Pomijając samą treść (która oczywiście jest na 5+), to bardzo przystępna forma, czuję się jakbym siedział z kumplem przy piwku i słuchał jego mądrości ;)
Brawo bardzo dobry film dla tych co chca zakładac panele ja podobnie ja ty uczylem się na swoim nie było gdzie pozyskac jakiejs roztropnej porady pozdrowionka
Kanał świetnie się rozwija. Super. Może warto zrobić materiał o kradzieży związanych z instalacją ? Niestety w Mojej okolicy ostatnio popularne...u Mnie też byli alarm skutecznie Ich odstraszył... Powodzenie w dalszych poczynaniach na UA-cam .
Dobrze słuchajcie Ci którzy chcą założyć fotowoltaike przed końcem tego roku.....tępo nażucone przez marketingowca - rozmowy zapewniania itp czasem namieszają Ci w głowie.... Takich firm jest pełno. WEŹ SOBIE ZRÓB KILKA OFERT TAKICH FIRM. A MOŻE STARCZY CI KASY NA WIĘKSZE - dodatkowe kWh Z 4na 6. A może z 6 na 10 Dymają ludzi cenami.Polecam ten odcinek w 100% dla laików. Powodzenia
Bardzo dziękuje za materiał, dziś mam rozmowę z firmą nt instalacji w moim domu. Jeżeli mogę coś zasugerować, to w kolejnych odcinkach warto robić rozdziały z przedziałem czasowym do punktów. Widz mógłby jeszcze łatwiej odnieść się do tematów, które go interesują. Ma to sens wtedy gdy filmiki są oczywiście długie tak jak w tym przypadku. Dziękuje jeszcze raz i na pewno będę śledzić kolejne odcinki :)
słońce świeci max pół roku, z czego połowa to chmury i deszcze, z czego efektywne świecenie to kolejna połowa, więc łatwo sobie policzyć jak to się opłaca...
Propozycja na kolejne materiały. Gaszenie instalacji fotowoltaicznych przez przyjazdem straż pożarnej. Czy użytkownik może gasić, jeżeli tak to czym i jak. Drugi temat ubezpieczenia fotowoltaiki montowanej na dachu i gruncie, jakie firmy i jakie zakresy.
A zastosowanie dodatkowych ekranów odbijających skupiających tak by w godzinach popołudniowych i wczesno porannych doświetlić panele ale tak by w południe nie doświetlać. A w zimie jak najbardziej zmienić geometrie na doświetlanie cało dobowe.
Poszedł bym jeszcze dalej, na etapie zakupu działki szukałbym miejsc "przyjaznych" Fotowoltaice Czyli blisko trafo i możliwość montażu na gruncie, a do tego musowo magazyn energii (nie za duży) dla podciągnięcia autokonsumpcji oraz aby produkować gdy energetyka da Ciała i napięcie przekroczy 253V lub gdy wogole nie ma prądu. No chyba że lokalizacja zapewnia super linie przesyłowe ze stałym napięciem i brakiem przerw w dostawie prądu (wtedy może zrezygnował bym z magazynu)
Magazyn energii już niebawem będzie realizowała bateria w aucie EV. Np Hyundai czy Kia ev6. Tam jest wbudowany Power supply inwerter o mocy 3,6kW a pojemność baterii to 77kWh. 3,6kW to może nie jest mega elektrownia ale do potrzeb domowych powinno wystarczyć.... Im bliżej trafo tym napięcie wyższe więc lepiej mieszkać dalej
Co do zacienień - porządna firma będzie szczera i powie. Każdy korzysta z symulacji ruchu słońca, sam tego nie sprawdzisz. Tak się dobiera najlepsze miejsce na panele. Ja miałem klienta, który miał kilka ofert - moja najdroższa ale uprzedziłem go, że nie działamy jeśli nie ogarnie 15m choinek wzdłuż budynku. Mi się nie chce potem wysłuchiwać słusznych żali, że jestem fachowcem i powinienem uprzedzić. Klient wziął ode mnie, bo poprzedni doradcy mu nic na ten temat nie powiedzieli, a chłop tam miał pół dachu w cieniu. Tak samo z dachem - dach być solidny. Znam firmę z Kościana co zamontowała 50kWp na stodole na płytach azbestowych. Klienci nie mają wiedzy i spoko - nie każdy się musi znać dlatego trzeba mieć doradcę, a nie sprzedawcę. Cwaniakowanie w dłuższej perspektywie nie popłaca, bo klient nie poleci, a nawet odradzi i firma spalona.
Zawsze oglądam Twoje odcinki z ciekawościa, bo dobrze prawisz. Dziś nie mogę się z Tobą zgodzić w jednej kwestii. Gwarancja na wykonanie 10-15lat. Kolego znajdź mi teraz firmę która da mi taką gwarancję. Moi dali mi standardowe 3 lata. Może Columbus daje długa gwarancję, ale Oni chcieli mnie skroić 7000zl więcej niż Ci którzy mi ją zrobili. Szybko licząc za 7000zl to mam dodatkowych 10 paneli w raz z montażem. Myślę że zawsze trzeba szukać kompromisów. Ja jestem bardzo zadowolony z firmy która zrobiła mi instalacje. Zrobili dokładnie posprzątali po sobie ogólnie śmiało mogę polecić.
Tytuł jest dobry .Nie daj się wkręcić dodam w budowę Fotowoltaiki . Nie masz problemów ,masz za dużo kasy a chcesz je wyrzucić w błoto .Zachęcam W nocy panele nie dzałają. Są zniszczalne problematycznie a biznes robi Zakład Energetyczny
Bardzo potrzebny film. Dodam od siebie, że warto skonsultować montaż instalacji fotowoltaicznej z zakładem energetycznym obsługujący rejon w którym mieszkasz,aby nie okazało się, że później zakład energetyczny będzie robił problemy z podłączeniem do sieci energetycznej. Ponadto wszystko na papierze z firmą, przelew bankowy nie gotówka i płatność po odbiorze instalacji fotowoltaicznej. Pozdrawiam.
No to jakie mają być kable? Jakie złączki? Na co konkretnie zwracać uwagę? Jedyne, co z tego wyniosłem, to że trzeba zapytać o uziemienie i nie montować w deszczowe dni. Reszta to oczywistości albo ogólniki nie do użycia.
on gridzie w wysokimi napieciami niespodzianki zawsze beda z łaczkami plastikowymi :( , plastik matowieje , wpływ temp , zasolenie , a nawet wcisk jezeli do konca nie jest wsadzony juz zwarcie robi i od braku na sztywno zamocowania , wiatr rusza i osłabia scisk :( a nawet rozłaczy i zrobi sie łuk miedzy wtykami :( teraz modne bedzie podnoszenie paneli odległosci połaci dachowej dla chłodzenia i jednoczesnie wiatry zrobia swoje w kabelakch i łacznikach :(
Przepraszam, ale przypadkowo usunąłem komentarz i nie zdążyłem nawet zobaczyć co ktoś napisał w komentarzu. Jeżeli to możliwe to proszę napisz jeszcze raz. Pozdrawiam!
Polecam sprawdzić, jakie napięcie dają panele o świcie, przy minimalnym oświetleniu. To są prawie napięcia nominalne i włączy się praktycznie każdy falownik...
Moim zdaniem najważniejsze jest porównanie ceny tych samych elementów i obejrzeć parę instalacji po wykonaniu. Reszta to sprawa wtórna bo za parę lat tych firm nie będzie i nic nie zyskamy z gwarancji. Później będą inne firmy do poprawy tych instalacji .
Dokładnie gwarancja 10,15 lat za 5latfirmy nie ma albo nazywa się inaczej z innym właścicielem na papierku. Przewymiarowane paneli do falownika to też dyskusyjny temat, montowałem sam instalacje PV, pracuje na utrzymaniu ruchu, i akurat wszystkie napędy są przewymiarowane w drugą stronę aby były bezawaryjne. A przecież prawie ten sam "falowanik"
Zlaczki to największe zagrożenie w pv. Nie powinno się stosować absolutnie nigdzie przy stałym prądzie czegos tak beznadziejnie zrobionego wszystko powinno byc lutowane zabezpieczane silikonem i profesjonalna 1mm termokurczliweą z zakładka po 5 cm na strone. Nastepne goniane biodegradowalne podwieszki powinny być nitowane na samozryne nity z nierdzewki blaszki z mosiadzu lub miedzi. Jak się ogląda stare instalacje to wszystko wisi jak pajeczyna a peszel rozlatuje się w palcach
Pytanko-skoro uczymy się tak dużo o montażu, parametrach itd.to po co nam fachowcy ?Pytanko nr.2-skoro fachowcy będą robić lepiej od nas to po co to wszystko studiować?
Większość z tego co powiedziałeś nie wpłynie na działanie fotowoltaiki. Jeśli ktoś chce mieć instalke to nie musi się znać na tym wszystkim wystarczy że wybierze dobrą firmę, i ma to z głowy.
Film super. Koszt fotowoltaiki na dachu czy ziemi ma vat 8% juz dośc długo, moim rodzicom niestety pół roku temu jak zakłądali mówiono, że dalej jest różnica 23/8 co jest kłamstwem -warto o tym wspomnieć aby nie decydować się na dach bo mniejszy vat i koszt :/. Czytałem też o pompach ciepła z modułem do fotowoltaiki, miałeś z tym doczynienia? Ciekawi mnie czy to była ciekawostka rynkowa czy będzie to trend w przyszlości.
U mnie a na razie nie mam jeszcze fv a jest napiecie rzędu 240-243 czy to nie zaduzo? Jakie sa roznice w napieciu by wepchnac prad do sieci czy to jest roznica rzędu np 2V ,czy wiecej ? Noi jak jest naprzyklad jezeli jest przyznana instalacjia z gminy czy wtedy tez możemy miec wplyw na to co beda nam instalowac czy jesteśmy zdani na to co nam daja ? Mam nadzieję,ze ktos mi odpowie choc watek juz ma 2 lata
Będzie odcinek o mikroinverterach? Mam mały dach płaski wąski w stronę południową w mieście. Więcej paneli wejdzie wschód-zachód niż na południe, więc bardzo zastanawiam się nad instalacją opartą o mikro inwertery. Nie ma możliwości montażu na gruncie(bardzo małe działki). Bardzo by mi to pomogło. Dzięki!
Jak samemu się stawia fotowoltaike to musi przyjść elektryk z uprawnieniami i odebrać to i jak on odbierze że wszystko jest ze sztuką zrobione a by się coś niedobrego stało to ubezpieczyciel ma prawo wypłacić pieniące
Zrobisz film o kradzieżach paneli fotowoltaicznych? Dwa dni temu ukradli mi 4 panele 250W na działce, z gruntu. Jak się zabezpieczyć? wzywać policje? czy złodziej może je bez problemu użyć u siebie? jest szansa na odzyskanie ich?
Jak bym osobiście zamontował bym dwa kontaktrony do pracy zewnętrznej na dwóch skrajnych panelach i podłączył je pod alarm domu lub jakikolwiek sygnalizator akustyczny. Jak tylko zdjęli by pierwszy panel syrena zaczęła by wyć a oni pewnie dali by odrazy nogi. Tak to widzę. Koszt kontaktronów 2x30zl sygnalizator akustyczny 100zl i jakiś zasilacz i można spać spokojnie. Najważniejszy warunek przeciągnięty do paneli dodatkowy przewód 2 żyły.
Witam, fajnie by bylo robic taka listy z komponentami który można śmiało polecić i maja dobrą jakość. Nie wiem czy byl juz kiedys jakis film na tym kanale. Pozdrawiam
U mnie jest poważny problem w słoneczne dni, ponieważ wielu sąsiadów posiada ogniwa zdarza się iż napięcie w sieci przekracza 253 V a wtedy mój falownik się wyłącza na kilka godzin (zwykle od 10.00 do 16.00) przez co nie dość, że nie produkuję dla własnych potrzeb to jeszcze muszę w tym czasie pobierać prąd z sieci.
Dzień dobry miałam z ofercie panele Risen 450 watt a firma omyłkowo przywiozła panele do montażu firmy DMEGC model-DM 450 M6-72 HSW . Firma twierdzi że panele tych dwóch firm są porównywalne mają 12 lat gwarancji, falowniki Sofar Solar 6.6 do instalacji 6,3 kW. Proszę mi poradzić co do tych paneli nie wiem które są lepsze które zamontować na gruncie Z góry dziękuję i proszę o odpowiedź
Tak czytam tą listę pod filmem i według niej oglądam. Przeskakuje na punkt 17 a tam całkiem co innego w filmie niż na liście. Czy dla potomnych mógłbyś zmienić te punkty i opisać tak jak jest to we filmie? Ktoś tu też pisał o znacznikach. Również fajny pomysł. Twoje filmy zyskałyby na jakości i pewnie zwiększy się ich zasięg. Poza tym film mi się podobał. Dzięki
Masz adres mailowy napisz- dreammedia1@wp.pl Faktycznie brak kanału. Albo, ktoś "wkradł" się na Jego kanał, albo sam zlikwidował? Obawiam się, że "zachłysnął się" zarabianiem - montowaniem klimatyzatorów - a być może pierwsza praca nie wyszła, klient nie zapłacił? Wszystko jest możliwe - i trudno to wytłumaczyć oglądającym. Nie oceniam Jego, ale usunięcie kanału ( odnowienie domu - szacunek ), daje dużo do myślenia - dlaczego zrezygnował z prowadzenia kanału na YT? Waldek miał z Nim kontakt, ale faktycznie nie jest Jego rzecznikiem. Każdy jest "Kowalem własnego losu" :). Pozdrawiam
Generalnie autor w 90% ma rację. Szczególnie jeżeli chodzi o punkt 18 czyli grunt i dach. Różnica jest kolosalna. Pierwsza kwestia to niebezpieczeństwo pożaru. instalacja ma służyć przez 25 lat Mamy mnóstwo połączeń wysokie napięcie i długi czas ekspozycji na czynniki zewnętrzne Wysokie ryzyko pojawienia się łuku elektrycznego i pożaru Druga sprawa która przemawia za gruntem to możliwość kontroli instalacji, odśnieżania czy czyszczenia z ptasich placków (u mnie popularne) Kolejna kwestia to możliwość przecieku - robimy dziurę w dachu uszczelniamy gumką i uszczelniaczem dekarskim guma i uszczelniacz dekarski kiedyś się zwyczajnie zestarzeją a śruba mocująca powinna być wkręcona w krokiew ( łaty i kontrłaty to nieprawidłowy montaż) Jak myślicie co się stanie z dachem jeżeli na krokiew sukcesywnie zacznie lać się woda? dlatego też odwrotnie niż autor filmu unikałbym firm które dają gwarancję 10-15 lat na montaż - od razu wiadomo że to fikcja. Jeżeli masz wiązary - odpuść montaż na dachu zdecydowanie! obejrzyj najpierw przekrój więźby i obiektywnie rozważ wiercenie w takim przekroju przy wyborze firmy zwróciłbym uwagę na jeszcze jedną istotną rzecz - czas montażu. Jeżeli firma chwali się że zrobią 10 kWp w 2 dni - to nie jest dobrze. Inwestor się cieszy bo będzie szybko. Nic bardziej mylnego - im szybciej tym bardziej po łebkach. A propos instalacji powyżej 6.5 kWp i wyłącznika przeciwpożarowego - nie prawda że musi być. Instalacja ma być uzgodniona z rzeczoznawcą Ppoż - a ten nie koniecznie musi stwierdzić że potrzebny jest wyłącznik Oczywiście często tak robi bo tak jest najprościej - ale naraża was na koszt +1000 PLN A propos falowników. Też do końca nie mogę się zgodzić że przewymiarowanie falownika to zło. Falownik startuje od napięcia 160-200 V (zależy od falownika). Takie napięcie można uzyskać przy zerowym natężeniu prądu a więc jeżeli tylko pojawi się światło. Zwykle 6-8 paneli wystarcza do startu większości falowników. Jeżeli ustawicie je w jeden string i skonfigurujecie falownik tak żeby działał na jednym stringu to jest to do zrobienia jak najbardziej i nic się nie będzie działo. Jest tylko jeden problem - trzeba umieć to skonfigurować na etapie instalacji. Jak to wpływa na żywotność falownika - szczerze mówiąc nie wiem. A instalator nie zawsze potrafi i nie zawsze mu się chce Plusy z większego falownika są za to ogromne. Możesz zacząć z 3kWp na falowniku 8 kW a potem na tym samym falowniku rozbudować instalację do 10 kWp Jeżeli założysz falownik 3kW do 3kWp - to kaplica - potem tylko zakup nowego falownika albo dołożenie kolejnego idealnym rozwiązaniem są 3 falowniki jednofazowe (rzadko stosowane rozwiązanie) - zwykle za wysokie napięcie pojawia się na jednej fazie nawet jeżeli falownik się wyłączy - pozostałe dwa działają dalej dodatkowo masz 3 stringi a nie dwa co daje więcej możliwości ustawienia paneli I ostatnia kwestia dotycząca falowników - liczy się tylko jedno - importer, są tacy którzy robią problemy i tacy którzy wymieniają po prostu falownik Nie warto inwestować w falownik "premium" - jedyny plus to dobry soft. Ale nikt rozsądny nie zapłaci 4000 PLN więcej za bezproblemowo działająca aplikację na PC (no chyba żeby) Nie warto inwestować w optymizery jeżeli zacienianie występuje listopad grudzień styczeń W co warto inwestować? W dobre zabezpieczenia, przewody, złączki MC4, uziom, ochronę przewodów przed UV! - tutaj nie warto oszczędzać - a niestety tendencja jest taka że nikt nie zwraca na to uwagi. Co do zacieniania i kąta pochylenia - nie demonizowałbym. Moje panele są prawie idealnie wystawione na południe i zacieniane bardzo mocno od południa w gorszej połowie roku. Kąt nachylenia to 15 stopni. Uzysk w skali roku wynosi 95-97% mocy nominalnej podczas gdy kolegi "Panele Fotowoltaiczne" 105-110%. Szczerze mówiąc myślałem że będzie gorzej. A i ostatnia sprawa - firmy fotowoltaiczne z reguły dzielą się na dwie kategorie "sprzedażowe" (zasięg ogólnopolski) i "monterskie" (lokalne). Z firmy sprzedażowej przyjdzie do was handlowiec albo pani telemarketerka. Z jednymi i drugimi miałem kontakt i nie wybrałem żadnej. Skąd to wszytko wiem - bo montowałem samodzielnie i parę rzeczy zrobiłbym inaczej. Potem pomagałem znajomym. 3 instalacje za mną więc jakieś doświadczenia już są.
@@makaron2514 Przede wszsytkim zależy czy będziesz robił naziemną czy na dachu. Przy naziemnej stosowałem ceownik perforowany wzmocniony baksa- ale potem żałowałem - to badziew tak samo jak większość "systemowych" konstrukcji - cienki gnący się materiał. Drugą u kumpla zrobiliśmy już ze zwykłego profila zamkniętego 40x40 ścianka 2mm. Warunkiem jest posiadanie wiertarki stołowej - bo wiercenia jest mnóstwo. Ale wychodzi najtaniej i najlepiej. Na dachu dawaliśmy beleczki z tartaku (12x8) między krokwie i ciętą śrubę klasy 8.8. w środek Dzięki temu w razie "W" nie zacieka nam na krokwie. ale to było poddasze nieużytkowe. Na poddaszu użytkowym nie zakładałem nigdy - i nie będę - raczej nie chciałbym żeby woda lała się do srodka a to nieuniknione - kwestia czasu. Panele LONGI 365-370 - zobacz co się teraz opłaca najbardziej generalnie w kategorii jakość/cena wychodza najlepiej. Daj sobie spokój z "polskimi" panelami koszt 30% więcej - a jak ma być coś nie tak to czy polskie czy chińske to dowiesz się o tym z kilkanaście lat. Falownik Sofar 8.8 podepniesz w zasadzie wszystko i jest dużo informacji w sieci - proste rozwiązanie, a poszedł nawet na 8 panelach na jednym stringu :) (jakieś 2.9 kWp) Kable zabezpeczenia itd - objechałem kilka hurtowni elektrycznych i kazałem zrobić wycene - nie daj się nabić w butelkę i nie kupuj gotowych skrzynek z bezpiecznikami na alledrogo - 30% drożej a w środku badziew. Z tym że ja mam uprawnienia E i D więc mogę sobie to złożyć sam i wiem o czym "szumią wierzby" :). Generalnie tak ; Paneli szukaj w sieci, falownik lepiej gdzieś na miejscu w hurtowni - będzie kosztować 300-400 PLN więcej ale masz z dystrybucji CORAB(zapytaj o to czy faktycznie pochodzi stamtąd) - to ważne bo oni nie robią problemów z gwarancją. Profile stalowe w hurtowni na miejscu - jakieś 13-14 PLN za metr. Kable zabezpeiczenia falwonik - pojeździj po miesjcowych hurtowniach niech zrobią wycenę. Ja znalazłem hurtownię na "zadupiu" 60 km ode mnie i dali mi spory upust Jak będziesz robił na ziemną to policz śruby 1000 PLN :( nie wiedziałem że są tak drogie - mówię oczywiście o instalacji 10kw. Trochę sprzętu będziesz musiał wypożyczyć wlicz to w koszty. Uziom może dużo kosztować jak masz piach tak jak ja. U mnie wyszedł 1000 PLN! Nie licząc własnej roboty - no ale w sumie wbiłem w ziemię 24 metry uziomu.
@@piotr.m3687 Co sądzisz o zakupe całego zestawu np. z pvgroup.pl/index.php/produkt/zestaw-fotowoltaiczny-5kw-panele-fotowoltaiczne-longi-370-w-na-blachotrapez-15961/
@@PompaCiepłaiPV A co jednak zaczyna brakować prądu. Ile produkuje Panu instalacja. Pytam bo też przymierzam się w tym lub przyszłym roku. I może od razu ponad 10kwP. Jak wtedy jest to rozliczane. Do 10 Kw 20 procent co powyżej 30 %
Witam pytanie 14 paneli 450W Natężenie optymalne 10,88 A panelu połączone szeregowo , 1 string do tego falownik Sofar 6,6 ktl-x maksymalny prąd wejściowy 11A na jedno mppt instalacja na gruncie czy będzie to działać ? czy mogą być jakieś problemy?
11A to raczej standard.W chłodny dzień z dobrym słońcem jak przejdzie chmura to może być niezły 'strzał' produkcji. Właśnie zerknąłem w instrukcje mojego i mam max input 11/11A, poniżej jest max short current 13.8A. Tylko czy chodzi o krótkotrwały większy amperaż czy też o prąd zwarcia (stawiam to drugie). Tak czy inaczej zerkając na wykresy miałem strzały prądu gdy przeszła chmura na poziomie ok 11.2A i nic się nie stało.
@@damianm.8159 wiem że można też zrownoleglić wejscia i przestawić tryb pracy inwerterta z pojedynczych stringow na rownoległy jeśli prąd przekracza nominał na stringu 1 string wpięty w 2 wejscia. Tak nawet instrukcja mówi że inwerter nie może pracować na jednej przetwornicy.
@@damianm.8159 a jaki masz inwerter jak skierowane panele, jaka moc , ja jestem na etapie mocowania paneli ,instalacja na grucie pełne południe ,narazie wstrzymałem sie z falownikiem bo musiałem sie upewnić czy podoła ,według znawcow da sie tylko bezpieczniej zrównoleglić wejscia.
@@-ANBU- mam Goodwe 6kW. Panele wschód i południe mniej więcej po połowie 7kWp. Czy da się jeden string podpiąć pod 2 wejścia do falownika to nie wiem, u mnie są dwie pętle.
Najlepiej zmierzyć napięcie i impedancję pętli zwarcia. Samo napięcie to niepełna informacja. Przy wysokiej impedancji zarówno spadek napiecia przy załączaniu odbiorników jak i wzrost napięcia przy wprowadzaniu energii do sieci są wysokie. Dlatego w miejscu gdzie normalnie było napięcie na poziomie 235/240 V tez może być problem z napięciem przekraczającym 253 V po zamontowaniu fotowoltaiki.
Witam mam pytanie jestem zainteresowany montażem wg obliczeń wystarczyłaby instalacja o mocy ok.3.5 kw, pan z firmy montującej stwierdził że przy tej mocy można zamontować falownik zarówno jedno jak i trzy fazowy wiadomo różnią się wyraźnie ceną .Czym w takiej sytuacji kierować się w wyborze?
@@PompaCiepłaiPV Jak już dziękujesz za komentarz i chcesz być rzetelnym komentatorem rynku PV to sugerowałbym spytać użytkowania o to jaki ma sprzęt :-)
Ja to mam pytanie jeszcze którego zabrakło a jest ważna moim zdaniem. Kiedy najlepiej odpalać pv ? (Jesli mamy pc ) Czy wiosna czy latem ? Jak to sie ma do rozliczen z pge
Nie do pustego ale z pustego i salomon nie naleje. patrzę na Wsze problemy i poczekam, AŻ nasz rząd będzie dopłacał więcej. Pamiętam jak sieprzechwalali że unia nie będzie im mówić czym mogą napędzać turbiny w elektrowni. A teraz kombinują co zrobić i czym zastąpić węgiel brunatny.
Takie informacje najłatwiej odszukać w instrukcji obsługi falownika. Zazwyczaj są tam tabelki pełne danych, gdzie różnice to właśnie moc urządzenia bo seria ta sama.
Odnosząc się do 20:20, przeglądając noty producentów Fronius, Solis, Growatt coś takiego nie występuje. Czy jest jakiś model który potwierdzi tezę postawioną w tym momencie? Uwzględniając tylko napięcie startowe i mpp trackera.
@@krzysztoftruszkiewicz6578 ja mam Goodwe 6kW. Widze, że mppt mam 200-800 (200-850 dla modeli 8-10kW)V a start up voltage jest oznaczony na 180 (dla wszystkich modeli z przedziału 4-10kW). U mnie falownik działa nawet przy śmiesznej produkcji 1-2W (serio), przynajmniej tak pokazuje na wyświetlaczu. Sprawdziłem: na wykresie z dziś pierwsze dane są o przed 5 rano i jest to 16W. A z wczoraj ostatni wpis to 21-sza i właśnie 1W.
Kolego obejrzałem do 13 minuty i dziś więcej nie napiszę bo było by to głęboko niecenzuralne ! 100 LAT GWARANCJI ! Na nowe BMW masz gwarancji max 5 lat i to nie wszystko obejmuje a ty wymagasz 10 - 15 czy 20 lat gwarancji na coś co technologicznie ma kilka lat lub kilka miesięcy i jak te panele czy inwertery będą się za 5 lat zachowywać nikt nie wie nawet ich producent ! Takie próżne gdakanie jak kura nic ludziom nie da a jakieś chore wymagania robią z czegoś co powinno kosztować grosze sumę jak za reaktor atomowy ! Wiedz Pan i Pańscy słuchacze że 95 % tych firm zniknie z rynku w okresie 5 lat bo sa to firmy tak przeinwestowane a do tego golce na kredytach leasingach z brygadami łapańców co rok temu szparagi u szkopa obrabiali ! Stąd takie chore ceny Najważniejsze i TO JEST PUNKT NR 1 ZANIM POMYŚLIMY O FOTOWOLTAICE Pomiar spadku napięcia pod obciążeniem takim jakie planujemy oddawać i pomiary kilkudniowe napięcia sieci w ciągu dnia . Jeżeli to nie wyjdzie to cała inwestycja jest nieuzasadniona . Przy /miękkiej sieci/ problematyczne może być oddanie 3 kw i wtedy instalacja o mocy 10 kw nie ma szansy dziać wcale bo przekroczymy parametr max napięcia albo na własne życzenia popalimy sobie sprzęt w domu i u sąsiadów !
@@PompaCiepłaiPV raczej takie zlodziejstwo i naciągacze- bo jak marża jest minimum 15 tys.zl.to stać ich na szkolenia,sprzęt, profesjonalizm- tylko po co jak agresywny marketing się liczy i nałapanie ludzi którzy nie liczą,nie żądają pytań.
Szanowny Panie. Tak, bardzo przydatny filmik, ale zrobił Pan kilka wpadek. Po pierwsze: amperów i woltów, a nie amper i wolt. Wiem, że nie jest Pan elektrykiem i stara się Pan, jak może, ale z tym tysiącem woltów to chyba Pan zdrowo przesadził. 10 amperów to nie jest zbyt wielkie natężenie prądu. Mała rada: jak Pan nie ma pewności co do liczb to lepiej nie mówić, bo przez podawanie nieprawdziwych informacji traci się wiarygodność. Proszę się nie obrazić. Pozdrawiam serdecznie.
Wybacz szczerość ale ten materiał jest w 80% o niczym a z pozostałą częścią można mocno polemizować. Owszem jest kilka cennych porad ale to wartościowe można byłoby skrócić do max 5 minut Mówisz o takich banałach jak nie podpisywanie umowy przez telefon albo o tym, żeby klienci zwracali uwagę na jakość MC4 czy też kabli - przecież to "na oko" niczym się nie różni. Kolana połamał mi tekst o tym, że montaż PV w "wilgotny dzień" będzie niebezpieczny i grozi pożarem... Budowałem farmę PV o mocy 5 MW w Niemczech w grudniu przy intensywnych opadach pod nadzorem TÜV - to odpowiednik naszego UDT - masz pojęcie ile tam było wykonanych połączeń MC4, które aż ociekały wodą ?? jakby były wyjęte prosto z wiadra ??? Słowem nie wspomniałeś o tym co najważniejsze: Nieuczciwe firmy wciskają klientom najtańsze panele - często podrabiane czyli bez gwarancji - tutaj króluje LONGI do tego kiepskie chińskie falowniki na jednym stringu. Nieuczciwa firma nie daje wyboru paneli czy falowników - bo kupują w hurcie prosto z Chin kontener i sprzedają to co mają na stanie chwaląc jako najlepsze na rynku. Więc przy wyborze firmy kluczowe jest to aby miała w ofercie coś więcej niż jeden model O optymalizatorach tylko nadmieniłeś a przecież to jest kluczowe. Bez optymalizacji to można robić na gruncie albo w idealnych warunkach. Nie powiedziałeś nic o mikrofalownikach - wiesz w ogóle, że takie coś istnieje ???? i to w zasadzie jest najlepsze rozwiązanie w stosunku cena jakość. Instalacja wschód - zachód czy na każdym innym dachu na mikrofalownikach działa minimalnie słabiej od takiej ustawionej idealnie na południe. Wiem - bo moja firma dużo tego montuje i mam podgląd pod prace wszystkich instalacji. Najlepsze jest to, że taką instalacje można rozbudować zawsze i bez ograniczeń.. Oczywiście nie napiszę tu nazwy firmy bo nie chcę być posądzony o reklamę. Mówisz o tym, żeby zwracać uwagę na zestawienie komponentów ale nie odnosisz się w żaden sposób do tego co dobre a co nie dobre - ergo - ten materiał to jedynie clickbait.
Słuchajcie faceta wie co mówi wszystkie błędy o których mówi dostałem w pakiecie z 10kw mam za wysokie napięcie i się pare razy dziennie wyłącza No to dzwonie firma która montowała odpowiedziała szybko i na temat ,, ale to do taurona pan musi nam nic do tego,,😂😂😂 No myśle dobra uporałem się o dziwo tauron zareagował dość szybko mówię dobra teraz zaczniemy prąd robić bo już koniec sierpnia😂 No dobra lecimy !!! No to poleciałem 🤥 kupiłem 10kw na dzień dzisiejszy wytwarzam 30kw dziennie mówię kurczę mam gwarancje 90procent wydajności na pare lat dzwonie i co usłyszałem 😂 dopiero jak będzie rok wytwarzania będzie jak zsumować miesiące żeby wyliczyć No to sobie myśle Ok chyba nie doczytałem ale ze Polak jak Polak daj mi młotek ja to zrobię wiec zaczelem dochodzić co jest ze tak mało produkuje No i na co natrafiłem - moc znamionowa falownika 8kw No to sobie myśle jak to płaciłem za zestaw 10kw a falownik ma 10 No to dzwonie pytam odpowiedź firmy montującej : proszę pana na 10 kw taki falownik starczy i tak pan tyle nie wyprodukuje zawsze będzie mniej No to mówię proszę pani ale ja zapłaciłem za zestaw fotowoltaiczny 10kw a ona mi na to ale ma pan 10kw to pytam mam gwarancje 90pro wydajności na logikę 90pro z 10kw to 9kw a falownik mam 8 to jak i się pani rozłączyła myśle może pieniądze na kącie mi się skończyły No ale jednak nie mam kasę to dzwonie i co i cisza wiec nic jutro zadzwonię i tak dzwonie i dzwonie i noc No to dzwonie z innego nr a tu proszę odebrane nie zdążyłem zdania powiedzieć i znowu rozłączony No to ze Polak cwaniak myśle sobie nie zapłacę ostatniej raty jak mi ktoś tego nie wyjaśni foto miałem rozłożone na 4 raty od firmy która montowała nie z banku została ostatnia rata 10tys zł myśle sobie nie zapłacę to sami będą dzwonić jasne już ktoś zadzwonił ponaglenie do zapłaty to oficjalnie odpisuje proszę o kontakt w sprawie zadłużenia chciałbym coś wyjaśnić i cisza drugie ponaglenie wysłali pod groźbą sprawy w sądzie i wpisanie na listę dłużników No i jestem w kropce jak teraz nie chcą rozmawiać to co będzie jak dam resztę kasy 😭 co myślicie poradźcie co mam zrobić nie chce być wpisany na listę dłużników prowadzę firme nie mogę sobie na to pozwolić a z drugiej strony nie ma co się oszukiwać zostałem WYRUCHANY 😂😂😂😂😂😂😂😎😎😎😎😎 zostałem z problemem który kosztował 40tys 🤪
Prosto napisać. Jeden sam zrobi sobie fotowoltaike a nie będzie umiał wymienić czujnika hamulca w aucie. Do tego trzeba mieć na to czas i śwagra do pomocy (takiego co nie pije przed włażeniem na dach).
0:15 Fotowoltaiczna instalacja nie działa na najbliższe 25 lat ale 10 lat. Dlaczego? Gwarancja - najważniejszy i najdroższy element w OZE - FALOWNIK - wynosi 10 lat. Zimne luty itd .... Pada falownik i game over. Jak się zepsuje poza gwarancją to jest problem. @Pompa Ciepła i PV Klamajdowski TVP a nie jak napisy pokazują: klan żydowski TVP 🤣Pilnuj pls takich spraw 😛
@@PompaCiepłaiPV może i tak, ale tak na dobrą sprawę, to cenowo większość ofert jest do siebie zbliżona, a i zastosowane rozwiązania można ogarnąć tak aby nie iść w zbędne koszta, suma summarum może się okazać że sensowni inżynierowie dopasują tak rozwiązania do budżetu inwestora, że mimo iż bazowa cena kWp w danej firmie jest wyższa, to finalnie wyjdzie za tę samą moc taniej i lepiej niż w tańszej konkurencji. Ja robiłem tak u siebie: ustaliłem budżet, pogadałem z kilkoma firmami, i najbardziej ogarnięty team zaprosiłem do współpracy, przepracowaliśmy wspólnie temat od strony projektowej i wyszło na prawdę fajnie
Brawo, w końcu bez liczenia, mnożenia, dzielenia. Bez ekonomii, ale za to sama merytoryka.
Dziękuję, co i raz ekonomia musi być ;-)
Bardzo ważny temat i film pomoże uniknąć bardzo wielu problemów w późniejszych latach. Warto posłuchać .
Dziękuję za komentarz
Bardzo potrzebny odcinek, każdy powinien obejrzeć przed montażem
Dzięki za komentarz
Świetna robota. Film powinien mięć 100 000 po weekendzie, trzymam za to kciuki
Też tak myślę.
Trzymamy kciuki. 👍
Dziękuję
Pomijając samą treść (która oczywiście jest na 5+), to bardzo przystępna forma, czuję się jakbym siedział z kumplem przy piwku i słuchał jego mądrości ;)
Dziękuję za tak miły komentarz.
Świetny odcinek, bardzo ciekawy i merytoryczny. Każdy kto się interesuje fotowoltaiką żeby założyć ją u siebie powinien obejrzeć ten film.
Pozdrawiam!
Dziękuję za komentarz i zachęcam do udostępniania
Brawo bardzo dobry film dla tych co chca zakładac panele ja podobnie ja ty uczylem się na swoim nie było gdzie pozyskac jakiejs roztropnej porady pozdrowionka
Dziękuję za komentarz
Kanał świetnie się rozwija. Super. Może warto zrobić materiał o kradzieży związanych z instalacją ?
Niestety w Mojej okolicy ostatnio popularne...u Mnie też byli alarm skutecznie Ich odstraszył...
Powodzenie w dalszych poczynaniach na UA-cam .
Ok. Napisz na maila więcej pompa.ciepla.pv@gmail.com
Dobrze słuchajcie Ci którzy chcą założyć fotowoltaike przed końcem tego roku.....tępo nażucone przez marketingowca - rozmowy zapewniania itp czasem namieszają Ci w głowie....
Takich firm jest pełno. WEŹ SOBIE ZRÓB KILKA OFERT TAKICH FIRM. A MOŻE STARCZY CI KASY NA WIĘKSZE - dodatkowe kWh
Z 4na 6. A może z 6 na 10
Dymają ludzi cenami.Polecam ten odcinek w 100% dla laików.
Powodzenia
Świetnie! Bardzo pomocny filmik. Dzięki
Dziękuję za uznanie i Pozdrawiam Serdecznie.
Według mnie, warto dodać do takich dłuższych filmów znaczniki czasowe / rozdziały (jest poradnik na UA-cam). Pozdro.
Dodam, tylko czasu nie miałam niestety
0m
.
Super wykład
Dziękuję bardzo.
Piękny i Mądry film.
Bardzo dziękuje za materiał, dziś mam rozmowę z firmą nt instalacji w moim domu. Jeżeli mogę coś zasugerować, to w kolejnych odcinkach warto robić rozdziały z przedziałem czasowym do punktów. Widz mógłby jeszcze łatwiej odnieść się do tematów, które go interesują. Ma to sens wtedy gdy filmiki są oczywiście długie tak jak w tym przypadku. Dziękuje jeszcze raz i na pewno będę śledzić kolejne odcinki :)
słońce świeci max pół roku, z czego połowa to chmury i deszcze, z czego efektywne świecenie to kolejna połowa, więc łatwo sobie policzyć jak to się opłaca...
Dziękuję za komentarz
Propozycja na kolejne materiały. Gaszenie instalacji fotowoltaicznych przez przyjazdem straż pożarnej. Czy użytkownik może gasić, jeżeli tak to czym i jak. Drugi temat ubezpieczenia fotowoltaiki montowanej na dachu i gruncie, jakie firmy i jakie zakresy.
Dziękuję za komentarz i podpowiedzi :-)
A zastosowanie dodatkowych ekranów odbijających skupiających tak by w godzinach popołudniowych i wczesno porannych doświetlić panele ale tak by w południe nie doświetlać. A w zimie jak najbardziej zmienić geometrie na doświetlanie cało dobowe.
Nie daj się spalić
Nie dam się
Poszedł bym jeszcze dalej, na etapie zakupu działki szukałbym miejsc "przyjaznych" Fotowoltaice
Czyli blisko trafo i możliwość montażu na gruncie, a do tego musowo magazyn energii (nie za duży) dla podciągnięcia autokonsumpcji oraz aby produkować gdy energetyka da Ciała i napięcie przekroczy 253V lub gdy wogole nie ma prądu.
No chyba że lokalizacja zapewnia super linie przesyłowe ze stałym napięciem i brakiem przerw w dostawie prądu (wtedy może zrezygnował bym z magazynu)
Dokładnie tak
Magazyn energii już niebawem będzie realizowała bateria w aucie EV. Np Hyundai czy Kia ev6. Tam jest wbudowany Power supply inwerter o mocy 3,6kW a pojemność baterii to 77kWh. 3,6kW to może nie jest mega elektrownia ale do potrzeb domowych powinno wystarczyć.... Im bliżej trafo tym napięcie wyższe więc lepiej mieszkać dalej
Co do zacienień - porządna firma będzie szczera i powie. Każdy korzysta z symulacji ruchu słońca, sam tego nie sprawdzisz. Tak się dobiera najlepsze miejsce na panele. Ja miałem klienta, który miał kilka ofert - moja najdroższa ale uprzedziłem go, że nie działamy jeśli nie ogarnie 15m choinek wzdłuż budynku. Mi się nie chce potem wysłuchiwać słusznych żali, że jestem fachowcem i powinienem uprzedzić. Klient wziął ode mnie, bo poprzedni doradcy mu nic na ten temat nie powiedzieli, a chłop tam miał pół dachu w cieniu.
Tak samo z dachem - dach być solidny. Znam firmę z Kościana co zamontowała 50kWp na stodole na płytach azbestowych.
Klienci nie mają wiedzy i spoko - nie każdy się musi znać dlatego trzeba mieć doradcę, a nie sprzedawcę. Cwaniakowanie w dłuższej perspektywie nie popłaca, bo klient nie poleci, a nawet odradzi i firma spalona.
Dziękuję za komentarz
Brawo
Zawsze oglądam Twoje odcinki z ciekawościa, bo dobrze prawisz. Dziś nie mogę się z Tobą zgodzić w jednej kwestii. Gwarancja na wykonanie 10-15lat. Kolego znajdź mi teraz firmę która da mi taką gwarancję. Moi dali mi standardowe 3 lata. Może Columbus daje długa gwarancję, ale Oni chcieli mnie skroić 7000zl więcej niż Ci którzy mi ją zrobili. Szybko licząc za 7000zl to mam dodatkowych 10 paneli w raz z montażem. Myślę że zawsze trzeba szukać kompromisów. Ja jestem bardzo zadowolony z firmy która zrobiła mi instalacje. Zrobili dokładnie posprzątali po sobie ogólnie śmiało mogę polecić.
Dziękuję za komentarz
Napisz proszę co uważasz na ten temat. Może masz jeszcze jakieś rady???
Tytuł jest dobry .Nie daj się wkręcić dodam w budowę Fotowoltaiki . Nie masz problemów ,masz za dużo kasy a chcesz je wyrzucić w błoto .Zachęcam W nocy panele nie dzałają. Są zniszczalne problematycznie a biznes robi Zakład Energetyczny
Bardzo potrzebny film.
Dodam od siebie, że warto skonsultować montaż instalacji fotowoltaicznej z zakładem energetycznym obsługujący rejon w którym mieszkasz,aby nie okazało się, że później zakład energetyczny będzie robił problemy z podłączeniem do sieci energetycznej.
Ponadto wszystko na papierze z firmą, przelew bankowy nie gotówka i płatność po odbiorze instalacji fotowoltaicznej.
Pozdrawiam.
Dziękuję za komentarz
@@PompaCiepłaiPV Proszę bardzo.
Bardzo fajny film
No to jakie mają być kable? Jakie złączki? Na co konkretnie zwracać uwagę? Jedyne, co z tego wyniosłem, to że trzeba zapytać o uziemienie i nie montować w deszczowe dni. Reszta to oczywistości albo ogólniki nie do użycia.
on gridzie w wysokimi napieciami niespodzianki zawsze beda z łaczkami plastikowymi :( , plastik matowieje , wpływ temp , zasolenie , a nawet wcisk jezeli do konca nie jest wsadzony juz zwarcie robi i od braku na sztywno zamocowania , wiatr rusza i osłabia scisk :( a nawet rozłaczy i zrobi sie łuk miedzy wtykami :( teraz modne bedzie podnoszenie paneli odległosci połaci dachowej dla chłodzenia i jednoczesnie wiatry zrobia swoje w kabelakch i łacznikach :(
Dziękuję za komentarz
Prosimy o wiecej filmów o off-grid. Czy bateria 85kwh obsłuży mały zakład produkcyjny będąc całkowicie niezależnym?
Przepraszam, ale przypadkowo usunąłem komentarz i nie zdążyłem nawet zobaczyć co ktoś napisał w komentarzu. Jeżeli to możliwe to proszę napisz jeszcze raz.
Pozdrawiam!
Dzięki
Fantasta
Polecam sprawdzić, jakie napięcie dają panele o świcie, przy minimalnym oświetleniu. To są prawie napięcia nominalne i włączy się praktycznie każdy falownik...
Ten odcinek powinien się nazywać błędy Przed montażem ;)
Może i racja, tylko UA-cam nie zna takiego zwrotu
Moim zdaniem najważniejsze jest porównanie ceny tych samych elementów i obejrzeć parę instalacji po wykonaniu. Reszta to sprawa wtórna bo za parę lat tych firm nie będzie i nic nie zyskamy z gwarancji. Później będą inne firmy do poprawy tych instalacji .
Masz rację
Dokładnie gwarancja 10,15 lat za 5latfirmy nie ma albo nazywa się inaczej z innym właścicielem na papierku. Przewymiarowane paneli do falownika to też dyskusyjny temat, montowałem sam instalacje PV, pracuje na utrzymaniu ruchu, i akurat wszystkie napędy są przewymiarowane w drugą stronę aby były bezawaryjne. A przecież prawie ten sam "falowanik"
Zlaczki to największe zagrożenie w pv. Nie powinno się stosować absolutnie nigdzie przy stałym prądzie czegos tak beznadziejnie zrobionego wszystko powinno byc lutowane zabezpieczane silikonem i profesjonalna 1mm termokurczliweą z zakładka po 5 cm na strone. Nastepne goniane biodegradowalne podwieszki powinny być nitowane na samozryne nity z nierdzewki blaszki z mosiadzu lub miedzi. Jak się ogląda stare instalacje to wszystko wisi jak pajeczyna a peszel rozlatuje się w palcach
pod odpowiednim kontem - ale bije po oczach...
Dzięki za komentarz
Pytanko-skoro uczymy się tak dużo o montażu, parametrach itd.to po co nam fachowcy ?Pytanko nr.2-skoro fachowcy będą robić lepiej od nas to po co to wszystko studiować?
Większość z tego co powiedziałeś nie wpłynie na działanie fotowoltaiki. Jeśli ktoś chce mieć instalke to nie musi się znać na tym wszystkim wystarczy że wybierze dobrą firmę, i ma to z głowy.
Film super.
Koszt fotowoltaiki na dachu czy ziemi ma vat 8% juz dośc długo, moim rodzicom niestety pół roku temu jak zakłądali mówiono, że dalej jest różnica 23/8 co jest kłamstwem -warto o tym wspomnieć aby nie decydować się na dach bo mniejszy vat i koszt :/.
Czytałem też o pompach ciepła z modułem do fotowoltaiki, miałeś z tym doczynienia? Ciekawi mnie czy to była ciekawostka rynkowa czy będzie to trend w przyszlości.
Dokładnie
Chyba w Panasonicu jest taka opcja i moduł, który ma lepiej współpracować z panelami
Gwarancja do studni (100dni). 😉
Dobre 🤪😉
Waldek, jak zawsze wszystko ok.
Tylko mi nie pasuje z tym Salomonem i nalewaniem :-)
Ten Samuel faktycznie coś nie tak robi 🤣
U mnie a na razie nie mam jeszcze fv a jest napiecie rzędu 240-243 czy to nie zaduzo? Jakie sa roznice w napieciu by wepchnac prad do sieci czy to jest roznica rzędu np 2V ,czy wiecej ?
Noi jak jest naprzyklad jezeli jest przyznana instalacjia z gminy czy wtedy tez możemy miec wplyw na to co beda nam instalowac czy jesteśmy zdani na to co nam daja ?
Mam nadzieję,ze ktos mi odpowie choc watek juz ma 2 lata
A proszę mi powiedzieć co z serwisami co ile i płaci się za to? I też przy skończeniu umowy w własnym zakresie serwis i ile taka opłata? Pozdrawiam
Będzie odcinek o mikroinverterach? Mam mały dach płaski wąski w stronę południową w mieście. Więcej paneli wejdzie wschód-zachód niż na południe, więc bardzo zastanawiam się nad instalacją opartą o mikro inwertery. Nie ma możliwości montażu na gruncie(bardzo małe działki). Bardzo by mi to pomogło. Dzięki!
Planuje oczywiście
Jak samemu się stawia fotowoltaike to musi przyjść elektryk z uprawnieniami i odebrać to i jak on odbierze że wszystko jest ze sztuką zrobione a by się coś niedobrego stało to ubezpieczyciel ma prawo wypłacić pieniące
Zrobisz film o kradzieżach paneli fotowoltaicznych?
Dwa dni temu ukradli mi 4 panele 250W na działce, z gruntu.
Jak się zabezpieczyć?
wzywać policje?
czy złodziej może je bez problemu użyć u siebie?
jest szansa na odzyskanie ich?
Napisz do mnie na email
Jak bym osobiście zamontował bym dwa kontaktrony do pracy zewnętrznej na dwóch skrajnych panelach i podłączył je pod alarm domu lub jakikolwiek sygnalizator akustyczny. Jak tylko zdjęli by pierwszy panel syrena zaczęła by wyć a oni pewnie dali by odrazy nogi. Tak to widzę. Koszt kontaktronów 2x30zl sygnalizator akustyczny 100zl i jakiś zasilacz i można spać spokojnie. Najważniejszy warunek przeciągnięty do paneli dodatkowy przewód 2 żyły.
Czyli kolejna wada montażu paneli na gruncie.
Witam, fajnie by bylo robic taka listy z komponentami który można śmiało polecić i maja dobrą jakość. Nie wiem czy byl juz kiedys jakis film na tym kanale. Pozdrawiam
Jeszcze nie
U mnie jest poważny problem w słoneczne dni, ponieważ wielu sąsiadów posiada ogniwa zdarza się iż napięcie w sieci przekracza 253 V a wtedy mój falownik się wyłącza na kilka godzin (zwykle od 10.00 do 16.00) przez co nie dość, że nie produkuję dla własnych potrzeb to jeszcze muszę w tym czasie pobierać prąd z sieci.
Zostaje panu tylko zakup dużego power banku.
A może powiesz coś jeszcze przy okazji o dotacjach jakie można uzyskać na etapie budowie domu.
Dobry pomysł, dzięki 👍
Dzień dobry miałam z ofercie panele Risen 450 watt a firma omyłkowo przywiozła panele do montażu firmy DMEGC model-DM 450 M6-72 HSW . Firma twierdzi że panele tych dwóch firm są porównywalne mają 12 lat gwarancji, falowniki Sofar Solar 6.6 do instalacji 6,3 kW. Proszę mi poradzić co do tych paneli nie wiem które są lepsze które zamontować na gruncie Z góry dziękuję i proszę o odpowiedź
To nie ma znaczenia. Jedne i drugie z tych samych komponentów
Tak czytam tą listę pod filmem i według niej oglądam. Przeskakuje na punkt 17 a tam całkiem co innego w filmie niż na liście.
Czy dla potomnych mógłbyś zmienić te punkty i opisać tak jak jest to we filmie? Ktoś tu też pisał o znacznikach. Również fajny pomysł. Twoje filmy zyskałyby na jakości i pewnie zwiększy się ich zasięg.
Poza tym film mi się podobał. Dzięki
Ale ty dociekliwy jesteś 🥴😉
jaki próg napięć powinien wzbudzić moje podejrzenie przed instalacją PV?
245V w upalny dzień może już być problemem. Bo fotowoltaika podwyższa o jakieś 5-7V, a 253V nie powinno się przekraczać.
@@PompaCiepłaiPV ciekawostka moi 2 sąsiedzi mają PV 5kWp i 6kWp najwyższe co odnotowałem to 237V. Czyli wygląda na to że mogę założyć ;)
Jaki wynik to dobry start falownika ile v, czy 180 jest ok ?
wytrzymałem do 15 min ;)
Ale ciężko było 🤔❓😉
Pompa Ciepła i PV czy wiesz moze co sie stało z DREAM MEDIA ? czy zakonczyl kariere na yotubie bo chyba kanal zostal usuniety
Nie mam pojęcia, ale faktycznie kanał chyba został usunięty 🤔
Masz adres mailowy napisz- dreammedia1@wp.pl
Faktycznie brak kanału.
Albo, ktoś "wkradł" się na Jego kanał, albo sam zlikwidował?
Obawiam się, że "zachłysnął się" zarabianiem - montowaniem klimatyzatorów - a być może pierwsza praca nie wyszła, klient nie zapłacił?
Wszystko jest możliwe - i trudno to wytłumaczyć oglądającym.
Nie oceniam Jego, ale usunięcie kanału ( odnowienie domu - szacunek ), daje dużo do myślenia - dlaczego zrezygnował z prowadzenia kanału na YT?
Waldek miał z Nim kontakt, ale faktycznie nie jest Jego rzecznikiem.
Każdy jest "Kowalem własnego losu" :).
Pozdrawiam
Generalnie autor w 90% ma rację. Szczególnie jeżeli chodzi o punkt 18 czyli grunt i dach.
Różnica jest kolosalna. Pierwsza kwestia to niebezpieczeństwo pożaru. instalacja ma służyć przez 25 lat
Mamy mnóstwo połączeń wysokie napięcie i długi czas ekspozycji na czynniki zewnętrzne
Wysokie ryzyko pojawienia się łuku elektrycznego i pożaru
Druga sprawa która przemawia za gruntem to możliwość kontroli instalacji, odśnieżania czy czyszczenia z ptasich placków (u mnie popularne)
Kolejna kwestia to możliwość przecieku - robimy dziurę w dachu uszczelniamy gumką i uszczelniaczem dekarskim
guma i uszczelniacz dekarski kiedyś się zwyczajnie zestarzeją a śruba mocująca powinna być wkręcona w krokiew ( łaty i kontrłaty to nieprawidłowy montaż)
Jak myślicie co się stanie z dachem jeżeli na krokiew sukcesywnie zacznie lać się woda?
dlatego też odwrotnie niż autor filmu unikałbym firm które dają gwarancję 10-15 lat na montaż - od razu wiadomo że to fikcja.
Jeżeli masz wiązary - odpuść montaż na dachu zdecydowanie! obejrzyj najpierw przekrój więźby i obiektywnie rozważ wiercenie w takim przekroju
przy wyborze firmy zwróciłbym uwagę na jeszcze jedną istotną rzecz - czas montażu.
Jeżeli firma chwali się że zrobią 10 kWp w 2 dni - to nie jest dobrze. Inwestor się cieszy bo będzie szybko.
Nic bardziej mylnego - im szybciej tym bardziej po łebkach.
A propos instalacji powyżej 6.5 kWp i wyłącznika przeciwpożarowego - nie prawda że musi być.
Instalacja ma być uzgodniona z rzeczoznawcą Ppoż - a ten nie koniecznie musi stwierdzić że potrzebny jest wyłącznik
Oczywiście często tak robi bo tak jest najprościej - ale naraża was na koszt +1000 PLN
A propos falowników. Też do końca nie mogę się zgodzić że przewymiarowanie falownika to zło.
Falownik startuje od napięcia 160-200 V (zależy od falownika). Takie napięcie można uzyskać przy zerowym natężeniu prądu a więc jeżeli tylko pojawi się światło.
Zwykle 6-8 paneli wystarcza do startu większości falowników. Jeżeli ustawicie je w jeden string i skonfigurujecie falownik tak żeby działał na jednym stringu to jest to do zrobienia jak najbardziej i nic się nie będzie działo. Jest tylko jeden problem - trzeba umieć to skonfigurować na etapie instalacji. Jak to wpływa na żywotność falownika - szczerze mówiąc nie wiem.
A instalator nie zawsze potrafi i nie zawsze mu się chce
Plusy z większego falownika są za to ogromne. Możesz zacząć z 3kWp na falowniku 8 kW a potem na tym samym falowniku rozbudować instalację do 10 kWp
Jeżeli założysz falownik 3kW do 3kWp - to kaplica - potem tylko zakup nowego falownika albo dołożenie kolejnego
idealnym rozwiązaniem są 3 falowniki jednofazowe (rzadko stosowane rozwiązanie)
- zwykle za wysokie napięcie pojawia się na jednej fazie nawet jeżeli falownik się wyłączy - pozostałe dwa działają dalej
dodatkowo masz 3 stringi a nie dwa co daje więcej możliwości ustawienia paneli
I ostatnia kwestia dotycząca falowników - liczy się tylko jedno - importer, są tacy którzy robią problemy i tacy którzy wymieniają po prostu falownik
Nie warto inwestować w falownik "premium" - jedyny plus to dobry soft. Ale nikt rozsądny nie zapłaci 4000 PLN więcej za bezproblemowo działająca aplikację na PC (no chyba żeby)
Nie warto inwestować w optymizery jeżeli zacienianie występuje listopad grudzień styczeń
W co warto inwestować? W dobre zabezpieczenia, przewody, złączki MC4, uziom, ochronę przewodów przed UV! - tutaj nie warto oszczędzać - a niestety tendencja jest taka że nikt nie zwraca na to uwagi.
Co do zacieniania i kąta pochylenia - nie demonizowałbym. Moje panele są prawie idealnie wystawione na południe i zacieniane bardzo mocno od południa w gorszej połowie roku. Kąt nachylenia to 15 stopni. Uzysk w skali roku wynosi 95-97% mocy nominalnej podczas gdy kolegi "Panele Fotowoltaiczne" 105-110%. Szczerze mówiąc myślałem że będzie gorzej.
A i ostatnia sprawa - firmy fotowoltaiczne z reguły dzielą się na dwie kategorie "sprzedażowe" (zasięg ogólnopolski) i "monterskie" (lokalne). Z firmy sprzedażowej przyjdzie do was handlowiec albo pani telemarketerka. Z jednymi i drugimi miałem kontakt i nie wybrałem żadnej.
Skąd to wszytko wiem - bo montowałem samodzielnie i parę rzeczy zrobiłbym inaczej. Potem pomagałem znajomym. 3 instalacje za mną więc jakieś doświadczenia już są.
Dzięki za komentarz.
@@PompaCiepłaiPV Dzięki :) i pozdrawiam
@@piotr.m3687 Gdzie kupowałeś wszystko? Też mam zamiar samemu założyć instalację w przeciągu kilku msc, super jakbyś mi doradził.
@@makaron2514 Przede wszsytkim zależy czy będziesz robił naziemną czy na dachu. Przy naziemnej stosowałem ceownik perforowany wzmocniony baksa- ale potem żałowałem - to badziew tak samo jak większość "systemowych" konstrukcji - cienki gnący się materiał. Drugą u kumpla zrobiliśmy już ze zwykłego profila zamkniętego 40x40 ścianka 2mm. Warunkiem jest posiadanie wiertarki stołowej - bo wiercenia jest mnóstwo. Ale wychodzi najtaniej i najlepiej. Na dachu dawaliśmy beleczki z tartaku (12x8) między krokwie i ciętą śrubę klasy 8.8. w środek Dzięki temu w razie "W" nie zacieka nam na krokwie. ale to było poddasze nieużytkowe. Na poddaszu użytkowym nie zakładałem nigdy - i nie będę - raczej nie chciałbym żeby woda lała się do srodka a to nieuniknione - kwestia czasu. Panele LONGI 365-370 - zobacz co się teraz opłaca najbardziej generalnie w kategorii jakość/cena wychodza najlepiej. Daj sobie spokój z "polskimi" panelami koszt 30% więcej - a jak ma być coś nie tak to czy polskie czy chińske to dowiesz się o tym z kilkanaście lat. Falownik Sofar 8.8 podepniesz w zasadzie wszystko i jest dużo informacji w sieci - proste rozwiązanie, a poszedł nawet na 8 panelach na jednym stringu :) (jakieś 2.9 kWp) Kable zabezpeczenia itd - objechałem kilka hurtowni elektrycznych i kazałem zrobić wycene - nie daj się nabić w butelkę i nie kupuj gotowych skrzynek z bezpiecznikami na alledrogo - 30% drożej a w środku badziew. Z tym że ja mam uprawnienia E i D więc mogę sobie to złożyć sam i wiem o czym "szumią wierzby" :). Generalnie tak ; Paneli szukaj w sieci, falownik lepiej gdzieś na miejscu w hurtowni - będzie kosztować 300-400 PLN więcej ale masz z dystrybucji CORAB(zapytaj o to czy faktycznie pochodzi stamtąd) - to ważne bo oni nie robią problemów z gwarancją. Profile stalowe w hurtowni na miejscu - jakieś 13-14 PLN za metr. Kable zabezpeiczenia falwonik - pojeździj po miesjcowych hurtowniach niech zrobią wycenę. Ja znalazłem hurtownię na "zadupiu" 60 km ode mnie i dali mi spory upust Jak będziesz robił na ziemną to policz śruby 1000 PLN :( nie wiedziałem że są tak drogie - mówię oczywiście o instalacji 10kw. Trochę sprzętu będziesz musiał wypożyczyć wlicz to w koszty. Uziom może dużo kosztować jak masz piach tak jak ja. U mnie wyszedł 1000 PLN! Nie licząc własnej roboty - no ale w sumie wbiłem w ziemię 24 metry uziomu.
@@piotr.m3687 Co sądzisz o zakupe całego zestawu np. z pvgroup.pl/index.php/produkt/zestaw-fotowoltaiczny-5kw-panele-fotowoltaiczne-longi-370-w-na-blachotrapez-15961/
Można spróbować zrobić 2 przyłącz na 2 budynek i wtedy można mieć drugie 10kWp
Dokładnie tak planuję
@@PompaCiepłaiPV A co jednak zaczyna brakować prądu. Ile produkuje Panu instalacja. Pytam bo też przymierzam się w tym lub przyszłym roku. I może od razu ponad 10kwP. Jak wtedy jest to rozliczane. Do 10 Kw 20 procent co powyżej 30 %
@@leszeknawrocki2529 to nie jest liczone jak podatki. 30% masz prowizje od całości produkcji jeżeli instalacja jest większa niż 10kWp.
Witam super filmik pomoże ludziom jakis prywatny kontakt do pana
Witam pytanie 14 paneli 450W Natężenie optymalne 10,88 A panelu połączone szeregowo , 1 string do tego falownik Sofar 6,6 ktl-x maksymalny prąd wejściowy 11A na jedno mppt instalacja na gruncie czy będzie to działać ? czy mogą być jakieś problemy?
Ciężko powiedzieć
11A to raczej standard.W chłodny dzień z dobrym słońcem jak przejdzie chmura to może być niezły 'strzał' produkcji.
Właśnie zerknąłem w instrukcje mojego i mam max input 11/11A, poniżej jest max short current 13.8A. Tylko czy chodzi o krótkotrwały większy amperaż czy też o prąd zwarcia (stawiam to drugie).
Tak czy inaczej zerkając na wykresy miałem strzały prądu gdy przeszła chmura na poziomie ok 11.2A i nic się nie stało.
@@damianm.8159 wiem że można też zrownoleglić wejscia i przestawić tryb pracy inwerterta z pojedynczych stringow na rownoległy jeśli prąd przekracza nominał na stringu 1 string wpięty w 2 wejscia. Tak nawet instrukcja mówi że inwerter nie może pracować na jednej przetwornicy.
@@damianm.8159 a jaki masz inwerter jak skierowane panele, jaka moc , ja jestem na etapie mocowania paneli ,instalacja na grucie pełne południe ,narazie wstrzymałem sie z falownikiem bo musiałem sie upewnić czy podoła ,według znawcow da sie tylko bezpieczniej zrównoleglić wejscia.
@@-ANBU- mam Goodwe 6kW. Panele wschód i południe mniej więcej po połowie 7kWp. Czy da się jeden string podpiąć pod 2 wejścia do falownika to nie wiem, u mnie są dwie pętle.
Najlepiej zmierzyć napięcie i impedancję pętli zwarcia. Samo napięcie to niepełna informacja. Przy wysokiej impedancji zarówno spadek napiecia przy załączaniu odbiorników jak i wzrost napięcia przy wprowadzaniu energii do sieci są wysokie. Dlatego w miejscu gdzie normalnie było napięcie na poziomie 235/240 V tez może być problem z napięciem przekraczającym 253 V po zamontowaniu fotowoltaiki.
Dziękuję za komentarz
Witam mam pytanie jestem zainteresowany montażem wg obliczeń wystarczyłaby instalacja o mocy ok.3.5 kw, pan z firmy montującej stwierdził że przy tej mocy można zamontować falownik zarówno jedno jak i trzy fazowy wiadomo różnią się wyraźnie ceną .Czym w takiej sytuacji kierować się w wyborze?
FIlm bardzo ciekawy, natomiast rozwinięcie aspektów technicznych...
Mam 4.8 kwpik uzyski srednie ok 30 kw w sloneczy dzień
Dziękuję za komentarz
@@PompaCiepłaiPV Jak już dziękujesz za komentarz i chcesz być rzetelnym komentatorem rynku PV to sugerowałbym spytać użytkowania o to jaki ma sprzęt :-)
Ja to mam pytanie jeszcze którego zabrakło a jest ważna moim zdaniem.
Kiedy najlepiej odpalać pv ? (Jesli mamy pc )
Czy wiosna czy latem ?
Jak to sie ma do rozliczen z pge
Najlepiej przed marcem, kwietniem.
Nie do pustego ale z pustego i salomon nie naleje. patrzę na Wsze problemy i poczekam, AŻ nasz rząd będzie dopłacał więcej. Pamiętam jak sieprzechwalali że unia nie będzie im mówić czym mogą napędzać turbiny w elektrowni. A teraz kombinują co zrobić i czym zastąpić węgiel brunatny.
Czekaj ;-)
Czekaj, czekaj. Wejdzie nowy IRiESD oraz zasady bilansowania, to wtedy będziesz narzekał, że rząd Cię oszukał.
Czy falownik z tej samej serii, producenta, 3 fazowy różniący się mocą ma inne napięcie startowe lub mpp trackera?
Dzięki za komentarz
Takie informacje najłatwiej odszukać w instrukcji obsługi falownika. Zazwyczaj są tam tabelki pełne danych, gdzie różnice to właśnie moc urządzenia bo seria ta sama.
Odnosząc się do 20:20, przeglądając noty producentów Fronius, Solis, Growatt coś takiego nie występuje. Czy jest jakiś model który potwierdzi tezę postawioną w tym momencie? Uwzględniając tylko napięcie startowe i mpp trackera.
@@krzysztoftruszkiewicz6578 ja mam Goodwe 6kW. Widze, że mppt mam 200-800 (200-850 dla modeli 8-10kW)V a start up voltage jest oznaczony na 180 (dla wszystkich modeli z przedziału 4-10kW).
U mnie falownik działa nawet przy śmiesznej produkcji 1-2W (serio), przynajmniej tak pokazuje na wyświetlaczu. Sprawdziłem: na wykresie z dziś pierwsze dane są o przed 5 rano i jest to 16W. A z wczoraj ostatni wpis to 21-sza i właśnie 1W.
Teraz czekać aż opodatkują foto
Oj już przestań 😌🤔
@@PompaCiepłaiPV Nie czytosz gazet?Od nowego roku będą zmiany.
@@loreslores7116 Czytam, czytam. Już na kanale jest o tym film 😌
Dobrze gada polać mu
Dziękuję
Czy Fronius SYMO 4.5-3-M, gdzie rozpoczęcie pracy to 200V to dobry falownik?
Dziękuję za komentarz
Kolego obejrzałem do 13 minuty i dziś więcej nie napiszę bo było by to głęboko niecenzuralne ! 100 LAT GWARANCJI ! Na nowe BMW masz gwarancji max 5 lat i to nie wszystko obejmuje a ty wymagasz 10 - 15 czy 20 lat gwarancji na coś co technologicznie ma kilka lat lub kilka miesięcy i jak te panele czy inwertery będą się za 5 lat zachowywać nikt nie wie nawet ich producent ! Takie próżne gdakanie jak kura nic ludziom nie da a jakieś chore wymagania robią z czegoś co powinno kosztować grosze sumę jak za reaktor atomowy ! Wiedz Pan i Pańscy słuchacze że 95 % tych firm zniknie z rynku w okresie 5 lat bo sa to firmy tak przeinwestowane a do tego golce na kredytach leasingach z brygadami łapańców co rok temu szparagi u szkopa obrabiali ! Stąd takie chore ceny
Najważniejsze i TO JEST PUNKT NR 1 ZANIM POMYŚLIMY O FOTOWOLTAICE
Pomiar spadku napięcia pod obciążeniem takim jakie planujemy oddawać i pomiary kilkudniowe napięcia sieci w ciągu dnia . Jeżeli to nie wyjdzie to cała inwestycja jest nieuzasadniona . Przy /miękkiej sieci/ problematyczne może być oddanie 3 kw i wtedy instalacja o mocy 10 kw nie ma szansy dziać wcale bo przekroczymy parametr max napięcia albo na własne życzenia popalimy sobie sprzęt w domu i u sąsiadów !
👌
Do pustego to i Salomon nie naleje;)
O to to
Z
Viessmann ma system montażu tylko do blachy ale musi mieć o.6mm ale też bym tak nie chciał
Dobra rada
Do pustego to każdy naleje 😅
23:45 - powyżej 6.5 kWp jeśli mnie pamięć nie myli. Obowiązkowe wymagane rozporządzeniem.
Dzięki za info.
Pomyśl o pisanym poradniku w pigułce, punkt po punkcie.
Uwaga na firmy krzaki gdzie montażysci to chlopaczki na umowę zleceniu, albo akordowo.
Takie życie
@@PompaCiepłaiPV raczej takie zlodziejstwo i naciągacze- bo jak marża jest minimum 15 tys.zl.to stać ich na szkolenia,sprzęt, profesjonalizm- tylko po co jak agresywny marketing się liczy i nałapanie ludzi którzy nie liczą,nie żądają pytań.
Ogladam ten kanał już dłużej chyba się zdecyduje na tą fotowoltake ale na ziemi
Najlepiej na gruncie, ale się śpiesz bo zmieni się prawo, zobacz mój najnowszy film. Dzisiaj opublikowany.
Szanowny Panie. Tak, bardzo przydatny filmik, ale zrobił Pan kilka wpadek. Po pierwsze: amperów i woltów, a nie amper i wolt. Wiem, że nie jest Pan elektrykiem i stara się Pan, jak może, ale z tym tysiącem woltów to chyba Pan zdrowo przesadził. 10 amperów to nie jest zbyt wielkie natężenie prądu. Mała rada: jak Pan nie ma pewności co do liczb to lepiej nie mówić, bo przez podawanie nieprawdziwych informacji traci się wiarygodność. Proszę się nie obrazić. Pozdrawiam serdecznie.
Powoli się uczę. Dziękuję za komentarz i Pozdrawiam Serdecznie
@@PompaCiepłaiPV cieszę się, że się Pan nie obraził.
temat został wyczerpany
Dzięki za komentarz
Jak wam się podoba taki montaż:
m.ua-cam.com/video/T2XSRNHp5rA/v-deo.html
m.ua-cam.com/video/PJvCDvUGHOE/v-deo.html
Czy grupa na fb została usunięta ?
Nie działa. Link w opisie.
Jakie 10-15 lat na montaż? 99% firm ma 3-5....
Firma 'Kogucik" - wziął pieniądze i uciekł
Dobre 😉
Wybacz szczerość ale ten materiał jest w 80% o niczym a z pozostałą częścią można mocno polemizować.
Owszem jest kilka cennych porad ale to wartościowe można byłoby skrócić do max 5 minut
Mówisz o takich banałach jak nie podpisywanie umowy przez telefon albo o tym, żeby klienci zwracali uwagę na jakość MC4 czy też kabli - przecież to "na oko" niczym się nie różni.
Kolana połamał mi tekst o tym, że montaż PV w "wilgotny dzień" będzie niebezpieczny i grozi pożarem...
Budowałem farmę PV o mocy 5 MW w Niemczech w grudniu przy intensywnych opadach pod nadzorem TÜV
- to odpowiednik naszego UDT - masz pojęcie ile tam było wykonanych połączeń MC4, które aż ociekały wodą ?? jakby były wyjęte prosto z wiadra ???
Słowem nie wspomniałeś o tym co najważniejsze: Nieuczciwe firmy wciskają klientom najtańsze panele - często podrabiane czyli bez gwarancji - tutaj króluje LONGI do tego kiepskie chińskie falowniki na jednym stringu.
Nieuczciwa firma nie daje wyboru paneli czy falowników - bo kupują w hurcie prosto z Chin kontener i sprzedają to co mają na stanie chwaląc jako najlepsze na rynku. Więc przy wyborze firmy kluczowe jest to aby miała w ofercie coś więcej niż jeden model
O optymalizatorach tylko nadmieniłeś a przecież to jest kluczowe. Bez optymalizacji to można robić na gruncie albo w idealnych warunkach. Nie powiedziałeś nic o mikrofalownikach - wiesz w ogóle, że takie coś istnieje ???? i to w zasadzie jest najlepsze rozwiązanie w stosunku cena jakość.
Instalacja wschód - zachód czy na każdym innym dachu na mikrofalownikach działa minimalnie słabiej od takiej ustawionej idealnie na południe. Wiem - bo moja firma dużo tego montuje i mam podgląd pod prace wszystkich instalacji. Najlepsze jest to, że taką instalacje można rozbudować zawsze i bez ograniczeń..
Oczywiście nie napiszę tu nazwy firmy bo nie chcę być posądzony o reklamę.
Mówisz o tym, żeby zwracać uwagę na zestawienie komponentów ale nie odnosisz się w żaden sposób do tego co dobre a co nie dobre - ergo - ten materiał to jedynie clickbait.
Widzę że mam doczynienie z fachowcem, zapraszam na wywiad, chętnie posłucham i pokażę jak to powinno wyglądać.
@@PompaCiepłaiPV Mam nadzieję, że nie zrozumiałeś mojej odpowiedzi jako brutalny atak. Możemy umówić się na wywiad - mam nawet pomysł na formułę
@@maciejwrona4799 Napisz proszę na maila pompa.ciepla.pv@gmail.com Chętnie porozmawiam.
Longi - najtańsze i najgorsze? :( Longi solar 375 będą u moich rodziców montowane. :(
Longi są bardzo dobre. Tu chodzi o to, że często podrabiane
Słuchajcie faceta wie co mówi wszystkie błędy o których mówi dostałem w pakiecie z 10kw mam za wysokie napięcie i się pare razy dziennie wyłącza No to dzwonie firma która montowała odpowiedziała szybko i na temat ,, ale to do taurona pan musi nam nic do tego,,😂😂😂 No myśle dobra uporałem się o dziwo tauron zareagował dość szybko mówię dobra teraz zaczniemy prąd robić bo już koniec sierpnia😂 No dobra lecimy !!! No to poleciałem 🤥 kupiłem 10kw na dzień dzisiejszy wytwarzam 30kw dziennie mówię kurczę mam gwarancje 90procent wydajności na pare lat dzwonie i co usłyszałem 😂 dopiero jak będzie rok wytwarzania będzie jak zsumować miesiące żeby wyliczyć No to sobie myśle Ok chyba nie doczytałem ale ze Polak jak Polak daj mi młotek ja to zrobię wiec zaczelem dochodzić co jest ze tak mało produkuje No i na co natrafiłem - moc znamionowa falownika 8kw No to sobie myśle jak to płaciłem za zestaw 10kw a falownik ma 10 No to dzwonie pytam odpowiedź firmy montującej : proszę pana na 10 kw taki falownik starczy i tak pan tyle nie wyprodukuje zawsze będzie mniej No to mówię proszę pani ale ja zapłaciłem za zestaw fotowoltaiczny 10kw a ona mi na to ale ma pan 10kw to pytam mam gwarancje 90pro wydajności na logikę 90pro z 10kw to 9kw a falownik mam 8 to jak i się pani rozłączyła myśle może pieniądze na kącie mi się skończyły No ale jednak nie mam kasę to dzwonie i co i cisza wiec nic jutro zadzwonię i tak dzwonie i dzwonie i noc No to dzwonie z innego nr a tu proszę odebrane nie zdążyłem zdania powiedzieć i znowu rozłączony No to ze Polak cwaniak myśle sobie nie zapłacę ostatniej raty jak mi ktoś tego nie wyjaśni foto miałem rozłożone na 4 raty od firmy która montowała nie z banku została ostatnia rata 10tys zł myśle sobie nie zapłacę to sami będą dzwonić jasne już ktoś zadzwonił ponaglenie do zapłaty to oficjalnie odpisuje proszę o kontakt w sprawie zadłużenia chciałbym coś wyjaśnić i cisza drugie ponaglenie wysłali pod groźbą sprawy w sądzie i wpisanie na listę dłużników No i jestem w kropce jak teraz nie chcą rozmawiać to co będzie jak dam resztę kasy 😭 co myślicie poradźcie co mam zrobić nie chce być wpisany na listę dłużników prowadzę firme nie mogę sobie na to pozwolić a z drugiej strony nie ma co się oszukiwać zostałem WYRUCHANY 😂😂😂😂😂😂😂😎😎😎😎😎 zostałem z problemem który kosztował 40tys 🤪
Dziękuję za komentarz
Najlepiej robić samemu jakies 10 tys w kieszeni
Dokładnie.
Prosto napisać. Jeden sam zrobi sobie fotowoltaike a nie będzie umiał wymienić czujnika hamulca w aucie.
Do tego trzeba mieć na to czas i śwagra do pomocy (takiego co nie pije przed włażeniem na dach).
0:15 Fotowoltaiczna instalacja nie działa na najbliższe 25 lat ale 10 lat. Dlaczego?
Gwarancja - najważniejszy i najdroższy element w OZE - FALOWNIK - wynosi 10 lat. Zimne luty itd .... Pada falownik i game over.
Jak się zepsuje poza gwarancją to jest problem.
@Pompa Ciepła i PV Klamajdowski TVP a nie jak napisy pokazują: klan żydowski TVP 🤣Pilnuj pls takich spraw 😛
Sorry, ale cena jest najmniej istotna, jest jedynie wypadkową pozostałych czynników.
Zależy od człowieka
@@PompaCiepłaiPV może i tak, ale tak na dobrą sprawę, to cenowo większość ofert jest do siebie zbliżona, a i zastosowane rozwiązania można ogarnąć tak aby nie iść w zbędne koszta, suma summarum może się okazać że sensowni inżynierowie dopasują tak rozwiązania do budżetu inwestora, że mimo iż bazowa cena kWp w danej firmie jest wyższa, to finalnie wyjdzie za tę samą moc taniej i lepiej niż w tańszej konkurencji. Ja robiłem tak u siebie: ustaliłem budżet, pogadałem z kilkoma firmami, i najbardziej ogarnięty team zaprosiłem do współpracy, przepracowaliśmy wspólnie temat od strony projektowej i wyszło na prawdę fajnie
Mozna wiecej tresci a mniej stekania.dzieki.
Można.
"Do pustego to i Salomon nie naleje" - 😂🤣 W etapie życia szkolnego, to chyba często chorowałeś 😂😂
Oj tak... 😉
oglądam już 7 minut nic konkretnego to nie stand up więcej konkretów.
Lo ludzie co za lipa
Do pustego to i Salomon nie naleje ;)
Jakoś tak z tym Samuelem było ;-)