Stan techniczny domu szkieletowego po ponad 25 latach mieszkania

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 січ 2025

КОМЕНТАРІ •

  • @topbuddomyszkieletowe9161
    @topbuddomyszkieletowe9161  2 місяці тому +12

    Zwróćcie też uwagę, o czym zapomniałem wspomnieć na filmie, jaką plastyczność konstrukcyjną daje technologia szkieletowa-drewniana: wnęki okien połaciowych i skosy w salonie, kształt antresoli i ogólnie pomieszczeń mieszkalnych; ponadto forma dachu, itp. Inwestorzy nie budują w ten sposób domów murowanych, bo pracochłonność i trudność wykonania podobnych rozwiązań w murze i żelbecie byłaby ogromna i bardzo kosztowna. To właśnie dlatego domy amerykańskie czy kanadyjskie mają tak różny wygląd od tych, które widzimy w regionach Europy, gdzie króluje budownictwo murowane.
    Przy okazji zachęcam Was serdecznie do lajkowania. Nigdy tego nie robiłem, ale jestem zmuszony. Ostatnio algorytm UA-cam stawia coraz wyższą poprzeczkę przed twórcami i jeszcze więcej zależy od Waszej interakcji na filmy. Z góry dziękuję za kciuki w górę i pozdrawiam Was serdecznie.

  • @oniak
    @oniak 2 місяці тому +7

    Szacun za robotę ! Skomplikowany temat.

  • @MrRozekrash5
    @MrRozekrash5 2 місяці тому +1

    Piękny dom, jak na swoje lata to bardzo zadbany.

  • @ppatot
    @ppatot 2 місяці тому +5

    Wydaje mi się, że jeżeli zostały użyte odpowiednie materiały i wszystko zostało dobrze zrobione, to taki dom może spokojnie przeżyć 100 lat. Natomiast kiedy widzę jak są budowane dzisiejsze domy z ytongu i na szybko, to wątpię, żeby był w stanie bezawaryjnie wyżyć ćwierć wieku. Zazwyczaj pierwsze problemy zaczynają się już po paru latach. Widuje to prawie na codzien

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 місяці тому +4

      Otóż to. Technologia ma mniejsze znaczenie niż materiały i wykonawstwo. Dlatego "walczę" z szufladkowaniem. Nawet powiem więcej, dzisiejsze domy murowane są znacznie bardziej narażone na wilgoć niż te sprzed 30-40 lat w związku z rozprzestrzenieniem się VOC (pol. LZO) w bloczkach i zaprawach. Oczywiście tutaj również można sobie z nimi świetnie poradzić, ale świadomość tradycyjnych wykonawców jest w Polsce bardzo mała, Widzę to chociażby po tym, jak kiepsko wykonywane są hydroizolacje na budowach domów murowanych, gdzie dyspersje izoluje się od gruntu innymi dyspersjami, i to jedną warstwą. Albo rzuca się na ściankę folię kubełkową, która służy do niczego poza zrobieniem tam idealnego miejsca na mrowisko.
      Jeszcze raz, każdy dom można zbudować dobrze lub źle.

    • @asumpi34
      @asumpi34 2 місяці тому

      co konkretnie się dzieje, mógłbyś napisać?

    • @pawelkonarski4667
      @pawelkonarski4667 2 місяці тому

      Mieszkam w USA, znam domy szkieletowe z1880 roku, mają się dobrze.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 місяці тому

      @@asumpi34 LZO (lotne związki organiczne), jak sama nazwa wskazuje, mają tendencję do wietrzenia. W miejsce po tych dyspersjach powstają mikropory, w które wchodzi woda i zasiedlają je mikroorganizmy. Szczególnie chętnie czarna pleść. Taka ściana staje się żyjącą gąbką. W zimie struktura betonowa się rozszerza w procesie rozpierania przez zamarzającą wodę, w konsekwencji zaczyna pękać.
      Kiedyś to zjawisko praktycznie nie występowało, bo betony były bardziej nasycone minerałami. Potem zaczęto je "wzbogacać" tanimi masami ropopochodnymi, dzięki czemu stały się bardziej przystępne cenowo, lecz gorsze pod względem odporności na działanie wody.
      Jedyną metodą skutecznej naprawy takich, uszkodzonych struktur przez LZO, jest stosowanie zapraw mineralnych NCT (Natural Crystallisation Technology) poprzez iniekcję w ściany, posadzki i podwaliny. Można je też stosować napowierzchniowo po uprzednim skuciu starych tynków zewnętrznych i wewnętrznych. Jest to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie, niestety cena powala.
      Pozdrawiam.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 місяці тому

      @@pawelkonarski4667 Mój znajomy też mieszka w USA. Mówił mi, że był świadkiem, jak przed zakupem starego, prawie stuletniego domu, przyszedł rzeczoznawca, ocenił stan drewnianej konstrukcji i stwierdził, że jest w porządku. Mimo że reszta domu wyglądała już bardzo kiepsko, to wystarczyło, żeby klient zakupił budynek. Czyli zdrowy szkielet to podstawa i opłaca się w niego inwestować, tj. zmieniać poszycie, dach, instalacje, itd.
      Pozdrawiam.

  • @artawi1260
    @artawi1260 2 місяці тому +6

    Jesli chececie nie dowiedziec sie nic o budynkach szkieletowych, to jest to typowy film tego kanału.. Pochodzicie razem z autorem po roznych pomieszczeniach, on wam skomentuje gdzie jest salon, kuchnia, łazienka, korytarz, jaki metraż, jaka szafa, płyta gk zielona cxy biała ale nie wspomni o technologii budowy swoich domow, jakich materiałow używa, przekrojow, elementów wypełnienia, parametrow lambda, przenikalnosci cieplnej, szczelnósci, ktorą gwarantuje i jego budynki uzyskuja a to jest kluczowe. Oprocz ogolnikow, ktore nic w tej materii nie wnosza, stracicie czas tak jak z nadzieja otrzymania jakichkolwiek rzeczywistych, weryfikowalnych danych. A jak juz rzuci cyframi typu 60 w kwestii zapotrzebowania energetycznego, to oczywiscie nie dopowie czy Energii uzytkowej, koncowej czy poczatkowej bo laik nie wie ze to sa roznice rzedu x3

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 місяці тому +4

      1. Dziękuję za słowa, które można nazwać rzeczową krytyką, bo niektóre komentarze wymagają tylko pominięcia.
      2. Naszym celem nie jest edukacja techniczna z zakresu budowy domów jednorodzinnych. Nie jesteśmy jednostką naukową tylko firmą komercyjną.
      3. Ambicją naszego kanału jest informowanie o tym, jakie domy buduje firma
      Top Bud. Staramy się posługiwać językiem zrozumiałym dla przeciętnego Inwestora. Ktoś, kto kupuje samochód w salonie od dealera, nie musi być inżynierem mechanikiem.
      4. Jeśli nasz Klient będzie chciał się edukować do Pańskiego poziomu, zrobimy wiele na spotkaniach w siedzibie naszej firmy, aby mu w tym pomóc.
      5. Minimalne parametry budynków mieszkalnych określają warunki MPZP. Naszym zadaniem jest wyręczyć Inwestora z ich studiowania, a standardem obsługi, przejęcie procesu inwestorskiego i skutków wykonawstwa budowlanego (gwarancja i rękojmia).
      6. Jeśli jest Pan zainteresowany budową domu szkieletowego, to zapraszamy serdecznie. Sądząc po Pana wiedzy, to mogłoby być bardzo owocna współpraca.

    • @tomaszwiniecki9183
      @tomaszwiniecki9183 29 днів тому

      Znasz jakiś kanał gdzie można dowiedzieć się więcej o domkach szkieletowych?

    • @artawi1260
      @artawi1260 27 днів тому +1

      @@tomaszwiniecki9183 Tematem interesowałem się pobieżnie w ramach zapoznania sie z techlogią szkieletową, jako ciekawostką. Niestety nie natrafiłem na kanał godny polecenia z merytoryczną wiedzą na polskim rynku.

  • @asia6710
    @asia6710 2 місяці тому +3

    Mój dom murowany w tym samym czasie ('96) jest w gorszej kondycji mam wrażenie 😂😂😂

  • @Dzejkobiak
    @Dzejkobiak 12 днів тому

    Czy budujecie w województwie podlaskim?

  • @arturpizynski3928
    @arturpizynski3928 2 місяці тому +2

    Żałuję, że nie budujecie w województwie dolnośląskim lub wielkopolskim. Miałbym do zlecenie budowę podobnej nieruchomości w okolicach Leszna, a tak to będę się decydować na dom z rynku wtórnego :)

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 місяці тому

      Dziękuję za opinię. Może po prostu budynek wymaga już przeglądu technicznego. Standardowo przepisy budowlane mówią o pierwszym remoncie po 25 latach. To oczywiście sugestia, bo nie zawsze po takim okresie jest to konieczne.
      Pozdrawiam.

  • @Jean-ye1rh
    @Jean-ye1rh 2 місяці тому +1

    Kiedyś lata temu będąc w USA budowałem takie domy, czy to jest trwałe? Sam nie wiem, może chociaż tańsze, niż budowa w tradycyjnej technologi. Zapytam może tak na ile lat firma daje gwarancje na konstrukcję nośną.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 місяці тому +4

      Na szkielet dajemy 30-lat gwarancji, ale przetrwa pewnie trzy razy dłużej. Nie możemy powiedzieć, że dajemy 100 lat gwarancji. To tak, jakby amerykański wykonawca z 1924 roku zapewniał swojego Klienta, że jeśli coś się stanie za 98 lat, to przyjedzie i mu to naprawi. Sam Pan rozumie.
      Mieszkam w Otwocku, tutaj takie domy mają ponad 100 lat. Większość z nich jest w kiepskim stanie tylko dlatego, że zrobiono z nich budynki socjalne po II wojnie światowej i nowi właściciele, często osoby z życiowymi trudnościami, o nie nie dbali. W przeciwnym przypadku byłyby ozdobą miasta, jak pokrewne budynki w Nałęczowie. Poza tym, w Otwocku są podobne wiekowo domy murowane, które spotkał taki sam los. Proszę uwierzyć, że wolałby Pan starego świdermajera niż taki dom murowany.
      W Norwegii, w Trondheim na starym mieście, widziałem kilkupiętrowe "kamienice" w tej technologii i miały one po 200 lat i więcej.
      Te domy są naprawdę trwałe, jeśli wybuduje się je prawidłowo. Ta sama reguła dotyczy domów murowanych. Technologia to jedno, wykonawstwo to drugie. Zamiast zapewnień polecam jeszcze raz obejrzeć ten film, a tak wybudowanych domów mamy na swoim koncie około 900.
      Pozdrawiam,
      B.Bronowicz

    • @wiktorwiktorowicz9789
      @wiktorwiktorowicz9789 2 місяці тому

      Myślę że za 30 lat tej firmy nie będzie... W tej branży firmy się pojawiają i znikają. 30 lat gwarancji to mało. Honka np daje gwarancję na 50 lat.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 місяці тому +2

      @@wiktorwiktorowicz9789 A wspomniana przez Pana firma będzie? Jest Pan Pewny?

  • @justyna9460
    @justyna9460 2 місяці тому

    Dzień dobry, budujecie w małopolsce?

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 місяці тому

      Niestety nie. Budujemy w województwie Mazowieckim i bliskich okolicach jego granic.
      Pozdrawiam.

  • @JanuszChuuj
    @JanuszChuuj 2 місяці тому +3

    Jedynym dobrym materiałem jest żelbet. Drewno jest mało odporne na wilgoć i ciągle pracuje w zależności od pory roku i przez to ulega korozji i pogorszeniu wytrzymałości.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 місяці тому +3

      "Jedynym dobrym materiałem jest żelbet". ❤

    • @barbararemplakowska7243
      @barbararemplakowska7243 2 місяці тому +2

      @@topbuddomyszkieletowe9161 Wole jednak zdecydowanie drewno.Jedyna wada tych szkieleowych tanszych domow to akustycznosc pomiedzy sypialniami i pietrami.Tak jest w Kanadzie. Kiedy dom jest budowany prywatnie mozna temu zaradzic lepsza izolacja.Ten dom na filmie ma architekture amerykanska,ale wykonczenie w srodku polskie z dawnych lat.Ladny i solidny dom.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 місяці тому +1

      @@barbararemplakowska7243 Można od razu zrobić tak, by wyeliminować problem. W naszym przypadku ściany działowe wznosimy z belek 15x4 cm, co daje możliwość ułożenia w nich grubszych izolacji z wełny. Standardowo pod stropem wykonujemy 20 cm, aczkolwiek, poza wełną, możemy też wylać posadzkę betonową o grubości 5 cm i efekt jest lepszy. Ja mam standardowe izolacje w stropie i ścianach, i absolutnie nie narzekam. Jakiś czas temu gościłem Klientów naszej firmy, którzy chcieli to sprawdzić na własne uszy i wyszli z mojego domu bardzo zadowoleni.
      Pozdrawiam.