Super materiał, jak każdy na tym kanale. Proponuję potestować jak macie taką zajawkę. Ja mam, na sezon, pozakładane różne kąty w różnych nartach. Majesty 110, Atomic Backland 95 - 89/1,5,,head e rally 170 - 88/1, head e rally 177 - 88/0,75, Kastle MX 83 175 - 88/0,75. Biorę na stok i jak coś nie halo to wieczorkiem można się pobawić, dla zabicia czasu. Tak naprawdę to takie niuanse jak +/- 0,25 st. będą dla 95% narciarzy niezauważalne albo mało istotne, zwłaszcza zakładane w warunkach domowych. Powodzenia.
W sprawie pytań o tępienie dziobów i piętek nart - przypinamy komentarz z linkiem do wyjaśnienia Tomasza w tej kwestii: www.ntn.pl/dzioby-i-pietki-nart-tepic-czy-nie-tepic/
Panie Tomaszu . Czy można prosić o odcinek o wkładkach do butów? Jakie kupić jak dobierać itp.. uważam że to dobry moment na taki filmik. Pozdrawiam serdecznie .
Dobry pomysł. Niestety filmy kręcimy latem, kiedy jestem w Polsce. Spróbujemy zrobić materiał w Święta, jak Michał z rodziną przyjadą w odwiedziny. Nie mogę obiecać na 100%. Jeśli nie, to nagramy dopiero latem...
Materiał jak zwykle na wysokim poziomie. Dobrze by było usłyszeć jeszcze parę uwag o ostrzeniu ręcznym nart. A może cały odcinek o samodzielnym ostrzeniu i smarowaniu nart.?
Generalnie informacja jest rzetelna ale zachęta do eksperymentów, może być kosztowna, dla tego który z niej skorzysta. Każda bardziej wyraźna zmiana geometrii krawędzi spowoduje ponadnormatywny ubytek podczas tuningu. Dla ludzi o ograniczonym budżecie najlepszym sposobem jest ustalić geometrię i się jej trzymać. 1/87 jest super. Wówczas efektywny kąt krawędzi to 88 stopni - jest fajnie.
Takiemu to dobrze, wstadzi sobie deski na Winterstaigera i może się bawić jakie kombinacje na danej narcie, w danych warunkach będą optymalne. Damn ...
Eksperymentowac też możemy mając kątowniki, prawidla i kilka pilnikow stalowych i diamentów. Noo i jeszcze moze imadlo ;) Problemem jest jedynie zmniejszenie kąta podciecia (base bevel) np. z 1.0 na 0.5 - w ta strone trzeba wykonać planowanie narty. Zwiekszenie kata podciecia, czy zmiana kąta bocznego (w dowolną stronę) robi się bez problemu bez maszyn w zaciszu domowej piwnicy lub warsztatu i bynajmniej nie jest to chalupnicza (czytaj gorsza) metoda (patrz zawodnicy lub cena takiej uslugi w katalogach serwisów). Do tego ZNACZNIE bardziej oszczedza ona krawedzie
No właśnie, precyzyjny i zaprzyjaźniony serwis.... i tu jest pies pogrzebany. Polska rzeczywistość wygląda tak, że w 98% przypadków i tak zrobią krawędź boczną na 89 stopni, a kąt podniesienia na tzw. HGW, bo pewnie sami nie wiedzą na ile mają maszyny ustawione. Ewentualnie usłyszymy głupi komentarz typu "inne kąty to na zawody się robi". Albo przytakną pokiwają głową na odczepnego a i tak zrobią swoje.
Witam serdecznie jakie kąty ostrzeżenia krawędzi nart typu:Race Elan Ace Gsx World Cup x plate 193cm długości, a potrzebuje do szybkiej jazdy po prostej w pozycji tak jak skoczkowie od belki startowej do progu...
Ja poproszę o poradę. Dwa lata temu miałem mały wypadek na stoku, a właściwie zsiadając z kanapy. Spóźniony narciarz najechał mi na tył narty, które w efekcie zaczęły się rozjeżdżać, upadłem i kolanko strzeliło. Pęknięta łąkotka i uszkodzone ACL. Przez 5 lat jeździłem na Racetigerach SL które ostrzone były na 88° i 0,5° podwieszenia. Obecnie mam Head Supershape i.Rally 163cm 134/75/113 r12,6 nowe na których zjechałem tylko 3x przed wypadkiem, krawędź fabryczna. Po dwóch latach przerwy, z dużą ostrożnością chcę wrócić do nartowania, ale jednak jakiś strach jest. Chciałbym przygotować narty tak, aby właśnie nie były agresywne i łatwo "w razie czego" puszczały krawędź. Czy kąt 88° i 1° podwieszenia będzie dobrym wyborem do tych nart i moich oczekiwań? czy może jednak inne kąty Pan proponuje?... i mimo iż wiem jakie ma Pan zdanie na ten temat, to mimo wszystko zapytam: czy przytępić dzioby i piętki ale gumą szlifierską? Jeśli chodzi o moje umiejętności, to raczej się nie przeceniam i z racji tego że jestem samoukiem, to oceniam się jako przeciętny narciarz. Nie jeżdżę czysto na krawędziach, wybieram raczej łagodniejsze niebieskie stoki, wolę wolniej ale starać się bardziej technicznie niż walczyć, ale czerwone też nie są mi straszne. Z góry dziękuję za odpowiedź
@@tomekkurdziel9098 Dziękuję za odpowiedź. Przez ten czas troszkę popatrzyłem na inne narty i jestem skłonny zakupić Fischer rc one 78 GT o długości 171 przy moich 176 cm i 86 kg wagi. Czy tak jak Pan sugerował w odpowiedzi, te deski na powrót po kontuzji będą okej?
Wydaje mi się że Boldy miały mniejszy kąt. Jak ostrzyłem ręcznie prawidłem Dakine na 88°, to pilnik nie zbierał za pierwszym razem z całej ścianki tylko z dołu. Ale jest jeszcze kwestia precyzji prawidła😉
Jest jeszcze taki niuans, że prawidłem podwieszamy krawędź od strony zoli, a krawędź boczną ostrzymy kątownikiem. Jeśli ostrzyłeś na 88 to masz na myśli krawędź boczną, czyli kątownik :) pozdrawiam
Ja bardzo lubię 87-87,5 i 1, i potem wykończyć kamieniem tylko że wymaga częstego przeostrzenia. Narty są skrętne i dobrze trzymają krawędzi. Najgorsze że nie łatwo dostać dobrą ostrzałkę ręczną.
A ja mam pytanie z innej beczki.. wszedłem w posiadania nart biegowych .. starych nart biegowych z lat 90 lecz nowych nie miały nigdy zamontowanych wiązań.. czy do takich nart można zamontować wiązania z obecnych dostępnych...?
Narty Atomic Vantage 75 c, jakie kąty będą odpowiednie dla początkującego? Fabrycznie jest 87 stopni bok, 1 stopień spód. Zauważyłem, że czasami ciężko inicjować skręt, szczególnie na zmrożonym śniegu. Czy zmiana na 89 stopni bok, 1 stopień spód powinna coś zmienić w tej kwestii? :)
Kupiłem kiedyś narty używane potestowe ze sklepu z własnym serwisem i krawędź jest podniesiona na 2 stopnie. Wydaje mi się, że to sporo dużo dużo. Narty to K2 AMP RAZOR All Terrain Rocker 120-78-105 R15m 170cm. Mój poziom jazdy tak szczerze średniozawansowany, zahaczam o czarne trasy ale tak jak ostatnio Pan wspominał początek ześlizgiem a później krawędzie.
A gdzie można się dowiedzieć jakie są fabryczne ustawienia nart? To nigdzie na narcie nie jest napisane, w Internecie nie ma. Kątomierzem cyfrowym też ciężko zmierzyć tak wąską krawędź.
@@mszyplinski Dziękuję. Co ekspert to ekspert. Brakuje mi tylko Fischer'a, też nie mogę znaleść. Postanowiłem wyposaźyć się w sprzęt i samemu ostrzyć narty(przygotowuję zamówienie) Jakoś nie ufam Zakopiańskim serwisom. Chciałbym niemniej jednak wiedzieć jakie są fabryczne wartości.
Bardzo dziękuję za świetny i, co najważniejsze, łatwy do zrozumienia materiał. Jeżeli dotąd jeździłem na starych Fischerach WC RC4SC na kątach 88 stopni na 0,5 stopnia a obecnie dla nowszej wersji tych nart dystrybutor zaleca 87 na 0,8 stopnia, to jakich generalnie wrażeń mogę się spodziewać? Czy dużo się zmieni? A może warto pozostać przy takim ustawieniu, jak miały "stare" narty, skoro się sprawdzało?
Panie Tomaszu, ale jak się bardziej zetnie krawędzie, to już się nie wróci do tego co było. Więc chyba trzeba dobrze wiedzieć, co się robi i czy efekt będzie nam pasować.
Można się bawić w każdą stronę, po prostu przy zmianie kąta zbiera się więcej materiału, więc krawędź szybciej się zużywa. Nie słyszałem żeby komukolwiek krawędzi zabrakło w jeszcze dobrych nartach. Zwykle narty zużywają się szybciej niż krawędź "topnieje". Czy może ktoś ma inne doświadczenia?
Zgodzę się, ale nie da się bez planowania narty zmniejszyc kąta podciecia np. z 1.0 na 0.5 - to wynika z geometrii. Wszystkie inne ruchy sa mozliwe nawet w domu
Jestem słabym narciazem, głównie jeżdżę Off Piste na szerszych 100 nartach. Ciekawe jak by mi Pan naostrzył. Niestety w zimę nie będę w CH. Może znajdę odpowiednik Pana Tomasza we Francji?aha mam 46 lat i ważę 77 kg.
Nie jest pan słabym narciarzem, skoro jeździ pan głównie offpiste i na deskach 100 mm pod butem. Takie narty naostrzyłbym na przynajmniej 1,5 stopnia (do 2,0) tuningu od spodu i 88 stopni z boku. pozdrawiam
Dobre pytanie. Sprawdziłem moje, kupione i jeżdżone w zeszłym sezonie i dzioby oraz piętki są mniej ostre. Wygląda, że były tak fabrycznie przygotowane.
Kupiłem żonie w tamtym sezonie s/maxy i fabrycznie miały przytępione dzioby i piętki. Pojeździła kilka dni, naostrzyłem po swojemu (88°) i stwierdziła poprawę komfortu. Jest średnio zaawansowaną narciarką tzn. jeździ po wszystkim ale wciąż na sromym sporo ześlizgami. Stale pracuje nad techniką.
Ładnie opowiedziane, więc zastanawiam się ile to jest w mm. Przeliczyłem, jest to wielkość przy 1stopniu i szer krawedzi 2 mm wielkosc 0,035mm a przy 0,8 stopnia 0.006 mniej dla porównania włos to 0,06-0,08. Do tego przygotowanie stoku musiałoby być jak kryształowa szyba. Czym to zmierzyć suwmiarką z noniuszem dokładność 0,02. Nie bardzo wierzę że Pani była w stanie poczuć różnicę może jestem w błędzie .
Tak wiem, wszystko można wyliczyć i udowodnić na papierze, ale... Kilka lat temu na testach NTN w Kaunertal przez wybitnego serwisanta Aloisa Diethelma (z którym miałem przyjemność pracować), został przeprowadzony eksperyment: Jedna narta z pary sklepowych gigantek została po splanowaniu pozostawiona bez zmian, a na drugiej Alois założył kąt podniesienia krawędzi 0, 8 stopnia (może pan wyliczyć ile to jest w mm). Różnica była ogromna, a testerzy bardzo zdumieni. Zaznaczam, że obie pary z boku miały zrobiony ten sam kąt. Cuda panie...
@@tomekkurdziel9098 planowanie na kamieniu na przyslowiowe "zero" i wycinanie struktury nie powoduje zuzycia/stepienia/uszkodzenia elementow eksploatacyjnych maszyny? Ciezko gdziekolwiek o taka usluge, pomijajac jej sens. Czy przypadkowo przy podniesieniu na 0,5 maszyna nie naniesie struktury na krawedzi od dolu?
@@nikon255Ad1. Nie powoduje. Ad2. Dokładne splanowanie jest podstawą dobrego serwisu. Czemu taka usługa miała by być ciężko dostępna? Czemu jest bez sensu? Ja wykonuję takie usługi dość często dla lokalnych instruktorów lub zawodników z andermackiego klubu. Resztę robią sobie sami. Ad3. Dopiero ostatni "przelot" przez kamień (często drugi kamień lub podzielony na pół zakłada strukturę). Wtedy krawędzie są już podniesione o żądany kąt. Jeśli struktura nie jest zbyt głęboka (a przed takimi przestrzegam, gdyż powoduje, że narty stają się w "wołowate") to nie odbije się na krawędzi. Sportowcy i osoby bardzo dbające o sprzęt i tak zamiast struktury przez całą szerokość zakładają tylko "wstęgę" której szerokość równa jest szerokości ślizgu w najwęższym miejscu. Nie ma wtedy możliwości naniesienia struktury na krawędzie.
@@tomekkurdziel9098 Niestety mam problem znalezc serwis, ktory zrobi planowanie na kamieniu + struktura na szerokosc talii. Bez serwisu krawedzi. Zazwyczaj po taki zapytaniu slysze ironie w glosie serwisanta. Co do struktur rowniez preferuje delikatne :) Dziekuje za konkretna odpowiedz!
Chciałbym zobaczyć ile krawędzi zostaje po przepuszczeniu narty 15 razy przez maszynę, nawet taką Montane mam wrażenie że na maszynie krawędź jest po prostu zjadana
Jak będzie 50 tys. subskrybentów, to zrobimy taki test. Przy obecnych liczbach nie zarobimy nawet na paliwo, by dojechać do serwisu i nagrać taki film ;)
Robiłem tak kiedyś w prostych, jak zapałki deskach, tyle że odwrotnie: 88 z przodu i z tyłu i 87 na ok metrowym odcinku w środku. Po jakimś czasie mi się ode chciało i jechałem całą długość na 87. Różnicy nie poczułem...
Dziękuję za opinie. Franz Nemeth proponował taki wariant na szkoleniu, które Tomek tłumaczył. Chciałem zaproponować temat odcinka: Aplikacja smaru bazowego w kocach grzewczych, wady i zalety, wygrzewanie nart itp.
Super materiał, jak każdy na tym kanale. Proponuję potestować jak macie taką zajawkę. Ja mam, na sezon, pozakładane różne kąty w różnych nartach. Majesty 110, Atomic Backland 95 - 89/1,5,,head e rally 170 - 88/1, head e rally 177 - 88/0,75, Kastle MX 83 175 - 88/0,75. Biorę na stok i jak coś nie halo to wieczorkiem można się pobawić, dla zabicia czasu. Tak naprawdę to takie niuanse jak +/- 0,25 st. będą dla 95% narciarzy niezauważalne albo mało istotne, zwłaszcza zakładane w warunkach domowych. Powodzenia.
Dziękuję za przekazaną wiedzę , doświadczenie i poświęcony czas... :)
W sprawie pytań o tępienie dziobów i piętek nart - przypinamy komentarz z linkiem do wyjaśnienia Tomasza w tej kwestii: www.ntn.pl/dzioby-i-pietki-nart-tepic-czy-nie-tepic/
Panie Tomaszu . Czy można prosić o odcinek o wkładkach do butów? Jakie kupić jak dobierać itp.. uważam że to dobry moment na taki filmik. Pozdrawiam serdecznie .
Dobry pomysł. Niestety filmy kręcimy latem, kiedy jestem w Polsce. Spróbujemy zrobić materiał w Święta, jak Michał z rodziną przyjadą w odwiedziny. Nie mogę obiecać na 100%. Jeśli nie, to nagramy dopiero latem...
Materiał jak zwykle na wysokim poziomie. Dobrze by było usłyszeć jeszcze parę uwag o ostrzeniu ręcznym nart. A może cały odcinek o samodzielnym ostrzeniu i smarowaniu nart.?
Chyba już kiedyś był
Dobry poradnik.
Mam wrażenie, że krótkie, typowe slalomki 158-165cm dobrze jeżdżą przy ujęciu 1° w każdej płaszczyźnie.
Generalnie informacja jest rzetelna ale zachęta do eksperymentów, może być kosztowna, dla tego który z niej skorzysta.
Każda bardziej wyraźna zmiana geometrii krawędzi spowoduje ponadnormatywny ubytek podczas tuningu. Dla ludzi o ograniczonym budżecie najlepszym sposobem jest ustalić geometrię i się jej trzymać. 1/87 jest super. Wówczas efektywny kąt krawędzi to 88 stopni - jest fajnie.
Bardzo dobra informacja
Takiemu to dobrze, wstadzi sobie deski na Winterstaigera i może się bawić jakie kombinacje na danej narcie, w danych warunkach będą optymalne. Damn ...
Eksperymentowac też możemy mając kątowniki, prawidla i kilka pilnikow stalowych i diamentów. Noo i jeszcze moze imadlo ;) Problemem jest jedynie zmniejszenie kąta podciecia (base bevel) np. z 1.0 na 0.5 - w ta strone trzeba wykonać planowanie narty. Zwiekszenie kata podciecia, czy zmiana kąta bocznego (w dowolną stronę) robi się bez problemu bez maszyn w zaciszu domowej piwnicy lub warsztatu i bynajmniej nie jest to chalupnicza (czytaj gorsza) metoda (patrz zawodnicy lub cena takiej uslugi w katalogach serwisów). Do tego ZNACZNIE bardziej oszczedza ona krawedzie
Kurczę, jestem jak ta wspomniana pani :) - tez ostrzylem tylko z boku. Już kupuje prawidło do ostrzenia od spodu :).
Proszę tego nie robić. A przynajmniej najpierw obejrzeć film o tuningu: ua-cam.com/video/qUm_uvgg7ns/v-deo.html
Bardzo ciekawy materiał panie Tomku!👍 Dobrze wiedzieć...Pozdrawiam😀
No właśnie, precyzyjny i zaprzyjaźniony serwis.... i tu jest pies pogrzebany. Polska rzeczywistość wygląda tak, że
w 98% przypadków i tak zrobią krawędź boczną na 89 stopni, a kąt podniesienia na tzw. HGW, bo pewnie sami nie wiedzą na ile mają maszyny ustawione. Ewentualnie usłyszymy głupi komentarz typu "inne kąty to na zawody się robi". Albo przytakną pokiwają głową na odczepnego a i tak zrobią swoje.
Witam serdecznie jakie kąty ostrzeżenia krawędzi nart typu:Race Elan Ace Gsx World Cup x plate 193cm długości, a potrzebuje do szybkiej jazdy po prostej w pozycji tak jak skoczkowie od belki startowej do progu...
w punk i w czas...super materiał
Niestety wielu "serwisantów" jak im mówie o kątach to rozdziawiają gębę
To znak, że trzeba uciekać 😆
Niestety
A wydawałoby się, że to takie proste. :)
ALLMOUNTAIN - mam 88/0.5 (jak i reszta mojej rodziny), a SL mam na 87/0.5 - ale jak na nich jeżdżę to full koncentracja - nie ma mientko...
Ja poproszę o poradę. Dwa lata temu miałem mały wypadek na stoku, a właściwie zsiadając z kanapy. Spóźniony narciarz najechał mi na tył narty, które w efekcie zaczęły się rozjeżdżać, upadłem i kolanko strzeliło. Pęknięta łąkotka i uszkodzone ACL.
Przez 5 lat jeździłem na Racetigerach SL które ostrzone były na 88° i 0,5° podwieszenia. Obecnie mam Head Supershape i.Rally 163cm 134/75/113 r12,6 nowe na których zjechałem tylko 3x przed wypadkiem, krawędź fabryczna.
Po dwóch latach przerwy, z dużą ostrożnością chcę wrócić do nartowania, ale jednak jakiś strach jest. Chciałbym przygotować narty tak, aby właśnie nie były agresywne i łatwo "w razie czego" puszczały krawędź. Czy kąt 88° i 1° podwieszenia będzie dobrym wyborem do tych nart i moich oczekiwań? czy może jednak inne kąty Pan proponuje?... i mimo iż wiem jakie ma Pan zdanie na ten temat, to mimo wszystko zapytam: czy przytępić dzioby i piętki ale gumą szlifierską?
Jeśli chodzi o moje umiejętności, to raczej się nie przeceniam i z racji tego że jestem samoukiem, to oceniam się jako przeciętny narciarz. Nie jeżdżę czysto na krawędziach, wybieram raczej łagodniejsze niebieskie stoki, wolę wolniej ale starać się bardziej technicznie niż walczyć, ale czerwone też nie są mi straszne.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Po kontuzji wybrałbym deski dłuższe i mniej taliowane. O tępieniu jeszcze dziś będzie komentarz przypięty na górze.
@@tomekkurdziel9098 Dziękuję za odpowiedź.
Przez ten czas troszkę popatrzyłem na inne narty i jestem skłonny zakupić Fischer rc one 78 GT o długości 171 przy moich 176 cm i 86 kg wagi. Czy tak jak Pan sugerował w odpowiedzi, te deski na powrót po kontuzji będą okej?
👍
Wydaje mi się że Boldy miały mniejszy kąt. Jak ostrzyłem ręcznie prawidłem Dakine na 88°, to pilnik nie zbierał za pierwszym razem z całej ścianki tylko z dołu. Ale jest jeszcze kwestia precyzji prawidła😉
Jest jeszcze taki niuans, że prawidłem podwieszamy krawędź od strony zoli, a krawędź boczną ostrzymy kątownikiem. Jeśli ostrzyłeś na 88 to masz na myśli krawędź boczną, czyli kątownik :) pozdrawiam
@@Anthony.W. tak jest👍🏻
Ja bardzo lubię 87-87,5 i 1, i potem wykończyć kamieniem tylko że wymaga częstego przeostrzenia. Narty są skrętne i dobrze trzymają krawędzi. Najgorsze że nie łatwo dostać dobrą ostrzałkę ręczną.
Z moich pomiarów wynika ze Fischery RC4 CT mają kąty 1.5 i 86 stopni. Czy to możliwe? Nie mogę nigdzie znaleść fabrycznych wartości.
Na nartami skiturowymi?
@tomasz kurdziel czy nie wiedząc jakie ma się kąty (narty nie są świeżo po serwisie) da się zmierzyć jakie kąty były założone wcześniej?
Malujesz krawędzie markerem i je ostrzysz , zaczynając od 90stopni. Jak ślad po markerze pozostaje to znaczy że kat jest mniejszy.... I tak do skutku
A ja mam pytanie z innej beczki.. wszedłem w posiadania nart biegowych .. starych nart biegowych z lat 90 lecz nowych nie miały nigdy zamontowanych wiązań.. czy do takich nart można zamontować wiązania z obecnych dostępnych...?
Jak przygotować nowa kupiona nartę w sklepie czy powinno iść z nią do serwisu czy jeździć jeden dzień i dopiero potem iść?
Pojeździć na początku, zdecydowanie, bo mamy punkt referencji od którego można zacząć dopasowanie do swoich potrzeb
kurcze trzeba mieć doktorat z nart
Narty Atomic Vantage 75 c, jakie kąty będą odpowiednie dla początkującego? Fabrycznie jest 87 stopni bok, 1 stopień spód. Zauważyłem, że czasami ciężko inicjować skręt, szczególnie na zmrożonym śniegu. Czy zmiana na 89 stopni bok, 1 stopień spód powinna coś zmienić w tej kwestii? :)
Na inicjację wpływ ma podniesie, czyli kąt od ślizgu
Kupiłem kiedyś narty używane potestowe ze sklepu z własnym serwisem i krawędź jest podniesiona na 2 stopnie. Wydaje mi się, że to sporo dużo dużo.
Narty to K2 AMP RAZOR All Terrain Rocker 120-78-105 R15m 170cm. Mój poziom jazdy tak szczerze średniozawansowany, zahaczam o czarne trasy ale tak jak ostatnio Pan wspominał początek ześlizgiem a później krawędzie.
A gdzie można się dowiedzieć jakie są fabryczne ustawienia nart? To nigdzie na narcie nie jest napisane, w Internecie nie ma. Kątomierzem cyfrowym też ciężko zmierzyć tak wąską krawędź.
Eee tam nie ma. Trzeba tylko dobrze poszukać: www.evo.com/guides/ski-edge-bevel
@@mszyplinski Dziękuję. Co ekspert to ekspert. Brakuje mi tylko Fischer'a, też nie mogę znaleść. Postanowiłem wyposaźyć się w sprzęt i samemu ostrzyć narty(przygotowuję zamówienie) Jakoś nie ufam Zakopiańskim serwisom. Chciałbym niemniej jednak wiedzieć jakie są fabryczne wartości.
Bardzo dziękuję za świetny i, co najważniejsze, łatwy do zrozumienia materiał. Jeżeli dotąd jeździłem na starych Fischerach WC RC4SC na kątach 88 stopni na 0,5 stopnia a obecnie dla nowszej wersji tych nart dystrybutor zaleca 87 na 0,8 stopnia, to jakich generalnie wrażeń mogę się spodziewać? Czy dużo się zmieni? A może warto pozostać przy takim ustawieniu, jak miały "stare" narty, skoro się sprawdzało?
Panie Tomaszu, ale jak się bardziej zetnie krawędzie, to już się nie wróci do tego co było. Więc chyba trzeba dobrze wiedzieć, co się robi i czy efekt będzie nam pasować.
Można się bawić w każdą stronę, po prostu przy zmianie kąta zbiera się więcej materiału, więc krawędź szybciej się zużywa. Nie słyszałem żeby komukolwiek krawędzi zabrakło w jeszcze dobrych nartach. Zwykle narty zużywają się szybciej niż krawędź "topnieje". Czy może ktoś ma inne doświadczenia?
@@WarensInstal Dziękuję!
Zgodzę się, ale nie da się bez planowania narty zmniejszyc kąta podciecia np. z 1.0 na 0.5 - to wynika z geometrii. Wszystkie inne ruchy sa mozliwe nawet w domu
Panie Tomku czy nowe narty trzeba naostrzyć i nasmarować czy są one przygotowane do jazdy?
Teoretycznie tak, ale ja swoje czyszczę, ostrzę i smaruję (wielokrotnie za pomocą lampy na podczerwień)
Tak czuję, że po Pana wykładzie większość zrobi sobie tuning dla wyczynowców, no bo na You Tube wszyscy super jeżdżą🤣
Jestem słabym narciazem, głównie jeżdżę Off Piste na szerszych 100 nartach. Ciekawe jak by mi Pan naostrzył. Niestety w zimę nie będę w CH. Może znajdę odpowiednik Pana Tomasza we Francji?aha mam 46 lat i ważę 77 kg.
Nie jest pan słabym narciarzem, skoro jeździ pan głównie offpiste i na deskach 100 mm pod butem. Takie narty naostrzyłbym na przynajmniej 1,5 stopnia (do 2,0) tuningu od spodu i 88 stopni z boku.
pozdrawiam
Panie Tomku a czy moze Pan powiedziec co robi Pan z krawedziami po ostrzeniu ? Przeciez wtedy sa ostre jak brzytwa !!!
no właśnie mniej więcej o to chodzi...
Super, ale co z dziobami i piętkami tępimy czy nie?
Nigdy, przecież przodem narta skręca i musi łapać śnieg.
Dobre pytanie. Sprawdziłem moje, kupione i jeżdżone w zeszłym sezonie i dzioby oraz piętki są mniej ostre. Wygląda, że były tak fabrycznie przygotowane.
Kupiłem żonie w tamtym sezonie s/maxy i fabrycznie miały przytępione dzioby i piętki. Pojeździła kilka dni, naostrzyłem po swojemu (88°) i stwierdziła poprawę komfortu. Jest średnio zaawansowaną narciarką tzn. jeździ po wszystkim ale wciąż na sromym sporo ześlizgami. Stale pracuje nad techniką.
Błagam, przecież ten temat był już poruszany 100 razy! Jeszcze dziś napiszę komentarz i przypnę na górze.
Ładnie opowiedziane, więc zastanawiam się ile to jest w mm. Przeliczyłem, jest to wielkość przy 1stopniu i szer krawedzi 2 mm wielkosc 0,035mm a przy 0,8 stopnia 0.006 mniej dla porównania włos to 0,06-0,08. Do tego przygotowanie stoku musiałoby być jak kryształowa szyba. Czym to zmierzyć suwmiarką z noniuszem dokładność 0,02. Nie bardzo wierzę że Pani była w stanie poczuć różnicę może jestem w błędzie .
Tak wiem, wszystko można wyliczyć i udowodnić na papierze, ale... Kilka lat temu na testach NTN w Kaunertal przez wybitnego serwisanta Aloisa Diethelma (z którym miałem przyjemność pracować), został przeprowadzony eksperyment: Jedna narta z pary sklepowych gigantek została po splanowaniu pozostawiona bez zmian, a na drugiej Alois założył kąt podniesienia krawędzi 0, 8 stopnia (może pan wyliczyć ile to jest w mm). Różnica była ogromna, a testerzy bardzo zdumieni. Zaznaczam, że obie pary z boku miały zrobiony ten sam kąt. Cuda panie...
@@tomekkurdziel9098 planowanie na kamieniu na przyslowiowe "zero" i wycinanie struktury nie powoduje zuzycia/stepienia/uszkodzenia elementow eksploatacyjnych maszyny? Ciezko gdziekolwiek o taka usluge, pomijajac jej sens. Czy przypadkowo przy podniesieniu na 0,5 maszyna nie naniesie struktury na krawedzi od dolu?
@@nikon255Ad1. Nie powoduje. Ad2. Dokładne splanowanie jest podstawą dobrego serwisu. Czemu taka usługa miała by być ciężko dostępna? Czemu jest bez sensu? Ja wykonuję takie usługi dość często dla lokalnych instruktorów lub zawodników z andermackiego klubu. Resztę robią sobie sami. Ad3. Dopiero ostatni "przelot" przez kamień (często drugi kamień lub podzielony na pół zakłada strukturę). Wtedy krawędzie są już podniesione o żądany kąt. Jeśli struktura nie jest zbyt głęboka (a przed takimi przestrzegam, gdyż powoduje, że narty stają się w "wołowate") to nie odbije się na krawędzi. Sportowcy i osoby bardzo dbające o sprzęt i tak zamiast struktury przez całą szerokość zakładają tylko "wstęgę" której szerokość równa jest szerokości ślizgu w najwęższym miejscu. Nie ma wtedy możliwości naniesienia struktury na krawędzie.
@@tomekkurdziel9098 Niestety mam problem znalezc serwis, ktory zrobi planowanie na kamieniu + struktura na szerokosc talii. Bez serwisu krawedzi. Zazwyczaj po taki zapytaniu slysze ironie w glosie serwisanta. Co do struktur rowniez preferuje delikatne :) Dziekuje za konkretna odpowiedz!
@@tomekkurdziel9098 jeszcze jedno pytanko :) Jakiej maszyny Pan do tego uzywa?
Chciałbym zobaczyć ile krawędzi zostaje po przepuszczeniu narty 15 razy przez maszynę, nawet taką Montane mam wrażenie że na maszynie krawędź jest po prostu zjadana
Jak będzie 50 tys. subskrybentów, to zrobimy taki test. Przy obecnych liczbach nie zarobimy nawet na paliwo, by dojechać do serwisu i nagrać taki film ;)
Co powiesz o wprowadzaniu różnych kątów od boku? np. dzioby i piętki 87 a w środku 88?
Na pytanie co mogłoby dać tego typu ostrzenie, Jacek Nikliński odpowiedział nam kiedyś: „jedynie chaos”.
Robiłem tak kiedyś w prostych, jak zapałki deskach, tyle że odwrotnie: 88 z przodu i z tyłu i 87 na ok metrowym odcinku w środku. Po jakimś czasie mi się ode chciało i jechałem całą długość na 87. Różnicy nie poczułem...
Dziękuję za opinie. Franz Nemeth proponował taki wariant na szkoleniu, które Tomek tłumaczył.
Chciałem zaproponować temat odcinka: Aplikacja smaru bazowego w kocach grzewczych, wady i zalety, wygrzewanie nart itp.
Witam. Jaki kąt do Telemarku ?
Witam, jak Pan zapatruje się na katy do allmoutain i tytan head 87 / 1,5 ( brak maszyny na połówki 87,5,) JacL serdecznie pozdrawiam, kapitalny kanał
Bardzo dobrze!
@@tomekkurdziel9098
Panie Tomku. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Za tydzień w Sölden 🤜🤛
Witam. Czy przy ostrzeniu i ustalaniu kątów w deskach snowboardowych sytuacja jest analogiczna czy są jakieś specjalne zalecenia?