Narodziny królestwa - Polska sprzed 1000 lat

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 164

  • @vagabond185
    @vagabond185 8 днів тому +13

    O, kolejny podcast o początkach Polski! ❤

  • @Gorn-from-Khorinis
    @Gorn-from-Khorinis 7 днів тому +2

    Początki słowian i państwa piastów pewnie jeszcze długo (albo na zawsze) pozostanie pod mgłą tajemnicy. I to właśnie te tajemnice są takie fascynujące. Cóż by było ciekawego w historii gdyby wszystko było wiadome i dostępne na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu mamy dużo miejsca na fantazje z których skorzystał na przykład Sapkowski w swoich książkach. Dzięki za odcinek!

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie 7 днів тому +1

      Dziękuję za ciekawy komentarz i słuchanie materiału. Z pozdrowieniami!

  • @artsos-lr7vi
    @artsos-lr7vi 7 днів тому +10

    Bez względu na podziały powinniśmy świętować 1000 lecie. To wielka sprawa. Należy to się największemu z wielkich. Chwała i cześć Bohaterom.

    • @AnnaPiotr-w7j
      @AnnaPiotr-w7j 6 днів тому

      1000 lecie Polski już było. W 1966 roku. 1000 lat wcześniej przez chrzest narodziła się Polska, a nie jakąś lechia

    • @artsos-lr7vi
      @artsos-lr7vi 6 днів тому +2

      @AnnaPiotr-w7j przepraszam panią. Źle opisałem chyba. Chodziło mi o koronację Wielkiego Bolesława Chrobrego czyli dzielnego. Wiadomo że jego ojciec dał mu przykład a chrzest to początek. Mamy my wszyscy Polacy Wielki jubileusz 1000 lecia Koronacji 1 Króla Polski 👍👏🇵🇱🇵🇱🇵🇱❤️🇵🇱

    • @artsos-lr7vi
      @artsos-lr7vi 6 днів тому

      @AnnaPiotr-w7j i jeszcze jedno. Nie wiem o co chodzi z tą Lechią?

    • @AnnaPiotr-w7j
      @AnnaPiotr-w7j 6 днів тому +1

      @@artsos-lr7vi tak dodałam, bo niektórzy o jakiejś wielkiej lechi mają marzenia. Co prawda lechia jest opisana w Starym Testamencie i to z dosyć dokładną lokalizacją, ale po 966 roku, to już oficjalnie była Polska. A co do 1000 lat, to prawda, bo właśnie mamy święto. 1000 lat temu Bolesław Chrobry koronował się na króla.

  • @Neroese1
    @Neroese1 3 дні тому +3

    Borze jak cudownie zaorani turbolechici ❤️❤️❤️

  • @edwardwarkus5198
    @edwardwarkus5198 7 днів тому +7

    Z tym wspólnym pochodzeniem ludów, czy narodów europejskich od wspólnego przodka, Jafeta syna Noego, to całkiem niezłe spostrzeżenie naszych przodków, w kontekście "rodziny" ludów indoeuropejskich. Fakt, że gdyby wyprowadzać rodowód różnych grup etnicznych od synów Noego, to trzech było by zdecydowanie za mało 🙂

    • @jadwigakrzetowska468
      @jadwigakrzetowska468 7 днів тому

      Irlandczycy tez wywodzą swój rodowód od Jafeta, mówi o tym też
      Ich najstarsza Kronika.
      🇵🇱♥️🇵🇱

    • @edwardwarkus5198
      @edwardwarkus5198 7 днів тому +3

      @jadwigakrzetowska468
      Oczywiście. Irlandczycy też są indoeuropejczykami. Aczkolwiek w czasch, gdy owe kroniki powstawały, nikt nie miał pojęcia o czymś takim jak ludy indoeuroejskie, czy języki indoeuropejskie. Jednak było intuicyjne poczucie pokrewieństwa między ludami zamieszkującymi Europę, oraz ich odmienności od ludów chociażby Bliskiego Wschodu

  • @karoltarodzki6971
    @karoltarodzki6971 8 днів тому +30

    Czy Biuro Prezydenta RP planuje jakieś wydarzenie państwowe na okazję uczczenia 1000lecia koronacji Polski? A jeśli nie, to dlaczego?

  • @mohitoautomaciek801
    @mohitoautomaciek801 8 днів тому +4

    🤝👍wielkie👍PiĘĆ👍DZiĘKUjĘ👍🤝

  • @mariuszchmurzynski
    @mariuszchmurzynski 7 днів тому +8

    bardzo ciekawy temat bardzo ciekawie opowiedziany chętnie mi się słuchało

    • @jadwigakrzetowska468
      @jadwigakrzetowska468 7 днів тому +1

      W tym roku , to też okrągła rocznica
      " HOLDU PRUSkIEGO " !!!
      Dlaczego nie ma 1000 lat KORONY POLSKI !!!???
      🇵🇱♥️🇵🇱

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie 7 днів тому

      @@jadwigakrzetowska468o hołdzie będzie i już była poprzednia audycja

  • @PKowalski2009
    @PKowalski2009 7 днів тому +1

    Pan dyrektor? Nie pamiętam nazwiska, ale z filmów z muzeum zapamiętałem głos :D
    Fakt, jest w opisie ;) Ale najpierw odsłuchuję, potem patrzę.

  • @KrystynaR67
    @KrystynaR67 8 днів тому +6

    Jak zwykle, świetny odcinek.

  • @themario834mk2
    @themario834mk2 7 днів тому

    Olsztyn dla zasięgu ❤

  • @muflonik8458
    @muflonik8458 8 днів тому +2

    Może na OKOLICZNOŚĆ... przegląd tego, co dzieci naszych Sąsiadów znajdują w podręcznikach przy okazji TEGO momentu dziejowego w swoich szkolnych podręcznikach?
    Gablota, w niej książka otwarta na stosownej stronie, obok tłumaczenie... (dla mnie!)

  • @arturos25
    @arturos25 7 днів тому +5

    Skandynawia jest znacznie przereklamowana ogólnie wskutek nie tylko nacjonalizmów, ale też i etnocentryzmu Anglosasów, wyobrażających sobie całą Europę jako jedną wielką Brytanię, najeżdżaną przez kolejne fale Skandynawów, co dzięki Hollywood znalazło odzwierciedlenie w kulturze masowej, obecnie kształtującej poglądy ludzi, niestety, także naukowców (w końcu zanim ktoś zostanie naukowcem, jest zwykłym dzieckiem). Historia Rurykowiczów została już zdemitologizowana; to byli Finowie, którzy przyjęli język skandynawski (Finowie z wybrzeża chcieli handlować; gdyby robili to jako Finowie, a nie jako germańskojęzyczni "Brzeżanie", to by ich non stop oszukiwano, gdyż Finowie mieli ugruntowaną od wieków opinię największych w Europie zacofańców). Także Szlak Waregów powstał jako nowy Szlak Bursztynowy, a jego odkrywcami byli mieszkańcy Zatoki Gdańskiej - Prusowie i Pomorzanie. Szwedom się za to bardzo przydał, ponieważ zboże z Ukrainy ratowało ich przed głodem (Frankowie zamknęli tradycyjny szlak migracji dla uchodźców głodowych ze Skandynawii).
    Co do Wielkich Moraw, to jako pierwsze mocarstwo w Europie Środkowej, i to chrześcijańskie, miały ogromne znaczenie kulturotwórcze oraz dla przygotowywania innych Słowian na przyjęcie chrześcijaństwa i to jest akurat pewne. Wpływy kulturowe skandynawskie są u nas przemieszane z brytyjskimi i przechodziły one w Polsce przez "filtr", jakim był Wolin - pierwszy, jeszcze przedpiastowski, wielki ośrodek kultury na ziemiach polskich. Przy czym jeszcze nie odróżnia się ornamentyki skandynawskiej nie tylko od brytyjskiej, ale i od frankijskiej, która też była w Polsce powszechna. Bo wszystko to plecionki...

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie 7 днів тому +2

      Ciekawa opinia, dziękuję

    • @grzegorzzak1109
      @grzegorzzak1109 5 днів тому +1

      Fajnie podawać źródła, przy tak odważnych tezach.

    • @arturos25
      @arturos25 4 дні тому

      @@grzegorzzak1109 , więcej wiedzy z zakresu historii gospodarczej Europy, a mniej filmów hollywoodzkich o naparzankach wielkimi toporami, to tezy przestaną być "odważne"...

    • @grzegorzzak1109
      @grzegorzzak1109 4 дні тому

      Bardziej leniwie się nie da?

    • @arturos25
      @arturos25 4 дні тому

      @ , jak na moje możliwości, to jest bardzo mało leniwie, z powodu cenzury, kasującej co dłuższe wpisy.

  • @arturos25
    @arturos25 7 днів тому +2

    Wojskowość polska była oparta również o wzorce koczownicze, szczególnie za Krzywoustego. Skandynawia, wbrew pozorom, była mało twórcza w tym zakresie, prócz szerokiego posługiwania się flotą do przewozu wielkich armii. Tzw. najemnicy to byli po prostu uciekinierzy z innych krajów, którzy znajdowali schronienie i pracę w drużynach władców (nie byli więc drodzy) i tutaj liczbowo dominowali raczej Czesi, a mianowicie drużyna Sobiesława, brata św. Wojciecha. Jest znany jeden polski ród możnowładczy skandynawskiego pochodzenia (nie wiadomo, z którego wieku) - Awdańcy.

    • @zdzislawakiljanska1439
      @zdzislawakiljanska1439 7 днів тому

      Dziekuje za ciekawostke a moze i fakty to są,co tyczą pichodzenia Awdancow.Prosze o wiecej informacji mądrą osobę, piszącą o roddzie polskim z pochodzenia skandynawskiego.O tychze Awdańcow mi chodzi.😮😮😮😮😮Pozera mnie wielka ciekawosc.A historyk o tym nie mowi.Czyzby poprawnosc polityczna?🤔

    • @arturos25
      @arturos25 7 днів тому

      @@zdzislawakiljanska1439 , może poprawność polityczna, ale taka, żeby stać jak najmniej na gruncie konkretów, a jak najbardziej - popkultury.

    • @arturos25
      @arturos25 7 днів тому

      @@zdzislawakiljanska1439 , skandynawskie imię Audr, w niemieckiej wersji - Otton, Odon, oznacza Skarb. W rodzie Awdańców było wielu ludzi o imieniu Skarbimir, zdrobniale Skarbek, które było (z grubsza) polską wersją owego imienia germańskiego.

    • @arturos25
      @arturos25 7 днів тому

      @@zdzislawakiljanska1439 , dodam jeszcze, że Awdańcy mają w herbie odwróconą, runiczną literę "E", choć można ją też odczytywać jako głagolicką literę "O" lub odwróconą "M". Podobnie jest z samym herbem Rurykowiczów, czyli słynnymi ukraińskimi "widłami". Jest to Drzewo Życia, a zarazem litera istniejąca zarówno w futharku (alfabecie runicznym), jak i w głagolicy.
      Rdzennie polskie rody szlacheckie mają zwykle w herbach znaki głagolickie, trochę różne od tych południowosłowiańskich, co też jest odpowiedzią na pytanie, czy Słowianie mieli swoje pismo. Św. Cyryl bowiem najwyraźniej tylko opracował głagolicę graficznie, tak, żeby się nadawała do pisania ksiąg religijnych, a nie tylko do skrobania kozikiem na drewienku czy korze.

  • @przeperescu
    @przeperescu 8 днів тому +4

    Świetne!

  • @konradk7265
    @konradk7265 8 днів тому +6

    SWIETNY PODCAST

  • @Evan-w4d5d
    @Evan-w4d5d 7 днів тому +1

    No nie wszystkim ale nadawali😊

  • @Grzegorz2109
    @Grzegorz2109 6 днів тому +1

    To muzeum pełne jest"oryginalnych kopii". Jakieś filmy tam wyświetlane można było wrzucić na YB bez potrzeby utrzymywania gmachu i kilkudziesięciu nierobów. Prezentowane tam zabytki zmieściłyby się w przeciętnym garażu. Jedno wielkie rozczarowanie.

    • @Deveriell
      @Deveriell 6 днів тому +3

      Czyli nadal lepiej niż Muzeum Sztuki Nowoczesnej i cały ten kloc w centrum miasta.

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie День тому

      Odosobniona opinia. Widać, ze Pan nigdy nie był w tym muzeum.

    • @Grzegorz2109
      @Grzegorz2109 21 годину тому

      @@historiajakiejnieznacie Byłem jakieś 3 lata temu. Nie twierdzę, że jest tragicznie ale szału nie ma. Nie wiem po co ludziom pokazywać kopie.

  • @tomek777777777777777
    @tomek777777777777777 7 днів тому +1

    kiedy planowane jest wydanie komiksu? Czy wiadomo kto będzie ilustratorem? Pozdrawiam!

  • @bartoszrebelski8571
    @bartoszrebelski8571 6 днів тому

    Arcybiskupstwo owszem powstało w Gnieźnie, ale już wcześniej biskupstwo było w Poznaniu. Do tego szanowny panie dyrektorze, skoro nie znaleziono w Gnieźnie pozostałości palatium to może go tam jednak wcale nie było? Nie lubię takiego rzucania pewnikami. Za Poznaniem przemawia pierwszy biskup, palatium z bardzo bogatą kaplicą! i niezależność biskupstwa poznańskiego od metropolii w Gnieźnie przez pewien okres. No i fakt iż to tu mieli być pochowani Mieszko i Bolesław, a zapewne też i Dobrawa.

  • @dang6221
    @dang6221 8 днів тому +2

    Czyli ogólne wszystko fałszywka, Ale jeśli prawdziwe to na pewno nie słowiańskie ,dziwne bo ogólnie naród wydaje się produktywny i inteligentny nadużywający alkoholu zwłaszcza po czasach komunistycznych ale ma potencjał,zwłaszcza mając dobrego wodza 😮

    • @arturos25
      @arturos25 7 днів тому +1

      Historia Kadłubka o zwycięstwach Słowian nad Grekami i Rzymianami to na pewno wspomnienia po walkach z Bizancjum. Bizantyjczycy byli jednymi i drugimi na raz...

    • @arturos25
      @arturos25 7 днів тому +1

      Świętowit ze Zbrucza na pewno nie jest fałszywką, bo w tamtych czasach nie znano zabytków w stylu, w którym Słowianie rzeźbili najczęściej posągi kultowe. A i dziś, jak ludzie rzeźbią niby posągi kultowe, to też nie są w tym stylu, o ile nie są po prostu kopiami tych odnalezionych w czasie wykopalisk. Dodam, że ten styl znany był nie tylko Słowianom, ale i koczownikom stepowym, Celtom i Bałtom oraz że dzięki zakorzenieniu w kulturach celtyckiej i słowiańskiej przetrwał on gdzieś na uboczu sztuki romańskiej.

  • @grzegorzzak1109
    @grzegorzzak1109 День тому

    Trudno wymagać od wydawców? Wolne żarty. Dlaczego niby uznać że Bellona nie jest współwinna, wydając dużo tych bzdetów? Księgarz nie jest w stanie znać wszystkich dziedzin, z których książki wydaje. Ale duże wydawnictwo, które w znacznym stopniu zajmuje się historią?!

  • @lusciouslucius
    @lusciouslucius 7 днів тому +1

    z tymi najemnikami to troche nie tak. niech pan muzealnik przyjrzy sie panstwu karolingow, tam "najmowano" .

    • @arturos25
      @arturos25 7 днів тому +1

      Ale chodzi chyba o przyjmowanie do drużyny po prostu? To nie było zwykłe najemnictwo. Drużynnik był uważany za czasowego krewnego bez prawa dziedziczenia.

  • @tempt6669
    @tempt6669 7 днів тому +2

    Prowadzący nie wie, kiedy powstało muzeum w Gnieźnie, dyrektor muzeum w Gnieźnie nie ma pojęcia, że u Kadłubka Wanda NIE GINIE w odmętach Wisły - motyw pojawia się sto lat póżniej dopiero. U Kadłubka Wanda żyje długo i szczęśliwie. Pogratulować wiedzy i przygotowania.

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie 7 днів тому

      😎 czy fakt że prowadzący zadaje pytania oznacza że nie wie? (Choć w tym przypadku akurat nie wiedziałem) . Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za słuchanie audycji.

  • @krzysztofdembinski7138
    @krzysztofdembinski7138 7 днів тому +3

    Pytanie brzmi; Dlaczego niedługo po koronacji Chrobry zmarł.Dlaczego na jego syna Mieszka Ii napadli wszyscy sasiedzi będąc w zmowie.Dlaczego lud polski wkurzyl sie na kler glównie niemiecki i rozpocząl bunt antykoscielny.

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie 7 днів тому

      To są naprawdę ciekawe pytania

    • @arturos25
      @arturos25 7 днів тому +4

      Wcześni Piastowie nie byli długowieczni, pewno genetycznie. Natomiast wszystkie konflikty wzięły się stąd, że Bolesław Chrobry, który wyprowadził Polskę na arenę międzynarodową, dostał przez to "kompleksu Napoleona" i za dużo rzeczy zostawił synowi nieskończonych. Lud się wkurzył raczej głównie na panów, którzy nie umieli zapewnić spokoju i porządku jak za Piastów, a chrześcijaństwo potraktował jako coś obcego.

    • @tomtom-ip4gr
      @tomtom-ip4gr 7 днів тому +2

      ​@@arturos25
      Ot. Oto proste i prawodłowe odpowiedzi na to niby "dobre pytania".

    • @grzegorzzak1109
      @grzegorzzak1109 5 днів тому

      Ojciec zadarł z wszystkimi sąsiadami, a syn dostał za niego baty.

    • @krzysztofdembinski7138
      @krzysztofdembinski7138 5 днів тому

      A może ,jak uważają niektórzy ,Chrobry został otruty jsk sięgnął po koronę i dalej realizowano plan.

  • @aleksanderpotnicki1474
    @aleksanderpotnicki1474 6 днів тому

    E tam, selekcja... Za komuny też wydawano książki Danikena czy Mostowicza i też były w bibliotekach...

  • @pasior87r
    @pasior87r 6 днів тому +1

    Dla Pana Dyr. Niech douczy się na temat wpływów rzymskich na naszych ziemiach i to jeszcze przed powstaniem Państwa nazywanym Polska ponieważ w ostatnich 15 latach zostalo dokonanych tyle odkryci z monetami i przedmiotami z okresu rzymskiego co skutkuje już zmianami dialogów pomiędzy historykami w całym kraju że jednak kontakt z Cesarstwem na dzisiejszych ziemiach Polski a mowa tu takze o centralnej Polsce był duży a już napewno na poziomie wymiany i handlu...

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie 6 днів тому +2

      Gdy powstało państwo Piastów i państwo polskie Rzym nie istniał od 500 lat. Więc nie wiem kto musi się douczyć

  • @tomaszwojewodzki5081
    @tomaszwojewodzki5081 7 днів тому +3

    prawdopodobnie Mieszko nie wiedział, że jest księciem Polan, mógł nawet nie wiedzieć, że nazywał się Mieszko ....

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie 7 днів тому +2

      Tak mogło być. Podobnie z terminem „Polska”

    • @arturos25
      @arturos25 7 днів тому +3

      To, że coś się nie znalazło na kartach zagranicznych kronikarzy, słabo się orientujących w wewnątrzpolskich realiach i widzących tu początkowo tylko jakąś amorficzną "Słowiańszczyznę", to nie znaczy, że mieszkańcy Polski również na to tak patrzyli. A raczej było odwrotnie i pierwotnie słowo "Polska" odnosiło się do Ziemi Gnieźnieńskiej, która po prostu nie była jeszcze na tyle sławna, żeby za granicą w ogóle o niej słyszano. A nazwę Polski spopularyzowały - i to akurat wiadomo - monety Chrobrego, który wyraźnie miał dość traktowania swojego państwa jako jakiejś efemerydy w plemiennym chaosie, oraz teksty duchownych zagranicznych, którzy zajmowali się pierwszymi polskimi męczennikami, a więc musieli się zająć bardziej szczegółowo państwem Piastów (przy czym św. Bruno z Kwerfurtu osobiście był w Polsce). A już twierdzenie, że Mieszko mógł nie wiedzieć, że ma tak na imię, to jest kompletnie niedorzeczne nawet w świetle źródeł.

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie 7 днів тому

      @@arturos25najnowsze ustalenia mówią że nazwa ta po raz pierwszy pojawiła się w Italii

    • @arturos25
      @arturos25 7 днів тому +1

      @ , w związku z żywotem św. Wojciecha? Za zabiegami nad jego kanonizacją stał na pewno Chrobry i stąd tak właśnie było.

    • @jacek2514
      @jacek2514 4 дні тому

      Lubię takie komentarze , które spuszczają parę. ❤ Pozdrawiam

  • @Mrkrzyh
    @Mrkrzyh 3 дні тому

    podejrzewam że było odwrotnie - to Słowianie tworzyli dynastie Wikingów - absolutnie populacja północnych ludów była za mała ze względu na surowy klimat uniemożliwiający wyżywienie licznej społeczności by wpływać na znacznie liczniejsze ludy po tej stronie morza

  • @Evan-w4d5d
    @Evan-w4d5d 7 днів тому +1

    Wikingowie co dali poczatek dynastii Rurykowiczów też nadawali swoim potomkom słowianskie imiona

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie 7 днів тому

      Igor Rurykowicz, właściwie Ingwar - tego imię ma Pan na myśli ?😊

    • @arturos25
      @arturos25 7 днів тому +1

      To nie byli "wikingowie", tylko Finowie z wybrzeży, którzy przyjęli język szwedzki. A nadawali słowiańskie imiona dopiero w trzecim pokoleniu i zawsze się utrzymywały jednak wśród nich w mniejszości imiona skandynawskie aż do XV w. W Polsce tak nie było. Piastowie mieli pierwsze imiona we wczesnym Średniowieczu słowiańskie, rzadziej niemieckie (cesarskie), a wyjątkowo - ogólnochrześcijańskie.

  • @john-doe
    @john-doe 8 днів тому +7

    Jakieś 39 lat temu przeszła przez moje ręce chwilowo pruska książka historyczna z 18 wieku ( ? ) podająca dynastie przed piastowskie od ( o ile dobrze pamiętam) 100 BC do około 850 AD.
    Ponadto,legenda o Popielu , jeżeliby zastosować współczesna terminologię, to po prostu zapis zamachu stanu. Czyli, jeśli by iść tym tokiem rozumowania, było to przejęcie władzy nad Lechitami przez Watykan.

    • @DJ7ful
      @DJ7ful 8 днів тому

      Co ty pierdolisz.

    • @szymonsitek1261
      @szymonsitek1261 8 днів тому

      Powiedz mi, skąd niby ktokolwiek miałby takie informacje skoro słowianie byli niepiśmienni? Czemu wierzysz w takie bzdury? Żeby połechtać swoje ego zbudowane na wielkiej lechii czy supremacji naszego narodu? Skup się na wiarygodnej historii bo uwierz mi, że to prawda będzie zawsze najciekawsza, a nie historyjki pokroju sztabu Goebbelsa.

    • @hiyou1976
      @hiyou1976 8 днів тому +1

      Na jasnej Gorze jest obraz zawierający naszych władców. Dodatkowo, mamy te informacje zawarta na kolumnie Zygmunta w Warszawie. Edukcie sie rodacy, próbowali nam wymazać historie, ale nie udało im sie!

    • @sebastianpiotr2245
      @sebastianpiotr2245 7 днів тому

      Kiedyś zbierałem informacje o Słowianach, bowiem chciałem napisać scenariusz o nich, i natrafiłem w Jagiellonce na książkę E. Sieniawski, Dzieje Słowian zachodnio północnych. Do powstania scenariusza o upadku Wiślan nie doszło, ale książka ciekawa. Traktuje o niewolnictwie Słowian, o sprzedaży rodzin słowiańskich na wszystkie kontynenty, ale i o kulturze i zasięgu zamieszkiwania, także w dzisiejszych Niemczech. Obowiązkowa lektura dla słowianofilów. Mam nadzieję, że taki scenariusz kiedyś powstanie.

    • @andrewcarpenter5703
      @andrewcarpenter5703 7 днів тому +1

      @@hiyou1976 Czy ten obraz jest może z czasów Wielkiej Lechii? jest bodajże z XVIII w., czego to dowodzi, weź sie puknij

  • @jaroslawzaloga7147
    @jaroslawzaloga7147 4 дні тому +1

    Słaby materiał.

    • @Kamilnord
      @Kamilnord 4 дні тому +1

      Bo?

    • @Neroese1
      @Neroese1 3 дні тому +1

      ​@@KamilnordBo otwarcie mówią o tym że Wielka Lechia to pseudo nauka;)

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie День тому

      Dokładnie, musimy znaleźć coś co powie prawdę o Wielkiej Lechii

  • @artage5730
    @artage5730 4 дні тому

    Przedstawiony plan działania muzeum brzmi jak mocno przestrzelony plan agitacji młodego pokolenia w kierunku poznania historii, można wywnioskować że na pomysł wpadł jakiś 50+ latek.. Szkoda kasy i czau na takie bzdury.. We wszystkch opracowaniach brak informacji: co zmusiło przedstawicieli Słowiańsczyzny na tych terenach do bratania się z inną religią (jaki efekt polityczny miała wywołać chrystianizacja słowian kto na tym zyskał), kto pierwszy "zdradził" wspólnotę Słowian( wyłom na morawach) itd.. Nikt nie podejmuje wasalności Chrobrego wobec biskupów Niemeickich.... A mozna prowadzić badania na tzw "naśladownictwie monet" gdzie ewidentnie widać lenno niemieckie nałożone na ten teren. Wiekszość ludzi czytając o "poganach" ma dziwne wyobrażenie. Jednak była to również religia na poziomie wiary w zeusa czy innych wyobrażeń.

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie День тому

      To ciekawe bo to jedno z naprawdę najciekawszych muzeów z fajnym zespołem , który wymysla sporo fajnych rzeczy. Biorąc pod uwagę że są z dość małego miasta to wielkie wyrazy uznania dla nich a nie malkontenctwo.

  • @tomaszzajac2811
    @tomaszzajac2811 7 днів тому +4

    Super rozprawa z bzdurami Lechitów

    • @arturos25
      @arturos25 7 днів тому +5

      Bzdury to masz dopiero w tym swoim ukochanym Banderstanie. Poczytaj o "Vlesovej Knidze". A to nie są największe bzdury, jakie tam się głosi.

    • @dionizybomba2543
      @dionizybomba2543 7 днів тому

      No tak, banderowcy przecież wymyślili koło i jeszcze widły. siekierę ...

    • @barbarabryndziak2300
      @barbarabryndziak2300 4 дні тому +1

      @@arturos25 A panowie co prowadzą ten podcast to kto z imienia i nazwiska(?) bo w mowie to nie wiem czy nadają z Polski.

    • @arturos25
      @arturos25 4 дні тому

      @ , nie wiem, może nadają z pewnego ludobójczego państewka za Morzem Śródziemnym?

    • @arturos25
      @arturos25 4 дні тому

      @ , z siedziby Hasbary?

  • @TheAntiquariatte
    @TheAntiquariatte 8 днів тому +5

    Piękne pierdololo - Chwała Wielkiej Lehii!

    • @ukasztopor3332
      @ukasztopor3332 7 днів тому +1

      Chwała! ❤🫂🇵🇱 My Polacy pochodzimy od Jafeta syna Noego, na pohybel zdrajcom! Prawda wyjdzie na jaw! Hey! 🇵🇱🫂🔥🤝❤️🥊

  • @adamruta9190
    @adamruta9190 6 днів тому

    Mnie zastanawia kto był tak chojny, że pozwolił pisać o Lechii Długoszowi?

  • @Sebastian-eb7lz
    @Sebastian-eb7lz 7 днів тому +1

    Nieaktualne dane 19 wieczne dla kogo? Dlaczego odrzucić problemy i opisy pisane kiedyś. Czy dzisiejsi naukowcy historycy są bardziej obiektywni? A moze glowny nurt jest podyktowany i nakazany bo raczej tak. Skoro tak mocno inne kraje na nas mogą wpływać.

    • @historiajakiejnieznacie
      @historiajakiejnieznacie 7 днів тому +2

      Chociażby dlatego że w międzyczasie pojawiło się wiele nowych odkryć i technik archeologicznych