Czym jest SCRUM i Kanban? | Testspring

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 лют 2022
  • SCRUM i Kanban - masło czy margaryna? 🤔
    Oczywiście nie chodzi o zawartość Waszej lodówki, ale o metodyki zwinne, przedstawione w cyklu na naszym kanale. Więcej o nich opowiada Habib Moskin, CEO Testspring, w najnowszym materiale.
    Habib Moskin - specjalista ds. QA z 12-letnim doświadczeniem i pasjonat jakości oprogramowania próbuje zarazić swoją pracą innych w myśl zasady, że masz prawo oczekiwać softu dobrej jakości!
    Odwiedźcie nasze pozostałe kanały!
    🔸 Blog: testspring.pl/blog
    🔸 Facebook: / testspringqa
    🔸 Instagram: / testspring
    🔸 LinkedIn: / testspring-pl
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 6

  • @TheMazureq
    @TheMazureq Рік тому

    Swietnie wytlumaczone, zwiezle i chronologicznie, dzieki za ten content.

  • @NoBadPetrol
    @NoBadPetrol 2 роки тому

    Bardzo przyjemnie się ogląda, Pan Prezes elegancko tłumaczy !

  • @MichaLipek
    @MichaLipek Рік тому +2

    W okolicach 2 minuty jest drobna pomyłka. Scrum to bardziej model pull, nie push.
    Myślę, że gubisz główny cel Scruma. Nie chodzi o szybkie dostarczenie. Głównym celem używania Scruma jest zapanowanie nad złożonością, jaką mamy przy rozwoju produktu. Scrum najlepiej działa dla pracy nad złożonymi problemami, gdzie nie do końca wiadomo, co i jak trzeba zrobić, gdzie nie da się zrobić planu realizacji na początku projektu. Dlatego Scrum stawia na ciągłą inspekcję i adaptację w krótkich iteracjach.
    Przed sprintem zespół ma jakiś plan, jakiś pomysł na zrealizowanie potrzeby użytkownika. Istotne jest, żeby zespół nie dostał gotowej listy rzeczy do zaimplementowania, ale właśnie potrzebę, nad której sposobem realizacji powinien pracować już zespół scrumowy.
    Na planowaniu cały zespół decyduje które elementy zrealizuje. Oczywiście Product Owner podejmuje ostateczną decyzję co do celu, developerzy z kolei decydują o tym, ile mogą zrealizować. Ostatecznie na warsztacie planowania zespół dochodzi do wspólnego, prawdopodobnie realizowalnego, planu na przyrost produktu. Istotnym wynikiem planowania jest cel sprintu, który zespół
    stara się dostarczyć w trakcie iteracji. Warto pamiętać, że cel to nie są poszczególne zadania (PBI), ale wartość dla użytkownika.
    Iteracja jest po to, żeby pomyłki mało kosztowały. Nam ludziom wydaje się, że siebie rozumiemy, ale to nie jest zawsze prawda. Dlatego przynajmniej raz na iterację weryfikujemy z ludźmi spoza zespołu (użytkownikami, interesariuszami, itp.) kierunek rozwoju produktu. Celem tej weryfikacji nie jest pokazanie tego, co udało się zrobić, albo rozliczenie z dowiezionych feature'ów, ale zweryfikowane tego, czy produkt jest rozwijany w odpowiednim kierunku i dostosowanie planu na następne iteracje.

  • @utsukuru453
    @utsukuru453 Рік тому

    Znam się na tym, ale gdy chciałem coś z tych zagadnień pokazać wiekowym członkom rodziny, to ten filmik świetnie się do tego nadaje. Dobry, spokojny głos, terminologia ładnie przeniesiona na język polski. :)

  • @user-ho2qy1vy3i
    @user-ho2qy1vy3i 2 роки тому

    Flvk

  • @leplep9891
    @leplep9891 10 місяців тому

    słowotok o niczym