Brawo Panowie. 50 odcinków to już taki całkiem długi serial się zrobił 🙂. Życzyłbym sobie, żeby kiedyś po głównym wydaniu Wiadomości czy innych Faktów, w ramach edukacji Polaków, zaczęto puszczać Panów serię o złocie. Dla wszystkich Polaków była by to duża wartość dodana. Ah jak się rozmarzyłem 🙂. Pozdrawiam serdecznie
Tak lekko 90% mojej kolekcji (głównie srebrne monety) stanowi Liść. Po ostatnim odcinku z krugerrandem czekałem na ten odcinek. Cieszę się że długo nie musiałem czekać :D Odcinek na poziomie, dobra robota Panowie
Vald Vorkocz jest jak widać świetnym przepowiadaczem🎉🎉🎉 gościu miał racje 🥳💪😀 jednak pamiętajcie troszkę trzeba im pomoc łapki w górę to nic nie kosztuje a chłopaki i ich materiał niech się w eter niesie zdrówka wszystkim😀 brawo chłopaki 👏👏👏
🚀👍 Super, świetna seria. Czekam na kontynuację. A jeśli chodzi o platynę, to może też coś w temacie weryfikacji się kiedyś pojawi? Raczej nikt tego nie porusza.
Porada ogólna do widzów choć nikt nie prosił - jak macie kruszce (ale w ogóle jak cokolwiek macie np macie życie a szkoda byłoby je stracić) - zakupić ołów i liniowy akcelerator do jego przyspieszania. Te z napędem mieszaniną węgla drzewnego, saletry i siarki są bez pozwolenia i rejestracji w urzedzie rejestrującym akceleratory ołowiu. Od osoby prywtnej kupujecie bez śladu. Pzdr.
Dziękuję za odcinek. Jedna uwaga, przy okazji omawiania monety z czystego złota, mogliście Panowie pokazać jak różni się dźwięk pomiędzy taką monetą, a Krugerrandem 😉
Jestem bardzo zainteresowany następnym odcinkiem, dobrze wiedzieć jak weryfikować takie monety. Natomiast na rynku często można spotkać tzw.: świnki duże i małe , kupować nie kupować jakie jest Wasze zdanie na ten temat ? Pozdrawiam 👋
Czy myslicie ze zlote monety z wizerunkiem nowego krola beda kiedys bardzo wartosciowe z uwagi na mniejsza ilosc ? (krol pewnie nie pozyje za dlugo wiec i monet bedzie malo)
Rocznie wybijało się 120 000-150 000 tych monet - i to kilka lat temu, gdy był to mniej popularny walor oraz znacząco słabsze zainteresowanie lokowaniem w złoto. Nie wiem ile lat pożyje król, ale nawet kilkuletni nakład nie uczyni z tych Britannii obiektów numizmatycznych. Można je mieć, bo są tanie i dobre, ale unikałbym nadziei na wartościowość pośledniego bulionu w przyszłości, tylko ze względu na wizerunek władcy. Chyba, że miłościwie panujący odejdzie z tego padołu w najbliższym czasie, a i wtedy powściągałbym emocje, co do liczenia krociowych zysków. W tym przypadku to typowa teoria "find a bigger fool" (jeśli ktoś przepłaciłby tylko za wizerunek Karola).
Zgadzamy się z komentarzami Artura S oraz Tomasza Woźniakowskiego poniżej. Monety bulionowe bez względu na wizerunek nie mają prawa być bardziej wartościowymi, gdyż z samego założenia cena bulionu ma być jak najniższa, tj. zbliżona do ceny surowca. Gdyby taka reguła miała miejsce to monety z Elżbietą z roku 1979+ miałyby większą wartość, a tak nie jest. Kiedy zmarła w ubiegłym roku, jak się okazało, popyt na monetę wzrósł na chwilę i cena na uncji skoczyła o 100-200 zł... ale tylko na chwilę. Rynek się pokapował, że śmierć Elżbiety wcale nie sprawia, że monety z nią bite są bardziej wartościowe.
W naszym mniemaniu metoda dźwiękowa jest miarodajna dla monet ze stopów a nie czystego kruszcu. Co prawda wszystkie monety "brzmią", ale te z czystego złota nie mają tak wyraźnego brzmienia jak Krugerrandy i Orły. Sami też widzieliśmy, że aplikacje do weryfikacji dźwiękowej też nie zawsze dobrze funkcjonowały. Wciąż jednak można metodą dźwiękową wykorzystać jako metodą weryfikacji, ALE NIE JEDYNĄ!
Taaak? Mam platynowy pierścień i neodym go nie przyciąga...W platynie występuje niewielka podatność magnetyczna. Kiedy materiały platynowe są zbliżane do bieguna magnesu, odczuwana jest słaba siła przyciągania. Czysta platyna nie jest magnetyczna
No tak Panie X Y. A ten platynowy pierścień to jaki ma dokładnie skład i powierzchnię? W platynie występuje niewielka podatność magnetyczna, ALE WYSTARCZAJĄCA, aby dokonać weryfikacji. Ważne: waga musi być czuła, a więc laboratoryjna, a druga rzecz, że magnes neodymowy musi mieć wystarczająco dużą powierzchnię. Proszę to sprawdzić.
@@chojnackikwiecien2835 11,3 grama, próba 900 - mimo to nie reaguje na nawet zespół silnych neodymow. Nie potrafię wyliczyć pola powierzchni sygnetu. Obawiam się, że na to nie ma wzoru, podobnie jak to się ma z asteroidami. Naukowcy maja kłopot tak Z przewidzeniem zmiennego dynamicznie środka obrotu, jaki powierzchni nierównej bryły. Kupione u jubilera w USA. CERTYFIKAT JEST. Na pewno „waga magnetyczna”, O której mowa w odcinku, nie zareaguje tak, jak w przypadku wolframu. Sam Pan mówi, że musi być Laboratoryjna
Panowie, wasze nagrania sa ciekawe i lubie was sluchac, ale wolfram jest paramagnetykiem i zadnego przyciagania miedzy wolframem i magnesem nie ma. Diamagnetyzm jest tak slaby ze odpychanie miedzy zlota moneta i magnesem trudno zauwazyc. Mam magnes neodymowy i krazek wolframowy - zadnego przyciagania.
@@ukaszchojnacki7902 Chetnie, ale troche za daleko - prawie $2000 za lot. Nie wiem co bedzie jezeli w podrobionej monecie bedzie 1 -2% zelaza (w ramach tolerancji pomiaru wymiarow i wagi). Nie wiem tez jaka jest czystosc wolframu w chinskich podrobkach. Moj krazek wolframowy (99.95%) zachowuje sie zgodnie z teoria - zadnego przyciagania przez magnes neodymowy.
@@JohnSmith-hv1np no to napiszę jak to wygląda u nas... Stosujemy porządną wagę laboratoryjną. Steinberg, 3 miejsca po przecinku. Reaguje nawet na ruch powietrza. Magnes neodymowy jest pokaźny, waży ok. 200g i ma średnicę ok. 5cm. To umożliwia stworzenie silnego pola magnetycznego. Wolfram czysty w postaci prętu, pół centymetra szeroki, długi na kilka. Wszystko razem działa świetnie. Monety uncjowe au i ag wyraźnie reagują. Mniejsze gramatury z racji mniejszej powierzchni adekwatnie słabiej. Na poziomie 1/4oz pole magnetyczne jest już ledwo zauważalne. Powyżej bez problemów.
@@ukaszchojnacki7902 Dzieki za wyjasnienia. Nie zajmuje sie zawodowo zlotem i nie kupie urzadzenia za np. $ 2000 aby sprawdzic kilka monet ktore moge kupic u dobrego dealera - nie ma potrzeby takiego sprawdzania. Pytam z ciekawosci. O ile mi wiadomo uzywane spektrometry sa w stanie sprawdzic metal do ok 50 mikrometrow i jak powiedzieliscie, aby sprawdzic glebiej trzeba wiercic czy tez ciąc. Chinskie podrobki maja pozlacanie o grubosci 60 mikrometrow czyli tą metodą nie do wykrycia. Oczywiscie dzwiekowa metoda w przypadku wolframu jest niezawodna, ale co Pan sadzi o takich testerach jak firmy Sigma Metalytics?
Co do zaufania do... nazwijmy to jako odkrycie prawdy ludzie czerpią z mediów a nie minimum etycznego jak to określa S.Michalkiewicz powołując się na historię ludzkości uproszczając, Jednocześnie przechodzi wam przez gardło, o niedopuszczeniu złota i innych do wolnego obrotu, I wyobraźmy sobie sytuację, że pod reżimem represji handel kruszcem będzie nielegalny. Nie mam nic do was ale dopóki będzie istniał komunistyczny podatek od dochodów Incomtax jesteście instytucją zbierającą dane o możnościach finansowych klienta.
Mistrzowski duet ! Dawka merytorycznej wiedzy. Dziękujemy !👍
Dziękuję za program. Pozdrawiam.
Dziękujemy za komentarz i serdecznie pozdrawiamy!
Witam Panów. Dziękuję za fantastyczny odcinek o monecie która bardzo mi się podoba, szczególnie w wersji srebrnej.
Bardzo dobry odcinek 👍 Polecam wszystkim do obejrzenia 👏 Pozdrawiam serdecznie z Częstochowy 😊 Damian
I Warszawa pozdrawia Częstochowę ;)
Dziekuje...
Brawo Panowie. 50 odcinków to już taki całkiem długi serial się zrobił 🙂. Życzyłbym sobie, żeby kiedyś po głównym wydaniu Wiadomości czy innych Faktów, w ramach edukacji Polaków, zaczęto puszczać Panów serię o złocie. Dla wszystkich Polaków była by to duża wartość dodana. Ah jak się rozmarzyłem 🙂. Pozdrawiam serdecznie
Kolejny ciekawy i interesujący odcinek, jak zawsze super się oglądało👍🙏❤👏🙂🤔😊
Proszę w następnym odcinku poruszyć temat platyny🙏🙏
Setka odcinków brzmi świetnie panowie.Czekamy. :)
W tym tempie to będzie ok. 2028 :D
Jak zwykle, materiał 999,9 !
Pozdrawiam
Dzięki za porządnie przerafinowany komentarz :D
Tak lekko 90% mojej kolekcji (głównie srebrne monety) stanowi Liść. Po ostatnim odcinku z krugerrandem czekałem na ten odcinek. Cieszę się że długo nie musiałem czekać :D
Odcinek na poziomie, dobra robota Panowie
Kolejny świetny materiał, w sam raz do niedzielnej porannej kawy :)
Vald Vorkocz jest jak widać świetnym przepowiadaczem🎉🎉🎉 gościu miał racje 🥳💪😀 jednak pamiętajcie troszkę trzeba im pomoc łapki w górę to nic nie kosztuje a chłopaki i ich materiał niech się w eter niesie zdrówka wszystkim😀 brawo chłopaki 👏👏👏
Bardzo dobry filmik. Miło i przyjemnie się słucha.
Wiele bardzo ciekawych i jakże przydatnych informacji.
Pozdrawiam serdecznie Panów👍💰💪
Dzięki za komentarz. Pozdrawiamy serdecznie i do następnego odcinka
Rozpieszczacie nas! Zaraz przetrzepie swinke skarbonkę z reszty zalegających Fiat'ów i w te pędy polecę do was na zakupy!
Pozdrawiam!
Dzięki, dzięki. My również.
Bardzo super seria, super smaczki!
Dz. W kolejnych odcinkach znów więcej historii i będzie mowa o Kangurze z Australii i Orle z US
Dzięki za wasz kanał.
Dzięki panowie pozdrawiam 😊😊
Polecam
I my pozdrawiamy również! Do następnego odcinka...
🚀👍
Super, świetna seria.
Czekam na kontynuację.
A jeśli chodzi o platynę, to może też coś w temacie weryfikacji się kiedyś pojawi?
Raczej nikt tego nie porusza.
Porada ogólna do widzów choć nikt nie prosił - jak macie kruszce (ale w ogóle jak cokolwiek macie np macie życie a szkoda byłoby je stracić) - zakupić ołów i liniowy akcelerator do jego przyspieszania.
Te z napędem mieszaniną węgla drzewnego, saletry i siarki są bez pozwolenia i rejestracji w urzedzie rejestrującym akceleratory ołowiu. Od osoby prywtnej kupujecie bez śladu. Pzdr.
Brawo Panowie! Kolejny cenny odcinek.
Jak mierzyć średnice monety jeśli ma rowki na brzegach? Bo w zależności od ułożenia monety w suwmiarce może wyjść inny pomiar.
Dobrze Was słyszeć😂
Dzięki. Wracamy za niedługo z kolejnym materiałem.
Dziękuję za odcinek.
Jedna uwaga, przy okazji omawiania monety z czystego złota, mogliście Panowie pokazać jak różni się dźwięk pomiędzy taką monetą, a Krugerrandem 😉
Z mojego doświadczenia to liście wyjątkowo NIE CHCĄ GRAĆ.
@@panpunkt5185 ewidentnie, kangury też mało umuzykalnione 😁
Jestem bardzo zainteresowany następnym odcinkiem, dobrze wiedzieć jak weryfikować takie monety. Natomiast na rynku często można spotkać tzw.: świnki duże i małe , kupować nie kupować jakie jest Wasze zdanie na ten temat ? Pozdrawiam 👋
Panowie, jak da radę, to proszę nagrać materiał o prognozach rynku platyny 🙂
Będzie będzie Panie Bartku. Materiał w przygotowaniu, ale jeszcze chwilę trzeba poczekać.
@@chojnackikwiecien2835 chętnie i ja zobaczę. Mamy czasy aberracji cenowych jeśli chodzi o platynę. No gdzie żeby była tańsza od złota?
O platynie chętnie posłucham.
Będzie będzie. Pewnie jak zakończymy cykl podstawowych monet
Premiera o 4:15? Szaleni 😉
No tak wychodzi ostatnio :/
💰💪
😎👌
Notabene Kanada jest największym wydobywcą złota na geopolitycznej mapie dostępu i stąd ten odcinek.
Czy myslicie ze zlote monety z wizerunkiem nowego krola beda kiedys bardzo wartosciowe z uwagi na mniejsza ilosc ? (krol pewnie nie pozyje za dlugo wiec i monet bedzie malo)
Bulion to bulion
Rocznie wybijało się 120 000-150 000 tych monet - i to kilka lat temu, gdy był to mniej popularny walor oraz znacząco słabsze zainteresowanie lokowaniem w złoto. Nie wiem ile lat pożyje król, ale nawet kilkuletni nakład nie uczyni z tych Britannii obiektów numizmatycznych. Można je mieć, bo są tanie i dobre, ale unikałbym nadziei na wartościowość pośledniego bulionu w przyszłości, tylko ze względu na wizerunek władcy. Chyba, że miłościwie panujący odejdzie z tego padołu w najbliższym czasie, a i wtedy powściągałbym emocje, co do liczenia krociowych zysków. W tym przypadku to typowa teoria "find a bigger fool" (jeśli ktoś przepłaciłby tylko za wizerunek Karola).
Zgadzamy się z komentarzami Artura S oraz Tomasza Woźniakowskiego poniżej. Monety bulionowe bez względu na wizerunek nie mają prawa być bardziej wartościowymi, gdyż z samego założenia cena bulionu ma być jak najniższa, tj. zbliżona do ceny surowca. Gdyby taka reguła miała miejsce to monety z Elżbietą z roku 1979+ miałyby większą wartość, a tak nie jest. Kiedy zmarła w ubiegłym roku, jak się okazało, popyt na monetę wzrósł na chwilę i cena na uncji skoczyła o 100-200 zł... ale tylko na chwilę. Rynek się pokapował, że śmierć Elżbiety wcale nie sprawia, że monety z nią bite są bardziej wartościowe.
Jak duży powinien być magnes neodymowy do weryfikacji złota?
My używamy takiego, który waży niecałe 200g, ma średnicę ok 5cm i 2 cm grubości. Sprawdza nam się idealnie.
@@chojnackikwiecien2835 super, dziękuję za odpowiedź i za jak zwykle ciekawy materiał
Czy Test dźwięku też może służyć za weryfikacje
W naszym mniemaniu metoda dźwiękowa jest miarodajna dla monet ze stopów a nie czystego kruszcu. Co prawda wszystkie monety "brzmią", ale te z czystego złota nie mają tak wyraźnego brzmienia jak Krugerrandy i Orły. Sami też widzieliśmy, że aplikacje do weryfikacji dźwiękowej też nie zawsze dobrze funkcjonowały. Wciąż jednak można metodą dźwiękową wykorzystać jako metodą weryfikacji, ALE NIE JEDYNĄ!
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
To może teraz Britannia? ;)
Lecimy chronologicznie. Teraz Kangur a potem Orzeł i Britannia oraz Wiener.
Co z kolejnynu odcinkami? Orzel, kangur, bizon?
W poniedziałek będzie Kangur
Proszę o jakiś filmik o weryfikacji monet z platyny, bo o złocie jest milion filmów w Internecie, a o platynie zero :(
Na tory połóż jak się zgniecie jak pociąg przejedzie to platyna jest.
@@bacyk3662 beka w chuj. Robisz za wodzireja na rodzinnych spotkaniach na bank.
@@bacyk3662 hehe..herbata ci stygnie.
Młodzi jesteście Panowie. Stówka to minimum.
Taaak? Mam platynowy pierścień i neodym go nie przyciąga...W platynie występuje niewielka podatność magnetyczna. Kiedy materiały platynowe są zbliżane do bieguna magnesu, odczuwana jest słaba siła przyciągania. Czysta platyna nie jest magnetyczna
No tak Panie X Y. A ten platynowy pierścień to jaki ma dokładnie skład i powierzchnię? W platynie występuje niewielka podatność magnetyczna, ALE WYSTARCZAJĄCA, aby dokonać weryfikacji. Ważne: waga musi być czuła, a więc laboratoryjna, a druga rzecz, że magnes neodymowy musi mieć wystarczająco dużą powierzchnię. Proszę to sprawdzić.
@@chojnackikwiecien2835 11,3 grama, próba 900 - mimo to nie reaguje na nawet zespół silnych neodymow. Nie potrafię wyliczyć pola powierzchni sygnetu. Obawiam się, że na to nie ma wzoru, podobnie jak to się ma z asteroidami. Naukowcy maja kłopot tak Z przewidzeniem zmiennego dynamicznie środka obrotu, jaki powierzchni nierównej bryły. Kupione u jubilera w USA. CERTYFIKAT JEST. Na pewno „waga magnetyczna”, O której mowa w odcinku, nie zareaguje tak, jak w przypadku wolframu. Sam Pan mówi, że musi być Laboratoryjna
Eh to były dobre czasy kiedy kupowalem liscie klonowe po 400 $ CDN .
Jesli przetrzymales do dzis to czasy masz jeszcze lepsze 😏
Ile teraz u panów taki listek kosztuje?
Minimum 2 000 $ US
@@ryanray6215 I nie chce tanieć 🤑 Dobrze, że dolar tani👌
Cena jest zmienna, więc najlepiej jest sprawdzić na www.chojnackikwiecien.pl
POPROSIMY FILMIK O BRITANNI The Royal Mint JEST ŚLICZNA
Panowie, wasze nagrania sa ciekawe i lubie was sluchac, ale wolfram jest paramagnetykiem i zadnego przyciagania miedzy wolframem i magnesem nie ma. Diamagnetyzm jest tak slaby ze odpychanie miedzy zlota moneta i magnesem trudno zauwazyc. Mam magnes neodymowy i krazek wolframowy - zadnego przyciagania.
W takim razie zapraszamy do naszego biura, żeby zobaczył Pan na żywo to o czym mówimy.
@@ukaszchojnacki7902 Chetnie, ale troche za daleko - prawie $2000 za lot. Nie wiem co bedzie jezeli w podrobionej monecie bedzie 1 -2% zelaza (w ramach tolerancji pomiaru wymiarow i wagi). Nie wiem tez jaka jest czystosc wolframu w chinskich podrobkach. Moj krazek wolframowy (99.95%) zachowuje sie zgodnie z teoria - zadnego przyciagania przez magnes neodymowy.
@@JohnSmith-hv1np no to napiszę jak to wygląda u nas... Stosujemy porządną wagę laboratoryjną. Steinberg, 3 miejsca po przecinku. Reaguje nawet na ruch powietrza. Magnes neodymowy jest pokaźny, waży ok. 200g i ma średnicę ok. 5cm. To umożliwia stworzenie silnego pola magnetycznego. Wolfram czysty w postaci prętu, pół centymetra szeroki, długi na kilka. Wszystko razem działa świetnie. Monety uncjowe au i ag wyraźnie reagują. Mniejsze gramatury z racji mniejszej powierzchni adekwatnie słabiej. Na poziomie 1/4oz pole magnetyczne jest już ledwo zauważalne. Powyżej bez problemów.
@@ukaszchojnacki7902 Dzieki za wyjasnienia. Nie zajmuje sie zawodowo zlotem i nie kupie urzadzenia za np. $ 2000 aby sprawdzic kilka monet ktore moge kupic u dobrego dealera - nie ma potrzeby takiego sprawdzania. Pytam z ciekawosci. O ile mi wiadomo uzywane spektrometry sa w stanie sprawdzic metal do ok 50 mikrometrow i jak powiedzieliscie, aby sprawdzic glebiej trzeba wiercic czy tez ciąc. Chinskie podrobki maja pozlacanie o grubosci 60 mikrometrow czyli tą metodą nie do wykrycia. Oczywiscie dzwiekowa metoda w przypadku wolframu jest niezawodna, ale co Pan sadzi o takich testerach jak firmy Sigma Metalytics?
Szkoda, że tylko Perth Mint pakuje monety pojedynczo. Nie wiem skąd awersja innych producentów do "kapsli".
Taktyczny.
Jedyna moneta uncjowa ktora nie brzmi wyraznie ,przez co trodniej ja zweryfikowac na " ping".
Jednoczesnie jest najbardziej trudna do podrobienia .
Nawet Chiny nie maja zamiaru ich podrabiania .
Co do zaufania do... nazwijmy to jako odkrycie prawdy ludzie czerpią z mediów a nie minimum etycznego jak to określa S.Michalkiewicz powołując się na historię ludzkości uproszczając,
Jednocześnie przechodzi wam przez gardło, o niedopuszczeniu złota i innych do wolnego obrotu, I wyobraźmy sobie sytuację, że pod reżimem represji handel kruszcem będzie nielegalny. Nie mam nic do was ale dopóki będzie istniał komunistyczny podatek od dochodów Incomtax jesteście instytucją zbierającą dane o możnościach finansowych klienta.
michalkiewicz się nie zna na historii to jest rzyt ale wsumie history to his z tory
A jak brzmi pytanie Panie Lennon?
POPROSIMY FILMIK O BRITANNI The Royal Mint JEST ŚLICZNA