Oprava dosiek whirlpool - dokončenie opravy

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 19

  • @repaircreate
    @repaircreate Рік тому +1

    Som síce študentom IT, a elektrotechnike sa rozumiem tak na 40%. Ale aj napriek tomu ma nesmierne baví sledovať vaše videá. Prosím pokračujte.

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 Рік тому +1

    Jó zvuk je dobrý a to že používáš ZOOMA tak je vidět že máš vkus já ho používám tak též. Co věcí už sem na něj nahrál super.

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 Рік тому

    Jo Paľko tohle se ti povedlo super.

  • @renedlabanec8464
    @renedlabanec8464 2 роки тому

    Mužu se zeptat co používáte za mikroskop?

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  2 роки тому

      Cau rene, napis mi prosim na fb paul valenta, poslem ti tam odkazy

  • @eltecko
    @eltecko 2 роки тому

    Zaobstaraj si fiber glass pen na účely odstránenia masky z plošáku, funguje to dokonale.

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 2 роки тому

    No, zadařilo se, to je důležité :3

  • @jansmelik2698
    @jansmelik2698 2 роки тому

    Potrebujem nájsť chybu na module práčky Samsung. Pri zapnutí displej nezasvieti

    • @jansmelik2698
      @jansmelik2698 2 роки тому

      Doplnok k pravej otázke...po pol minúte pípne akože vypne.Pri opätovnom zapnutí sa opakuje to isté.Ďajujem za radu.

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  2 роки тому

      Tak to ti takto nadialku neporadim

  • @heno_3098
    @heno_3098 2 роки тому

    Hm, tá tenká cesta k varistoru mala slúžiť ako poistka, no ale keby ho pri návrhu zapojili až za odpor, tak by prepätie prežil a zachránil by aj zdroj, ale takto zhorel, spálil tenkú cestu a prepätie sa dostalo do zdroja, kde zobralo so sebou všetko silové vrátane PWM kontroléru s integrovaným mosfetom.

  • @heno_3098
    @heno_3098 2 роки тому

    K tomu spájkovaniu ako som sa už minule čiastočne zmienil. Príliš vysoká teplota hrotu (360°C) pre olovnatý cín spôsobuje nielen, že sa z cínu rýchlejšie odparí flux a cín "zoschne", ale hrot aj rýchlejšie sčerná a tiež je aj zvýšený risk odlepenia plošiek tejto jednostrannej dosky.
    Demontáž starých vývodov sa síce komplikuje tým, že sú zahnuté k doske avšak bezpečnejšie by aj tak bolo proste súčiastky tahat za horúca von s pridaným cínom pri teplote hrotu do 300°C (ale chápem, že nie každý má pinzetu, ktorá je dost pevná aby to vydržala. Mám také 2 to sú ešte socialistické chirurgické z Chirany) a až následne zbytky cínu odsať odsávačkou a tým ešte predĺžiš životnosť hrotu odsávačky, keďže ten je z pomerne mäkkého materiálu, pretože páčením zahnutých vývodov hrotom odsávačky sa samozrejme tento rýchlejšie zničí.
    Sám mám rovnakú (čínska ZD--917 pod rôznymi značkami). Vetrák v mojom prípade činan použil na polovičné napätie, takže som to ako prvé prerábal po kúpe. V starej firme sme ich používali asi 8ks a jeden Weller, ktorého cena bola porovnateľná s 10ks ZD-917.
    Dokonca sme na ZD-917 vyriešili aj problém čím nahradiť filtre, ktoré sa nám zdali predražené, takže miesto nich sme strihali nožničkami úplne bežné tampony na umývanie makeupu :)
    Problémy so zalepeným membránovým vzduchovým čerpadlom od výparov fluxu (keďže aj cez originálne filtre sa niečo predsa dostallo) sme riešili nasatím izopropanolu alebo liehu do čerpadla po odpojení hadičky od odsavacej pištole, čím tento rozpustil zalepené súčasti čerpadla a táto zmes sama opustila čerpadlo. Časom odcházali gumenné membrány, ale to až po viac ako 4-5 rokoch s nasadením priemerne 1000 odsatých spojov denne. Dali sa zohnať priamo u výrobcu v číne ak si ich kúpil aspon 50ks.
    Nič ma do toho nie je, ale na môj vkus používaš pri prispájkovávaní nových súčiastok príliš veľa cínu.
    Je vhodné cín dávkovať 2-3x postupne aby si videl či je ho už dosť, ale to tiež súvisí s príliš vysokou teplotou hrotu, ked ti doslova pohltí veľké množstvo naraz.
    Zvyk je železná košeľa, takže ano tiež som sa kedysi učil s trafopájkou a potom na ERS50, neskôr to bola WS51 a z dôvodu nižšej ceny a rovnakých parametrov som skončil posledných asi 20r na SL-20 a videl som veľa kolegov, ktorí mali ten istý postup ako ty s vysokou teplotou hrotu a s dávkovaním cínu.
    Nie že by to bolo niečo strašné, to nie, ale čo tak viacej premýšlať? :)
    Keď bol ešte MTL-409 ak si to správne pamätám (podľa mna cín s najlepším fluxom aký vôbec existoval) tak tento spôsob spájkovania bol viac akceptovateľný, ale tie časy sú už dávno preč, resp. od Příbrami už dobrých 20r toto nikde nevidím v ponuke.
    Takže teraz používam MTL401 uplný štandard za dobrú cenu, skúšal som všetko možné a nakoniec pochopil, že všetko je viacmenej na jedno kopyto, len cena čím viac na západ je vyššia. Trošku lepší bol tajvanský z GME "best solder", ale ten už sa bud nepredáva alebo len firmám.
    Väčšinou používam priemer 0,7mm to je taký zlatý stred pre mňa.
    Ale v podstate v zásade môžem používať spájku od kohokoľvek ak je k tomu dobrý flux v striekačke, tým som len chcel povedať, že s MTL409 nebolo nutné používať nikdy žiadny prídavný flux, nebolo to ani korozívne a bolo to bezoplachové, ale malo to super vlastnosti - chytalo to aj na ocel, čo sa dnes nevidí.

  • @1303pepa
    @1303pepa 2 роки тому

    Ahoj, proč měníš. diody

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  2 роки тому

      Len pre istotu, ak by boli načaté a multimeter by to nezachytil

  • @MrRadgo
    @MrRadgo 2 роки тому

    Nemenit priestorove rozlozenie PCB ani paticou. Nebolo to takto testovane

  • @stanislavkucik4421
    @stanislavkucik4421 2 роки тому

    Neskoro, kukal som sám.