Sam problem wyłączania się falownika można złagodzić używając baterii np w postaci bufora ciepła oraz bojlera. Jeśli prąd nie może być oddany to chociaż można by go w części spożytkować na cwu lub wodę w buforze. Wiadomo że teraz jest ciepło ale spore uzyski można mieć też w sezonie grzewczym jeśli jest słonecznie, a jeśli ktoś ma ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe to ogrzeje dom wodą od 35 stopni. Nie wiem czy normalne falowniki pozwalają na autokonsumocje podczas zbyt wysokiego napięcia w sieci, ale hybrydowe działają nawet w przypadku braku prądu.
Faktycznie to najlepszy odcinek (albo jeden z kilku naprawdę dobrych) poruszający ten narastający problem. Oby PGE i inne zakłady szybko ten problem rozwiązały bo zaraz pojawi się coś w stylu "anuluj mandat" :-)
@@rafalstr-b5u myślę że jak użytkownicy i posiadacze PV będą nachalnie zgłaszać zbyt wysokie napięcie to prędzej niż później zakłady energetyczne ogarną ten temat. Pewnie pójdzie to z kieszeni podatników...
@@BulkazMaslem nic to nie da. Myślisz że ktoś się tym przejmuje. Mogę napisać że na pewno nie, ponieważ stanowiska obsadzane są politycznie. Na dzień dzisiejszy nie ma wizji ani planu. Tzn coś tam się buduje i modernizuje ale jest to kropla w morzu. Za duża rotacja nazwiskami aby ktoś się tym naprawdę przejmował
@@rafalstr-b5u tak niestety jest ale trzeba o swoje walczyć. Jeżeli napięcie przekracza dopuszczalne prawem parametry to tak być nie może i trzeba to zgłaszać. Jedni będą to robić, inni stwierdzą że tak być musi i odpalą "Życie pod zastaw"/"Barwy szczęścia" bo im PV na TV z wystarcza.
Tylko trzeba też pamiętać, że im wyższe napięcie w sieci tym wyższe zużycie energii urządzeń w domu. Nie tylko u prosumentów, ale także u sąsiada, który fotowoltaike nie posiada, żywotność tych urządzeń także jest niższa. Najlepiej jest aby zakład energetyczny zmienił napięcie na odczepach w transformatorze. Winą tego wszystkiego są falowniki na jedną fazę i wszyscy ładują ten prąd do jednej fazy nie sprawdzając na której fazie jest większe zużycie energii, lepiej jest sprawdzić na której fazie mamy podłączone gniazdka w domu, na której na sąsiad gdzie są urządzenia które biorą dużo prądu i tam się podłączyć, można wymienić falownik na 3 fazy, można zmienić kabel o większym przekroju między falownikiem a licznikiem. Gorzej będzie, jak sąsiad też sobie zainstaluję PV, bo zauważy, że zużywa więcej prądu przez to, że inny sąsiad podnosi napięcie a nie wie, że przez to więcej będzie płacić za prąd.
To zależy od urządzenia, miernika itd. Jeżeli licznik jest mierzy za pomocą cewki Rogowskiego, to tak, ale nie zużywa więcej energii, tylko zawyża licznik na wszystkich urządzeniach związane z mocą bierną indukcyjną. Czyli oświetlenie LED, komputery...
@@PaweLenk w zasadzie wszystkie urządzenia z przetwornicami powinny sobie radzić od 110V do 250V (na większości jest to napisane). Ja posiadam lodówkę z falownikiem i jej również nie powinno grozić uszkodzenie przy wyższym napięciu.
Spotkała mnie też przygoda z wyłączniem się instalacji PV. Zaraz po zamontowaniu mój falownik firmy Omnik zaczął się resetować a nawet całkowicie wyłączać i wtedy już ręcznie trzeba było wlączać go. Oczywiście było to wkurzające jak przy pięknej pogodzie instalacja nie produkowała prądu, bo nie uruchamiała się sama (a nikt z domowników nie zauważył, że całość "stoi"). Wezwany serwisant trzykrotnie coś tam zmieniał ale nie było poprawy. W końcu się zdziwiłem bo u mojej bramy stanął autentyczny chińczyk :), który ogarnął temat zmieniając coś w związku z częstotliwością i maxymalną mocą, bo teraz falownik nie daje więcej nić 5000W (no i taka wersja jest zainstlowana ale wcześniej potrafił przekraczać tą liczbę)
PROSZĘ nie używajcie stwierdzenia energia się magazynuje - CYFERKI kWh się magazynują - no chyba że ktoś ma odpowiednie akumulatory ale tych są jeszcze promile
A czy na pewno jest to rozwiązanie obniżanie napięcia na transformatorze ?? Z mojego punktu widzenia problemem nie jest podwyższone napięcie na transformatorze a brak komunikacji pomiędzy falownikiem a transformatorem jak i sama automatyzacja transformatora ( w momencie gdy falownik potrzebuje oddać prąd do sieci powinien* komunikować to transformatorowi a on obniżyć napięcie gdy ten tego potrzebuje / lub też podwyższyć gdy jest takowa potrzeba ) czy obniżenie napięcia w transformatorze nie spowoduje sytuacji odwrotnej w dni krótkie ( np zimowe ) czy nie będzie wtedy zapotrzebowania na wyższe napięcie gdy dostawcy fotowoltaiczni w nocy nie będą produkować energii ... ?
Prosument to gość produkujący energię w słoneczny dzień a po zachodzie pali węglem w Bełchatowie albo w Turowie. Sieć energetyczna w Polsce szczególnie na wsi jest w stanie agonalnym. Trafa i aluminiowe druty na drewnianych słupach z czasów Gierka albo pamiętające Gomułkę. Na mojej ulicy w ostatnim roku ludzie zamontowali 12 instalacji PV.I zaczął się cyrk. W maju były dni ,że napięcie dochodziło do 270V (są tacy spryciarze co wciskają do sieci nawet jak jest 260V)a były też dni co lało tygodniami i w nocy u mnie było 170V( jestem na końcu przy lesie).W słoneczny dzień palą się telewizory, płyty kuchenne. Starsi mieszkańcy przeklinają "przez te czarne szyby co dali na dachy ,boję się włączyć telewizor bo się spali" Jest dobre lekarstwo na prosumenckie jęczenie. Jak nie masz magazynu energii to oddamy ci 50% to co posłałeś. Jeżeli masz magazyn równy mocy instalacji PV oddamy 80%.Jeżeli masz magazyn dwa razy większej od mocy instalacji PV oddamy 95%.Tak już jest w niektórych krajach i to nas czeka. W tym roku rezygnuję z usług Tauronu. Niech zabiorą licznik i zaplombują skrzynkę. Od trzech lat mam pełny Off-Grid. 10 kWp na stojakach w ogrodzie i baterię 36kWh.W fatalnej pogodzie ładuję akumulatory przez kilka godzin cichutkim generatorem 6kW zasilany gazem z butli ale takie dni to kilka dni w roku.
Witam kolejny ciekawy temat na szczescie u mnie 245 v nie przekracza jakies 2 tygodnie temu padla apka Fusion solar w niej szlo bez problemu wszystkie parametry zmienic w nowej wersji mniej ustawien i brak temperatury wewnetrznej falownika przypadek ???
Szkoda że instalatorzy fotowoltaiki nie mówią o minusach takich instalacji - większe zużycie energii , krótsza żywotność sprzętu domowego, wyłączanie się falowników w słoneczne dni, wpływ falowników zamontowanych u sąsiadów na pracę całej sieci... Na taką pracę ma wpływ bardzo wiele czynników. Po zgłoszeniu w słoneczny dzień do Zakładu Energetycznego faktu zawyżonego napięcia na trafo Pogotowie obniżyło napięcie - tego samego dnia wieczorem było drugi raz i podnosiło napięcie , bo gdy przestała produkować fotowoltaika na końcu obwodu było za nisko i pompy w hydroforni blokował próg podnapięciowy, Przestała działać również przepompownia ścieków zasilana z tego obwodu niskiego napięcia. Mieszkańcy nie mieli wody i nie było odbioru ścieków. Już słyszałem od instalatorów fotowoltaiki sugestie żeby obniżyć tylko jedną fazę na transformatorze, że to wszystko wina Energetyki. Sugeruję, by instalatorzy najpierw ocenili szansę na przyszłą pracę potencjalnej instalacji w oparciu o uwarunkowania techniczne - moc trafo, przekrój i typ linii zasilającej , ilość instalacji OZE wpiętej do sieci, poziomy napięć bez instalacji. Bardzo podobają mi się filmy Pana Waldemara choć nie ze wszystkim się zgadzam. Ale jeśli chodzi o prowadzącego - jak słyszę o prądzie w Voltach to odsyłam do podręcznika z fizyki na poziomie gimnazjum.
Ktoś już tu zauważył: to energetyka ma zadbać o odbiór "prosumenckiej" energii tak, by zachować właściwe parametry sieci niskiego napięcia. Tyle, że to będzie kosztować. Koło się zamyka, bo energetyka nie pali się wydawać kasy na ani na modernizację, ani na magazyny energii, ani na zieloną energię.
@@marekrzaca1488 Po co komu cała ta fotowoltaika, która produkuje prąd w okresie, kiedy jest nadmiar prądu wytwarzanego z węgla, czyli w okresie letnim, a nawet w tym okresie mogą być zburzenia związane z pogodą?
bardzo dobry odcinek, tlumaczy tematy ktore sa omijane przez promujacych fotowoltaike, mieszkam na wsi na linii gdzie jest kilka duzych instalacji na dachach domow jednorodzinnych, sam rowniez taka posiadam (8.2 kW), falownik 3 fazowy, w godzinach 10-13 w sloneczny dzien napiecia potrafia byc na fazach kolejno: 253, 253, 257, nawet wlaczanie piecyka elektrycznego w celu upieczenia kurczaka (pobor 3kW) nie wystarcza. Podejme jeszcze dwa ciekawe tematy tutaj: 1. prawie kazda osoba ktora montuje na domu instalacje fotowoltaiczna jest wprowadzana w blad przez instalatorow ktorzy mowia ze mozna magazynowac energie przez rok, na mojej fakturze z PGE nie ma pozycji zmagazynowanej energii, okres rozliczeniowy jest jednoczesnie okresem w ktorym energia zostala odebrana, okres ten mial byc 12 miesieczny (teoria), w praktyce byl 2 miesieczny, udalo sie zmienic na 6 miesieczny telefonem do PGE, aczkolwiek juz slyszalem ze okres ten ma zostac wszystkim zmieniony na 2 miesiace bez mozliwoscia podniesienia, ma to olbrzymi wplyw na oplacalnosc fotowoltaiki, a teraz doswiadczenia z innego kraju czyli z anglii: tam rowniez byla bardzo promowana fotowoltaika i byly doplaty, nastepnie byly zmieniane okresy rozliczeniowe stopniowo az wynosza one ZERO, jednoczesnie zmieniano wspolczynnik ktory w Polsce wynosi aktualnie 0.8 (tyle energii mozna odebrac wzgledem energi oddanej do sieci), stopniowo to bylo w anglii zmieniane kolejno byly to wartosci 0.8 pozniej 0.5, pozniej 0.35 a na koncu 0. Osoby ktore mialy juz instalacje fotowoltaiczna zalozona z doplat nie mialy wyjscia tylko musialy instalaowac drogie akumulatory typu Tesla Powerwall i temu podobne ktorych okres splaty jest 10 lat a okres gwarancji rowniez 10 lat, skonczy sie to wszystko rozwiazaniem takim jak w USA tzn. ludzie beda ogrzewac wode w zbiornikach grzalkami na prad staly, i w ten sposob beda magazynowac energie w systemach calkowicie odcietych od sieci. Jeszcze taka ciekawostka mam laptopa znanej firmy z logiem jabluszka (nie moj, firmowy), zasilacz od tego laptopa ma wbudowane sprawdzanie napiecia ktore dostaje z gniazdka, bywaly juz sytuacje takie ze napiecie przekraczalo 253 dzieki czemu moja bateria w laptopie sie nie laduje (gdy laptop otrzymuje nieprawidlowe napiecie to wchodzi w taki tryb ze tylko jest zasilany energia z gniazdka ale nie laduje baterii aby jej nie uszkodzic a to z kolei moze prowadzic do kolejnego wniosku: akumulatory typu Tesla Powerwall pewnie nie wytrzymaja 10 lat dostajac zbyt wysokie napiecie.
No tak jest, nie mogą wszyscy być producentami energii. No bo wtedy w dzień słoneczny nie ma co robić z energią nawet gdybyśmy elektrownie wyłączyli. A w zimę czy też w nocy producenci będą oczekiwać, że elektrownia wyprodukuje prąd i będzie im ten prąd zwracała. Ale kto za to będzie płacił? Płacić będą tylko ci co jeszcze nie zainstalowali paneli. Ale jak długo? Albo się wkurzą i zmienią prawo, co właśnie się już dzieje albo założą też panele.
To znacznie wydłuża czas zwrotu. Dodatkowy problem z panelami które potrafią się sypnąć po 10 latach stawia przede mną ważne pytanie, czy nie zainwestować tych pieniazkow jakoś inaczej.
Dzięki za odcinek, nie dam in spokoju będę dzwonić do oporu, Tylko czy nie da się normalnie tylko trzeba "wojować"? Mam gwarancje odbioru energii i co z tego?
@na prąd. Też się nad tym zastanawiam. Mamy przecież już elektroniczne liczniki u wielu dostawców, które można monitorować. Dlaczego dostawcy sami tego nie monitorują? Mamy XXI wiek. 😆
@@Rob-Sam jak już przeanalizują dane to nie posiadają technicznej możliwości "puścić" tej nadwyżki dalej niż do najbliższego transformatora . To tak jak byś reklamował w dzikim kraju zwanym Polska nowy samochód że widziałeś w katalogu pisało że po mieście spala 5,4 L a Tobie spala 7,5 L nie wygrasz sprawy .
no a pytanie do jakiegoś elektryka średnich napięć jeśli to czyta.... Czy nie można po stronie pierwotnej ( ze względu na mniejsze prądy) tego trafo z 15kV/230V nawinąć kilka zwojów więcej (ok 10%) i dołączać te zwoje w momencie kiedy sieć jest przeciążona , zrobić jaki sterownik monitorujący sieć w kilku punktach za trafo , który wysyła sygnał przez wifi albo nawet kablem na wysokiej częstotliwości ?? Kiedy gdzieś w sieci pojawia się U> 253V automatycznie odpowiednie przekaźniki lub jakieś triaki czy tyrystory dołożą po stronie pierwotnej 10 % zwojów i np z 240 za trafo napięcie zmieni się na 220 V, natomiast gdy po zachodzie słońca w którymś punkcie sieci napięcie będzie niższe niż 207 V zwoje znów się wyłączą ? Moim zdaniem sprawę by załatwiała też zróżnicowana cena prądu która elastycznie się zmienia w zależności od napięcia w sieci ... Im wyższe napięcie w sieci tym prąd tańszy - ludzie nauczyli by się wtedy wykorzystywać energię odnawialną i dostosować swoje zużycie do produkcji .. Sieć nie powinna być Taurona czy Enei ale powinna być państwowa i każdy kto wprowadza tam swoją energię powinien mieć za to płaconą kasę . Ceny zaś za kWh powinny zmieniać się jak na giełdzie . Kiedy jest wprowadzane za dużo i napięcie rośnie cena powinna malec a za mało, cena powinna rosnąć, wtedy np biogazowniom opłacałoby się dostarczać prąd tylko wtedy gdy nie ma słońca i nie wieje, ludzie nauczyli by się wykorzystywać energię wtedy kiedy jest słońce i wiatr. Ludziom opłacałoby się budować duże elektrownie słoneczne i wiatrowe i w ten sposób rzeczywiscie odeszli byśmy od węgla , bo tak jak to jest do teraz to chyba dopiero w 2200 roku.
Witam. Mam fotwoltaike 6480 W I falownik sofar solar 10kw czy normalne jest że przy idealnej pokodzie i kącie nachylenia około 18 st. Nie mogą przekroczyć 5000w ładowania? Jakbyś znalazł czas to b.proszę o odpowiedź lub podpowiedź co mogę na ten temat poczytać lub obejrzeć. Dziękuję za fajny kanał pozdrawiam Andrzej
@@PompaCiepłaiPV To zakład energetyczny powinien się martwić co zrobić z energią elektryczną którą zobowiązał się odbierać zgodnie z umową kompleksową.Za przechowywanie energi pobiera 20 procent wprowadzonej energii elektrycznej
Najtańsze akumulatory można ładować 1000 razy i kosztują ok 800 zł za kWh, przy założeniu że sam sobie to wszystko zamontujesz itp . Jeśli więc tak, to przeliczając za kWh zgromadzonej mocy zapłacisz ok 80 gr. A za prąd z sieci ok 65 gr . Czyli gromadzenie prądu jak na razie jest droższe niż ciągnięcie go z sieci.... ale może to się zmieni gdy akumulatory stanieją..
Witam mam pytanie jaki wyłącznik rocznicowo prądowy do inst.offgrid 5Kw na AC ,12 paneli x 375w ,czy wył.nadpradowy25A wystarczy oraz jaki ogranicznik przepięć na 230v.dzieki
Zakłady energetyczne są od utrzymania parametrów sieci zarówno jak rośnie zapotrzebowanie na energię czy lokalny odbiór produkcji. Biorą za to kasę od każdej kilowatogodziny. Przecież jak powstaną nowe domy w jakimś rejonie albo ludzie kupią sobie czajniki elektryczne lub PV to muszą zapewnić parametry w sieci. Albo wymienić przewody postawić drugi trafo. Czasy że przez wieś szły cztery cienkie pajęczyny mamy już za sobą. Nie można im odpuszczać bo po ta właśnie są. Każdy ma określoną moc przyłaczeniową i nie może się zastanawiać czy włączyć w domu piekarnik czy odebraną PV.
Nastawienia przekładni transformatora to jedna strona medalu, druga to obecność innych prosumentów w sieci. Falowniki nawzajem się "blokują" bo każdy musi podbić napięcie żeby wpuścić prąd do sieci. Jedna rada dla przyszłych prosumentów - inwestujcie w falowniki hybrydowe. Tych problemów z napięciem będzie w skali kraju niedługo na tyle dużo, że operatorzy systemów dystrybucyjnych przestaną "magazynować" waszą wyprodukowaną energię, a wtedy zacznie się boom na magazyny energii. Obecnie cena baterii akumulatorów jest dość znaczna, ale trend niedługo zacznie się obracać i warto być wtedy przygotowanym - bo po co zmieniać falownik i wyrzucać kolejne pieniądze. Ot taka rada od człowieka z branży :)
Czesc ! Mam pytanie: planuje fotowoltaike 10 kwp - tylko ,ze po "tej stronie " transformatora jest tylko 5 gospodarstw domowych , nic nie szkodzi , ze tak malo???
Falownik nie podnosi napięcia. Falownik dostosowuje napięcie do tego panującego w miejscu gdzie jest podłączony a wprowadzanie napięcia do sieci odbywa się poprzez przesunięcie fazowe pomiędzy napięciem sieciowym a napięciem generowanym przez falownik. Zjawisko podnoszenia napięcia polega na tym że w momencie "wtłaczania" energii do sieci zmniejsza się prąd w obwodzie lub zmienia się kierunek jego przepływu i dlatego napięcie się ponosi. Spadek napięcia wprost zależy od prądu płynącego w obwodzie, kierunku przepływu tego prądu , długości obwodu i przekroju przewodów. W ekstremalnym przypadku gdyby w danym momencie nie było żadnego poboru prądu w obwodzie a tylko produkcja energii z fotowoltaiki, prąd popłynie w kierunku stacji transf. dochodzi do wzrostu napięcia o taką samą wartość o jaką napięcie spadłoby w przypadku poboru prądu o tej samej wartości co wynosi produkcja z fotowoltaiki. Pojedyncza mikro instalacja nie jest w stanie znacząco wpłynąć na zmianę napięcia linii średniego napięcia zasilającej konkretną stację transformatorową. Oczywiście napięcie linii średniego napięcia jest automatycznie regulowane w przypadku spadku napięcia na GPZ ale tu wchodzą w grę zupełnie inne moce. Napięcie na transformatorze zmienia się w zależności od obciążenia całego systemu elektroenergetycznego (pory dnia, święta itd.) W związku z tym gdyby spadek napięcia w miejscu przyłączenia (powiedzmy 300m od stacji) wynosiłby 5% przy odbiorze mocy 20kW to w przypadku braku odbioru i nadprodukcji energii z fotowoltaiki w obwodzie wynoszącej 20kW napięcie w puncie przyłączenia podniesie się samoistnie o tę samą wartość czyli 5%. Zjawisko to można by nazwać "odwróconym spadkiem napięcia" w wyniku zmiany kierunku przepływu prądu elektrycznego. Mówienie że falownik podnosi napięcie nie jest prawdą, napięcie samoistnie się się podniesie w wyniku procesów które opisałem powyżej. FIZYKA !!!!!!!!!!!
Powinieneś dodać, że zakład nie zawsze może zmniejszyć napięcie na trafo, ponieważ u ostatniego odbiorcy bedzie poniżej normy. Dodatkowo to prosument zwiększa napięcie a nie zakład energetyczny. Na koniec dodam, że w naszym rejonie trzeba jechać osobiście, bo nikt telefonów nie odbiera...
Ale ten sam prosument obniża to napięcie obciążając sieć odbiornikami w domu. Zakład energetyczny przyłączając instalację PV, wyraża zgodę na jej działanie i wpływ na sieć energetyczną, więc musi zapewnić odpowiednie warunki pracy WSZYSTKICH urządzeń, w tym urządzeń wytwórczych.
@@rafadmochewicz6297A wytwórca przyłączając się do sieci dystrybucyjnej musi dostosować parametry wytwarzanej energii elektrycznej do obowiazujacych przepisów czy napięcie 230V +10% i -10%, czyli w przedziale 207-253Vn a nie 254V i więcej jak to jest w takich sytuacjach, gdzie PV się wyłącza
Zgłosić do PGE o obniżenie napięcia na transformatorze. U nas był ten właśnie przykład że druga linia była z domem PV i prąd z paneli zawyżał na całej sieci transformatora napięcie
Najciekawsze jest to, że na temat eneergetyki wypowiadają się ludzie którzy nigdy nie zaprojektowali transformatora, nie mówiąc o wykonaniu choćby jakiegoś zasilacza czy prostownika do ładowania akumulatorów. Jednym słowem: Ze względu na straty energii, transformatory buduje się tak że uzwojenie wtórne posiada więcej zwojów niż wynikało by z prostego przeliczenia prądu i napięcia. Dlatego sieć odbiorcza nie jest w stanie zasilić sieci SN poprzez transformator SN/NN. Do tego trzeba zostać producentem i posiadać osobny transformator uzwojony do odwrotnej transmisji energii. U1/U2=z1/z2. Aby wyrównać straty strumienia magnetycznego, uzwojenie z1 ma o 5% mniej zwojów, a uzwojenie z2 o 5% więcej. Od tej wartości można zaczepami skorygować przekładnię w granicach +-15%, ale jest to skokowa regulacja służąca do jednorazowego dopasowania parametrów zasilania. Tego się nie przeskoczy telefonem do zakładu energetycznego. Po to wymyślono dopłaty, a energetyka chętnie przyłącza, żeby odciążyć elektrownie w dzień, a w nocy sprzedawać, a nie oddawać energię.
Panie kolego, z całym szacunkiem ale piszesz Pan jakieś herezje. Transformator działa w obydwie strony. Ukończyłem wydział Elektryczny na Politechnice i gdybym na egzaminie z Maszyn Elektrycznych powiedział profesorowi, że transformator działa tylko w jedną stronę a w drugą nie, to by mnie chyba wyrzucił bez możliwości poprawki. Cały sens produkcji energii elektrycznej przez prosumentów jest w tym, że w słoneczny dzień energia elektryczna jest wysyłana do systemu elektroenergetycznego. Całego systemu a nie tylko na poziomie linii nn za transformatorem. Gdyby było tak, jak Pan mówisz to w słoneczny dzień w południe, kiedy pobór energii jest niski (ludzie są w pracy), jedna czy dwie instalacje PV wyprodukowałyby energię potrzebną dla wszystkich domów, podłączonych do wspólnej stacji trafo. A reszta falowników musiałaby się wyłączyć. A przecież tak nie jest. Zresztą, tu jest najlepszy dowód: ua-cam.com/video/-26doMIAVPM/v-deo.html&ab_channel=PaneleFotowoltaiczne
Niestety nie ma to znaczenia. Przez pierwsze pół roku bylem podpięty pod trafo oddalone ok. 1200m i bylem ostatni na sieci. Falownik w miare słoneczny dzień wyłączał sie 10-15 razy. Obecnie - po moich monitach - przepięli mnie pod trafo oddalone ok. 300m ale rowniez jestem ostatni na sieci i w ostatni sloneczny dzien falownik wylaczyl sie 7 razy. Kupiłem takie urzadzenie ktore mam stale podpięte do gniazdka z apką na telefon i stale monitoruje napięcie i wychodzi ze w sloneczny dzień mam najczęściej 250-255V, w pochmurny dzien 245-248V, w nocy kiedy chodzi pompa ciepła mam najczęściej 240-245V.
Obniżenie napięcia na odczepach transformatora to jest rzeźba po pierwsze osoby zamieszkujące dalej od transformatora będą miały zaniżone napięcie po drugie zimą osoby zamieszkujące dalej od transformatora będą miały poniżej normy 10 procent jak uruchomicie wasze pompy ciepła.l wtedy tel do ZE o podwyższenie napięcia błędne koło .To falowniki zawyżają i robią bałagan w sieci dlaczego ma cierpieć osoba nie posiadająca PV to posiadacz PV powinien być po części odpowiedzialny za urządzenie .Urządzenie powinno być tak opracowane żeby nie zakłócało pracy i powinno posiadać odpowiednie certyfikaty tyle.Pozdrawiam. Jest wyjście Nowak w dni parzyste Kowalski w nieparzyste😀😀😀
I tak właśnie jest falowniki wyłączają się jak napięcie osiąga graniczne 253 volty. Tylko że w umowie prodsumenckiej ZE zobowiązuje się do odbioru nadwyżki produkcji dlatego muszą o to zadbać.
@@Rey1996pl ale chyba o określonych parametrach. Jak podajesz pow. 253V to przekraczasz parametr jakościowy i nie muszą takiej energii odbierać. Przynajmniej nie powinni. Dlaczego inni klienci ZE mają się zrzucać na modernizację infrastruktury, bo Ty chcesz wprowadzić do systemu określoną moc ?
@@bartekbozek1 napięcie jest wyższe tylko dlatego że infrastruktura nie pozwala na odbiór energii. A na to nie zrzucają się wszyscy, tylko ZE ma o to zadbać, z dwóch powodów. Po pierwsze prosument też płaci za to rachunki, a po drugie to dzięki prosumentom pozostali konsumenci mają niższą cenę energii, bo gdyby nie prodsumenci to Polska płaciłaby jeszcze wyższe karty za emisję CO2 na cele energetyczne.
@@bartekbozek1 a i jest jeszcze kwestia mocy jaką mamy w umowie z ZE. Nie mogę mieć większej instalacji niż wynosi moja moc przyłączeniowa, a jak moc jest odpowiednia i ZE pozwoli mi na przyłączenie instalacji to również muszę zagwarantować mi odbiór nadwyżki produkcji.
Czy licznik 2 kierunkowy Cyfrowy moze oszukiwac? Zawyżać ilosc pobranego pradu, jak mozna temu przeciw dzialac, czy sa metody by bylo sprawiedliwie przy rozliczeniu, jak udowodnic dostawcy pradu problem i zwrot pieniedzy? Dzieki prosze o podjecia tematu na yt, pozdrawiam
Hybrydowa instalacja by była rozwiązaniem dla zbyt wysokiego napięcia. Wtedy ładujemy akumulator i obniżamy napięcie. Wieczorem korzystamy z przydomowego magazynu energii zamiast pobierać z sieci i więcej odłożymy na zimę.
Odłożysz na zimę jak wyślesz do sieci. 10kw magazyn Energi to koszt około 30tys zł a 10kw fotowoltaika potrafi wytworzyć w słoneczny dzień nawet 50kwh więc ten magazyn nie wystarczy na długo do tego jeśli nie zużyjesz tej energii z magazynu to nastepnego dnia tego manewru już nie powtorzymy
@@notoco1199 10kWh to koszt 30tys lub 4-5tys. Zależy kto ile ma zamiar wydać. Zamysł jednak jest taki by korzystać z takiego magazynu. Przy dobrze dobranej instalacji od wiosny do końca września jesteśmy w stanie korzystać z energii bez znacznego pobierania z sieci. Jak mamy naladowany magazyn to więcej wyślemy do sieci. Na starych zasadach to jest dobre rozwiązanie. Na nowych odpuścił bym wysylanie do ZE, ale za wcześnie na takie deklaracje.
@@notoco1199 Zapraszam do mnie na kanał a zagadka zostanie rozwiązana. Dobrze też zajrzeć do sekcji komentarzy i osób które też mają swoje magazyny, znacznie większe i nie są milionerami.
Hej, poleci ktoś sprawdzone gniazdko smart, które poprawnie wskazuje napięcie w sieci? Ja mam GOSUND SP111 i zakres pomiaru napięcia kończy się na 249.8v.
Na stronie taurona pisze: "Żeby ograniczyć wyłączanie się mikroinstalacji, można skorygować jej ustawienia. Może to zrobić jedynie jej instalator. Powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jej ustawienia są zgodne z prawem europejskim [3] oraz wymaganiami Operatora Systemu Dystrybucyjnego [4]. Jeśli ustawienia spełniają wymagania, a mikroinstalacja nadal się wyłącza, instalator powinien włączyć funkcję sterowania mocą bierną. Może ją uruchomić w jednym z trzech trybów: sterowania mocą bierną w funkcji napięcia na zaciskach generatora (tryb Q(U) jako tryb podstawowy, sterowania współczynnikiem mocy w funkcji generacji mocy czynnej (tryb cos φ (P)), jako tryb alternatywny, cos φ stały, nastawiany w granicach od cos φ = 0,9ind do cos φ = 0,9poj, jako tryb dodatkowy." Czy to coś da zmiana tych ustawień? Bo mój falownik sam sobie wszystko ustawia???? Czy to ściema taurona?
To teraz trzeba się przyjrzeć transformatorom. Jaka teraz jest technologia tych urządzeń ? bo pamiętam czasy 80 dziesiąte, jak często wywalało prąd. Ja w tym roku też montuje 6 kW on gride
Witam. Mam pytanie odnośnie podłączenia paneli słonecznych, czy to działa podobnie jak z akumulatorami, że jak podłączymy szeregowo to zwiększy się napięcie, a jak równolegle to pojemność? jestem amatorem jeśli chodzi o wiedzę z tego zakresu, a chciałbym wiedzieć więcej chcąc myśleć o zakupie fotowoltaiki ;) z góry dzięki za odpowiedź
A co się stanie jeżeli w każdym z przykładowych 10-ciu gospodarstw powstanie fotowoltaika produkująca nadwyżki energii? Kto to odbierze i jak? czy trafo odda nadwyżkę do sieci 15 KV?
Wyłaczą się falowniki. Nie pojdzie za trafo bo musialoby skoczyć wyżej i przebić niejako "pod prąd" trafo i wpompowć do sieci średniego napiecia. Cala bajka rozgrywa się wyłącznie w strefie niskiego napiecia po transformatorze. Musi być odbiór inaczej fakowniki staną. Swoją drogą jakość przdu z falowników to syf i śmieci harmoniczne, o pradzie biernym nie wspominają
Falownik chyba wyłącza się też dlatego że jak za wysokie napięcie w sieci to niezdrowe dla urządzeń, a napięcie podnosi właśnie fotowoltaika coraz powszechniejsza.
Cześć, jestem od miesiąca podłączony do sieci, wymiana licznika pod koniec lipca. Dzisiaj zauważyłem że na falowniku huawei Sun 2000 4ktl Mo ( bez wyświetlacza) migają diody prąd stały na zielono a prąd zmiany na czerwono, proszę podpowiedzcie co to oznacza
Po tym jak zadzwonilismy do pge informujac ich o tym ze mamy napiecie 255 od kilku dni i falownik sie wylancza (nie tylko u nas bo sasiedzi tez maja i im dzieje sie to samo). Przyjechali panowie oczywiscie wieczorem jak zachodzilo slonce. Zmierzyli okazalo sie ze wedlug ich jest ok. Nie pomoglo moje tlumaczenie ze to chyba nie pora na sprawdzenie napiecia bo panele juz nie produkuja. Oni twierdza cytuje: przyjezdzamy kiedy mamy czas. Smieszne jest to bo dzwoniac na pogotowie zrobilam to z samego rana a na zgloszenie sasiadow wybrali sobie deszczowy dzien. Oni wiedza kiedy maja przyjechac zeby wyszlo na ich korzysc
@@PompaCiepłaiPV poniekąd , myślisz że siec to akumulator , energia wyprodukowana = energia zużyta każdy inny znak powoduje wzrost napięcia ,lub jego zniżkę , nie wspominając o częstotliwości . Proponuję poczytać trochę literatury o energetycznej automatyce zabezpieczeniowej.
Nie wolno aż tak zawyżać napięcia w sieci bo to jest niebezpieczne dla urządzeń. Niestety aby wypchnąć nadwyżkę do sieci napięcie musi wzrosnąć. Jak sąsiedzi maja tez fotowoltaike i tez podnoszą napięcie produkując prąd to jest problem. Napięcie wychodzi ponad normę i falownik musi na to zareagować .
Część tak informacyjnie wykonalem instalacje PV 10,95kWp na wiisce tylko cos mnie tknelo zeby zmierzyć napiecie na wejciu do domu i tu zdziwienie jedna z faz L1 248/250VAC a pozostale L2/L3 234/238VAC. Dzieki temu uratowalem klienta i jego produkcje z instalacji montujac mikrofalowniki jednofazowe a nie klasycznie jeden falownik trójfazowy. Tu zaobserwowalismy po kilku dniach ograniczanie produkcji na fazie L1 jak i wylaczenie danego mikrofalownika po przekroczeniu 253VAC. Pozostała czesc instalacji PV pracuje bez problemu, max na L2/L3 244/247VAC. Dodam że z ciekawości poszedlem do sasiada gdzie ma falownik trójfazowy to jego instalacja w chwili gdy wystepowalo podwyzszenie napięcia, falownik wyłączał sie i nie produkowal energi.
Witam też mam problem z napięciem. Przekracza 253 i się wyłącza. Panie Waldku Czy wie Pan hak obniżyć napięcie poprzez zamontowanie grzałki która by się załączała gdy napięciem wzrasta do 253? Proszę o odpowiedź
Zakłady energetyczne dostarczają i dostarczały PRAWIDŁOWE NAPIĘCIA około 230-240V. Głównym powodem podwyższonego napięcia są sami odbiorcy którzy bez opamiętania montują za duże instalacje FV i nie zużywają energii w momencie jej produkcji, myśląc zapewne że można ją nagromadzić na słupie. W jakim celu montujesz FV 10kW skoro zużywasz 4000kwh rocznie? Tylko odpowiednio dobrane instalacje do odbioru zapewnią prawidłową pracę sieci. W innym przypadku na zgłoszenia klientów zakład obniży napięcie na transformatorze i instalacje FV będą pracować ale w zimny wieczór gdy wszyscy w okolicy będą próbować włączyć np pompy ciepła napięcie będzie spadać poniżej normy.
Jak chciałem wezwać pogotowie energetyczne to na wieść, że mamy fotowoltaikę, odmówili pomiaru i powiedzieli, że mogę jedynie zgłosić to na infolinii Taurona. Już wiedzieli, o co chodzi i mają nakazane z góry nie przyjmować takich zgłoszeń.. Na dodatek, nasz licznik nie wyświetla napięcia, tylko tysiące innych rzeczy, jak zużycie na fazach, taryfy, data, itd. Jeśli mnie słuch nie myli, to mówiliście o dwóch rozwiązaniach jak sobie poradzić. 1. Zmuszenie zakładu energetycznego do obniżenia napięcia na transformatorze. 2.... Brak? Te sposoby z forum są mało użyteczne. Przy napięciu 250-260V nawet włączenie ogrzewania podłogowego pobierającego ok. 6-7 kWh NIC NIE DAWAŁO... Może autotransformator? Tego nie próbowaliśmy jeszcze.
Witajcie. Ja dopiero będę zakładał a też kilka znajomych mi o tym wspominało. Czy jest zasadne podłączenie domu do dużo grubszego kabla ? Czy to poprawi efektywność fotowoltaiki? Pozdrawiam.
Napięcie w sieci ma mieć 230V +/- 10% - więc od 207 do 253V. To nie kwestia jakości falownika tylko jego ustawienia aby mieścił się w tym zakresie (i tego nie należy zmieniać, mój inwerter zahasłowany przez producenta👍). U mnie od północy do wczesnych godzin rannych bywa nawet 246V - a w południe, przy maksymalnej wydajności PV osiągam max 243V... Pod wieczór i przed południem napięcie spada nawet poniżej 220V - więc jak korzystam z czajnika, bojlera, piekarnika to mam niewiele powyżej 200V... Takie mamy sieci... Powinny być "lepsze" kable, mniejsze odległości i więcej transformatorów. ZE zaproponował dodatkowy transformator (ze względu na spadki napięć, duża odległość od trafo do ostatniego odbiorcy) - sąsiad nie wyraził zgody (montaż trafo na istniejącym słupie na jego polu).... Ręce opadają...
13:30 . Moich dwóch sąsiadów ma takie nastawy w falowniku do 260v ,zawyżają napiecie! Mój falownik nie pracuje od 10:00 do 15:00 Czy jest na to jakiś,, bat ""bo tu niby nielegalne a niema instytucji która to kontroluje bo pogotowie energetyczne wzywane i informowane w tej sprawie nie może zajzećdo falownikow instalacji itd
@@PompaCiepłaiPV Strasznie głupia odpowiedź. Jak zaczniemy wszyscy "kombinować" gdzieś w końcu dojdzie do takich napięć, że rąbnie pożar. Coś/ktoś się spali, zrobi się afera i cała akcja się utnie odgórnie. Wiemy, jak to odgórnie potrafią uciąć takie rzeczy.
@@dziabek19 Pewnie że głupia. Ale co ma zrobić 1 uczciwy, wobec 2, a może więcej nieuczciwych 🤔. Schować głowę w piasek? Głupia sytuacja, podpierdzielić sąsiada też głupio. Cokolwiek nie zrobi będzie źle, więc wychodząc z zasady, jak wejdziesz między wrony... Jedyne wyjście podwyższyć u siebie 😉
@@PompaCiepłaiPV Heehe Dla dobra wszystkich no moze i podpierdzielbym tylko do kogo? Ale poki co walcze z zakladem od ponad miesiąca , mierzyli dwa razy napiecie uznali ze jest prawidlowe a pomiar paradoksalnie po 16ej robili w pochmurny dzien . Odwołałem sie od tej decyzji po tygodniu przyszlo pismo ze maja zamontować jakies rejestratory napiecia na okres 14 dni takze badzmy dobrej mysli. Ps( Napiecie mierzone multimetrem w gniazdku max 262v mialem). Pozdrawiam i życzę miłej niedziel
A jak już większość domów na osiedlu będzie miało PV, to jakie pogotowie przyjedzie obniżyć wam napięcie - ratunkowe? Od zawsze wiadomo, że PV niewiele mają wspólnego z ekologią, teraz gdy stały się powszechne, okazuje się że generują zakłócenia, windują napięcie i gdyby nie ciągłe dofinansowywanie przez użytkowników podłączonych do tradycyjnej sieci, to dodatkowo są nieekonomiczne.
Będziecie się musieli przyzwyczaić do produkcji tylko dla siebie. W uni weszły nowe dyrektywy, co powoduje zmianę przepisów. Poza tym są plany w przyszłym roku podniesienie napięcia znamionowego w sieci do 240v. Podnosząc napięcie na falowniku możesz zniszczyć sąsiadowi jakiś sprzęt.
Czyli cały misterny plan weź kredyt zamontuj dużo paneli PV bedziesz miał prąd "za darmo " lub ulubione Polskie pytanie kiedy to się zwróci bierze w tym przypadku w łeb . Ale owieczki idą na rzeź często wydając swoje oszczędności na instalacje paneli !
W DE autor materiału to podał, że tam jest 240V. U mnie w nocy potrafi być 248V. No wczoraj widziałem jak falownik mi się wyłączył przy 258,3V. Generalnie przez 4 godziny falownik więcej stoi niż pracuje.
W przypadku pracy synchronicznej generatora napięciem sterujemy mocą bierna moc czynna to różnica wektora napięcia sieci do generatora. Wydaje mi się że falownik utrzymuje tg na poziomie 0,4 dlatego zwiększa moc bierna razem z wzrostem mocy czynnej. Tak mi się wydaje. Może w falownikach jest możliwość znany tg ale to chyba nie zgodne z taryfą.
Witam, fajnie w filmiku problem został przerzucony na zakłady energetyczne ale tak nie zawsze jest. Czy moglibyście Państwo zrobić kolejny filmik i obrazowo wytłumaczyć sytuację gdy z tego samego słupa podłączone są 2 falowniki nap Pan Heniek i Pan Franek i dlaczego jednemu z nich falownik nie pracuje?
@@PompaCiepłaiPV Niestety ale nie zawsze. Zacznijmy od tego, aby falownik mógł oddawać energie do sieci to falownik musi produkować wyższe napięcie o ok 5V niż jest na linii energetycznej. Napięcie na linii energetycznej nie zależy tylko od transformatora ale także od falowników które są do niej podłączone. Jeśli np. do jednego słupa energetycznego podłączone są dwa falowniki to będą one na przemian podnosić napięcie. Załóżmy że na linii energetycznej jest napięcie 230V, pierwszy falownik włączając się do sieci podniesie to napięcie do 235V. Teraz do sieci chce oddawać energię drugi falownik więc będzie musiał podnieść napięcie do 240V ale tym samym spowoduje że pierwszy falownik nie będzie już oddawał energii do sieci bo generuje napięcie na poziomie 235V - czyli niższe niż jest w tym momencie na sieci. Potem pierwszy aby mógł wysyłać energię do sieci musi podnieść napięcie do 245 i zablokuje drugiego. Potem drugi podniesie napięcie do 250 i zablokuje pierwszego. Pierwszy już się włączy ponieważ nie będzie mógł przekroczyć max napięcia w sieci 253V. Działa tylko ten falownik który pierwszy w tym wyścigu osiągnie max dopuszczalne napięcie w sieci. Moi znajomi poinstalowali po trzy instalacje foto w sąsiedztwie, i jest piękny słoneczny dzień ale działa tylko jedna z tych trzech - z przyczyn o których pisałem powyżej. Nie jest moją intencją nikogo zniechęcać do paneli foto ale osoba która dycyduje się na ich zakup wydaje kupę kasy i powinna być świadoma z jakimi problemami będzie się borykać. Czas zwrotu inwestycji wcale nie musi być 5lat jak to mówią sprzedawcy tylko będzie może 10 a może 15lat. W moim przypadku gdy nie ma mnie w domu do godz. 17:00 a falownik miałby w tym czasie nie pracować - nie oddawać energii do sieci a ja w tym czasie nie mógłbym jej zużyć, taka inwestycja nie ma najmniejszego sensu.
@@walentykorfanty5630 No to faktycznie jakas lipa totalna. Jeden podlaczony a reszta nie moze haha. Musieliby polaczyc sily i z 3 instalacji zrobic 1 :D
Mój licznik z taurona nie wskazuje napięcia. U mnie to grzebień na wykresie produkcji od 10:30 do 14:30. Np dzisiaj do teraz, tz do 13:15 już 14 wyłączeń. Druga sprawa, że od falownika do licznika prądu mam w sumie 100m. Tak wyszło.
Jedna drobna uwaga poza tym, że wszystko inne spoko to wg prawa Kirchofa i rozpływu prądów z 2 różnych źródeł prądu o tym samym napięciu czyli prąd do odbiorcy popłynie z obu źródeł o podobnym napięciu czyli nie prawdą jest, że napięcie musi być o 5V wyższe żeby odbiorca w domku obok mógł skorzystać z falownika sąsiada produkującego prąd w miejscu w którym uwzględniając spadek napięcia poziom napięć zrówna się. Po prostu sąsiad skorzysta z energii pochodzącej z trafa i falownika sąsiada czyli nie tylko solary dadzą prąd sąsiadowi ale solary + trafo.
@@PompaCiepłaiPV to oczywiste i nie wspominałem o tym w swoim komentarzu. Chodzi Ci tutaj o napięcie maksymalne a ja odnoszę się do wyjaśnień rozpływu prądów w sieci narysowanej podczas objaśniania z niższymi wartościami. Zauważyłem tylko błąd merytoryczny o którym uznałem że warto powiedzieć.
Polska sieć energetyczna jest jednokierunkowa. To sie nie zmieni przez długie lata i tylko magazynowanie lub autokonsumpcja ratuje sprawę. Im więcej będzie "fotowoltów", tym większe napięcie będzie w sieci. A potem procesy o odszkodowanie za uszkodzony zbyt wysokim napięciem sprzętdomowy - komputery, lodówki, telewizory, klimatyzatory itd. Dla energetyków fotowoltaika to mniejszy zarobek i upierdlistwo.
" Moc od 160 kW do 30 kW" .Za takie zformuowanie zdania w szkole średniej dostał bym ocenę niedostateczną.Od takiego instruktażowego filmu spodziewam się poprawnych określeń
Fajny filmik jak zawsze miło posłuchać 👍 Pomocy😉 od dłuższego czasu mierze napięcie w swoim domu i mam na poziomie 238-248V a średnio ok 245V około 100 metrów od transformatora. Chciałbym zamontować panele około 10 kwp. Moim zdaniem jest to wysokie napięcie przy założeniu że falowniki wyłączają się przy ok 253V dojdzie do sytuacji, że wyrzuciłem pieniądze w błoto. Co radzicie? Co sądzicie? 🤔
Taa 250V , u mnie to marzenie... u mnie w standardzie jest 255V ( losowo na kazdej z faz) w dobre dni to i pod 260 podchodzi. Somsiedzi nieoficjalnie mówią że im odrazu 260V na falownikach ustawili. Lokalny elektryk mówi że Tauron u nas z urzędu mówi żeby sobie 260 Ustawić...
Dodam że w weekend to fotowoltaika od 7 rano do 16 nawet nie próbuje pracować, aaa i oczywiście prwie każdy sąsiad już ma fotowoltaikę lub właśnie ją instaluje.
Waldku, bardzo mądrze mówisz, ciekawy kanał prowadzisz. Ale może będziesz łaskawy zwrócić uwagą na przepisy bezpieczeństwa dotyczące wyłączania się falowników po zaniku zasilania sieciowego i beznadziejną konstrukcje systemów on grid w tym przypadku? Jestem posiadaczem małej pierdółki OFF grid (tzw. wyspa) dla własnych potrzeb a właściwie testów opłacalności. W moim przypadku inverter uruchomi UPS z baterii i coś tam z tego uzyskam na kila czy kilkanaście godzin w zależności od obciążenia, a co mają powiedzieć prosumenci? Ja znam urządzenia które są w stanie rozłączyć ciągłość instalacji PV z siecią energetyczną pozostawiając zasilanie własnego budynku i jest to realnie wykonalne. Straszą Europę i ostatnio nas (ciemność zobaczymy ciemność), wyobraź sobie wkurwienie posiadaczy fotowoltaiki za niemałe pieniądze i brak prądu we własnej posiadłości. A tu takie piękne czyste niebo, słoneczko świeci. Może ktoś inny pomyślał jak to rozwiązać.
@@umiarkowany Dokładnie. I właśnie wtedy przydałby się lokalny bufor w postaci baterii akumulatorów, który by zebrał nadwyżkę i wpompował ją do sieci na przykład w nocy.
MMMM Asz się rozmarzyłem. Odpowiedź zakładu energetycznego: "W trosce o zapewnienie najwyższej jakości usług, zmodernizowaliśmy Państwa sieć dystrybucyjną aby dostosować się do Waszych potrzeb" i dobre słowo na słoneczną niedzielę "Nie ma problemu, tak przy okazji zamontowaliśmy płynną regulację zaczepów transformatora". A tak poza marzeniami: licznik nie może oszukiwać ale może mieć błąd pomiarowy - bo jak by miał oszukiwać to by musiał mieć świadomość (echo off pause "dodać na koniec muzykę z Archiwum X")
Ostatecznie można ustawić w falowniku charakterystykę pracy Q/U. Wtedy falownik wraz ze wzrostem napięcia AC zacznie obniżać moc czynną a zacznie produkować moc bierną. Ma to na celu stabilizowanie sieci i falownik nie powinien się wyłączać.
Hej, jak ustawić ten parametr? Mam w falowniku 4 opcje mocy biernej do wyboru: 1. Zadana cos phi 1.0, tą mam ustawioną 2. Zadana Q, można wybrać procentową wartość oraz podwzbudzony/nadwzbudzony 3. cos phi (P/Plim) 4.Q(U) 10 punkt
Dziękujemy wszystkim posiadaczom fotowoltaiki za podwyższenie rachunków za energię elektryczną - sąsiedzi. Wyższe napięcie - większą moc urządzeń - większe zużycie ( wzór na moc prądu - fizyka ) . Jeżeli ktoś myśli inaczej poproszę o obalenie tego wzoru na moc prądu
Większa moc urządzeń jest na plus, a zwiększone zużycie prądu jest tylko w przypadku urządzeń oporowych, np. żarówki żarnikowej lub grzałki. Te pierwsze odchodzą w zapomnienie, natomiast grzałka zyskuje większą wydajność i poprostu zagrzeje wodę w krótszym czasie, a zużyje tyle samo energii. Coś tam dzwoni, ale nie wiadomo w którym kościele. Pozdrawiam 😉
@@tadeusznowak4784 w przypadku grzałki moc jest z iloczynu dwóch składowych, ale litr wody do zagotowania w stałym ciśnieniu zawsze będzie potrzebował tyle samo energii. Wzór na energię to iloczyn mocy i czasu, więc jak podniesiemy moc to zmniejsza się czas, to chyba proste skoro taki dobry z fizyki jesteś? A jak sam szybciej wodę gotujesz to chociaż na prądzie zaoszczędzisz 😉 a wracając do tematu dla innych urządzeń większe napięcie nie jest problemem, z dwóch powodów po pierwsze wiadomość urządzeń to urządzenia elektroniczne, które i tak zasilane są prądem stałym o niskim napięciu przez zasilacz, a po drugie falownik włącza się przy napięciu granicznym normy, czyli 253v, co oznacza że nie przekroczy tej wartości, a licząc spadki napięcia przez odległość i zużycie właśnie prosumenta, to do sąsiadów i tak dochodzi niższe napięcie, z reguły poniżej 250v. Dlatego jest to problem prosumentów, a nie ich sąsiadów.
@@Rey1996pl Gdyby nie kombinowanie prosumetów to może i byłby to tylko ich problem. Podana w tym filmiku metoda (zwiększenie maksymalnego napięcia na wyjściu falownika) jest często stosowana i nieoficjalnie proponowana przez instalatorów jako rozwiązanie problemu z wyłączeniami. Co do wyliczeń że tylko urządzenia oporowe pobiorą więcej mocy jesteś w błędzie, zasilacze impulsowe też pobiorą więcej mocy i przetworzą ją na ciepło a co za tym idzie zwiększy się prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Tak przykładowo wykańczają się w ekspresowym tempie żarówki ledowe na 230v. Podsumowując, fotowoltaika chociaż to słuszna inicjatywa powinna być obarczona uzyskaniem zgody na przyłącz danej mocy i limitowana ze względu na ilość instalacji przyłączonych do sieci na danym odcinku.
@@RabadabadaTEZZAJETE nie zgodzę się, żadna instalacja nie powinna być limitowana. Owszem nie powinien nikt zmieniać ustawień falownika, ale to zakład energetyczny powinien zadbać o infrastrukturę, żeby nie dochodziło do wyłączeń instalacji.
Materiał nierówny. Z jednej strony dobre informacje o sieci i rozkładzie napięć, z drugiej strony ciągłe powtarzanie, że te 253 V to zależy od jakości falownika. A to są warunki homologacji. Każdy falownik się wtedy musi wyłączyć. Dodatkowo ten przykład pokazuje problem z fotowoltaiką - nie można w nieskończoność obniżać napięcie na transformatorze, bo w nocy będzie za niskie napięcie. Dlatego w instalacjach oprócz paneli powinny tez pojawiać się bufory (akumulatory) równoważące moc z paneli z zapotrzebowaniem w czasie. I za to ZE powinien dawać dodatkową kasę.
Świetny wykład od błędzie i jak falownik oddaje napięcie do sieci niskiego napięcia. Niestety muszę się nie zgodzić z Pana komentarzem, bo w Niemczech również mamy takie same napięcie 230V +/-22V, więc tyle samo co w Polsce, wcale nie 260V. Zwiększenie napięcia to nie rozwiązanie. Jedyny słusznym rozwiązaniem jest zwiększenie impedancji międzyfazowej, czyli po prostu pobór energii przez producenta. Lub w odległym czasie to które wprowadziły Niemcy w 2009r. Właśnie wtedy zaistniało u nich prawo / wytyczna dotycząca eksploatacji układów samodzielnego wytwarzania energii w sieci średniego napięcia (niestety trafo kupujesz sobie sam jak w USA). Do tego też pewnie niedługo będziemy dążyć również w Polsce. Bo sieć nie jest bankiem energii. Powinno się zużywać tyle ile się produkuje ewentualnie posiadać bank energii w postaci akumulatorów,. Ewentualnie oddawać prąd, ale min do sieci średniego napięcia. Polskie prawo na razie jest kiepskie w tym tzn jest pro prosumenckie, ale jak to zwykle bywa w takich przypadkach. Zarabia jeden, a większość traci dopłacając do jego zysków.
Czemu się wyłącza? Bo nie ma zużycia w sieci, a folownik dział do 254V jeżeli w sieci jest więcej, np blisko transformator to niestety instalacja fotowoltaiczna się wyłączy. Szkoda tylko że przy montarzu, nikt o tym nie wspomina.
Co może być przyczyną alarmów pojawiających się na pompie ciepła w godz 13-16? Czy interwencja operatora dystrybucyjnego coś może zmienić? Dziękuje i pozdrawiam
U mnie teraz napięcia to 240V, 238V i 242V. Na moim transformatorze na razie są dwie instalacje, u mnie i u sąsiadki kilka domówi dalej. Ja jestem pierwszy a sąsiadka gdzieś na końcu.
Witam Mieszkam Koło kielc gmina Piekoszów u mnie napiecie na 1fazie 258 2fazie 248 3fazie 249 Wylancza sie falownik co 20min Zglaszalem raz przyjechali PGE I powiedzieli ze jest ok Dziś dzwonilem kolejny raz zobaczymy
Nie zdziwił bym sie gdyby operatorzy wypowiadali umowy prosumenckie na starych zasadach jak i nowych z powodu zmiany nastawy kraju w falowniku żeby wpychać energię do sieci. Nie od parady montują inteligentne liczniki energii elektrycznej zeby nie wiedzieć o jakich parametrach zostaje wprowadzana energia do sieci. Pozdrawiam
@@PompaCiepłaiPV a mógłbyś wytłumaczyć albo nakręcić materiał pn : scenariusz co będzie w ekstremalnych warunkach 100% konsumentów ma PV i ilość od trafo konsumentów jest największa oraz sieć najdłuższa 🧐 czy to wogóle będzie działać i jak ?
@@PompaCiepłaiPV Dlaczego? Jeśli co drugi sąsiad da się namówić na instalację to nikt nie będzie zadowolony chyba że mamy obok duży zakład który jest w stanie tą nadwyżkę od nas odebrać. Falowniki nie będą ze sobą rywalizowały?
Prawdopodobnie też masz ten problem, jeśli tak napisz proszę czy masz inny sposób na ominięcie tego PROBLEMU.
Sam problem wyłączania się falownika można złagodzić używając baterii np w postaci bufora ciepła oraz bojlera. Jeśli prąd nie może być oddany to chociaż można by go w części spożytkować na cwu lub wodę w buforze. Wiadomo że teraz jest ciepło ale spore uzyski można mieć też w sezonie grzewczym jeśli jest słonecznie, a jeśli ktoś ma ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe to ogrzeje dom wodą od 35 stopni. Nie wiem czy normalne falowniki pozwalają na autokonsumocje podczas zbyt wysokiego napięcia w sieci, ale hybrydowe działają nawet w przypadku braku prądu.
@@czedek89 tylko tu nie chodzi o to żeby działało i na siłę mam odbierać energię
@@PompaCiepłaiPV ot taki pomysł na wykorzystanie energii która i tak się zmarnuje bo falownik się wyłączy
Ciekawy temat. Czekam.
Już o 20 premiera, zapraszam ;-)
Faktycznie to najlepszy odcinek (albo jeden z kilku naprawdę dobrych) poruszający ten narastający problem. Oby PGE i inne zakłady szybko ten problem rozwiązały bo zaraz pojawi się coś w stylu "anuluj mandat" :-)
Dziękuję za komentarz
Nie rozwiążą. Konieczna jest inwestycja w sieci i transformatory. Ale lepiej wydać na sylwestra w Zakopanem niz modernizować sieć
@@rafalstr-b5u myślę że jak użytkownicy i posiadacze PV będą nachalnie zgłaszać zbyt wysokie napięcie to prędzej niż później zakłady energetyczne ogarną ten temat. Pewnie pójdzie to z kieszeni podatników...
@@BulkazMaslem nic to nie da. Myślisz że ktoś się tym przejmuje. Mogę napisać że na pewno nie, ponieważ stanowiska obsadzane są politycznie. Na dzień dzisiejszy nie ma wizji ani planu. Tzn coś tam się buduje i modernizuje ale jest to kropla w morzu. Za duża rotacja nazwiskami aby ktoś się tym naprawdę przejmował
@@rafalstr-b5u tak niestety jest ale trzeba o swoje walczyć. Jeżeli napięcie przekracza dopuszczalne prawem parametry to tak być nie może i trzeba to zgłaszać. Jedni będą to robić, inni stwierdzą że tak być musi i odpalą "Życie pod zastaw"/"Barwy szczęścia" bo im PV na TV z wystarcza.
Super temat, czekam na film, mam ten sam problem
Dokładnie jest to problem chyba BARDZO WIELKI, dużo osób w tym temacie się do mnie odzywało.
U mojego teścia chyba jest to samo.
@@Rob-Sam no trudno musisz teściowej tym razem pomóc ;-)
Tylko trzeba też pamiętać, że im wyższe napięcie w sieci tym wyższe zużycie energii urządzeń w domu. Nie tylko u prosumentów, ale także u sąsiada, który fotowoltaike nie posiada, żywotność tych urządzeń także jest niższa. Najlepiej jest aby zakład energetyczny zmienił napięcie na odczepach w transformatorze. Winą tego wszystkiego są falowniki na jedną fazę i wszyscy ładują ten prąd do jednej fazy nie sprawdzając na której fazie jest większe zużycie energii, lepiej jest sprawdzić na której fazie mamy podłączone gniazdka w domu, na której na sąsiad gdzie są urządzenia które biorą dużo prądu i tam się podłączyć, można wymienić falownik na 3 fazy, można zmienić kabel o większym przekroju między falownikiem a licznikiem. Gorzej będzie, jak sąsiad też sobie zainstaluję PV, bo zauważy, że zużywa więcej prądu przez to, że inny sąsiad podnosi napięcie a nie wie, że przez to więcej będzie płacić za prąd.
Dziękuję za komentarz i Pozdrawiam Serdecznie
To zależy od urządzenia, miernika itd.
Jeżeli licznik jest mierzy za pomocą cewki Rogowskiego, to tak, ale nie zużywa więcej energii, tylko zawyża licznik na wszystkich urządzeniach związane z mocą bierną indukcyjną.
Czyli oświetlenie LED, komputery...
@@PaweLenk w zasadzie wszystkie urządzenia z przetwornicami powinny sobie radzić od 110V do 250V (na większości jest to napisane). Ja posiadam lodówkę z falownikiem i jej również nie powinno grozić uszkodzenie przy wyższym napięciu.
Ok.dzięki !!!!
Poruszono ciekawy temat
Ciekawe. Dla zasięgu :)
Dziękuję Bardzo, odpowiem "dal zasięgów" Zapraszam ponownie.
Spotkała mnie też przygoda z wyłączniem się instalacji PV. Zaraz po zamontowaniu mój falownik firmy Omnik zaczął się resetować a nawet całkowicie wyłączać i wtedy już ręcznie trzeba było wlączać go. Oczywiście było to wkurzające jak przy pięknej pogodzie instalacja nie produkowała prądu, bo nie uruchamiała się sama (a nikt z domowników nie zauważył, że całość "stoi"). Wezwany serwisant trzykrotnie coś tam zmieniał ale nie było poprawy. W końcu się zdziwiłem bo u mojej bramy stanął autentyczny chińczyk :), który ogarnął temat zmieniając coś w związku z częstotliwością i maxymalną mocą, bo teraz falownik nie daje więcej nić 5000W (no i taka wersja jest zainstlowana ale wcześniej potrafił przekraczać tą liczbę)
PROSZĘ nie używajcie stwierdzenia energia się magazynuje - CYFERKI kWh się magazynują - no chyba że ktoś ma odpowiednie akumulatory ale tych są jeszcze promile
A jak macie zamiar magazynować energie elektryczną przez kilka miesięcy ? Sceptyk
U mnie 247 v na ten moment. Pan Sławek zawsze ma ciekawe filmy.
Dokładnie tak
👍 dobry materiał i ciekawe posty.
Dzięki Bardzo.
Super odcinek :) brawo jeden z najlepszych vlogów, pozdrawiam
A czy na pewno jest to rozwiązanie obniżanie napięcia na transformatorze ?? Z mojego punktu widzenia problemem nie jest podwyższone napięcie na transformatorze a brak komunikacji pomiędzy falownikiem a transformatorem jak i sama automatyzacja transformatora ( w momencie gdy falownik potrzebuje oddać prąd do sieci powinien* komunikować to transformatorowi a on obniżyć napięcie gdy ten tego potrzebuje / lub też podwyższyć gdy jest takowa potrzeba ) czy obniżenie napięcia w transformatorze nie spowoduje sytuacji odwrotnej w dni krótkie ( np zimowe ) czy nie będzie wtedy zapotrzebowania na wyższe napięcie gdy dostawcy fotowoltaiczni w nocy nie będą produkować energii ... ?
Prosument to gość produkujący energię w słoneczny dzień a po zachodzie pali węglem w Bełchatowie albo w Turowie. Sieć energetyczna w Polsce szczególnie na wsi jest w stanie agonalnym. Trafa i aluminiowe druty na drewnianych słupach z czasów Gierka albo pamiętające Gomułkę. Na mojej ulicy w ostatnim roku ludzie zamontowali 12 instalacji PV.I zaczął się cyrk. W maju były dni ,że napięcie dochodziło do 270V (są tacy spryciarze co wciskają do sieci nawet jak jest 260V)a były też dni co lało tygodniami i w nocy u mnie było 170V( jestem na końcu przy lesie).W słoneczny dzień palą się telewizory, płyty kuchenne. Starsi mieszkańcy przeklinają "przez te czarne szyby co dali na dachy ,boję się włączyć telewizor bo się spali"
Jest dobre lekarstwo na prosumenckie jęczenie. Jak nie masz magazynu energii to oddamy ci 50% to co posłałeś. Jeżeli masz magazyn równy mocy instalacji PV oddamy 80%.Jeżeli masz magazyn dwa razy większej od mocy instalacji PV oddamy 95%.Tak już jest w niektórych krajach i to nas czeka.
W tym roku rezygnuję z usług Tauronu. Niech zabiorą licznik i zaplombują skrzynkę. Od trzech lat mam pełny Off-Grid. 10 kWp na stojakach w ogrodzie i baterię 36kWh.W fatalnej pogodzie ładuję akumulatory przez kilka godzin cichutkim generatorem 6kW zasilany gazem z butli ale takie dni to kilka dni w roku.
Nowoczesność kosztuje...
Witam kolejny ciekawy temat na szczescie u mnie 245 v nie przekracza jakies 2 tygodnie temu padla apka Fusion solar w niej szlo bez problemu wszystkie parametry zmienic w nowej wersji mniej ustawien i brak temperatury wewnetrznej falownika przypadek ???
To się trzeba cieszyć ;-)
Szkoda że instalatorzy fotowoltaiki nie mówią o minusach takich instalacji - większe zużycie energii , krótsza żywotność sprzętu domowego, wyłączanie się falowników w słoneczne dni, wpływ falowników zamontowanych u sąsiadów na pracę całej sieci... Na taką pracę ma wpływ bardzo wiele czynników. Po zgłoszeniu w słoneczny dzień do Zakładu Energetycznego faktu zawyżonego napięcia na trafo Pogotowie obniżyło napięcie - tego samego dnia wieczorem było drugi raz i podnosiło napięcie , bo gdy przestała produkować fotowoltaika na końcu obwodu było za nisko i pompy w hydroforni blokował próg podnapięciowy, Przestała działać również przepompownia ścieków zasilana z tego obwodu niskiego napięcia. Mieszkańcy nie mieli wody i nie było odbioru ścieków. Już słyszałem od instalatorów fotowoltaiki sugestie żeby obniżyć tylko jedną fazę na transformatorze, że to wszystko wina Energetyki. Sugeruję, by instalatorzy najpierw ocenili szansę na przyszłą pracę potencjalnej instalacji w oparciu o uwarunkowania techniczne - moc trafo, przekrój i typ linii zasilającej , ilość instalacji OZE wpiętej do sieci, poziomy napięć bez instalacji. Bardzo podobają mi się filmy Pana Waldemara choć nie ze wszystkim się zgadzam. Ale jeśli chodzi o prowadzącego - jak słyszę o prądzie w Voltach to odsyłam do podręcznika z fizyki na poziomie gimnazjum.
Ktoś już tu zauważył: to energetyka ma zadbać o odbiór "prosumenckiej" energii tak, by zachować właściwe parametry sieci niskiego napięcia. Tyle, że to będzie kosztować. Koło się zamyka, bo energetyka nie pali się wydawać kasy na ani na modernizację, ani na magazyny energii, ani na zieloną energię.
@@marekrzaca1488 Po co komu cała ta fotowoltaika, która produkuje prąd w okresie, kiedy jest nadmiar prądu wytwarzanego z węgla, czyli w okresie letnim, a nawet w tym okresie mogą być zburzenia związane z pogodą?
Tak sie to konczy jak jakis mozg zezwala na przylaczanie fotowoltaik do przestarzalych nienadajacych sieci do tego celu
bardzo dobry odcinek, tlumaczy tematy ktore sa omijane przez promujacych fotowoltaike, mieszkam na wsi na linii gdzie jest kilka duzych instalacji na dachach domow jednorodzinnych, sam rowniez taka posiadam (8.2 kW), falownik 3 fazowy, w godzinach 10-13 w sloneczny dzien napiecia potrafia byc na fazach kolejno: 253, 253, 257, nawet wlaczanie piecyka elektrycznego w celu upieczenia kurczaka (pobor 3kW) nie wystarcza. Podejme jeszcze dwa ciekawe tematy tutaj: 1. prawie kazda osoba ktora montuje na domu instalacje fotowoltaiczna jest wprowadzana w blad przez instalatorow ktorzy mowia ze mozna magazynowac energie przez rok, na mojej fakturze z PGE nie ma pozycji zmagazynowanej energii, okres rozliczeniowy jest jednoczesnie okresem w ktorym energia zostala odebrana, okres ten mial byc 12 miesieczny (teoria), w praktyce byl 2 miesieczny, udalo sie zmienic na 6 miesieczny telefonem do PGE, aczkolwiek juz slyszalem ze okres ten ma zostac wszystkim zmieniony na 2 miesiace bez mozliwoscia podniesienia, ma to olbrzymi wplyw na oplacalnosc fotowoltaiki, a teraz doswiadczenia z innego kraju czyli z anglii: tam rowniez byla bardzo promowana fotowoltaika i byly doplaty, nastepnie byly zmieniane okresy rozliczeniowe stopniowo az wynosza one ZERO, jednoczesnie zmieniano wspolczynnik ktory w Polsce wynosi aktualnie 0.8 (tyle energii mozna odebrac wzgledem energi oddanej do sieci), stopniowo to bylo w anglii zmieniane kolejno byly to wartosci 0.8 pozniej 0.5, pozniej 0.35 a na koncu 0. Osoby ktore mialy juz instalacje fotowoltaiczna zalozona z doplat nie mialy wyjscia tylko musialy instalaowac drogie akumulatory typu Tesla Powerwall i temu podobne ktorych okres splaty jest 10 lat a okres gwarancji rowniez 10 lat, skonczy sie to wszystko rozwiazaniem takim jak w USA tzn. ludzie beda ogrzewac wode w zbiornikach grzalkami na prad staly, i w ten sposob beda magazynowac energie w systemach calkowicie odcietych od sieci. Jeszcze taka ciekawostka mam laptopa znanej firmy z logiem jabluszka (nie moj, firmowy), zasilacz od tego laptopa ma wbudowane sprawdzanie napiecia ktore dostaje z gniazdka, bywaly juz sytuacje takie ze napiecie przekraczalo 253 dzieki czemu moja bateria w laptopie sie nie laduje (gdy laptop otrzymuje nieprawidlowe napiecie to wchodzi w taki tryb ze tylko jest zasilany energia z gniazdka ale nie laduje baterii aby jej nie uszkodzic a to z kolei moze prowadzic do kolejnego wniosku: akumulatory typu Tesla Powerwall pewnie nie wytrzymaja 10 lat dostajac zbyt wysokie napiecie.
Dzięki i Pozdrawiam Serdecznie.
No tak jest, nie mogą wszyscy być producentami energii. No bo wtedy w dzień słoneczny nie ma co robić z energią nawet gdybyśmy elektrownie wyłączyli. A w zimę czy też w nocy producenci będą oczekiwać, że elektrownia wyprodukuje prąd i będzie im ten prąd zwracała. Ale kto za to będzie płacił? Płacić będą tylko ci co jeszcze nie zainstalowali paneli. Ale jak długo? Albo się wkurzą i zmienią prawo, co właśnie się już dzieje albo założą też panele.
Bzdury piszesz o tym ze nie ma rozliczenia 12 miesięcy magazynowania energii
To znacznie wydłuża czas zwrotu. Dodatkowy problem z panelami które potrafią się sypnąć po 10 latach stawia przede mną ważne pytanie, czy nie zainwestować tych pieniazkow jakoś inaczej.
Nie przejmować się, zakładać. Będzie dobrze.
Dzięki za odcinek, nie dam in spokoju będę dzwonić do oporu, Tylko czy nie da się normalnie tylko trzeba "wojować"? Mam gwarancje odbioru energii i co z tego?
Taki Świat, a jak Michale nie wiesz to Ci przypomnę to jest POLSKA, kraj podobno w Europie ;-)
@na prąd.
Też się nad tym zastanawiam. Mamy przecież już elektroniczne liczniki u wielu dostawców, które można monitorować.
Dlaczego dostawcy sami tego nie monitorują? Mamy XXI wiek. 😆
@@PompaCiepłaiPV "podobno" - i dodałbym bym jeszcze "JESZCZE"
@@Rob-Sam jak już przeanalizują dane to nie posiadają technicznej możliwości "puścić" tej nadwyżki dalej niż do najbliższego transformatora . To tak jak byś reklamował w dzikim kraju zwanym Polska nowy samochód że widziałeś w katalogu pisało że po mieście spala 5,4 L a Tobie spala 7,5 L nie wygrasz sprawy .
@@Szybki2 ZE dopłaca kupę forsy do każdego prosumenta. Jaki ma interes w ułatwianu mu życia? Każde ułatwienie to jeszcze więcej kosztów.
Mam identyczny model i typ licznika z PGE jak w 19:02. I nie mam czegoś takiego jak napięcie.. Gdzie to znaleźć?
no a pytanie do jakiegoś elektryka średnich napięć jeśli to czyta.... Czy nie można po stronie pierwotnej ( ze względu na mniejsze prądy) tego trafo z 15kV/230V nawinąć kilka zwojów więcej (ok 10%) i dołączać te zwoje w momencie kiedy sieć jest przeciążona , zrobić jaki sterownik monitorujący sieć w kilku punktach za trafo , który wysyła sygnał przez wifi albo nawet kablem na wysokiej częstotliwości ?? Kiedy gdzieś w sieci pojawia się U> 253V automatycznie odpowiednie przekaźniki lub jakieś triaki czy tyrystory dołożą po stronie pierwotnej 10 % zwojów i np z 240 za trafo napięcie zmieni się na 220 V, natomiast gdy po zachodzie słońca w którymś punkcie sieci napięcie będzie niższe niż 207 V zwoje znów się wyłączą ?
Moim zdaniem sprawę by załatwiała też zróżnicowana cena prądu która elastycznie się zmienia w zależności od napięcia w sieci ... Im wyższe napięcie w sieci tym prąd tańszy - ludzie nauczyli by się wtedy wykorzystywać energię odnawialną i dostosować swoje zużycie do produkcji .. Sieć nie powinna być Taurona czy Enei ale powinna być państwowa i każdy kto wprowadza tam swoją energię powinien mieć za to płaconą kasę . Ceny zaś za kWh powinny zmieniać się jak na giełdzie . Kiedy jest wprowadzane za dużo i napięcie rośnie cena powinna malec a za mało, cena powinna rosnąć, wtedy np biogazowniom opłacałoby się dostarczać prąd tylko wtedy gdy nie ma słońca i nie wieje, ludzie nauczyli by się wykorzystywać energię wtedy kiedy jest słońce i wiatr. Ludziom opłacałoby się budować duże elektrownie słoneczne i wiatrowe i w ten sposób rzeczywiscie odeszli byśmy od węgla , bo tak jak to jest do teraz to chyba dopiero w 2200 roku.
Dziękuję za komentarz
Witam. Mam fotwoltaike 6480 W I falownik sofar solar 10kw czy normalne jest że przy idealnej pokodzie i kącie nachylenia około 18 st. Nie mogą przekroczyć 5000w ładowania? Jakbyś znalazł czas to b.proszę o odpowiedź lub podpowiedź co mogę na ten temat poczytać lub obejrzeć. Dziękuję za fajny kanał pozdrawiam Andrzej
Bardzo dobra audycja
Dzięki Bardzo.
Jak zgłosiłem problem do Taurona powinienem jeszcze dzwonić na pogotowie energetyczne?
A coś takiego jak zestaw akumlatorów który bierze dla siebie a oddaje np w nocy? Czy to nie do zrobienia?
Pewnie że do zrobienia.
Tylko drogo
@@PompaCiepłaiPV To zakład energetyczny powinien się martwić co zrobić z energią elektryczną którą zobowiązał się odbierać zgodnie z umową kompleksową.Za przechowywanie energi pobiera 20 procent wprowadzonej energii elektrycznej
Najtańsze akumulatory można ładować 1000 razy i kosztują ok 800 zł za kWh, przy założeniu że sam sobie to wszystko zamontujesz itp . Jeśli więc tak, to przeliczając za kWh zgromadzonej mocy zapłacisz ok 80 gr. A za prąd z sieci ok 65 gr . Czyli gromadzenie prądu jak na razie jest droższe niż ciągnięcie go z sieci.... ale może to się zmieni gdy akumulatory stanieją..
Witam mam pytanie jaki wyłącznik rocznicowo prądowy do inst.offgrid 5Kw na AC ,12 paneli x 375w ,czy wył.nadpradowy25A wystarczy oraz jaki ogranicznik przepięć na 230v.dzieki
I co ci to pomoże masz licznik on line wykryją że masz coś podrasowane to dowalą ci że ci się odechce.
Zakłady energetyczne są od utrzymania parametrów sieci zarówno jak rośnie zapotrzebowanie na energię czy lokalny odbiór produkcji. Biorą za to kasę od każdej kilowatogodziny. Przecież jak powstaną nowe domy w jakimś rejonie albo ludzie kupią sobie czajniki elektryczne lub PV to muszą zapewnić parametry w sieci. Albo wymienić przewody postawić drugi trafo. Czasy że przez wieś szły cztery cienkie pajęczyny mamy już za sobą. Nie można im odpuszczać bo po ta właśnie są. Każdy ma określoną moc przyłaczeniową i nie może się zastanawiać czy włączyć w domu piekarnik czy odebraną PV.
Dokładnie tak.
Nastawienia przekładni transformatora to jedna strona medalu, druga to obecność innych prosumentów w sieci. Falowniki nawzajem się "blokują" bo każdy musi podbić napięcie żeby wpuścić prąd do sieci. Jedna rada dla przyszłych prosumentów - inwestujcie w falowniki hybrydowe. Tych problemów z napięciem będzie w skali kraju niedługo na tyle dużo, że operatorzy systemów dystrybucyjnych przestaną "magazynować" waszą wyprodukowaną energię, a wtedy zacznie się boom na magazyny energii. Obecnie cena baterii akumulatorów jest dość znaczna, ale trend niedługo zacznie się obracać i warto być wtedy przygotowanym - bo po co zmieniać falownik i wyrzucać kolejne pieniądze. Ot taka rada od człowieka z branży :)
Pozdrawiam Serdecznie i dziękuję za komentarz.
@@jarek12613 tez mnie to irytuje
O! jak miło :D
Dziękuję za komentarz
Czesc ! Mam pytanie: planuje fotowoltaike 10 kwp - tylko ,ze po "tej stronie " transformatora jest tylko 5 gospodarstw domowych , nic nie szkodzi , ze tak malo???
Falownik nie podnosi napięcia. Falownik dostosowuje napięcie do tego panującego w miejscu gdzie jest podłączony a wprowadzanie napięcia do sieci odbywa się poprzez przesunięcie fazowe pomiędzy napięciem sieciowym a napięciem generowanym przez falownik. Zjawisko podnoszenia napięcia polega na tym że w momencie "wtłaczania" energii do sieci zmniejsza się prąd w obwodzie lub zmienia się kierunek jego przepływu i dlatego napięcie się ponosi. Spadek napięcia wprost zależy od prądu płynącego w obwodzie, kierunku przepływu tego prądu , długości obwodu i przekroju przewodów. W ekstremalnym przypadku gdyby w danym momencie nie było żadnego poboru prądu w obwodzie a tylko produkcja energii z fotowoltaiki, prąd popłynie w kierunku stacji transf. dochodzi do wzrostu napięcia o taką samą wartość o jaką napięcie spadłoby w przypadku poboru prądu o tej samej wartości co wynosi produkcja z fotowoltaiki. Pojedyncza mikro instalacja nie jest w stanie znacząco wpłynąć na zmianę napięcia linii średniego napięcia zasilającej konkretną stację transformatorową. Oczywiście napięcie linii średniego napięcia jest automatycznie regulowane w przypadku spadku napięcia na GPZ ale tu wchodzą w grę zupełnie inne moce. Napięcie na transformatorze zmienia się w zależności od obciążenia całego systemu elektroenergetycznego (pory dnia, święta itd.) W związku z tym gdyby spadek napięcia w miejscu przyłączenia (powiedzmy 300m od stacji) wynosiłby 5% przy odbiorze mocy 20kW to w przypadku braku odbioru i nadprodukcji energii z fotowoltaiki w obwodzie wynoszącej 20kW napięcie w puncie przyłączenia podniesie się samoistnie o tę samą wartość czyli 5%. Zjawisko to można by nazwać "odwróconym spadkiem napięcia" w wyniku zmiany kierunku przepływu prądu elektrycznego. Mówienie że falownik podnosi napięcie nie jest prawdą, napięcie samoistnie się się podniesie w wyniku procesów które opisałem powyżej. FIZYKA !!!!!!!!!!!
Dziękuję za komentarz
Powinieneś dodać, że zakład nie zawsze może zmniejszyć napięcie na trafo, ponieważ u ostatniego odbiorcy bedzie poniżej normy. Dodatkowo to prosument zwiększa napięcie a nie zakład energetyczny. Na koniec dodam, że w naszym rejonie trzeba jechać osobiście, bo nikt telefonów nie odbiera...
Trzeba na pogotowie dzwonić, wtedy jest szybko. Pozdrawiam Serdecznie.
Czyli najlepiej by było się zrzucić na panele dla tego na końcu linii .
Ale ten sam prosument obniża to napięcie obciążając sieć odbiornikami w domu. Zakład energetyczny przyłączając instalację PV, wyraża zgodę na jej działanie i wpływ na sieć energetyczną, więc musi zapewnić odpowiednie warunki pracy WSZYSTKICH urządzeń, w tym urządzeń wytwórczych.
@@rafadmochewicz6297A wytwórca przyłączając się do sieci dystrybucyjnej musi dostosować parametry wytwarzanej energii elektrycznej do obowiazujacych przepisów czy napięcie 230V +10% i -10%, czyli w przedziale 207-253Vn a nie 254V i więcej jak to jest w takich sytuacjach, gdzie PV się wyłącza
Zgłosić do PGE o obniżenie napięcia na transformatorze. U nas był ten właśnie przykład że druga linia była z domem PV i prąd z paneli zawyżał na całej sieci transformatora napięcie
Teraz po instalacji PV na naszym domu mamy w ciągu dnia produkcji 243V
Trzeba tak uczynić.
@@fotozibi to też wysoko
Ale to jest max z raportów falownika jaki był z jednej fazy, jak pamiętam to L2
@@fotozibi to jeszcze spoko, ludzie 255v mają, to jest porażka
Najciekawsze jest to, że na temat eneergetyki wypowiadają się ludzie którzy nigdy nie zaprojektowali transformatora, nie mówiąc o wykonaniu choćby jakiegoś zasilacza czy prostownika do ładowania akumulatorów. Jednym słowem: Ze względu na straty energii, transformatory buduje się tak że uzwojenie wtórne posiada więcej zwojów niż wynikało by z prostego przeliczenia prądu i napięcia. Dlatego sieć odbiorcza nie jest w stanie zasilić sieci SN poprzez transformator SN/NN. Do tego trzeba zostać producentem i posiadać osobny transformator uzwojony do odwrotnej transmisji energii. U1/U2=z1/z2. Aby wyrównać straty strumienia magnetycznego, uzwojenie z1 ma o 5% mniej zwojów, a uzwojenie z2 o 5% więcej. Od tej wartości można zaczepami skorygować przekładnię w granicach +-15%, ale jest to skokowa regulacja służąca do jednorazowego dopasowania parametrów zasilania. Tego się nie przeskoczy telefonem do zakładu energetycznego. Po to wymyślono dopłaty, a energetyka chętnie przyłącza, żeby odciążyć elektrownie w dzień, a w nocy sprzedawać, a nie oddawać energię.
Dziękuję za komentarz
Panie kolego, z całym szacunkiem ale piszesz Pan jakieś herezje. Transformator działa w obydwie strony. Ukończyłem wydział Elektryczny na Politechnice i gdybym na egzaminie z Maszyn Elektrycznych powiedział profesorowi, że transformator działa tylko w jedną stronę a w drugą nie, to by mnie chyba wyrzucił bez możliwości poprawki. Cały sens produkcji energii elektrycznej przez prosumentów jest w tym, że w słoneczny dzień energia elektryczna jest wysyłana do systemu elektroenergetycznego. Całego systemu a nie tylko na poziomie linii nn za transformatorem. Gdyby było tak, jak Pan mówisz to w słoneczny dzień w południe, kiedy pobór energii jest niski (ludzie są w pracy), jedna czy dwie instalacje PV wyprodukowałyby energię potrzebną dla wszystkich domów, podłączonych do wspólnej stacji trafo. A reszta falowników musiałaby się wyłączyć. A przecież tak nie jest. Zresztą, tu jest najlepszy dowód: ua-cam.com/video/-26doMIAVPM/v-deo.html&ab_channel=PaneleFotowoltaiczne
To proste trzeba odciąć sąsiadów od sieci którzy mają panele
Jedyne wyjście ;-)
Fajny materiał, nie wiem czy dobrze kombinuję ale wydaje mi się że najlepiej być jak najbliżej transformatora NN.
Pozdrawiam
Nie wiem tego, ale ja jestem BARDZO BLISKO trafo ok. 100m i działa, a na wsi DUŻO fotowoltaiki.
Niestety nie ma to znaczenia. Przez pierwsze pół roku bylem podpięty pod trafo oddalone ok. 1200m i bylem ostatni na sieci. Falownik w miare słoneczny dzień wyłączał sie 10-15 razy. Obecnie - po moich monitach - przepięli mnie pod trafo oddalone ok. 300m ale rowniez jestem ostatni na sieci i w ostatni sloneczny dzien falownik wylaczyl sie 7 razy. Kupiłem takie urzadzenie ktore mam stale podpięte do gniazdka z apką na telefon i stale monitoruje napięcie i wychodzi ze w sloneczny dzień mam najczęściej 250-255V, w pochmurny dzien 245-248V, w nocy kiedy chodzi pompa ciepła mam najczęściej 240-245V.
Obniżenie napięcia na odczepach transformatora to jest rzeźba po pierwsze osoby zamieszkujące dalej od transformatora będą miały zaniżone napięcie po drugie zimą osoby zamieszkujące dalej od transformatora będą miały poniżej normy 10 procent jak uruchomicie wasze pompy ciepła.l wtedy tel do ZE o podwyższenie napięcia błędne koło .To falowniki zawyżają i robią bałagan w sieci dlaczego ma cierpieć osoba nie posiadająca PV to posiadacz PV powinien być po części odpowiedzialny za urządzenie .Urządzenie powinno być tak opracowane żeby nie zakłócało pracy i powinno posiadać odpowiednie certyfikaty tyle.Pozdrawiam. Jest wyjście Nowak w dni parzyste Kowalski w nieparzyste😀😀😀
Końcówka najlepsza. Pozdrawiam Serdecznie
I tak właśnie jest falowniki wyłączają się jak napięcie osiąga graniczne 253 volty. Tylko że w umowie prodsumenckiej ZE zobowiązuje się do odbioru nadwyżki produkcji dlatego muszą o to zadbać.
@@Rey1996pl ale chyba o określonych parametrach. Jak podajesz pow. 253V to przekraczasz parametr jakościowy i nie muszą takiej energii odbierać. Przynajmniej nie powinni. Dlaczego inni klienci ZE mają się zrzucać na modernizację infrastruktury, bo Ty chcesz wprowadzić do systemu określoną moc ?
@@bartekbozek1 napięcie jest wyższe tylko dlatego że infrastruktura nie pozwala na odbiór energii. A na to nie zrzucają się wszyscy, tylko ZE ma o to zadbać, z dwóch powodów. Po pierwsze prosument też płaci za to rachunki, a po drugie to dzięki prosumentom pozostali konsumenci mają niższą cenę energii, bo gdyby nie prodsumenci to Polska płaciłaby jeszcze wyższe karty za emisję CO2 na cele energetyczne.
@@bartekbozek1 a i jest jeszcze kwestia mocy jaką mamy w umowie z ZE. Nie mogę mieć większej instalacji niż wynosi moja moc przyłączeniowa, a jak moc jest odpowiednia i ZE pozwoli mi na przyłączenie instalacji to również muszę zagwarantować mi odbiór nadwyżki produkcji.
Czy licznik 2 kierunkowy Cyfrowy moze oszukiwac? Zawyżać ilosc pobranego pradu, jak mozna temu przeciw dzialac, czy sa metody by bylo sprawiedliwie przy rozliczeniu, jak udowodnic dostawcy pradu problem i zwrot pieniedzy? Dzieki prosze o podjecia tematu na yt, pozdrawiam
Hybrydowa instalacja by była rozwiązaniem dla zbyt wysokiego napięcia. Wtedy ładujemy akumulator i obniżamy napięcie. Wieczorem korzystamy z przydomowego magazynu energii zamiast pobierać z sieci i więcej odłożymy na zimę.
Też sposób, ale na razie drogi.
Odłożysz na zimę jak wyślesz do sieci. 10kw magazyn Energi to koszt około 30tys zł a 10kw fotowoltaika potrafi wytworzyć w słoneczny dzień nawet 50kwh więc ten magazyn nie wystarczy na długo do tego jeśli nie zużyjesz tej energii z magazynu to nastepnego dnia tego manewru już nie powtorzymy
@@notoco1199 10kWh to koszt 30tys lub 4-5tys. Zależy kto ile ma zamiar wydać. Zamysł jednak jest taki by korzystać z takiego magazynu. Przy dobrze dobranej instalacji od wiosny do końca września jesteśmy w stanie korzystać z energii bez znacznego pobierania z sieci. Jak mamy naladowany magazyn to więcej wyślemy do sieci. Na starych zasadach to jest dobre rozwiązanie. Na nowych odpuścił bym wysylanie do ZE, ale za wcześnie na takie deklaracje.
@@Kenny88 jestem ciekaw jakie rozwiązanie 10kwh magazynu energii kosztuje 4-5tys zł?
@@notoco1199 Zapraszam do mnie na kanał a zagadka zostanie rozwiązana. Dobrze też zajrzeć do sekcji komentarzy i osób które też mają swoje magazyny, znacznie większe i nie są milionerami.
Witam, w jakiej taryfie przy fotowoltaice ogrzewać wodę c.w.u by było jak najtaniej.
W dzień przy produkcji nie ma znaczenia, w nocy g12w
Najlepiej używając do tego diwodorkutlenu, olać te całe solary za pierdyliony złotych.
Jedno założenie jest błędne. Wraz z odległością będzie malała moc przekazywana przez przewody a co za tym idzie i spadek napięcia
Hej, poleci ktoś sprawdzone gniazdko smart, które poprawnie wskazuje napięcie w sieci? Ja mam GOSUND SP111 i zakres pomiaru napięcia kończy się na 249.8v.
Dziękuję za komentarz i Pozdrawiam Serdecznie
Na stronie taurona pisze: "Żeby ograniczyć wyłączanie się mikroinstalacji, można skorygować jej ustawienia. Może to zrobić jedynie jej instalator. Powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jej ustawienia są zgodne z prawem europejskim [3] oraz wymaganiami Operatora Systemu Dystrybucyjnego [4]. Jeśli ustawienia spełniają wymagania, a mikroinstalacja nadal się wyłącza, instalator powinien włączyć funkcję sterowania mocą bierną.
Może ją uruchomić w jednym z trzech trybów:
sterowania mocą bierną w funkcji napięcia na zaciskach generatora (tryb Q(U) jako tryb podstawowy,
sterowania współczynnikiem mocy w funkcji generacji mocy czynnej (tryb cos φ (P)), jako tryb alternatywny,
cos φ stały, nastawiany w granicach od cos φ = 0,9ind do cos φ = 0,9poj, jako tryb dodatkowy."
Czy to coś da zmiana tych ustawień? Bo mój falownik sam sobie wszystko ustawia???? Czy to ściema taurona?
To teraz trzeba się przyjrzeć transformatorom. Jaka teraz jest technologia tych urządzeń ? bo pamiętam czasy 80 dziesiąte, jak często wywalało prąd. Ja w tym roku też montuje 6 kW on gride
Będzie dobrze.
Jak znam życie to będzie o podłączeniu zacisków AC inwertera z instalacją poprzez mały transformator z jednym uzwojeniem w przeciw fazie ;)
To nie znasz życia ;-) Pozdrawiam i zapraszam 👍
Witam. Mam pytanie odnośnie podłączenia paneli słonecznych, czy to działa podobnie jak z akumulatorami, że jak podłączymy szeregowo to zwiększy się napięcie, a jak równolegle to pojemność? jestem amatorem jeśli chodzi o wiedzę z tego zakresu, a chciałbym wiedzieć więcej chcąc myśleć o zakupie fotowoltaiki ;) z góry dzięki za odpowiedź
jaki rejestrator napięcia używałeś?
Czy jest możliwe przesłanie energii do sieci wn przez zwykły transformator?
A co się stanie jeżeli w każdym z przykładowych 10-ciu gospodarstw powstanie fotowoltaika produkująca nadwyżki energii? Kto to odbierze i jak? czy trafo odda nadwyżkę do sieci 15 KV?
Pójdzie za trafo. Dzięki za komentarz.
Wyłaczą się falowniki. Nie pojdzie za trafo bo musialoby skoczyć wyżej i przebić niejako "pod prąd" trafo i wpompowć do sieci średniego napiecia. Cala bajka rozgrywa się wyłącznie w strefie niskiego napiecia po transformatorze. Musi być odbiór inaczej fakowniki staną. Swoją drogą jakość przdu z falowników to syf i śmieci harmoniczne, o pradzie biernym nie wspominają
Falownik chyba wyłącza się też dlatego że jak za wysokie napięcie w sieci to niezdrowe dla urządzeń, a napięcie podnosi właśnie fotowoltaika coraz powszechniejsza.
Dzięki za komentarz.
Dokładnie, sieć nie jest gotowa na takie obciazenia.
Za parę lat to dopiero się zacznie..
plz some one tel me if there is sulution i have 44 kw inverter
when start the voltage gose to hight over 250 and shutdown automatic fir safty
Cześć, jestem od miesiąca podłączony do sieci, wymiana licznika pod koniec lipca. Dzisiaj zauważyłem że na falowniku huawei Sun 2000 4ktl Mo ( bez wyświetlacza) migają diody prąd stały na zielono a prąd zmiany na czerwono, proszę podpowiedzcie co to oznacza
Po tym jak zadzwonilismy do pge informujac ich o tym ze mamy napiecie 255 od kilku dni i falownik sie wylancza (nie tylko u nas bo sasiedzi tez maja i im dzieje sie to samo). Przyjechali panowie oczywiscie wieczorem jak zachodzilo slonce. Zmierzyli okazalo sie ze wedlug ich jest ok. Nie pomoglo moje tlumaczenie ze to chyba nie pora na sprawdzenie napiecia bo panele juz nie produkuja. Oni twierdza cytuje: przyjezdzamy kiedy mamy czas. Smieszne jest to bo dzwoniac na pogotowie zrobilam to z samego rana a na zgloszenie sasiadow wybrali sobie deszczowy dzien. Oni wiedza kiedy maja przyjechac zeby wyszlo na ich korzysc
Można... jak się chce. Pozdrawiam Serdecznie
przyczyną wzrostu napięcia w sieci jest nadmiar energii
Poniekąd też.
@@PompaCiepłaiPV poniekąd , myślisz że siec to akumulator , energia wyprodukowana = energia zużyta każdy inny znak powoduje wzrost napięcia ,lub jego zniżkę , nie wspominając o częstotliwości . Proponuję poczytać trochę literatury o energetycznej automatyce zabezpieczeniowej.
Nie wolno aż tak zawyżać napięcia w sieci bo to jest niebezpieczne dla urządzeń. Niestety aby wypchnąć nadwyżkę do sieci napięcie musi wzrosnąć. Jak sąsiedzi maja tez fotowoltaike i tez podnoszą napięcie produkując prąd to jest problem. Napięcie wychodzi ponad normę i falownik musi na to zareagować .
Dokładnie
Część tak informacyjnie wykonalem instalacje PV 10,95kWp na wiisce tylko cos mnie tknelo zeby zmierzyć napiecie na wejciu do domu i tu zdziwienie jedna z faz L1 248/250VAC a pozostale L2/L3 234/238VAC. Dzieki temu uratowalem klienta i jego produkcje z instalacji montujac mikrofalowniki jednofazowe a nie klasycznie jeden falownik trójfazowy. Tu zaobserwowalismy po kilku dniach ograniczanie produkcji na fazie L1 jak i wylaczenie danego mikrofalownika po przekroczeniu 253VAC. Pozostała czesc instalacji PV pracuje bez problemu, max na L2/L3 244/247VAC. Dodam że z ciekawości poszedlem do sasiada gdzie ma falownik trójfazowy to jego instalacja w chwili gdy wystepowalo podwyzszenie napięcia, falownik wyłączał sie i nie produkowal energi.
Witam też mam problem z napięciem. Przekracza 253 i się wyłącza. Panie Waldku Czy wie Pan hak obniżyć napięcie poprzez zamontowanie grzałki która by się załączała gdy napięciem wzrasta do 253? Proszę o odpowiedź
Można też kupić koparkę do kryptowalut🤑
Prąd by był, ale nie ma kart graficznych.
@@Krzysztof_kszyhu ASIC i wszystko
Taaa już zapowiadają że karty będą miały blokadę przeciw kopaniu !
@@Szybki2 I po trzech dniach blokadę rozpracowali i już jej nie ma hehehe
Ja jestem na końcu lini i w weekend 250V to norma, w dodatku mam dwa falowniki.
Ty to psuj prądu jesteś 🤪
@@PompaCiepłaiPV
Burdel to w sieci jest
Miało być czysto tanio i bezobslugowo.
W praktyce jedt drogo i trzeba zacząć studiować energetyke/elektrykę żeby to jakoś ogarnąć.
E tam 😉
Zakłady energetyczne dostarczają i dostarczały PRAWIDŁOWE NAPIĘCIA około 230-240V. Głównym powodem podwyższonego napięcia są sami odbiorcy którzy bez opamiętania montują za duże instalacje FV i nie zużywają energii w momencie jej produkcji, myśląc zapewne że można ją nagromadzić na słupie. W jakim celu montujesz FV 10kW skoro zużywasz 4000kwh rocznie? Tylko odpowiednio dobrane instalacje do odbioru zapewnią prawidłową pracę sieci. W innym przypadku na zgłoszenia klientów zakład obniży napięcie na transformatorze i instalacje FV będą pracować ale w zimny wieczór gdy wszyscy w okolicy będą próbować włączyć np pompy ciepła napięcie będzie spadać poniżej normy.
mam identyczni licznik jak na filmie gama 350 typ g35.144 jak sprawdzić ten parametr u mnie go nie ma ?
Jak chciałem wezwać pogotowie energetyczne to na wieść, że mamy fotowoltaikę, odmówili pomiaru i powiedzieli, że mogę jedynie zgłosić to na infolinii Taurona. Już wiedzieli, o co chodzi i mają nakazane z góry nie przyjmować takich zgłoszeń..
Na dodatek, nasz licznik nie wyświetla napięcia, tylko tysiące innych rzeczy, jak zużycie na fazach, taryfy, data, itd.
Jeśli mnie słuch nie myli, to mówiliście o dwóch rozwiązaniach jak sobie poradzić. 1. Zmuszenie zakładu energetycznego do obniżenia napięcia na transformatorze. 2.... Brak? Te sposoby z forum są mało użyteczne.
Przy napięciu 250-260V nawet włączenie ogrzewania podłogowego pobierającego ok. 6-7 kWh NIC NIE DAWAŁO... Może autotransformator? Tego nie próbowaliśmy jeszcze.
Witajcie. Ja dopiero będę zakładał a też kilka znajomych mi o tym wspominało. Czy jest zasadne podłączenie domu do dużo grubszego kabla ? Czy to poprawi efektywność fotowoltaiki? Pozdrawiam.
Czym grugszy kabel tym mniejszy opór, myślę że zawsze lepiej.
Napięcie w sieci ma mieć 230V +/- 10% - więc od 207 do 253V. To nie kwestia jakości falownika tylko jego ustawienia aby mieścił się w tym zakresie (i tego nie należy zmieniać, mój inwerter zahasłowany przez producenta👍). U mnie od północy do wczesnych godzin rannych bywa nawet 246V - a w południe, przy maksymalnej wydajności PV osiągam max 243V... Pod wieczór i przed południem napięcie spada nawet poniżej 220V - więc jak korzystam z czajnika, bojlera, piekarnika to mam niewiele powyżej 200V... Takie mamy sieci... Powinny być "lepsze" kable, mniejsze odległości i więcej transformatorów. ZE zaproponował dodatkowy transformator (ze względu na spadki napięć, duża odległość od trafo do ostatniego odbiorcy) - sąsiad nie wyraził zgody (montaż trafo na istniejącym słupie na jego polu).... Ręce opadają...
Dziękuję za komentarz i Pozdrawiam Serdecznie
Pytanie jest takie czemu czopki instalatorzy nie uruchanmiaja sterowania moca bierną w falownikach.
13:30 . Moich dwóch sąsiadów ma takie nastawy w falowniku do 260v ,zawyżają napiecie! Mój falownik nie pracuje od 10:00 do 15:00 Czy jest na to jakiś,, bat ""bo tu niby nielegalne a niema instytucji która to kontroluje bo pogotowie energetyczne wzywane i informowane w tej sprawie nie może zajzećdo falownikow instalacji itd
Jest podwyższyć u siebie 🤔😉
@@PompaCiepłaiPV Strasznie głupia odpowiedź. Jak zaczniemy wszyscy "kombinować" gdzieś w końcu dojdzie do takich napięć, że rąbnie pożar. Coś/ktoś się spali, zrobi się afera i cała akcja się utnie odgórnie. Wiemy, jak to odgórnie potrafią uciąć takie rzeczy.
@@dziabek19 Pewnie że głupia. Ale co ma zrobić 1 uczciwy, wobec 2, a może więcej nieuczciwych 🤔. Schować głowę w piasek? Głupia sytuacja, podpierdzielić sąsiada też głupio. Cokolwiek nie zrobi będzie źle, więc wychodząc z zasady, jak wejdziesz między wrony... Jedyne wyjście podwyższyć u siebie 😉
@@PompaCiepłaiPV Heehe Dla dobra wszystkich no moze i podpierdzielbym tylko do kogo? Ale poki co walcze z zakladem od ponad miesiąca , mierzyli dwa razy napiecie uznali ze jest prawidlowe a pomiar paradoksalnie po 16ej robili w pochmurny dzien . Odwołałem sie od tej decyzji po tygodniu przyszlo pismo ze maja zamontować jakies rejestratory napiecia na okres 14 dni takze badzmy dobrej mysli. Ps( Napiecie mierzone multimetrem w gniazdku max 262v mialem). Pozdrawiam i życzę miłej niedziel
A jak już większość domów na osiedlu będzie miało PV, to jakie pogotowie przyjedzie obniżyć wam napięcie - ratunkowe?
Od zawsze wiadomo, że PV niewiele mają wspólnego z ekologią, teraz gdy stały się powszechne, okazuje się że generują zakłócenia, windują napięcie i gdyby nie ciągłe dofinansowywanie przez użytkowników podłączonych do tradycyjnej sieci, to dodatkowo są nieekonomiczne.
Medyczne 🤪 i stwierdzą Covi...
Będziecie się musieli przyzwyczaić do produkcji tylko dla siebie. W uni weszły nowe dyrektywy, co powoduje zmianę przepisów. Poza tym są plany w przyszłym roku podniesienie napięcia znamionowego w sieci do 240v. Podnosząc napięcie na falowniku możesz zniszczyć sąsiadowi jakiś sprzęt.
Dzięki za komentarz
Czyli cały misterny plan weź kredyt zamontuj dużo paneli PV bedziesz miał prąd "za darmo " lub ulubione Polskie pytanie kiedy to się zwróci bierze w tym przypadku w łeb . Ale owieczki idą na rzeź często wydając swoje oszczędności na instalacje paneli !
240v to ja teraz mam w nocy.
W DE autor materiału to podał, że tam jest 240V.
U mnie w nocy potrafi być 248V.
No wczoraj widziałem jak falownik mi się wyłączył przy 258,3V.
Generalnie przez 4 godziny falownik więcej stoi niż pracuje.
W przypadku pracy synchronicznej generatora napięciem sterujemy mocą bierna moc czynna to różnica wektora napięcia sieci do generatora. Wydaje mi się że falownik utrzymuje tg na poziomie 0,4 dlatego zwiększa moc bierna razem z wzrostem mocy czynnej. Tak mi się wydaje. Może w falownikach jest możliwość znany tg ale to chyba nie zgodne z taryfą.
Witam, fajnie w filmiku problem został przerzucony na zakłady energetyczne ale tak nie zawsze jest. Czy moglibyście Państwo zrobić kolejny filmik i obrazowo wytłumaczyć sytuację gdy z tego samego słupa podłączone są 2 falowniki nap Pan Heniek i Pan Franek i dlaczego jednemu z nich falownik nie pracuje?
Ponieważ problem leży po stronie zakładów energetycznych
@@PompaCiepłaiPV Niestety ale nie zawsze. Zacznijmy od tego, aby falownik mógł oddawać energie do sieci to falownik musi produkować wyższe napięcie o ok 5V niż jest na linii energetycznej. Napięcie na linii energetycznej nie zależy tylko od transformatora ale także od falowników które są do niej podłączone. Jeśli np. do jednego słupa energetycznego podłączone są dwa falowniki to będą one na przemian podnosić napięcie. Załóżmy że na linii energetycznej jest napięcie 230V, pierwszy falownik włączając się do sieci podniesie to napięcie do 235V. Teraz do sieci chce oddawać energię drugi falownik więc będzie musiał podnieść napięcie do 240V ale tym samym spowoduje że pierwszy falownik nie będzie już oddawał energii do sieci bo generuje napięcie na poziomie 235V - czyli niższe niż jest w tym momencie na sieci. Potem pierwszy aby mógł wysyłać energię do sieci musi podnieść napięcie do 245 i zablokuje drugiego. Potem drugi podniesie napięcie do 250 i zablokuje pierwszego. Pierwszy już się włączy ponieważ nie będzie mógł przekroczyć max napięcia w sieci 253V. Działa tylko ten falownik który pierwszy w tym wyścigu osiągnie max dopuszczalne napięcie w sieci. Moi znajomi poinstalowali po trzy instalacje foto w sąsiedztwie, i jest piękny słoneczny dzień ale działa tylko jedna z tych trzech - z przyczyn o których pisałem powyżej. Nie jest moją intencją nikogo zniechęcać do paneli foto ale osoba która dycyduje się na ich zakup wydaje kupę kasy i powinna być świadoma z jakimi problemami będzie się borykać. Czas zwrotu inwestycji wcale nie musi być 5lat jak to mówią sprzedawcy tylko będzie może 10 a może 15lat. W moim przypadku gdy nie ma mnie w domu do godz. 17:00 a falownik miałby w tym czasie nie pracować - nie oddawać energii do sieci a ja w tym czasie nie mógłbym jej zużyć, taka inwestycja nie ma najmniejszego sensu.
@@walentykorfanty5630 No to faktycznie jakas lipa totalna. Jeden podlaczony a reszta nie moze haha. Musieliby polaczyc sily i z 3 instalacji zrobic 1 :D
@@plebantv5754 teraz będą mogli się złączyć jako agregatorzy. 🙂
Sławek do MEN na doradcę 🤠👌
Dokładnie
Mój licznik z taurona nie wskazuje napięcia.
U mnie to grzebień na wykresie produkcji od 10:30 do 14:30.
Np dzisiaj do teraz, tz do 13:15 już 14 wyłączeń.
Druga sprawa, że od falownika do licznika prądu mam w sumie 100m. Tak wyszło.
Jedna drobna uwaga poza tym, że wszystko inne spoko to wg prawa Kirchofa i rozpływu prądów z 2 różnych źródeł prądu o tym samym napięciu czyli prąd do odbiorcy popłynie z obu źródeł o podobnym napięciu czyli nie prawdą jest, że napięcie musi być o 5V wyższe żeby odbiorca w domku obok mógł skorzystać z falownika sąsiada produkującego prąd w miejscu w którym uwzględniając spadek napięcia poziom napięć zrówna się. Po prostu sąsiad skorzysta z energii pochodzącej z trafa i falownika sąsiada czyli nie tylko solary dadzą prąd sąsiadowi ale solary + trafo.
Tak, ale jeśli napięcie będzie nominalnie za wysokie, to falownik nie da rady wypchnąć tej energii lub w ogóle się wyłączy.
@@PompaCiepłaiPV to oczywiste i nie wspominałem o tym w swoim komentarzu. Chodzi Ci tutaj o napięcie maksymalne a ja odnoszę się do wyjaśnień rozpływu prądów w sieci narysowanej podczas objaśniania z niższymi wartościami. Zauważyłem tylko błąd merytoryczny o którym uznałem że warto powiedzieć.
Polska sieć energetyczna jest jednokierunkowa. To sie nie zmieni przez długie lata i tylko magazynowanie lub autokonsumpcja ratuje sprawę. Im więcej będzie "fotowoltów", tym większe napięcie będzie w sieci. A potem procesy o odszkodowanie za uszkodzony zbyt wysokim napięciem sprzętdomowy - komputery, lodówki, telewizory, klimatyzatory itd. Dla energetyków fotowoltaika to mniejszy zarobek i upierdlistwo.
Coś w tym jest.
" Moc od 160 kW do 30 kW" .Za takie zformuowanie zdania w szkole średniej dostał bym ocenę niedostateczną.Od takiego instruktażowego filmu spodziewam się poprawnych określeń
Fajny filmik jak zawsze miło posłuchać 👍 Pomocy😉 od dłuższego czasu mierze napięcie w swoim domu i mam na poziomie 238-248V a średnio ok 245V około 100 metrów od transformatora. Chciałbym zamontować panele około 10 kwp. Moim zdaniem jest to wysokie napięcie przy założeniu że falowniki wyłączają się przy ok 253V dojdzie do sytuacji, że wyrzuciłem pieniądze w błoto. Co radzicie? Co sądzicie? 🤔
To co w filmie jest powiedziane. Prosić ewentualnie o zmniejszenie. Pozdrawiam Serdecznie
Posluchaj w 15 minucie, dzwonia na pogotowie energetyczne
A co jeśli jestem sam na linii i mam nadmiar energii to czy falownik "wepchnie" prąd do transformatora?
Taa 250V , u mnie to marzenie... u mnie w standardzie jest 255V ( losowo na kazdej z faz) w dobre dni to i pod 260 podchodzi. Somsiedzi nieoficjalnie mówią że im odrazu 260V na falownikach ustawili. Lokalny elektryk mówi że Tauron u nas z urzędu mówi żeby sobie 260 Ustawić...
Dodam że w weekend to fotowoltaika od 7 rano do 16 nawet nie próbuje pracować, aaa i oczywiście prwie każdy sąsiad już ma fotowoltaikę lub właśnie ją instaluje.
I to właśnie robi niestety patologię. A wystarczyłoby u wszystkich pozmniejszać. Pozdrawiam Serdecznie
No i git. Teraz tylko magazyny energii i do przodu.
Waldku, bardzo mądrze mówisz, ciekawy kanał prowadzisz. Ale może będziesz łaskawy zwrócić uwagą na przepisy bezpieczeństwa dotyczące wyłączania się falowników po zaniku zasilania sieciowego i beznadziejną konstrukcje systemów on grid w tym przypadku? Jestem posiadaczem małej pierdółki OFF grid (tzw. wyspa) dla własnych potrzeb a właściwie testów opłacalności.
W moim przypadku inverter uruchomi UPS z baterii i coś tam z tego uzyskam na kila czy kilkanaście godzin w zależności od obciążenia, a co mają powiedzieć prosumenci? Ja znam urządzenia które są w stanie rozłączyć ciągłość instalacji PV z siecią energetyczną pozostawiając zasilanie własnego budynku i jest to realnie wykonalne. Straszą Europę i ostatnio nas (ciemność zobaczymy ciemność), wyobraź sobie wkurwienie posiadaczy fotowoltaiki za niemałe pieniądze i brak prądu we własnej posiadłości. A tu takie piękne czyste niebo, słoneczko świeci. Może ktoś inny pomyślał jak to rozwiązać.
A co jak wszystkie osiem gospodarstw ma fotowoltaike?
Jak napięcie jest na odpowiednim poziomie to nic, wszystko jest ok.
@@PompaCiepłaiPV przez transformator nie przejdzie do sieci SN. Linia sie nasyci, bedzie 253V i koniec.
@@kanalKjedendwa Czyli wtedy falownik moją produkcje odcina i mimo że panele mogą produkować to ja nie wysyłam i nie mogę też późnuej odebrać?
@@umiarkowany Dokładnie. I właśnie wtedy przydałby się lokalny bufor w postaci baterii akumulatorów, który by zebrał nadwyżkę i wpompował ją do sieci na przykład w nocy.
MMMM Asz się rozmarzyłem. Odpowiedź zakładu energetycznego: "W trosce o zapewnienie najwyższej jakości usług, zmodernizowaliśmy Państwa sieć dystrybucyjną aby dostosować się do Waszych potrzeb" i dobre słowo na słoneczną niedzielę "Nie ma problemu, tak przy okazji zamontowaliśmy płynną regulację zaczepów transformatora". A tak poza marzeniami: licznik nie może oszukiwać ale może mieć błąd pomiarowy - bo jak by miał oszukiwać to by musiał mieć świadomość (echo off pause "dodać na koniec muzykę z Archiwum X")
Ostatecznie można ustawić w falowniku charakterystykę pracy Q/U. Wtedy falownik wraz ze wzrostem napięcia AC zacznie obniżać moc czynną a zacznie produkować moc bierną. Ma to na celu stabilizowanie sieci i falownik nie powinien się wyłączać.
Ciekawe. Pozdrawiam
Hej, jak ustawić ten parametr? Mam w falowniku 4 opcje mocy biernej do wyboru:
1. Zadana cos phi 1.0, tą mam ustawioną
2. Zadana Q, można wybrać procentową wartość oraz podwzbudzony/nadwzbudzony
3. cos phi (P/Plim)
4.Q(U) 10 punkt
Dziękujemy wszystkim posiadaczom fotowoltaiki za podwyższenie rachunków za energię elektryczną - sąsiedzi. Wyższe napięcie - większą moc urządzeń - większe zużycie ( wzór na moc prądu - fizyka ) . Jeżeli ktoś myśli inaczej poproszę o obalenie tego wzoru na moc prądu
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie
Większa moc urządzeń jest na plus, a zwiększone zużycie prądu jest tylko w przypadku urządzeń oporowych, np. żarówki żarnikowej lub grzałki. Te pierwsze odchodzą w zapomnienie, natomiast grzałka zyskuje większą wydajność i poprostu zagrzeje wodę w krótszym czasie, a zużyje tyle samo energii. Coś tam dzwoni, ale nie wiadomo w którym kościele. Pozdrawiam 😉
@@tadeusznowak4784 w przypadku grzałki moc jest z iloczynu dwóch składowych, ale litr wody do zagotowania w stałym ciśnieniu zawsze będzie potrzebował tyle samo energii. Wzór na energię to iloczyn mocy i czasu, więc jak podniesiemy moc to zmniejsza się czas, to chyba proste skoro taki dobry z fizyki jesteś? A jak sam szybciej wodę gotujesz to chociaż na prądzie zaoszczędzisz 😉 a wracając do tematu dla innych urządzeń większe napięcie nie jest problemem, z dwóch powodów po pierwsze wiadomość urządzeń to urządzenia elektroniczne, które i tak zasilane są prądem stałym o niskim napięciu przez zasilacz, a po drugie falownik włącza się przy napięciu granicznym normy, czyli 253v, co oznacza że nie przekroczy tej wartości, a licząc spadki napięcia przez odległość i zużycie właśnie prosumenta, to do sąsiadów i tak dochodzi niższe napięcie, z reguły poniżej 250v. Dlatego jest to problem prosumentów, a nie ich sąsiadów.
@@Rey1996pl Gdyby nie kombinowanie prosumetów to może i byłby to tylko ich problem. Podana w tym filmiku metoda (zwiększenie maksymalnego napięcia na wyjściu falownika) jest często stosowana i nieoficjalnie proponowana przez instalatorów jako rozwiązanie problemu z wyłączeniami. Co do wyliczeń że tylko urządzenia oporowe pobiorą więcej mocy jesteś w błędzie, zasilacze impulsowe też pobiorą więcej mocy i przetworzą ją na ciepło a co za tym idzie zwiększy się prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Tak przykładowo wykańczają się w ekspresowym tempie żarówki ledowe na 230v. Podsumowując, fotowoltaika chociaż to słuszna inicjatywa powinna być obarczona uzyskaniem zgody na przyłącz danej mocy i limitowana ze względu na ilość instalacji przyłączonych do sieci na danym odcinku.
@@RabadabadaTEZZAJETE nie zgodzę się, żadna instalacja nie powinna być limitowana. Owszem nie powinien nikt zmieniać ustawień falownika, ale to zakład energetyczny powinien zadbać o infrastrukturę, żeby nie dochodziło do wyłączeń instalacji.
Materiał nierówny. Z jednej strony dobre informacje o sieci i rozkładzie napięć, z drugiej strony ciągłe powtarzanie, że te 253 V to zależy od jakości falownika. A to są warunki homologacji. Każdy falownik się wtedy musi wyłączyć. Dodatkowo ten przykład pokazuje problem z fotowoltaiką - nie można w nieskończoność obniżać napięcie na transformatorze, bo w nocy będzie za niskie napięcie. Dlatego w instalacjach oprócz paneli powinny tez pojawiać się bufory (akumulatory) równoważące moc z paneli z zapotrzebowaniem w czasie. I za to ZE powinien dawać dodatkową kasę.
Dziękuję za komentarz
Świetny wykład od błędzie i jak falownik oddaje napięcie do sieci niskiego napięcia. Niestety muszę się nie zgodzić z Pana komentarzem, bo w Niemczech również mamy takie same napięcie 230V +/-22V, więc tyle samo co w Polsce, wcale nie 260V. Zwiększenie napięcia to nie rozwiązanie. Jedyny słusznym rozwiązaniem jest zwiększenie impedancji międzyfazowej, czyli po prostu pobór energii przez producenta. Lub w odległym czasie to które wprowadziły Niemcy w 2009r. Właśnie wtedy zaistniało u nich prawo / wytyczna dotycząca eksploatacji układów samodzielnego wytwarzania energii w sieci średniego napięcia (niestety trafo kupujesz sobie sam jak w USA). Do tego też pewnie niedługo będziemy dążyć również w Polsce. Bo sieć nie jest bankiem energii. Powinno się zużywać tyle ile się produkuje ewentualnie posiadać bank energii w postaci akumulatorów,. Ewentualnie oddawać prąd, ale min do sieci średniego napięcia. Polskie prawo na razie jest kiepskie w tym tzn jest pro prosumenckie, ale jak to zwykle bywa w takich przypadkach. Zarabia jeden, a większość traci dopłacając do jego zysków.
👍
Czemu się wyłącza? Bo nie ma zużycia w sieci, a folownik dział do 254V jeżeli w sieci jest więcej, np blisko transformator to niestety instalacja fotowoltaiczna się wyłączy. Szkoda tylko że przy montarzu, nikt o tym nie wspomina.
Nie może powiedzieć, bo nie sprzeda.
@@PompaCiepłaiPV dokładnie. Sprzedawcy pomijają wiele ważnych informacji. Ich wyliczenia czasu zwrotu inwestycji są przekłamane.
@@nfaron4 Dzięki za komentarz.
Inwestycja w panele PV dobre ;)
U mnie to samo, falownik nie pracuje a w gniazdkach ponad 250V
Jest sposób, wpadaj na odcinek ;-)
Wzywaj pogotowie energetyczne! Zbieraj dane i ... powtórka. Wzywaj pogotowie... zbieraj dane i ... powtórka.
@@HondaDCT wzywaj pogotowie.... i powtórka
@@HondaDCT Proponuje obniżenie napięcie na trafie do 0 V. Wtedy sieć każdą wyprodukowaną moc przyjmie i zaden falownik się nie wyłączy. Ruch 0V.
@@kanalKjedendwa yhy, a jak słoneczko zajdzie za chmurke to całe osiedle przez chwile nie będzie miało prundu :D
Co może być przyczyną alarmów pojawiających się na pompie ciepła w godz 13-16? Czy interwencja operatora dystrybucyjnego coś może zmienić? Dziękuje i pozdrawiam
Na pompie czy falowniku?
Błędy wyświetlają się na pompie, czy to efekt podwyższonego napięcia w sieci?
Ja jestem pasjonato/fascynato/sceptykiem.... i co mi zrobicie? :P
U mnie teraz napięcia to 240V, 238V i 242V. Na moim transformatorze na razie są dwie instalacje, u mnie i u sąsiadki kilka domówi dalej. Ja jestem pierwszy a sąsiadka gdzieś na końcu.
Dzięki za komentarz.
Witam
Mieszkam Koło kielc gmina Piekoszów u mnie napiecie na 1fazie 258
2fazie 248
3fazie 249
Wylancza sie falownik co 20min
Zglaszalem raz przyjechali PGE
I powiedzieli ze jest ok
Dziś dzwonilem kolejny raz zobaczymy
Waldku , wychodzi na to że trzeba dostawców CISNĄĆ , no i w dalszym ciągu temat magazynu energii jest żywy :-)
Dobrym magazynem moze się okazać zielony wodor wykorzystywany do grzania w piecykach. Tylko problemy na dzień dzisiejszy z magazynowaniem 😬
Nie zdziwił bym sie gdyby operatorzy wypowiadali umowy prosumenckie na starych zasadach jak i nowych z powodu zmiany nastawy kraju w falowniku żeby wpychać energię do sieci. Nie od parady montują inteligentne liczniki energii elektrycznej zeby nie wiedzieć o jakich parametrach zostaje wprowadzana energia do sieci. Pozdrawiam
Ten sposób też jest fajny ale pod warunkiem, że mamy czasami problem ua-cam.com/video/yVqzK4X2VZo/v-deo.html
Dziękuję Sławku za pomoc w odcinku.👍 i za wiele więcej oczywiście też 😉
@@PompaCiepłaiPV :)
Jeszcze nie mam fotowoltaiki a w sieci mam 250v, upsy daja info high voltage, generalnie juz mam problem
Niestety podkręcają sieć, aby ostatni też miał prąd. Pozdrawiam Serdecznie
@@PompaCiepłaiPV a mógłbyś wytłumaczyć albo nakręcić materiał pn : scenariusz co będzie w ekstremalnych warunkach 100% konsumentów ma PV i ilość od trafo konsumentów jest największa oraz sieć najdłuższa 🧐 czy to wogóle będzie działać i jak ?
Czyli wniosek też taki że nie może być zbyt dużo instalacji na jednej linii.
Niekoniecznie.
@@PompaCiepłaiPV Dlaczego? Jeśli co drugi sąsiad da się namówić na instalację to nikt nie będzie zadowolony chyba że mamy obok duży zakład który jest w stanie tą nadwyżkę od nas odebrać. Falowniki nie będą ze sobą rywalizowały?
@@marcka9375 na moim osiedlu 80% domów ma pv, zero problemów nawet w upalne dni
@@jerryf7713 Wszystko zależy od geometrii połączeń pomiędzy domami a rozdzielnią NN.
@@arturfijakowski9572 zgadza się
No i mnie dopadło 254v. Wniosek o rejestrator poszedł z uwagą, że mają podłączyć jak będzie słonecznie. Zobaczymy co będzie.