Természetgyógyász képzésekről és engedélyekről ▪ Dr. Csomai Zita interjú ▪ Családi Manna

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • A természetgyógyászati képzésekről és engedélyekről beszélgetett Dr. Csomai Zita orvos-természetgyógyász Ferencz Gabi műsorvezetővel a Manna FM-en.
    Az interjúban szó esik a természetgyógyászati képzés részeiről, vizsga típusairól úgy, mint alap (modul)- és szakvizsgák. Lényegi pontként emelődik ki, hogy minden leendő természetgíógyász kötelező központi vizsgát tesz az Országos Kórházi Főigazgatóságon (OKFŐ). Sikeres szakvizsga eredmény esetén mindenki bekerül az OKFŐ - publikusan elérhető - nyilvántartásába, ahol leellenőrizhetjük bárki végzettségét, érvényes vagy lejárt, esetleg soha nem létező működési engedélyét (kereso.enkk.hu/)
    Elhangzik, hogy az 1997. évi CLIV. törvény az egészségügyről és a 11/1997. (V. 28.) NM rendelet a természetgyógyászati tevékenység gyakorlásának egyes kérdéseiről szabályozza az egészségügyi és a természetgyógyászati tevékenységet, kompetenciákat. Tehát megszabja például ki és milyen keretek között foglalkozhat beteg emberekkel. Egyáltalán foglalkozhat-e?
    A továbbképzési kötelezettségek is kibontásra kerülnek. Érvényes működési engedélyhez, melyet 5 évente meg kell újítani, szükséges egészségügyi munkaviszony, valamint kötelező szakmacsoportos és szabadon válaszható továbbképzéseken folyamatosan részt venni, hogy megfelelő számú kreditpontokat gyűjtsenek össze a szakemberek. Ehhez adódik még a kötelező kamarai tagság és a felelősségbiztosítás a páciens védelmében.
    Ezek fényében szó esik arról is, hogy attól, hogy valakinek van egy csillivilli weboldala, mindenféle hivatkozásokkal, az egyáltalán nem jelenti azt, hogy ő valóban szakember, így minden esetben legyünk elővigyázatosak, járjunk utána, ellenőrizzük le, hogy a kérdéses személy rendelkezik-e vizsgával, érvényes működési engedéllyel.
    A képzőhelyeket, az ott lévő oktatókat is éppúgy le lehet ellenőrizni. Például, hogy az iskola / képzést hirdető (far.nive.hu/pu...) és az oktatók rendelkeznek-e megfelelő engedélyekkel? Mire készítenek fel, milyen kompetencia háttérrel, jogosultsággal rendelkezik az intézmény / vállalkozás? Illetve az, aki oktat, valamint milyen jogosultságokat kap az, aki az adott képzést elvégzi?
    A téma életre hívja a közösségi média betegcsoportjairól, "önjelölt tanácsadóiról / szakértőiről" való beszélgetést is, kifejtve azt, hogy ez miért és mennyire lehet veszélyes, megtévesztő és egyben káros.
    📻 Manna FM
    ▪ Műsor időpontja: 2022. 09.25.
    ▪ Műsorvezető: Ferencz Gabi
    ▪ www.mannafm.hu
    ▪ Sajtóreferens: Sárréti Anita
    📌 Követési lehetőségek:
    ➡ Facebook: DrCsomaiZitaoldala
    ➡ Instagram: drcsomaizita
    ➡ Website: www.drcsomaizita.hu
    🔴 UA-cam feliratkozás: / @dr.csomaizita
    #DrCsomaiZita #Természetgyógyászat #KépzésekKompetenciák

КОМЕНТАРІ •