Keramiķis Mareks Zavodnojs
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- Bebrenē darbojas Mareks Zavodnojs, cilvēks - brīvdomātājs, kuram radošas lietas ir sirdslieta. Tāpēc viņa rokām jau 13 gadus tiek darināti skaistākie un izturīgākie melnie podi Augšdaugavas novadā.
Mareks Zavodnojs kādreiz nodarbojies ar dažādām lietām, kā pats saka, šis jau ir viņa 20. amats. Viņš ir izmēģinājis savus spēkus visdažādākajās nozarēs - bijis apsargs, strādājis gan apzaļumošanā, gan mežā, gan ceļu būvē, kādreiz pat komplektējis radiatorus. Vienā dienā nonācis pie domas, ka ir kaut kas jāmaina, ir jāstrādā priekš sevis, tāpēc metis visu pie malas un devies apgūt podnieka amatu.
Mareks podus veido neolīta laikmeta tehnikā, neizmantojot virpu. Podi tiek izveidoti ar rokām, pēc tam pulēti ar akmeni vai stiklu, lai iegūtu savu gludo, spīdīgo virsmu. Kad trauki ir izkaltuši, tie tiek likti ceplī. Kopumā, krāsnī tiek ievietoti apmēram 100 kilogrami māla. Kurinot, ir svarīgi zināt dažādus aspektus, lai podi rezultātā būtu izdevušies. Pirmkārt, tos jāsaliek tā, lai viens otru nesaspiestu, otrkārt, starp tiem brīvi jātiek uguns ceļiem. Arī kurināšanai ir sava specifika - ceplī karstums tiek “iedots” pamazām, meistars izveido tuneli, pa kuru uguns tiek “bīdīta” arvien tuvāk krāsns mutei, 12 stundu laikā tādā veidā tiek sasniegta maksimālā temperatūra - 1100 grādi.
Trauku dizains rodas eksperimentējot radošajā procesā - podnieks stāsta, ka rakstu veidošanai izmanto dažādus pašdarinātus zīmodziņus, citreiz rakstus veido ar koka irbulīti. Ir citi trauki, kuriem speciāli tiek atstāti pirkstu nospiedumi, lai var redzēt, ka pods ir veidots ar rokām. Meistaram ir svarīgi, lai viņa darbi neatkārtojas, lai katrs trauks ir unikāls gan ar rakstu, gan ar krāsu, kas rodas ķīmiskajos procesos, kad pods nonāk ceplī un satiek uguni. Gatavie melnie podi tiek nopulēti ar vasku un eļļu, tāpēc trauki iegūst savu piesātināto melno krāsu un spīdumu bez glazūras.
Podnieks uzticas tikai pats saviem spēkiem, neļauj savu darbu ietekmēt dažādām māņticībām un ticējumiem.
Pamatā cilvēki pasūta ikdienā nepieciešamas lietas - šķīvjus, bļodas, krūzes, arī podiņus, ko var likt cepeškrāsnī. Ir arī īpaši pasūtījumi, piemēram, šobrīd podnieks sadarbojas ar mūzikas veikalu “Upe” Vecrīgā, uz kurieni aizceļo meistara darinātie svilpaunieki, savukārt Bebrenes pagasta pārvalde pasūta magnētiņus, kur virsū attēlots pagasta simbols - bebrs un vietas nosaukums. Kādreiz ir bijuši arī ļoti interesanti pasūtījumi.
Mareka Zavodnoja darbi ir apceļojuši pasauli - tie ir atrodami gan Japānas pusē, gan teju katrā Eiropas valstī. Meistars ir gandarīts, ka cilvēki ir iecienījuši viņa veikumu, novērtē ar rokām darinātos darbus, līdz ar to pasūtījumu netrūkst. Tāpēc no sidrs tiek darīts darbs, kas pa tiešām patīk.