Mam taką od nowosci juz xxx lat,ani razu sie nie zepsuła pali od kopa tylko łańcuchy wymianiam.Naprawde warta swoich pieniedzy wtedy dalem za nia 2300 zł a to było w 2005 cos roku i leje do miesznki tylko Husqwarnowski olej zielony polecam ten model 👍👍🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇵🇱🇵🇱🪓🪓🪓🪓
W każdym odcinku skupia się Pan na regulacji gaznika jakby nie było ważniejszych rzeczy pracuje zawodowo jako drwal i nigdy nie miałem potrzeby poprawiania serwisu
Jedna ważna zasada : Jeśli stosujemy olej mineralny to nie należy zmieniać na syntetyczny bo dojdzie do rozszczelnienia pilarki . Z syntetyka na mineralny można zmienić .Czerwony olej Stihl to olej mineralny. Stihl ma też olej syntetyczny chyba zielony o innym oznaczeniu.
Wielokrotnie to słyszałem, z innego powodu, że pełny syntetyk, jeśli zawiera substancje płukająco czyszczące, pod warunkiem że takie posiada, rozpuści nagary, zwłaszcza te w rowkach tłoka, denku tłoka, jak i na głowicy bo tam najwięcej ich się zbiera, chociaż i te w karterze, łożyskach wału korbowego, trafią one pomiędzy współpracujące elementy, zablokują pierścienie, zwiękrzą tarcie, zniszczą silnik. Coś w tym może być, trzeba obserwować. Jak na razie wszystko jest ok po zmianie. Przeszedłem z półsyntetyku na pełny, już trzeci rok mija.
@@Dariusz_iD To jest prawda. Mój sąsiad posiadał Stihl ms 250 .Przez długi okres benzynę mieszał z olejem Stihl czerwonym . Później ktoś mu powiedział że olej Husqvarna zielony jest lepszy , więc stosował taki olej. Po przepracowaniu czterech do pięciu godzin pilarka straciła moc , sama gasła i w końcu nie chciała zapalić. W serwisie mechanik wytłumaczył jemu dlaczego tak się stało
@Mc 44 Też tak uważam, głośno tego nie mówię, chociaż zrobiłem film, wejdź na kanał, wybierz film jaki olej do 2t, Stihl czerwony to jeden z lepszych olei. Wyraźnie to widać.
Bardzo dobra maszyna, mam film o niej na kanale, miłe zaskoczenie. Ma dużo mocy, postarali się konstruktorzy. Zasuwa lepiej jak nie jedna profi. Warta zakupy.
Panie Dariuszu, dlaczego w niektórych źródłach ten model ma 3,4KM a w niektórych 3,7KM, były dwie wersje? Zauważyłem też różnice tj. pompka paliwa, którą lepiej wybrać, tę z pompką czy bez?
Tak, były dwie wersje. Pierwsza 3,4 KM śr tłoka 42 mm, oraz 3,7 KM śr tłoka 44mm. Ta druga dodatkowo miała zatrzaski górnej obudowy koloru czarnego, a pokrywa sprzęgła była srebrna. Dokładnie nie wiem, ale mowa była że w mocniejszym modelu inne jest zasilanie, czy elektroniczne? Nie wiem nie zauważyłem. Najlepiej jak by się serwisant wypowiedział. Czy z pompką czy bez, nie ma znaczenia, oby kupić. Ja bym brał bez pompki, bo ja lubię jak najprostrze konstrukcje, żeby było najmniej do wymiany i zakupów. Te bez pompek znakomicie palą. Słyszało się że w tych mocniejszych końcówki wałów urywało, z, resztą w 357xp też, ale to raczej wina zakręcania młotkiem.
@@michcin5 W tej nowszej wersji cewka jest z limitem obrotów ponadto nie wiem po jaką cholerę wstawili tam te pompkę paliwa, niejedną pilarkę szlag trafił przez to ustrojstwo. W tym miejscu lubi strzelić wężyk co będzie skutkowało zaciąganiem lewego powietrza, było trochę przypadków, że niedoświadczony operator nie przyuważył wycieku czy nierównych obrotów i bum. Trzeba sprawdzać tamte "rejony" czy coś się nie dzieje. Widziałem niejedną 346 z zaślepioną pompką. W mojej te problemy nie występują ale mogą się zdarzyć. Co do tych ukręcanych wałów to w 99,9% przez odkręcanie sprzęgła młotkiem i przecinakiem, mamy tutaj sprzęgło zewnętrzne tam gdzie wał jest "najcieńszy" dodatkowo otwór do smarowania łożyska pod bębnem także młotek i przecinak odpada :) Z mojej strony ukłon w kierunku Husqvarny, że nie zniszczyli tego modelu implementując weń system xtorq. Świetna pilarka jedna jak i druga a jeszcze w wersji xpg to już w ogóle szaleństwo ;) Co przemawia ciut za starszą wersją to brak tej nieszczęsnej pompki i tłumik z okrągłym bocznym wylotem. Im mniej gadżetów i wodotrysków tym mniej do zepsucia. Tyle od byłego drwala ;)
@@Sensei948 większe, cylinder pochylony na gaźnik, łożyska się potrafią obracać w karterze i na wale, gorsze materiały. Wadą jak dla mnie jest brak regulacji gaźnika, brak efektu czterotaktowania wszystko aby była ekonomiczniejsze pod względem paliwa. A Ruscy do dziś kupują 61 i nie chcą innych.
Też polowałem na 346 xp do swojej kolekcji czy to 3.4 km czy też new edition 3.7 km. Niestety odpuściłem temat ponieważ wszystkie które oglądałem były wyeksploatowane. Jak była na ogłoszeniu taka ładna to jej cena oscylowała w granicach nowej 353, czyli totalny bezsens
Cześć powiem wam z doświadczenia jesli stan jest sredni ale cilinder ma orginalny w dobrym stanie to lepiej kupić złą pilarke i ją samemu zrobić jesli koszt takiej oscyluje w granicach 500 600 złotych to na nowych łożyskach z nowymi uszczelkami oryginalnym tlokiem i membranami w gaźniku jest to koszt około 1000-1200 złotych- z zakupem i remontem Dużo no może tak ale masz pewność że jest zrobiona tak jak powinna ja mam 40 z cylindrem i nowym tlokiem od 45 kupiona byla na złomie i wyszla mnie kompletna z cisnieniem 9.5 bara 400 złotych oraz posiadam 346 xp stara wersja bez odprężnika z nowym oryginalnym tlokiem i 346 xp new edition z nowymi łożyskami tlokiem który jest dość drogi bo kosztuje 270 złotych oraz uszczelniaczami pilarki jak nowe ale nie do sprzedania prywatna kolekcja. Tak więc jak macie czas to naprawa nie jest trudna mozna zobaczyć jak składam moją 346xp new edition na UA-cam pozdrawiam.
Kupuję od 3 lat juz stale, wyłącznie na Orlenie benzyne 95 oktanową i olej napędowy. Staram się o tym pamiętać. Nie mam żadnych problemów, pilarki chodzą płynnie, nie potrzebna jest im regulacja, trzymają obroty i nastawy. Pytanie czy Orlen ma lepsze paliwa? Tak od stacji typu krzak, napewno. Nie biore tu pod uwagę Neste, Lukoil, BP, Shell, Lotos , Circle. Teraz w nich nie tankuję, nie wiem co sprzedają. Ale tankowałem bardzo dużo w Circle - mają znakomity produkt. Moja opinia o paliwach w Orlenie jest czysto z praktycznej obserwacji. Gdy zajechałem na stację innej firmy nie wymienionej powyżej, i zatankowałem pusty zbiornik do pełna olejem napędowym, to po około 300 metrach, jak się wypaliła ropa z Orelnu z przewodów, nie było czym jechać. Stąd moja opinia co do oleju napedowego w Orlenie, że jest znakomity i ma włąsciwości dające wieksze ciśnienia podczas spalania. Co do benzyny, kupuje zawsze 95 oktanów, nie 98, z powodu oszczędności, tańsza jest, nigdy nie miałem problemów z odpaleniem kosiarki, kosy czy piły spalinowej, nie miałem też widoku farfocli podczas przygotowywania mieszanki. Tak więc takie jest moje zdanie o paliwach z Orlenu, bardzo pozytywne. Co do kwesti oktanów, każdy to wie, że to już nie kwestia stacji a technologi. Benzyna 98 oktanowa jest lepsza, stabilniejsza i głównie chroni przed stukiem, detonacją, przed spalaniem detonacyjnym który niszczy silnik.
@@koriolannew4668 to nie chodzi o ilość maszyn a wyczulenie na wszelkie zmiany, obserwacja i wyciąganie wniosków. Mam 4 kosiarki, 6 pilarek, jedną kosę. Za dużo tego, z nowym sezonem na pewno sprzedam coś, bo za dużo tego jest.
@@Dariusz_iD masz rację ad wrażliwości i obserwacji ale ilość sprzętu też ma znaczenie. Pozwala spojrzeć jakby szerszym okiem. Porównać jedno zagadnienie z drugim. Ja np zanotowałem, że Ty polecasz Motul 800 ale chwusz też Olej stihl HP. RP-Garażowo od lat kupuje tylko Stihl HP... Takie porównanie pomaga mi wybrać Olej do moich kos i skuterów :-))) Ja nie mam doświadczenia by to zrobić samodzielnie bo kosiłem zaledwie dwoma kosami. Ale już wiem, że tanie oleje są niespecjalne...
@@koriolannew4668 ja używałem czterech. Husqi HP, Stihl HP czerwony, Motul 800, Husqa LS+. Te trzy pierwsze polecam pod kątem zabezpieczenia maszyny. LS+ bardzo zły olej. Pilarki się przegrzewają. Husqa HP dobry olej ale dymi i śmierdzi, doskonale chroni maszynę. Motul nie śmierdzi, nie dymi, doskonale zabezpiecza. Stihl HP doskonały, trochę śmierdzi.
Mam taką pilarkę. Święta maszyna. Zero elektroniki. Nie zamieniłbym nawet na nową 550xp. Olej stihla? Chyba nie nadaje się do Husqvarny. Wlałem parę razy do Partnera 5300 sporą to maszynka była bo 3,4 km. Dwa razy zapiekł się pierścionek. Roboty co nie miara było.
Ja go nawet w ręku nie trzymałem, ale ludzie piszą że nieudany. 562x ponoć lepsza. Nie mam do końca wyrobionego zdania. Na pewno jest mocna. Ale i ciężka. Przy rozsądnym użytkowaniu spisze się. Jak się dba tak się ma. Ma wszystkie wady rozwiązania x-torq. Trzeba się cieszyć że jest. Dobry olej, a zwłaszcza paliwo i będzie bezawaryjnie chodzić latami. A jak na własne potrzeby to grubo aż aż.
Gościu sciąg cylinder I zobacz ile jest nagaru po ls+ A motulu, po tym samym czasie . Bo to tylko teoria . I wtedy zobaczymy który olej lepszy. Wtedy będziesz poprawiał inżynierów z fabryki :)
Ja tam używam oleju husqvarny od ponad 22 lat. 136 na 1 do 40 chodziła do remontu około 20 lat. Potem łożyska tłok pierścień i dalej chodzi. Raz po kilkunastu latach rozkręciłem tłumik. Zero nagaru. Tak naprawdę wysoka temperatura nie ma takiego znaczenia. W skrzyni korbowej żaden olej się nie zapali bo nie ma aż takiej temperatury. A w komorze spalania wysoka temperatura zapłonu może powodować tylko, że olej będzie gorzej się spalał i zostawiał nagar. 136 przez gdzieś 13 lat była u mnie jedną piłą do pozyskiwania około 20 - 25 m3 drewna na opał z pocięciem na kawałki do pieca. Bywało, że w czerwcowy gorący dzień gasiłem dopiero po wypaleniu całego zbiornika i nic. Przy cieciu na kawałki drewna zwiezionego w metrach zimą. Teraz mam jeszcze do pary 340 e series i też olej husqvarny 1 do 40 i gitara.
@@MrPIEKNYPAN Dlaczego badziew niektórzy tu czy pod innymi filmami pisali, ze spełnia wyższe normy niż olej stihla. Dlaczego badziew skoro przez tyle lat piła chodziła? I chodziła by dalej gdyby uszczelniacze się nei poddały.
@@MrPIEKNYPAN To, że ma niską temperaturę zapłonu to i dobrze. Olej w dwusuwie ma się spalać z paliwem po wykonaniu swojej pracy. Gdybyśmy mówili o silniku czterosuwowym było by odwrotnie.
@@MrPIEKNYPAN Ale smaruje zanim się spali. Olej z paliwem wchodzi przez gaźnik do skrzyni korbowej. Tam na pewno się nie spala. Smaruje łożyska. Następnie przedostaje się do cylindra i smaruje jego ścianki. I w tym momencie też się nie spala. Olej w tym momencie spełnia swoją rolę. W chwili zapłonu mieszanki może sobie się spalić bo gdy tłok idzie w dół nie musi już nic smarować. Bo za chwilę zrobi to nowy oklej z nową porcją mieszanki. Gdy tłok będzie szedł w górę. To jest proste jak cep. A silnik pilarki to nie siłownia okrętowa.
WITAM panie Darku Niestety zakup husqvarny 55 okazał się klapą - piła miała być 100% i niestety nie pracuje Czy warto kupić taką (husqvarna 346XP) piłę jako używaną w cenie 1000zł? Ewentualnie piłę Husqvarna 246G w cenie 850zł? Co pan o tym sądzi?
Szkoda że tak się stało z 55. Zaś 346xp to chyba najlepsza pilarka jak dotąd. Ją warto kupić nawet za tysiąca. Ciekawe jaki stan jej jest. Proszę podesłać linka do oferty to ocenię ja wstępnie. Na adres ged61@wp.pl.
@@669647 246g to jest stary model i brak już części, nie miał by pan poza tym radości z użytkowania, zaś 346xp, troszkę jest już wyeksploatowana. Radziłbym poczekać na lepsze oferty. A może 445?
Gazujesz pile bez osłony brawo!
Mimo, że nie mam potrzeby, żeby taką piłę posiadać to chciałbym mieć, żeby mieć. Jedna z lepszych pilarek.
Moja to wersja xpg, wolałbym XP, czyli bez g. Lżejsza jest.
Ten dźwięk 👌
Mam taką od nowosci juz xxx lat,ani razu sie nie zepsuła pali od kopa tylko łańcuchy wymianiam.Naprawde warta swoich pieniedzy wtedy dalem za nia 2300 zł a to było w 2005 cos roku i leje do miesznki tylko Husqwarnowski olej zielony polecam ten model 👍👍🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇵🇱🇵🇱🪓🪓🪓🪓
W każdym odcinku skupia się Pan na regulacji gaznika jakby nie było ważniejszych rzeczy pracuje zawodowo jako drwal i nigdy nie miałem potrzeby poprawiania serwisu
Opłaca się remontować zajechaną ? Zamierzam zmienić tłok .przehonowac cylinder oraz wymienić simeringli uszczelki i łożyska
Ja bym wolał kupić nową 353 za 2300 a tą na części bym przeznaczył.
Bardzo udany model fajna pilarka tylko ta nowsza wersja 346 xp ne ze srebrną oslona sprzegła i pompką paliwową i 3,7 km bardziej mi się podoba.
Jedna ważna zasada : Jeśli stosujemy olej mineralny to nie należy zmieniać na syntetyczny bo dojdzie do rozszczelnienia pilarki . Z syntetyka na mineralny można zmienić .Czerwony olej Stihl to olej mineralny. Stihl ma też olej syntetyczny chyba zielony o innym oznaczeniu.
Wielokrotnie to słyszałem, z innego powodu, że pełny syntetyk, jeśli zawiera substancje płukająco czyszczące, pod warunkiem że takie posiada, rozpuści nagary, zwłaszcza te w rowkach tłoka, denku tłoka, jak i na głowicy bo tam najwięcej ich się zbiera, chociaż i te w karterze, łożyskach wału korbowego, trafią one pomiędzy współpracujące elementy, zablokują pierścienie, zwiękrzą tarcie, zniszczą silnik.
Coś w tym może być, trzeba obserwować. Jak na razie wszystko jest ok po zmianie. Przeszedłem z półsyntetyku na pełny, już trzeci rok mija.
@@Dariusz_iD To jest prawda. Mój sąsiad posiadał Stihl ms 250 .Przez długi okres benzynę mieszał z olejem Stihl czerwonym . Później ktoś mu powiedział że olej Husqvarna zielony jest lepszy , więc stosował taki olej. Po przepracowaniu czterech do pięciu godzin pilarka straciła moc , sama gasła i w końcu nie chciała zapalić. W serwisie mechanik wytłumaczył jemu dlaczego tak się stało
@@grubybadyl9090 co, zatarła się? Czy gaźnik się zasyfił?
@@Dariusz_iD Nie widziałem piły po rozebraniu więc nie wiem. Sąsiad powiedział że nie będzie naprawiał bo się nie opłaca i to wszystko .
@Mc 44 Też tak uważam, głośno tego nie mówię, chociaż zrobiłem film, wejdź na kanał, wybierz film jaki olej do 2t, Stihl czerwony to jeden z lepszych olei. Wyraźnie to widać.
Panie Dariuszu co Pan sądzi o pilarce stihl ms 231?
Bardzo dobra maszyna, mam film o niej na kanale, miłe zaskoczenie. Ma dużo mocy, postarali się konstruktorzy. Zasuwa lepiej jak nie jedna profi. Warta zakupy.
Dziś właśnie kupiłem ten sam model Ake mam pytanko jaką ona ma moc oraz podziałke łańcucha Jak przyjedzie do mnie to napisze jak się sprawuje
Podzialka 325, moc 2.5 kw.
@@Dariusz_iD oj to słabo trzeba będzie zmienić na krótszą prowadnice i łańcuszek 3.8
Witam mam pytanie czy 346 miały też pokrywę cylindra przykręcana czy tylko na zatrzaski? Pozdrawiam
Tylko na zatrzaski.
@@Dariusz_iD Dzięki
Panie Dariuszu, dlaczego w niektórych źródłach ten model ma 3,4KM a w niektórych 3,7KM, były dwie wersje? Zauważyłem też różnice tj. pompka paliwa, którą lepiej wybrać, tę z pompką czy bez?
Tak, były dwie wersje. Pierwsza 3,4 KM śr tłoka 42 mm, oraz 3,7 KM śr tłoka 44mm. Ta druga dodatkowo miała zatrzaski górnej obudowy koloru czarnego, a pokrywa sprzęgła była srebrna.
Dokładnie nie wiem, ale mowa była że w mocniejszym modelu inne jest zasilanie, czy elektroniczne? Nie wiem nie zauważyłem. Najlepiej jak by się serwisant wypowiedział.
Czy z pompką czy bez, nie ma znaczenia, oby kupić. Ja bym brał bez pompki, bo ja lubię jak najprostrze konstrukcje, żeby było najmniej do wymiany i zakupów. Te bez pompek znakomicie palą.
Słyszało się że w tych mocniejszych końcówki wałów urywało, z, resztą w 357xp też, ale to raczej wina zakręcania młotkiem.
@@Dariusz_iD dziękuję bardzo za odpowiedź, będę szukał tej mocniejszej w takim razie.
@@michcin5 W tej nowszej wersji cewka jest z limitem obrotów ponadto nie wiem po jaką cholerę wstawili tam te pompkę paliwa, niejedną pilarkę szlag trafił przez to ustrojstwo. W tym miejscu lubi strzelić wężyk co będzie skutkowało zaciąganiem lewego powietrza, było trochę przypadków, że niedoświadczony operator nie przyuważył wycieku czy nierównych obrotów i bum. Trzeba sprawdzać tamte "rejony" czy coś się nie dzieje. Widziałem niejedną 346 z zaślepioną pompką. W mojej te problemy nie występują ale mogą się zdarzyć. Co do tych ukręcanych wałów to w 99,9% przez odkręcanie sprzęgła młotkiem i przecinakiem, mamy tutaj sprzęgło zewnętrzne tam gdzie wał jest "najcieńszy" dodatkowo otwór do smarowania łożyska pod bębnem także młotek i przecinak odpada :) Z mojej strony ukłon w kierunku Husqvarny, że nie zniszczyli tego modelu implementując weń system xtorq. Świetna pilarka jedna jak i druga a jeszcze w wersji xpg to już w ogóle szaleństwo ;) Co przemawia ciut za starszą wersją to brak tej nieszczęsnej pompki i tłumik z okrągłym bocznym wylotem. Im mniej gadżetów i wodotrysków tym mniej do zepsucia. Tyle od byłego drwala ;)
X- torqe jakie wady ? wiem że są, ciężar , podwójna przepustnica , wyższa temperatura pracy i łatwiejsze zatarcie . Co jeszcze ?
@@Sensei948 większe, cylinder pochylony na gaźnik, łożyska się potrafią obracać w karterze i na wale, gorsze materiały. Wadą jak dla mnie jest brak regulacji gaźnika, brak efektu czterotaktowania wszystko aby była ekonomiczniejsze pod względem paliwa. A Ruscy do dziś kupują 61 i nie chcą innych.
Stihl ma teraz zielony olej a czy lepszy czy gorszy od tamtego, czas pokaże, pozdo
Mówisz o Ultra, Super czy HP?
@@Dariusz_iD hp super
@@roltube ostatnia aktualizacja specyfikacji obniża jego walory użytkowe. Radziłbym pozostać na Ultra lub starym doskonałym HP czerwonym.
@@Dariusz_iD te czerwone nie sa już dostępne a ten dealer zlecało przy okazji kupna pilarki zapasy starego na wykonczeniu były to się wzięło;)
@@roltube Co dobre zabierają. Dobrze że przeszedłem na Motul.
Chciałbym taką do swojej kolekcji :) ale będę polować również na tą starszą bez pompki :)
Też polowałem na 346 xp do swojej kolekcji czy to 3.4 km czy też new edition 3.7 km. Niestety odpuściłem temat ponieważ wszystkie które oglądałem były wyeksploatowane. Jak była na ogłoszeniu taka ładna to jej cena oscylowała w granicach nowej 353, czyli totalny bezsens
@@krzysiek7465 ja lubie sobie grzebać przy piłach nawet fajna by była zatarta ale wizualnie ładna :)
Cześć powiem wam z doświadczenia jesli stan jest sredni ale cilinder ma orginalny w dobrym stanie to lepiej kupić złą pilarke i ją samemu zrobić jesli koszt takiej oscyluje w granicach 500 600 złotych to na nowych łożyskach z nowymi uszczelkami oryginalnym tlokiem i membranami w gaźniku jest to koszt około 1000-1200 złotych- z zakupem i remontem Dużo no może tak ale masz pewność że jest zrobiona tak jak powinna ja mam 40 z cylindrem i nowym tlokiem od 45 kupiona byla na złomie i wyszla mnie kompletna z cisnieniem 9.5 bara 400 złotych oraz posiadam 346 xp stara wersja bez odprężnika z nowym oryginalnym tlokiem i 346 xp new edition z nowymi łożyskami tlokiem który jest dość drogi bo kosztuje 270 złotych oraz uszczelniaczami pilarki jak nowe ale nie do sprzedania prywatna kolekcja. Tak więc jak macie czas to naprawa nie jest trudna mozna zobaczyć jak składam moją 346xp new edition na UA-cam pozdrawiam.
Uważa Pan, że Orlen ma lepsze paliwo?
Czy też kupuje pan benzynę 98 ?
Kupuję od 3 lat juz stale, wyłącznie na Orlenie benzyne 95 oktanową i olej napędowy. Staram się o tym pamiętać. Nie mam żadnych problemów, pilarki chodzą płynnie, nie potrzebna jest im regulacja, trzymają obroty i nastawy. Pytanie czy Orlen ma lepsze paliwa? Tak od stacji typu krzak, napewno. Nie biore tu pod uwagę Neste, Lukoil, BP, Shell, Lotos , Circle. Teraz w nich nie tankuję, nie wiem co sprzedają. Ale tankowałem bardzo dużo w Circle - mają znakomity produkt.
Moja opinia o paliwach w Orlenie jest czysto z praktycznej obserwacji. Gdy zajechałem na stację innej firmy nie wymienionej powyżej, i zatankowałem pusty zbiornik do pełna olejem napędowym, to po około 300 metrach, jak się wypaliła ropa z Orelnu z przewodów, nie było czym jechać. Stąd moja opinia co do oleju napedowego w Orlenie, że jest znakomity i ma włąsciwości dające wieksze ciśnienia podczas spalania.
Co do benzyny, kupuje zawsze 95 oktanów, nie 98, z powodu oszczędności, tańsza jest, nigdy nie miałem problemów z odpaleniem kosiarki, kosy czy piły spalinowej, nie miałem też widoku farfocli podczas przygotowywania mieszanki.
Tak więc takie jest moje zdanie o paliwach z Orlenu, bardzo pozytywne.
Co do kwesti oktanów, każdy to wie, że to już nie kwestia stacji a technologi. Benzyna 98 oktanowa jest lepsza, stabilniejsza i głównie chroni przed stukiem, detonacją, przed spalaniem detonacyjnym który niszczy silnik.
@@Dariusz_iD masz dużą wiedzę. Ile masz maszyn z silnikami typu piły, kosy itd.?
@@koriolannew4668 to nie chodzi o ilość maszyn a wyczulenie na wszelkie zmiany, obserwacja i wyciąganie wniosków. Mam 4 kosiarki, 6 pilarek, jedną kosę. Za dużo tego, z nowym sezonem na pewno sprzedam coś, bo za dużo tego jest.
@@Dariusz_iD masz rację ad wrażliwości i obserwacji ale ilość sprzętu też ma znaczenie. Pozwala spojrzeć jakby szerszym okiem. Porównać jedno zagadnienie z drugim. Ja np zanotowałem, że Ty polecasz Motul 800 ale chwusz też Olej stihl HP. RP-Garażowo od lat kupuje tylko Stihl HP...
Takie porównanie pomaga mi wybrać Olej do moich kos i skuterów :-)))
Ja nie mam doświadczenia by to zrobić samodzielnie bo kosiłem zaledwie dwoma kosami. Ale już wiem, że tanie oleje są niespecjalne...
@@koriolannew4668 ja używałem czterech. Husqi HP, Stihl HP czerwony, Motul 800, Husqa LS+. Te trzy pierwsze polecam pod kątem zabezpieczenia maszyny. LS+ bardzo zły olej. Pilarki się przegrzewają. Husqa HP dobry olej ale dymi i śmierdzi, doskonale chroni maszynę. Motul nie śmierdzi, nie dymi, doskonale zabezpiecza. Stihl HP doskonały, trochę śmierdzi.
Dzień dobry Panie Darku. Dziś kupiłem Husqvarne 130 za 1100 zł. Co Pan myśli o niej?
Jak dla mnie za mała, do mniejszych prac owszem wystarczy. Fajna, nowa. Trzeba się cieszyć, nówka sztuka, tylko pozazdrościć. Pozdrawiam.
@@Dariusz_iD Mam do wycinki 40 m 3 wierzby.
@@jarekdoo grube drzewa?
@@Dariusz_iD średnica max 35 cm
@@jarekdoo czyli na całą prowadnicę. Nie będzie lekko, trzeba pilnować by łancuch byl ostry i poleci. Dobry łancuch a nawet dwa trzeba wziąć ze sobą.
Mam 345 nie oliwila łańcucha ale się z tym uporałem chodzi jak rakieta
Z tym olejem motul to dałeś plamę)
Mam taką pilarkę. Święta maszyna. Zero elektroniki. Nie zamieniłbym nawet na nową 550xp. Olej stihla? Chyba nie nadaje się do Husqvarny. Wlałem parę razy do Partnera 5300 sporą to maszynka była bo 3,4 km. Dwa razy zapiekł się pierścionek. Roboty co nie miara było.
A co powiesz o 560xpg znasz ten model ?
Ja go nawet w ręku nie trzymałem, ale ludzie piszą że nieudany. 562x ponoć lepsza. Nie mam do końca wyrobionego zdania. Na pewno jest mocna. Ale i ciężka. Przy rozsądnym użytkowaniu spisze się. Jak się dba tak się ma. Ma wszystkie wady rozwiązania x-torq. Trzeba się cieszyć że jest. Dobry olej, a zwłaszcza paliwo i będzie bezawaryjnie chodzić latami. A jak na własne potrzeby to grubo aż aż.
@@Dariusz_iD dzięki za odp mam okazję zakupić taka z 2016 od prywatnej osoby poniżej 1500zl i się zastanawiam, a moc lubię czuć 😉
@@marekglinka6543 sprawdź ją dokładnie, zwłaszcza tłok od strony tłumika, przed zakupem. Obowiązkowo.
@@Dariusz_iD wlasnie miałem taki zamiar zdemontować tłumik, jak się nie zgodzi to nie wezmę jej 😃 pozdrawiam
Olej do paliwa czerwony jest lepszy stihla do Husqvarna 40 taki używam 1:50
Masz rację, zapraszam na film o olejach.
Gościu sciąg cylinder I zobacz ile jest nagaru po ls+ A motulu, po tym samym czasie . Bo to tylko teoria . I wtedy zobaczymy który olej lepszy. Wtedy będziesz poprawiał inżynierów z fabryki :)
Zużyłem ten szajs, LS+ do smarowania łańcucha. Tam rzeczywiście nie robi nagaru. I tylko do tego się nadaje.
Ja tam używam oleju husqvarny od ponad 22 lat. 136 na 1 do 40 chodziła do remontu około 20 lat. Potem łożyska tłok pierścień i dalej chodzi. Raz po kilkunastu latach rozkręciłem tłumik. Zero nagaru. Tak naprawdę wysoka temperatura nie ma takiego znaczenia. W skrzyni korbowej żaden olej się nie zapali bo nie ma aż takiej temperatury. A w komorze spalania wysoka temperatura zapłonu może powodować tylko, że olej będzie gorzej się spalał i zostawiał nagar.
136 przez gdzieś 13 lat była u mnie jedną piłą do pozyskiwania około 20 - 25 m3 drewna na opał z pocięciem na kawałki do pieca. Bywało, że w czerwcowy gorący dzień gasiłem dopiero po wypaleniu całego zbiornika i nic. Przy cieciu na kawałki drewna zwiezionego w metrach zimą. Teraz mam jeszcze do pary 340 e series i też olej husqvarny 1 do 40 i gitara.
@@MrPIEKNYPAN Dlaczego badziew niektórzy tu czy pod innymi filmami pisali, ze spełnia wyższe normy niż olej stihla. Dlaczego badziew skoro przez tyle lat piła chodziła? I chodziła by dalej gdyby uszczelniacze się nei poddały.
@@MrPIEKNYPAN To, że ma niską temperaturę zapłonu to i dobrze. Olej w dwusuwie ma się spalać z paliwem po wykonaniu swojej pracy. Gdybyśmy mówili o silniku czterosuwowym było by odwrotnie.
@@MrPIEKNYPAN Ale smaruje zanim się spali. Olej z paliwem wchodzi przez gaźnik do skrzyni korbowej. Tam na pewno się nie spala. Smaruje łożyska. Następnie przedostaje się do cylindra i smaruje jego ścianki. I w tym momencie też się nie spala. Olej w tym momencie spełnia swoją rolę. W chwili zapłonu mieszanki może sobie się spalić bo gdy tłok idzie w dół nie musi już nic smarować. Bo za chwilę zrobi to nowy oklej z nową porcją mieszanki. Gdy tłok będzie szedł w górę. To jest proste jak cep. A silnik pilarki to nie siłownia okrętowa.
Też tak sądzę że seria 300 rządzi
346 xp gaźnik Walbro O niebo lepszy od chińskiej Zamy
Większość chwali Zama, ja też.
@@Dariusz_iD Walbro droższe I lepsze . Zama też ujdzie:)
WITAM panie Darku
Niestety zakup husqvarny 55 okazał się klapą - piła miała być 100% i niestety nie pracuje
Czy warto kupić taką (husqvarna 346XP) piłę jako używaną w cenie 1000zł? Ewentualnie piłę Husqvarna 246G w cenie 850zł? Co pan o tym sądzi?
Szkoda że tak się stało z 55. Zaś 346xp to chyba najlepsza pilarka jak dotąd. Ją warto kupić nawet za tysiąca. Ciekawe jaki stan jej jest. Proszę podesłać linka do oferty to ocenię ja wstępnie. Na adres ged61@wp.pl.
@@Dariusz_iD Witam
Też mi szkoda tej 55. Stara ale jara no ale co zrobić
Wysłałem maila z linkami
@@669647 zaraz zerknę
@@Dariusz_iD okej, dziękuję
@@669647 246g to jest stary model i brak już części, nie miał by pan poza tym radości z użytkowania, zaś 346xp, troszkę jest już wyeksploatowana. Radziłbym poczekać na lepsze oferty. A może 445?
Mam taką już 15 lat działa bez zarzutu ale dbam o filtr i paliwo z olejem zawsze świeże najgorsze jest zmieszane które stoi rok
Mam taką ale bez G czyli grzana rączka , i to jest sprzęt nie do ZAJEBANIA
Wolałbym bez G. G podnosi masę. Ale bajer jest. Nigdy nie używany bo ręce same się grzeją.