prva myslienka to bolo spravit samozrejme zlozito: string[-1]+ string[6]+ string[7]+ 'e' + string[5:11] potom aj jednoducho >D string[5:8] +'e' + string[5:11]
Ahoj Michal, vďaka za všetkých prvých 6 videí, začínam sa do toho pomaly dostávať a baví ma to. Dosť mi to pomáha, keďže mám učiteľa ktorý nás nie je schopný naučiť nič. ;) 16:49 - string[5:8] + "e" + string [5:8] + string[8:12] string[-1] + string[6:8] + 'e' + string[5:11]
Super. Tvoje videa a výklad k učeniu sú užasne. Ďakujem, že to robíš tak zrozumiteľne veľmi mi to pomáha k seba rozvoju. Riešenie k ulohe: math_with_miso = "Informatika s Mišom" print(math_with_miso[5:8] + "e" + math_with_miso[5:11])
Michal vďaka za super lekcie :) Začinam sa pomaly ponárať do tajov Pythonu a tvoje lekcie mi pri tom hodne pomáhajú :)
4 роки тому+3
Ahojte menšia zmena na instagrame ma nájdete pod @informatikasmisom. K domácej úlohe by som chcel dodať, že písmeno "e" sa v reťazci nenachádza preto ho musíte vytvoriť osobitne (napr. v inej premennej). Ak nebudete vedieť ako úlohu vyriešiť kľudne mi napíšte buď tu, alebo na FB facebook.com/InformatikaSMisom
string[5:8]+"e"+string[5:11]...je zvláštne, že si vravel, že ak dám do stringu napr. 0a5, môžem 0 vynechať takto [:5] tak isto ak dám [:] tak mi vypíše všetky znaky v stringu ale ak teraz napíšem [0:0] tak mi vyhodí len medzeru v úvodzovkách, tým pádom si myslím, že ak vynechám 0 alebo napíšem 0 nie je to to isté...ako to teda je?
Ahoj, zatial aj za vsetky predchadzajuce videa - super vysvetlene, dobra praca :) taketo zaklady som sa ucil z ineho zdroja ale aj tak si to prechadzam ze sa si to zopakujem a mozno sa nieco nove dozviem alebo lepsie pochopim. A predsa :) To ze print robi prekastovanie automaticky som netusil - vzdy som to aj v printe prekastovaval cize leasson learned :) Nasledne som si uvedomil ze pouzitim print("string" + 20) to nefunguje - ak tomu chapem spravne tak dovod je ten ze print ma len 1 argument, ktorym je operacia, ktoru python nezvladne spravit (kvoli vysvetlenemu problemu s roznymi classami) K indexovaniu by bolo mozno zaujimave spomenut aj pripadny treti argument - step, ktory tam moze byt. Ak by niekoho, kto si bude citat komentare zaujimalo tak kym je to v cerstvej pamati si moze vyskusat co spravi napriklad: string = "Informatika s Misom" print(string[::2]) # prvy a druhy argument chybaju (takze python si tam dohodi cely string - vsetky indexy) - preto tie :: aby bolo jasne ze sme zadali az treti argument, ktorym je step alebo krok (1 - kazdy index, 2 - kazdy druhy, 3 kazdy treti) - cize python pri 2 zobrazi string[0] a potom az kazdy druhy cize string[2] string[4]... print(string[::-1]) # v tomto pripade budu zobrazene vsetky znaky ale kedze 1 je zaporna a index[-1] je posledny znak stringu tak nam to string otoci - string[-1]string[-2]string[-3] a tak dale :)
4 роки тому
Ďakujem :) a skvely komentar :) prikaz string[::-1] sa casto pouziva
Ahoj Michal, otvoril som si cmd line, zadal som si: string="ciernobiely" string=[-4:] no po stlačení enter mi vyhodilo nasledovny text: File "", line 1 string=[-4:] ^ SyntaxError: invalid syntax rozumiem, ze to cmd line vnima ako chybu, ale po opätovnom zadaní mi uz vyhodilo vyziadane znaky. Prečo nastala pri prvom raze chyba?
Nazdar, k tej zložitejšej úlohe, ak som správne pochopil zadanie, potom to vyzerá takto : print (string2 + string[5:11] + string[11:]) kde string2 je "mate" a zvyšok som vyskladal teda zo "string". Výsledok je: matematika s Misom Žeby to nebolo až také zložité? Či? :)))
4 роки тому+1
Skus dat do pomocnej premennej len ‘e’ potom je to o nieco zlozitejsie. Ale samozrejme nic extra :) zatial su to len zaklady :) postupne prejdeme na zlozitejsie veci. Skvela praca
No jasné, tušil som to, že stačí aj takto nejak :) print (string[5:8] + string2 + string[5:11] + string[11:]) kde "string2" som zmenil len na to "e" Vďaka za tip.
@ čo som sa učila - tak hlavne v prípadoch, keď dáme input - čiže položíme otázku - na ktorú užívateľ "odpovie" číslom - toto číslo je ale považované za string, čiže následne ho treba pri ďalších operáciách s ním pretypovať na int alebo float
Ked ideme ODZADU, tak index nezacina od NULY, ale od -1 a zaciatok v takom pripade uz nie je 0 , ale napriklad v slove "otec" je pismeno O cislom -4. Detail, ale mohol byt spomenuty...
Síce nie otázka na túto lekciu ale bolo by možné aby python niekedy vypočítal 10**10**100? :D, a super video :)
4 роки тому+2
Zdravim :) super otazka. Python je jeden z pomalsich jazykov co sa tyka takychto vypoctov. Ono raz ten vypocet dobehne teda ak mame dostatok pamate na pc :) bohuzial takto z hlavy ma nenapadne ako by sme takyto vypocet vedeli zrychlit :) jedno z rieseni jenrozdelit vypocet na vsetky jadra procesora ak by sme mali 8 jadrovy procesor tak by vypocet bol 8 krat rychlejsi cize namiesto 8 dni by sme na vysledok cakali len den :D
Michal....uloha znela skus pracovat LEN (a nie NAJMA)s premennou string , v ktorej sa "e" bohuzial nenachadza...toto su presne veci, ktore mi vadia (neber to v zlom...toto sa tyci naskrz celym vzdelavacim odvetvym na Slovensku.....(pamatam zakladnu abecedu v slabikari mojich deti...kde bolo aj "ch"..teraz vsak na wikipedii som to nasiel uz logicky spravne) Tym, ze zadavatel "nedomysli", ale castokrat si ani neuvedomi nejednoznacnost svojej ulohy, niektori ziaci ako aj ja, sa zbytocne zacyklia a stracaju cas ....co mi unika, ze neviem vyextrahovat to "e"???? Ale inak mam rad tvoje lekcie, pretoze je vidiet kopec prace za nimi a tieto drobnosti asi vacsine nevadia.
3 роки тому+2
Ospravedlnujem sa za zmatenie :) je uplne jedno ako sa dopracovat k vysledku alebo co je vysledok staci si len precvicit tu pracu s retazcami cez zatvorky :D vymyslanie prikladov nikdy nebolo pre mna ale pracujem na tom do buducnosti :)
@ Jasne. Chapem, ze mas toho vela, preto neriesis taketo "drobnosti". Pisem, len aby si vedel, ze existuju exoti ako ja, ktori sa upnu na znenie a hladaju chybu v sebe a potom sa zacyklia. Presne podobne som sa zacyklil na lekcii FOR (011_complex_examples.py) kde mame urobit tie priklady pomocou while. Priklad 3. bohuzial neviem bez FOR urobit a teraz vsak nemam ani istotu ci vobec pojde :-)(ale mam pocit, ze to moze ist, len moja momentalna znalost prikazov a funkcii Pythona su level suteren)
>>> string="Informatika s Mišom"
>>> string2="e"
>>> string[5:8] + string2 + string[5:11]
'matematika'
prva myslienka to bolo spravit samozrejme zlozito:
string[-1]+ string[6]+ string[7]+ 'e' + string[5:11]
potom aj jednoducho >D
string[5:8] +'e' + string[5:11]
K té úloze jsem došel takto:
print(string[5:8] + 'e' + string[5:11]) :-)
je to blbůstka, ale mám z toho horznou radost :-))
Ahoj Michal, vďaka za všetkých prvých 6 videí, začínam sa do toho pomaly dostávať a baví ma to. Dosť mi to pomáha, keďže mám učiteľa ktorý nás nie je schopný naučiť nič. ;)
16:49 - string[5:8] + "e" + string [5:8] + string[8:12]
string[-1] + string[6:8] + 'e' + string[5:11]
a ten ucitel, ktory ta nie je schopny naucit nic, je plateny z dani a nas vsetkych...super ze? vyhodit takeho ucitela
8:28 nestačí tam dať iba type("6") ?
Super. Tvoje videa a výklad k učeniu sú užasne. Ďakujem, že to robíš tak zrozumiteľne veľmi mi to pomáha k seba rozvoju.
Riešenie k ulohe:
math_with_miso = "Informatika s Mišom"
print(math_with_miso[5:8] + "e" + math_with_miso[5:11])
Michal vďaka za super lekcie :) Začinam sa pomaly ponárať do tajov Pythonu a tvoje lekcie mi pri tom hodne pomáhajú :)
Ahojte menšia zmena na instagrame ma nájdete pod @informatikasmisom. K domácej úlohe by som chcel dodať, že písmeno "e" sa v reťazci nenachádza preto ho musíte vytvoriť osobitne (napr. v inej premennej). Ak nebudete vedieť ako úlohu vyriešiť kľudne mi napíšte buď tu, alebo na FB facebook.com/InformatikaSMisom
>>> string="Informatika s Mišom "
>>> e="e"
>>> string = string[5:8] + e[0] + string[5:11]
Overenie
>>> string
'matematika'
string[5:8]+"e"+string[5:11]...je zvláštne, že si vravel, že ak dám do stringu napr. 0a5, môžem 0 vynechať takto [:5] tak isto ak dám [:] tak mi vypíše všetky znaky v stringu ale ak teraz napíšem [0:0] tak mi vyhodí len medzeru v úvodzovkách, tým pádom si myslím, že ak vynechám 0 alebo napíšem 0 nie je to to isté...ako to teda je?
Ahoj Michal, dakujem za paradne videa s vysvetlenim ktoremu rozumiem.
string1 = "Informatika s Misom"
string2 = "e"
string1 [5:8] + string2 [:] + string1 [-14:-8]
'matematika'
Ahoj, zatial aj za vsetky predchadzajuce videa - super vysvetlene, dobra praca :) taketo zaklady som sa ucil z ineho zdroja ale aj tak si to prechadzam ze sa si to zopakujem a mozno sa nieco nove dozviem alebo lepsie pochopim. A predsa :)
To ze print robi prekastovanie automaticky som netusil - vzdy som to aj v printe prekastovaval cize leasson learned :)
Nasledne som si uvedomil ze pouzitim print("string" + 20) to nefunguje - ak tomu chapem spravne tak dovod je ten ze print ma len 1 argument, ktorym je operacia, ktoru python nezvladne spravit (kvoli vysvetlenemu problemu s roznymi classami)
K indexovaniu by bolo mozno zaujimave spomenut aj pripadny treti argument - step, ktory tam moze byt. Ak by niekoho, kto si bude citat komentare zaujimalo tak kym je to v cerstvej pamati si moze vyskusat co spravi napriklad:
string = "Informatika s Misom"
print(string[::2]) # prvy a druhy argument chybaju (takze python si tam dohodi cely string - vsetky indexy) - preto tie :: aby bolo jasne ze sme zadali az treti argument, ktorym je step alebo krok (1 - kazdy index, 2 - kazdy druhy, 3 kazdy treti) - cize python pri 2 zobrazi string[0] a potom az kazdy druhy cize string[2] string[4]...
print(string[::-1]) # v tomto pripade budu zobrazene vsetky znaky ale kedze 1 je zaporna a index[-1] je posledny znak stringu tak nam to string otoci - string[-1]string[-2]string[-3] a tak dale :)
Ďakujem :) a skvely komentar :) prikaz string[::-1] sa casto pouziva
podarilo sa mi to na prvý krát 🥳
1. dlhý postup:
string="Informatika s Misom"
string2="e"
string[5]+ string[6]+ string[7]+ "e"+ string[-1]+ string[6]+ string[7]+ string[8]+ string[9]+ string[-9]
'matematika'
alebo
2. krátky postup:
string="Informatika s Misom"
string2="e"
string[5:8]+ "e"+ string[5:11]
'matematika'
>>> string="Informatika s Mišom"
>>> string2=string[5:11]
>>> string2
'matika'
>>> string[5:8] + "e" + string2
'matematika'
to je tá úloha
print('mate' + string[5:11])
alebo dať
string2="te"
string[5:7] + string2 + string[5:12]
Moje riesenie be like:
>>> string = "Informatika s Misom"
>>> string[5:8] + "e" + string[5:11]
'matematika'
Ahoj Michal,
otvoril som si cmd line, zadal som si:
string="ciernobiely"
string=[-4:]
no po stlačení enter mi vyhodilo nasledovny text:
File "", line 1
string=[-4:]
^
SyntaxError: invalid syntax
rozumiem, ze to cmd line vnima ako chybu, ale po opätovnom zadaní mi uz vyhodilo vyziadane znaky. Prečo nastala pri prvom raze chyba?
nie string=[-4:]
ale string[-4:]
to rovná sa si tam mal navyše.... je to znak priradenia pri výpise indexu nemá zmysel
je v pohode keď som si spravil iní príklad (tažký) ale pochopil som tomu?
To je super pristup :)
>>> e="e"
>>> matematika [5:8] + e + matematika [5:11]
'matematika'
Vyborne :)
Nazdar, k tej zložitejšej úlohe, ak som správne pochopil zadanie, potom to vyzerá takto : print (string2 + string[5:11] + string[11:]) kde string2 je "mate" a zvyšok som vyskladal teda zo "string". Výsledok je: matematika s Misom Žeby to nebolo až také zložité? Či? :)))
Skus dat do pomocnej premennej len ‘e’ potom je to o nieco zlozitejsie. Ale samozrejme nic extra :) zatial su to len zaklady :) postupne prejdeme na zlozitejsie veci. Skvela praca
No jasné, tušil som to, že stačí aj takto nejak :) print (string[5:8] + string2 + string[5:11] + string[11:]) kde "string2" som zmenil len na to "e" Vďaka za tip.
Ahoj Miso, existuje aj klasicka papierova kniha od teba jazyka Python? (v Sk)
Ahoj zatial nie :) stale to mam na zozname veci co by som raz chcel spravit :)
ahoj, preco namiesto str(6) nedame jednoducho len '6' ???
Ano da sa aj tak. Chcel som vsak ukazat ako vieme z integeru spravit string :) co sa nam v buducnosti zide :)
@ čo som sa učila - tak hlavne v prípadoch, keď dáme input - čiže položíme otázku - na ktorú užívateľ "odpovie" číslom - toto číslo je ale považované za string, čiže následne ho treba pri ďalších operáciách s ním pretypovať na int alebo float
Ked ideme ODZADU, tak index nezacina od NULY, ale od -1 a zaciatok v takom pripade uz nie je 0 , ale napriklad v slove "otec" je pismeno O cislom -4. Detail, ale mohol byt spomenuty...
Btw aj ja mam mechanicku klavesnicu
Mechaniky sú top :)
Síce nie otázka na túto lekciu ale bolo by možné aby python niekedy vypočítal 10**10**100? :D, a super video :)
Zdravim :) super otazka. Python je jeden z pomalsich jazykov co sa tyka takychto vypoctov. Ono raz ten vypocet dobehne teda ak mame dostatok pamate na pc :) bohuzial takto z hlavy ma nenapadne ako by sme takyto vypocet vedeli zrychlit :) jedno z rieseni jenrozdelit vypocet na vsetky jadra procesora ak by sme mali 8 jadrovy procesor tak by vypocet bol 8 krat rychlejsi cize namiesto 8 dni by sme na vysledok cakali len den :D
Máš prehodené v zozname videi Lekciu 5 a 6.
Ďakujem opravil som to
Michal....uloha znela skus pracovat LEN (a nie NAJMA)s
premennou string , v ktorej sa "e" bohuzial nenachadza...toto su presne
veci, ktore mi vadia (neber to v zlom...toto sa tyci naskrz celym vzdelavacim odvetvym na Slovensku.....(pamatam zakladnu abecedu v slabikari mojich deti...kde bolo aj "ch"..teraz vsak na wikipedii som to nasiel uz logicky spravne) Tym, ze zadavatel "nedomysli", ale castokrat si
ani neuvedomi nejednoznacnost svojej ulohy, niektori ziaci ako aj ja, sa
zbytocne zacyklia a stracaju cas ....co mi unika, ze neviem vyextrahovat to "e"???? Ale inak mam rad tvoje lekcie, pretoze je vidiet kopec prace za nimi a tieto drobnosti asi vacsine nevadia.
Ospravedlnujem sa za zmatenie :) je uplne jedno ako sa dopracovat k vysledku alebo co je vysledok staci si len precvicit tu pracu s retazcami cez zatvorky :D vymyslanie prikladov nikdy nebolo pre mna ale pracujem na tom do buducnosti :)
@ Jasne. Chapem, ze mas toho vela, preto neriesis taketo "drobnosti". Pisem, len aby si vedel, ze existuju exoti ako ja, ktori sa upnu na znenie a hladaju chybu v sebe a potom sa zacyklia. Presne podobne som sa zacyklil na lekcii FOR (011_complex_examples.py) kde mame urobit tie priklady pomocou while. Priklad 3. bohuzial neviem bez FOR urobit a teraz vsak nemam ani istotu ci vobec pojde :-)(ale mam pocit, ze to moze ist, len moja momentalna znalost prikazov a funkcii Pythona su level suteren)
Že ty máš mechanickú klávesnicu? :D
Presne tak :D ked ja ju mam tak rad
@ mechanicke klavesnice su navykove :D tiez mam jednu a nemenil by som nikdy :D
@@filipkod9141 Mechanicka klavesnica je top! Neviem ako som bez toho mohol existovat
string="Informatika s Mišom"
string[5:8] +"e" + string[5:11]
alebo
string="Informatika s Mišom"
string1="e"
string[5:8] +string1 + string[5:11]
Vyborne :)
>>> string="Informatika s Mišom "
>>> string2="e"
>>> print(string[5:8]+string2+string[5:11])
matematika