Złota moneta Maple Leaf Jak weryfikować? Wady i zalety. Historia. 20 minut ze złotem. Odcinek 50.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 чер 2023
  • W odcinku nr 50 serii "20 minut ze złotem" prowadzący - Łukasz Chojnacki i Piotr Kwiecień - kontynuują cykl omawiania podstawowych monet bulionowych, do których należą: złoty Krugerrand (Krugerrand 1oz), złoty Liść Klonu (Maple Leaf 1oz), Filharmonicy Wiedeńscy (Wiener Philharmoniker 1oz), złoty Amerykański Orzeł (gold American Eagle 1oz), złoty Kangur Australijski (Australian Kangaroo 1oz). W bieżącym odcinku opisywana jest historia i okoliczności powstania monety Maple Leaf, która została wybita i jest emitowana do dnia dzisiejszego przez Royal Canadian Mint. Moneta Liść Klonowy jest jedną z najpopularniejszych monet bulionowych na świecie, a data jej pierwszej emisji to rok 1979.
    Prowadzący omawiają także metody weryfikacji monety Maple Leaf i odpowiadają na pytania: jak sprawdzać autentyczność monety Liść Klonowy? Jak odróżnić falsyfikat Liścia Klonowego od oryginału? Jakie zabezpieczenia mają monety bulionowe z Kanady? Czy warto inwestować w złote Liście Klonowe 1 uncja?
    Łukasz Chojnacki i Piotr Kwiecień to właściciele firmy Chojnacki & Kwiecień Metale Szlachetne, która zajmuje się profesjonalną dystrybucją złota oraz srebra w postaci monet i sztabek. Chojnacki & Kwiecień to jedyna w Polsce firma, która produkuje inwestycyjne sztabki srebra, w tym z powierzonego materiału klientów. Usługa recyklingu inwestycyjnego jest unikatową usługą w skali krajowej.
    www.chojnackikwiecien.pl
    Łukasz Chojnacki: +48 795 930 900
    Piotr Kwiecień: +48 505 030 505
    Nota prawna
    Administrator kanału, tj. Chojnacki & Kwiecień Metale Szlachetne sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 43/301, 00-551 Warszawa, oświadcza w odniesieniu do przedstawianych materiałów, w tym cyklu nagrań „20 minut ze złotem”, że:
    1. Inwestowanie jest zawsze procesem obarczonym ryzykiem, dla przykładu decyzja inwestycyjna o zakupie sztabek lub monet może spowodować utratę zainwestowanego w nie kapitału.
    2. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania itp. znajdujące się w publikowanych przez nas materiałach mają wyłącznie charakter informacyjny lub statystyczny. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez użytkowników serwisu i oglądających materiały są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.
    3. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy itp. znajdujące się w publikowanych przez nas materiałach, nie mogą być traktowane jako sugestia lub zachęta do dokonania konkretnej decyzji inwestycyjnej.
    4. Wszelkie opinie, poglądy, komentarze, wiadomości znajdujące się w publikowanych w naszym kanale nagraniach stanowią subiektywny przejaw osobistej wiedzy oraz doświadczenia ich autorów i nie powinny być interpretowane jako sugestia lub zachęta do dokonania konkretnej decyzji inwestycyjnej.
    5. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania oraz opinie, poglądy, komentarze, wiadomości itp. znajdujące się w materiałach w naszym kanale nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).
    6. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania oraz opinie, poglądy, komentarze, wiadomości itp. znajdujące się w publikowanych na naszym kanale materiałach nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715).
    7. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania itp. znajdujące się w materiałach na naszym kanale nie są przygotowywane w oparciu o analizę sytuacji finansowej konkretnego użytkownika lub oglądającego.
    8. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania oraz opinie, poglądy, komentarze, wiadomości itp. znajdujące się w materiałach publikowanych na naszym kanale nie mogą być postrzegane i traktowane przez użytkowników lub oglądających jako zapewnienie i/lub gwarancja osiągnięcia potencjalnych lub spodziewanych rezultatów, np. zysków lub określonych stóp zwrotu z inwestycji.

КОМЕНТАРІ • 89

  • @mapleleaf7069
    @mapleleaf7069 Рік тому +6

    Mistrzowski duet ! Dawka merytorycznej wiedzy. Dziękujemy !👍

  • @jacektkaczyk6443
    @jacektkaczyk6443 Рік тому +5

    Dziękuję za program. Pozdrawiam.

  • @tomaszkot5695
    @tomaszkot5695 Рік тому +3

    Dziekuje...

  • @AdamPerepeczko
    @AdamPerepeczko Рік тому +7

    Rozpieszczacie nas! Zaraz przetrzepie swinke skarbonkę z reszty zalegających Fiat'ów i w te pędy polecę do was na zakupy!

  • @rafalkredens1579
    @rafalkredens1579 Рік тому +2

    Vald Vorkocz jest jak widać świetnym przepowiadaczem🎉🎉🎉 gościu miał racje 🥳💪😀 jednak pamiętajcie troszkę trzeba im pomoc łapki w górę to nic nie kosztuje a chłopaki i ich materiał niech się w eter niesie zdrówka wszystkim😀 brawo chłopaki 👏👏👏

  • @Damian-cj2zu
    @Damian-cj2zu Рік тому +5

    Bardzo dobry odcinek 👍 Polecam wszystkim do obejrzenia 👏 Pozdrawiam serdecznie z Częstochowy 😊 Damian

  • @user-ui7so3lx5s
    @user-ui7so3lx5s Рік тому +6

    Setka odcinków brzmi świetnie panowie.Czekamy. :)

  • @sebastiangawe8642
    @sebastiangawe8642 Рік тому +2

    Brawo Panowie. 50 odcinków to już taki całkiem długi serial się zrobił 🙂. Życzyłbym sobie, żeby kiedyś po głównym wydaniu Wiadomości czy innych Faktów, w ramach edukacji Polaków, zaczęto puszczać Panów serię o złocie. Dla wszystkich Polaków była by to duża wartość dodana. Ah jak się rozmarzyłem 🙂. Pozdrawiam serdecznie

  • @nibarak2261
    @nibarak2261 Рік тому +3

    Pozdrawiam!

  • @socjalistycznynawoz5759
    @socjalistycznynawoz5759 Рік тому +6

    Jak zwykle, materiał 999,9 !
    Pozdrawiam

  • @michakarpinski599
    @michakarpinski599 Рік тому +2

    Tak lekko 90% mojej kolekcji (głównie srebrne monety) stanowi Liść. Po ostatnim odcinku z krugerrandem czekałem na ten odcinek. Cieszę się że długo nie musiałem czekać :D
    Odcinek na poziomie, dobra robota Panowie

  • @piotrszafranski3185
    @piotrszafranski3185 Рік тому +4

    Dzięki panowie pozdrawiam 😊😊

  • @tomaszkwiatkowski4068
    @tomaszkwiatkowski4068 Рік тому +3

    Kolejny ciekawy i interesujący odcinek, jak zawsze super się oglądało👍🙏❤👏🙂🤔😊
    Proszę w następnym odcinku poruszyć temat platyny🙏🙏

  • @srebrnaskarbonka
    @srebrnaskarbonka Рік тому +9

    Bardzo dobry filmik. Miło i przyjemnie się słucha.
    Wiele bardzo ciekawych i jakże przydatnych informacji.
    Pozdrawiam serdecznie Panów👍💰💪

  • @Tomasz.Maciejczyk00
    @Tomasz.Maciejczyk00 Рік тому +4

    Bardzo super seria, super smaczki!

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  Рік тому +2

      Dz. W kolejnych odcinkach znów więcej historii i będzie mowa o Kangurze z Australii i Orle z US

  • @takzetak6031
    @takzetak6031 Рік тому +3

    Polecam

  • @DIYRetro
    @DIYRetro Рік тому +3

    Kolejny świetny materiał, w sam raz do niedzielnej porannej kawy :)

  • @MrMultiHerbatnik
    @MrMultiHerbatnik Рік тому +1

    Dzięki za wasz kanał.

  • @RobertFP
    @RobertFP Рік тому +2

    Brawo Panowie! Kolejny cenny odcinek.

  • @pawemichalski7804
    @pawemichalski7804 Рік тому +3

    Dobrze Was słyszeć😂

  • @panpunkt5185
    @panpunkt5185 Рік тому +2

    Porada ogólna do widzów choć nikt nie prosił - jak macie kruszce (ale w ogóle jak cokolwiek macie np macie życie a szkoda byłoby je stracić) - zakupić ołów i liniowy akcelerator do jego przyspieszania.
    Te z napędem mieszaniną węgla drzewnego, saletry i siarki są bez pozwolenia i rejestracji w urzedzie rejestrującym akceleratory ołowiu. Od osoby prywtnej kupujecie bez śladu. Pzdr.

  • @MaarCeeloo
    @MaarCeeloo Рік тому +3

    💰💪

  • @TomFra
    @TomFra Рік тому

    Witam Panów. Dziękuję za fantastyczny odcinek o monecie która bardzo mi się podoba, szczególnie w wersji srebrnej.

  • @google3708
    @google3708 Рік тому +3

    😎👌

  • @pawelgawel714
    @pawelgawel714 Рік тому +2

    🚀👍
    Super, świetna seria.
    Czekam na kontynuację.
    A jeśli chodzi o platynę, to może też coś w temacie weryfikacji się kiedyś pojawi?
    Raczej nikt tego nie porusza.

  • @bartoszchudzinski8830
    @bartoszchudzinski8830 Рік тому +5

    Panowie, jak da radę, to proszę nagrać materiał o prognozach rynku platyny 🙂

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  Рік тому +1

      Będzie będzie Panie Bartku. Materiał w przygotowaniu, ale jeszcze chwilę trzeba poczekać.

    • @panpunkt5185
      @panpunkt5185 Рік тому

      @@chojnackikwiecien2835 chętnie i ja zobaczę. Mamy czasy aberracji cenowych jeśli chodzi o platynę. No gdzie żeby była tańsza od złota?

  • @Homeostat_Rozproszony
    @Homeostat_Rozproszony Рік тому +2

    Dziękuję za odcinek.
    Jedna uwaga, przy okazji omawiania monety z czystego złota, mogliście Panowie pokazać jak różni się dźwięk pomiędzy taką monetą, a Krugerrandem 😉

    • @panpunkt5185
      @panpunkt5185 Рік тому +1

      Z mojego doświadczenia to liście wyjątkowo NIE CHCĄ GRAĆ.

    • @Homeostat_Rozproszony
      @Homeostat_Rozproszony Рік тому

      @@panpunkt5185 ewidentnie, kangury też mało umuzykalnione 😁

  • @maqusss
    @maqusss Рік тому +2

    Jak mierzyć średnice monety jeśli ma rowki na brzegach? Bo w zależności od ułożenia monety w suwmiarce może wyjść inny pomiar.

  • @broddi75
    @broddi75 Рік тому +2

    Jestem bardzo zainteresowany następnym odcinkiem, dobrze wiedzieć jak weryfikować takie monety. Natomiast na rynku często można spotkać tzw.: świnki duże i małe , kupować nie kupować jakie jest Wasze zdanie na ten temat ? Pozdrawiam 👋

  • @ryanray6215
    @ryanray6215 Рік тому +5

    Eh to były dobre czasy kiedy kupowalem liscie klonowe po 400 $ CDN .

    • @szarol
      @szarol Рік тому +3

      Jesli przetrzymales do dzis to czasy masz jeszcze lepsze 😏

  • @johnlennon3433
    @johnlennon3433 Рік тому +2

    Notabene Kanada jest największym wydobywcą złota na geopolitycznej mapie dostępu i stąd ten odcinek.

  • @seprob
    @seprob Рік тому +1

    O platynie chętnie posłucham.

  • @malica2410
    @malica2410 Рік тому +3

    Młodzi jesteście Panowie. Stówka to minimum.

  • @Patryk-st8sx
    @Patryk-st8sx Рік тому +4

    Premiera o 4:15? Szaleni 😉

  • @jee14
    @jee14 Рік тому +2

    Proszę o jakiś filmik o weryfikacji monet z platyny, bo o złocie jest milion filmów w Internecie, a o platynie zero :(

    • @bacyk3662
      @bacyk3662 3 місяці тому

      Na tory połóż jak się zgniecie jak pociąg przejedzie to platyna jest.

    • @jee14
      @jee14 3 місяці тому

      @@bacyk3662 beka w chuj. Robisz za wodzireja na rodzinnych spotkaniach na bank.

    • @jee14
      @jee14 3 місяці тому

      @@bacyk3662 hehe..herbata ci stygnie.

  • @mikolajswider964
    @mikolajswider964 Рік тому +6

    Czy myslicie ze zlote monety z wizerunkiem nowego krola beda kiedys bardzo wartosciowe z uwagi na mniejsza ilosc ? (krol pewnie nie pozyje za dlugo wiec i monet bedzie malo)

    • @tomaszwozniakowski2752
      @tomaszwozniakowski2752 Рік тому +3

      Bulion to bulion

    • @arturs19
      @arturs19 Рік тому +2

      Rocznie wybijało się 120 000-150 000 tych monet - i to kilka lat temu, gdy był to mniej popularny walor oraz znacząco słabsze zainteresowanie lokowaniem w złoto. Nie wiem ile lat pożyje król, ale nawet kilkuletni nakład nie uczyni z tych Britannii obiektów numizmatycznych. Można je mieć, bo są tanie i dobre, ale unikałbym nadziei na wartościowość pośledniego bulionu w przyszłości, tylko ze względu na wizerunek władcy. Chyba, że miłościwie panujący odejdzie z tego padołu w najbliższym czasie, a i wtedy powściągałbym emocje, co do liczenia krociowych zysków. W tym przypadku to typowa teoria "find a bigger fool" (jeśli ktoś przepłaciłby tylko za wizerunek Karola).

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  Рік тому +2

      Zgadzamy się z komentarzami Artura S oraz Tomasza Woźniakowskiego poniżej. Monety bulionowe bez względu na wizerunek nie mają prawa być bardziej wartościowymi, gdyż z samego założenia cena bulionu ma być jak najniższa, tj. zbliżona do ceny surowca. Gdyby taka reguła miała miejsce to monety z Elżbietą z roku 1979+ miałyby większą wartość, a tak nie jest. Kiedy zmarła w ubiegłym roku, jak się okazało, popyt na monetę wzrósł na chwilę i cena na uncji skoczyła o 100-200 zł... ale tylko na chwilę. Rynek się pokapował, że śmierć Elżbiety wcale nie sprawia, że monety z nią bite są bardziej wartościowe.

  • @johnbrown1551
    @johnbrown1551 Рік тому +3

    Jak duży powinien być magnes neodymowy do weryfikacji złota?

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  Рік тому +2

      My używamy takiego, który waży niecałe 200g, ma średnicę ok 5cm i 2 cm grubości. Sprawdza nam się idealnie.

    • @johnbrown1551
      @johnbrown1551 Рік тому

      @@chojnackikwiecien2835 super, dziękuję za odpowiedź i za jak zwykle ciekawy materiał

  • @Anna-eS.
    @Anna-eS. Рік тому +2

    To może teraz Britannia? ;)

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  Рік тому

      Lecimy chronologicznie. Teraz Kangur a potem Orzeł i Britannia oraz Wiener.

  • @SilverBOB_UK
    @SilverBOB_UK Рік тому +3

    Czy Test dźwięku też może służyć za weryfikacje

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  Рік тому +1

      W naszym mniemaniu metoda dźwiękowa jest miarodajna dla monet ze stopów a nie czystego kruszcu. Co prawda wszystkie monety "brzmią", ale te z czystego złota nie mają tak wyraźnego brzmienia jak Krugerrandy i Orły. Sami też widzieliśmy, że aplikacje do weryfikacji dźwiękowej też nie zawsze dobrze funkcjonowały. Wciąż jednak można metodą dźwiękową wykorzystać jako metodą weryfikacji, ALE NIE JEDYNĄ!

    • @SilverBOB_UK
      @SilverBOB_UK Рік тому

      Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • @xx9242
    @xx9242 Рік тому +1

    Co z kolejnynu odcinkami? Orzel, kangur, bizon?

  • @L10Garcia
    @L10Garcia 9 місяців тому

    Szkoda, że tylko Perth Mint pakuje monety pojedynczo. Nie wiem skąd awersja innych producentów do "kapsli".

  • @xy9723
    @xy9723 Рік тому +2

    Taaak? Mam platynowy pierścień i neodym go nie przyciąga...W platynie występuje niewielka podatność magnetyczna. Kiedy materiały platynowe są zbliżane do bieguna magnesu, odczuwana jest słaba siła przyciągania. Czysta platyna nie jest magnetyczna

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  Рік тому +1

      No tak Panie X Y. A ten platynowy pierścień to jaki ma dokładnie skład i powierzchnię? W platynie występuje niewielka podatność magnetyczna, ALE WYSTARCZAJĄCA, aby dokonać weryfikacji. Ważne: waga musi być czuła, a więc laboratoryjna, a druga rzecz, że magnes neodymowy musi mieć wystarczająco dużą powierzchnię. Proszę to sprawdzić.

    • @xy9723
      @xy9723 Рік тому +1

      @@chojnackikwiecien2835 11,3 grama, próba 900 - mimo to nie reaguje na nawet zespół silnych neodymow. Nie potrafię wyliczyć pola powierzchni sygnetu. Obawiam się, że na to nie ma wzoru, podobnie jak to się ma z asteroidami. Naukowcy maja kłopot tak Z przewidzeniem zmiennego dynamicznie środka obrotu, jaki powierzchni nierównej bryły. Kupione u jubilera w USA. CERTYFIKAT JEST. Na pewno „waga magnetyczna”, O której mowa w odcinku, nie zareaguje tak, jak w przypadku wolframu. Sam Pan mówi, że musi być Laboratoryjna

  • @EllChappo
    @EllChappo Рік тому +3

    Ile teraz u panów taki listek kosztuje?

    • @ryanray6215
      @ryanray6215 Рік тому +2

      Minimum 2 000 $ US

    • @EllChappo
      @EllChappo Рік тому +2

      @@ryanray6215 I nie chce tanieć 🤑 Dobrze, że dolar tani👌

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  Рік тому +2

      Cena jest zmienna, więc najlepiej jest sprawdzić na www.chojnackikwiecien.pl

    • @pumkas1987
      @pumkas1987 Рік тому +4

      POPROSIMY FILMIK O BRITANNI The Royal Mint JEST ŚLICZNA

  • @JohnSmith-hv1np
    @JohnSmith-hv1np Рік тому +2

    Panowie, wasze nagrania sa ciekawe i lubie was sluchac, ale wolfram jest paramagnetykiem i zadnego przyciagania miedzy wolframem i magnesem nie ma. Diamagnetyzm jest tak slaby ze odpychanie miedzy zlota moneta i magnesem trudno zauwazyc. Mam magnes neodymowy i krazek wolframowy - zadnego przyciagania.

    • @ukaszchojnacki7902
      @ukaszchojnacki7902 Рік тому +1

      W takim razie zapraszamy do naszego biura, żeby zobaczył Pan na żywo to o czym mówimy.

    • @JohnSmith-hv1np
      @JohnSmith-hv1np Рік тому +1

      @@ukaszchojnacki7902 Chetnie, ale troche za daleko - prawie $2000 za lot. Nie wiem co bedzie jezeli w podrobionej monecie bedzie 1 -2% zelaza (w ramach tolerancji pomiaru wymiarow i wagi). Nie wiem tez jaka jest czystosc wolframu w chinskich podrobkach. Moj krazek wolframowy (99.95%) zachowuje sie zgodnie z teoria - zadnego przyciagania przez magnes neodymowy.

    • @ukaszchojnacki7902
      @ukaszchojnacki7902 Рік тому +1

      @@JohnSmith-hv1np no to napiszę jak to wygląda u nas... Stosujemy porządną wagę laboratoryjną. Steinberg, 3 miejsca po przecinku. Reaguje nawet na ruch powietrza. Magnes neodymowy jest pokaźny, waży ok. 200g i ma średnicę ok. 5cm. To umożliwia stworzenie silnego pola magnetycznego. Wolfram czysty w postaci prętu, pół centymetra szeroki, długi na kilka. Wszystko razem działa świetnie. Monety uncjowe au i ag wyraźnie reagują. Mniejsze gramatury z racji mniejszej powierzchni adekwatnie słabiej. Na poziomie 1/4oz pole magnetyczne jest już ledwo zauważalne. Powyżej bez problemów.

    • @JohnSmith-hv1np
      @JohnSmith-hv1np Рік тому

      @@ukaszchojnacki7902 Dzieki za wyjasnienia. Nie zajmuje sie zawodowo zlotem i nie kupie urzadzenia za np. $ 2000 aby sprawdzic kilka monet ktore moge kupic u dobrego dealera - nie ma potrzeby takiego sprawdzania. Pytam z ciekawosci. O ile mi wiadomo uzywane spektrometry sa w stanie sprawdzic metal do ok 50 mikrometrow i jak powiedzieliscie, aby sprawdzic glebiej trzeba wiercic czy tez ciąc. Chinskie podrobki maja pozlacanie o grubosci 60 mikrometrow czyli tą metodą nie do wykrycia. Oczywiscie dzwiekowa metoda w przypadku wolframu jest niezawodna, ale co Pan sadzi o takich testerach jak firmy Sigma Metalytics?

  • @tomasz-waszczyk
    @tomasz-waszczyk Рік тому +1

    Taktyczny.

  • @waldek32
    @waldek32 Рік тому +3

    Jedyna moneta uncjowa ktora nie brzmi wyraznie ,przez co trodniej ja zweryfikowac na " ping".

    • @ryanray6215
      @ryanray6215 Рік тому +1

      Jednoczesnie jest najbardziej trudna do podrobienia .
      Nawet Chiny nie maja zamiaru ich podrabiania .

  • @johnlennon3433
    @johnlennon3433 Рік тому +3

    Co do zaufania do... nazwijmy to jako odkrycie prawdy ludzie czerpią z mediów a nie minimum etycznego jak to określa S.Michalkiewicz powołując się na historię ludzkości uproszczając,
    Jednocześnie przechodzi wam przez gardło, o niedopuszczeniu złota i innych do wolnego obrotu, I wyobraźmy sobie sytuację, że pod reżimem represji handel kruszcem będzie nielegalny. Nie mam nic do was ale dopóki będzie istniał komunistyczny podatek od dochodów Incomtax jesteście instytucją zbierającą dane o możnościach finansowych klienta.

  • @pumkas1987
    @pumkas1987 Рік тому +3

    POPROSIMY FILMIK O BRITANNI The Royal Mint JEST ŚLICZNA