Békéscsaba helyett ha Gyuláig ment volna a vonat vagy közös peornos átszállással legalább lett volna utas, Gyulára nme volt közvetlen járat akkor és most sincs. Ezt a vonalat is szokásso forgatókönyv alapján nyírták ki, nem volt jó a menetrend, Békésről Muronyba érkezve és Muronyban leszállva is szinte mindig lyukba érkezett a kispiros nem colt azonnali csatlakozás, csak az utolsó hónpaokban a 2006 végi menetrend váltásnál lett ütemes menetrend megálló vonatokhoz csatlakozva, de már késő volt, 3 hónap, hogy az utasokat visszacsábítsák. Volt párszor szerencsém 2007.03.04 után erre utazni, amikor még minden vonat helyett volt busz ( kb. 3 hónapig utána csendben média visszhang nélkül mind megszűnt), de a vonatra szinte sosem várt, sokszor láttam azt, hogy mikor érkezett be 5-6 perc késéssel a vonat Muronyba a busz már ott állt a sorompónál üresen, akkor már le se szálltam a vonatról mentem be Csabára és onnan jöttem vissza. 90-es években még volt egy hajnali vonat, ami az első Muronyban is megálló pesti gyorshoz csatlakozott, azt használták azért elgen, ameddig meg nem szüntették. Manapság pedig a nagyatádihoz hasonlóan lehetne itt egy 2 órás ütemes menetrend, igazodva a megálló gyorsokhoz, csak hát akarat már nincs rá, a békési vonal gykaorlatilag a nagyatádi tükörképe, ahol ugye egész tavalyig órás ütemben ment a kiszolgálás és voltak utasok is, a két vonal szinte azonos, ugynaúgy kb. 8 km, az állomás mindkét helyen jó helyen van és a két város lakossága is kb. ugyanannyi, és ugynaúgy egy villamosított fővonalból kiágazó köldökzsinór. 2003-ig volt teherforgalom is, igaz akkor már nem túl sok, kb. csak a helyi tüzép havi pár kocsis rakománya, aztán rendeletileg tiltották be.
Jó a videó! Kétszer utaztam a vonalon, egyszer egy oda-vissza utat, abban a menetrendi időszakban, amikor Békéscsaba-Békés és Gyula-Békés viszonylaton közlekedtek vonatok. Békéscsaba és Murony között alig voltunk, Murony és Békés között volt mozgás, a Békésre ingázók használták a vonatot. Utána még egyszer utaztam itt, egy szilveszter napján, csak Murony-Békés irányban. A közvetlen vonat nem minden. Békésen a központ szélén van az állomás, Békéscsabán szintén. Amikor közvetlen vonatok voltak, akkor sem volt lényegesen nagyobb forgalom. A busz minkét városban több helyen is megállt, közel az iskolákhoz, munkahelyekhez... A távolsági forgalom nem generált akkora utasforgalmat, hogy megtöltse a Bz-t. 2007-ben, amikor megszűnt a pénztár, még voltak gyorsvonati jegyek is Békésen. 1991 elején szűnt meg a személyvonati és gyorsvonati díjszabás közti különbség ) hogy 2012-ben aztán újra bevessék, de más formában). Én is sajnáltam ezt a vonalat, de sajnos nem sok realitása volt a személyforgalomnak. A derékszögű háromszöges példád ezt szépen leírja.
Nekem még volt szerencsém 2006-ban többször, ill. 2007 első napjaiban is utazni ezen a vonalon. Az akkor hallottak szerint talán 2004-ben szüntették meg az akkor már csak egyetlen Békés-Murony-Békéscsaba reggeli, valamint Békéscsaba-Murony-Békés kora esti vonatot.
Azóta vannak akik megérzik azóta is Tamásiban a vonatpótló busz hiányát. De ez lassan húsz éves történet. Innen Dombóvárról egész tűrhető a Tamási felé közlekedő járatok.
Az a "legviccesebb" hogy Békésen azóta is ott árválkodik az állomás épülete, a sinek, a működő jelzőlámpa (ami a vonatnak jelzett) és kint a stop tábla aminél ha nem állsz meg még meg is büntetnek. Nem érti senki h majdnem 20 év után miért nem lehet megoldani ezt a helyzetet..
Kevdves Viki! Sajnos nincsen mert aznap 13 másik mellékvonal is megszűnt, és rohantunk tovább dokumentálni! Ellenben erről a vonalról azért még van képem bőven, illetve van fent a csatornán két másik film is innen vezetöállásból 2007.02.24.-én.
10 місяців тому+2
A bezárás előtti években szépen-lassan úgy alakították a 129-es vonal menetrendjét a 120-as vonalához képest, hogy az utazó közönségnek ne érje meg vonattal menni. Több békési ismerősőm inkább utazott vasúton, mint a tömött buszon, de egy idő után nem volt más választásuk. Utálták is, mint a...
Az, hogy személyszállítást sajnos leállították, de a fővonal egyes szakaszainak felújítása alatt volt teherszállítás. De aztán teljesen kizárták a forgalomból. Mivel időközben elköltöztek a korábban ott élő rokonok is, így ennek részleteit végképp nem ismerem, hogy mikor és miért történt? Egyébként volt Békéscsaba-Murony-Békés járat is talán 2003/2024-es menetrendig, aztán nem csak azt vették ki, de a Budapest felé közlekedő járatokhoz elcseszték a csatlakozást.
A paksi vonalon 3 és fél járattal szűnt meg a személyszállítás, amik a megszűnés évében csak Paks és Dunaújváros között közlekedtek. Előtte némelyik Pusztaszabolcsig ment. A megszűnés oka szinte ugyanaz volt, mint a legtöbb mellékvonal esetében. A buszok sűrűbben jártak, s közvetlen eljutást biztosítottak a fővárosba, szinte óránként.
Itt is Békéscsaba felé a busz jobb valóban 60 járatpár körül van és kb. fél óránként van busz, és keresztül megy a városon Békéscsabán. Békéscsaba és Vésztó között kisvasút volt régen, az jó nyomvonalon ment, egy keskeny nyomtávú TT-ként jól működhetne manapság is ha még meglenne. Vasút viszont jó lenne Bp felé utazóknak, 10 perc alatt az állomásra érhetne és közvetlen átszállás esetén közös peronon hamarabb érne Bp-re az utas. Gyula felé sincs közvetlen járat, ott is, ill. Muronyból Békésre bejáró diákoknak és dolgozóknak is jobb votl a vonat a 07:20-as járat volt igazán kihasznált, 07:30-ra bentvolt Békésen iskola és munkakezdés javarészt 8 órakor volt. 2007. júniusa óta kb. megszűnt az összes vonat helyett indult busz, jelenleg a legelső járat 06:50-re ér be Békésre a következő pedig 9 óra körül, szükség lenne arra 07:20-as járatra a 06:50-esen most kényszerből vannak sokan, nem azért, mert ne érnének rá később jönni.
Békéscsaba helyett ha Gyuláig ment volna a vonat vagy közös peornos átszállással legalább lett volna utas, Gyulára nme volt közvetlen járat akkor és most sincs.
Ezt a vonalat is szokásso forgatókönyv alapján nyírták ki, nem volt jó a menetrend, Békésről Muronyba érkezve és Muronyban leszállva is szinte mindig lyukba érkezett a kispiros nem colt azonnali csatlakozás, csak az utolsó hónpaokban a 2006 végi menetrend váltásnál lett ütemes menetrend megálló vonatokhoz csatlakozva, de már késő volt, 3 hónap, hogy az utasokat visszacsábítsák. Volt párszor szerencsém 2007.03.04 után erre utazni, amikor még minden vonat helyett volt busz ( kb. 3 hónapig utána csendben média visszhang nélkül mind megszűnt), de a vonatra szinte sosem várt, sokszor láttam azt, hogy mikor érkezett be 5-6 perc késéssel a vonat Muronyba a busz már ott állt a sorompónál üresen, akkor már le se szálltam a vonatról mentem be Csabára és onnan jöttem vissza.
90-es években még volt egy hajnali vonat, ami az első Muronyban is megálló pesti gyorshoz csatlakozott, azt használták azért elgen, ameddig meg nem szüntették.
Manapság pedig a nagyatádihoz hasonlóan lehetne itt egy 2 órás ütemes menetrend, igazodva a megálló gyorsokhoz, csak hát akarat már nincs rá, a békési vonal gykaorlatilag a nagyatádi tükörképe, ahol ugye egész tavalyig órás ütemben ment a kiszolgálás és voltak utasok is, a két vonal szinte azonos, ugynaúgy kb. 8 km, az állomás mindkét helyen jó helyen van és a két város lakossága is kb. ugyanannyi, és ugynaúgy egy villamosított fővonalból kiágazó köldökzsinór.
2003-ig volt teherforgalom is, igaz akkor már nem túl sok, kb. csak a helyi tüzép havi pár kocsis rakománya, aztán rendeletileg tiltották be.
Jó a videó!
Kétszer utaztam a vonalon, egyszer egy oda-vissza utat, abban a menetrendi időszakban, amikor Békéscsaba-Békés és Gyula-Békés viszonylaton közlekedtek vonatok. Békéscsaba és Murony között alig voltunk, Murony és Békés között volt mozgás, a Békésre ingázók használták a vonatot. Utána még egyszer utaztam itt, egy szilveszter napján, csak Murony-Békés irányban.
A közvetlen vonat nem minden. Békésen a központ szélén van az állomás, Békéscsabán szintén. Amikor közvetlen vonatok voltak, akkor sem volt lényegesen nagyobb forgalom. A busz minkét városban több helyen is megállt, közel az iskolákhoz, munkahelyekhez...
A távolsági forgalom nem generált akkora utasforgalmat, hogy megtöltse a Bz-t. 2007-ben, amikor megszűnt a pénztár, még voltak gyorsvonati jegyek is Békésen. 1991 elején szűnt meg a személyvonati és gyorsvonati díjszabás közti különbség ) hogy 2012-ben aztán újra bevessék, de más formában).
Én is sajnáltam ezt a vonalat, de sajnos nem sok realitása volt a személyforgalomnak. A derékszögű háromszöges példád ezt szépen leírja.
Szia András! Köszi a videot. Sajnos lassan meg szűnik minden
Ezért meg kell menteni mindent, amit lehet.
Nekem még volt szerencsém 2006-ban többször, ill. 2007 első napjaiban is utazni ezen a vonalon. Az akkor hallottak szerint talán 2004-ben szüntették meg az akkor már csak egyetlen Békés-Murony-Békéscsaba reggeli, valamint Békéscsaba-Murony-Békés kora esti vonatot.
Azóta vannak akik megérzik azóta is Tamásiban a vonatpótló busz hiányát.
De ez lassan húsz éves történet.
Innen Dombóvárról egész tűrhető a Tamási felé közlekedő járatok.
Az a "legviccesebb" hogy Békésen azóta is ott árválkodik az állomás épülete, a sinek, a működő jelzőlámpa (ami a vonatnak jelzett) és kint a stop tábla aminél ha nem állsz meg még meg is büntetnek. Nem érti senki h majdnem 20 év után miért nem lehet megoldani ezt a helyzetet..
A kijárati jelzőt a 120-as vonal felújításakor tették ki (az új biztber megkövetelte), ekkor - ahogy a felvételen is látszik - nem volt még.
Kedves videó készítő. Örülök a videójának. Ott nőttem fel. Esetleg nincs utolsó járat indulásáról videó vagy pár fotó?
Kevdves Viki! Sajnos nincsen mert aznap 13 másik mellékvonal is megszűnt, és rohantunk tovább dokumentálni! Ellenben erről a vonalról azért még van képem bőven, illetve van fent a csatornán két másik film is innen vezetöállásból 2007.02.24.-én.
A bezárás előtti években szépen-lassan úgy alakították a 129-es vonal menetrendjét a 120-as vonalához képest, hogy az utazó közönségnek ne érje meg vonattal menni. Több békési ismerősőm inkább utazott vasúton, mint a tömött buszon, de egy idő után nem volt más választásuk. Utálták is, mint a...
Az, hogy személyszállítást sajnos leállították, de a fővonal egyes szakaszainak felújítása alatt volt teherszállítás.
De aztán teljesen kizárták a forgalomból.
Mivel időközben elköltöztek a korábban ott élő rokonok is, így ennek részleteit végképp nem ismerem, hogy mikor és miért történt?
Egyébként volt Békéscsaba-Murony-Békés járat is talán 2003/2024-es menetrendig, aztán nem csak azt vették ki, de a Budapest felé közlekedő járatokhoz elcseszték a csatlakozást.
A paksi vonalon 3 és fél járattal szűnt meg a személyszállítás, amik a megszűnés évében csak Paks és Dunaújváros között közlekedtek. Előtte némelyik Pusztaszabolcsig ment. A megszűnés oka szinte ugyanaz volt, mint a legtöbb mellékvonal esetében. A buszok sűrűbben jártak, s közvetlen eljutást biztosítottak a fővárosba, szinte óránként.
Itt is Békéscsaba felé a busz jobb valóban 60 járatpár körül van és kb. fél óránként van busz, és keresztül megy a városon Békéscsabán. Békéscsaba és Vésztó között kisvasút volt régen, az jó nyomvonalon ment, egy keskeny nyomtávú TT-ként jól működhetne manapság is ha még meglenne.
Vasút viszont jó lenne Bp felé utazóknak, 10 perc alatt az állomásra érhetne és közvetlen átszállás esetén közös peronon hamarabb érne Bp-re az utas. Gyula felé sincs közvetlen járat, ott is, ill. Muronyból Békésre bejáró diákoknak és dolgozóknak is jobb votl a vonat a 07:20-as járat volt igazán kihasznált, 07:30-ra bentvolt Békésen iskola és munkakezdés javarészt 8 órakor volt. 2007. júniusa óta kb. megszűnt az összes vonat helyett indult busz, jelenleg a legelső járat 06:50-re ér be Békésre a következő pedig 9 óra körül, szükség lenne arra 07:20-as járatra a 06:50-esen most kényszerből vannak sokan, nem azért, mert ne érnének rá később jönni.
126-os vonalról lesz videó?
117-es vonalon nem voltatok?
Gyula békéscsaba még mindig működik na, ez a vicces!😂😂😂
a címben március 1.-jét írtál. Szóban és a leírásban is azt mondtad, hogy március 2-a volt.
Én Muronyi vagyok régi szép idők