potem krzywi jak chce. Wracając jestem oczywiście za izolacjami itp. ale nie patrzysz kolego na jedno, ze beton schnie 28dni a inwestorzy robią wszystkie izolacje od razu i zamykają całą wilgoć w fundamencie na zawsze. Niestety widziałem taki fundament i wszystko z niego odpada. Niestety nie ma złotego środka bo zawsze będzie miał trochę wody, a izolacje muszą być zastosowane choć jest jedno rozwiązanie ale go nie napiszę bo wszyscy znawcy będą hejtowac. Ale z doświadczenia powiem że najważniejsze to porządny nawet dwu lub trzykrotny drenaż jeśli trzeba. Wtedy woda jest odciagana od fundamentów i jest sucho jak pieprz. Nie ma wtedy nawet tego słynnego kapilarnego podciągania wody o ktorym każdy tak pisze a mało kto widział. Woda zawsze chce iść w dół i szuka najlepszej drogi. Nie potrzebuję iść po betonie do góry jeśli znajdzie lepsze wyjście. Rozwodzić sie można długo ale według mnie to najważniejsza w kolejności to izolacją pozioma na fundamencie potem zewnetrzna bezwzględnie 2 składnikowa, jakaś lekka wewnetrzna i porządne odwodnienie. Pozdrawiam
W pełni się z Tobą zgadzam, nigdy się dokładnie nie zabezpieczy fundamentu przed wodą, najważniejsza jest izolacja pozioma pomiędzy fundamentem a ścianami budynku. Pozdrawiam
Jaki jest sens izolacji pomiędzy ławą fundamentową a ścianami fundamentowymi? Wtedy tworzymy połączenie przegubowe. A co w miejscach słupów? W zasadzie po co w ogóle izolować ściany fundamentowe skoro to izolacja pozioma pod ścianami ma zapobiegać podciąganiu wilgoci do ścian a nie izolacja pionowa fundamentu? Sam żelbet w ziemi chyba nie wymaga hydroizolacji bo nasiąkliwość betonu to teoretycznie tylko około 2 cm, z resztą wewnątrz nie ma powietrza więc prętom zbrojeniowym raczej nie grozi korozja. Przecież same ławy fundamentowe też nie są niczym izolowane (a już na pewno nie od spodu, OK na upartego można folią ale wtedy chyba nie uda się zrobić uziomu fundamentowego). Osobiście usuwałem żelbetowy fundament ogrodzenia po 30 latach, z kiepskiego żelbetu, niczym nie izolowany - pręty wewnątrz całkiem zdrowe, żadnej nadmiernej korozji, sam beton rownież w dobrej kondycji, mocny nawet w wierzchniej warstwiej bezpośrednio przy gruncie (wylewany był w szalunku ziemnym, bez folii).
Wykonawcy bym za mocno nie winił, szczególnie na deweloperce. Czasami robię takie rzeczy, że dziecko z podstawówki by mnie wyśmiało, ale dla dewelopera przede wszystkim liczy się taniość
Dwa rodzaje styro o tej samej grubości. Jeden mniej nasiąkliwy (aqua),wytrzymałość na ściskanie 100 kPa za 400 zł/m3 i drugi zwykły,wytrzymałość na ściskanie 80 kPa za 200 zł/m3. tyle,że nie aqua. Czy warto przepłacać az 100%? A może wystarczy położyć/przykleić na ten tańszy styropian folię budowlaną lub (albo dodatkowo) zaciągnąć ten tańszy styro nierozcieńczonym dysperbitem i też będe miał "aqua" 🙂 Nieprawdaż?
PS. Dodam,że domek będzie niepodpiwniczony, grunt co najmniej na metr w głąb piaszczysty a więc przepuszczalny. Woda nie będzie stała. Folia budowlana ma 4mb szerokości.Kładę przed zalaniem ławy fundamentowej i zawijam z obu stron do góry po przyklejeniu styropianu. Jak kawałek ciasta kupionego w ciastkarni zawiniętego w folię spożywcza. Dodatkowo przychodzi folia kubełowa aby gdzieś się nie przetarło.I jeszcz na izolacię pozioma przyszłaby papa. Podobno folia w ziemi rozkłada się 200-300 lat. :)
@@GrupaStruktura Bo widzi Pan z tyym styropianami to jest tak. Producenci styropianu dosypią trochę grafitu (albo zmieniaja linię produkcyjną z białego na grafitowy) i nazwią go "dalmatyńczyk", przy okazji podnosząc cenę o 100 zł na m3.
bardzo warosciowy material,tłumaczylem te zasady inwestorom kilkanascie lat temu i bylem wysmiewany przez domoroslych ,,fachowcow,,,Inwestorzy ktorzy dali sie namowic na wlasciwe zasady hydroizolacji fundamentow czy tarasow zwlaszcza nad powierzcniami ogrzewanymi maja swiety spokoj juz ponad 20/dwadziescia/lat.Fakt byly to duze koszty ale przeliczajac koszty remonowanych firm ktore nie miały zielonego pojecia o chydroizolacji lupily klientow na kase i po 3lub 4 latach wszedzie sie lalo do piwnic czy do magazyow pod tarasem to mozna sobie wyobrazic samopoczucie inwestora ktory utopil kase w gowno..Nszczescie kilku dalo sie namowic na prawidlowe zasady hydroizolacji i maja swiety spokuj na lata.
Kolega pozioma to nie jest izolacja tylko delatacja pozwalają pracować oddzielnie fawie i bloczków. Nie uznajemy jej jako izolacja przeciwwilgociową. Znawco.
No właśnie potrzebny odcinek dla moich dzieci ,bo fundament będą budować,,dzięki wielkie,
Może coś znajdziesz na kanale ;)
Ciekawy materiał. Ja na wiosnę startuje z izolacją fundamentów, więc fajnie trafiłem. Dzięki!
Dzięki:) My pracujemy nad projektem domu taniego w budowie dla rodziny 2+2 obecnie z instrukcją:) Pewnie niedługo pojawi się materiał na kanale:)
Fachowo wytłumaczone dzięki za odcinek
Dzięki za komentarz. Często jak coś nagrywał to się zastanawiam czy to jest przydatne dla słuchaczy;) mam nadzieję, że jest..
Super materiał. Fajnie by było przy okazji zobaczyć jak to w rzeczywistości ma wyglądać. Pozdrawiam :)
Ciężko mi nagrywać z budowy bo chodzi o zgody itp.. Ale postaram się na przyszłość o jakieś zdjęcia obrazujące.
Dzień dobry, na budowie którą wykonuję mam sytuację jak na rysunku z filmu. Górna krawędź ściany fundamentowej jest 25cm powyżej podbudowy betonowej na gruncie. Co zastosować pod pierwszą warstwę gazobetonu żeby zejść te 25cm na podbudowę i połączyć z izolacją poziomą podłogi? Papy nie moge wygiąć pod kątem 90 st.
A co przypadku ścian fundamentowych monolitycznych? Ja w projekcie nie mam izolacji między ścianą a ławą. Nie wyobrażam sobie też położenia papy na ławie bo z niej co 30 cm wychodzą pręty zbrojeniowe ściany. Czy jest w ogóle sens odcinania izolacją ściany monolitycznej od ławy?
Mam tak samo. I jak izolowales? Teraz troche zaluje ze nie dalem papy, ale nie robie piwnicy fundament ma 130cm, szczelne zamkniecie sciany fundamentowejz każdej strony chyba tez nie jest do konca ok, jak ti mówią wszystko musi oddychać. To jak izolowales?
@@TheZafek Nie robię izolacji poziomej. Leję po prostu ścianę z betonu W8. U mnie sucho, głównie piachy, woda gruntowa > 20m więc nic się nie stanie.
To nie kwestia sensu a wymogu obowiązkowego.
A co przejściami przez ściany fundamentowe np. kanalizacja? Jak prawidłowo powinno to być wykonane?
Są specjalne do tego przejscia szczelne.
Witam, a jak zabezpieczyć słupy wychodzące z fundamentów? Tu mowa o scianach fundamentowych, a jak sie to ma do stóp i słupów?
Aby wybrać metodę zabezpieczenia konieczne jest poznanie schematu statycznego elementów konstrukcyjnych. Jak jest zaprojektowany jako utwierdzenie to musi być połączenie beton beton. Można zastosować beton wodoszczelny.
@@GrupaStruktura Jaki beton wodoszczelny? Pierwsze słyszę o beton wodoszczelny. Ta teoria kończy się własnie kiedy fundamenty i konstrukcja posiada słupy i trzpienie.
Może coś też o drenażu wokół budynku? Kiedy i jak się go wykonuje?
W jednym filmie już wspominałem o drenażu. Ale pasuje zrobić odcinek dedykowany bo ciężko trafić do tamtego..
@@GrupaStruktura i generalnie może o odprowadzeniu wody deszczowej itp.
Ok. Będzie chwila to coś nagram.
doklanie! popieram przedmowcow
@@arek1113 Odprowadzanie wody deszczowej to pryszcz, ważne by budynek był wyniesiony nad grunt. No i opaski dookoła budynku z kostki lub płytek.
Niektórzy deweloperzy dla oszczędności zaczęli robić niby opaski- obrzeże i zamiast kostki sypią jakieś lużne kruszywa. Już kilka razy poprawiałem takie opaski.
Witam a jak ma się sprawa że sciana fundamentową monolityczna? Czy pomiędzy ława a sciana lana też powinna być uzolacja
Zobacz film o słupach żelbetowych i ich połączeniu z fundamentem.. po Cześć i tam odpowiedziałem na Towe pytanie.
a ja widziałem, że XPSa montowali na "specjalną" piankę. takie rozwiązanie moze być na jakąś papę czy izolację bitumiczną?
Nie wiem jaka piankę. Ale na masę bitumiczna powinien być klej bitumiczny.
@@GrupaStruktura poniżej linki do 2 przykładów:
ua-cam.com/video/wyp6HAnrI8k/v-deo.html&ab_channel=BielbudPawe%C5%82Bielenin
ua-cam.com/video/-g9_8lrc9Sk/v-deo.html&ab_channel=Micha%C5%82Buduje
pozdrawiam :)
Zerkne w wolnej chwili
Czy można przyklejać ocieplenie jednocześnie podczas wykonywania hydroizolacji?
Nie. Musi wyschnąć.
@@GrupaStruktura tak myślałem, jesteś ma tym etapie i mój wykonawca ma takie pomysły
@@GrupaStruktura dziękuję
Nie skomentuje ;)
Czy w takim wypadku powinno sie dodatkowo robic hydroizolacje samej ławy?
PS: oprócz faset na łączeniach wewnętrznych powinno się tez frezować połączenia zewnętrzne by nie tworzyły kąta prostego.
Co do izolacji masa KMB podobno można stosować kleje takie pistoletowe. W kilku kartach technicznych producenci podają, że się to nadaje.
Producenci w kartach technicznych nigdy nie napiszą, że coś się nie nadaje ... to tak na marginesie.
Czy hydroizolacje w środku ściany można zabezpieczyć po prostu kładąc folie budowlana na 2 warstwy dysperbitu? To tylko na czas zasypywania, może piach folii 1 mm nie przerwie?
Jak wykonać prawidłowo hydroizolacje dla ściany fundamentowej 3-warstwowej(patrząc od środka: bloczek 25cm, xps 10cm, bloczek 14cm)? Z rozmowy z kierownikiem i wykonawcami dowiedziałem się, że powinno nałożyć się masę bitumiczną na wewnętrzną i zewnętrzną stronę muru, jednak nic nie dowiedziałem się o zabezpieczeniu tej masy przed uszkodzeniem.
te skos czy naroznik żeby uniknąć 90 stopni nazywa się faseta
Tak.. To się nazywa to wyoblenie pomiędzy ściana fundamentowe A ławą .
@@GrupaStruktura a czy to wyoblenie stosuje się również od wewnątrznej ściany?
@@bartekck1988 tak bo każdy kąt 90st to potencjalne nieszczelnosci
Na fundamenty ścian nośnych wewnątrz budynku też trzeba wykonać hydroizolacje?
Tak też trzeba. Woda jest również w gruncie a piasek idealnie tę wodę podciąga kapilarnie.
@@GrupaStrukturapiasek podciąga kapilarnie? Od kiedy?
Witam, czy fundamenty z kamienia można izolować?
a jeżeli chodzi o połączenie z posadzką ścian fundamentowych- to jako dylatacja nie może być zastosowana folia budowlana? czy musi być to jakoś połączone ze ścianą fundamentową?
Nie musi być połączone.. folia zdylatuje..Ale jest cienka.. chodzi o to że jak coś pracuje to żeby miało miejsce i nie powodowało dodatkowych naprężeń.
@@GrupaStruktura a nie będzie potem podchodziła wilgoć/woda kapilarnie przez szczelinę między murem fundamentu, a zdylatowaną posadzką?
A co z izolacją pionową samej ławy fundamentowej? Bo o tym też już skrajne opinie krążą.
Mianowicie jakie ?
@@GrupaStruktura od takich, że absolutnie konieczna, do takich, że totalnie zbędna. 🙂
Pionowa ławy nie jest konieczna
A jaka byłaby korzyść z wykonania takowej? W projekcie mam, że ma być. Nie rozmawiałem jeszcze o tym z kierownikiem. Większość znajomych budowlańców mówi, że to przerost formy nad treścią, a jeden, najbardziej zaufany i doświadczony twierdzi, że dla siebie by zrobił... A ja robię dla siebie... I już sam nie wiem. Pal sześć koszty, ale ile to roboty więcej wyjdzie... 😉
Jak masz w projekcie to powinieneś zrobić. Może masz wysoki poziom wód gruntowych?
A co z izolacją podłogi na gruncie ?
Oczywiście też należy zaizolować....
@@GrupaStruktura tak to jest wiadomo, pytanie jakibtyp izolacji wybrać papa, szlam, folia 0.5mm X2 ? Szlam na 100m2 wychodzi prawie 2 tysiące, papa jakoś do mnie nie przemawia, drenaż wokół domu będzie. Izolacja fundamentu to masa dwuskładnikowa PCI 2k
Nie znam Twojego projektu i nie umiem odpowiedzieć co w Twoim przypadku będzie najlepsze..
@@GrupaStruktura w projekcie mam właśnie 2x folia PE pod murami jest papa, chce tą folie włożyć pod papę. Wody gruntowe są na 1.4 m od poziomu gruntu. Ciężkie decyzję :(
@@GrupaStruktura to jeszcse pytanie, wywijając folie na ścianę czy nie ?
Poproszę o film dotyczący hydroizolacji płyty fundamentowej na gruntach wysadzinowych.
Zrobię film o hydroizolacji płyt bo już dużo osób o to pyta.
Spoko a teraz pokaż jak to powinno wyglądać w płycie fundamentowej bo tu już krążą legendy. 🤔
Myślę że to będzie kolejny temat.. choć wydawało się że tam jest sprawa prosta :)
Jak masz jakieś pytania do izolacji płyty to pisz.. opowiem w filmie;)
@@GrupaStruktura taaa jasne. Dawać izolacje pozioma pod xpsa nie dawać bo xps już jest izolacją. Robić izolacje pozioma przed jadtrychen, nie robić bo już była izolacja pod xpesen. Jeżeli daje izolacje pozioma przed jastrychem to może być folia czy musi być szlam mineralny. Pionowe boki płyty z xpsa jako szalunek tracony należy izolować przeciw wilgociowo skoro są xps teoretycznie jest nienasiąkliwy?
Ok już wiem.. zrobię filmik.
Fajnie omówione, ale folia „wywijana na scianę” nie spadnie z podium ;P
Wszystko fajnie tylko przy warunkach idealnych których nie ma na budowie. To tak jak z dachem, w większości robiony jest z mokrego drewna które potem krzywi jak chce. Wracając jestem oczywiście za izolacjami itp. ale nie patrzysz kolego na jedno, ze beton schnie 28dni a inwestorzy robią wszystkie izolacje od razu i zamykają całą wilgoć w fundamencie na zawsze. Niestety widziałem taki fundament i wszystko z niego odpada. Niestety nie ma złotego środka bo zawsze będzie miał trochę wody, a izolacje muszą być zastosowane choć jest jedno rozwiązanie ale go nie napiszę bo wszyscy znawcy będą hejtowac. Ale z doświadczenia powiem że najważniejsze to porządny nawet dwu lub trzykrotny drenaż jeśli trzeba. Wtedy woda jest odciagana od fundamentów i jest sucho jak pieprz. Nie ma wtedy nawet tego słynnego kapilarnego podciągania wody o ktorym każdy tak pisze a mało kto widział. Woda zawsze chce iść w dół i szuka najlepszej drogi. Nie potrzebuję iść po betonie do góry jeśli znajdzie lepsze wyjście. Rozwodzić sie można długo ale według mnie to najważniejsza w kolejności to izolacją pozioma na fundamencie potem zewnetrzna bezwzględnie 2 składnikowa, jakaś lekka wewnetrzna i porządne odwodnienie. Pozdrawiam
W pełni się z Tobą zgadzam, nigdy się dokładnie nie zabezpieczy fundamentu przed wodą, najważniejsza jest izolacja pozioma pomiędzy fundamentem a ścianami budynku. Pozdrawiam
Jaki wpływ na hydro izolację ma użycie betonu wodoszczelnego ( dobrze wykonanego)? czy można wtedy zrezygnować z hydroizolacji
?
Beton wodoszczelny zapobiega działaniu wody pod dużym ciśnieniem i stosuje się go w basenach, ramach itp. nie zapobiega podciąganiu kapilarnemu
Jaki jest sens izolacji pomiędzy ławą fundamentową a ścianami fundamentowymi? Wtedy tworzymy połączenie przegubowe. A co w miejscach słupów? W zasadzie po co w ogóle izolować ściany fundamentowe skoro to izolacja pozioma pod ścianami ma zapobiegać podciąganiu wilgoci do ścian a nie izolacja pionowa fundamentu? Sam żelbet w ziemi chyba nie wymaga hydroizolacji bo nasiąkliwość betonu to teoretycznie tylko około 2 cm, z resztą wewnątrz nie ma powietrza więc prętom zbrojeniowym raczej nie grozi korozja. Przecież same ławy fundamentowe też nie są niczym izolowane (a już na pewno nie od spodu, OK na upartego można folią ale wtedy chyba nie uda się zrobić uziomu fundamentowego). Osobiście usuwałem żelbetowy fundament ogrodzenia po 30 latach, z kiepskiego żelbetu, niczym nie izolowany - pręty wewnątrz całkiem zdrowe, żadnej nadmiernej korozji, sam beton rownież w dobrej kondycji, mocny nawet w wierzchniej warstwiej bezpośrednio przy gruncie (wylewany był w szalunku ziemnym, bez folii).
Za jakiś czas trzeba będzie każdego pustaka z każdej strony izolować
Czyli pianoklej na styropian poniżej poziomu gruntu nie spełni swojego zadania?
ok - a co jeżeli chcę użyć np. dysperbitu do izolacji - tam nie trzeba zagięcia koło papy robić :)
To chyba sprawa jasna jest;) nie mówiłem nic o rodzicach hydroizolacji ale zrobię o tym materiał.. bo w każdych warunkach inna sytuacja.
Dysperbit to nie jest hydroizolacja.
zerknij sobie na stronę producenta. izohan.eu/systemy-hydroizolacji/system-dyspersyjny-izolacja-przeciwwilgociowa/ tutaj masz cały system od A-Z.
I właśnie tak powinno się do tego podchodzić.. zgodnie z wytycznymi producentów.
@@PelzaK1 o mój boże - a jednak dysperbit jest izolacją ;]
Podstawowe błędy, gdzie inwestor z wykonawcą mają to w dupie do momentu pleśni czy wody w piwnicy, pozdro zdrowo myślących
Nie wątpliwe masz racje.. Jest to problem ;) później jest problem to niestety naprawić..
Wykonawcy bym za mocno nie winił, szczególnie na deweloperce. Czasami robię takie rzeczy, że dziecko z podstawówki by mnie wyśmiało, ale dla dewelopera przede wszystkim liczy się taniość
Co tak późno
>?
Że film czy że temat ;)
Dwa rodzaje styro o tej samej grubości. Jeden mniej nasiąkliwy (aqua),wytrzymałość na ściskanie 100 kPa za 400 zł/m3 i drugi zwykły,wytrzymałość na ściskanie 80 kPa za 200 zł/m3. tyle,że nie aqua. Czy warto przepłacać az 100%? A może wystarczy położyć/przykleić na ten tańszy styropian folię budowlaną lub (albo dodatkowo) zaciągnąć ten tańszy styro nierozcieńczonym dysperbitem i też będe miał "aqua" 🙂 Nieprawdaż?
Ja bym jednak szedł w ten nie nasiakliwy ;)
PS. Dodam,że domek będzie niepodpiwniczony, grunt co najmniej na metr w głąb piaszczysty a więc przepuszczalny. Woda nie będzie stała.
Folia budowlana ma 4mb szerokości.Kładę przed zalaniem ławy fundamentowej i zawijam z obu stron do góry po przyklejeniu styropianu. Jak kawałek ciasta kupionego w ciastkarni zawiniętego w folię spożywcza. Dodatkowo przychodzi folia kubełowa aby gdzieś się nie przetarło.I jeszcz na izolacię pozioma przyszłaby papa. Podobno folia w ziemi rozkłada się 200-300 lat. :)
@@GrupaStruktura Bo widzi Pan z tyym styropianami to jest tak.
Producenci styropianu dosypią trochę grafitu (albo zmieniaja linię produkcyjną z białego na grafitowy) i nazwią go "dalmatyńczyk", przy okazji podnosząc cenę o 100 zł na m3.
Zdaje sobie z tego sprawę.. generalnie ciężko powiedzieć na odległość.. zawsze podkreślam że każdy temat analizuje indywidualnie..
Tylko przy murowaniu ścian fundamentowych a nie betonowych.
To nie ma większego znaczenia. Lamda betonu suchego i mokrego jest podobna. Po za tym beton słabo podciąga wodę.
No a z czego ta pozioma na chudziaku?
podstawowy i bardzo popularny bład..., dysperbit to nie hydroizolacja...
No nie..
bardzo warosciowy material,tłumaczylem te zasady inwestorom kilkanascie lat temu i bylem wysmiewany przez domoroslych ,,fachowcow,,,Inwestorzy ktorzy dali sie namowic na wlasciwe zasady hydroizolacji fundamentow czy tarasow zwlaszcza nad powierzcniami ogrzewanymi maja swiety spokoj juz ponad 20/dwadziescia/lat.Fakt byly to duze koszty ale przeliczajac koszty remonowanych firm ktore nie miały zielonego pojecia o chydroizolacji lupily klientow na kase i po 3lub 4 latach wszedzie sie lalo do piwnic czy do magazyow pod tarasem to mozna sobie wyobrazic samopoczucie inwestora ktory utopil kase w gowno..Nszczescie kilku dalo sie namowic na prawidlowe zasady hydroizolacji i maja swiety spokuj na lata.
Kolega pozioma to nie jest izolacja tylko delatacja pozwalają pracować oddzielnie fawie i bloczków. Nie uznajemy jej jako izolacja przeciwwilgociową. Znawco.
Nie wprowadzaj ludzi w błąd czytających komentarze nie wiedząc o czym piszesz.