Jak przebiega proces anodowania? - Fabryki w Polsce

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 тра 2018
  • Anodowanie. Niezwykle istotny element procesu obróbki metali miękkich, przede wszystkim aluminium. Metal ten jest podatny na uszkodzenia zewnętrzne, a z biegiem czasu jego powierzchnia matowieje. Dlatego w wyniku anodowania produkowane elementy zyskują na estetyce, poprawia się ich jakość oraz wytrzymałość.
    Anodowaniu poddawane są wszelkiego rodzaju obudowy sprzętów RTV, AGD, aluminiowe części samochodowe, czy chociażby profile, z których produkowane są systemy okienne.
    Żeby zobaczyć, jak przebiega ten proces odwiedziliśmy zakład produkcyjny AHC Polska w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku.
    Proces anodowania polega na wytworzeniu warstwy tlenku na powierzchni aluminium. Odbywa się to poprzez zanurzenie wyprodukowanych detali w kąpieli o odpowiednim składzie chemicznym.
    W AHC opracowany został proces Hart Coat, w wyniku którego powstaje twarda i gruba powłoka tlenku glinu.
    Zobaczmy jak ten proces przebiega.
    Czyste i suche elementy operator umieszcza na zawieszce. Następnie uruchamia program dedykowany dla konkretnego detalu, a maszyna sama steruje procesem.
    Anodowanie poprzedzane jest szeregiem procesów przygotowawczych. Elementy najpierw są odtłuszczane, po czym następuje trójstopniowe płukanie w wodzie. Detale m.in. dla budownictwa dodatkowe są poddawane trawieniu, ujednolicającemu wygląd powierzchni.
    Dalej odbywa się aktywacja, która polega na usuwaniu zanieczyszczeń tlenkowych, powstałych w kontakcie aluminium z powietrzem atmosferycznym.
    Po aktywacji pora wreszcie na anodowanie. Warstwa Hart Coat powstaje w wyniku utlenienia w zimnym kwaśnym elektrolicie. W efekcie przepływu prądu elektrycznego, na powierzchni obrabianego detalu powstaje warstwa, zbudowana głównie z tlenku glinu o grubościach dochodzących - zależnie od gatunku aluminium- nawet do 100 mikrometrów.
    W porównaniu do klasycznych warstw anodowych, HART-COAT® jest grubsza i bardziej odporna na ścieranie. Doskonale przylega do podłoża. Żeby przekonać się czy proces przebiega w sposób właściwy wykonywana jest kontrola międzyoperacyjna, po której detale wracają do procesu anodowania.
    Po wytworzeniu warstwy ochronnej detale są m.in. płukane i barwione. Na koniec są suszone.
    My przyjrzymy się jeszcze anodowaniu selektywnemu. To skomplikowany proces, w wyniku którego anodowany jest tylko wybrany fragment powierzchni detalu. Tak jest w przypadku tego tłoka silnikowego.
    Detale umieszczane są w oprzyrządowaniu stworzonym specjalnie dla ich geometrii. Oprzyrządowanie odsłania tylko powierzchnię, która zostanie poddana anodowaniu. Następnie pompowany jest elektrolit. Jest to opatentowana przez AHC mieszanina kwasów o odpowiednim stężeniu. Przy pomocy ładunku elektrycznego na odsłoniętej powierzchni wytwarza się warstwa ochronna.
    Na koniec zajrzyjmy jeszcze do laboratorium, gdzie wykonywane są badania monitorujące poprawny przebieg procesu obróbki.
    Detale obrabiane w AHC Polska trafiają do fabryk zlokalizowanych na całym świecie. W ciągu roku obróbce podlega tu prawie 69 mln dm2 powierzchni detali wykonanych z aluminium.
    --
    Portal : fabrykiwpolsce.pl
    Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
    Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
    Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
    A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.
    Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
    --
    Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
    Jak przebiega NAPAWANIE? - Fabryki w Polsce
  • Фільми й анімація

КОМЕНТАРІ • 31

  • @fabryki
    @fabryki  3 роки тому

    Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie.
    Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈
    Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału.
    Zobacz, co u nas słychać 👇
    Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
    LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH
    Portal: fabrykiwpolsce.pl
    Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE

  • @danielkukla3600
    @danielkukla3600 5 років тому +1

    Super materiał :-)

  • @MrHosus85
    @MrHosus85 6 років тому +26

    Ogólnie bardzo fajny kanał i dobra inicjatywa. Jednakże trzeba nieco lepiej "dopracować" pewne elementy. To już któryś film, w którym można złapać lektora na mówieniu rzeczy, a przynajmniej takie mam wrażenie, o których kompletnie nie ma pojęcia (brak rzetelnego "riserczu" dziennikarskiego - bo nie spodziewam się wiedzy specjalistycznej). Ponadto, nie cierpię stwierdzenia "operator zawiesza, a potem maszyna SAMA to robi". Owszem, sam chłop naciskający przyciski i uruchamiający automatykę to w zasadzie nic takiego i nie trzeba być specjalistą, ale za tym żeby program przebiegał poprawnie, stoi często tabun ludzi, ustawiaczy, ślusarzy czy inżynierów, którzy doprowadzają do stanu, w którym ten operator zawiesza i wciska przyciski, a on sam robi to w sposób bezpieczny a finalny produkt spełnia, często bardzo rygorystyczne, wymagania jakościowe.
    Co do tabunu ludzi, to może nie w tym przypadku bo w małych firmach często jeden inżynier jest konstruktorem, procesowcem i ustawiaczem w jednym :) Ale jednak trzeba podkreślać, że żadna maszyna nie zrobi niczego "sama".
    Ale filmy i tak na duży plus. Wiem że trudno o szczegółowe dane bo takie firmy nie zawsze chcą dzielić się swoim "know how" i trudno wyciągać informacje :)

  • @danielg8519
    @danielg8519 6 років тому

    Dobra robota

  • @michaelevans1723
    @michaelevans1723 4 роки тому +1

    Pracuje jako operator Linii Galwanizerskiej :) wiem jak przebiega proces technologiczny

  • @JanJan-fs8mw
    @JanJan-fs8mw 6 років тому +2

    Proszę, odwiedzcie fabrykę pomp Hydro-Vacuum w Grudziądzu.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 2 роки тому

    - dobra robota w oparach kwasów

  • @TopolGarage
    @TopolGarage 6 років тому

    Czy mi się wydaje, czy to te tłoki są do silników VW VR6 FSI? ;)

  • @matiii7434
    @matiii7434 6 років тому +1

    ciekawe. Czekam na jakąś fabrykę z GOPu

  • @ackchyually9461
    @ackchyually9461 4 роки тому +3

    Czy anodowanie twarde nie obniża wytrzymałości zmęczeniowej?

  • @1470krzysiek
    @1470krzysiek 6 років тому +2

    ciekawe czy dobrze myślę, anodowanie aluminium tj. podobnie jak cynkowanie stali ?

    • @piotrlesniak2093
      @piotrlesniak2093 6 років тому +7

      podobieństwo jest takie że oba procesy służą do wytworzenia warstwy ochrony powierzchniowej i oba są procesami elektrolitycznymi, jednak w przypadku cynkowania stal pokrywana jest innym metalem, w tym przypadku cynkiem , w anodowaniu zewnętrzna warstwa aluminium ulega kontrolowanemu utlenieniu czyli pokrywa sie własnymi tlenkami

    • @1470krzysiek
      @1470krzysiek 6 років тому

      Piotr Leśniak dzięki za odpowiedź, a więc byłem na dobrej drodze, wiadomości ze powłoki Muszą się różnić składem i sposobem utrwalania tak jak i różnice w składzie obrabianych materiałów

  • @boru-cnc
    @boru-cnc 6 років тому

    Wydaje mi sie że na tłokach jest powłoka ceramiczna. (?)

  • @tomaszstr6146
    @tomaszstr6146 6 років тому

    ua-cam.com/video/y1GgGExEjIQ/v-deo.html
    Mobilne, zrobotyzowane stanowisko załadowcze dla maszyn CNC.

  • @marcindino
    @marcindino 6 років тому +1

    69 mln. decymetrów kwadratowych ?! ile to będzie na boiska piłkarskie, albo korty tenisowe ?? ;)

    • @cdxa5862
      @cdxa5862 6 років тому +3

      Rocznie 69000000 dm2 -> 6900000 m2 -> 6900 km2 -> 690 hektarów
      boisko piłkarskie ma 120x90m co daje 1,08 hektara.
      Więc rocznie anodują powierzchnie około 639 boisk piłkarskich, zakładając że pracują 365dni w roku to dziennie anodują powierzchnie 1,75 boiska piłkarskiego! Wiadomo że liczone jest całkowita powierzchnia wewnętrzna i zewnętrzna detalu, ale mimo wszystko ilość ogromna!
      Oczywiście o ile lektor czegoś nie przekręcił, a niestety jest to nagminne w takich realizacjach.

    • @Stasiek_Zabojca
      @Stasiek_Zabojca 6 років тому +3

      Kolega pomylił się w obliczeniach:
      69.000.000 dm2 -> 690.000 m2 -> 0,69km2 -> 69ha
      Czyli w przybliżeniu 63,9 boiska piłkarskiego.

    • @cdxa5862
      @cdxa5862 6 років тому +3

      fakt, zapomniałem o kwadracie, dzięki :)

  • @RailFunPL1
    @RailFunPL1 6 років тому

    Ciekawe..

  • @KH-lg3xc
    @KH-lg3xc 5 років тому +3

    Niemiecka fabryka w Polsce.

  • @farekdar3824
    @farekdar3824 6 років тому

    Boskie

  • @plarek1
    @plarek1 6 років тому +7

    Metale ameliniowe panie ale tego nie pomalujesz

    • @marcindino
      @marcindino 6 років тому +3

      to tylko farbom anodyzowom pomlewasz :D

  • @grzegorzbudnicki5007
    @grzegorzbudnicki5007 4 роки тому

    Chyba mikronów

    • @ackchyually9461
      @ackchyually9461 4 роки тому +1

      Mikrometr jest bardziej poprawnym określeniem.

    • @prolandcsgo4195
      @prolandcsgo4195 3 роки тому +1

      @@ackchyually9461 mikrometr to przyrząd pomiarowy a nie określenie jednostki , MIKRON

    • @ackchyually9461
      @ackchyually9461 3 роки тому +1

      @@prolandcsgo4195 terminologia się trochę zmieniła od lat sześćdziesiątych dziadku

  • @qazzxc8813
    @qazzxc8813 6 років тому

    Nudy