20 minut ze złotem (i srebrem). Odcinek 19 Krótka historia srebra: wprowadzenie st. złota. Część III

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 гру 2020
  • W odcinku nr 19 serii "20 minut ze złotem" prowadzący - Łukasz Chojnacki i Piotr Kwiecień - kontynuują kilkuodcinkowy cykl o srebrze. Odcinek 19 to omówienie tego jak w XIX wieku w cieniu działań nakierowanych na likwidację srebra w funkcji głównego pieniądza przygotowywano się do gorączki złota oraz późniejszego uchwalenia i ustalenia standardu jednego metalu. Standardu złota.
    Wątkiem głównym odcinka jest przykład rodziny Rothschildów jako instytucji finansowej, która w mniej lub bardziej świadomy sposób była w stanie przygotować się na gorączkę złota oraz wprowadzenie standardu tego metalu. Rzecz o tyle godna uwagi, że działania mające na celu wejście w posiadanie kopalni złota umożliwiały w praktyce późniejszą produkcję "jedynego pieniądza".
    Łukasz Chojnacki i Piotr Kwiecień to właściciele firmy Chojnacki & Kwiecień Metale Szlachetne, która zajmuje się profesjonalną dystrybucją złota oraz srebra w postaci monet i sztabek. Chojnacki & Kwiecień to jedyna w Polsce firma, która produkuje inwestycyjne sztabki srebra, w tym z powierzonego materiału klientów. Usługa recyklingu inwestycyjnego jest unikatową usługą w skali krajowej.
    www.chojnackikwiecien.pl
    Łukasz Chojnacki: +48 795 930 900
    Piotr Kwiecień: +48 505 030 505
    Nota prawna
    Administrator kanału, tj. Chojnacki & Kwiecień Metale Szlachetne sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 43/301, 00-551 Warszawa, oświadcza w odniesieniu do przedstawianych materiałów, w tym cyklu nagrań „20 minut ze złotem”, że:
    1. Inwestowanie jest zawsze procesem obarczonym ryzykiem, dla przykładu decyzja inwestycyjna o zakupie sztabek lub monet może spowodować utratę zainwestowanego w nie kapitału.
    2. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania itp. znajdujące się w publikowanych przez nas materiałach mają wyłącznie charakter informacyjny lub statystyczny. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez użytkowników serwisu i oglądających materiały są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.
    3. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy itp. znajdujące się w publikowanych przez nas materiałach, nie mogą być traktowane jako sugestia lub zachęta do dokonania konkretnej decyzji inwestycyjnej.
    4. Wszelkie opinie, poglądy, komentarze, wiadomości znajdujące się w publikowanych w naszym kanale nagraniach stanowią subiektywny przejaw osobistej wiedzy oraz doświadczenia ich autorów i nie powinny być interpretowane jako sugestia lub zachęta do dokonania konkretnej decyzji inwestycyjnej.
    5. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania oraz opinie, poglądy, komentarze, wiadomości itp. znajdujące się w materiałach w naszym kanale nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).
    6. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania oraz opinie, poglądy, komentarze, wiadomości itp. znajdujące się w publikowanych na naszym kanale materiałach nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715).
    7. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania itp. znajdujące się w materiałach na naszym kanale nie są przygotowywane w oparciu o analizę sytuacji finansowej konkretnego użytkownika lub oglądającego.
    8. Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania oraz opinie, poglądy, komentarze, wiadomości itp. znajdujące się w materiałach publikowanych na naszym kanale nie mogą być postrzegane i traktowane przez użytkowników lub oglądających jako zapewnienie i/lub gwarancja osiągnięcia potencjalnych lub spodziewanych rezultatów, np. zysków lub określonych stóp zwrotu z inwestycji.

КОМЕНТАРІ • 92

  • @krzysztofkot9522
    @krzysztofkot9522 3 роки тому +9

    Super że dzielicie się taką wiedzą 👍💪💣

  • @janko4079
    @janko4079 3 роки тому +7

    Tak jak bym oglądał Sondę. Super.

  • @rafal2143
    @rafal2143 3 роки тому +5

    Dziękujemy chłopaki za dobra robotę .

  • @chojnackikwiecien2835
    @chojnackikwiecien2835  3 роки тому +12

    Zapraszamy serdecznie do kolejnego odcinka, w którym będziemy opowiadać o tym kto i jak potrafił się przygotować do gorączki złota oraz późniejszego wprowadzenia standardu złota. Rzecz wielce powiązana ze srebrem.

    • @chomiksyberyjski4603
      @chomiksyberyjski4603 3 роки тому +1

      kupować srebro teraz i czy sztabki czy monety ? czy zaczekac do nastepnego roku ?

  • @galanonim6487
    @galanonim6487 3 роки тому +7

    Super produkcja :)

  • @BioPiekarz
    @BioPiekarz 3 роки тому +7

    Doskonały odcinek jak zawsze. Jesteście świetni. Muszę wreszcie zadzwonić w sprawie zakupów bo u was korzystam z wiedzy a kupuję gdzie indziej. To nie jest w porządku :( Powinienem kupować u was :)

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  3 роки тому +1

      Będzie nam niezmiernie miło móc Pana gościć w naszym biurze. Zapraszamy serdecznie.

  • @cypis7777
    @cypis7777 3 роки тому +4

    Nie znałem tel historii 💪

  • @prusad3
    @prusad3 3 роки тому +5

    Dziękuję Panowie, kolejny świetny materiał! :)

  • @jacekserafin1037
    @jacekserafin1037 3 роки тому +11

    3:10- zgadzam się. Owiele bezpieczniej jest prowadzić biznes w kraju gdzie występują tsunami, trzęsienia ziemi czy erupcje wulkanów, bo te zjawiska można za wczasu przewidzieć i się przygotować. Natomiast na erupcje głupoty polskiego sejmu się nieda. Nie znasz dnia ani godziny.

  • @bartoszs6156
    @bartoszs6156 Рік тому

    super odcinek super odcinek super odcinek super odcinek

  • @karolfrania2037
    @karolfrania2037 3 роки тому +4

    Pozdrawiam 👍

  • @vox1413
    @vox1413 3 роки тому +5

    Kolejny niesamowicie ciekawy odcinek, nie mogę się doczekać kolejnego. Jak zwykle. Pozdrawiam! ;)

  • @michalp8139
    @michalp8139 3 роки тому +4

    Jeszcze tylko 70 minut :)
    Pozdrawiam

  • @klkr2362
    @klkr2362 3 роки тому +4

    Panowie przemieliłem parę książek o zlocie i wydaje mi się że coś tam wiem ale film zrobiliście super.
    Pozdrawia

    • @klkr2362
      @klkr2362 3 роки тому +2

      @@ukaszchojnacki7902 Inwestowanie w złoto i srebro Tomasz Witkiewicza , Jak inwestować w złoto i srebro
      Autor: Michael Maloney, Złota epopeja. Niezwykłe losy polskiego złota w czasie II wojny światowej, Złoto nie rdzewieje
      Tokarz Daniel , Wojna o Pieniądz Song Hongbing. Pozdrawiam

  • @astromatheo_pl6782
    @astromatheo_pl6782 3 роки тому +9

    Dzień dobry, jestem osobą inwestującą częściowo w metale. Dopóki się nie ustatkuję lokuję swoje oszczędności w złocie i srebrze oraz w akcjach na giełdzie, aby być mobilnym. Nie widzę sensu kupowania nieruchomości, póki nie muszę się przywiązać do jakiegoś miejsca na stałe. Jednocześnie od czasów dzieciństwa jestem pasjonatem astronomii i kosmosu. Właściwie to jestem fanatykiem astronomii, astrofizyki, historii lotów kosmicznych. Historię lotów znam na pamięć, przeczytałem wiele książek, jestem na czasie z najnowszymi lotami i techniką. Jeśli to Was interesuje to mogę wyrazić swoją opinię na temat tzw. kosmicznego górnictwa, a w szczególności dlaczego uważam, że "ryzyko" nadpodaży złota pochodzącego z tzw. kosmicznego górnictwa zawiera się w przedziale 0-1% i dlaczego uważam, że w ciągu najbliższych 70-120 lat wizja opłacalności wydobycia surowców z kosmosu się nie ziści.
    Trzeba trochę liznąć najpierw historii lotów kosmicznych, po to aby sobie uświadomić, że technika rakiet wcale nie poszła tak do przodu jakby wskazywał na to hype medialny mający miejsce dzięki Elonowi i temu co on teraz tworzy. Kiedy Amerykanie latali na Księżyc NASA miała prawie 5% budżetu państwa USA i tylko jeden jedyny cel: zawieść ludzkie tyłki na Księżyc i z powrotem. Dokonali tego kolosalnym kosztem i do dziś ich osiągnięcie nie zostało powtórzone, a dopiero wizjoner Elon ZACZYNA coś z tym robić. Rakiety nadal latają wg tych samych schematów technicznych, silników rakietowych, kosztują tak samo ogromne pieniądze (pomimo, że Musk faktycznie zaczął obniżać koszty dzięki Falconowi 9 - tylko trzeba pamiętać jak wiele najpierw zainwestował w to). Koszty rakiet można obniżać, ale trzeba najpierw w to zainwestować mnóstwo środków i to właśnie Musk teraz robi budując Starshipa. Wydatki będą spore. Zmierzam do tego, że do budowy rakiet zawsze będzie trzeba wykorzystać sporo zasobów: czasu, pieniędzy, surowców itd. Rakieta jest tak skomplikowanym i wspaniałomyślnym dziełem techniki, że zawsze będzie miała swoją cenę! Należy też podkreślić, że loty załogowe to zupełnie inna bajka niż bezzałogowe i muszą spełnić masę warunków bezpieczeństwa. Trzeba skonstruować i certyfikować systemy podtrzymywania życia, bezpieczeństwa. Rakieta musi być większa, droższa. Tym ludziom trzeba zapewnić, że wszystko zadziała i nie zginą, bo loty w kosmos zawsze są ryzykiem i nie ma tutaj rutyny. Aby więc loty po surowce w kosmos były opłacalne (a nie tylko na pokaz) to musiałoby zaistnieć wiele czynników jednocześnie:
    - ceny już wydobywanych surowców na Ziemi musiałyby gwałtownie wzrosnąć (a jak na razie nadal nie brakuje metali w ziemi, choć widać powoli, że coraz trudniej o łatwe złoża np. złota)
    - ceny rakiet i lotów musiałyby dość konkretnie się obniżyć (i owszem jest na to szansa powiedzmy w horyzoncie 20-30 lat, jednak tak jak pisałem powyżej: rakiety i loty zawsze będą drogie!)
    - a tak w ogóle to po pierwsze trzeba wiedzieć gdzie i po co ma się lecieć, bo jak na razie nie znaleziono ani jednej asteroidy ze złotem, po prostu na razie to tylko czcze spekulacje i życzenia, że taka istnieje, a moim zdaniem właśnie nie istnieje, szanse są nikłe
    - w razie gdyby nawet taka asteroida się znalazła to oszacujmy sobie ile kg złota mogłaby przywieźć jedna rakieta na Ziemię, pamiętajmy że gro miejsca i zasobów w rakietach jest przeznaczonych dla ludzi, a ładowność jest ograniczona, nie możesz wejść w atmosferę zabierając ze sobą 20 ton dodatkowych, bo rakieta tego nie wytrzyma. Moim zdaniem to nie będzie nawet liczone w tonach.
    - surowiec na danej asteroidzie musiałby być łatwo dostępny, na powierzchni, a nie gdzieś wewnątrz, bo gdyby jeszcze trzeba było wysyłać w kosmos ciężki i skomplikowany sprzęt do wydobycia i drążenia głęboko w skałach to wg mnie podwaja wszystkie koszty!
    - pragnę zauważyć, że ilość wydobytego złota i srebra na Ziemi z każdym rokiem się powiększa. Jest to fakt. To że na przestrzeni lat cena złota rośnie wynika z tego, że rosną także gospodarki, rośnie PKB, rozwija się technika. Jednocześnie rośnie podaż pieniądza fiducjarnego. Jednak wzrost ilości pieniądza fiducjarnego względem wzrostu ilości złota w odniesieniu do wzrostu gospodarczego i tak jest na "korzyść" wartości złota - nie jest to jakiś powalający wynik, bo trzeba przyznać że np. kryptowaluty dały na przestrzeni lat gigantycznie większe zwroty niż jakiekolwiek metale czy surowce! Ba, jest wiele spółek, które dały znacznie większe zwroty. Ale to tak wątkiem pobocznym tylko. Chodzi o to, że ilość wydobytego złota rośnie i do czasu, gdy kosmiczne górnictwo w ogóle będzie możliwe technicznie to tego złota na Ziemi będzie tak dużo, że latanie po parę kolejnych ton już NIGDY NIE BĘDZIE OPŁACALNE.
    - powiem jeszcze coś takiego: nawet kiedy za X lat możliwe będą technicznie loty w kosmos po surowce to możliwe, że nadal bardziej opłacalne będzie wydobywanie złota z coraz głębszych czeluści skorupy ziemskiej niż z kosmosu. Moim zdaniem będzie to nie tylko bardziej opłacalne, ale także bezpieczniejsze dla ludzi
    Mógłbym tak jeszcze wymieniać argumenty, ale może na dziś wystarczy. Na koniec chcę przedstawić moje argumenty ZA tym, że kosmiczne górnictwo będzie wcielone w życie w przyszłości. A mianowicie widzę jeden, potencjalny i mocny argument: izotop Helu 3 (He3). Nawiasem mówiąc polecam książkę Grzędowicza o takim tytule: lubimyczytac.pl/ksiazka/3787712/hel-3
    Hel 3 jako paliwo do reaktorów termojądrowych przyszłości: nettg.pl/news/126721/przyszlosc-czeka-na-ksiezycu
    - po pierwsze Hel 3 znajduje się na Księżycu, a nie tylko na odległych i trudno dostępnych asteroidach, a to diametralnie zmienia postać rzeczy, gdyż lot na asteroidy wiąże się z wejściem na odległe orbity heliocentryczne i misje trwające latami, a to będą koszty, koszty i jeszcze raz koszty!
    - po drugie reaktory termojądrowe to już nie science-fiction, to autentyczne prototypy, które już są budowane i wygląda na to, że na przestrzeni 20-40 lat faktycznie uskuteczni się dodatni bilans energetyczny z fuzji jądrowej, a jeśli tak to kolejnym krokiem może być próba użycia Helu 3 jako paliwa, choć do tego na razie dłuuga droga
    - Hel 3 znajduje się w regolicie księżycowym, na jego powierzchni, czyli odnoszę się do tego, co napisałem powyżej, że nie trzeba wysyłać ciężkiego sprzętu do skomplikowanego drążenia głęboko w skale w warunkach niskiej grawitacji i próżni ( co samo w sobie byłoby iście kosmicznym wyzwaniem technologicznym). Słowem: wystarczy "zgrabić" regolit i wykombinować jak pozyskać z niego te śladowe ilości cennego He3, co z resztą trzeba zrobić już na miejscu, na Księżycu, żeby nie zwozić ton gruntu na Ziemię, bo to by kosztowało krocie!
    Podsumowując ten wstęp do mojej opinii dlaczego kosmiczne górnictwo to nie jest kwestia ani 20, ani 50 lat, ani pewnie 100 lat powiem tyle: nie ma szans na to, aby wydobywać złoto z kosmosu. Po prostu o tym zapomnijcie. Nawet jeśli będzie jakaś substancja warta tych kosmicznych pieniędzy, wysiłku i ryzyka to nie będzie nią złoto, ale np. He3, albo jakiś inny super-rzadki na Ziemi pierwiastek.
    Jakby kogoś ciekawiły dalsze moje argumenty to w wolnej chwili jeszcze się rozpiszę ;)

    • @astromatheo_pl6782
      @astromatheo_pl6782 3 роки тому +4

      Dopowiem co nieco na temat kwestii asteroidy vs. Księżyc i dlaczego to są dwie zupełnie inne bajki. Wszystko sprowadza się do energii orbit. Zauważcie, że Księżyc obiega Ziemię. Jest z nią ściśle związany grawitacyjnie na stałe. Dzięki temu loty na Księżyc są względnie krótkie. Oprócz tego nie ma ograniczeń okien transferowych, można po prostu lecieć. Natomiast loty do asteroid wymagają opuszczenia układu Ziemia-Księżyc i wejścia na orbitę heliocentryczną, zbliżenia się do asteroidy. To wymaga czasu, timingu i sporego wydatku energetycznego... No, a przecież potem trzeba wrócić jeszcze, co również wymaga energii. A przypominam, że wracać chcemy z ciężkim ładunkiem prawda? No prawda, na dodatek im cięższym tym lepiej, a więc... jeszcze drożej. Prześledźcie sobie przykładowe misje do asteroid (te naukowe, bezzałogowe) jak np. Hayabusa, Rozetta, OSIRIS-REx, czy Dawn. Zobaczcie jak długo trwały te loty, a przecież to tylko malutkie bezzałogowe sondy naukowe. Zobaczcie jakie były koszty tych misji. Przykładowo sonda Dawn, koszt misji 0,5 mld USD (pół miliarda dolców!!!). Oczywiście trzeba przyznać, że to misja NASA, więc trzeba wziąć poprawki na efektywność wydatków, ale nawet jeśli podzielimy ten koszt czterokrotnie to nadal sumy są gigantyczne. Jak więc sobie wyobrażacie ceny lotów załogowych ogromnych rakiet? Przecież tam trzeba zapewnić certyfikację załogową i znacznie więcej bezpieczeństwa i testów. Nie będzie już tylko płaczu nad kasą jeśli po starcie nawali jakiś komponent rakiety lub samego statku, zginą ludzie, a każdy wypadek opóźnia dalsze loty o lata. Czy naprawdę warto tak się wysilać dla złotego kruszcu? Sami oceńcie, to się kompletnie nie klei, a przypominam, że jego ilość wydobyta na Ziemi stale rośnie, a złoto to złoto, ono nigdzie nie znika. ;)
      Aha, byłbym zapomniał. Na Księżycu jak dotąd nie znaleziono żadnych wartościowych surowców oprócz wspomnianego He3.
      A warto podkreślić, że jest on (Księżyc) najlepiej zbadanym innym ciałem niebieskim niż Ziemia.
      Tutaj jest prosta kalkulacja: nikt nie będzie przeznaczał kosmicznych pieniędzy i środków na szukanie złota w kosmosie. To jest po prostu zbyt paździeżowy pierwiastek, aby marnować tak ogromne zasoby na niego.
      No chyba że.... jego cena by wzrosła jakoś astronomicznie :wink:
      no ale wtedy chyba byśmy się cieszyli jako jego posiadacze

    • @jot3461
      @jot3461 3 роки тому

      Dzięki za komentarz i ciekawy opis sprawy. Zawsze się nad takimi wizjami zastanawiałem, wydobycie substancji z innych planet czy asteroid brzmi jak nieźle sci-fi. Też uważam że nawet po opracowaniu odpowiedniej technologii koszty były by kosmiczne więc myślę że ceny tych wydobywanych surowców również musiały by być kosmicznie wielkie żeby opłacało się to robić:)

  • @pociecha-ub3et
    @pociecha-ub3et 3 роки тому +6

    Kaganek świała w ten cały mrok !

  • @gral851
    @gral851 3 роки тому +3

    jak zawsze bardzo interesujacy przekaz

  • @Pawel-fu5le
    @Pawel-fu5le 3 роки тому +2

    Teraz dzwięk super. Dzięki Panowie

  • @wlodarczyktomek
    @wlodarczyktomek 3 роки тому +5

    Od zeszłego roku srebro uroslo o kilkadziesiąt %, w przyszłym roku moim zdanie będzie podobnie.

  • @socjalistycznynawoz5759
    @socjalistycznynawoz5759 3 роки тому +4

    Toć to pochodnia!
    Podlana benzyną!

  • @tomaszlewandowski4338
    @tomaszlewandowski4338 3 роки тому +2

    Bardzo merytoryczny kanał, przyjemnie się słucha. Kontynuujcie, bo wiedza jest wspaniałą rzeczą. Jedynym minusem jest głośna czołówka, to jedyne czego mogę się doczepić ;)

    • @tomaszlewandowski4338
      @tomaszlewandowski4338 3 роки тому +1

      @@ukaszchojnacki7902 Jestem w trakcie czytania Pana książki i naprawdę uważam, że jest to wyjątkowa lektura na tle współczesnych książek ze względu na oparcie w solidnej bibliografii. To jest naprawdę kopalnia wiedzy, doceniam wysiłek poznawczy, który za tym stał, a poczucie humoru, które Pan posiada, jest zjawiskowe, jakbym czytał Pratchetta

  • @tedetede7038
    @tedetede7038 3 роки тому +9

    Panowie jak na chwilę obecną przechować swój kapitał/ciężko zarobiony tak 50 tys.Zakupując fizyczne złoto?A co jak pieniądz fizyczny całkowicie zniknie ?Jak wymienić ew później to złoto na gotówkę?

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  3 роки тому +5

      Obawiam się, że nie da się odpowiedzieć na to pytanie krótko i zwięźle. Po prostu należy obserwować bieg wydarzeń i przewidywać co się dzieje i co dziać się będzie. Odpowiadając na Pana pytanie: "A co jak pieniądz fizyczny całkowicie zniknie? Jak wymienić ew później to złoto na gotówkę?".... Cóż, jeśli pieniądz gotówkowy zniknie to nie wymieni Pan złota na gotówkę.
      Myślę, że najlepiej skupić się na tym co wybrzmiewa pomiędzy wierszami pytań przez Pana stawianych.... Jaka obawa Panem kieruje z uwagi na blokadę możliwości zamiany złota na gotówkę? Czy chce Pan ją mieć w swoim bezpośrednim dostępie? A jeśli tak to dlaczego? Czy obawia się Pan, że środki, które wejdą na konto będą mogły zostać zarekwirowane? Czy chce Pan ukryć pieniądza z pola widzenia instytucji rządowych? To wszystko są pytania, na które w pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedź, aby móc planować dalej.
      To, że gotówka zniknie z obiegu jest pewne na 100%. Pytania brzmią: co to dla nas znaczy? Co to znaczy dla naszej gotówki? Co to znaczy dla naszego złota? Itd. Sprawa nie jest prosta, trzeba ją rozkładać na czynniki pierwsze.

  • @marlon-super_mario
    @marlon-super_mario 3 роки тому +5

    Panie Łukaszu.Przypominam się jako A.Grabowski.Co z odcinkiem z platyną ? Pozdrawiam.

  • @inwestoramator
    @inwestoramator 3 роки тому +4

    Uwielbiam słuchać i zawsze czekam na kolejny odcinek! Od jakiej ilości złomu srebra, wymieniacie je na sztabki odlewane? Pozdrawiam gorąco i czekam na kolejny odcinek!

  • @rekinsrebra
    @rekinsrebra 2 роки тому

    Witam serdecznie, jak zawsze super odcinek ŁAPKA W GÓRĘ pozdrawiam serdecznie Rekin Srebra 👍😁🦈

  • @tomaszpanasiuk5346
    @tomaszpanasiuk5346 3 роки тому +6

    Witam Panowie, pytanie poruszane zapewne dosyć często, są różne zdania, czy milk spoty mają w bulionowkach wpływ na cenę?

    • @tomaszpanasiuk5346
      @tomaszpanasiuk5346 3 роки тому +1

      @Dostawca Pizzy Dlatego chciałbym o odpowiedź jak jest u Panów Chojnacki&Kwiecień? Jeżeli jest tak jak piszesz to jest bez sensu kupowanie bulionu po 2 - 3 latach to złom do przetopu?

  • @gabrielabooz6258
    @gabrielabooz6258 3 роки тому +6

    Rzetelne źródło wiedzy. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek oraz proszę o informację czy Państwa zdaniem warto kupić obecnie srebro ponieważ cena złota jest juz bardzo wysoka?

    • @deflandre8286
      @deflandre8286 3 роки тому +6

      "bardzo wysoka" to pojęcie względne patrząc na to co robią banki centralne.

    • @gabrielabooz6258
      @gabrielabooz6258 3 роки тому +4

      @@deflandre8286 cena osiągnęła historyczne szczyty. Niestety nie wszystkich stać żeby kupić jedna uncję złota. Za to kilka uncji srebra już tak.

    • @socjalistycznynawoz5759
      @socjalistycznynawoz5759 3 роки тому +4

      Bardzo trafne spostrzeżenie.

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  3 роки тому +2

      Tak jak pisze @Deflandre, "wysoka" to pojęcie względne. W 1960 r. 35$ za uncję było jak dla nas dzisiaj 5000$ za uncję. Kiedy na złoto i srebro patrzy się jak na metale, które są m.in. funkcją podaży pieniądza "wysoka" i "niska" cena tracą rację bytu. Polecamy oglądać wszystkie nasze odcinki, gdzie często opowiadamy o tego typu zagadnieniach. Dziękuję za komentarz i oglądanie.

  • @takzetak6031
    @takzetak6031 3 роки тому +4

    Dla Zasięgów ➡️

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  3 роки тому +3

      Tradycyjnie dziękujemy za wsparcie. Wielkie pozdro!

    • @takzetak6031
      @takzetak6031 3 роки тому +2

      @@chojnackikwiecien2835 tak trzymać. Bardzo cenna wiedza 😉

  • @mariosarin
    @mariosarin 3 роки тому +4

    To gdzie najlepiej zaopatrzyć się w srebro czy złoto ? Oprócz Mennicy , bo tam jest kosmiczna cena.

  •  3 роки тому +1

    No panowie! Dawno was nie było :)

  • @slawomirwasilowski1200
    @slawomirwasilowski1200 3 роки тому +5

    Witam
    Mam 38 lat
    Trochę pamiętam
    Cena chleba rok 92/93- 2300zl
    Cena chleba po denominacji rok 95/96 - 50gr
    Cena chleba 2020 - 3zl
    Wzrost ceny od 95roku 500% przez 25lat to wychodzi 20% rocznie czy się mylę
    Rzecz dzieje się na wsi
    Jakość tego chleba nie ta sama

  • @gunertzwolowski4840
    @gunertzwolowski4840 3 роки тому +3

    Bizmut to jest dopiero niedoszacowany metal, jest go w skorupie ziemskiej tylko 2 razy więcej niż złota, które z kolei kosztuje 2000 razy więcej od bizmutu!

  • @bordeux
    @bordeux 3 роки тому +3

    urde, i znow zloto spadnie. Za kazdym razem jak jest odcinek to spada.

  • @TopCat__
    @TopCat__ Рік тому +1

    Ciekawe czy dzisiaj Royal Mint jest dalej w rekach Rotschildow? Bo na obecnej monecie Britannia widnieje napis Nathan.

  • @socjalistycznynawoz5759
    @socjalistycznynawoz5759 3 роки тому +7

    Wołoszański się chowa... !
    Panowie powinni brać pieniądze, za tak ciekawe opowiadanie z pozoru nudnych historii.
    Fascynujące, czekam na więcej !

  • @karoland1689
    @karoland1689 3 роки тому +4

    Srebro nie doszacowane to dopiero było na pczatku 2020r

  • @gawon9610
    @gawon9610 3 роки тому +1

    Srebro wysko poszło

  • @mumineek8360
    @mumineek8360 3 роки тому +4

    Rotschild zrobił w konia Anglików na giełdzie, po przegranej bitwie Napoleona z Anglikami. Wtedy przejął władzę nad pieniądzem.

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 3 роки тому

      @@JewrejHanuca
      GO HOME

  • @remigiuszkucharski4910
    @remigiuszkucharski4910 2 роки тому

    Komentarz taktyczny dla zasięgów ! :)

  • @cypis7777
    @cypis7777 3 роки тому +5

    Dlaczego nikt o tym nie mówi.. hmm

    • @cypis7777
      @cypis7777 3 роки тому

      @@JewrejHanuca co to znaczy gaz? Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale jestem dziwny, że "niby" wielce znawcy tego metalu (srebra) milczą na temat tych zdarzeń historycznych. Dopiero dzisiaj otrzymałem tę dawkę wiedzy. Komentarzem chciałem za to podziękować ;)

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 3 роки тому

      @@cypis7777
      To albo troll, albo koszerny, sam nie wiem co gorsze? ;)

    • @cypis7777
      @cypis7777 3 роки тому

      @@ansuz3653 oo patrz.. to chyba to gorsze, bo usunął komentarz :D

    • @moniidzia
      @moniidzia 3 роки тому

      @@cypis7777 Nic nie usunąłem. Po prostu youtube shadow bannuje. Nawet pod moim filmikiem na Kanale Jewrej Hanuca youtube sam usunął komentarze. A miałem ich całe trzy!

    • @cypis7777
      @cypis7777 3 роки тому

      @@moniidzia to pisz jak człowiek, mnie nikt nigdy nie usunął

  • @mayrekinek5241
    @mayrekinek5241 3 роки тому +4

    Odcinki o srebrze , złocie bardzo mnie ciekawią . Pisałem dużo wcześniej i nadal twierdze i pisze porażenie enty że srebro pokazuje siłę do złota gdyż srebro w tym tygodniu przez cały tydzień dzień w dzień mocno drożeje. Czyżby koniec kilkumiesięcznej korekty na metalach i jedziemy mocno w góre ? Czy teraz czy nastąpi to po nowym roku tu nie robi różnicy Ważne że pojedziemy w góre. Trzeba mieć stalowe nerwy ze sprzedażą srebra gdyż będą wzrosty i mocne korekty w tył czyli spadku znowu w góre. Jestem zdania żeby sprzedawać powolutku a nie na raz wszystko . Trzeba być bardzo cierpliwym. Za rok , dwa srebro będzie już w przedziałach 50 - 100 $ za uncje. Być może o wiele wyżej. O srebro jestem mega spokojny.
    Pozdrawiam

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  3 роки тому +1

      Dziękujemy za komentarz, oglądanie i podzielenie sie opinią. Co będzie czas pokaże. W krótkim terminie spekulanci wiedzą najlepiej, w długim terminie przyszłość powinien "odgadnąć" każdy kto ma zdrowy rozsądek i świadomość, że drukarki pracują.

  • @MoneciarzYT
    @MoneciarzYT 3 роки тому +7

    Za mało macie Panowie subskrypcji. Zdecydowanie za mało!

    • @swojchlop85
      @swojchlop85 3 роки тому +3

      To tylko znaczy że gorączka złota i srebra na rynki dopiero przed nami. Gdy będą mieli po 100tys subskrybcji to będzie czas aby metale sprzedawać .

    • @chojnackikwiecien2835
      @chojnackikwiecien2835  3 роки тому +4

      Cóż możemy rzec.... być może ta wiedza nie jest dla wszystkich. Dzięki za oglądanie i wspieranie. Pozdr!

  • @konradb2010
    @konradb2010 3 роки тому +5

    Polecam kupować złoto, srebro i BTC.

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 3 роки тому

      BTC nawet patykiem nie tykam, pomimo, że od 15 lat żyję TYLKO ze spekulacji. ;)
      (Zapewne dlatego, że świat komputerów oraz internet znam osobiście od narodzin ZX Spectrum, poprzez Atari, Amigi do Macków, PC i UNIXów. Znam to i wiem czym jest, jakiem ma silne strony i słabości.) ;)

    • @konradb2010
      @konradb2010 3 роки тому

      @@ansuz3653 wszystko ma silne strony i słabości. Liczy się risk to reward ratio, a pod tym względem ciężko przebić BTC.

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 3 роки тому

      @@konradb2010
      Optymalizacja ryzyka to fundament domu, którego nie zabiera komornik za długi, spowodowane niepotrzebnie wielkim ryzykiem a po za tym zdrowie ma też wartość i często nie da się go potem odkupić za zarobione pieniądze. Nie ukrywam, nie jestem koszerny, więc moralność ma dla mnie również znaczenie a jak powszechnie wiadomo BTC to pralnia...
      ...pralnia brudnych pieniędzy. ;)

    • @konradb2010
      @konradb2010 3 роки тому

      @@ansuz3653 największa pralnia brudnych pieniędzy jest gotówka emitowana przez banki centralne, stąd też nazwa 'pralnia pieniędzy'. Argument mega nietrafiony.

    • @1979croatia
      @1979croatia 3 роки тому +1

      @@ansuz3653 powiedz to tym milionerom ktorzy wygrali zycie dzieki btc.

  • @quaketomss
    @quaketomss 3 роки тому +3

    Pasjonujące przedstawienie historii. Czekam na kolejny odcinek. Pozdrawiam

  • @ansuz3653
    @ansuz3653 3 роки тому +4

    Robicie ciekawe filmy, które chętnie oglądam i naprawdę mnie dziwi, że nie rozumiecie dlaczego złoto jest "przewartościowane" w stosunku do srebra? Powody są banalnie oczywiste, oto kilka z brzegu:
    - Złoto lepiej niż srebro kondensuje kapitał i dlatego chętniej jest gromadzone, gdyż sejfy nie musza mieć wielkości domów a skarbce państwowe nie musza zajmować całych dzielnic. ;)
    - Złoto jest wieczne a srebro ulega chemicznej degradacji. Nie każdy lubi patynę na srebrze, lub mleczne wykwity.
    - W całej historii ludzkości złoto było synonimem bogactwa.
    - Większość srebra pozyskuje się obecnie "przy okazji" wydobywania innych surowców, jest "odpadem". ;)
    - Rzadko który "zwykły" człowiek wie ile "waży" 50kg srebra (to nie jest żaden majątek). Ludzie to wiedzą z fizyki z placu budowy, czy z pola ziemniaków, ale nie uświadamiają sobie, że te 50kg trzeba dźwigać (to jak 2 duże akumulatory!!) Mając w skarpecie 100 monet srebrnych drobni ciułacze nie rozumieją skali problemu... ;P
    Już tylko te 5 powodów wystarczą, aby ludzie chętniej gromadzili złoto niż srebro i chętniej wydawali na ten metal pieniące niż na srebro a jak dobrze wiecie nie tylko podaż, ale też popyt kształtuje cenę. Oczywiście ja również uważam, ze srebro jest niedowartościowane w stosunku do złota, ale nie oczekuję, że cena tego metalu będzie odzwierciedlała stosunek zasobów złoto/srebro.
    Ja bardzo chętnie kupuję srebro na tony...
    ...ale tylko na kontraktach terminowych. ;)
    (bardzo lubię srebrne, historyczne numizmaty i takie srebro naprawdę mnie KRĘCI!)

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 3 роки тому

      Dodam do powyższego komentarza jeszcze jeden fakt, aby uświadomić Wam, że nie tylko podaż, ale i popyt kształtuje cenę surowców. Światowe, roczne wydobycie platyny to TYLKO nie całe 200T, podczas gdy złota wydobywa się około 3500T. Czyli złota wydobywa się 17,5 RAZY więcej niż platyny, ale cena platyny jest około 2 razy niższa niż złota, chociaż w światowym przemyśle występuje wciąż niedostatek tego surowca.
      Czy tutaj tez wymyślimy jakąś teorie spiskową? ;)))

    • @hiddenstorypl6688
      @hiddenstorypl6688 3 роки тому +1

      Wymądrzyłeś się, ale nie rozumiesz że te wszystkie głupie przykłady z wagą 50kg srebra mają zasotosowanie tylko do sytuacji obecnej:) Gdyby uncja srebra była znacznie droższa, np 10 razy, to np. równowartość w srebrze 100 00 zł nie ważyłoby około 24 kg tylko 2.5 kg np.:)

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 3 роки тому

      ​@@hiddenstorypl6688
      Kolego, bez urazy, ale indukcja logiczna nie jest Twoja mocną stroną. ;)
      Równie dobrze mógłbyś napisać, że jak miedź zdrożeje 100 razy to zastąpi złoto.
      Nie rozumiesz czym jest przyczyna a czym skutek. ;))))

  • @karolfrania2037
    @karolfrania2037 3 роки тому +3

    Pozdrawiam 👍