Macie wszystko ok z obrazem - po prostu mega mi słońce przygrzało i skóra ze mnie schodzi xD Natomiast: "bardzo proszę o nieużywanie wulgaryzmów w komentarzach - bo takie będę usuwać. Dziękuję i zapraszam do dyskusji :D"
Mi się jednak wydaje jak widzę testy z słupkami fps i wydajności to dla graczy od jakiegoś czasu jest tylko jeden słuszny procesor X3D bo z procesorami dla graczy Intel odstaje i to od dłuższego czasu. Po za tym Intel to obecnie straszny piekarnik z druzgocącym poborem prądu w porównaniu z AMD ale to oczywiście moje zdanie. Nigdy nie byłem Fanboyem któregokolwiek obozu bardziej liczy się dla mnie gracza fakty co jest lepsze w dniu zakupu dlatego wybrałem 7800X3D i miłym akcentem jest też to ze po 3 latach znacznie tańszą aktualizacja zamiast wymiany całej platformy na nową mogę go odświeżyć (nowy procesor X3D i nowa grafika z segmentu xx80 lub xx90) i znów mieć tą dobra topową wydajność w grach. Wiem ze to trochę wróżenie i moje życzenie bo nie wiadomo co pokaże Intel do tego czasu ale jednak już od pierwszej wersji X3D Intel ma problem z tym procesorem by go łatwo pokonać skokiem jednej generacji a nawet i dwie generacje Intela nie odskakują znacząco od procesorów X3D w grach. Jeśli jednak za te 3 lata Intel wypuści nowego króla gamingu który znacząco odskoczy od nowego X3D to zmienię całą platformę jak robiłem to dotychczas co 3/4 lata nowy PC. Jednak jeśli moje myślenie jako gracza jest błędne to proszę mnie poprawić. Pozdrawiam ;)
Moim zdaniem fajnie podszedłeś do tematu i dobrze znać Twoją perspektywę w tym temacie 😀 Szczerze to nie wiedziałem, że ten mój film o AMD tak Cię wtedy poirytował 😅 a jednocześnie mi miło, że uważasz, że ten film się dobrze zestarzał. Ja w tamtym czasie miałem perspektywę, a wiele osób myślało że jestem "fanbojem" bo mam AMD i będę go bronił za wszelką cenę. Rok przed publikacją tego mojego filmu składałem komputer dla brata i kuzyna. Te dwa kompy miały GTX 970. Bratu poskładałem platformę z i5 6600K bo miał większy budżet, a kuzynowi na FX 8350 bo miał mniejszy. Jeden i drugi używają kompy do dziś, ale widziałem wtedy że ta platforma na Intelu dużo lepiej śmigała. Co ciekawe w tamtym czasie ostrzyłem sobie zęby na i7 8 generacji, ale jak zobaczyłem benchmarki i zastanowiłem się nad tym do czego chcę kompa to wybrałem AM4. Kupiła mnie też ta wizja długiego upgrade, który finalnie przerósł moje oczekiwania i opcja oblokowanego OC więc swojego Ryzena 1700 wykręciłem na zegary jak 1800X. Po dziś dzień używam tego komputera z Ryzenem z 2017 roku do montowania filmów. Oczywiście przeszedł on liczne modyfikacje, ale z samej platformy jestem bardzo zadowolony. Na ten moment mam dużo więcej sprzętu niż w 2017 w tym Custom LC na Intelu, mam szerszą perspektywę i dalej jestem zdania, żeby każdy wybierał to co mu pasuje i to co lepiej spełnia jego potrzeby. Nadal jestem zdania, że AMD ma dużo fajniejsze pro-konsumenckie podejście i wprowadza fajne technologie open-source. Z drugiej strony Intel też robi wiele rzeczy dobrze, przykładowo ma dużo lepszą dokumentację i moim zdaniem trochę lepiej dopracowane BIOS'y przez co jest stabilniejszy. Na koniec dodam że z tymi producentami to jak z wojnami konsol, każdy ma swoje racje i wszystko zależy od preferencji. Grunt to być zadowolonym z tego co się ma! 😀😀
Nic dodać, nic ująć Łukasz :) Bardzo się cieszę z Twojego komentarza i pewnie odniosę się jeszcze do niejednego Twojego filmu w przyszłości, bo wiele z nich było dla mnie inspiracją ;)
co jak co ale porównywanie waszych 2 filmów nie jest do końca odpowiednie bo ty bardziej sie skupiłeś na krytyce intela i sie bardziej skupiłeś na tym jak widzisz intela i czemu wolisz akurat amd.A tq bardziej sie skupił na swoich odczuciach z używania intela i na oparł sie na tym czemu on woli intela i dlaczego nie wybiera procesorów amd.Jednak gdyby nie twój film to miałbym w swoim komputerze intela ale ostatecznie wybrałem amd.Moim zdaniem brakuje filmu w którym ktoś by opowiedział o nvidii dlaczego ona jest najlepsza i dzięki temu widz by miał pełny obraz producentów hardwaru
Jak nie piszę komentarzy to teraz czuje, że wręcz muszę napisać. Nie było mnie na tym kanale z 2 lata ale postanowiłem wrócić, oglądałem sobie materiały i jest spoko. Trochę gorszej według mnie jakości porównując do tego co nagrywałeś kiedyś ale dalej nie są złe. Aż do tego filmu, na początku fajnie rozumiem argumenty dlaczego tak a nie inaczej ale jak wyskoczyłeś z tą paczką od intela to matko boska. No śmiech na sali influencer lubi jakąś markę bardziej bo go nie zawodzi to rozumiem ale to że jest lepsza od innej bo paczuszki przysyła... no wielkie XD. Normalnym konsumentom nikt paczuszek nie przysyła więc to dla nas żaden argument i tylko zaorałeś w tym momencie swój autorytet.
Film realnie kończy się po 13/14 minutach. Nie rozumiem tego tłumaczenia, że woli daną firmę, bo mu przysyłają gadżety xDD. Tak naprawdę całe to pierdolenie powoduje, że traci on jakąkolwiek wiarygodność.
@zek9939 Ale to trzeba jeszcze zdawać sobie z tego sprawę, a on tak naprawdę chyba dokładnie nie wie co oznacza to co powiedział. To są właśnie te komputerowe "autorytety" z polskiego YT, znawcy kontrolerów RGB ale nie odróżnia left joina od joina w SQLu
I nie wysyła prezentów w postaci plyta/procesor o czym delikatnie wspomina 😂😂😂 Musimy sobie sami upgradowac sprzęt, za ciężko zarobione PLNy Baaa, dlaczego ten materiał nie ma dopiski SPONSOROWANY
Ja do tej pory posiadałam 4 procesory Intela i 4 AMD. Dwóch pierwszych Celeronów nie pamiętam, następnie były: Sempron 3000+, Athlon x2 4200+, Athlon II x4 640, i5 4460, Xeon E3-1270 V3, Ryzen5 5600 (obecnie). O wyborze zawsze decydował stosunek ceny do jakości lub w przypadku pierwszych procków ślepy traf ;-)
20 minut pie*dolenia i nic ciekawego ani mądrego nie powiedziałeś. Intel kiedyś był wydajniejszy, dzisiaj Intela kupują głównie ludzie, którzy nie znają się na sprzęcie. AMD jest wydajniejsze lub tak samo wydajne w zależności od modelów, dodatkowo deklasuje Intel pod względem wydajności energetycznej i kultury pracy. Latem przy intelu masz piekarnik w pokoju, dodatkowo w skali roku płacisz znacznie wyższe rachunki.
Oj Tymek, Tymek. Zaprzedałeś dusze Intelowi i sie teraz musisz tłumaczyć. A tak powaznie spoko materiał. Chociaż przyznam że moment gdy mówisz o tych upominkach od Intela troche mnie skręcił w środku. Z resztą ostatecznie kazdy wybiera procesor do swoich potrzeb. Ja mam i5 13400f i jestem zachwycony. Do gier mi wystarcza.
ja mam 7800x3d ze względu na wyniki w grach lepsze od 13900k, ale początkowo w moim budżecie miał gościć i5 13600kf, i szczerze, czułbym się lepiej wiedząc że mam nawet "gorszego" intela zamiast tej bestii
@@_highqualitybassmi też wolę intelka i nvidie jakoś mam bardzo źle doznania z sterownikami do starszych kart amd a na nvidi to poprostu działa bez największych kłopotów z tego powodu mam teraz 12400f i rtx 3060 12gb
@@Zaur-iv3uz zgadza się, do cs'a czy lola brać intela i ostatecznie zwrócilem mobo i 7800x3d i kupiłem z790 i 13700kf, lepiej sie z tym czuję i w csgo mam o wiele lepsze osiągi(RTX 4070 Ti)
Możliwe, że po prostu miałem szczęście ale, na premierę ryzenów kupiłem Ryzena 7 1700 , płytę Asus Crosshair VI Hero X370, ram g.skill flare x 3200mhz 16gb, (reszta sprzętu z górnej półki). Od początku zero problemów czy to z ramem czy ogólną stabilnością. W zeszłym roku wleciał upgrade na 5800x3d + nowe gpu. Wystarczył update biosu i dalej wszystko śmiga bezproblemowo. Jedyne czego brakuje do pełni szczęścia to pcie 4.0 ale przy karcie ze złączem x16 na szczęście różnica jest minimalna (gorzej z x8 które ostatnio zrobiło się popularne). Podsumowując, skok wydajności ogromny, osiągi bardzo zbliżone do aktualnych platform a koszt upgrade'u 2 kluczowych podzespołów (co prawda najdroższych) ale i tak na prawdę sporo niższy niż zakupu nowego PC.
Ja miałem x370 msi i rayzen 1600x potem 2600 teraz siedzi 5600x. Tym czasie zero problemów. Przesiadka z 2600 do 5600x bez aktualizacji biosu. Wszystko śmiga Jak trzeba.
odcinek wyjaśnia dlaczego tak stronniczo podszedł do ostatniego fakapu ze zdegradowanymi procesorami. chłop dosłownie się przyznał, że został niejako kupiony przez intela. jakie szanse, że podzieliłby się informacją gdyby mu jego własny 13900K zaczął sypać BSOD? zerowe.
Ciekawy materiał. Mnie tylko zdziwiło kilka rzeczy - mówiłeś, że byłeś kiedyś fanbojem AMD tylko ze względu na to, że miałeś AMD w domu i rodzicie mieli. W tamtych czasach (lata 2002-2006) AMD miało o wiele lepsze i tańsze procesory (Duron zamiatał podłogę takim Celeronem na przykład, a kosztował mniej) i na przykład u mnie to był powód stania się też wtedy fanbojem AMD. Natomiast zauważyłem, że zmiana na Intela była podyktowana u Ciebie czystą chłodną techniczną kalkulacją, a nie emocjami - był po prostu wyraźnie szybszy - i tak powinno być. Natomiast teraz trzymasz się Intela ze względu na emocje (firma o Tobie pamięta, itp.), czyli masz podobnie, jak miałeś z AMD ponad 10 lat temu.
Specjalnie podzieliłem film na rozdziały żeby łatwiej było zrozumieć ciąg przyczynowo skutkowy. Obecnie trzymam się Intela z lenistwa i wygody. Współczesne CPU są tak wydajne, że jeśli AMD nie zrobiłoby czegoś takiego z Intelem, jak Sandy z Athlonami w 2011, to nie widzę sensu zmiany podstawki. Szczególnie że mam najwydajniejszy konsumencki procesor - i9 13900K
AMD wygrywa z łatwym upgradem komputera. Ile generacji wyszło na socket AM4, wystarczył tylko update biosu i po problemie. U intela trzeba wymieniać całe mobo.
@@PCbyTQ Mam platformę AM4 od samego początku tej platformy. Zaczynałem z b350 z Ryzenem 1600 i 16gb 2400mhz. Następnie miałem X370 z Ryzenem 2600 i 3600 i pamięcią 16gb 3200mhz, a teraz mam B550 z Ryzenem 5600 i pamięcią 32gb 3800mhz. Nigdy nie miałem problemów z działaniem całej platformy. Nie demonizuj AMD, bo ci się zdarzyło że coś nie banglało.
Moje pierwsze AMD które miałem to Athlon 1200. Mimo, że jestem fanem AMD, w 2015 roku nie miałem wyboru i wziąłem i5 6500, bo tak jak mówisz AM3 to była kupa i to ciepła ;) Dziś mam AM5 i miałem tu więcej grzebania w biosie w pierwsze dni, niż w Intelu przez niemal 8 lat użytkowania, ale i tak wolę czerwonych z uwagi, że nie zostanę oszczany za rok przez nich i nie będę musiał kupować nowej płyty, by wsadzić nowego procka. Dla AMD trzeba być entuzjastą, wiedzieć czemu się chce AMD, obcym ludziom oczywiście polecam Intela, by nie świecić im oczami, jak coś będzie się smutnego działo :) Grunt to świadomy wybór, pozdro
Dlaczego? Zwróć uwagę, w jakim społeczeństwie żyjemy. Jesteś lojalny = jesteś fanboyem. Jesteś w opozycji = jesteś "hejterem", Lubisz = płacą ci, nie lubisz = jesteś toksyczny. Nie ma wyboru, który pasuje każdemu, jesteśmy podzieleni, podkręcani, szukamy krwi i taniej podniety, żeby odwrócić, choć na chwilę wzrok od naszych smutnych żyć. Nie obchodzi mnie opinia innych na temat moich wyborów ;)
@@PCbyTQ Lojalny? Chłopie, jesteśmy konsumentami i powinniśmy patrzeć *na siebie* . Tu nie obowiązuje coś takiego jak lojalność. Więc tak, jeżeli jesteś lojalny wobec firmy która bierze od ciebie pieniądze za swoje produkty to jesteś fanbojem. Bez kozery walisz na filmie ze lubisz intela bardziej bo ci paczki przesyła, tu piszesz coś o lojalności... zastanów się kiedy ci tak peron odjechał
Moim ostatnim procesorem Intela jaki używałem to 386 XD. Później był AMD K6, Athlon XP 3200+, Athlon 64 2x 4800, Phenom II 955 BE, Ryzen 1500 i dziś 1700 :D Dlaczego tak było? Bo byłem młody i na wymianę połowy kompa mnie normalnie nie było stać. A weź tu namów starych by ci wymienili kompa... W AMD urzekło mnie to że mając PC nawet stare i zapyziałe z wieloletnim przebiegiem byłem w stanie wstawić tam całkiem rozsądny procek za całkiem rozsądne pieniądze nie wymieniając połowy komputera. Najlepsze że mój Ryży 1700 dalej jest chłodzony tym samym radiatorem co Athlon x2 64 XD. Nie ukrywam intel jest lepszy w większości przypadków do grania bo ich moc na 1 rdzeniu jest lepsza a nadal sporo gier o ile nie większość jest pod to skrojone. Jednak ich polityka względem 2 proców na generację oraz konieczności dopłacania do wersji proca którego możesz podkręcić jest dla mnie praktyką antykonsumencką. Jako że spotkałem się z taką wizją że to nie jest tak że się dopłaca do możliwości podkręcenia ale dostaje się taniej procek z brakiem tej możliwości to cytując Ciebie z materiału "kto wie coś o marketingu ten wie jak to działa" :D Do tego jak się kilkukrotnie okazywało zmiana socketu nie była wcale wymuszona tym że tamta nie dała by rady, a po to by po prostu napędzić sprzedaż podzespołów firmą współpracującym z Intelem. Powiem szczerze. No wspomnijmy o tym też że kilka generacji intela to były odgrzewane kotlety gdzie wzrost wydajności z generacji na generacje nie był jakiś szczególnie zauważalny. Osobiście w AMD to lubię że kupując kompa 5 czy 7 lat temu nadal mam szansę na tanią rozbudowę możliwości mojej stacji. A teraz pisząc przez pryzmat zwykłego zjadacza bułki ze smalcem, mogę ci szczerze powiedzieć, że AMD też nie przesyła mi prezentów i nie pisze do mnie pozdrowień także mamy to samo ;) Nawet powiem, że jest gorzej bo Intel też o mnie nie pamięta :D
Otóż to. Pierwsze dwa zdania. Oddaje honor 👍 386 i 486 komp wspólny że starszym bratem. Od Pentiumow, graniem po sieci LAN. Pełen sztos Od czasów Athlona/Duron musiałem za całość wykładać swoje kieszonkowe stając przed wyborem czy robimy upgrade czy kupuje nowego Walkmana do Sony, łyżwy, rolki albo rower. Takie czasy. Pozdrawiam Przyjacielu 🤜🤛
12:58 trudno mieć problemy z samym procesorem ze względu na to iż to jest najbardziej trwała część komputera, w moim przypadku do AMD przekonałem się gdy mój i5 9600K miewał problemy z Intel management engine
Tylko AMD bo mozna w miare tanio i szybko upgrade zrobić. Mialem Ryzen 7 2700 na architekturze ZEN a teraz mam Ryzen 9 5900X na architekturze ZEN 3. Jedynie CPU zmieniłem a przy intelu musze zmieniać tez mobo. A wydajność dla mnie rewelacja. Ale kto co woli ,grunt to że mamy wybór.
Nie jestem fanboyem żadnej marki - liczy się wydajność do ceny, jednak AMD daje większe pole manewru na dany moment - R7 5800X3D można wszak umieścić na B450, która na już parę dobrych lat :)
@9:39 Heh, skąd te testy, że 2-rdzeniowy i3-2100 "miażdży" 6-rdzeniowego X6 1100T? i3-2100 ma 1848 pkt. w Passmark, natomiast Phenom X6 1100T ma 3814 pkt.
Miałem c2d e4300, c2q9550, i5 2500k, i7 3770, i5 6600k ale potem znudziło mi się wymienianie płyty głównej co 1.5 roku i od 2018 mam amd. Od tamtej pory r5 1600x, 1600af, 3600, 5600x i teraz 5800x3d który starczy jeszcze na 2/3 lata.
Ciekawy materiał :D Ja Przyznam się szczerze że dałem się nabrać na manewr AMB z Buldożerami i w dniu premiery kupiłem FX-8150 z wypasioną płytą Asus SABERTOOTH 990FX ATX. Wtedy składałem swój pierwszy komputer i pamiętam jak wmawiałem kolegom że mam 8 rdzeniowy procesor i nie rozumiałem czemu się z mnie śmieją. Dzisiaj posiadając już sporo większą wiedzę na temat PC, patrzę tylko na dwie rzeczy, wydajność w grach i bez awaryjność. Drugi aspekt jest bardzo ważny ponieważ doskonale pamiętam jak mojego FX'a, dosłownie wyrwałem z socketu przy zmianie chłodzenia na procesor. Na szczęście wystarczyło wyprostować piny i procesora działa do tej pory. Można szczerze narzekać że Intel co 2 generacje procesorów zmienia socket, co znacząco zwiększa koszt całej platformy, ale chyba nikt normalny nie buduje nowego peceta co 2 lata. Obecnie siedzę na I7 11- generacji z RTX 3070 i zastanawiałem się nad przejściem na nowszą generacje, ale stwierdziłem że wole poczekać rok czy dwa i od razu wejść na 14 generację wraz z nowym RTX'em. PS: Intel wysłał Ci tą torbę termoaktywną żebyś w końcu mógł chłodzić swoją I9 do przyzwoitych temperatur :D haha
Miałem wpierw intela potem amd amd intel intel amd i amd. Sprawa jest prosta co w danym czasie i danej kwocie w całym aspekcie jest lepsze zauważalnie - to biorę 😉
Doskonale pamiętam moment pojawienia się sandy bridge i później.. Wtedy jeszcze jako fan AMD (athlon x2 5200+ forever), przesiadłem się bez namysłu na ivybridge ładując w płyte główną jakieś chore dla mnie pieniądze - z myślą że starczy na długo. Pomimo że byłem bardzo zadowolony - ba, do dziś uważam że to był jeden z najlepszych wyborów (i5 3570k) dla mnie. Bardzo rozczarował mnie fakt, że podstawka 1155 została natychmiast "zapomniana", i moment pojawiania się każdej następnej tylko przekonał mnie że nie warto zmieniać całą platformę. Kupiłem za śmieszną kasę i7 3770k, oskalpowałem, użyłem ciekłego metalu i spokojnie wbiło mi na 5GHz zrównując się wydajnościowo z intelami 7 generacji. W międzyczasie zrobiłem przeszczep biosu z z97 do swojego z77 by obsługiwał bootowanie z nvme. Wiadomo- to wszystko to mega cheat, ale hej, dla mnie zmiana była nieuzasadniona, a mogłem pokombinować. Prawdziwy przełom w głowie nastąpił podczas premiery CP2077.. a może i nawet BFV. Wtedy dotarło do mnie, że platformie brakuje pary. Pomimo wszystkich bolączek AMD (o których wspominasz) zdecydowałem się na AM5 tylko i wyłącznie z obawy o szybkim "uśmierceniu" platformy na intelu z całkowitą świadomością tego że ryzykuję (i tak, na AM5 nadal jest problem z ramem, ale wiem jak temu zaradzić :D)
Wsteczna kompatybilność podstawek Intela zawsze leżała. Do tego kazali sobie słono płacić. Obecnie nadal opłaca się mieć bardziej AMD niż Intela..a wydajność przechyla szale na korzyść czerwonych
1. Gówaniana pasta termoprzewodzaca zamiast lutowanego IHS co powodowalo przegrzewanie sie procesora na wodnym chlodzeniu po delidzie oczywiscie traci sie gwarancje i to trwalo od 3 generacji chyba do 6 generacji. 2. Zablokowanie funkcji poprawiajacych w znaczny sposob wydajnosc kilka mies po premierze 4 gen Transactional Synchronization Extensions (TSX) speeding up execution of multi-threaded software through lock elision. According to different benchmarks, TSX/TSX-NI can provide around 40% faster applications execution in specific workloads, and 4-5 times more database transactions per second (TPS) 3. Zablokowanie Dx12 Capability jako FIX na integrach intela a niektore programy czy aplikacje z tego korzystaja "DirectX 12 capabilities were deprecated" 4. Co 2 gen zmiana socketu i pinoutu zmuszajac cie do kupna nowego sprzetu ograniczajac mocno mozliwosc upgrejdu. 5. Patent na intelowski socket co powoduje ze producencji Mobo musza placic intelowi za wykorzystanie socketu, socket AMD mozna powiedziec ze jest open source. 6. Wyginajace sie procesory 12/13 gen gdzie trzeba dokupywac specjalne mocowanie do procesora zeby temperatury spadly o 10 stopni i znowu procesor krzywy jak banan sie przegrzewa bo nie ma docisku do chlodzenia 7. Co prawda na 7 punkcje nie mniej jednak mozliwe iz jest to najwazniejszy punkt, Monopolistyczne zagrywki gdzie intel placil sklepom zeby sprzedawaly produkty intela a nie amd, intel zaplacil ogromna kare za to w USA wedlug mnie za mala bo intelowi i tak sie oplacalo tak postapic. intel absolunie nie jest pro konsumencki. 8. Sztuczne blokowanie w laptopach wymiane CPU np z i3 na i7 jest specjalne utrudnienie ktore powoduje automatyczny restart laptopa co 30 minut jest to sposob na generowanie elektrosmieci i blokowanie w sztuczny sposób uzytkownikowi upgrejdu swojego laptopa. 9. Praktycznie brak wsparcia po kilku latach 10. Sterowniki do serii kart graficznych ARC nigdy nie powinny wyjsc w takim stanie, powinny byc bardziej dopracowane albo powinni poczekac z premiera kart dodpoki sterownikow nie dopracuja. 11. Meltdown - Kiedy Meltdown dotyczy procesorow intela od 1995 mozna pomysles ze to specjalnie zostawiony backdoor, a procesorow AMD kompletnie nie dotyczy. Natomiast przy Spectre obie firmy daly dupy. 12. Problemy z Pentium4 ktos pamieta jeszcze :D?
Wy to jednak macie pamięć złotej rybki widzę. A AMD to wpadek nie miało? Luki w zabezpieczeniach, źle wydrukowane IHS, wypalanie dziur? Nagle AMD święte, nie? ;)
@@PCbyTQ Nie myli się ten, co nic nie robi. Wady procesorów nie są w tej sprawie największym problemem. Problemem jest postawa firmy. Przez niemal 2 lata Intel starał się zamieść problem z degradacją pod dywan, mając nadzieję, że rozejdzie się po kościach. Pierwotnie, oficjalnie, zupełnie ignorował temat. Następnie zwalał winę na partnerów. Częściowo, bo nadal udaje, że problem nie dotyczy procesorów laptopowych, przyznał się do winy dopiero wtedy, gdy został medialnie przyparty do muru. Nadal nie chce jednoznacznie podać modeli dotkniętych problemem. Zupełnie zataił problem z oksydacją. Nie tylko nie wycofał produktu, ale odmawia nawet podania numerów serii dotkniętych problemem. Jedyną prokonsumencką decyzją było przedłużenie gwarancji na 13. i 14. gen. którą szybko ograniczył do wybranych modeli. Niewielkie to pocieszenie gdy RMA potrafi odrzucać, wyciągając powody z rękawa. Przy okazji. Zgłosiłem ostatnio nieporównywalnie mniej istotną wadę, aczkolwiek dotykającą dużą grupę użytkowników 12. 13. i 14. generacji. Postawa Intela była podobna. Wstępne bagatelizowanie, a następnie zrzucenie winy na innych. PS Whataboutism nie jest najlepszym argumentem.
@@Daniel-ox3og ten gość dostaje prezenty od Intela xD nie dość że funboy to jeszcze opłacany jakimś ochłamem xD intel inwestuje właśnie w taki marketing a na produkcie oszczędzał, konsekwencje widać.
Ja z jakiegoś powodu mam w głowie taki pogląd, że AMD to jest ta mniejsza firma, Dawid który walczy z Goliatem, wielkim monopolistą Intelem. Na dobrą sprawę teraz ma to średni sens, ale jakoś tak to podświadomie we mnie siedzi, i jak kupowałem laptopa to nawet się cieszyłem że się komputer z Ryzenem trafił na promocji
@@HanselNetPl Wychowywałem się w czasach, gdy AMD miało problemy finansowe, a Intel ich gniotł wydajnością (czasy Athlona i Phenoma o których mówi TQ w filmie). Wtedy Intel był monopolistą, a o AMD się mówiło że kupi ich np. Samsung. Zresztą przypomnij sobie od czego AMD zaczęło: produkowało kopię procesora intela
AMD nadal jest sporo mniejsze od Intela zarówno pod względem liczby zatrudnionych jak i obrotów. Przychód AMD to ok. 5mld USD, a Intela bodaj 12mld. Pod względem zatrudnienia to chyba 10x większa firma.
@@pyzior W czasach Athlona i Phenoma były jeszcze dobre, tym bardziej że dopiero FXy(Pierwsze wyszły pod koniec 2011) można uznać jako te które miały walczyć z Sandy Bridge i wyżej, a to były jeszcze czasy gdzie większość uważało 2 rdzenie i 4GB Ramu za idealne do grania w gry. Ale żeby nie było to też wolę AMD od Intela i też wole Radeony od NVIDII(teraz używam Intel+NVIDIA, ale to platforma która była składana przez Ryzenami) bo miałem kiedyś z nimi mniej problemów, a czemu wybierałem nvidię a nie Radeona? Lepsza obsługa programów przez nvidię
Zachęciłeś mnie do napisania konstruktywnej krytyki tym "filmem". Zaznaczę na wstępie, że nie jestem fanem ani intela, ani amd i generalnie jak buduje dla kogoś komputer to ze względu na wymagania i zastosowanie a nie swoje wewnętrzne przekonanie(personalnie też wybieram pod zastosowanie) Ale od początku, Połowa filmu to generalnie płacz zawiedzionego chłopca, który miał jakieś przekonania które niestety nijak miały się do realiów. Tak, 10 lat temu i więcej bo tak właściwie wszytkie platformy przed am4 to były mroczne czasy dla amd - kiepski czas na bycie ich fanboyem ale jest to jakoś poniekąd zrozumiałe, tylko że te mroczne czasy z czegoś wynikały i tak jak to niczego nie tłumaczy czy nieuzasadnia, tak daje jakąś szerszą perspektywe - materiał staje się rzeczowy, a przecież fanboyem amd podobno byłeś to myślę że ten temat zgłębiłeś czyż nie? A bo ja używam 10 lat i mie sie nie psuje - to nie jest żaden argument, ciesze się że tak było(następnie wymieniasz problem z platformą ale to przecież nie intel bo to ddr5 to nie intel, a bo to tak naprawde płyta główna a w sumie to ryzer - czyli tutaj ci się chciało zagłebić w to co jest problemem, ale powyżej już nie, no cóż :)) no i wiadomo, nic sie mie nie stało jak korzystałem Perspektywa - O czym ty w ogóle mówisz człowieku, jakie biosy co do czego nie pasowało, jakie problemy z ramem? Wiesz to powiedz, a nie rzucasz ogólnikami, update biosu to NIC, ale to NIC w porównaniu do potrzeby wymiany całej platformy celem upgrade'u, a b450 to ponad połowa życia tej platformy bo została wydana w 2018 - czyli rok po premierze ryzenów XD. Ale z resztą, zmaslo wrzucił filmik jak ryzen 9 5950x śmiga na x370, kto chce to może sobie zerknąć - czyli w gruncie rzeczy się da. Element z paczką - aż mnie skręciło jak to oglądałem, "dostałem paczkę, miło mi, kiedyś podziękowali mi za film". Tobie może tak, szaremu konsumentowi co najwyżej naplują do herbaty, nijak ma się to do słów które wypowiadasz po chwili że najbardziej troszczysz się o dobro widza i konsumenta. "iiiii nie chce w tym momencie powiedzieć że uuu złe i niedobre amd niczego mi nie wysłało" ale właśnie to robisz :D. Z jednym się zgodze amd i intel to nic nieznaczące słowa. Bo każdy powinien się stosować zastosowaniem na dany moment i jakimiś wewnętrznymi przekonaniami. Ogólnie jestem zawiedzony tym filmem, i nie wiem czy dlatego że zaserwowałeś taką dawkę ignorancji, czy dlatego że wstępem nastawiłeś mnie na merytoryczny odcinek. Bo o ile zmaslo poruszył temat ciekawie, wrzucił kilka ciekawostek a to o technologiach, czy podejściu anty/lub też nie konsumenckim, o tym słynnym wymuszonym chipsecie, o otwartych technologiach o tyle Ty w tym filmie nie zawarłeś tak właściwie nic. I to naprawde przykre bo to nie jest tak, że o intelu nie można powiedzieć żadnej dobrej rzeczy poza tym że wysłali ci kubek czy jakiś termiczny bajer, mogłes poruszyć temat procesu technologicznego, technologii których używa, najnowszych chociazby e-core'ów które dają intelowi przewage w zastosowaniach roboczych(a szczególnie w niższym segmencie) i wiele wiele innych. Ale może tak jak mówie, źle odbieram ten film bo jako podcast do puszczenia w tle i pośmiania się - jak najbardziej, ale jako materiał na yt o takim tytule? Rzadko mi się zdarza pisać komentarze takie jak te - tak właściwie jest to pierwszy raz ale poruszanie TAKIEGO tematu, o takim tytule, w takim stylu po prostu wywołuje jakieś takie emocje wewnętrzne u kogoś kto IT interesuje sie od młodości
Dzięki za komentarz ;) Jednocześnie pragnę przypomnieć, że to mój kanał i mogę sobie nagrywać, o czym chcę i co chcę :) Jeśli treść nie spełniła Twoich oczekiwań, to znaczy, że miałeś złe oczekiwania, a nie że film jest... zły? Przypomnę tylko, że nagrałem materiał "dlaczego wolę Intela" - i o tym jest ten film. A nie o spełnianiu Twoich oczekiwań ;) Pozdro
TQ: generalnie nie robi materiałów o AMD też TQ: AMD nie wie jak działa biznes i nic mi nie wysyła, więc intel lepszy... Wiem, że wyjęte z kontekstu, ale jednak tutaj mimo wszystko pojawia się trochę problem, co ma być pierwsze: jajko, czy kura... Nawet jeśli to nie był/jest twój cel, to AMD mogło cię uznać za intel biased media i po prostu dać sobie spokój z utrzymywaniem relacji
Oj bardzo dobrze pamiętam mój 1-szy komputer z prockiem AMD Phenom II X2 555 Black Edition i jego POTENCJALNYM odblokowaniem dodatkowych 2 rdzeniów - niestety trafiła mi się sztuka, gdzie nie dało się tych "darmowych rdzeni" odblokować - życie, ale bardzo mile wspominam ten procek - dzielnie sobie radził z grami do maja 2014 roku. W 2015 roku przeszedłem na Intela I5 4460 i tutaj byłem zadowolny z jego działania. Potem był powrót do AMD - Ryzen 1800X i to był mega przeskok w stosunku do I5 4460. Następnie była zmiana na R5 3600 (poszło przepięcie przez zasilacz i z całej jednostki przeżyły tylko ramy) i parę dni temu przesiadka na R9 5900, z której jestem mega zadowolony. Nie jestem "fanbojem" AMD, ale w stosunku do Intela "czerwoni" mają bardzo mocną kartę przetargową -> CENA, która jest mega kluczowa w stostunku do Intela :)
Nie oszukujmy się, jakby komuś w nocy podmienić procesor z intela na amd, albo odwrotnie, oczywiście na porównywalny model i generację, to istnieje mała szansa, że taka osoba by się zorientowała przy normalnym użytkowaniu komputera xD Szczególnie obecnie, kiedy obie firmy są bliżej siebie pod względem wydajności niż kiedykolwiek. btw. taka ciekawostka na temat intela, Sandy Bridge był tak dobry i stał się niemal legendarny, bo była to pierwsza seria procesorów intela, która miał swój chipset komunikacyjny (odpowiadający m. in. za łączność procesora z urządzeniami podpiętymi pod linie pci) umieszczony bezpośrednio w procesorze, a nie na płycie głównej, jak miało to miejsce wcześniej, dzięki temu opóźnienia w działaniu zostały właściwie wyeliminowane. Przy 12 i 13 generacji intel wrócił do umieszczania chipsetu na płycie głównej i powoduje to stuttering podczas niektórych czynności (nie wpływa to w ogóle na gry), początkowo obwiniano za to system przełączania miedzy P-cores i E-cores i niektórzy nawet doradzali wyłączenie E-cores, okazało się, że przełączanie miedzy rdzeniami działa perfekcyjnie, a winny wszystkiemu jest właśnie projekt układu, do czego przyznał się nawet sam intel. W rezultacie tego nawet 13900k potrafi się niektórym przycinać podczas np. kopiowania plików w windowsie xD Nie jestem pewien na ile są w stanie naprawić to softwarowo. Polecam się zainteresować tematem, to może być ciekawy pomysł na film ;p Do tego słynne już wyginanie się procesorów w sockecie ;p Amd też nie jest święte, chociażby ostatnie problemy z przepalaniem się v-cachu w 7800x3d, kiedy uruchomiony był profil EXPO pamięci ram ;p (ponoć naprawione w najnowszych biosach), albo spore różnice w wydajności między różnymi sztukami tego samego modelu procesora. Ale tak jak pisałem na wstępie, większość ludzi by się nie zorientowała na procesorze jakiej firmy pracuje xD
Film sprzed roku, jak fajnie że zawsze wolałem AMD i właśnie znów przy nim zostanę. Bo gdybym usłuchał tej porady byłbym zagrożony oxydacją intela.... Król jest tylko jeden .....X3D Cache od amd :)
Mój pierwszy komputer to był pentium 150 i to był 1997 rok, potem pokolei miałem intel celeron 1 GHz , Pentium 4 3 Ghz (krótko), następnie Intel Core 2 Duo , potem i5- 4570 , a od ok 3 tygodni i7 -13700kf. Czyli moge stwiedzić że od 26 lat jade na intelu :)
Lubię Intela za jego błędy w procesorach, które łatają łatki Windowsa spowalniające go. I za zintegrowaną grafikę o żałosnych osiągach. I za łatwość upgrade 🤣
Ja na i7 szóstej generacji nie instalowałem tych zbędnych łatek, gram w grę laptop aż skwierczy jak boczek na patelni, klawiatury nie dało się dotknąć, potem widzę że Intel co raz bardziej się grzeje ( mam na myśli 9 generację że aż Apple rezygnuje z intela😂) myślę zaryzykuje z AMD laptopa, laptop chłodniejszy klawiatura nigdy się nie nagrzewa, więcej prawdziwych rdzeni niż w Intelu z tamtego okresu, a potem jakieś rdzenie E że stare oprogramowanie źle działało. Jest jedna zaleta intela, na intelach bez rdzeni E dobrze działają naprawdę stare gry a na ryzenie się nie odpala( na przykład seria Syberia).
@@PCbyTQ a jak inaczej można interpretować "intel daje mi prezenty, pamięta o mnie a amd nie więc będę używał intela i nagrywał filmy głównie o nich"? I żeby nie było dla mnie firma to tylko firma, pecet mam z amd, lapka z intelem a powoli myśle o macbooku z Mx, po prostu dokładnie tak to brzmiało.
Ja byłem użytkownikiem AMD do Athlona 64 3200+ w czasach FX i phenomow używałem i5 ale teraz wróciłem do AMD dla mnie najważniejsza jest cena/wydajność.
@@NoxajGrey333 jeszcze nigdy nic od zielonych lub niebieskich mi się nie rozjebalo, zawsze temperatury byly git a rx6600 po 3 mies padl XD a na gwaracje nie chca przyjac
No i super dzięki za opinie :) AMD jak i Intel się zmieniają obydwie firmy chcą zarobić. Ja wybrałem AMD z X3D cache głównie gram z RTX4080 cenowo wygrał u mnie 7800X3D był o wiele lepszy od jakiegokolwiek i5 wszystko się zmienia i to mi się podoba. Nie jestem przywiązany ani do jednych ani do drugich o wszystkim powinna decydować cena/jakość jak widzę, że Intel jest lepszy ~1000zł to biore intela jak AMD to AMD i taka powinna być zasada. Żadne kartki upominki super marketingowe gadki nie działają jeśli Intel czy AMD by wypuścił wadliwą generacje procesorów, która by się psuła na potęgę.
Fajne rozważania. Ale czy będąc w roku 2011 "influ..." (nie przechodzi przez gardło) jakim jesteś teraz pomyślałeś żeby wrócić do czerwonych? Pewnie nie i nie wierzę też w to że promocji nie ma, gratisów nie ma skoro promujesz markę jak sam powiedziałeś od dekady. Może AMD podesłałoby jakieś gratisy i podziękowania (ja używam cora od 7 lat i nie dostałem podziękowania XD). Tak działa każda licząca się firma na rynku.
W całej historii procesorów sytuacja pomiędzy procesorami AMD i Intel była zmienna aczkolwiek niezbyt dynamiczna :) na początku lat dziewięćdziesiątych AMD (386, 486) konkurowało głównie ceną i były porównywalne z Intelem, a nawet lepsze jak 386DX40 czy kultowa 486stka dx4-133. Potem był dosyć wyrownany okres pentium, k5, k6. Następnie P2 zdystansowało AMD k6-2, potem AMD znowu dogonił, a pod pewnymi względami wyprzedził Athlonem. Tutaj rozpoczął się dobry okres dla AMD (Athlony Bartony itp.) i gorszy dla Intela - P4. Trwało to całkiem długi, aż do momentu premiery Core2 - tutaj intel przyłożył, a AMD długo nie się nie otrząsnęło. Właściwie trwało to neimal dekadę aż do Ryzenów. Teraz znowu mamy w miare wyrównaną bitkę :) Ostatni mój proc AMD to AThlon 64 , później już tylko Intel z racji, że w ostatnich latach zmiana proca nie jest wymagana często, starcza na długo, a zatem zmiana płyty nie boli tak bardzo.
Ja mam intel od celeron czy Pentium już nawet nie pamiętam i najgorsze jest to że intel zaczął blokować procesory a kiedyś wszystkie były odblokowane, jeśli jest tu jakiś spec od intela to co jest lepsze do procesorów intela pamięć hynix djr czy samsung b-die?
osobiście siedziałem wiele lat na Q6600 podkręconym do 3.8 z 2.4 z 750ti a później 1060ti oc następnie po taniości kupiłem xeona E2667 z 7lat temu i dopiero od roku siedzę na ryzenie 5600x i 3060ti każdy z tym procków mogę polecić bo kultowy q6600 w csie dobijał 200fps xeon w warzone1 botleneckował na 150fpsach/ csgo 450+ (kosztuje obecnie z 30zł a mógłbym go używać obecnie) a ryzen kupiłem bo się najbardziej opłaca a na przyszłość mogę zrobić upgrade do np r7 5800X3D aktualnie mam wrażenie ze intel odchodzi trochę od gamingu a ryzeny szczególnie X3D robią w nie których grach duża różnice a co mnie odepchnęło od intela? nowa generacja nowa podstawka, upgrade często wiąże się ze zmiana płyty głównej
Tbh tak trochę o niczym jest ten materiał. Nie licząc tych "problemów" z kompatybilnością na początku am4 o których mówisz pod koniec to w tym filmie dosłownie nie padają żadne sensowne argumenty za i przeciw lol. Prawie połowa filmu jest o tym jaki miałeś komputer jako dziecko xd. I jeszcze ta obraza na Amd bo nie wysłało karteczki z pozdrowieniami xD. Film Zmaślaka z przed 4 lat jest dużo bardziej rzeczowy niż twój aktualny a szkoda bo liczyłem na coś więcej patrząc po poziomie innych materiałów. P.S. Nie jestem "fanbojem" żadnej ze stron, mam obecnie Intela bo kupując go wtedy się najbardziej opłacał. Jak będę kupować kolejny komputer to też będę patrzeć na to który jest najbardziej opłacalny cenowo a nie na to która firma wysłała paczuszkę do jutubera a która nie xD
Pamiętam jak brat chciał 7700k a dostał 1700x na x370 . Obraził się... Tyle kasy wydałem... A ty mi AMD kupiłeś... teraz mi powiedział. Jak to możliwe ,że do tak starego kompa mogę dać tak nowy proc... Jaja sobie robisz ? Czary... Miałeś rację Seba i teraz już zawsze będę brał to co Ty powiesz 😅 to samo z GPU ma aktualnie to co ja miałem czyli gtx1080 Powiedziałem (Póki co to ostatnia NVIDIA jaką miałeś) i zmieni na 6800 tylko czeka aż kupię 7900xtx 😅 .
A jaki procek do 4070? Aktualnie mam 5600x ale według kalkulatora ma 16% bootlenecka w 1440p.... Jaka alternatywa ? Niby najlepiej 5800x3d ale jest ponad tysiąc droższy od obecnego
..jakoś tak nostalgicznie się zrobiło słuchając Twojej procesorowej historii. W moim przypadku była przeplatanka, początek u niebieskich, później czerwoni, znowu powrót do intela i obecnie ryzen. W sumie na żaden narzekać nie mogłem, bo żaden nie zawiódł. Pierwsze skojarzenie które od zawsze mi się nasuwało w odniesieniu do tej konfrontacji było takie że amd zazwyczaj wygrywało w stosunku cena/jakość.
Jakie chłodzenie powietrzne do i7-12700?? Strasznie się grzeje i wiedźmin się dławi po pół godziny grania fpsy spadają do 30. Wodne nie bardzo zmieści się chłodnica w silentiumpc arm tg5 rpg
Powinniśmy kibicować obu firmom, a to dlatego że monopol jest szkodliwy dla nas (konsumentów) a tylko spójrzmy na przestrzeni lat jak urósł ten wyścig że AMD stało się już dla intela konkurencyjne i to mocno, więc my tylko bijmy brawa bo to przekłada się na ceny.
"Mądrość w najwęższym znaczeniu to umiejętność podejmowania uzasadnionych decyzji, które w dłuższej perspektywie przynoszą pozytywne rezultaty. W innym ujęciu można powiedzieć, że mądrość to umiejętność praktycznego wykorzystywania posiadanej wiedzy i doświadczenia." Sam sobie odpowiedz na podstawie powyższej definicji :)
A ja mam pytanie o karty graficzne. Czy do płyty głównej która ma slot PCIe 4.0 x16 mogę wpiąć kartę graficzną która ma slot PCIe 3.0 x16. Jeżeli tak to na jakiej podstawie to będzie działać poprawnie. Przepraszam za śmieszne pytanie ale o kompatybilności wstecznej słyszałem na przykładzie. Jednak Pendrive 2.0 nie zadziała mi chyba w porcie usb 3.0 Czy z kartami graficznymi jest tak samo?
Będzie działać, ale może być problem jeśli w biosie jest domyślnie ustawiona obsługa 4.0 (czarny ekran będzie jak włożysz kartę z PCIe 3.0). Wtedy wystarczy zmienić ustawienie.
Troszke jak samospełniająca sie przepowiednia. Robiłeś dużo filmów o używanych Intelach, bo przez krotki żywot ich podstawek można je kupować na Ali za grosze. Tymczasem AMD, tak jak zauważyłeś, inwestuje w długoterminowe wsparcie, co rodzi czasem pewne problemy przy zakupie używanego sprzętu, ale ogólnie stanowi bardziej przyjazne dla konsumenta podejście. Siłą rzeczy robisz o AMD mniej filmów. Delikatna errata: FXy weszly na rynek w 2011, a problemów z RAMem na AM4 nie ma już od dobrych kilku lat. Ostatnie wieksze perturbacje były bodaj w 2019 przy premierze Ryzen 3000.
intel to ciagle robi w ciula z podstawkami co nowy procek to nowa podstawka i juz udowodniono ze calkiem niepotrzebnie ttyle w temacie a wczesniej jak mieli monopol bo amd bylo w tyle to przyrost wydajnosci z generacij na generacje to byla jakas zenada a cena za marnego 10 rdzeniowca to byl jakis kosmos ja wolalem i wole AMD bo tera to robia robote
@@Dziki1 autor jest fanboyem Intela więc wiadomo co poleci, aczkolwiek czemu Ryzen? Jest to aktualnie najlepsze cpu do grania, przebija nawet i9-13900K, a pobiera jedynie 125W maks nawet mniej, a taki Intel?Żre ponad 350W na stockowych ustawieniach i każde chłodzenia ma problem to utrzymać. I7 co prawda grzeje się mniej ale wydajnościowo jest podobnie lub nawet gorzej niż w przypadku tego Ryzena. Na duży plus AMD wplywa też sama podstawka AM5 gdzie masz możliwość później wsadzenia jeszcze mocniejszego procka nie zmieniając płyty głównej, a w przypadku Intela pewnie LGA 1700 już ma się ku końcowi i nic tam nie będzie oprócz tej 14 generacji
Ech kolega chyba bardzo żartuje, od zawsze czyli od ok 1996r używałem zestawów Intel i ASUS, przeżyłem wynalazek typu RIMM cóż wtopa, poddałem się kupiłem w 2005r MacPro 2x Xeon 12core 24t, ostatni Intel to był zestaw kupiony w 2020r - 10980XE i x299 Designare EX bo Apple wymyśliło sobie M1 ARM. Sprzedałem go w tym roku i nie ma na dzień dzisiejszy do pracy nic poza Ryzen 7950x (teraz Zen5 9950x). Nie byłem "fanboyem" Intela ale trzymałem się tego co jest dobre i stabilne. Intel natomiast poszedł w stronę "dzieci" likwidując klasę HEDT i ubijając wydajność wielowątkową to tego w ostatnich modelach prezentując ludziom ogrom problemów termiczno-stabilnościowych i do tego oszukując na potęgę. Cóż oprócz "prezentów" nie padł żaden konkretny argument jeśli chodzi o Intela powyżej 10th.
Skoro mój Intel I7-4770K chodzi 11 rok i nadal daje rady, to jak prawdziwe jest stwierdzenie że platforma INtela jest nie przyszłościowa? Przetrwała 2,5x dłużej niż powinna. Najlepsze jest to że przetrwa pewniej dalej. Właściwie nie ma większych argumentów żeby zmienić. Od początku roku co prawda zastanawiałem się nad zmiana, na AMD AM5, ale po głębszej analizie, stwierdziłem że ta platforma to wtopa od strony technicznej. Więc na co zmieniać? Wychodzi że znowu na Intela, przy czym wystarczy mi 12 gen.
Szczerze? Śmieszą mnie takie filmy. W komputerach od 1996r miałem tyle samo procesów AMD co Intela i mam w tyle co jest napisane na obudowie. Ważne co się bardziej opłaca w kontekście cena/wydajność. W chwil obecnej od strony wydajności jest wszystko jedno czy się wybierze AMD czy Intela. Jest tylko jeden drobiazg - cepy Intela grzeją się jak głupie i pobierają absurdalne ilości prądu bo są wyżyłowane do granic możliwości.
@@PCbyTQ Jest wszystko jedno. Wydajnościowo obie firmy stoją na tym samym poziomie. +/- 5% w ta czy w tamtą. Wychodzi nowa generacja to jedna firma prowadzi, potem druga odbija piłeczkę i tak w kółko.
Ja mam 3700x od 2019 do 1440p kompletnie nie czuje potrzeby go zmieniać. Początkowo chciałem wymienić na 5800x3d ale 5-10fps więcej mnie nie satysfakcjonuje.
Dla czego wolę AMD 1. Procesory są odblokowane 2. Płyty tańsze i pozwalają podkręcać pamięci i procesor. W Intelu za takie bajki masz dopłacić jak w Procku tak i za płytę. 3. Miałem Ryzen 3600 z rtx3060 12GB, ddr4 32gb 3200 i nie miałem sytuacji żeby mi coś się zacinało.
widać grałeś mało wymagające gry ;) Poza tym jeśli mowa o tej samej klasie sprzętu, to ceny są podobne ;) Ba, wiele zależy od momentu na rynku: raz tańszy jest AMD a raz Intel. Nie ma tu permanentnej stałości :)
Prawdopodobnie żdana. Intel 1700 oraz am4 to są już podstawki, które nie będą rozwijane w przyszłości, jeżeli zależy Ci na cena/wydajność na teraz to lepiej wziąć R5 5600x natomiast patrząc obiektywnie na to, że 1700 lga obsługuje mocniejsze procesory to lepiej wziąć 1700 oraz 12100F i za parę lat kupić sobie używaną np i7/i9. Jedynie trzeba pamiętać o doborze dobrej płyty, która nie będzie sprawiała problemu przy mocniejszych procesorach.
A u mnie mieszanka była. Zacząłem od intelowskiego 80486 25/40Mhz i potem na zmianę intel amd intel amd intel amd, aż od 2010 roku, rozgościł się u mnie intel w głównych komputerach. Aktualnie 12700k. Jest jeszcze kilkuletni mini PC w obudowie wielkości pudełka ptasiego mleczka z zasilaczem zewnętrzym oparty o ryzena 3400G bo miał integre bijącą na głowę intelowskie, a zależało mi na takiej miniaturce komputera. Pozdrawiam
Miałem Phenoma x4 9550 4x2,2Ghz, i przesiadłem się na Pentium G3420 2x3,2GHz, i szczerze? Jednowątkowo faktycznie było mega przyspieszenie, ale przy wielowątkowym korzystaniu użytkowało się gorzej. Różnice? phenom był cieplejszy, i chłodzenie głośniej chodziło. A obecnie? Jak obserwuje, intel określa 2 różne TDP, jedno główne a drugie jakby dla turbo, więc proc 65W TDP wydziela i 95W TDP... Takie ukrywanie oddawania ciepła, więc kolejny będzie ryzen 3700X/5700X :) Chyba że AM5 z tanieje :)
Wogole to jest ciekawa zależność, ze jak jest maly wybor i mala konkurencja to wtedy ludzie zawsze beda sie klocic o te dwie firmy nawet wtedy gdy tak naprawde nie ma wiekszej roznicy szczegolnie w niskiej i sredniej polce, i tak jest ze wszystkim, i też zostałem fanboyem AMD, i nie potrafię się odzwyczaić 😅
Tak jęczycie na ten fragment o upominkach, a prawda jest taka, że każdemu miło by się zrobiło gdyby dostał upominek(nie ważne co) od fiemy którą w dodatku lubi. To jest jak byś posuwał dwie dziewczyny i jedna by milczała między spotkaniami a druga by ci wysłała kwiaty bez okazji Całkiem logiczne, że milej się wspomina kogoś kto o nas pamięta.
Odwróćmy sytuację - wyobraź sobie, że jest dwóch kolesi którzy zabiegają o jedną dziewczynę. I ona mówi wprost że woli jednego z nich bo jej prezenty kupuje. Co by miało się stać aby jej nie mieć za zwykłą k..wę?
Upominki to trochę słaby argument :P Ale do rzeczy - ja używałem Intela 486DX4, Celerona 533, następnie AMD Durona 850, Athlona 1333, Athlona 64 3000, Athlona 4200+, Athlona 6000+, I5-4690K, a obecnie I5-14600KF. Dlaczego Intel? A zobaczcie na temperatury takiego 65W Ryzena 7500F pod pełnym obciążeniem (i bez obciążenia), zobaczcie pobór mocy podczas wyświetlania pulpitu chociażby oraz szybkość wczytywania systemu. Zgoda - dla kogoś kto ma słabe pojęcie o komputerach takie I5 14600 może być problematyczne bo po wyjęciu z pudełka nie będzie chłodne ani kulturalne, jednak jeśli ujarzmić bestię to zamiast wydać 2500 na słabszego, bardziej gorącego słabo dostępnego Ryzena 7 7800X3D można wydać 1000 na chłodniejszego i wydajniejszego Intela. Do tego 3 lata gwarancji AMD vs 5 lat Intela! W testach gier lepszy AMD? W jakich? Testy procesorów na 1080P? Że niby bardziej obciążają procesor? Bardziej to obciąża rozdzielczość 480P, ale nikt nie robi na niej prób. Kto rozpozna optycznie różnicę tych 20, 40 klatek gdy mamy 180 vs 210 fps? Przy 4K wyniki wydajności się zrównują, a 1080p już odchodzi do lamusa jak 640x480 odeszło kiedyś. Wobec tego twierdzenia, że "procesor do gier" wywołuje u mnie wybuch śmiechu. Nikt nie testuje najlepszej karty graficznej ze słabymi procesorami bo botleneck, ale kiedy to karta graficzna stanowi botleneck dla wydajnego CPU to już nikomu nie przeszkadza i od razu obwołują króla wydajności AMD :) Obwołujcie, świadomy konsument i tak kupi najlepszą wydajność za najniższą cenę, nie czekając na dostawę upragnionego procesora w przyszłości w rozsądnych pieniądzach :P Skandal Intela? A znacie kogoś komu padł procesor tej firmy? Ja nie znam choć "wadliwe" procesory oferowane są już od kilku lat :) Zbiorowa histeria.
25 minut filmiku i powiedziałeś wiele słów ale niewiele treści XD Czyli dla ciebie Intel jest lepszy bo jest intelem i wysłało ci paczkę. AMD jest złe bo nie wysłało paczki XDDD Z Ryzena 3 1200AF przeszedłem na Ryzena 7 5800X, zaktualizowałem bios i zadziałało. Zakup płyty pod I5-12400 to był dramat, ten chipset nie jest wspierany, tamten nie jest wspierany, ten bios jest wspierany ale tak mniej wspierany, to działa niestabilnie, tamto działa niestabilnie XD No tak, AMD gorsze :)
Ja tam nie jestem i nigdy nie byłem fanem żadnego z obozów. Miałem przez te wszystkie długie lata styczności z komputerami zarówno układy na AMD, jak i Intelu, i nie mogłem powiedzieć nic złego zarówno o jednych i drugich. Podobnie jest z kartami graficznymi, miałem i Nvidie, i Radeony- i z obu jestem zadowolony. A obecnie siedzę akurat na zestawie Ryzen5 5600+ Radeon RX6600 XT, i działa to bardzo przyzwoicie 👍
Hmm, a ja tam zmieniam barwy co jakiś czas. Zaczęło się od PIII 667MHz, później ATHLON 2200+, następnie tak samo taktowany, a szybszy Sempron 3100, świetnie się kręcił, Intel Dual Core E2500 podkręcony na 3,46, później i5 2300 (mega przeskok), a teraz Ryzen 1700, znowu, w wielowątkowości był ogromnym przeskokiem. Najlepiej wspominam ten początkowy okres, gdzie robiłem klatki w grach, wydając niewielki fundusz w postaci kieszonkowego i pieniędzy z pracy w wakacje. A kombinowało się nie tylko z podkręcaniem, np. miałem Geforce FX 6800LE w którym udało się odblokować łącznie 12 potoków renderingu, czyli na wersję 6800. Aby tylko sobie pograć. Teraz nie ma takiej frajdy.
Z doświadczenia z AMD są mniejsze problemy (głównie obróbka foto), nigdy więcej Intel Management Engine i problemów ze sterownikami (laptopy). I chodzi mi tylko o to żeby Intel dawał aktualizację tych sterowników u siebie, a nie liczenie, że producent laptopa zbranduje je i udostępni u siebie.
Serio? Ludzie oglądają twój kanał dlatego, że chcą oglądać wartościowe treści. Sugerują się przy zakupach, licząc że jeśli coś polecasz to, dlatego że warto. I argumenty np. o stabilności do tych należą. Ale w Ty w 17:40 strzelasz sobie w stopę, twierdząc, że wolisz intela, bo Ci paczkę podsyła. To jak to widz ma to odbierać? Że Intel to nie koniecznie lepszy wybór, ale mówienie o nim jest bardziej opłacalne dla Ciebie?
Materiał trwa 24 minuty, a nie jedno zdanie o upominku od Intela. Nie mów za ludzi dlaczego oglądają - każdy ma swój powód. Poza tym i na początku i na końcu materiału mówię dlaczego JA wolę Intela, a nie dlaczego TY masz go woleć. Naucz się słuchać.
@@PCbyTQ Obejrzałem cały materiał i wysłuchałem. Gdyby cały mi nie spodobał się to po prostu olał bym sprawę i więcej na kanał nie wrócił. Ale ten fragment psuje cały odbiór materiału, zwłaszcza że testujesz sprzęt i go recenzujesz. Masz prawo woleć ten czy inny sprzęt. Ale słabo to brzmi z ust recenzenta i testera sprzętu.
He ja miałem taką akcję. Przy pierwszym nowym moim komputerze sklep bardzo namawiał mnie na AMD a ja usilnie się uparłem na Q6600 za 1500 zł wtedy. I nie żałowałalem kilka lat trzymał nieźle ceny. A i wydajnie dosyć mi posłużył. Pozdrawiam.
Też jestem konsumentem intela a takiej karteczki nie dostałem, a no tak nie jestem osobą z zasięgami, która zareklamuje intela i da im nowych kupujących xD. Oni nie dbają o konsumentów tylko o REKLAME.
Mój pierwszy procek w kompie to AMD K5 166 do tego S3 Virge sparowany z 3Dfx VooDoo. Taki zestaw miażdżył kompy 2x droższe :) Od tego czasu każdy kolejny komp to Intel bo na chwilę zakupu miał najciekawszą cenowo ofertę. Obecnie od niedawna pracuje z i5 12400f :)
A u mnie mieszanka była. Zacząłem od intelowskiego 80486 25/40Mhz i potem na zmianę intel amd intel amd intel amd, aż od 2010 roku, rozgościł się u mnie intel w głównych komputerach. Aktualnie 12700k. Jest jeszcze kilkuletni mini PC w obudowie wielkości pudełka ptasiego mleczka z zasilaczem zewnętrzym oparty o ryzena 3400G bo ma miał integre bijącą na głowę intelowskie, a zależało mi na takiej miniaturce komputera. Pozdrawiam
Od siebie dodam ze AMD mialo zlote czasy w latach 98-2011(moze troche obszerna historia ale tak mniejwiecej sie wtedy dzialo) wiec nie wiem czy to kwestia byla bardziej tego wplywu ze zasugerowales sie tymi dwoma komputerami 😎. Zaczeli od amd k6 -celerony i wolniejsze pentiumy, potem athlon /athlon 64 vs pentium 3/4 (sempron /duron vs celeron chociaz i pentiumy podgryzane byly) , amd pierwsze wprowadzilo 64 bity mimo ze malo kto wtedy to wykorzystywal , przyrosty byly tylko na win xp 64bit okolo 10% z tego co pamietam na apkach x64 , za to spadki z tlumaczenia x86 na system x64 byly znaczne , nastepnie amd w 2005 roku wprowadzilo dwa rdzenie w athlonie a Intel opychal ludziom pentiuma 4 z dwoma watkami i 3-ma ghz i mowili ze dwa watki to jak dwa rdzenie z tego co pamietam to byla ich jedyna odpowiedz na dwa rdzenie(parodia jest taka ze potem amd z fx-ami chcialo przyoszczedzic i poniekad tez stworzyli niby 8 rdzeni a robily sie z nich 4-ry na operacjach FPU) bo dopiero rok pozniej byly pierwsze core 2 duo Potem w miare rowna walka do 2011 roku na xeonach - opteronach , core 2 quad ach - -phenomach 4x , pierwsze i7 vs phenom II Z tym ze intel kazal sobie slono placic za nawet podstawowe plyty glowne(byly drozsze o okolo 40-50 zl za taka sama jakosc) i prawie tak samo za procki (niektore byly tansze inne drozsze ,w tamtych czasach 2010/2011 skladalem kompa wiec pamietam ile porownan robilem zeby kazdy grosz wydac na wydajnosc )z tej samej kategori wydajnosciowej , a ze potem strzal w stope am3+ i fx-y oraz do pierwszego ryzena jakies malo wydajne apu
Argument odnośnie kompatybilności RAM/CPU/płyty "dla kogoś kto wchodził np rok temu" to jakiś wymysł. Problemy z RAM skończyły się z premierą B450 praktycznie, a już i B350 po początkowych zawirowaniach producentów [sam pisałeś że problem był z BIOSem w Asusie przy DDR5, a nie z CPU, ale w przypadku AMD to już CPU musi być? ] działał już OK przynajmniej. A przerabiałem płyty B350,B450 i obecnie siedzę na B550. Poprawiałem ostatnio kilka komputerów z Intelem - o dziwo to tam spotkałem ostatnio, że na Z370 nie chciały działać RAMy z taktowaniem 3200MT/s [3000 było sufitem] - ale za to w innym 10600k ruszył elegancko na 4000Mhz w 4 kościach, co było lekkim zaskoczeniem. No i dlaczego AMD ma Ci wysyłać darmowe gifty skoro ich nie używasz i nie chcesz używać? Może gdybyś używał, to by Ci wysłali? No nie wiem, zgaduje.
Macie wszystko ok z obrazem - po prostu mega mi słońce przygrzało i skóra ze mnie schodzi xD
Natomiast: "bardzo proszę o nieużywanie wulgaryzmów w komentarzach - bo takie będę usuwać. Dziękuję i zapraszam do dyskusji :D"
Tymczasem w AMD: "spakuj mu jeszcze ten puder z mielonych Xeonów!" 😁
Bardzo ci dziękuję za polecenie filmu o przekonaniach z opisu
Mi się jednak wydaje jak widzę testy z słupkami fps i wydajności to dla graczy od jakiegoś czasu jest tylko jeden słuszny procesor X3D bo z procesorami dla graczy Intel odstaje i to od dłuższego czasu. Po za tym Intel to obecnie straszny piekarnik z druzgocącym poborem prądu w porównaniu z AMD ale to oczywiście moje zdanie. Nigdy nie byłem Fanboyem któregokolwiek obozu bardziej liczy się dla mnie gracza fakty co jest lepsze w dniu zakupu dlatego wybrałem 7800X3D i miłym akcentem jest też to ze po 3 latach znacznie tańszą aktualizacja zamiast wymiany całej platformy na nową mogę go odświeżyć (nowy procesor X3D i nowa grafika z segmentu xx80 lub xx90) i znów mieć tą dobra topową wydajność w grach. Wiem ze to trochę wróżenie i moje życzenie bo nie wiadomo co pokaże Intel do tego czasu ale jednak już od pierwszej wersji X3D Intel ma problem z tym procesorem by go łatwo pokonać skokiem jednej generacji a nawet i dwie generacje Intela nie odskakują znacząco od procesorów X3D w grach. Jeśli jednak za te 3 lata Intel wypuści nowego króla gamingu który znacząco odskoczy od nowego X3D to zmienię całą platformę jak robiłem to dotychczas co 3/4 lata nowy PC. Jednak jeśli moje myślenie jako gracza jest błędne to proszę mnie poprawić. Pozdrawiam ;)
@@snajper2222 dla mnie pobór prądu gdy płacę rachunki za prąd ale skomplikowane .....
serio? amd nie wysłało paczuszki więc o Tobie nie pamięta? xD influenserskie podejście do życia, komedia XD
dokładnie XD
Biedaczysko 😬 hi hi hi
TQ i ZMASLO to jak lewy i prawy twix
Xd
Idealnie powiedziane
czytając słowo lewy myślałem że chodzi o lewandowskiego
Ale przecierz w lewym twixie było to samo
@@LafsonikAle w prawy już się trochę różnił
Moim zdaniem fajnie podszedłeś do tematu i dobrze znać Twoją perspektywę w tym temacie 😀
Szczerze to nie wiedziałem, że ten mój film o AMD tak Cię wtedy poirytował 😅 a jednocześnie mi miło, że uważasz, że ten film się dobrze zestarzał. Ja w tamtym czasie miałem perspektywę, a wiele osób myślało że jestem "fanbojem" bo mam AMD i będę go bronił za wszelką cenę. Rok przed publikacją tego mojego filmu składałem komputer dla brata i kuzyna. Te dwa kompy miały GTX 970. Bratu poskładałem platformę z i5 6600K bo miał większy budżet, a kuzynowi na FX 8350 bo miał mniejszy. Jeden i drugi używają kompy do dziś, ale widziałem wtedy że ta platforma na Intelu dużo lepiej śmigała. Co ciekawe w tamtym czasie ostrzyłem sobie zęby na i7 8 generacji, ale jak zobaczyłem benchmarki i zastanowiłem się nad tym do czego chcę kompa to wybrałem AM4. Kupiła mnie też ta wizja długiego upgrade, który finalnie przerósł moje oczekiwania i opcja oblokowanego OC więc swojego Ryzena 1700 wykręciłem na zegary jak 1800X. Po dziś dzień używam tego komputera z Ryzenem z 2017 roku do montowania filmów. Oczywiście przeszedł on liczne modyfikacje, ale z samej platformy jestem bardzo zadowolony.
Na ten moment mam dużo więcej sprzętu niż w 2017 w tym Custom LC na Intelu, mam szerszą perspektywę i dalej jestem zdania, żeby każdy wybierał to co mu pasuje i to co lepiej spełnia jego potrzeby. Nadal jestem zdania, że AMD ma dużo fajniejsze pro-konsumenckie podejście i wprowadza fajne technologie open-source. Z drugiej strony Intel też robi wiele rzeczy dobrze, przykładowo ma dużo lepszą dokumentację i moim zdaniem trochę lepiej dopracowane BIOS'y przez co jest stabilniejszy.
Na koniec dodam że z tymi producentami to jak z wojnami konsol, każdy ma swoje racje i wszystko zależy od preferencji. Grunt to być zadowolonym z tego co się ma! 😀😀
Ja poszedłem rada za ZMASLO I KUPIŁEM RAZENA 5600😊
Nic dodać, nic ująć Łukasz :) Bardzo się cieszę z Twojego komentarza i pewnie odniosę się jeszcze do niejednego Twojego filmu w przyszłości, bo wiele z nich było dla mnie inspiracją ;)
Pozdrawiam panów serdecznie, wasze filmy są najlepsze😀
co jak co ale porównywanie waszych 2 filmów nie jest do końca odpowiednie bo ty bardziej sie skupiłeś na krytyce intela i sie bardziej skupiłeś na tym jak widzisz intela i czemu wolisz akurat amd.A tq bardziej sie skupił na swoich odczuciach z używania intela i na oparł sie na tym czemu on woli intela i dlaczego nie wybiera procesorów amd.Jednak gdyby nie twój film to miałbym w swoim komputerze intela ale ostatecznie wybrałem amd.Moim zdaniem brakuje filmu w którym ktoś by opowiedział o nvidii dlaczego ona jest najlepsza i dzięki temu widz by miał pełny obraz producentów hardwaru
Zmasełko spoko chłopina, pozdro Panowie
Jak nie piszę komentarzy to teraz czuje, że wręcz muszę napisać. Nie było mnie na tym kanale z 2 lata ale postanowiłem wrócić, oglądałem sobie materiały i jest spoko. Trochę gorszej według mnie jakości porównując do tego co nagrywałeś kiedyś ale dalej nie są złe. Aż do tego filmu, na początku fajnie rozumiem argumenty dlaczego tak a nie inaczej ale jak wyskoczyłeś z tą paczką od intela to matko boska. No śmiech na sali influencer lubi jakąś markę bardziej bo go nie zawodzi to rozumiem ale to że jest lepsza od innej bo paczuszki przysyła... no wielkie XD. Normalnym konsumentom nikt paczuszek nie przysyła więc to dla nas żaden argument i tylko zaorałeś w tym momencie swój autorytet.
Zaorał co?? Jaki autorytet?
Film realnie kończy się po 13/14 minutach. Nie rozumiem tego tłumaczenia, że woli daną firmę, bo mu przysyłają gadżety xDD. Tak naprawdę całe to pierdolenie powoduje, że traci on jakąkolwiek wiarygodność.
@zek9939 Ale to trzeba jeszcze zdawać sobie z tego sprawę, a on tak naprawdę chyba dokładnie nie wie co oznacza to co powiedział. To są właśnie te komputerowe "autorytety" z polskiego YT, znawcy kontrolerów RGB ale nie odróżnia left joina od joina w SQLu
I nie wysyła prezentów w postaci plyta/procesor o czym delikatnie wspomina 😂😂😂
Musimy sobie sami upgradowac sprzęt, za ciężko zarobione PLNy
Baaa, dlaczego ten materiał nie ma dopiski SPONSOROWANY
Ja do tej pory posiadałam 4 procesory Intela i 4 AMD. Dwóch pierwszych Celeronów nie pamiętam, następnie były: Sempron 3000+, Athlon x2 4200+, Athlon II x4 640, i5 4460, Xeon E3-1270 V3, Ryzen5 5600 (obecnie). O wyborze zawsze decydował stosunek ceny do jakości lub w przypadku pierwszych procków ślepy traf ;-)
22:00 ale pierdolenie. Klient kupuje usługę a nie buduje relacje ze sprzedawcą. Ale odklejka. Przerażające.
20 minut pie*dolenia i nic ciekawego ani mądrego nie powiedziałeś. Intel kiedyś był wydajniejszy, dzisiaj Intela kupują głównie ludzie, którzy nie znają się na sprzęcie. AMD jest wydajniejsze lub tak samo wydajne w zależności od modelów, dodatkowo deklasuje Intel pod względem wydajności energetycznej i kultury pracy. Latem przy intelu masz piekarnik w pokoju, dodatkowo w skali roku płacisz znacznie wyższe rachunki.
Ja tam wole AMD, szczególnie że mogłem przejść z 2400g na 5800x kupując tylko procesor i chłodzenie.
Oj Tymek, Tymek. Zaprzedałeś dusze Intelowi i sie teraz musisz tłumaczyć. A tak powaznie spoko materiał. Chociaż przyznam że moment gdy mówisz o tych upominkach od Intela troche mnie skręcił w środku. Z resztą ostatecznie kazdy wybiera procesor do swoich potrzeb. Ja mam i5 13400f i jestem zachwycony. Do gier mi wystarcza.
Ja mam tak jak on z prockami z kartami, każdy mi pierdoli o amd ale mi bardziej siada nvidia
ja mam 7800x3d ze względu na wyniki w grach lepsze od 13900k, ale początkowo w moim budżecie miał gościć i5 13600kf, i szczerze, czułbym się lepiej wiedząc że mam nawet "gorszego" intela zamiast tej bestii
@@_highqualitybassmi też wolę intelka i nvidie jakoś mam bardzo źle doznania z sterownikami do starszych kart amd a na nvidi to poprostu działa bez największych kłopotów z tego powodu mam teraz 12400f i rtx 3060 12gb
@@abredzio1272 i9 będzie miała lepsze wyniki w grach procesorowych więc jak grasz w cs to lepiej intel
@@Zaur-iv3uz zgadza się, do cs'a czy lola brać intela i ostatecznie zwrócilem mobo i 7800x3d i kupiłem z790 i 13700kf, lepiej sie z tym czuję i w csgo mam o wiele lepsze osiągi(RTX 4070 Ti)
Normalny cud ;) Gdy konkurencja depcze po piętach, Intel nagle zaczął zwracać uwagę na klientów ;)
Pamietam jaja z p4 i jaki to był badziew
Możliwe, że po prostu miałem szczęście ale, na premierę ryzenów kupiłem Ryzena 7 1700 , płytę Asus Crosshair VI Hero X370, ram g.skill flare x 3200mhz 16gb, (reszta sprzętu z górnej półki). Od początku zero problemów czy to z ramem czy ogólną stabilnością. W zeszłym roku wleciał upgrade na 5800x3d + nowe gpu. Wystarczył update biosu i dalej wszystko śmiga bezproblemowo. Jedyne czego brakuje do pełni szczęścia to pcie 4.0 ale przy karcie ze złączem x16 na szczęście różnica jest minimalna (gorzej z x8 które ostatnio zrobiło się popularne). Podsumowując, skok wydajności ogromny, osiągi bardzo zbliżone do aktualnych platform a koszt upgrade'u 2 kluczowych podzespołów (co prawda najdroższych) ale i tak na prawdę sporo niższy niż zakupu nowego PC.
Ja miałem x370 msi i rayzen 1600x potem 2600 teraz siedzi 5600x. Tym czasie zero problemów. Przesiadka z 2600 do 5600x bez aktualizacji biosu. Wszystko śmiga Jak trzeba.
odcinek wyjaśnia dlaczego tak stronniczo podszedł do ostatniego fakapu ze zdegradowanymi procesorami. chłop dosłownie się przyznał, że został niejako kupiony przez intela. jakie szanse, że podzieliłby się informacją gdyby mu jego własny 13900K zaczął sypać BSOD? zerowe.
Ha ha ha
👍👍👍 Polać mu. Dobrze prawi
Ciekawy materiał. Mnie tylko zdziwiło kilka rzeczy - mówiłeś, że byłeś kiedyś fanbojem AMD tylko ze względu na to, że miałeś AMD w domu i rodzicie mieli. W tamtych czasach (lata 2002-2006) AMD miało o wiele lepsze i tańsze procesory (Duron zamiatał podłogę takim Celeronem na przykład, a kosztował mniej) i na przykład u mnie to był powód stania się też wtedy fanbojem AMD. Natomiast zauważyłem, że zmiana na Intela była podyktowana u Ciebie czystą chłodną techniczną kalkulacją, a nie emocjami - był po prostu wyraźnie szybszy - i tak powinno być. Natomiast teraz trzymasz się Intela ze względu na emocje (firma o Tobie pamięta, itp.), czyli masz podobnie, jak miałeś z AMD ponad 10 lat temu.
Specjalnie podzieliłem film na rozdziały żeby łatwiej było zrozumieć ciąg przyczynowo skutkowy. Obecnie trzymam się Intela z lenistwa i wygody. Współczesne CPU są tak wydajne, że jeśli AMD nie zrobiłoby czegoś takiego z Intelem, jak Sandy z Athlonami w 2011, to nie widzę sensu zmiany podstawki. Szczególnie że mam najwydajniejszy konsumencki procesor - i9 13900K
@@PCbyTQCzyli kompletnie pozamerytoryczne przesłanki. Ja bym się wstydził wystosować taką argumentację.
@@PCbyTQto fajnie 50 % procesów działa gratuluję Intel podsrował do testóf ?
AMD wygrywa z łatwym upgradem komputera. Ile generacji wyszło na socket AM4, wystarczył tylko update biosu i po problemie. U intela trzeba wymieniać całe mobo.
I to właśnie mnie kupuje
Taaa... a ile za tym idzie problemów to osobna sprawa xD
@@PCbyTQ Wymieniłem R5 1600Af na R5 PRO 3600 i żadnych problemów
@@PCbyTQwymiana z Ryzena 5 1600 do 7 5800x3d bez problemów
@@PCbyTQ Mam platformę AM4 od samego początku tej platformy. Zaczynałem z b350 z Ryzenem 1600 i 16gb 2400mhz. Następnie miałem X370 z Ryzenem 2600 i 3600 i pamięcią 16gb 3200mhz, a teraz mam B550 z Ryzenem 5600 i pamięcią 32gb 3800mhz. Nigdy nie miałem problemów z działaniem całej platformy. Nie demonizuj AMD, bo ci się zdarzyło że coś nie banglało.
Moje pierwsze AMD które miałem to Athlon 1200. Mimo, że jestem fanem AMD, w 2015 roku nie miałem wyboru i wziąłem i5 6500, bo tak jak mówisz AM3 to była kupa i to ciepła ;) Dziś mam AM5 i miałem tu więcej grzebania w biosie w pierwsze dni, niż w Intelu przez niemal 8 lat użytkowania, ale i tak wolę czerwonych z uwagi, że nie zostanę oszczany za rok przez nich i nie będę musiał kupować nowej płyty, by wsadzić nowego procka. Dla AMD trzeba być entuzjastą, wiedzieć czemu się chce AMD, obcym ludziom oczywiście polecam Intela, by nie świecić im oczami, jak coś będzie się smutnego działo :) Grunt to świadomy wybór, pozdro
na tle tego co sie dzieje z Intelem bardzo źle się zestarzał ten film
Dlaczego? Zwróć uwagę, w jakim społeczeństwie żyjemy. Jesteś lojalny = jesteś fanboyem. Jesteś w opozycji = jesteś "hejterem", Lubisz = płacą ci, nie lubisz = jesteś toksyczny. Nie ma wyboru, który pasuje każdemu, jesteśmy podzieleni, podkręcani, szukamy krwi i taniej podniety, żeby odwrócić, choć na chwilę wzrok od naszych smutnych żyć. Nie obchodzi mnie opinia innych na temat moich wyborów ;)
@@PCbyTQ Lojalny? Chłopie, jesteśmy konsumentami i powinniśmy patrzeć *na siebie* . Tu nie obowiązuje coś takiego jak lojalność. Więc tak, jeżeli jesteś lojalny wobec firmy która bierze od ciebie pieniądze za swoje produkty to jesteś fanbojem. Bez kozery walisz na filmie ze lubisz intela bardziej bo ci paczki przesyła, tu piszesz coś o lojalności... zastanów się kiedy ci tak peron odjechał
Moim ostatnim procesorem Intela jaki używałem to 386 XD. Później był AMD K6, Athlon XP 3200+, Athlon 64 2x 4800, Phenom II 955 BE, Ryzen 1500 i dziś 1700 :D
Dlaczego tak było? Bo byłem młody i na wymianę połowy kompa mnie normalnie nie było stać. A weź tu namów starych by ci wymienili kompa... W AMD urzekło mnie to że mając PC nawet stare i zapyziałe z wieloletnim przebiegiem byłem w stanie wstawić tam całkiem rozsądny procek za całkiem rozsądne pieniądze nie wymieniając połowy komputera. Najlepsze że mój Ryży 1700 dalej jest chłodzony tym samym radiatorem co Athlon x2 64 XD.
Nie ukrywam intel jest lepszy w większości przypadków do grania bo ich moc na 1 rdzeniu jest lepsza a nadal sporo gier o ile nie większość jest pod to skrojone. Jednak ich polityka względem 2 proców na generację oraz konieczności dopłacania do wersji proca którego możesz podkręcić jest dla mnie praktyką antykonsumencką. Jako że spotkałem się z taką wizją że to nie jest tak że się dopłaca do możliwości podkręcenia ale dostaje się taniej procek z brakiem tej możliwości to cytując Ciebie z materiału "kto wie coś o marketingu ten wie jak to działa" :D Do tego jak się kilkukrotnie okazywało zmiana socketu nie była wcale wymuszona tym że tamta nie dała by rady, a po to by po prostu napędzić sprzedaż podzespołów firmą współpracującym z Intelem. Powiem szczerze. No wspomnijmy o tym też że kilka generacji intela to były odgrzewane kotlety gdzie wzrost wydajności z generacji na generacje nie był jakiś szczególnie zauważalny. Osobiście w AMD to lubię że kupując kompa 5 czy 7 lat temu nadal mam szansę na tanią rozbudowę możliwości mojej stacji. A teraz pisząc przez pryzmat zwykłego zjadacza bułki ze smalcem, mogę ci szczerze powiedzieć, że AMD też nie przesyła mi prezentów i nie pisze do mnie pozdrowień także mamy to samo ;) Nawet powiem, że jest gorzej bo Intel też o mnie nie pamięta :D
Otóż to. Pierwsze dwa zdania. Oddaje honor 👍
386 i 486 komp wspólny że starszym bratem. Od Pentiumow, graniem po sieci LAN. Pełen sztos
Od czasów Athlona/Duron musiałem za całość wykładać swoje kieszonkowe stając przed wyborem czy robimy upgrade czy kupuje nowego Walkmana do Sony, łyżwy, rolki albo rower.
Takie czasy. Pozdrawiam Przyjacielu
🤜🤛
12:58 trudno mieć problemy z samym procesorem ze względu na to iż to jest najbardziej trwała część komputera, w moim przypadku do AMD przekonałem się gdy mój i5 9600K miewał problemy z Intel management engine
wiadomo, że procesor stanowi integralną część podstawki - zatem mówiąc "procesor" chodzi o skrót myślowy
Tylko AMD bo mozna w miare tanio i szybko upgrade zrobić. Mialem Ryzen 7 2700 na architekturze ZEN a teraz mam Ryzen 9 5900X na architekturze ZEN 3. Jedynie CPU zmieniłem a przy intelu musze zmieniać tez mobo. A wydajność dla mnie rewelacja. Ale kto co woli ,grunt to że mamy wybór.
Zen+
@@pouutsy123 tak 😉
Nie jestem fanboyem żadnej marki - liczy się wydajność do ceny, jednak AMD daje większe pole manewru na dany moment - R7 5800X3D można wszak umieścić na B450, która na już parę dobrych lat :)
AM4 jest jak Socket 775, jeżeli chodzi o długowieczność
Traci sie jednak 4.0 więc nie polecam
@@pankoza Tylko, że płyty pod P4 z tym socketem, nie koniecznie gadały z Core2Duo/Quad.
Do paczki od intela super materiał. Chyba nie każdy dostaje takie prezenty, przypomniałeś mi dlaczego nie kupuje intela i nvidi
@9:39 Heh, skąd te testy, że 2-rdzeniowy i3-2100 "miażdży" 6-rdzeniowego X6 1100T? i3-2100 ma 1848 pkt. w Passmark, natomiast Phenom X6 1100T ma 3814 pkt.
Miałem c2d e4300, c2q9550, i5 2500k, i7 3770, i5 6600k ale potem znudziło mi się wymienianie płyty głównej co 1.5 roku i od 2018 mam amd. Od tamtej pory r5 1600x, 1600af, 3600, 5600x i teraz 5800x3d który starczy jeszcze na 2/3 lata.
Ciekawy materiał :D Ja Przyznam się szczerze że dałem się nabrać na manewr AMB z Buldożerami i w dniu premiery kupiłem FX-8150 z wypasioną płytą Asus SABERTOOTH 990FX ATX. Wtedy składałem swój pierwszy komputer i pamiętam jak wmawiałem kolegom że mam 8 rdzeniowy procesor i nie rozumiałem czemu się z mnie śmieją. Dzisiaj posiadając już sporo większą wiedzę na temat PC, patrzę tylko na dwie rzeczy, wydajność w grach i bez awaryjność. Drugi aspekt jest bardzo ważny ponieważ doskonale pamiętam jak mojego FX'a, dosłownie wyrwałem z socketu przy zmianie chłodzenia na procesor. Na szczęście wystarczyło wyprostować piny i procesora działa do tej pory. Można szczerze narzekać że Intel co 2 generacje procesorów zmienia socket, co znacząco zwiększa koszt całej platformy, ale chyba nikt normalny nie buduje nowego peceta co 2 lata. Obecnie siedzę na I7 11- generacji z RTX 3070 i zastanawiałem się nad przejściem na nowszą generacje, ale stwierdziłem że wole poczekać rok czy dwa i od razu wejść na 14 generację wraz z nowym RTX'em. PS: Intel wysłał Ci tą torbę termoaktywną żebyś w końcu mógł chłodzić swoją I9 do przyzwoitych temperatur :D haha
Stracilem własnie 24 minuty życia. Myślałem, że jakieś ważne informacje usłyszę a dowiedzialem się, że autor nie lubi amd bo mu za mało.....dziękują.
a wiesz że na AMD BE 2350 zapłaciłem rachunek za prąd bez dysku twardego linux live .... wybrany ze względu na energooszczędność
Miałem wpierw intela potem amd amd intel intel amd i amd. Sprawa jest prosta co w danym czasie i danej kwocie w całym aspekcie jest lepsze zauważalnie - to biorę 😉
Racja, nie ma co patrzeć na nazwy czy to w procesorach czy kartach graficznych, bierzesz to co wydaje ci się wydajniejsze i tańsze
Doskonale pamiętam moment pojawienia się sandy bridge i później.. Wtedy jeszcze jako fan AMD (athlon x2 5200+ forever), przesiadłem się bez namysłu na ivybridge ładując w płyte główną jakieś chore dla mnie pieniądze - z myślą że starczy na długo. Pomimo że byłem bardzo zadowolony - ba, do dziś uważam że to był jeden z najlepszych wyborów (i5 3570k) dla mnie. Bardzo rozczarował mnie fakt, że podstawka 1155 została natychmiast "zapomniana", i moment pojawiania się każdej następnej tylko przekonał mnie że nie warto zmieniać całą platformę. Kupiłem za śmieszną kasę i7 3770k, oskalpowałem, użyłem ciekłego metalu i spokojnie wbiło mi na 5GHz zrównując się wydajnościowo z intelami 7 generacji. W międzyczasie zrobiłem przeszczep biosu z z97 do swojego z77 by obsługiwał bootowanie z nvme. Wiadomo- to wszystko to mega cheat, ale hej, dla mnie zmiana była nieuzasadniona, a mogłem pokombinować. Prawdziwy przełom w głowie nastąpił podczas premiery CP2077.. a może i nawet BFV. Wtedy dotarło do mnie, że platformie brakuje pary. Pomimo wszystkich bolączek AMD (o których wspominasz) zdecydowałem się na AM5 tylko i wyłącznie z obawy o szybkim "uśmierceniu" platformy na intelu z całkowitą świadomością tego że ryzykuję (i tak, na AM5 nadal jest problem z ramem, ale wiem jak temu zaradzić :D)
Wsteczna kompatybilność podstawek Intela zawsze leżała. Do tego kazali sobie słono płacić. Obecnie nadal opłaca się mieć bardziej AMD niż Intela..a wydajność przechyla szale na korzyść czerwonych
1. Gówaniana pasta termoprzewodzaca zamiast lutowanego IHS co powodowalo przegrzewanie sie procesora na wodnym chlodzeniu po delidzie oczywiscie traci sie gwarancje i to trwalo od 3 generacji chyba do 6 generacji.
2. Zablokowanie funkcji poprawiajacych w znaczny sposob wydajnosc kilka mies po premierze 4 gen Transactional Synchronization Extensions (TSX) speeding up execution of multi-threaded software through lock elision. According to different benchmarks, TSX/TSX-NI can provide around 40% faster applications execution in specific workloads, and 4-5 times more database transactions per second (TPS)
3. Zablokowanie Dx12 Capability jako FIX na integrach intela a niektore programy czy aplikacje z tego korzystaja "DirectX 12 capabilities were deprecated"
4. Co 2 gen zmiana socketu i pinoutu zmuszajac cie do kupna nowego sprzetu ograniczajac mocno mozliwosc upgrejdu.
5. Patent na intelowski socket co powoduje ze producencji Mobo musza placic intelowi za wykorzystanie socketu, socket AMD mozna powiedziec ze jest open source.
6. Wyginajace sie procesory 12/13 gen gdzie trzeba dokupywac specjalne mocowanie do procesora zeby temperatury spadly o 10 stopni i znowu procesor krzywy jak banan sie przegrzewa bo nie ma docisku do chlodzenia
7. Co prawda na 7 punkcje nie mniej jednak mozliwe iz jest to najwazniejszy punkt, Monopolistyczne zagrywki gdzie intel placil sklepom zeby sprzedawaly produkty intela a nie amd, intel zaplacil ogromna kare za to w USA wedlug mnie za mala bo intelowi i tak sie oplacalo tak postapic. intel absolunie nie jest pro konsumencki.
8. Sztuczne blokowanie w laptopach wymiane CPU np z i3 na i7 jest specjalne utrudnienie ktore powoduje automatyczny restart laptopa co 30 minut jest to sposob na generowanie elektrosmieci i blokowanie w sztuczny sposób uzytkownikowi upgrejdu swojego laptopa.
9. Praktycznie brak wsparcia po kilku latach
10. Sterowniki do serii kart graficznych ARC nigdy nie powinny wyjsc w takim stanie, powinny byc bardziej dopracowane albo powinni poczekac z premiera kart dodpoki sterownikow nie dopracuja.
11. Meltdown - Kiedy Meltdown dotyczy procesorow intela od 1995 mozna pomysles ze to specjalnie zostawiony backdoor, a procesorow AMD kompletnie nie dotyczy. Natomiast przy Spectre obie firmy daly dupy.
12. Problemy z Pentium4 ktos pamieta jeszcze :D?
A jaką karte polecacie do i7-10700F
Ciekawe czy dalej polecasz po aferze z INTELem...
Wy to jednak macie pamięć złotej rybki widzę. A AMD to wpadek nie miało? Luki w zabezpieczeniach, źle wydrukowane IHS, wypalanie dziur? Nagle AMD święte, nie? ;)
@@PCbyTQ Nie myli się ten, co nic nie robi. Wady procesorów nie są w tej sprawie największym problemem. Problemem jest postawa firmy. Przez niemal 2 lata Intel starał się zamieść problem z degradacją pod dywan, mając nadzieję, że rozejdzie się po kościach. Pierwotnie, oficjalnie, zupełnie ignorował temat. Następnie zwalał winę na partnerów. Częściowo, bo nadal udaje, że problem nie dotyczy procesorów laptopowych, przyznał się do winy dopiero wtedy, gdy został medialnie przyparty do muru. Nadal nie chce jednoznacznie podać modeli dotkniętych problemem. Zupełnie zataił problem z oksydacją. Nie tylko nie wycofał produktu, ale odmawia nawet podania numerów serii dotkniętych problemem. Jedyną prokonsumencką decyzją było przedłużenie gwarancji na 13. i 14. gen. którą szybko ograniczył do wybranych modeli. Niewielkie to pocieszenie gdy RMA potrafi odrzucać, wyciągając powody z rękawa.
Przy okazji. Zgłosiłem ostatnio nieporównywalnie mniej istotną wadę, aczkolwiek dotykającą dużą grupę użytkowników 12. 13. i 14. generacji. Postawa Intela była podobna. Wstępne bagatelizowanie, a następnie zrzucenie winy na innych.
PS Whataboutism nie jest najlepszym argumentem.
@@PCbyTQ intel the best amd to gówno
@@Daniel-ox3og ten gość dostaje prezenty od Intela xD nie dość że funboy to jeszcze opłacany jakimś ochłamem xD intel inwestuje właśnie w taki marketing a na produkcie oszczędzał, konsekwencje widać.
@@PCbyTQ A porównać wydajność, pobór mocy i temperatury najnowszych procesorów X3D z Intelem chcesz? 🤭
Ja z jakiegoś powodu mam w głowie taki pogląd, że AMD to jest ta mniejsza firma, Dawid który walczy z Goliatem, wielkim monopolistą Intelem. Na dobrą sprawę teraz ma to średni sens, ale jakoś tak to podświadomie we mnie siedzi, i jak kupowałem laptopa to nawet się cieszyłem że się komputer z Ryzenem trafił na promocji
nie wydaje mi sie by amd byl mniejszy. Kiedys produkowali skladaki, aktualnie oprócz procesorów tez karty graficzne.
@@HanselNetPl Wychowywałem się w czasach, gdy AMD miało problemy finansowe, a Intel ich gniotł wydajnością (czasy Athlona i Phenoma o których mówi TQ w filmie). Wtedy Intel był monopolistą, a o AMD się mówiło że kupi ich np. Samsung.
Zresztą przypomnij sobie od czego AMD zaczęło: produkowało kopię procesora intela
AMD nadal jest sporo mniejsze od Intela zarówno pod względem liczby zatrudnionych jak i obrotów. Przychód AMD to ok. 5mld USD, a Intela bodaj 12mld. Pod względem zatrudnienia to chyba 10x większa firma.
@@pyzior W czasach Athlona i Phenoma były jeszcze dobre, tym bardziej że dopiero FXy(Pierwsze wyszły pod koniec 2011) można uznać jako te które miały walczyć z Sandy Bridge i wyżej, a to były jeszcze czasy gdzie większość uważało 2 rdzenie i 4GB Ramu za idealne do grania w gry. Ale żeby nie było to też wolę AMD od Intela i też wole Radeony od NVIDII(teraz używam Intel+NVIDIA, ale to platforma która była składana przez Ryzenami) bo miałem kiedyś z nimi mniej problemów, a czemu wybierałem nvidię a nie Radeona? Lepsza obsługa programów przez nvidię
@@dev1anceONE A tak, tak, zapomniałem w ogóle o wytworach procesoropodobnych w postaci FXów
Miałem celerona, athlona, i5 6th gen a teraz i5 8th gen. Zawsze wybieram co aktualnie najbardziej się opłaca.
Chyba jedyne rozsądne podejście
Zachęciłeś mnie do napisania konstruktywnej krytyki tym "filmem". Zaznaczę na wstępie, że nie jestem fanem ani intela, ani amd i generalnie jak buduje dla kogoś komputer to ze względu na wymagania i zastosowanie a nie swoje wewnętrzne przekonanie(personalnie też wybieram pod zastosowanie)
Ale od początku, Połowa filmu to generalnie płacz zawiedzionego chłopca, który miał jakieś przekonania które niestety nijak miały się do realiów. Tak, 10 lat temu i więcej bo tak właściwie wszytkie platformy przed am4 to były mroczne czasy dla amd - kiepski czas na bycie ich fanboyem ale jest to jakoś poniekąd zrozumiałe, tylko że te mroczne czasy z czegoś wynikały i tak jak to niczego nie tłumaczy czy nieuzasadnia, tak daje jakąś szerszą perspektywe - materiał staje się rzeczowy, a przecież fanboyem amd podobno byłeś to myślę że ten temat zgłębiłeś czyż nie?
A bo ja używam 10 lat i mie sie nie psuje - to nie jest żaden argument, ciesze się że tak było(następnie wymieniasz problem z platformą ale to przecież nie intel bo to ddr5 to nie intel, a bo to tak naprawde płyta główna a w sumie to ryzer - czyli tutaj ci się chciało zagłebić w to co jest problemem, ale powyżej już nie, no cóż :)) no i wiadomo, nic sie mie nie stało jak korzystałem
Perspektywa - O czym ty w ogóle mówisz człowieku, jakie biosy co do czego nie pasowało, jakie problemy z ramem? Wiesz to powiedz, a nie rzucasz ogólnikami, update biosu to NIC, ale to NIC w porównaniu do potrzeby wymiany całej platformy celem upgrade'u, a b450 to ponad połowa życia tej platformy bo została wydana w 2018 - czyli rok po premierze ryzenów XD. Ale z resztą, zmaslo wrzucił filmik jak ryzen 9 5950x śmiga na x370, kto chce to może sobie zerknąć - czyli w gruncie rzeczy się da.
Element z paczką - aż mnie skręciło jak to oglądałem, "dostałem paczkę, miło mi, kiedyś podziękowali mi za film". Tobie może tak, szaremu konsumentowi co najwyżej naplują do herbaty, nijak ma się to do słów które wypowiadasz po chwili że najbardziej troszczysz się o dobro widza i konsumenta. "iiiii nie chce w tym momencie powiedzieć że uuu złe i niedobre amd niczego mi nie wysłało" ale właśnie to robisz :D.
Z jednym się zgodze amd i intel to nic nieznaczące słowa. Bo każdy powinien się stosować zastosowaniem na dany moment i jakimiś wewnętrznymi przekonaniami.
Ogólnie jestem zawiedzony tym filmem, i nie wiem czy dlatego że zaserwowałeś taką dawkę ignorancji, czy dlatego że wstępem nastawiłeś mnie na merytoryczny odcinek. Bo o ile zmaslo poruszył temat ciekawie, wrzucił kilka ciekawostek a to o technologiach, czy podejściu anty/lub też nie konsumenckim, o tym słynnym wymuszonym chipsecie, o otwartych technologiach o tyle Ty w tym filmie nie zawarłeś tak właściwie nic.
I to naprawde przykre bo to nie jest tak, że o intelu nie można powiedzieć żadnej dobrej rzeczy poza tym że wysłali ci kubek czy jakiś termiczny bajer, mogłes poruszyć temat procesu technologicznego, technologii których używa, najnowszych chociazby e-core'ów które dają intelowi przewage w zastosowaniach roboczych(a szczególnie w niższym segmencie) i wiele wiele innych. Ale może tak jak mówie, źle odbieram ten film bo jako podcast do puszczenia w tle i pośmiania się - jak najbardziej, ale jako materiał na yt o takim tytule? Rzadko mi się zdarza pisać komentarze takie jak te - tak właściwie jest to pierwszy raz ale poruszanie TAKIEGO tematu, o takim tytule, w takim stylu po prostu wywołuje jakieś takie emocje wewnętrzne u kogoś kto IT interesuje sie od młodości
Dzięki za komentarz ;) Jednocześnie pragnę przypomnieć, że to mój kanał i mogę sobie nagrywać, o czym chcę i co chcę :) Jeśli treść nie spełniła Twoich oczekiwań, to znaczy, że miałeś złe oczekiwania, a nie że film jest... zły? Przypomnę tylko, że nagrałem materiał "dlaczego wolę Intela" - i o tym jest ten film. A nie o spełnianiu Twoich oczekiwań ;) Pozdro
@@PCbyTQ Nie no oczywiście, materiał jest świetny, bardzo treściwy i jakościowy, a cała masa komentarzy to potwierdza :)
TQ: generalnie nie robi materiałów o AMD
też TQ: AMD nie wie jak działa biznes i nic mi nie wysyła, więc intel lepszy...
Wiem, że wyjęte z kontekstu, ale jednak tutaj mimo wszystko pojawia się trochę problem, co ma być pierwsze: jajko, czy kura...
Nawet jeśli to nie był/jest twój cel, to AMD mogło cię uznać za intel biased media i po prostu dać sobie spokój z utrzymywaniem relacji
Oj bardzo dobrze pamiętam mój 1-szy komputer z prockiem AMD Phenom II X2 555 Black Edition i jego POTENCJALNYM odblokowaniem dodatkowych 2 rdzeniów - niestety trafiła mi się sztuka, gdzie nie dało się tych "darmowych rdzeni" odblokować - życie, ale bardzo mile wspominam ten procek - dzielnie sobie radził z grami do maja 2014 roku. W 2015 roku przeszedłem na Intela I5 4460 i tutaj byłem zadowolny z jego działania. Potem był powrót do AMD - Ryzen 1800X i to był mega przeskok w stosunku do I5 4460. Następnie była zmiana na R5 3600 (poszło przepięcie przez zasilacz i z całej jednostki przeżyły tylko ramy) i parę dni temu przesiadka na R9 5900, z której jestem mega zadowolony. Nie jestem "fanbojem" AMD, ale w stosunku do Intela "czerwoni" mają bardzo mocną kartę przetargową -> CENA, która jest mega kluczowa w stostunku do Intela :)
Nie oszukujmy się, jakby komuś w nocy podmienić procesor z intela na amd, albo odwrotnie, oczywiście na porównywalny model i generację, to istnieje mała szansa, że taka osoba by się zorientowała przy normalnym użytkowaniu komputera xD Szczególnie obecnie, kiedy obie firmy są bliżej siebie pod względem wydajności niż kiedykolwiek.
btw. taka ciekawostka na temat intela, Sandy Bridge był tak dobry i stał się niemal legendarny, bo była to pierwsza seria procesorów intela, która miał swój chipset komunikacyjny (odpowiadający m. in. za łączność procesora z urządzeniami podpiętymi pod linie pci) umieszczony bezpośrednio w procesorze, a nie na płycie głównej, jak miało to miejsce wcześniej, dzięki temu opóźnienia w działaniu zostały właściwie wyeliminowane. Przy 12 i 13 generacji intel wrócił do umieszczania chipsetu na płycie głównej i powoduje to stuttering podczas niektórych czynności (nie wpływa to w ogóle na gry), początkowo obwiniano za to system przełączania miedzy P-cores i E-cores i niektórzy nawet doradzali wyłączenie E-cores, okazało się, że przełączanie miedzy rdzeniami działa perfekcyjnie, a winny wszystkiemu jest właśnie projekt układu, do czego przyznał się nawet sam intel. W rezultacie tego nawet 13900k potrafi się niektórym przycinać podczas np. kopiowania plików w windowsie xD Nie jestem pewien na ile są w stanie naprawić to softwarowo. Polecam się zainteresować tematem, to może być ciekawy pomysł na film ;p
Do tego słynne już wyginanie się procesorów w sockecie ;p
Amd też nie jest święte, chociażby ostatnie problemy z przepalaniem się v-cachu w 7800x3d, kiedy uruchomiony był profil EXPO pamięci ram ;p (ponoć naprawione w najnowszych biosach), albo spore różnice w wydajności między różnymi sztukami tego samego modelu procesora.
Ale tak jak pisałem na wstępie, większość ludzi by się nie zorientowała na procesorze jakiej firmy pracuje xD
Film sprzed roku, jak fajnie że zawsze wolałem AMD i właśnie znów przy nim zostanę. Bo gdybym usłuchał tej porady byłbym zagrożony oxydacją intela.... Król jest tylko jeden .....X3D Cache od amd :)
Mój pierwszy komputer to był pentium 150 i to był 1997 rok, potem pokolei miałem intel celeron 1 GHz , Pentium 4 3 Ghz (krótko), następnie Intel Core 2 Duo , potem i5- 4570 , a od ok 3 tygodni i7 -13700kf. Czyli moge stwiedzić że od 26 lat jade na intelu :)
Amen 🤪
r7 7800x3d czy i9 14th?
Lubię Intela za jego błędy w procesorach, które łatają łatki Windowsa spowalniające go. I za zintegrowaną grafikę o żałosnych osiągach. I za łatwość upgrade 🤣
Ja na i7 szóstej generacji nie instalowałem tych zbędnych łatek, gram w grę laptop aż skwierczy jak boczek na patelni, klawiatury nie dało się dotknąć, potem widzę że Intel co raz bardziej się grzeje ( mam na myśli 9 generację że aż Apple rezygnuje z intela😂) myślę zaryzykuje z AMD laptopa, laptop chłodniejszy klawiatura nigdy się nie nagrzewa, więcej prawdziwych rdzeni niż w Intelu z tamtego okresu, a potem jakieś rdzenie E że stare oprogramowanie źle działało. Jest jedna zaleta intela, na intelach bez rdzeni E dobrze działają naprawdę stare gry a na ryzenie się nie odpala( na przykład seria Syberia).
AMD też ma xd 😂😂😂
O tym akurat nie powiedział
Buuu hahahahha 😅😅😅😅😂😂😂😂
ale jesteś świadom że to co powiedziałeś można odczytać że po prostu cie intel kupił?
To jest Twoja interpretacja ;)
@@PCbyTQ a jak inaczej można interpretować "intel daje mi prezenty, pamięta o mnie a amd nie więc będę używał intela i nagrywał filmy głównie o nich"? I żeby nie było dla mnie firma to tylko firma, pecet mam z amd, lapka z intelem a powoli myśle o macbooku z Mx, po prostu dokładnie tak to brzmiało.
Ja byłem użytkownikiem AMD do Athlona 64 3200+ w czasach FX i phenomow używałem i5 ale teraz wróciłem do AMD dla mnie najważniejsza jest cena/wydajność.
Tylko że cena/wydajność to nie zawsze cena/jakość
@@_highqualitybassale co jest niejakosciowe w nowych produktach amd………… tell me
@@NoxajGrey333 jeszcze nigdy nic od zielonych lub niebieskich mi się nie rozjebalo, zawsze temperatury byly git a rx6600 po 3 mies padl XD a na gwaracje nie chca przyjac
No i super dzięki za opinie :) AMD jak i Intel się zmieniają obydwie firmy chcą zarobić. Ja wybrałem AMD z X3D cache głównie gram z RTX4080 cenowo wygrał u mnie 7800X3D był o wiele lepszy od jakiegokolwiek i5 wszystko się zmienia i to mi się podoba. Nie jestem przywiązany ani do jednych ani do drugich o wszystkim powinna decydować cena/jakość jak widzę, że Intel jest lepszy ~1000zł to biore intela jak AMD to AMD i taka powinna być zasada. Żadne kartki upominki super marketingowe gadki nie działają jeśli Intel czy AMD by wypuścił wadliwą generacje procesorów, która by się psuła na potęgę.
17:13 to chyba składasz okajonalnie komputery, że nie wiesz jakie były problemy z podstawka 1700 i ddr5
Każda podstawka miała JAKIEŚ problemy. Ja mówię, że mnie nie dotyczyły, a nie że nie występowały zupełnie.
@@PCbyTQ to może powiedzieć że problemy podstawki AM5 też cię nie dotyczyły:)
06:00 coś al'a - diesel, czy benzyna lepsza?;)
to powiedz czemu w wazone wszyscy uzytkownicy inteluw mają spadek fps az do 70 a amd nie
Bo programiści nie potrafią zoptymalizować tej gry od... lat :D
Skoro otwarcie mówisz, że używasz Intela to po uj AMD ma ci wysyłać paczki
Fajne rozważania. Ale czy będąc w roku 2011 "influ..." (nie przechodzi przez gardło) jakim jesteś teraz pomyślałeś żeby wrócić do czerwonych? Pewnie nie i nie wierzę też w to że promocji nie ma, gratisów nie ma skoro promujesz markę jak sam powiedziałeś od dekady. Może AMD podesłałoby jakieś gratisy i podziękowania (ja używam cora od 7 lat i nie dostałem podziękowania XD). Tak działa każda licząca się firma na rynku.
ja pierdole prawie pol godziny a nie powiedział nic sensownego xD
W całej historii procesorów sytuacja pomiędzy procesorami AMD i Intel była zmienna aczkolwiek niezbyt dynamiczna :) na początku lat dziewięćdziesiątych AMD (386, 486) konkurowało głównie ceną i były porównywalne z Intelem, a nawet lepsze jak 386DX40 czy kultowa 486stka dx4-133. Potem był dosyć wyrownany okres pentium, k5, k6. Następnie P2 zdystansowało AMD k6-2, potem AMD znowu dogonił, a pod pewnymi względami wyprzedził Athlonem. Tutaj rozpoczął się dobry okres dla AMD (Athlony Bartony itp.) i gorszy dla Intela - P4. Trwało to całkiem długi, aż do momentu premiery Core2 - tutaj intel przyłożył, a AMD długo nie się nie otrząsnęło. Właściwie trwało to neimal dekadę aż do Ryzenów. Teraz znowu mamy w miare wyrównaną bitkę :) Ostatni mój proc AMD to AThlon 64 , później już tylko Intel z racji, że w ostatnich latach zmiana proca nie jest wymagana często, starcza na długo, a zatem zmiana płyty nie boli tak bardzo.
Ja mam intel od celeron czy Pentium już nawet nie pamiętam i najgorsze jest to że intel zaczął blokować procesory a kiedyś wszystkie były odblokowane, jeśli jest tu jakiś spec od intela to co jest lepsze do procesorów intela pamięć hynix djr czy samsung b-die?
Witam a jak jest z poborem prądu u Intela. Podobno jest większy niż u AMD? Czy zależne jest to od tego czym się zajmujemy na kompie?
Bo Cie płacą/sponsoruja ?
osobiście siedziałem wiele lat na Q6600 podkręconym do 3.8 z 2.4 z 750ti a później 1060ti oc
następnie po taniości kupiłem xeona E2667 z 7lat temu i dopiero od roku siedzę na ryzenie 5600x i 3060ti
każdy z tym procków mogę polecić bo kultowy q6600 w csie dobijał 200fps
xeon w warzone1 botleneckował na 150fpsach/ csgo 450+ (kosztuje obecnie z 30zł a mógłbym go używać obecnie)
a ryzen kupiłem bo się najbardziej opłaca a na przyszłość mogę zrobić upgrade do np r7 5800X3D
aktualnie mam wrażenie ze intel odchodzi trochę od gamingu a ryzeny szczególnie X3D robią w nie których grach duża różnice
a co mnie odepchnęło od intela? nowa generacja nowa podstawka, upgrade często wiąże się ze zmiana płyty głównej
Tbh tak trochę o niczym jest ten materiał. Nie licząc tych "problemów" z kompatybilnością na początku am4 o których mówisz pod koniec to w tym filmie dosłownie nie padają żadne sensowne argumenty za i przeciw lol. Prawie połowa filmu jest o tym jaki miałeś komputer jako dziecko xd. I jeszcze ta obraza na Amd bo nie wysłało karteczki z pozdrowieniami xD. Film Zmaślaka z przed 4 lat jest dużo bardziej rzeczowy niż twój aktualny a szkoda bo liczyłem na coś więcej patrząc po poziomie innych materiałów.
P.S. Nie jestem "fanbojem" żadnej ze stron, mam obecnie Intela bo kupując go wtedy się najbardziej opłacał. Jak będę kupować kolejny komputer to też będę patrzeć na to który jest najbardziej opłacalny cenowo a nie na to która firma wysłała paczuszkę do jutubera a która nie xD
Materiał jest o tym o czym jest :) To że nie spełnił Twoich oczekiwań to kwestia tego, że je posiadałeś ;)
Pamiętam jak brat chciał 7700k a dostał 1700x na x370 . Obraził się... Tyle kasy wydałem... A ty mi AMD kupiłeś... teraz mi powiedział. Jak to możliwe ,że do tak starego kompa mogę dać tak nowy proc... Jaja sobie robisz ? Czary... Miałeś rację Seba i teraz już zawsze będę brał to co Ty powiesz 😅 to samo z GPU ma aktualnie to co ja miałem czyli gtx1080 Powiedziałem (Póki co to ostatnia NVIDIA jaką miałeś) i zmieni na 6800 tylko czeka aż kupię 7900xtx 😅 .
Witaj a co myślisz o amd 3600 i rtx 3060 myslem aby coś takiego złożyć z używki ?
Zdecydowanie lepiej pójść już w Ryzena 5600.
co wybrać tylko do gier neta i netfilxa AMD Ryzen 5 5600X czy AMD Ryzen 7 5700X
lepszy będzie ten drugi
A jaki procek do 4070? Aktualnie mam 5600x ale według kalkulatora ma 16% bootlenecka w 1440p.... Jaka alternatywa ? Niby najlepiej 5800x3d ale jest ponad tysiąc droższy od obecnego
Nie sugeruj się kalkulatorem , bo one są do dupy.
..jakoś tak nostalgicznie się zrobiło słuchając Twojej procesorowej historii.
W moim przypadku była przeplatanka, początek u niebieskich, później czerwoni, znowu powrót do intela i obecnie ryzen.
W sumie na żaden narzekać nie mogłem, bo żaden nie zawiódł.
Pierwsze skojarzenie które od zawsze mi się nasuwało w odniesieniu do tej konfrontacji było takie że amd zazwyczaj wygrywało w stosunku cena/jakość.
U mnie na odwrót i teraz ryzena wybrałem 😅
Jakie chłodzenie powietrzne do i7-12700?? Strasznie się grzeje i wiedźmin się dławi po pół godziny grania fpsy spadają do 30. Wodne nie bardzo zmieści się chłodnica w silentiumpc arm tg5 rpg
przy tym procku to albo uV albo woda - minimum 360mm
Powinniśmy kibicować obu firmom, a to dlatego że monopol jest szkodliwy dla nas (konsumentów) a tylko spójrzmy na przestrzeni lat jak urósł ten wyścig że AMD stało się już dla intela konkurencyjne i to mocno, więc my tylko bijmy brawa bo to przekłada się na ceny.
Oglądam Cię od kilku tygodni i sprawa się rypła- daję suba i zostaję.
Co najmniej do 300 tyś subskrybentów, bo wtedy już będziesz gwiazdą ;)
zapraszam ;)
Kiedy discord?
Hej mam pytanie. Czy mądrym wyborem by było kupno laptopa MSI Cyborg 15 i5-12450H/16GB/512 RTX4050 144Hz
"Mądrość w najwęższym znaczeniu to umiejętność podejmowania uzasadnionych decyzji, które w dłuższej perspektywie przynoszą pozytywne rezultaty. W innym ujęciu można powiedzieć, że mądrość to umiejętność praktycznego wykorzystywania posiadanej wiedzy i doświadczenia."
Sam sobie odpowiedz na podstawie powyższej definicji :)
A ja mam pytanie o karty graficzne. Czy do płyty głównej która ma slot PCIe 4.0 x16 mogę wpiąć kartę graficzną która ma slot PCIe 3.0 x16. Jeżeli tak to na jakiej podstawie to będzie działać poprawnie. Przepraszam za śmieszne pytanie ale o kompatybilności wstecznej słyszałem na przykładzie. Jednak Pendrive 2.0 nie zadziała mi chyba w porcie usb 3.0 Czy z kartami graficznymi jest tak samo?
Bez problemu powinno być
Będzie działać, ale może być problem jeśli w biosie jest domyślnie ustawiona obsługa 4.0 (czarny ekran będzie jak włożysz kartę z PCIe 3.0). Wtedy wystarczy zmienić ustawienie.
Intel i5 13500H vs AMD Ryzen 7 7735HS ???
Ty na niebiesko tamten na czerwono(w obudowie) czyli w sumie na fioletowo?
Ile browarow poszlo Ziom ? Tez Intel od lat lacznie z 5930K ktory dopiero zmienilem na 10700K, pozdrawiam!!!
Cały czas kożystma z i3 1gen (i3 550) i daje radę ten procek do podstawowego użytkowania, oraz starszych, czy prostych gierek
Troszke jak samospełniająca sie przepowiednia. Robiłeś dużo filmów o używanych Intelach, bo przez krotki żywot ich podstawek można je kupować na Ali za grosze. Tymczasem AMD, tak jak zauważyłeś, inwestuje w długoterminowe wsparcie, co rodzi czasem pewne problemy przy zakupie używanego sprzętu, ale ogólnie stanowi bardziej przyjazne dla konsumenta podejście. Siłą rzeczy robisz o AMD mniej filmów.
Delikatna errata: FXy weszly na rynek w 2011, a problemów z RAMem na AM4 nie ma już od dobrych kilku lat. Ostatnie wieksze perturbacje były bodaj w 2019 przy premierze Ryzen 3000.
Tak, problemy z RAM dotyczyły Ryzenów przede wszystkim 1 i 2 generacji
intel to ciagle robi w ciula z podstawkami co nowy procek to nowa podstawka i juz udowodniono ze calkiem niepotrzebnie ttyle w temacie a wczesniej jak mieli monopol bo amd bylo w tyle to przyrost wydajnosci z generacij na generacje to byla jakas zenada a cena za marnego 10 rdzeniowca to byl jakis kosmos ja wolalem i wole AMD bo tera to robia robote
A takie pytanie co byś mi polecił i7 14700kf czy amd ryzen 7 7800X3D?
W tym przypadku tylko Ryzen 7 7800X3D
A tak z ciekawośc czemu bardziej polecasz razyena 7 7800X3D? dzieki wogóle za odp bo autro ma gdzieś widzów ;)
@@volter456
@@Dziki1 autor jest fanboyem Intela więc wiadomo co poleci, aczkolwiek czemu Ryzen? Jest to aktualnie najlepsze cpu do grania, przebija nawet i9-13900K, a pobiera jedynie 125W maks nawet mniej, a taki Intel?Żre ponad 350W na stockowych ustawieniach i każde chłodzenia ma problem to utrzymać. I7 co prawda grzeje się mniej ale wydajnościowo jest podobnie lub nawet gorzej niż w przypadku tego Ryzena. Na duży plus AMD wplywa też sama podstawka AM5 gdzie masz możliwość później wsadzenia jeszcze mocniejszego procka nie zmieniając płyty głównej, a w przypadku Intela pewnie LGA 1700 już ma się ku końcowi i nic tam nie będzie oprócz tej 14 generacji
dzieki wilekie za odp więc biorę amd
@@volter456
@@Dziki1 nie pożałujesz 😀
Ej o co chodzi z opisem XD czemu tam jest napisane ze wolisz AMD
Ech kolega chyba bardzo żartuje, od zawsze czyli od ok 1996r używałem zestawów Intel i ASUS, przeżyłem wynalazek typu RIMM cóż wtopa, poddałem się kupiłem w 2005r MacPro 2x Xeon 12core 24t, ostatni Intel to był zestaw kupiony w 2020r - 10980XE i x299 Designare EX bo Apple wymyśliło sobie M1 ARM. Sprzedałem go w tym roku i nie ma na dzień dzisiejszy do pracy nic poza Ryzen 7950x (teraz Zen5 9950x). Nie byłem "fanboyem" Intela ale trzymałem się tego co jest dobre i stabilne. Intel natomiast poszedł w stronę "dzieci" likwidując klasę HEDT i ubijając wydajność wielowątkową to tego w ostatnich modelach prezentując ludziom ogrom problemów termiczno-stabilnościowych i do tego oszukując na potęgę. Cóż oprócz "prezentów" nie padł żaden konkretny argument jeśli chodzi o Intela powyżej 10th.
Skoro mój Intel I7-4770K chodzi 11 rok i nadal daje rady, to jak prawdziwe jest stwierdzenie że platforma INtela jest nie przyszłościowa? Przetrwała 2,5x dłużej niż powinna.
Najlepsze jest to że przetrwa pewniej dalej. Właściwie nie ma większych argumentów żeby zmienić.
Od początku roku co prawda zastanawiałem się nad zmiana, na AMD AM5, ale po głębszej analizie, stwierdziłem że ta platforma to wtopa od strony technicznej. Więc na co zmieniać? Wychodzi że znowu na Intela, przy czym wystarczy mi 12 gen.
Szczerze? Śmieszą mnie takie filmy. W komputerach od 1996r miałem tyle samo procesów AMD co Intela i mam w tyle co jest napisane na obudowie. Ważne co się bardziej opłaca w kontekście cena/wydajność. W chwil obecnej od strony wydajności jest wszystko jedno czy się wybierze AMD czy Intela. Jest tylko jeden drobiazg - cepy Intela grzeją się jak głupie i pobierają absurdalne ilości prądu bo są wyżyłowane do granic możliwości.
No nie tak do końca wszystko jedno :P Chyba że mówisz o totalnie podstawowym używaniu komputera
@@PCbyTQ Jest wszystko jedno. Wydajnościowo obie firmy stoją na tym samym poziomie. +/- 5% w ta czy w tamtą. Wychodzi nowa generacja to jedna firma prowadzi, potem druga odbija piłeczkę i tak w kółko.
Ja mam 3700x od 2019 do 1440p kompletnie nie czuje potrzeby go zmieniać. Początkowo chciałem wymienić na 5800x3d ale 5-10fps więcej mnie nie satysfakcjonuje.
a GPU Intel, NVIDIA czy AMD ❤️?
Dla czego wolę AMD
1. Procesory są odblokowane
2. Płyty tańsze i pozwalają podkręcać pamięci i procesor. W Intelu za takie bajki masz dopłacić jak w Procku tak i za płytę.
3. Miałem Ryzen 3600 z rtx3060 12GB, ddr4 32gb 3200 i nie miałem sytuacji żeby mi coś się zacinało.
widać grałeś mało wymagające gry ;) Poza tym jeśli mowa o tej samej klasie sprzętu, to ceny są podobne ;) Ba, wiele zależy od momentu na rynku: raz tańszy jest AMD a raz Intel. Nie ma tu permanentnej stałości :)
@@PCbyTQ płyty na intel pozwalające na OC są droższe od płyt na AMD. Procesory Intel odblokowane są droższe od AMD.
@@PCbyTQ cyberpunk 1080 oraz 1440 na ultra miałem 55-65 fps, dla mnie wystarczająco.
Potrzebuje porady.
Jaka platforma jest bardziej przyszłościowa, lga1700 czy am4 bo chce kupić ryzena 5 5600 lub 5600x a na lga i3 12100f
Prawdopodobnie żdana. Intel 1700 oraz am4 to są już podstawki, które nie będą rozwijane w przyszłości, jeżeli zależy Ci na cena/wydajność na teraz to lepiej wziąć R5 5600x natomiast patrząc obiektywnie na to, że 1700 lga obsługuje mocniejsze procesory to lepiej wziąć 1700 oraz 12100F i za parę lat kupić sobie używaną np i7/i9. Jedynie trzeba pamiętać o doborze dobrej płyty, która nie będzie sprawiała problemu przy mocniejszych procesorach.
W tym momencie to albo am5 albo 1700
Am4 już nie jest przyszłościowe
A u mnie mieszanka była. Zacząłem od intelowskiego 80486 25/40Mhz i potem na zmianę intel amd intel amd intel amd, aż od 2010 roku, rozgościł się u mnie intel w głównych komputerach. Aktualnie 12700k. Jest jeszcze kilkuletni mini PC w obudowie wielkości pudełka ptasiego mleczka z zasilaczem zewnętrzym oparty o ryzena 3400G bo miał integre bijącą na głowę intelowskie, a zależało mi na takiej miniaturce komputera. Pozdrawiam
Miałem Phenoma x4 9550 4x2,2Ghz, i przesiadłem się na Pentium G3420 2x3,2GHz, i szczerze? Jednowątkowo faktycznie było mega przyspieszenie, ale przy wielowątkowym korzystaniu użytkowało się gorzej. Różnice? phenom był cieplejszy, i chłodzenie głośniej chodziło. A obecnie? Jak obserwuje, intel określa 2 różne TDP, jedno główne a drugie jakby dla turbo, więc proc 65W TDP wydziela i 95W TDP... Takie ukrywanie oddawania ciepła, więc kolejny będzie ryzen 3700X/5700X :) Chyba że AM5 z tanieje :)
Wogole to jest ciekawa zależność, ze jak jest maly wybor i mala konkurencja to wtedy ludzie zawsze beda sie klocic o te dwie firmy nawet wtedy gdy tak naprawde nie ma wiekszej roznicy szczegolnie w niskiej i sredniej polce, i tak jest ze wszystkim, i też zostałem fanboyem AMD, i nie potrafię się odzwyczaić 😅
A jak jest już duży wybór jak z innymi sprzętami to już nikt się nie kłóci który jest lepszy licza się wtedy fakty i cena xD
Tak jęczycie na ten fragment o upominkach, a prawda jest taka, że każdemu miło by się zrobiło gdyby dostał upominek(nie ważne co) od fiemy którą w dodatku lubi.
To jest jak byś posuwał dwie dziewczyny i jedna by milczała między spotkaniami a druga by ci wysłała kwiaty bez okazji
Całkiem logiczne, że milej się wspomina kogoś kto o nas pamięta.
Odwróćmy sytuację - wyobraź sobie, że jest dwóch kolesi którzy zabiegają o jedną dziewczynę. I ona mówi wprost że woli jednego z nich bo jej prezenty kupuje. Co by miało się stać aby jej nie mieć za zwykłą k..wę?
18:17 może dlatego nie wysłali bo cały czas siedzisz na intelu czy cos
Upominki to trochę słaby argument :P Ale do rzeczy - ja używałem Intela 486DX4, Celerona 533, następnie AMD Durona 850, Athlona 1333, Athlona 64 3000, Athlona 4200+, Athlona 6000+, I5-4690K, a obecnie I5-14600KF. Dlaczego Intel? A zobaczcie na temperatury takiego 65W Ryzena 7500F pod pełnym obciążeniem (i bez obciążenia), zobaczcie pobór mocy podczas wyświetlania pulpitu chociażby oraz szybkość wczytywania systemu. Zgoda - dla kogoś kto ma słabe pojęcie o komputerach takie I5 14600 może być problematyczne bo po wyjęciu z pudełka nie będzie chłodne ani kulturalne, jednak jeśli ujarzmić bestię to zamiast wydać 2500 na słabszego, bardziej gorącego słabo dostępnego Ryzena 7 7800X3D można wydać 1000 na chłodniejszego i wydajniejszego Intela. Do tego 3 lata gwarancji AMD vs 5 lat Intela! W testach gier lepszy AMD? W jakich? Testy procesorów na 1080P? Że niby bardziej obciążają procesor? Bardziej to obciąża rozdzielczość 480P, ale nikt nie robi na niej prób. Kto rozpozna optycznie różnicę tych 20, 40 klatek gdy mamy 180 vs 210 fps? Przy 4K wyniki wydajności się zrównują, a 1080p już odchodzi do lamusa jak 640x480 odeszło kiedyś. Wobec tego twierdzenia, że "procesor do gier" wywołuje u mnie wybuch śmiechu. Nikt nie testuje najlepszej karty graficznej ze słabymi procesorami bo botleneck, ale kiedy to karta graficzna stanowi botleneck dla wydajnego CPU to już nikomu nie przeszkadza i od razu obwołują króla wydajności AMD :) Obwołujcie, świadomy konsument i tak kupi najlepszą wydajność za najniższą cenę, nie czekając na dostawę upragnionego procesora w przyszłości w rozsądnych pieniądzach :P Skandal Intela? A znacie kogoś komu padł procesor tej firmy? Ja nie znam choć "wadliwe" procesory oferowane są już od kilku lat :) Zbiorowa histeria.
25 minut filmiku i powiedziałeś wiele słów ale niewiele treści XD Czyli dla ciebie Intel jest lepszy bo jest intelem i wysłało ci paczkę. AMD jest złe bo nie wysłało paczki XDDD Z Ryzena 3 1200AF przeszedłem na Ryzena 7 5800X, zaktualizowałem bios i zadziałało. Zakup płyty pod I5-12400 to był dramat, ten chipset nie jest wspierany, tamten nie jest wspierany, ten bios jest wspierany ale tak mniej wspierany, to działa niestabilnie, tamto działa niestabilnie XD No tak, AMD gorsze :)
Ja tam nie jestem i nigdy nie byłem fanem żadnego z obozów. Miałem przez te wszystkie długie lata styczności z komputerami zarówno układy na AMD, jak i Intelu, i nie mogłem powiedzieć nic złego zarówno o jednych i drugich. Podobnie jest z kartami graficznymi, miałem i Nvidie, i Radeony- i z obu jestem zadowolony. A obecnie siedzę akurat na zestawie Ryzen5 5600+ Radeon RX6600 XT, i działa to bardzo przyzwoicie 👍
Ja wybieram AMD ze względy na to że ich oznaczenia są dużo jaśniejsze
Hmm, a ja tam zmieniam barwy co jakiś czas. Zaczęło się od PIII 667MHz, później ATHLON 2200+, następnie tak samo taktowany, a szybszy Sempron 3100, świetnie się kręcił, Intel Dual Core E2500 podkręcony na 3,46, później i5 2300 (mega przeskok), a teraz Ryzen 1700, znowu, w wielowątkowości był ogromnym przeskokiem. Najlepiej wspominam ten początkowy okres, gdzie robiłem klatki w grach, wydając niewielki fundusz w postaci kieszonkowego i pieniędzy z pracy w wakacje. A kombinowało się nie tylko z podkręcaniem, np. miałem Geforce FX 6800LE w którym udało się odblokować łącznie 12 potoków renderingu, czyli na wersję 6800. Aby tylko sobie pograć. Teraz nie ma takiej frajdy.
Z doświadczenia z AMD są mniejsze problemy (głównie obróbka foto), nigdy więcej Intel Management Engine i problemów ze sterownikami (laptopy). I chodzi mi tylko o to żeby Intel dawał aktualizację tych sterowników u siebie, a nie liczenie, że producent laptopa zbranduje je i udostępni u siebie.
Serio? Ludzie oglądają twój kanał dlatego, że chcą oglądać wartościowe treści. Sugerują się przy zakupach, licząc że jeśli coś polecasz to, dlatego że warto. I argumenty np. o stabilności do tych należą. Ale w Ty w 17:40 strzelasz sobie w stopę, twierdząc, że wolisz intela, bo Ci paczkę podsyła. To jak to widz ma to odbierać? Że Intel to nie koniecznie lepszy wybór, ale mówienie o nim jest bardziej opłacalne dla Ciebie?
Materiał trwa 24 minuty, a nie jedno zdanie o upominku od Intela. Nie mów za ludzi dlaczego oglądają - każdy ma swój powód. Poza tym i na początku i na końcu materiału mówię dlaczego JA wolę Intela, a nie dlaczego TY masz go woleć. Naucz się słuchać.
@@PCbyTQ Obejrzałem cały materiał i wysłuchałem. Gdyby cały mi nie spodobał się to po prostu olał bym sprawę i więcej na kanał nie wrócił. Ale ten fragment psuje cały odbiór materiału, zwłaszcza że testujesz sprzęt i go recenzujesz. Masz prawo woleć ten czy inny sprzęt. Ale słabo to brzmi z ust recenzenta i testera sprzętu.
Robisz jakis special na 100k?
tak, wieszam się
@@PCbyTQ 😮😮😮
He ja miałem taką akcję. Przy pierwszym nowym moim komputerze sklep bardzo namawiał mnie na AMD a ja usilnie się uparłem na Q6600 za 1500 zł wtedy. I nie żałowałalem kilka lat trzymał nieźle ceny. A i wydajnie dosyć mi posłużył. Pozdrawiam.
ja się przesiadłem z 8700k po skalpie kręcony na wszystkich rdzeniach do 5.1 ghz na 7800x3d i mam ponad 2x więcej fps między innymi w cs2:)
Też jestem konsumentem intela a takiej karteczki nie dostałem, a no tak nie jestem osobą z zasięgami, która zareklamuje intela i da im nowych kupujących xD. Oni nie dbają o konsumentów tylko o REKLAME.
Mój pierwszy procek w kompie to AMD K5 166 do tego S3 Virge sparowany z 3Dfx VooDoo. Taki zestaw miażdżył kompy 2x droższe :) Od tego czasu każdy kolejny komp to Intel bo na chwilę zakupu miał najciekawszą cenowo ofertę. Obecnie od niedawna pracuje z i5 12400f :)
A u mnie mieszanka była. Zacząłem od intelowskiego 80486 25/40Mhz i potem na zmianę intel amd intel amd intel amd, aż od 2010 roku, rozgościł się u mnie intel w głównych komputerach. Aktualnie 12700k. Jest jeszcze kilkuletni mini PC w obudowie wielkości pudełka ptasiego mleczka z zasilaczem zewnętrzym oparty o ryzena 3400G bo ma miał integre bijącą na głowę intelowskie, a zależało mi na takiej miniaturce komputera. Pozdrawiam
Od siebie dodam ze AMD mialo zlote czasy w latach 98-2011(moze troche obszerna historia ale tak mniejwiecej sie wtedy dzialo) wiec nie wiem czy to kwestia byla bardziej tego wplywu ze zasugerowales sie tymi dwoma komputerami 😎. Zaczeli od amd k6 -celerony i wolniejsze pentiumy, potem athlon /athlon 64 vs pentium 3/4 (sempron /duron vs celeron chociaz i pentiumy podgryzane byly) , amd pierwsze wprowadzilo 64 bity mimo ze malo kto wtedy to wykorzystywal , przyrosty byly tylko na win xp 64bit okolo 10% z tego co pamietam na apkach x64 , za to spadki z tlumaczenia x86 na system x64 byly znaczne , nastepnie amd w 2005 roku wprowadzilo dwa rdzenie w athlonie a Intel opychal ludziom pentiuma 4 z dwoma watkami i 3-ma ghz i mowili ze dwa watki to jak dwa rdzenie z tego co pamietam to byla ich jedyna odpowiedz na dwa rdzenie(parodia jest taka ze potem amd z fx-ami chcialo przyoszczedzic i poniekad tez stworzyli niby 8 rdzeni a robily sie z nich 4-ry na operacjach FPU) bo dopiero rok pozniej byly pierwsze core 2 duo
Potem w miare rowna walka do 2011 roku na xeonach - opteronach , core 2 quad ach - -phenomach 4x , pierwsze i7 vs phenom II
Z tym ze intel kazal sobie slono placic za nawet podstawowe plyty glowne(byly drozsze o okolo 40-50 zl za taka sama jakosc) i prawie tak samo za procki (niektore byly tansze inne drozsze ,w tamtych czasach 2010/2011 skladalem kompa wiec pamietam ile porownan robilem zeby kazdy grosz wydac na wydajnosc )z tej samej kategori wydajnosciowej , a ze potem strzal w stope am3+ i fx-y oraz do pierwszego ryzena jakies malo wydajne apu
Argument odnośnie kompatybilności RAM/CPU/płyty "dla kogoś kto wchodził np rok temu" to jakiś wymysł. Problemy z RAM skończyły się z premierą B450 praktycznie, a już i B350 po początkowych zawirowaniach producentów [sam pisałeś że problem był z BIOSem w Asusie przy DDR5, a nie z CPU, ale w przypadku AMD to już CPU musi być? ] działał już OK przynajmniej. A przerabiałem płyty B350,B450 i obecnie siedzę na B550. Poprawiałem ostatnio kilka komputerów z Intelem - o dziwo to tam spotkałem ostatnio, że na Z370 nie chciały działać RAMy z taktowaniem 3200MT/s [3000 było sufitem] - ale za to w innym 10600k ruszył elegancko na 4000Mhz w 4 kościach, co było lekkim zaskoczeniem.
No i dlaczego AMD ma Ci wysyłać darmowe gifty skoro ich nie używasz i nie chcesz używać? Może gdybyś używał, to by Ci wysłali? No nie wiem, zgaduje.