Podľa čoho si vybrať smart trenažér?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 42

  • @lubistro
    @lubistro 4 роки тому +18

    Předpokládám, že má toto video pomoci se zorientovat v problematice cyklotrenažérů především laikům bez zkušeností a jakkoliv se snaží být obsahově cenné, chybí mi v něm z tohoto pohledu nejzásadnější členění cyklotrenažérů na kategorie :
    1. On-wheel ( bicykl je upnutý do trenažéru včetně zadního kola a výkon se přenáší prostřednictvím kontaktu zadního kola s elestomerovým válečkem) tyto trenažéry jsou výrazně hlučnější a nejlepšího přenosu energie na váleček s nejnižší ztrátou lze dosáhnout obutím speciálního pláště určeného pouze na trenažery. Tyto trenažery mají menší přesnost vestavěného wattmetru, cca 5-12% , schopnost simulovat sklon max. do cca 10 - 12% a delší setrvačnost reakce změny zátěže na profil terénu ( jedete houpáčky na zvlněné silnici a nejvyšší zátěž nastupuje se zpožděním 3-5s na vrcholech a na počátku sjezdu :-) ) . Kvalitními trenažery v této kategorii jsou všechny modely s elektromagnetickou brzdou a od Elite např. skvělá Rampa nebo od Tacx model Satori (v porovnání s Rampou velmi hlučný). Mezi světovou trojku výrobců kvalitních cyklotenažérů patří ještě Wahoo, který je v Evropě v kategorii cyklotrenažérů zastoupen spíš sporadicky a zpravidla vyššími a dražšími modely z on-wheell kategorie. Jednoznačně lze doporučit modely s elektromagnetickou brzdou. Trenažéry on-wheell lze pořídit za 1/3 až 1/2 ceny off-wheell modelů.
    2. Off-wheell trenažery ( všechny v tomto videu), u kterých se zadní kolo odmontuje a řetěz se nasadí na kazetu instalovanou přímo na osu trenažeru ( kazety jsou u trenažeru přibalené nebo si uživatel dokoupí dle svých preferencí). Výhodami oproti on-wheell trenažérům jsou velmi nízká hlučnost, vysoká přesnost wattmetru (1-3%) a téměř okamžitá reakce na změnu zátěže (profilu terénu) v ovládacím software ( Zwift, Bkool, Rouvy, apod.) Zástupci této kategorie jsou ve videu od Elite zmíněné Direto ( Direto je řada, každý rok nový model), Tacx ( převzatý před úpadkem před 2 léty Garminem a úspěšně reinkarnovaný) s modelem Neo2T nebo od Wahoo Kickr. Trenažéry této kategorie jsou cca 2x až 3x dražší než v on-wheell provedení.
    3. Válce. Na válcích se začínalo v dobách , když jiné trenažéry nebyly a první počítače řídily jen dojivost v JZD, na válcích se končí, pokud potřebuje cyklista zdokonalit stabilitu a techniku šlapání ( dokonalé kolečko). Ne, že by trénink na válcích cyklistovi nedopřál tréninkovou zátěž, už se objevují i smart válce se softwarově regulovanou zátěží, ovšem z důvodů velmi vysoké náročnosti na rovnováhu a čistotu techniky šlapání po celou dobu jízdy nejsou mezi širokou veřejností rozšířené a zůstávají jako doplněk pro zdatnější jezdce. Nezkušený laik bude po jejich pořízení nejspíš zklamán.
    Pro možnost ovládání cyklotrenažéru tréninkovými programy s PC, Android nebo Apple-cokoliv, je velmi dobré až nezbytné vybírat trenažér vybavený komunikačním protokolem "ANT+ FE-C".
    ANT+ je způsob propojení trenažeru se zařízením, na němž běží tréninkový simulátor, FE-C je protokol umožňující přenášet věrohodně simulovanou zátěž v programu do magnetické brzdy na trenažéru ( pokus o snadno pochopitelné laické vysvětlení). Pozor tedy při pořízení zdánlivě levných nabídek cyklotrenažérů nových nebo použitého zboží z bazarů. Jsou mezi nimi starší modely bez FE-C, se kterými si moc zábavy z věrohodné simulace projížděným profilem trati na Zwift moc neužijete. Pokud starší cyklotrenažér FE-C nepodporuje, není možné jej softwarově upgradovat na FE-C verzi.
    Některé modely umožňují připojení i před bluetooth, ovšem to má své limity. BT připojení zpravidla podporuje jedno současně připojené zařízení, ANT+ neomezeně. Na toto omezení lze narazit v případě, pokud chce uživatel používat hrudní pás, čidlo kadence a další s trenažerem i s cyklocomputerem a třeba chytrými hodinkami zároveň.
    ERG mód je mód, při kterém trenažér udržuje na klikách bicyklu stále stejnou zátěž bez ohledu na zařazený převodový stupeň na kazetě.
    Příklad: máte zařazené 3. kolečko, kadenci šlapání 90 otáček/minuta a v tréninkové jízdě na Zwift nastaveno 200W. Držíte kadenci 90 a ať přehazujete převody na kazetě, jak přehazujete, šlapete do stejné zátěže nastavených 200W. Stejně tak přizpůsobí zátěž při změně kadence. Jakmile z 90 otáček zpomalíte na 60, zátěž zůstává stejná, stejných 200W se rozloží se na kratší dráhu pohybu kliky, zvýší se nároky na kroutící moment udávaný v Nm a jezdec se dostává z frekvenčního tréninku od silového režimu. Zátěž je stále stejných nastavených 200W. Uvedené změny převodů a kadence při zachování konstantní zátěže jsou v reálu na silnici nemožné, na režimu ERG v je to pohodě. Toto se hodí např. pro rovnoměrné opotřebení koleček na kazetě nebo pro snížení hluku trenažéru přehozením na větší kolečko a tím snížením rychlosti otáček trenažéru při zachování stejné zátěže. Princip spočívá v algoritmu výpočtu vztahu mezi otáčkami kola a kadencí šlapání , což trenažér samozřejmě snadno rozpozná, spočítá a nastaví odpovídající odpor na magnetické brzdě..
    Čidlo kadence na trenažéru. Každý slušný cyklotrenažér rozpozná přes svůj snímač zátěže kadenci šlapání podle drobných změn akcelerace způsobených změnou zátěže v průběhu rotace nohou po kružnici pedálů, viz výše. Bezpečně pozná, že jste přeřadili a tak ERG mód může upravit zátěž v brzdě, ale tato rozpoznávací schopnost integrovaná v trenažéru se vyznačuje delší prodlevou v obou směrech ( hysterezí) , čímž se snižuje přesnost měření při jízdě a pro přesnější a rychlejší měření je vhodnější použít samostatné čidlo kadence na klice.
    Pro uživatele bez zkušeností s indoor cyklotrenažéry možná bude užitečné zmínit chlazení jezdce, často vhodné i potřebné v zimním období.
    Zpravidla se řeší přenosnými podlahovými ventilátory o průměru 30 - 40cm s průtokem vzduchu alespoň 2500 - 3500m3/hod. Elegantní design a přitom výkonné a tiché řešení nabízí podlahové ventilátory Stadler. Otto bambus, FormQ.
    Za další je dobré vyřešit cirkulaci vzduchu kolem cyklotrenažéru, nejen lokálně chladit cyklistu, např. pootevřením okna pro vstup čerstvého vzduchu a pro odsávání odpadního tepla využít vestavěné ventilátory na WC a v koupelně.

    • @MTBIKERshop
      @MTBIKERshop  4 роки тому +1

      Dakujeme za uzitocne informacie, doplname aj odkaz na video z min. roku, kde sme niektore veci spominali: ua-cam.com/video/ZW_73PYALTg/v-deo.html

  • @daliborkawka1940
    @daliborkawka1940 4 роки тому +2

    Pěkný profi video 😉👍👌🔝🔝🔝🚴

  • @MVVM
    @MVVM 4 роки тому +6

    Mám od vás Elite Suito a úplne mi to stačí cena/výkon.Je tam až 15%-ný sklon a max odpor asi 1500W sa mi zdá,čo je teda dosť.Spolu s Zwift-om top.Aj zábava aj človek potrénuje.

    • @MTBIKERshop
      @MTBIKERshop  4 роки тому +2

      Ano, suhlas, tych 15% boli viacej na trenazeri ako vonku. Vacsine to urcite bude stacit. Dik za podelenie sa o skusenost...

    • @Krtko6666
      @Krtko6666 4 роки тому

      a hlučnosť? dosť zvažujem :)

    • @MVVM
      @MVVM 4 роки тому

      @@Krtko6666 hlučnosť úplne v pohode si myslím.Žena sa ešte nesťažovala 😀

    • @Krtko6666
      @Krtko6666 4 роки тому

      @@MVVM v dome či panelák?:)

    • @MVVM
      @MVVM 4 роки тому

      @@Krtko6666 v byte.

  • @lubistro
    @lubistro 4 роки тому +2

    4:20 pokud sklon v software překročí schopnosti trenažéru, trenažér se nezastaví, jízda pokračuje !!! , pouze není schopný zvýšit zátěž nad svoje maximum. V praxi to znamená, že pokud je max simulovaný sklon trenažéru 10%, po překročení tohoto sklonu v programu ( Zwift apod.) jízda pokračuje se zátěží jako do 10% sklonu.

    • @TomasCepka
      @TomasCepka 4 роки тому +4

      Tak to bolo myslene. Zastavi sa v pridavani zataze. Nie su 3 vykricniky malo?:))))

    • @lubistro
      @lubistro 4 роки тому +1

      Víc proužků, víc Adidas. :-)

  • @lukaslatal
    @lukaslatal 2 роки тому

    Je veľké utrpenie ak vôbec spárovať ELITE trenažér s Garmin/ Wahoo Cyklocomputerom? Premýšľam nad kúpou Elite Suito-t , resp. Tacx Flux S. Veľmi podobná trieda, u Tacx ma odrádza len 10% simulácie sklonu, avšak prepojenie s Garmin bude easy predpokladám. Suito má max sklon až 15% len ako je to s Garmin/Wahoo cyklocomputerom a ich vzájomné prepojenie. Ďakujem za odpoveď

  • @Skorvo
    @Skorvo 2 роки тому +1

    Ahojte, uvažujem nad Tacx Flux S smart. Chcel by som sa spýtať na názor, či je simulovanie 10% sklonu dostatočné pre hobíka. Resp. či je to veľký rozdiel medzi simulovaním 10% a napr. 15% stúpania. Diky :)

    • @MTBIKERshop
      @MTBIKERshop  2 роки тому

      10% hobikovi na zimne jazdenie staci. Vtedy je idealne nejazdievat objem a tam ten extra sklon netreba. Ak bude chut sa online pretekat, alebo skusat jazdit v appkach top kopce, alebo jazdit intervaly, potom lepsie 15%.

  • @superbtransfer
    @superbtransfer 4 роки тому +1

    Super video. Jen bych měl dotaz nemůžu zničit zadní rám kola když se do toho postavím a budu simulovat jízdu do kopce? Reálně venku s kolem mávám na stranu tady je to pevné..

    • @TomasCepka
      @TomasCepka 4 роки тому +1

      V navode bicykla to kazda znacka uvadza, ci je to s konkretnym modelom zakazane. Kazdopadne treba s citom a rozumom.

    • @superbtransfer
      @superbtransfer 4 роки тому +2

      @@TomasCepka aha tak to si koupím nějaký ocelový kolo z bazaru za pár Kč který bude na ten trenažér stačit

    • @kubahucek
      @kubahucek 4 роки тому +3

      Ja pouzivam trenazer od Kineticu a tam je toto vyresene. Trenazer se pohybuje

    • @superbtransfer
      @superbtransfer 4 роки тому

      @@kubahucek super tip na to kouknu

  • @frantiseksinka9565
    @frantiseksinka9565 4 роки тому

    Ešte mozno by bolo vhodne dodat, ze ich mate takmer všetky (napr. Elite) vypredane a čakačka je cca 2 mesiace, lebo obrvosky dopyt a asi ste to neodhadli pri objednavani na sklad ... + chcel by som sa spytat, ze bude dakedy, alebo sa pracuje na trenazery, pri ktorom by sa počas cesty dole točilo koleso samo, teda by mal zabudovany motorček a symulacia by bola doveryhodnejšia ako teraz ked treba točiť sice pri minimalnom odpore, ako som pochopil ? vdaka.

    • @MTBIKERshop
      @MTBIKERshop  4 роки тому

      Problem zacina u znaciek, nestihaju vyrabat a preto nam nechodia na sklad ani tie kusy, co sme predobjednavali v lete na sklad. Tocenie kolesa aj bez tahania je zaujimavy koncept, v com by spocival ten pocit realnosti?

    • @frantiseksinka9565
      @frantiseksinka9565 4 роки тому +1

      @@MTBIKERshop Hej, vzhladom na okolnosti musia byt predaje obrovske. No neviem, realnost by bola asi taka ako ked idem na bajku z kopca - mozem aj volnobeh a nestojim na mieste predsa. :) kolesa sa točia predsa, gravitacia pracuje ako sila. Trenazer simuluje len odpor predsa ale nie gravitaciu. Tak mi napadlo to simulovat aj opačne ... ale mozno blbost. Este otazočku, odporučili by ste potom ked bude na sklade Elite Suito pre horsky bajk? Mam staršiu Konu King Kikapu. V pohode by sa v zime na nej dalo? Vdaka a pekny den.

    • @MTBIKERshop
      @MTBIKERshop  4 роки тому

      @@frantiseksinka9565 Ten zjazd je simulovany uz priamo v aplikacii, netahate a panacik leti dole kopcom. Jedine sa netocia kolesa realneho biku. Suito je pre MTB super, ze netreba riesit hladky plast, ktorym by sa brzdilo o valec pri lacnejsom trenazeri.

    • @lubistro
      @lubistro 4 роки тому +1

      Trenažéry Tacx Neo 2T ( prezentovaný v tomto videu) a Tacx Neo Bike simulují sjezdy věrohodněji, včetně aktivního udržování zadního kola ( setrvačníku) v pohybu pomocným motorkem. Smyslem je větší věrohodnost sjezdu v okamžiku obnovení šlapání. Pokud je setrvačník takto uměle udržovaný v otáčkách odpovídajících rychlosti ve sjezdu, nástup šlapání je přirozenější , než pokud máte a trenažéru 80km/h a roztáčíte stojící setrvačník z nuly až do otáček potřebných na případné zrychlení. Tato funkce je u zmíněných trenažéru dostupná pouze po připojení externího napájení přiloženým adaptérem z 230V. Pokud se k napájení trenažéru využívá vnitřní zdroj (dynamo) aktivovaný pohybem , tato funkce není dostupná.

    • @frantiseksinka9565
      @frantiseksinka9565 4 роки тому

      @@lubistro Vdaka, tak predsalen niečo takeho existuje.

  • @Bicycle789
    @Bicycle789 Рік тому

    Zdravím ta Cepo. Mam na teba otazku ohladom tohto trenažera v linku. Je podla teba setrnejsi ku karbonovemu ramu a myslis ze znesie drsnejsie špurtovanie? Dik za info ua-cam.com/video/ghpx-kkGftM/v-deo.html

  • @superbtransfer
    @superbtransfer 4 роки тому +1

    Nemáte někdo přímé srovnání s kickr bike neo nebo jemu podobný třeba wahoo a tenhle upínací trenažér jaký je rozdíl pocitově z jízdy? Po tom co jsem se prohrabal v trenažerech jsem dospěl k závěru že kickr bike bude lepší volbou a to z důvodu že nemusím řešit kolo, kazetu a řetěz. Budu rád za zkušenosti než to objednám 😉

    • @MTBIKERshop
      @MTBIKERshop  4 роки тому +1

      Prideme natocit ten kickr bike, to je ina vychytavka:)

    • @superbtransfer
      @superbtransfer 4 роки тому

      @@MTBIKERshop se těším 👏

  • @nouzyx4030
    @nouzyx4030 4 роки тому

    Trošku mi tam chybí low-end v podobě Tacx flow. Pro hobíky si myslím že je to naprosto dostačující trenažér..

    • @MTBIKERshop
      @MTBIKERshop  4 роки тому

      To je pravda, aj ten vie byt smart. U nich plati tiez vacsina spomenuteho. Tiez je tam max odpor, ktory uvadzaju znacky, hmotnost flywheel a tiez je dobre vyberat podla referencii a recenzii...

  • @jirikaltarek
    @jirikaltarek 4 роки тому +1

    Toto video me prijde hodne slabe. Vedet co je ERG mod je zaklad, pokud chcete lidem nake trenazery doporucovat. Typicky ELITE s nim mely dost problem. Nekomu to ale vadit nemusi, pokud tento mod nepouziva. Takhle to cele pusobi jen jako doporuceni, ze cim vic slapete, tim si kupte drazsi trenazer. Stejne tak video obsahuje dost nepresnosti ohledne max vykonu, vliv hmotnosti setrvacniku apod.. Konkretne u toho setrvacniku neni vyhoda tezsiho setrvacniku, ze se to potom dyl toci :), ale naopak, ze ho musite vetsi silou roztacet a pusobi to realisticteji, jako kdyz zrychlujete na kole.
    Pri porovnavani presnosti mereni vykonu s wattmetrem bych nepouzival absolutni hodnoty (10W apod.), vetsi smysl to ma v procentech. Odchylka 10w pri prumeru 100W je 10% a takovej trenazer by si nikdo nekoupil :)
    Na zaver bych chtel dodat, ze jsem fanousek vaseho kanalu a jsem rad, ze natacite super videa. Jen tak dal. Berte to jako dobre myslenou kritiku. Ne jako hejt.

    • @MTBIKERshop
      @MTBIKERshop  4 роки тому +1

      Dobre rady sa hodia a super, ze nepisete len sucho, ze zle video, ale pisete aj konkretne veci.
      - video je adresovane sirokej verejnosti, schvalne sme nechceli ist do hlbky
      - opytali sme sa na skratku ERG, nie ze nepozname ten rezim, to ste asi len zle zachytili. V clankoch a inych videa sme sa ERG uz venovali zvlast
      - aky problem ma Elite s ERG? Nic sme nezachytili a roky ich aj pouzivame, najma ERG workouty a vsetko fici. Nejaky link?
      - co pisete pri zotrvacniku, ze generuje odpor pri roztacani, to riesi brzda, odpor sa stale meni, to by sa musela menit aj jeho hmotnost. Uzavrime to, ze viac kg je lepsie a moze posobit realnejsie
      - s tymi wattmi nechapeme, co chcete povedat, tvrdime to iste, len sme vysvetlili tie % z popisov vo wattoch. Pri 1000w to je len 1% :)
      - za tym si stojime, cim viac slapete, tak potrebujete drahsi a robustnejsi trenazer a este dodavame vo videu, ze tie drahsie lepsie simuluju. Kto by mal siahnut po drahsom este? Co sme nepovedali?
      Dakujeme ze ste nasim fanusikom a este raz, cielom videa bolo, aby si aj laik vedel predstavit, co su to tie najcastejsie uvadzane vlastnosti a aky maju vplyv na jazdu a co dalsie zvazit pre kupou.

  • @tomasblazy3435
    @tomasblazy3435 4 роки тому +2

    Erg = ergometer

  • @brunoandlydia
    @brunoandlydia 4 роки тому +1

    wau, 12 minut rozpravat a nic podstatne nepovedat :D podla tohoto by som teda trenazer nevedel vybrat