Super opowiedziałeś. Ja tak naprawdę zdaję sobie sprawę, że cywilizacje przed nami były bardzo rozwinięte, może nawet bardziej niż obecna. Podobno latamy w kosmos a nie wiemy co tak naprawdę kryje się w morzach które są na ziemi.
Ciemnote z ludzi robią kamieniem to by im zaieło sporo lat były piły i technologia która przewysza nawet dziś tyle ton obelisk jeśli by go ukończyli to jaka maszyna w tych czasach by go podniosła
bloki są tak wyżłobione jakby stworzyli maszynę która roztapia kamień .... lutownice pistoletową jak rozgrzejecie to drucik na końcówce robi podobne ślady w bryle kalafonii ... musiała istnieć cywilizacja bardzo rozwinięta przed potopem..
Odpowiedź jest w Biblii w księdze Rodzaju w 6 rozdziale. To był świat w którym żyli zmaterializowani, zbuntowani aniołowie z ogromnymi możliwościami, posiadającymi nadludzką energią.
Nikt nie bierze pod uwagę zdolności i sił człowieka. Robotnik uderzając kamieniem w twardy granit, musiałby chyba po kilku dniach pracy wymienić obie ręce i kręgosłup, pracując w pozycji pochylonej. Chyba, że wtedy robotnicy mieli nadludzkie siły, lub brali jakieś wspomagacze. Tak, można było wymieniać ludzi co jakiś czas, ale skąd wzięliby aż tylu fachowców od kamieniarstwa? Przecież starożytni Egipcjanie nie byli wyłącznie kamieniarzami. Ktoś musiał zajmować się uprawami, rybołóstwem, żeglowaniem, wojskowością, a nawet warzeniem piwa, czy wieloma innymi sprawami.Szacunki są różne. Mieszkańców stsrożytnego Egiptu miało być od 1,6 mln do 3 mln za czasów Kleopatry. Za czasów Mojżesza, podobno za Izraelitami faraon wysłał ok. 600 tyś wojska. Odliczając kobiety, starców, ludzi chorych i niezdolnych do ciężkiej pracy, pracowników innych rodzajów grup zawodowych oraz dzieci, to ilu mogło być kamieniarzy? To tak jakby ze wszystkich mieszkańców Warszawy uczynionoby budowlańcami i pominięto inne zawody.
W takim razie skąd brali ludzi do pracy w kamieniołomach np w średniowieczy i innych takich czasach przed maszynami? że ktoś miał kilof nie znaczy iż było mu łatwiej. Do tego średnia długość życia w starożytnym Egipcie to jakieś 30-40 lat, wiec raczej nie zdążyli się nawet zużyć przed śmiercią. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale człowiek to dobra maszyna, jak powtarza w kółko te samą prace mięśnie się wyrabiają i przyzwyczajają do pracy, nawet dziś sa ludzie co pracują fizycznie, przecież nie wszystkich zastąpiły jeszcze maszyny.
@@not2pun Nie wiem dzieciaku ile masz lat ale na temat wieku ludzi z czasów starożytnych jak i średniowiecza to się nie wypowiadaj bo nie masz zielonego pojęcia o co chodzi z "średnią życia" . Podpowiem ci bo ty i tak za książkę nie chwycisz , wolisz bawić się zabawkami . Umieralność dzieci była wyższa w stosunku do dorosłych i dlatego "średnia" była jaka była ale jeśli dożyłeś 20 lat to twoje szanse dożycia 50..60 lat wzrastały do 90% . Jeśli dożył 60 lat to miał 35% szans że dożyje 75lat . Kumasz różnicę ? Byłeś kiedyś w Egipcie ? Mieszkałeś u Egipcjan ? (nie w hotelu ale u rdzennych Egipcjan) . Ja mieszkałam , zjechałam cały Egipt od Morza Śródziemnego po jezioro Nasera .Widziałam kilkadziesiąt piramid , świątynie , grobowce , tunele i inne cuda ... miejsca do których normalnie nie wpuszczają i nie zobaczysz tego nigdzie , musisz zapłacić i to nie mało . Porównanie średniowiecznych zamków do starożytnego Egiptu jest tak głupie jak porównanie dorożki do najnowszego Mercedesa , technologiczna przepaść w obróbce materiałów ,rozmach ilość i wielkość , dokładności (zapraszam do świątyni Sfinksa , łączenie bloków granitu o wadze kilkadziesiąt ton a łączenie na całej długości kilku metrów wynosi 0.05mm) , obrabiane materiały to nie tylko piaskowiec ale granit , kwarc, korund , bazalt , dioryt i jeśli to porównujesz do żałosnych średniowiecznych zamków (mam nadzieje że widziałeś wykonanie) to pogratulować ...dodaj też że dzieli te budowle kilka millenium + w średniowieczu znano stal . Zrób eksperyment i poszukaj na podwórku kamień na bazie kwarcu . Zamontuj w imadle i przetnij piłką stalową (nie musisz jak niby to Egipcjanie robili miedzią), nagraj film i wstaw na YT to pośmiejemy się z ciebie ale przynajmniej dowiesz się czym jest obróbka skały w realu . Nie ma to jak dowiedzieć się samemu a nie z ironicznych filmów na YT . Muszę jednak przygotować więcej filmów z Egiptu dla tych co myślą że Egipt to stare beznadziejne budowle , nie chce mi się ale postaram się zmusić .
@@MegalitycznySwiat może jakbyś zaczął merytoryczne to bym wziął Cię na poważnie, ale tak widzę że musisz sobie podbudować ego ubliżając na początku, więc lepiej sam zastanów się kto tu jest dorosły. Ps dalej nie wiem skąd brali ludzi do pracy w kamieniołomach, że precyzja inną to nie znaczy że pracy było mniej dalej kamień trzeba wydobyć. PS2 Że coś jest trudne i ciężkie do zrobienia nie znaczy że nie jest możliwe. Jednak widzę że każdy argument na tym polega, dobrze że są ludzie którzy mimo trudów dalej próbują i robią, bo to właśnie oni pchają postęp na przód. Ogólnie problemem zwolenników pradawnej zaawansowanej cywilizacji jest to iż ich argumenty opierają się na czymś taki: taka praca była by zbyt ciężka, wiec nie jest to możliwa, czyli zaprzeczają sami sobie, piszą że możliwa ale ciężka, więc niemożliwa.
Z inżynierskiego punktu widzenia, mając duże doświadczenie w wielu dziedzinach w tym i w budownictwie i pracy w budowie w kamieniu jak drążenie tuneli w górach z granitu, mogę stwierdzić, że obróbka kamieniem o kamień nie ma żadnego uzasadnienia. 1. narzędzie kamienne również się zużywa proporcjonalnie do obrabianego elementu, czyli trzeba by przygotowywać na dużą skalę takie narzędzia. 2. Rzucanie kamieniem i jego łapanie po odbiciu to jest metoda najprymitywniejsza z prymitywnych, jak to się ma do budowy piramid i wielu elementów wiedzy jakie zostały zapisane w nich ?- z jednej strony wiedza porównywalna z dzisiejszą lub nawet lepsza, a tam prymitywna na poziomie szympansa. Bardziej zaawansowana byłaby uderzanie kamieniem oprawionym w trzonek , nawet mógłby być to kamień o nierównym kształcie. 3. Podkop jak widać jest dość wąski i tam nie ma możliwości rzucania kamienia i łapania bo podkop jest prowadzony poziomo - tu metoda absolutnie nie mająca żadnego sensu.. 4. Ślady pozostawione na ścianach jak i te poziome rzeczywiście wygladają tak, jakby ktoś zdzierał łyżką kamień. Wygląda to tak jak czasem dość twarde masło wyjęte z lodówki próbuje się skrobać nożem do masła po jego powierzchni. Wtedy postępuje sie nastepująco : najpierw zbiera się cieńka warstwę na szerokość noża, kolejną nie zbiera się niższa z uprzednio zebranej, a przechodzi się równolegle dalej i zbiera nastepną i tak dalej . Chodzi o to, że zbieramy warstwe po warstwie tą która już sie lekko rozmiekczyła. OK Myślę, że zostałem zrozumiany. Wtedy otrzymamy podobna strukturę jak na zdjęciach równoległe wyżłobienia łyżka ( nożem do masła) . Uważam, że zastosowano technike zmiekczania kamienia. To może tłumaczyc całość obróbki, tam gdzie jest poziomo tam można było zbierać szeroką łyżką bo roztwór? albo inna metoda łatwiej zmiękczała, natomiast pod kamieniem trzeba było to np: zwilżoną szmatą nawilżać kamień. Taka sama technika jest widoczna w Ameryce Południowej , wyraźnie widać tam zmiękczone bloki kamienne ułożone mające zewnetrzną warstwę w stanie ciastowatym. Pozdrawiam pana , jednocześnie gratuluję dobrego programu i dość wnikliwego, nie idącego zgodnie z głównym nurtem archeologicznym.
@@andrzejlasek7927a skąd to wiesz pytam poważnie ? Bo możesz mieć racje ! Słyszałem kiedyś o budowie piramid i jest opis ? Legenda ? jak to wyglądało ... po wyciosaniu bloku skalnego przychodził kapłan odczytywał z papirusu modlitwę . Następnie omiatał jak by malował tym papirusem ten kamieñ . Ten się unosił i w powietrzu przepychali go rękoma . Može to jakaš legenda a može nie...
Największą tajemnicą jest człowiek. Wiemy o sobie 10%. Precyzyjny urobek i technologia. To tajemnica którą trudno zrozumieć. Nie odrzucam teorii. Nawet te najbardziej szalone.
Po takich technologiach zostałyby ślady. Choćby w zapiskach z epoki, czy jakieś pozostałości... Choć, gdyby ktoś takowe znalazł, niekoniecznie byłby zainteresowany ujawnianiem ich i pisaniem historii od nowa...
@@grzegorzaaaa8580 Masa tego leży po bagnach ... jest nawet taki program w TV w Polsce , gdzie szukali szczątków Hetzera i znaleźli , koła i inne elementy ... do tego sporo czołgów stoi w muzeach ... nawet na postumentach w niektórych miastach , drugowojenne T-34 ... Po samych czołgach na wale pomorskim jest jeszcze trochę śladów na budynkach , od ostrzału ... na gmachach szkół , starych kościołów ...
Problem jest taki ze większość egiptologów to humanisci. Malo kto spyta inżynierów czy chociaż Zenka kamieniarza z dziada pradziada. Ale komentujacy tutaj to dopiero specjalisci. Na oczy nie widzieli, pojecia nie mają ale snują różne niezwykłe historie o super cywilizacjach. Nie biorą pod uwagę ze tysiące lat temu te tereny były bardziej urodzajne niz teraz i żyło tam mnostwo ludzi gotowych do pracy. A cofając się w czasie głupie 100 lat nie do pomyslenia dla nich będzie ze w takim Titanicu było 2 miliony stalowych nitów, ktore trzeba bylo za każdym razem podgrzać do czerwonosci. Tam tez kosmici pomagali? Nie po prostu dawniej nie było tiktoka i ludzie naprawdę ZAP...DALALI w robocie a nie pi.przyli na socialach. Btw koszt filmu Titanic był większy niż koszt samego statku a remont kolejki na Kasprowy w 21. wieku trwał dluzej niż budowa w latach '30 20. wieku w biednej Polsce. Czy Egipt byl bardziej rozwinięty niż się uważa? Prawdopodobnie tak. Czy cywilizacja tam przewyższała naszą? 😂 Nie bądźmy śmieszni.
Wydaje mi się ,że mogli stosować jakąś prymitywną wersję technologii water jet cięcia wodą z piaskiem pod ciśnieniem. Pod czas gorączki złota w USA też używano tej technologii budując jeziorka ponad miejscem cięcia lub wypłukiwania jak to miało miejsce w Ameryce.
Z jednej strony bredzicie , że przecież nie chciało by im się męczyć ... no więc gdyby znali cegłę i umieli liczyć obciążenia to właśnie nie bawiliby się w żadne wielkie bloki ... to była jedyna metoda na budowę czegoś dużego i trwałego , nie dlatego , że było opłacalne ale dlatego , że nic innego nie umieli . Dzisiaj się robi tandetę nie dlatego , że nie można zrobić takich bloków tylko dlatego , że taniej zrobić małe cegiełki czy prefabrykaty i wtedy cała logistyka jest prostsza ... Popatrzcie jak zdobione są kamienice z 1900 roku a jak beznadziejnie prostacko wyglądają dzisiejsze budynki komunalne ... nie są takie bo nagle ludzie zapomnieli , tylko chcą więcej zysku . Nikt nie będzie robił ładnych , zdobionych gzymsów czy kunsztownych drewnianych poręczy , bo wy biedoto i tak tego nie docenicie , pędząc na taniec z gwiazduszkami ... hahaha .
znali cegłę, ale tylko suszoną i była nietrwała z czego sami sobie zdawali sprawę, a jakby nie patrzeć ludzie tacy jak faraonowie jako władcy mogli sobie pozwolić na więcej, z cegieł to mieli chaty robotnicy, a nie oni, a tym bardziej grobowce. Piramida Dżesera jest zrobiona z małego kamienia, bardziej przypominającego cegłę, co też było nie za dobre, ponieważ taki budynek było łatwiej rozkraść z budulca, myślę ze to też miało wpływ na wybór wielkich kamieni, takich nikt łatwo nie wyniesie. Czasem mam wrażenie ze ludzie dziś za bardzo wszystko komplikują, trzeba pomyśleć bardziej prosto. PS ostatni przykład dobry, ale ja mam jeszcze prostszy, wystarczy popatrz na meble kiedyś, a dziś, można by pomyśleć że kiedyś je robili artyści z pasja, a dziś na odwal byle była szafa itp. Patrząc po komentarzach na kanale to aż się dziwie, że jeszcze nikt nie napisał iż stare meble robiła zaginiona zawansowana cywilizacja :D
To wygląda jak praca ogromną piaskarką, lub wodą pod potężnym ciśnieniem ale bardziej stawiam na piaskowanie. Brak wody no i sądzę że woda z urobkiem zbyt mocno by utrudniała pracę. Ręcznie tego nie wydziabali na pewno.
Widać, że dużo mozolnej pracy musiało ich to kosztować, do tego sposób wycinania jest bezsensowny ze względu na pracochłonność, bo to nie tylko sam obelisk musieli wyciosać, ale też wszystko dokoła, nawet widać iż podejście do niego wycinali, więc nie dysponowali jakimiś dźwigami pozwalający wydobyć bezpośrednio nad nim, tylko od boku. Z klinami jest bez sensu, bo niby jak robili odwierty? Gładkie i wypolerowanie wykończenie to nic takiego, każdym materiałem ściernym to zrobią, nawet innym równie twardym kamieniem. Te ślady to trochę przypominają np długotrwałe wycieranie, tak jak np różnego rodzaju schody kamienne, które od lat chodzenia po nich uległy zniszczeniu po przez wytarcie, niby od samych stóp, a jednak kamień uległ degradacji. PS przecież że coś jest trudne i mozolne to nie znaczy iż nie jest możliwe. PS2 jakby mieli coś co zmiękcza kamień, to ten by im nie pękł. Od dołu to wygląda jakby był wypłukiwany wodą. Oprócz oficjalnej wersji, nie ma żadnej innej, ponieważ opowiadanie o zmiękczaniu i maszynach jest bez sensu, proszę pokazać chociaż jak taka maszyna miała by wyglądać i jak działać. 18:23 ma to sen, ktoś zaawansowany w 1h usunie z 1cm, 100 ludzi wzdłuż obelisk usuwało by np 10 cm dziennie na szerokości około 50m, wiec wydobycie obelisk o 2m głębokości i 50m długości to tylko 20 dni na 1 ścianą czyli w 80dni cały obelisk, w sumie bardzo szybko nawet za szybko, a to tylko 100 ludzi, co dopiero jakby było ich 1000. Jak już np jedną ścianę wykopano, to inni ludzie mogli już ją wygładzać, w czasie gdy wyłupywali by następną ścianę.
@@PizomGagal dokładnie o to mi chodzi, że ta ich praca sugeruje brak nowoczesnych technologii, ponieważ z nią by tego tak nie robili, ile oni w ogóle materiału marnowali, przez to obkuwanie dookoła. Całe to porównywanie do dzisiejszych maszyn jest totalnie bez sensu, ponieważ nasze maszyny zostawiają inne ślady.
Nie słuchaj go... šlady wskazujà ze to ,,kopanie,, w super twardym granicie wyglàdało na došč sprawnie im szło. Jak by czerpakami wybierano w glinie raz obok razu ... i ta cholerna regularnošč wgłébieñ ?!
Po pierwsze to że daty są pomylone lub celowo zakłamane, np. egipcjanie zbudowali piramidy na wzór świątyn (piramid) które zastali podczas wędrówki po pustyni. czyli zbydowali te małe trzy pokraczne piramidy obok wielkich piramid świątyń. Wielkie piramidy maja co najmniej 10tys lat pne.
@@andrzejlasek7927 Taa ... a dróg nie było ... no bo przecież latali ... wracaj do swojego obalonego już dawno guru od maszynowej obróbki . "z kolana w ryj" dr. Franc ...
trzeba pamiętać ze bardzo popularna była w tamtych czasach rtęć, rtęć wypiera ogromne ciężary co umożliwia transport, może i strumienie rtęci pod wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą wykorzystano do wyplukiwania granitu.
Tak jak obeliski z Egiptu do Włoch , drogami morskimi głównie , nigdy żaden blok nie był podniesiony nawet na metr ... a jednak stoją w Rzymie do dziś , jest ich sporo ...
Moja teoria jest taka: gdyby położyć na kulach kamiennych megalityczne bloki , można byłoby użyć ich do przemieszczania tych bloków...... coś na rodzaj łożyska kulowego ..... od małej po największe by stopniowo unosić dany blok................ połóżcie plastikowe kulki na podłodze a na nich choćby żelazko :) i popchnijcie.................te kule są na całym świecie
@@mikoajolszowiec3500 kombinuj , połóż metalowe kulki na podłodze na nich cegłę i popchnij .... to tylko teoria , twoja może być inna .. aż ktoś znajdzie rozwiązanie .. w ten sposób powstało koło , choć przed nim było marzenie
Legendy pisane indyjskie czy Wirakocza z am. Południowej môwià že latali a nawet tłukli się i znacznie lepiej niž dzisiejsze lotnictwo . No wkaždym razie jeszcze daleko mu do starožytnych
To niby gdzie są te maszyny, jakieś części? Szkoda słów. Ufo przyleciało zbudowało i zabrało😂? Ale z was ćwierćinteligenty, To że w waszych małych główkach nie mieści sie że ludzie "prymitywnymi metodami" nie mogli tego czegoś zrobic wcale nie świadczy że tak nie jest.
Bardzo ciekawe spostrzeżenia i rzeczowe podejście do kwestii obróbki też moim zdaniem maszynowej. Dzięki i pozdrawiam serdecznie.
Robisz coraz lepsze filmy 👍Nie ustawaj. Dziękuję bardzo.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich 😊
Super ciekawe, 👍 pozdrawiam.
Super opowiedziałeś. Ja tak naprawdę zdaję sobie sprawę, że cywilizacje przed nami były bardzo rozwinięte, może nawet bardziej niż obecna. Podobno latamy w kosmos a nie wiemy co tak naprawdę kryje się w morzach które są na ziemi.
Zgadzam się ❤🎉
Danke! Bardzo dobry odcinek
Po niemiecku? Naprawdę?😅
Aya!
Mi to przypomina zastygłe fale radiowe o różnych częstotliwościach 🤔
Dobra robota Serdeczności 🎉
Jak zwykle super ciekawostki
Obelix był akurat na urlopie 🙂
Zdrowych i wesołych świąt!
Fajny kanał lubię posłuchać powodzenia
Ciemnote z ludzi robią kamieniem to by im zaieło sporo lat były piły i technologia która przewysza nawet dziś tyle ton obelisk jeśli by go ukończyli to jaka maszyna w tych czasach by go podniosła
bloki są tak wyżłobione jakby stworzyli maszynę która roztapia kamień .... lutownice pistoletową jak rozgrzejecie to drucik na końcówce robi podobne ślady w bryle kalafonii ... musiała istnieć cywilizacja bardzo rozwinięta przed potopem..
Odpowiedź jest w Biblii w księdze Rodzaju w 6 rozdziale.
To był świat w którym żyli zmaterializowani, zbuntowani aniołowie z ogromnymi możliwościami, posiadającymi nadludzką energią.
Zalecam skromność.To nie jest odpowiedź tyko kolejne pytania.
jak zawsze super program
Całe szczęście ja jestem niedouczony, mało inteligentny i zacofany i nie wierzę naukowcom.
A Ja cieszę się, że nie zostałem naukowcem, bo byłbym wiecznie przerażony !!😂😂😂😂
Otóż to. Każdy ma prawo do własnego myślenia ❤
Jak zawsze świetny film, no i dzisiejszy temat jest świetny.
super dzięki
Egiptolodzy wciskają nam kity👍👍👍
@@nightrider1987 jak by tobie płacono za uprawianie bełkotu toteż byś nie zmieniał narracji 😀
@@staho9796 mów o sobie
Nikt nie bierze pod uwagę zdolności i sił człowieka. Robotnik uderzając kamieniem w twardy granit, musiałby chyba po kilku dniach pracy wymienić obie ręce i kręgosłup, pracując w pozycji pochylonej. Chyba, że wtedy robotnicy mieli nadludzkie siły, lub brali jakieś wspomagacze. Tak, można było wymieniać ludzi co jakiś czas, ale skąd wzięliby aż tylu fachowców od kamieniarstwa? Przecież starożytni Egipcjanie nie byli wyłącznie kamieniarzami. Ktoś musiał zajmować się uprawami, rybołóstwem, żeglowaniem, wojskowością, a nawet warzeniem piwa, czy wieloma innymi sprawami.Szacunki są różne. Mieszkańców stsrożytnego Egiptu miało być od 1,6 mln do 3 mln za czasów Kleopatry. Za czasów Mojżesza, podobno za Izraelitami faraon wysłał ok. 600 tyś wojska. Odliczając kobiety, starców, ludzi chorych i niezdolnych do ciężkiej pracy, pracowników innych rodzajów grup zawodowych oraz dzieci, to ilu mogło być kamieniarzy? To tak jakby ze wszystkich mieszkańców Warszawy uczynionoby budowlańcami i pominięto inne zawody.
W takim razie skąd brali ludzi do pracy w kamieniołomach np w średniowieczy i innych takich czasach przed maszynami?
że ktoś miał kilof nie znaczy iż było mu łatwiej. Do tego średnia długość życia w starożytnym Egipcie to jakieś 30-40 lat, wiec raczej nie zdążyli się nawet zużyć przed śmiercią.
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale człowiek to dobra maszyna, jak powtarza w kółko te samą prace mięśnie się wyrabiają i przyzwyczajają do pracy, nawet dziś sa ludzie co pracują fizycznie, przecież nie wszystkich zastąpiły jeszcze maszyny.
@@not2pun Nie wiem dzieciaku ile masz lat ale na temat wieku ludzi z czasów starożytnych jak i średniowiecza to się nie wypowiadaj bo nie masz zielonego pojęcia o co chodzi z "średnią życia" . Podpowiem ci bo ty i tak za książkę nie chwycisz , wolisz bawić się zabawkami . Umieralność dzieci była wyższa w stosunku do dorosłych i dlatego "średnia" była jaka była ale jeśli dożyłeś 20 lat to twoje szanse dożycia 50..60 lat wzrastały do 90% . Jeśli dożył 60 lat to miał 35% szans że dożyje 75lat . Kumasz różnicę ? Byłeś kiedyś w Egipcie ? Mieszkałeś u Egipcjan ? (nie w hotelu ale u rdzennych Egipcjan) . Ja mieszkałam , zjechałam cały Egipt od Morza Śródziemnego po jezioro Nasera .Widziałam kilkadziesiąt piramid , świątynie , grobowce , tunele i inne cuda ... miejsca do których normalnie nie wpuszczają i nie zobaczysz tego nigdzie , musisz zapłacić i to nie mało . Porównanie średniowiecznych zamków do starożytnego Egiptu jest tak głupie jak porównanie dorożki do najnowszego Mercedesa , technologiczna przepaść w obróbce materiałów ,rozmach ilość i wielkość , dokładności (zapraszam do świątyni Sfinksa , łączenie bloków granitu o wadze kilkadziesiąt ton a łączenie na całej długości kilku metrów wynosi 0.05mm) , obrabiane materiały to nie tylko piaskowiec ale granit , kwarc, korund , bazalt , dioryt i jeśli to porównujesz do żałosnych średniowiecznych zamków (mam nadzieje że widziałeś wykonanie) to pogratulować ...dodaj też że dzieli te budowle kilka millenium + w średniowieczu znano stal . Zrób eksperyment i poszukaj na podwórku kamień na bazie kwarcu . Zamontuj w imadle i przetnij piłką stalową (nie musisz jak niby to Egipcjanie robili miedzią), nagraj film i wstaw na YT to pośmiejemy się z ciebie ale przynajmniej dowiesz się czym jest obróbka skały w realu . Nie ma to jak dowiedzieć się samemu a nie z ironicznych filmów na YT . Muszę jednak przygotować więcej filmów z Egiptu dla tych co myślą że Egipt to stare beznadziejne budowle , nie chce mi się ale postaram się zmusić .
@@MegalitycznySwiat może jakbyś zaczął merytoryczne to bym wziął Cię na poważnie, ale tak widzę że musisz sobie podbudować ego ubliżając na początku, więc lepiej sam zastanów się kto tu jest dorosły.
Ps dalej nie wiem skąd brali ludzi do pracy w kamieniołomach, że precyzja inną to nie znaczy że pracy było mniej dalej kamień trzeba wydobyć.
PS2
Że coś jest trudne i ciężkie do zrobienia nie znaczy że nie jest możliwe. Jednak widzę że każdy argument na tym polega, dobrze że są ludzie którzy mimo trudów dalej próbują i robią, bo to właśnie oni pchają postęp na przód.
Ogólnie problemem zwolenników pradawnej zaawansowanej cywilizacji jest to iż ich argumenty opierają się na czymś taki: taka praca była by zbyt ciężka, wiec nie jest to możliwa, czyli zaprzeczają sami sobie, piszą że możliwa ale ciężka, więc niemożliwa.
Czeeść😁😜
Cześć :)
😅
Hej!
Z inżynierskiego punktu widzenia, mając duże doświadczenie w wielu dziedzinach w tym i w budownictwie i pracy w budowie w kamieniu jak drążenie tuneli w górach z granitu, mogę stwierdzić, że obróbka kamieniem o kamień nie ma żadnego uzasadnienia. 1. narzędzie kamienne również się zużywa proporcjonalnie do obrabianego elementu, czyli trzeba by przygotowywać na dużą skalę takie narzędzia. 2. Rzucanie kamieniem i jego łapanie po odbiciu to jest metoda najprymitywniejsza z prymitywnych, jak to się ma do budowy piramid i wielu elementów wiedzy jakie zostały zapisane w nich ?- z jednej strony wiedza porównywalna z dzisiejszą lub nawet lepsza, a tam prymitywna na poziomie szympansa. Bardziej zaawansowana byłaby uderzanie kamieniem oprawionym w trzonek , nawet mógłby być to kamień o nierównym kształcie. 3. Podkop jak widać jest dość wąski i tam nie ma możliwości rzucania kamienia i łapania bo podkop jest prowadzony poziomo - tu metoda absolutnie nie mająca żadnego sensu.. 4. Ślady pozostawione na ścianach jak i te poziome rzeczywiście wygladają tak, jakby ktoś zdzierał łyżką kamień. Wygląda to tak jak czasem dość twarde masło wyjęte z lodówki próbuje się skrobać nożem do masła po jego powierzchni. Wtedy postępuje sie nastepująco : najpierw zbiera się cieńka warstwę na szerokość noża, kolejną nie zbiera się niższa z uprzednio zebranej, a przechodzi się równolegle dalej i zbiera nastepną i tak dalej . Chodzi o to, że zbieramy warstwe po warstwie tą która już sie lekko rozmiekczyła. OK Myślę, że zostałem zrozumiany. Wtedy otrzymamy podobna strukturę jak na zdjęciach równoległe wyżłobienia łyżka ( nożem do masła) . Uważam, że zastosowano technike zmiekczania kamienia. To może tłumaczyc całość obróbki, tam gdzie jest poziomo tam można było zbierać szeroką łyżką bo roztwór? albo inna metoda łatwiej zmiękczała, natomiast pod kamieniem trzeba było to np: zwilżoną szmatą nawilżać kamień. Taka sama technika jest widoczna w Ameryce Południowej , wyraźnie widać tam zmiękczone bloki kamienne ułożone mające zewnetrzną warstwę w stanie ciastowatym. Pozdrawiam pana , jednocześnie gratuluję dobrego programu i dość wnikliwego, nie idącego zgodnie z głównym nurtem archeologicznym.
ok, jak zmiękczali kamień to dlaczego pękł?
Dobra robota 👍
strumień wody
Jak egipcjanie chcieli go postawić w pionie?
Świetne pytanie.
rozkazem
@@mikoajolszowiec3500 bardzo chcieli
@@andrzejlasek7927a skąd to wiesz pytam poważnie ? Bo możesz mieć racje ! Słyszałem kiedyś o budowie piramid i jest opis ? Legenda ? jak to wyglądało ... po wyciosaniu bloku skalnego przychodził kapłan odczytywał z papirusu modlitwę . Następnie omiatał jak by malował tym papirusem ten kamieñ . Ten się unosił i w powietrzu przepychali go rękoma . Može to jakaš legenda a može nie...
Jak by ci to powiedzieč ... wyjmujesz i stawiasz w pion . Proszę ...nie dziękuj.
Największą tajemnicą jest człowiek. Wiemy o sobie 10%. Precyzyjny urobek i technologia. To tajemnica którą trudno zrozumieć. Nie odrzucam teorii. Nawet te najbardziej szalone.
10 %? Jesteś zacnym optymistą, albo dyletantem😅
Po takich technologiach zostałyby ślady. Choćby w zapiskach z epoki, czy jakieś pozostałości...
Choć, gdyby ktoś takowe znalazł, niekoniecznie byłby zainteresowany ujawnianiem ich i pisaniem historii od nowa...
A jakie ślady pozostały po czołgach z 2 Wojny Światowej?
@@grzegorzaaaa8580 Masa tego leży po bagnach ... jest nawet taki program w TV w Polsce , gdzie szukali szczątków Hetzera i znaleźli , koła i inne elementy ... do tego sporo czołgów stoi w muzeach ... nawet na postumentach w niektórych miastach , drugowojenne T-34 ...
Po samych czołgach na wale pomorskim jest jeszcze trochę śladów na budynkach , od ostrzału ... na gmachach szkół , starych kościołów ...
Dokładnie takie same ślady są np na ścianach góry w której wycięto świątynię Kajlasa
Problem jest taki ze większość egiptologów to humanisci. Malo kto spyta inżynierów czy chociaż Zenka kamieniarza z dziada pradziada. Ale komentujacy tutaj to dopiero specjalisci. Na oczy nie widzieli, pojecia nie mają ale snują różne niezwykłe historie o super cywilizacjach. Nie biorą pod uwagę ze tysiące lat temu te tereny były bardziej urodzajne niz teraz i żyło tam mnostwo ludzi gotowych do pracy. A cofając się w czasie głupie 100 lat nie do pomyslenia dla nich będzie ze w takim Titanicu było 2 miliony stalowych nitów, ktore trzeba bylo za każdym razem podgrzać do czerwonosci. Tam tez kosmici pomagali? Nie po prostu dawniej nie było tiktoka i ludzie naprawdę ZAP...DALALI w robocie a nie pi.przyli na socialach. Btw koszt filmu Titanic był większy niż koszt samego statku a remont kolejki na Kasprowy w 21. wieku trwał dluzej niż budowa w latach '30 20. wieku w biednej Polsce.
Czy Egipt byl bardziej rozwinięty niż się uważa? Prawdopodobnie tak. Czy cywilizacja tam przewyższała naszą? 😂 Nie bądźmy śmieszni.
Z góry 1:33 wygląda to jakby to była wylana masa z ogromnej betoniary 🙂
Darujmy już sobie tych tak zwanych egiptolog czy też archeologów szkoda się wypowiadać nawet na ich temat ❗❗❗❗❗❗🐏🐑🐏🐑🐏🐑🫣😷🫣🫣😷😷😷😷😷
Wydaje mi się ,że mogli stosować jakąś prymitywną wersję technologii water jet cięcia wodą z piaskiem pod ciśnieniem. Pod czas gorączki złota w USA też używano tej technologii budując jeziorka ponad miejscem cięcia lub wypłukiwania jak to miało miejsce w Ameryce.
Tu jest klucz 19:53 🙂
Wycięte z skały i wyszlifowane z prawej, lewej, wyżej, niżej, a jak pod spodem wycięte, by wyjąć ?
Pod spodem tak samo jak z boku, ale po kawałku
Oczywiście,że do budowy obelisku użyto Szamiru
Zmiękczyli i wyskrobali dużą łyżką
Z jednej strony bredzicie , że przecież nie chciało by im się męczyć ... no więc gdyby znali cegłę i umieli liczyć obciążenia to właśnie nie bawiliby się w żadne wielkie bloki ... to była jedyna metoda na budowę czegoś dużego i trwałego , nie dlatego , że było opłacalne ale dlatego , że nic innego nie umieli . Dzisiaj się robi tandetę nie dlatego , że nie można zrobić takich bloków tylko dlatego , że taniej zrobić małe cegiełki czy prefabrykaty i wtedy cała logistyka jest prostsza ... Popatrzcie jak zdobione są kamienice z 1900 roku a jak beznadziejnie prostacko wyglądają dzisiejsze budynki komunalne ... nie są takie bo nagle ludzie zapomnieli , tylko chcą więcej zysku . Nikt nie będzie robił ładnych , zdobionych gzymsów czy kunsztownych drewnianych poręczy , bo wy biedoto i tak tego nie docenicie , pędząc na taniec z gwiazduszkami ... hahaha .
znali cegłę, ale tylko suszoną i była nietrwała z czego sami sobie zdawali sprawę, a jakby nie patrzeć ludzie tacy jak faraonowie jako władcy mogli sobie pozwolić na więcej, z cegieł to mieli chaty robotnicy, a nie oni, a tym bardziej grobowce.
Piramida Dżesera jest zrobiona z małego kamienia, bardziej przypominającego cegłę, co też było nie za dobre, ponieważ taki budynek było łatwiej rozkraść z budulca, myślę ze to też miało wpływ na wybór wielkich kamieni, takich nikt łatwo nie wyniesie.
Czasem mam wrażenie ze ludzie dziś za bardzo wszystko komplikują, trzeba pomyśleć bardziej prosto.
PS ostatni przykład dobry, ale ja mam jeszcze prostszy, wystarczy popatrz na meble kiedyś, a dziś, można by pomyśleć że kiedyś je robili artyści z pasja, a dziś na odwal byle była szafa itp. Patrząc po komentarzach na kanale to aż się dziwie, że jeszcze nikt nie napisał iż stare meble robiła zaginiona zawansowana cywilizacja :D
6'50'' - jak w Baalbeku
To wygląda jak praca ogromną piaskarką, lub wodą pod potężnym ciśnieniem ale bardziej stawiam na piaskowanie. Brak wody no i sądzę że woda z urobkiem zbyt mocno by utrudniała pracę. Ręcznie tego nie wydziabali na pewno.
Sposób rozpuszczania (zmiękczania ) skał ?🤔🤔
Widać, że dużo mozolnej pracy musiało ich to kosztować, do tego sposób wycinania jest bezsensowny ze względu na pracochłonność, bo to nie tylko sam obelisk musieli wyciosać, ale też wszystko dokoła, nawet widać iż podejście do niego wycinali, więc nie dysponowali jakimiś dźwigami pozwalający wydobyć bezpośrednio nad nim, tylko od boku.
Z klinami jest bez sensu, bo niby jak robili odwierty?
Gładkie i wypolerowanie wykończenie to nic takiego, każdym materiałem ściernym to zrobią, nawet innym równie twardym kamieniem.
Te ślady to trochę przypominają np długotrwałe wycieranie, tak jak np różnego rodzaju schody kamienne, które od lat chodzenia po nich uległy zniszczeniu po przez wytarcie, niby od samych stóp, a jednak kamień uległ degradacji.
PS przecież że coś jest trudne i mozolne to nie znaczy iż nie jest możliwe.
PS2 jakby mieli coś co zmiękcza kamień, to ten by im nie pękł.
Od dołu to wygląda jakby był wypłukiwany wodą.
Oprócz oficjalnej wersji, nie ma żadnej innej, ponieważ opowiadanie o zmiękczaniu i maszynach jest bez sensu, proszę pokazać chociaż jak taka maszyna miała by wyglądać i jak działać.
18:23 ma to sen, ktoś zaawansowany w 1h usunie z 1cm, 100 ludzi wzdłuż obelisk usuwało by np 10 cm dziennie na szerokości około 50m, wiec wydobycie obelisk o 2m głębokości i 50m długości to tylko 20 dni na 1 ścianą czyli w 80dni cały obelisk, w sumie bardzo szybko nawet za szybko, a to tylko 100 ludzi, co dopiero jakby było ich 1000. Jak już np jedną ścianę wykopano, to inni ludzie mogli już ją wygładzać, w czasie gdy wyłupywali by następną ścianę.
Właśnie jakby umieli inaczej to by wycinali inaczej 😂
@@PizomGagal dokładnie o to mi chodzi, że ta ich praca sugeruje brak nowoczesnych technologii, ponieważ z nią by tego tak nie robili, ile oni w ogóle materiału marnowali, przez to obkuwanie dookoła.
Całe to porównywanie do dzisiejszych maszyn jest totalnie bez sensu, ponieważ nasze maszyny zostawiają inne ślady.
@@not2pun 👍
moze zmiekczali jakas mikstura magiczna te kamienie,jakims kwasem...
Tiaa ...a kwas przywozili by koleją całymi cysternami 😅🤣😂😜
Nie słuchaj go... šlady wskazujà ze to ,,kopanie,, w super twardym granicie wyglàdało na došč sprawnie im szło. Jak by czerpakami wybierano w glinie raz obok razu ... i ta cholerna regularnošč wgłébieñ ?!
Po pierwsze to że daty są pomylone lub celowo zakłamane, np. egipcjanie zbudowali piramidy na wzór świątyn (piramid) które zastali podczas wędrówki po pustyni. czyli zbydowali te małe trzy pokraczne piramidy obok wielkich piramid świątyń. Wielkie piramidy maja co najmniej 10tys lat pne.
trzeba
tam wysłać Franca
Zaleskiego.
W Dolinie Beka w Libanie w miejscowości Baalbek jest podobnych rozmiarów obelisk . Franc już tam był . To obróbka maszynowa .
Kolejne , co jest jeszcze smutne to to , że nikt słowem nie wspomina o erozji tylko bredzi coś o gładkich powierzchniach ... 😅
za regularna ta erozja
@@andrzejlasek7927 Taa ... a dróg nie było ... no bo przecież latali ... wracaj do swojego obalonego już dawno guru od maszynowej obróbki . "z kolana w ryj" dr. Franc ...
trzeba pamiętać ze bardzo popularna była w tamtych czasach rtęć, rtęć wypiera ogromne ciężary co umożliwia transport, może i strumienie rtęci pod wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą wykorzystano do wyplukiwania granitu.
A czy wiesz jak śmiertelnie sạ trujạce opary rtęci??? Czy tak gaworzysz sobie a muzom ?
@@staho9796 Chyba "muzą" ?
Egipscy archeolodzy sprzedali się właścicielom biur podróży i hoteli. Najlepiej idą naukowe głupoty o Hatszepsut.
Nie pojawiła sie miniaturka.
Wygląda jak by ten granit w czasie obróbki był miękki.
Może to jest geopolimer
Tylko jak takiego kolosa przetransportowano?
Tak jak obeliski z Egiptu do Włoch , drogami morskimi głównie , nigdy żaden blok nie był podniesiony nawet na metr ... a jednak stoją w Rzymie do dziś , jest ich sporo ...
Przeciez Egiptolodzy nie moga klamac ?
"Oj naiwny, naiwny, naiwny...", bo szukasz nieoficjalnych wyjaśnień, a tymczasem Hawas wyjaśni ci wszystko.
Teoria archeologów nie tyle jest nieefektywna co po prostu głupia .
Moja teoria jest taka: gdyby położyć na kulach kamiennych megalityczne bloki , można byłoby użyć ich do przemieszczania tych bloków...... coś na rodzaj łożyska kulowego ..... od małej po największe by stopniowo unosić dany blok................ połóżcie plastikowe kulki na podłodze a na nich choćby żelazko :) i popchnijcie.................te kule są na całym świecie
Ile takich kul trzeba podłożyć pod 1000 tonowy obelisk, aby utrzymały jego nacisk?
Czy można te kule toczyć po piasku? 🤔
@@mikoajolszowiec3500 kombinuj , połóż metalowe kulki na podłodze na nich cegłę i popchnij .... to tylko teoria , twoja może być inna .. aż ktoś znajdzie rozwiązanie .. w ten sposób powstało koło , choć przed nim było marzenie
200 kilometrôw miédzy kamieniołomem a šwiạtyniạ ????
:))
starozytni nie mieli internetu, ani tv...na wakacje pewnnie tez nie latali, wiec....mieli czas
Legendy pisane indyjskie czy Wirakocza z am. Południowej môwià že latali a nawet tłukli się i znacznie lepiej niž dzisiejsze lotnictwo . No wkaždym razie jeszcze daleko mu do starožytnych
Jeżeli ten kloc nie nadawał się do pierwotnego przeznaczenia to dlaczego nie wykorzystali do czegoś innego? Materiał do mniejszych rzeźb czy budowli.
I dlaczego ukryli zawalajàc potéžnymi blokami i gruzem jak by nie chcieli pokazač jak to było wykonywane..
Może ktoś to palił?
To niby gdzie są te maszyny, jakieś części? Szkoda słów. Ufo przyleciało zbudowało i zabrało😂?
Ale z was ćwierćinteligenty, To że w waszych małych główkach nie mieści sie że ludzie "prymitywnymi metodami" nie mogli tego czegoś zrobic wcale nie świadczy że tak nie jest.
@@konradbladek4435 kto był idiotą ten nim pozostanie.
@@grzegorzaaaa8580 Rzadko kiedy idiota wie , że nim jest , gratulacje .