Jestem łodzianka od wielu pokoleń. Wiedziałam o tym od babci ale dopiero ten film uzmysłowił mi jak to wyglądało naprawdę. Dziękuję Realizatorom za tą możliwość
Świetny film i poruszająca historia. Łódź wydaje się tak dobrze zatrzymana w czasie (wspaniały żywy skansen miasta z przełomu XIX/XX wieku), że łatwo zapomnieć o tym starym wyrwanym sercu i korzeniach miasta sięgających kilka kolejnych stuleci wstecz ale pamięć właśnie o tej dzielnicy powinna być bardzo żywa i podkreślana. Takie filmy na pewno bardzo w tym pomagają.
Jestem z okolic Łodzi. Nigdy za wiele nie mówiło się o jej historii w niedalekim Głownie. Miło dowiedzieć się tyle o tym co wyróżnia Łódź od innych miast :)
Dopiero dzisiaj przypadkowo wpadłam na ten film. W Łodzi bywam od czasu do czasu i z wielką przyjemnością poznaję historię tego miasta. Film jest wspaniały 😊 Dziękuję za możliwość jego obejrzenia.
Jestem z Warszawy, ale z przyjemnością obejrzałem ten film. Bardzo profesjonalny montaż, ciekawy komentarz i wiele ciekawych, historycznych informacji. Doskonały film. Dziękuję jego twórcom.
Jestem Łodzianka. Już nie mieszkam w Łodzi, ale pamiętam ją jak miała serce, klimat, romantyzm i zapach powietrza też był inny.... Nie przechodzę koło willi Kellera na ul. Gdańskiej- płaczę, widząc co bezduszne miejskie robokopy zrobiły swą bezczynnością i lenistwem z tej perły. Freski, kominki wykończone bajkowa mozaiką - teraz obiekt nocnych urbexow. Dlaczego mamy oglądać takie filmy a nie zacząć odtwarzać tego w realu ? Dlaczego modernizacja Łodzi za ogromne pieniądze polega na łatwiźnie i bylejakosci zamiast na odbudowaniu tych cacek ? Kilka drzewek i ławeczek dla pijaczyn nie zastąpi tych architektonicznych perełek dzięki ktorym miasto nadal miałoby ten wyjątkowy blask dla turystów, biznesu...Tamtym ludziom chciało sie to tworzyć, a to znaczy że tym już nie. Łódź nie ma szczęścia do odpowiednich zarządzających - z pasją, wizjonerów, łączących biznes z estetyką piękna. Teraz szybko i kopiuj wklej. I cóż że ten film jest piękny gdy miasto przestało być przy zarzadzaniu niewłaściwych ludzi wyjątkowe. Zostaną nam tylko papierowe makiety w Muzeum - jeju, co za osiągnięcie. Tamta Łódź będzie zawsze w moim sercu. Ale życzę tym, którzy nie wysilają się przy jej modernizacji na tyle na ile ona zasługuje aby ich domy de lux stały się takim zaginionym kwartałem.
Jak to dobrze, że już nie mieszkasz w Łodzi, jaka szkoda, że wciąż o niej myślisz. Czepiasz się władz, wspinasz się na wyżyny własnych możliwości - ironizując... Krytyka i marudzenie - zgodnie z jedynie słuszną linią... Zmień czasem program w tv, a zobaczysz, że Łódź zasługuje na więcej. Czy "ławeczki dla pijaczyn" to rzeczywiście jedyna zmiana w mieście, jaką dostrzegasz, prócz - oczywiście - "kilku drzewek"? Szkoda czasu na polemikę z ludźmi tak ograniczonymi w ich poglądach, jednak gdy widzi się komentarz: "Film jest piękny" - który to komentarz dotyczy stworzenia strefy buforowej pomiędzy gettem, a resztą okupowanego miasta - to chciałoby się rzec, że czasem papierowa makieta jest lepsza, niż prawdziwy człowiek, nawet w wersji "de lux", jeśli ów nie wkłada wysiłku w percepcję świata, tylko stosuje zasadę "kopiuj- wklej".
Very informative. As an architect I like the way the 3D drawings become the old buildings. Superimposing the photos on to the sites is very effective too. A city full of culture destroyed during the war.
bardzo fajny film oraz cenny dla każdego kto interesuje się historią Łodzi , trudno o jakieś informacje na temat właśnie tej dzielnicy Łodzi , wreszcie pojawił się ktoś kto pozlepiał poszczególne informacje w jeden kawałek , podziękowania dla autorów:)
Wspaniały film.To taki paradoks że wielu łodzian nie wie za wiele o dawnym sercu miasta. Sam od zaledwie kilku lat wiem o tym, że także park był jego cześcią choć zawsze raził dziwny brak pierzei od południa rynku zastąpiony przez drzewa parku.
Patrzac na ten film dokumentalny , to sciska w sercu. Ja mialem szczecie mieszkac w Lodzi, kiedy odbywalem studia Jezyka Polskiego, jako warunek pojscia na studia.. Tam poznalem moja przyszla Zone, która do dzis jest moja towarzystka zycia. Bardzo gratuluje Tych co tak bardzo udany dokumento sztworzyli. Dziekuje bardzo za takie przyjemne wspomnienia.
........brak słów...ŚWIETNA ROBOTA...i święte słowa że mało znany fragment historii..dziś wielu Łodzian mówi że Poznański miał w pałacu "ogródek" i widok na park....miło że pokazaliście Państwo jak to naprawde wyglądało... :)
Urodzilem sie i wychowalem w Lodzi, mieszkalem tu 32 lata i ta kolebka miasta byla dla mnie zawsze Piotrkowska, jakos nigdy nie moglem sie przekonac do historycznej prawdy, ze sercem dawnej Lodzi bylo Stare Miasto, bo w sumie jak, ten wielki park z kamieniczkami z lat 50tych to serce i kolebka tego miasta co powstalo w 1423...? :-) Dopiero jak zaczalem przygladac sie blizej historii tej okolicy, przejrzalem stare plany Lodzi, poznalem historie getta, a wreszcie zobaczylem ten film, wszystko sie poukladalo. Nawiasem mowiac, to troche tak, jakby z Krakowa wyrwac i zaorac caly Kazimierz... Film swietny i chetnie go linkuje w roznych miejscach.
To miejsce snu rodzinnej Łodzi, przychodzą starzy, przychodzą młodzi, cisza kołysze serca i myśli, odchodząc wiem, że mi się przyśni przykryta liściem kolorów jesieni, kocham ją nikt mych snów nie zmieni, zaczarowany świat, ujęty w tę jedną chwilę, a ja, jestem jednym z liści i chyba się nie mylę. __________________Łagiewniki.2014.Październik
Urodziłem się na Bałutach na starym mieście chodziłem do szkoły Nr 45 , która została wybudowana w miejscu synagogi na ul.wolborskiej.Jako 7- mimo latek odczuwałem dziwny nastrój tego budynku,pamiętam również kamienice , która sąsiadowała z synagogą.Za oknem miałem kamienicę na ul.Jakuba10. pamiętam też ostatnie budynki przy ul. Nad Łódką.
Fantastyczny film,jestem pod ogromnym wrażeniem,wspaniałej roboty,jednocześnie,zaszokowała mnie ilość domów których już nie ma,oraz ulic,uliczek,szok,tysiące mieszkań,których już nie ma,piękny obraz miasta,który odszedł w niepamięć
Dziękuję pięknie za przywrócenie nam historii tej części naszego miasta. Leon Weintraub, 'Lodzermensz'. Urodzony na ul. Solnej 12, do wojny mieszkał na ul. Kamiennej 2, a w Getcie Litzmannstadt na ul. Jakuba 7 (Rembrandt Strasse)
Jestem Slazakiem ale w Lodzi spedzilem polowe zycia i zawsze czegos mi w nim brakowalo. Teraz wiem, Lodzi brakuje serca, Serca wyrwanego przez Niemcow a zniszczenia dopelnili czerwoni. Dziekuje za film od teraz gdy bede odwiedzal Park Sledzia w myslach bede miec te obrazy.
kiedyś zimą w parku szalało się na sankach i ślizgawce póki nie zniszczyli tego pomnikiem.... Ale drzewo zabaw obok nadal istnieje i oby żyło nadal dając miłe wspomnienia dalszym pokoleniom
Genialny filmik. Kiedyś Łodź była pięknym miastem. Teraz sporo mu brakuje do nowoczesnych metropolii. Mam wrażenie, że więcej szkód od wojen przyniosły temu miastu centra handlowe. W całym mieście straszą puste witryny sklepów a ruch pieszy na ulicach jest praktycznie znikomy. Godzina 18 w środku tygodnia i spotykasz na Kościuszki, Gdańskiej czy paru innych ulicach garstkę osób. Druga sprawa, że Łodzi brakuje tych zabetonowanych rzeczek nad którymi fajnie byłoby posiedzieć przy piwku ze znajomymi.
Łódź była pięknym miastem? Dym fabryk zasłaniał słońce. Smród z zakładów włókienniczych zmieszany że smrodem z rynsztoków unosił się nad całymi kwartałami. Jeszcze w latach 70' trudno było przebywać w pobliżu Parku Reymonta. Staw pokrywała różnokolorowa maź. Na obrzeżach powstawały nowe osiedla, ale centrum straszyło obdrapanymi kamienicami. A jaki zapach charakteryzował targ rybny i okolice jatek? Rozumiem romantyczne nastawienie do historii miasta, ale realizm przedstawiał się zupełnie inaczej. Piękne pałacyki, położone niegdyś wśród parków i lasów to nie obraz ubogiej części społeczeństwa, tracącego zdrowie i życie w fabrykach. Ludzie przy bywali z nieodległych wsi w poszukiwaniu "lepszego życia". Żyli w brudzie i ubóstwie. Mamy jeszcze ślady tego "dobrobytu" i świetności miasta. Kamienice z ubikacją na korytarzu (lub na podwórku), schodami pamietajacymi czasy fabrykantow. Dobrze, że to się zmienia, wszak Łódź była zaraz po wojnie nieoficjalną stolicą Polski.
@@0606solo a teraz mamy dym z rur wydechowych i zapach moczu z każdej bramy oraz rozj…. całe miasto, które jest jednym wielkim placem budowy. Każdy czas ma swój urok i klimat. My nie wyobrażamy sobie życia w tamtych czasach tak samo zapewne jak inni nie będą wyobrażać sobie takiego życia w Łodzi jakie my mamy teraz. Poza tym czasy się zmieniają a kamienice jak nie miały kibli tak nie mają nadal. Mieszkałem 10 lat na Kilińskiego, 20 lat na Piotrkowskiej a teraz mieszkam na Zlotnie. Szczerze, to nie wyobrażam sobie powrotu do centrum miasta. Tam powinni mieszkać ludzie skazani prawomocnymi wyrokami w ramach kary. To o czym piszesz powyżej wcale aż tak bardzo nie odbiega od tego co jest teraz w Centrum.
@@Kpaj nie wiem jak jest teraz. Od wielu lat nie mieszkam w Łodzi. Widzę w necie, że miasto się bardzo zmienia. Każdy remont stwarza trudności, ale miejmy nadzieję, że wszyscy na tym skorzystają.
@@0606solo jeżeli chodzi o remonty ulic, to tak Lódz pomału i w bólach pięknieje. Niestety minusem jest jakość remontu niektórych ulic, gdzie po remoncie wymagają ponownie remontu. Przykład ulica Jaracza. I o ile na ulicach widać te zmiany tak w kamienicach prywatnych nadal panuje średniowiecze.
@@Kpaj to nie jest tylko Polski problem. Jednego roku wyremontowali jezdnię, nowy dywan, ścieżka rowerowa, pomalowane krawężniki. Po roku wymiana elektryki ulicznej (latarnie). Wiosną następnego remont sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. I w ten sposób nawierzchnia jezdni wygląda gorzej niż przed remontem. Ścieżka rowerowa kończy się nagle na pasie jezdni "pod prąd". Przejście dla pieszych do niedawna kończyło się na murze, ale zgodnie z przepisami - 10 metrów od wyjazdu z parkingu. Mam nadzieję, że ten ponowny remont Jaracza był wykonany w ramach gwarancji. O kamienicach można pisać opasłe tomiska. Nie tylko o prywatnych. Fronty wyremontowane, piękne, a wnętrza, oficyny, podwórka... O nich porozmawiamy za 50 lat. 😀
Od razu było widać rękę Adama Brajtera... myślałem, że ktoś po nim ściąga ale nie..arcydzieło. Chlip chlip..dobrze, że chociaż raz wspomniano, że to Niemcy zniszczyli to miasto....
To nie do końca tak. Zajrzyj w Niemieckie plany przebudowy Łodzi. Pomijając ich antysemickie działania, które akurat w tym przypadku rzeczywiście usunęły kawał miasta, mieli w tym planowaniu rozmach skur...ny, cytując klasyka. ;) Gdyby tu jeszcze posiedzieli kilka lat, Łódź byłaby przejezdnym, całkiem ładnym miastem pozbawionym wiecznych korków. Fakt, kosztem zabudowy, ale nie możesz traktować budynków sprzed 70 lat jako zabytków. Niemcy tak o nich nie myśleli i jest to zupełnie zrozumiałe. Pomijając już realną wartość tamtejszych zabudowań...
@@yama3a Cytuje, : ,, Gdyby tu jeszcze posiedzieli kilka lat ''❗To by znaczylo ze w Lodzi Polakow wcale by nie bylo❗Szkoda ze po 1945 r. zarzadcy miasta nie byli w stanie planowo rozbudowac Lodzi . Minelo 75 lat i miasto nic sie nie rozwinelo . A b. szkoda❗ Serdecznie pozdrawiam❗ Klara❗🙋♀️
@@mariuszbolimowski8517 Odbiegasz od tematu❗ Tu o chodzi o nowoczesna, przebudowe, miasta Lodzi❗ 80 lat temu Niemcy planowali to staromodne miasto calkowicie zmodernizowac i zostac' na zawsze . Na Polakow czekala tylko gehenna . Teraz mine,lo 75 lat od zakon'czenia drugiej wojny s'wiatowej i jeszcze daleko nam do s'wietnos'ci .
8:24 Wzmianka o zegarze słonecznym; Co się z nimi stanie,kiedy jako obowiązujący czas zostanie wprowadzony czas letni? Walczmy o zegary słoneczne! Przecież to one pokazują czas naturalny,biologiczny. Wystarczy mały eksperyment: Dowolny obiekt ma najkrótszy cień o godzinie 12:00. Kto nie wierzy,niechaj sprawdzi. Jeśli reforma czasu dojdzie do skutku,wszystkie te zabytki będą przekłamywać o godzinę...a mamy ich niemało; Europa również. Film ciekawy,wiele nowinek o których nie miałem pojęcia!
Exelente video ,pero donde esta mi familia,mi familia esta en el cementerio y en el aire de Polonia ellos dieron su vida para que ustedes la disfruten,solo sobrevivieron cuantro de una familia enorme,siempre los recordare ,mi abuelo vivio en Dolna 19
Having just spend my holiday on Wolborska street in Lodz..this video is one of the most interesting I have seen on UA-cam. What a nice and interesting town Lodz is.
To moje rodzinne miasto ,mimo że życie zmusiło mnie do jego opuszczenia . Znam opisaną jego część , ale czekam na opis Górniaka ,bo tam żyłam jako dziecko : boczne od Napiórkowskiego (dawna nazwa Przybyszewskiego ) Rzgowska,Pabianicka ,Obywatelska ,A tzw.Pietrynę wszyscy znali!
Super film. Piękne wizualizacje. Dziękuję bardzo za kawał dobrej roboty
Bardzo fajny film, jeden z lepszych materiałów o moim mieście Łodzi
WSPANIALY FILM DZIEKUJE LUDZIOM KTORZY GO PIEKNIE ZROBILI
czapki z głów Panowie za ten film!
Dajcie mu OSCARA. Niech świat się dowie jakie to piękne sentymentalne były żydowskie miasteczka w państwie ;;;Polin''''bO TO JUŻ NIE POLSKA.
Jestem łodzianka od wielu pokoleń. Wiedziałam o tym od babci ale dopiero ten film uzmysłowił mi jak to wyglądało naprawdę. Dziękuję Realizatorom za tą możliwość
Świetny film i poruszająca historia. Łódź wydaje się tak dobrze zatrzymana w czasie (wspaniały żywy skansen miasta z przełomu XIX/XX wieku), że łatwo zapomnieć o tym starym wyrwanym sercu i korzeniach miasta sięgających kilka kolejnych stuleci wstecz ale pamięć właśnie o tej dzielnicy powinna być bardzo żywa i podkreślana. Takie filmy na pewno bardzo w tym pomagają.
Ale to jest genialny materiał!
Jestem z okolic Łodzi. Nigdy za wiele nie mówiło się o jej historii w niedalekim Głownie. Miło dowiedzieć się tyle o tym co wyróżnia Łódź od innych miast :)
Dopiero dzisiaj przypadkowo wpadłam na ten film. W Łodzi bywam od czasu do czasu i z wielką przyjemnością poznaję historię tego miasta. Film jest wspaniały 😊 Dziękuję za możliwość jego obejrzenia.
Jestem z Warszawy, ale z przyjemnością obejrzałem ten film. Bardzo profesjonalny montaż, ciekawy komentarz i wiele ciekawych, historycznych informacji. Doskonały film. Dziękuję jego twórcom.
Ogladam ten film raz jeszcze, piec lat pozniej.
Rozrzewnia mnie sie serce. Dzieki raz jeszcze!
Profesjonalna produkcja. Szacunek i gratulacje
Jestem rodowitą łodzianką bardzo dorosłą ale teraz dopiero dowiedziałam się bardzo dużo o swoim mieście dziękuję pięknie 👍👍👍
Such a wonderful film and narration. Thankyou. Its lovely to see my father's birth place.
Regards from Łódź.
@@majkizbajki8032 Thankyou. Regards from uk 😊
Jestem Łodzianka. Już nie mieszkam w Łodzi, ale pamiętam ją jak miała serce, klimat, romantyzm i zapach powietrza też był inny.... Nie przechodzę koło willi Kellera na ul. Gdańskiej- płaczę, widząc co bezduszne miejskie robokopy zrobiły swą
bezczynnością i lenistwem z tej perły. Freski, kominki wykończone bajkowa mozaiką - teraz obiekt nocnych urbexow. Dlaczego mamy oglądać takie filmy a nie zacząć odtwarzać tego w realu ? Dlaczego modernizacja Łodzi za ogromne pieniądze polega na łatwiźnie i bylejakosci zamiast na odbudowaniu tych cacek ? Kilka drzewek i ławeczek dla pijaczyn nie zastąpi tych architektonicznych perełek dzięki ktorym miasto nadal miałoby ten wyjątkowy blask dla turystów, biznesu...Tamtym ludziom chciało sie to tworzyć, a to znaczy że tym już nie. Łódź nie ma szczęścia do odpowiednich zarządzających - z pasją, wizjonerów, łączących biznes z estetyką piękna. Teraz szybko i kopiuj wklej. I cóż że ten film jest piękny gdy miasto przestało być przy zarzadzaniu niewłaściwych ludzi wyjątkowe. Zostaną nam tylko papierowe makiety w Muzeum - jeju, co za osiągnięcie. Tamta Łódź będzie zawsze w moim sercu. Ale życzę tym, którzy nie wysilają się przy jej modernizacji na tyle na ile ona zasługuje aby ich domy de lux stały się takim zaginionym kwartałem.
Jak to dobrze, że już nie mieszkasz w Łodzi, jaka szkoda, że wciąż o niej myślisz. Czepiasz się władz, wspinasz się na wyżyny własnych możliwości - ironizując... Krytyka i marudzenie - zgodnie z jedynie słuszną linią... Zmień czasem program w tv, a zobaczysz, że Łódź zasługuje na więcej. Czy "ławeczki dla pijaczyn" to rzeczywiście jedyna zmiana w mieście, jaką dostrzegasz, prócz - oczywiście - "kilku drzewek"? Szkoda czasu na polemikę z ludźmi tak ograniczonymi w ich poglądach, jednak gdy widzi się komentarz: "Film jest piękny" - który to komentarz dotyczy stworzenia strefy buforowej pomiędzy gettem, a resztą okupowanego miasta - to chciałoby się rzec, że czasem papierowa makieta jest lepsza, niż prawdziwy człowiek, nawet w wersji "de lux", jeśli ów nie wkłada wysiłku w percepcję świata, tylko stosuje zasadę "kopiuj- wklej".
Też jestem łodzianką i jak oglądałam ten film chciało mi się po płakać.
Very informative. As an architect I like the way the 3D drawings become the old buildings. Superimposing the photos on to the sites is very effective too. A city full of culture destroyed during the war.
bardzo fajny film oraz cenny dla każdego kto interesuje się historią Łodzi , trudno o jakieś informacje na temat właśnie tej dzielnicy Łodzi , wreszcie pojawił się ktoś kto pozlepiał poszczególne informacje w jeden kawałek , podziękowania dla autorów:)
Swietny film! Otworzyl mi szeroko oczy!
Wspaniały film.To taki paradoks że wielu łodzian nie wie za wiele o dawnym sercu miasta. Sam od zaledwie kilku lat wiem o tym, że także park był jego cześcią choć zawsze raził dziwny brak pierzei od południa rynku zastąpiony przez drzewa parku.
Bardzo dziękuję za tak ciekawy materiał.
Patrzac na ten film dokumentalny , to sciska w sercu. Ja mialem szczecie mieszkac w Lodzi, kiedy odbywalem studia Jezyka Polskiego, jako warunek pojscia na studia.. Tam poznalem moja przyszla Zone, która do dzis jest moja towarzystka zycia. Bardzo gratuluje Tych co tak bardzo udany dokumento sztworzyli. Dziekuje bardzo za takie przyjemne wspomnienia.
Studiowałeś w Łodzi?
Dziękuję za wspaniały kawałek histori👍
i takich filmów Łodzianom potrzeba :) Ja jestem dumny :)
........brak słów...ŚWIETNA ROBOTA...i święte słowa że mało znany fragment historii..dziś wielu Łodzian mówi że Poznański miał w pałacu "ogródek" i widok na park....miło że pokazaliście Państwo jak to naprawde wyglądało... :)
Urodzilem sie i wychowalem w Lodzi, mieszkalem tu 32 lata i ta kolebka miasta byla dla mnie zawsze Piotrkowska, jakos nigdy nie moglem sie przekonac do historycznej prawdy, ze sercem dawnej Lodzi bylo Stare Miasto, bo w sumie jak, ten wielki park z kamieniczkami z lat 50tych to serce i kolebka tego miasta co powstalo w 1423...? :-) Dopiero jak zaczalem przygladac sie blizej historii tej okolicy, przejrzalem stare plany Lodzi, poznalem historie getta, a wreszcie zobaczylem ten film, wszystko sie poukladalo. Nawiasem mowiac, to troche tak, jakby z Krakowa wyrwac i zaorac caly Kazimierz... Film swietny i chetnie go linkuje w roznych miejscach.
No bajka więcej takich filmów o łodzi
To miejsce snu
rodzinnej Łodzi,
przychodzą starzy,
przychodzą młodzi,
cisza kołysze
serca i myśli,
odchodząc wiem,
że mi się przyśni
przykryta liściem
kolorów jesieni,
kocham ją
nikt mych snów nie zmieni,
zaczarowany świat,
ujęty w tę jedną chwilę,
a ja, jestem jednym z liści
i chyba się nie mylę.
__________________Łagiewniki.2014.Październik
Urodziłem się na Bałutach na starym mieście chodziłem do szkoły Nr 45 , która została wybudowana w miejscu synagogi na ul.wolborskiej.Jako 7- mimo latek odczuwałem dziwny nastrój tego budynku,pamiętam również kamienice , która sąsiadowała z synagogą.Za oknem miałem kamienicę na ul.Jakuba10. pamiętam też ostatnie budynki przy ul. Nad Łódką.
Super. Jak ta Łódź się zmienia😲😲😲
REWELACJA. Od pokoleń mieszkam w Łodzi... a tu tyle nowych informacji. Kawał łódzkiej historii. Dziękuję.
Chapeau bas !!! Dla pomysłodawców, autorów i wykonawców tego materiału.
Park Śledzia to dla mnie wspomnienie dzieciństwa, dobra robota
Świetny film! Obejrzałem z wielkim zainteresowaniem.
Fantastyczny film,jestem pod ogromnym wrażeniem,wspaniałej roboty,jednocześnie,zaszokowała mnie ilość domów których już nie ma,oraz ulic,uliczek,szok,tysiące mieszkań,których już nie ma,piękny obraz miasta,który odszedł w niepamięć
Dziękuję pięknie za przywrócenie nam historii tej części naszego miasta. Leon Weintraub, 'Lodzermensz'. Urodzony na ul. Solnej 12, do wojny mieszkał na ul. Kamiennej 2, a w Getcie Litzmannstadt na ul. Jakuba 7 (Rembrandt Strasse)
Kawał historii. Brakuje filmu typu "Pianista" o Łodzi. Nawet mógłby się nazywać "Lodzermenschen". Pozdrawiam z Łódzi ⛵
Uwielbiam ten film. Urodziłem się na Piwnej i wspomnienie starych Bałut jest dla mnie po prostu magiczne :)
Cóż za zdjęcia, cóż za montaż, cóż za animacje, cóż za realizacja! Majstersztyk!
Zupełnie przypadkiem odkryłam ten film i jestem z tego powodu szczęśliwa. Dziękuję bardzo realizatorom za zrobienie tego filmu
Jestem Slazakiem ale w Lodzi spedzilem polowe zycia i zawsze czegos mi w nim brakowalo. Teraz wiem, Lodzi brakuje serca, Serca wyrwanego przez Niemcow a zniszczenia dopelnili czerwoni. Dziekuje za film od teraz gdy bede odwiedzal Park Sledzia w myslach bede miec te obrazy.
Rewelacyjna produkcja polecam wszystkim Łodziakom :) i nie tylko. Ogromna ilość informacji w 15 minut.
Może minęło tyle lat, ale ta muzyka grana na pianinie jest taka piękna ❤️❤️
Świetna praca, a historycznie bezcenna informacja. Panie Adamie szacunek.
Genialnie wykonane !!!
Z rodziną na Bałutach jesteśmy od 1948r. Od zawsze na zawsze Łódź Bałuty, pozdrawiam seedecznie🖐
Piękna podróż w czasie. Dziękuję.
Thanks for the subtitles, that was really interesting! ✌❤ from Canada
Dobra robota! Dziękuję!
Dziękuję. Piękny film.
Wspaniały powrót do historii,niezwykłe przedstawienie zapomnianych czasów.
Dziękuję za ten film .
Wspaniale! Teraz rozumiem o czym mowil moj dziadek ktory swoje mlode lata spedzil na Wolborskiej.
Bardzo dziękuje za ten film.
Kocham ten film. Jestem co dzien w Parku i zawsze sie zastanawiałam jak kiedyś wyglądało to miejsce
Bardzo przyjemny film. Dziekuje pozdrawiam
Piekny film. Bardzo dziekuje. Urodzilem sie na Balutach. Marynarska 2. Dzieki raz jeszcze.
Również Marynarska :D
Marymarska, pod jakim numerem? :-)
Łodziak domu szuka 🤣
kiedyś zimą w parku szalało się na sankach i ślizgawce póki nie zniszczyli tego pomnikiem.... Ale drzewo zabaw obok nadal istnieje i oby żyło nadal dając miłe wspomnienia dalszym pokoleniom
Bardzo przyjemnie się oglądało film.
Bardzo konkretny film, brawo dla pomysłodawców i twórców.
fantastyczny film, idealnie pokazuje jak wyglądał zaginiony kwartał
Rewelacyjny film. Dziękuję
Świetny materiał! Tego typu rekonstrukcyjne filmy często nieudolnie pokazują zmianę - tu widać wszystko jak na dłoni. Brawo! I dziękuję
Fabryka cukrów i czekolady...jak to słodko brzmi
Dziękuję za ten film.Pamiętam trochę z opowiadań mojej Cioci. Muszę to pokazać moim Wnukom.Jeszcze raz dziękuję i chylę czoła!
Bardzo ciekawy materiał. Szkoda tylko, że nie pojawiło się choćby słowo co stało się z mieszkańcami tej części miasta.
Wspaniały film. Park śledzia, śródmieście to moje dzieciństwo
:-)
Znakomicie zrealizowany, poruszający materiał!
What a wonderful video about amazing city
Napisał prawdziwy łodziak 🤣
Wspaniały film!
Super sprawa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Super film! Jako Łodzianin nie miałem o tym pojęcia!
Bardzo fajny film, jeden z lepszych materiałów o moim mieście Łodzi. Pozdrawiam!
Następny łodziak z krwi i kości 🤣
Naprawdę, dziękuję...
Genialny filmik. Kiedyś Łodź była pięknym miastem. Teraz sporo mu brakuje do nowoczesnych metropolii. Mam wrażenie, że więcej szkód od wojen przyniosły temu miastu centra handlowe. W całym mieście straszą puste witryny sklepów a ruch pieszy na ulicach jest praktycznie znikomy. Godzina 18 w środku tygodnia i spotykasz na Kościuszki, Gdańskiej czy paru innych ulicach garstkę osób. Druga sprawa, że Łodzi brakuje tych zabetonowanych rzeczek nad którymi fajnie byłoby posiedzieć przy piwku ze znajomymi.
Łódź była pięknym miastem? Dym fabryk zasłaniał słońce. Smród z zakładów włókienniczych zmieszany że smrodem z rynsztoków unosił się nad całymi kwartałami. Jeszcze w latach 70' trudno było przebywać w pobliżu Parku Reymonta. Staw pokrywała różnokolorowa maź. Na obrzeżach powstawały nowe osiedla, ale centrum straszyło obdrapanymi kamienicami.
A jaki zapach charakteryzował targ rybny i okolice jatek?
Rozumiem romantyczne nastawienie do historii miasta, ale realizm przedstawiał się zupełnie inaczej. Piękne pałacyki, położone niegdyś wśród parków i lasów to nie obraz ubogiej części społeczeństwa, tracącego zdrowie i życie w fabrykach. Ludzie przy bywali z nieodległych wsi w poszukiwaniu "lepszego życia". Żyli w brudzie i ubóstwie. Mamy jeszcze ślady tego "dobrobytu" i świetności miasta. Kamienice z ubikacją na korytarzu (lub na podwórku), schodami pamietajacymi czasy fabrykantow.
Dobrze, że to się zmienia, wszak Łódź była zaraz po wojnie nieoficjalną stolicą Polski.
@@0606solo a teraz mamy dym z rur wydechowych i zapach moczu z każdej bramy oraz rozj…. całe miasto, które jest jednym wielkim placem budowy. Każdy czas ma swój urok i klimat. My nie wyobrażamy sobie życia w tamtych czasach tak samo zapewne jak inni nie będą wyobrażać sobie takiego życia w Łodzi jakie my mamy teraz. Poza tym czasy się zmieniają a kamienice jak nie miały kibli tak nie mają nadal. Mieszkałem 10 lat na Kilińskiego, 20 lat na Piotrkowskiej a teraz mieszkam na Zlotnie. Szczerze, to nie wyobrażam sobie powrotu do centrum miasta. Tam powinni mieszkać ludzie skazani prawomocnymi wyrokami w ramach kary. To o czym piszesz powyżej wcale aż tak bardzo nie odbiega od tego co jest teraz w Centrum.
@@Kpaj nie wiem jak jest teraz. Od wielu lat nie mieszkam w Łodzi. Widzę w necie, że miasto się bardzo zmienia. Każdy remont stwarza trudności, ale miejmy nadzieję, że wszyscy na tym skorzystają.
@@0606solo jeżeli chodzi o remonty ulic, to tak Lódz pomału i w bólach pięknieje. Niestety minusem jest jakość remontu niektórych ulic, gdzie po remoncie wymagają ponownie remontu. Przykład ulica Jaracza. I o ile na ulicach widać te zmiany tak w kamienicach prywatnych nadal panuje średniowiecze.
@@Kpaj to nie jest tylko Polski problem. Jednego roku wyremontowali jezdnię, nowy dywan, ścieżka rowerowa, pomalowane krawężniki. Po roku wymiana elektryki ulicznej (latarnie). Wiosną następnego remont sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. I w ten sposób nawierzchnia jezdni wygląda gorzej niż przed remontem.
Ścieżka rowerowa kończy się nagle na pasie jezdni "pod prąd". Przejście dla pieszych do niedawna kończyło się na murze, ale zgodnie z przepisami - 10 metrów od wyjazdu z parkingu.
Mam nadzieję, że ten ponowny remont Jaracza był wykonany w ramach gwarancji.
O kamienicach można pisać opasłe tomiska. Nie tylko o prywatnych. Fronty wyremontowane, piękne, a wnętrza, oficyny, podwórka...
O nich porozmawiamy za 50 lat. 😀
Pięknie i ciekawie zrobiony film!
Film cudny!
Super materiał o łodzi
Magiczny film i chcę więcej!
Super 😁👍👍
Od razu było widać rękę Adama Brajtera... myślałem, że ktoś po nim ściąga ale nie..arcydzieło. Chlip chlip..dobrze, że chociaż raz wspomniano, że to Niemcy zniszczyli to miasto....
To nie do końca tak. Zajrzyj w Niemieckie plany przebudowy Łodzi. Pomijając ich antysemickie działania, które akurat w tym przypadku rzeczywiście usunęły kawał miasta, mieli w tym planowaniu rozmach skur...ny, cytując klasyka. ;) Gdyby tu jeszcze posiedzieli kilka lat, Łódź byłaby przejezdnym, całkiem ładnym miastem pozbawionym wiecznych korków. Fakt, kosztem zabudowy, ale nie możesz traktować budynków sprzed 70 lat jako zabytków. Niemcy tak o nich nie myśleli i jest to zupełnie zrozumiałe. Pomijając już realną wartość tamtejszych zabudowań...
@@yama3a Cytuje, : ,, Gdyby tu jeszcze posiedzieli kilka lat ''❗To by znaczylo ze w Lodzi Polakow wcale by nie bylo❗Szkoda ze po 1945 r. zarzadcy miasta nie byli w stanie planowo rozbudowac Lodzi . Minelo 75 lat i miasto nic sie nie rozwinelo .
A b. szkoda❗
Serdecznie pozdrawiam❗
Klara❗🙋♀️
@@klaramayer9254 jest Izrael to wszyscy tam mieszkają..i bardzo dobrze
@@mariuszbolimowski8517
,, CI LUDZIE '' mieszkaja na calym Globe 🌐 ❗ 🤣 😂 😅
@@mariuszbolimowski8517
Odbiegasz od tematu❗
Tu o chodzi o nowoczesna, przebudowe, miasta Lodzi❗
80 lat temu Niemcy planowali to staromodne miasto calkowicie zmodernizowac i zostac' na zawsze . Na Polakow czekala tylko gehenna . Teraz mine,lo 75 lat od zakon'czenia drugiej wojny s'wiatowej i jeszcze daleko nam do s'wietnos'ci .
Děkuju za tento film! Je byl moc zajímavé!
Świetny film, muszę w końcu odwiedzić Łódź! :)
Warto odwiedzić
Świetna robota!👌🤩
8:24
Wzmianka o zegarze słonecznym;
Co się z nimi stanie,kiedy jako obowiązujący czas zostanie wprowadzony czas letni?
Walczmy o zegary słoneczne!
Przecież to one pokazują czas naturalny,biologiczny.
Wystarczy mały eksperyment:
Dowolny obiekt ma najkrótszy cień o godzinie 12:00.
Kto nie wierzy,niechaj sprawdzi.
Jeśli reforma czasu dojdzie do skutku,wszystkie te zabytki będą przekłamywać o godzinę...a mamy ich niemało;
Europa również.
Film ciekawy,wiele nowinek o których nie miałem pojęcia!
i tak, dzięki epoce dronów, nareszcie można nauczyć dziecko pokochać historię swojego miasta...
A może pokażmý dzieciom nasze miasto!!!
Exelente video ,pero donde esta mi familia,mi familia esta en el cementerio y en el aire de Polonia ellos dieron su vida para que ustedes la disfruten,solo sobrevivieron cuantro de una familia enorme,siempre los recordare ,mi abuelo vivio en Dolna 19
Regards from Łódź Poland
Nie znam dokładnie Łodzi ale film robi wrażenie. Piękne
Aż sie popłakałam,i teraz Łódz straciła charakter i siłę.
Świetna robota!
Nie mieszkam w Łodzi, ale i tak, bardzo ciekawy film
Having just spend my holiday on Wolborska street in Lodz..this video is one of the most interesting I have seen on UA-cam. What a nice and interesting town Lodz is.
To moje rodzinne miasto ,mimo że życie zmusiło mnie do jego opuszczenia . Znam opisaną jego część , ale czekam na opis Górniaka ,bo tam żyłam jako dziecko : boczne od Napiórkowskiego (dawna nazwa Przybyszewskiego ) Rzgowska,Pabianicka ,Obywatelska ,A tzw.Pietrynę wszyscy znali!
Swietny film wielkie dzieki.
thank you for this insightful video. i very much enjoyed visiting the city of lodz and hope to get back there one day.
Do, return.
Great presentation. Thank you.
😂Łodziak
piekny film
Szacunek.
rewelacja
Film -mistrzostwo świata.
super film. moze w koncu ktos staw posprzata