017 - Gamy durowe w kole kwintowym. Teoria Muzyki dla Inżynierów (i nie tylko)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 18

  • @KawalBlachy
    @KawalBlachy Рік тому +3

    Dziękuję, że dzieli się pan tak dobrze przygotowaną teorią muzyki. Pański kanał rzucił dużo światła na wuchtę pytań, które siedzą od dawna w mojej głowie. Życzę zapału, chęci i determinacji do wyczerpania jak największej liczby zagadnień z teorii muzyki.

    • @myszor4444
      @myszor4444  Рік тому

      Kolejne odcinki już się robią :)

  • @ukaszkawiorski7803
    @ukaszkawiorski7803 9 днів тому

    Mega dobrze wyjaśnione :)

  • @sikoor166
    @sikoor166 22 дні тому +1

    Super filmy! Czekam na regułę oktawy w Pana wykonaniu! ❤

  • @hinsen
    @hinsen Рік тому +1

    Bardzo ciekawy film. Lubie takie matematyczne podejscie do muzyki bo jest ono rzadko rozwazane (raczej tylko wsrod teoretykow). Musze obejzec wczesniejsze filmy ale juz wiem ze warto czekac na omowienie skal molowych i ich odmian a fajnie rowniez by bylo uslyszec o skalach modalnych, pentatonice i jakis egzotycznych skalach, cos jak goralska, cyganska, arabska itd.
    A moze w dalszej przyszlosci cos o harmonii.
    Jesli chodzi o wyczerpanie sie systemu Dur-moll to chyba droga jeszcze bardzo daleka. Kiedys o tym czytalem na jednej z zagranicznych stron i wyszlo ze teoretycznie mozna stworzyc na nim nieskonczenie wiele piosenek a przynajmniej byla to 1 i kilkadziesiat zer. Oczywiscie ta liczba bedzie duzo mniejsza jesli wezmie sie pod uwage ze kazda piosenka bedzie miala jakis sens muzyczny.
    Jest to jednak zadziwiajace ze np na tak oklepanych akordach jak triady harmoniczne mozna od chyba 300 moze 400 lat wciaz pisac nowe piosenki ktore sie od siebie roznia.

    • @myszor4444
      @myszor4444  Рік тому

      Mój kanał jest robiony na zasadzie "od zera do bohatera", a zatem to wszystko o czym piszesz jest w planach :).
      Generalnie idea jest taka, aby nawet osoba niemająca pojęcia o teorii muzyki mogła to obejrzeć od pierwszego do ostatniego odcinka. W każdym kolejnym są odniesienia do tej wiedzy, która była wcześniej. Ale zabrnęliśmy już dość daleko :)

  • @zielińskiproject
    @zielińskiproject 17 днів тому +2

    Witam... Proszę sobie wyobrazić, że zacząłem śledzić Pańskie lekcje, nie ze względu na chęć nauki muzyki od podstaw... Ja już to mam za sobą 😊 Zależy mi na obserwacji Pańskiego sposobu nauczania... Bezwzględnie proszę nie opuszczać obranej drogi. Życzę spełnienia w kontynuacji...🎼🪗 Wojtek Zieliński

    • @myszor4444
      @myszor4444  17 днів тому

      Bardzo dziękuję za wsparcie.

  • @andrzejwirski5295
    @andrzejwirski5295 3 місяці тому +1

    Super lekcję polecam przyjacielem od muzyki Pozdrawiam serdecznie Wreszcie pan to super wykłada Pozdrawiam Andrzej

  • @ŁukaszUzdowski
    @ŁukaszUzdowski 2 місяці тому

    Czyli teoretycznie można by używać krzyżyków i bemoli i przy pomocy klucza c dur grać wszystko ?pytam bo dopiero zaczynam a przeraża mnie ilość akordów i kluczu

    • @myszor4444
      @myszor4444  2 місяці тому

      Tak, teoretycznie można, ale w ten sposób rezygnowalibyśmy z części efektów w muzyce.
      Przykładowo tonacja E-dur w utworach gitarowych pozwala wykorzystać niską strunę E do zagrania toniki, ale w utworach w tonacji A-dur ten sam dźwięk pełni rolę dominanty. Korzystanie z różnych tonacji pozwala więc różnie wykorzystywać dostępne skale instrumentów i barwy wynikające np. z różnych rejestrów. Muzyka wiele zyskuje dzięki temu, że mamy różne tonacje.

  • @laptok
    @laptok 23 дні тому

    A gama back-dur?

  • @waldemarparadowski9539
    @waldemarparadowski9539 10 місяців тому

    Kolejne gamy w kole kwintowym różnią się jednym dźwiękiem, nie półtonem, które są stałe między stopniami /skali-gamy/.

    • @myszor4444
      @myszor4444  10 місяців тому +1

      Wybacz, ale to zwyczajne łapanie za słowo. Jeśli powiedziałem, że "różnią się półtonem" to w tym znaczeniu, że przy każdej gamie dochodzi jakiś krzyżyk/bemol (w sensie znaku chromatycznego charakterystycznego dla danej gamy). Ten kontekst znaczeniowy jest wyraźny i nigdzie w filmie nie twierdzę, że półtony w gamie nie są stałe. Jeśli zaś szukałeś pojedynczego zdania, żeby móc na czymś mnie złapać to gratulacje! Udało Ci się! Osiągnąłeś ogromny sukces :)
      Na wszelki wypadek wyjaśnię to dokładniej. Przykładowo gamy D-dur i A-dur są pokrewne kwintowo. Ich materiał dźwiękowy różni się jednym dwiękiem (w D-durze jest G, w A-durze G#). Pomiędzy G i G# jest ten półton, który wprowadza różnicę między materiałami dźwiękowymi obu gam.

    • @waldemarparadowski9539
      @waldemarparadowski9539 10 місяців тому

      To nie są moje złośliwości, bo nie o to tutaj chodzi ,,lapsusy,, się zdarzają, mam szacunek do tego co robisz, pozdrawiam@@myszor4444

    • @jolantaszewczyk9039
      @jolantaszewczyk9039 5 місяців тому

      Mnie też to podpadlo. Bo przecież kolejne gamy różnią się kwintą a nie półtonem. Jeśli ma byc w tym sensie, co pan mowi, to różnią się o jeden krzyżyk lub bemol. Inaczej ktoś , kto po raz pierwszy poznaje tę teorię muzyki z pana wykladu, może się pogubić.

  • @grzegorzskowronski2034
    @grzegorzskowronski2034 2 місяці тому

    Gdyby wykonawca zagrał cłay koncert w C-dur, to by było po prostu nudne.