"A tanszék-vezető úgy magyaráz, hogy feltételezi magukról hogy okosak, én pedig úgy hogy feltételezem, hogy tök hülyék..." Az elso ilyen mondatnal iratkoznek ki az egyetemrol. Aldom az eszemet,hogy nem jelentkeztem ebbe a pocegodorbe, hanem inkabb kulfoldre mentem :)
@@LPCH-hy1fk Miért, mert megsértették az önérzetedet, a tényekkel ? Egy műszaki képzésen, középiskola után bemész az első matek-fizika előadásra és lesel, hogy milyen hülye vagy valójában, ez az igazság. Amikor végzel egy BSC-n vagy MSC-n akkor is hülye leszel ezekhez a professzorokhoz, hidd el, csak már nem annyira mint mikor elkezdted az egyetemet. Alkothatsz te bármilyen jó terméket, berendezést mérnökként akkor is csak a tudásuk töredéke lesz a fejedben. Nem megsértődni kell, ha aztmondják egy egyetemen, hogy hülye vagy valószínűleg részben igazuk van, hanem a megfelelő helyre pozícionálni magad a tudásszinted alapján és arra törekedni, hogy teljesítsd amiért ott vagy.
Volt egy zseniális analízis tanárom, aki elképesztő módon tudta megértetni a leghülyébb tanulóval is a matematikai fogalmakat, amíg erre a legtöbb tanár nem volt képes. Egyszer megkérdezte az órán az egyik tanuló, hogy miért értjük meg nála ezeket a matematikai fogalmakat, és például a tanszék-vezetőnél miért nem? A válasza egyszerű volt: "A tanszék-vezető úgy magyaráz, hogy feltételezi magukról hogy okosak, én pedig úgy hogy feltételezem, hogy tök hülyék..." és működött. :)
Hasonlót én is hallottam egyetemistaként :) Egy vegyipari tárgyam tanárának szövegére emlékszem ma is, pedig 2001 tavaszán hallottam: "Nem elég tudományos a jegyzetem, mondták. Erre én azt mondtam, másodéves hallgatóknak másodéves hallgatók szintjén kell elmagyarázni a dolgokat."
Isten nyugosztalja a Professzor urat. Semmi közöm nem volt soha az ilyen magas szintű fizikához, de az, hogy professzor előadásairól készült videókat számtalanszor meghallgattam IS közrejátszott az elhatározásomban, hogy szeretnék elmélyedni a műszaki tudományokban egyetemi szinten. Ez csak az én esetem, de szerintem ez is bizonyítja hogy mekkora inspiráló elme volt, és biztos volt így más is az évek során. A teológiával kapcsolatos értekezései is fantasztikusak voltak. Szép életmű.
Végignéztem 2x-es sebességen a videót, milyen jól időzítetten fejezte be a beszédét, érdekes volt nézni így gyorsan a száradási folyamatot :) De egyébként külön élvezet 0.5-ös sebességen is nézni, pontosabban hallgatni inkább.
próbáltam megértetni random emberekkel a Face-en, meg életben is, hogy miért kalap szar a magyar felsőoktatás. Talán kicsit túlzó, de akkor úgy mondanám, közel sem tartozik az elitbe. De csak mantrázták, hogy dehlgynem, milyen jó egyetemeink vannak stb. Mondtam, hogy bár a nemzetközi rangsorok nem feltétlenül mutatják a valódi egyetemi értéket, mégiscsak egyfajta fokmérő. Ezek alapján a világ 25000 felsőoktatási intézménye közül az első 1000-ben kb 3 magyar van, ami azért nem azt jelenti, hogy nagyon jó egyetemeink vannak. Persze kiálltak a véleményük mellett. Meg kellett volna mutatni nekik ezt a videót, egy szakavatottabb ember magyarázza el, hogy miért szar az egész, tán így hitelesebb. :)
nagyon egyszerű nyelvre lefordítva: c++-al programoznak be dolgokat. Péládul: robotokat, hogyan mozognak, MIKÉNT mozogjon, MERRE mozognak és még sorolhatnám.
10-15 évig voltak nyomasztó álmaim a diplomám után .. vizsgára készültem a BME-n. Hahotazva nézem 20 évvel később ezt a videót annyi jó emlék jön elő… pedig tényleg Pont ilyen volt és pont annyit értettem belole én is mint egy átlag bölcsész.. vagy bolti eladó vagy akárki :) És mégis jó volt oda járni egyetemre …
Bizony az egyetemi évek tudnak PTSD-t okozni. A mostani jó emkékek csak agyi illúziók. Régen, most, és a jövőben is szopás egyetemistának lenni. A végzetteket illendőbb lenne survivors-nak (túlélőknek) hívni.
haha, ilyen álmaim nekem is vannak matekkal, analízissel kapcsolatban, hogy semmit nem értek, meg nem tanultam. Full stresszesen ébredek, és rájövök, hogy már dolgozok, és megnyugszom. :D Én 2016-ban diplomáztam. Akkor még 3-8 évig számíthatok ilyen álmokra? :D
@@tamashorvath7187Hát, figyelj, átérzem a helyzeted. Én sem értettem semmit, még a legalapvetőbb dolgokat sem, mert nagyon gyenge vidéki gimiből kerültem fel pestre. Teljesen veszettnek éreztem a dolgot, de megcsináltam. Anno volt egy easymath nevű magyar oldal, ott bekellett fizetni, és egy csávó magyarul full lebutítva elmagyarázta videóban. Ez 2013 környékén volt, azóta biztos van már kismillió ilyen videós oktató oldal magyarul, vagy akár itt youtubeon is 1000%. Utána sok sok gyakorlás papíron. Én most hobbiból kvantumfizikát tanulok Udemy-ről. Ott is körbenézhetsz, csak azok angol képzések, de mindenről van nagyon jó anyag. Sok sikert! :)
@@tamashorvath7187 Egy félév alatt csak annak tisztul ki, aki erre született. Ezt úgy lehet megérteni, hogy ha leülsz a jegyzeteddel és addig próbálgatod megoldani a feladatokat, amíg le nem esik a tantusz. Ha két óra akkor két óra, ha egy hét akkor egy hét. Az a baj, hogy ezt nem engedheted meg magadnak, mert van még másik 6-7 tárgyad. Én mindig a túlélésre játszottam analízisből. Begyakoroltam a típusfeladatokat és egy idő után meglett a kettes. Remélem sikerült meghoznom a kedved hozzá :D
Ha már kiakadások, nekem meg abból van elegem, hogy mind BME-ről, mind ELTE-ről (többi egyetemről meg főleg), úgy jönnek ki a szoftvermérnökök, hogy a lineáris algebráról, komplex analízisről, differenciálegyenletekről mindent tudnak, de egy vállalható szoftver komponenst nem tudnak összerakni (nem is modult, csak egy osztályt legalább tesztekkel). Fogalmatlanok, semmi gyakorlati tapasztalat, csak az elmélet bemagolva, mert ezt kényszeríti ki belőlük az egyetem. Kicsit el kéne gondolkodni miért olyan rohadt fontos az a sok bizonyítás meg elméleti képzés, ha utána olyan "mérnököket" eredményez a képzés akik fogalmatlanok. Előrébb van aki 2 órányi youtube tutorialt megnézett programozásról, mint aki végigcsinált egy 3 éves BSc képzést.
Pont emiatt hagytam ott az ELTE- Programtervező Informatikus szakát , mikor az emeltszintű Infromatika + elmelt Informataika Alapismeretek (mindkettő 5-ös) el mentem oda nagy reményekkel, hogy végre megtanulhatok RENDESEN objektum orientált programozni (mert magamtól videók alapján lassan ment). És a legelső programozás óránk azzal kezdődött hogyan kell BEKAPCSOLNI a számítógépet majd a következő két hétben a változó típusok meg a ciklusok jöttek majdnem kitéptem a hajamat . A prof meg volt sértődve mért nem dolgozok az óráján .... és mikor közöltem vele hogy már réges rég végeztem az összes órai feladattal amit kiadott ilyen kis papírkán még ő sértődött meg. Kiakadt hogy ha ennyire nem érdekel amit tanít akkor mi a fasznak járok be az órájára. Mondom mert kurvára érdekel de ezt én általánosban megtanultam (hála egy téynlegesen jó informatika tanárnak aki plusz anyagot azoknak akit érdekelt, quick basicben játékot írtam annal a tanárnál suli végére) és középiskolában rátanultam arra az alapozásra .... ez annyira alacsony szint hogy nem tutom felfogni mért KÖTELEZŐ órám mikor magas szintű infó érettségikkel jöttem az ELTE-re. És itt derült ki hogy azért mert az Programtervező Informatikus szakra felvesznek akkor is ha biológia matek érettségivel jössz. És hát vannak akik alig láttak számítógépet életükben és szegényeknek is kell eséjt adni a tanulásra. Ja adjunk esélyt OKJ-n .... de könyörgöm ez egy kibaszott egyetem .... én elvártam volna valami tényleges oktatást is. Ez volt az egyetlen programozás órám a következő két évben csak matek matek matek matek volt .... és rájöttem hogy nekem ez kurvára nem kell én informatikus /programozó akartam lenni nem matematikus. És ok hogy kell hozzá a matek de hol van az OOP?? hol vannak a nehezebb nyelvek??? a csapat szintű program építés BÁRMI. Szóval elegem lett és saját kérésre megszüntettem a hallgatói viszonyom.
Én elvégeztem az ELTE-s proginf alapképzést, és elnézést az önfényezésért, de eddig maximálisan elégedett volt velem mindenki. Az egyetemen meg végig úgy éreztem, hogy legjobb esetben is a középmezőny tetején lehettem kompetenciák terén. Szóval nem tudom kikkel találkoztál, de azért nem olyan hulladék ez a képzés, hogy egy 2 órás tutoriallal legyen összemérhető. Még ha elfogult is vagyok esetleg.
bár az IT pont talán egy kivétel, de itthon olyan munkák vannak szellemi alkalmazotti szinten, amik khmm finoman fogalmazva sem egy nagyon gondolkodást igénylő történet. Így hát okkal érzed, hogy segghülyék jönnek ki, hiszen a hazai munkahelyek legtöbbje egy speciális betanított szellemi munka. A betanítás lehet rövid (egy kétórás tutorial), de lehet kicsit hosszabb idő, hiszen meg kell tanulni pár folyamatot, meg szoftvert, kell 3 év, de mindenképpen egy mély gondolkodás nélkül elsajátítható történet, és csak azért 3 év, mert annyi idő kell, hogy a dolgok 95%-ával találkozz, ha mindegyikkel találkoznál akkor max 1 év. De ehhez nem kell a legtöbb esetben egyetemi képzés, nem kell hozzá gondolkodás, készség. kontruktőrként az egyik szoftvert megtnaulod, de nem kell hozzá mérnöki agy. Mondom talán az IT kivétel, mert hazai cégek külföldre is dolgoznak mint valós fejlesztés, de például az autóipar, mint hazai húzóágazat az nem ilyen. Ott csak papíron van K+F. Ott egyáltalán nem kell mérnöki szinten gondolkodni. A hazai összeszerelő üzemekben dolgozó folyamat és minőségügyi mérnökök 99%-a nem ismeri a rajzi alapokat. Miért? Mert nem kell. Balfaszkodás, tökörészés megy, és ez elég. Mivel a főnöke is hülye, mert jó eséllyel rendszerváltás után beavászkodó nyugat cégeiben egyszercsak ott találta magát vezető pozícióban, nem azért mert érdemei erre juttaták. Az érdemi munkát a fejlesztést rábízzák a fejlettebb államokra. A hazai felsőoktatásban végzett emberek, akik el is helyezkedtek a szakmájukban, egész életükben egyfajta szakmai adminsztrációt végeznek. És erre pont rávilágít Orosz vélménye is, mert az alapok kellenek, mert ha az nincs, nincs meg a gondolkodás, akkor az említett munkakörre van beosztva az egész hazai diplomás világ, tehát egyfajta szakmai adminisztráció, meetingek hada, minden szakmaiságot nélkülöző tűzoltás. Egy hazai gyárban van valami komoly probléma, akkor már jön is kiküldetésbe az anyacég hazájában dolgozó szakember. Erre készítenek fel a hazai egyetemek, hogy a multikban elhelyezkedjenek a hallgatók és csináják a droid melót. Ha van valami valós komoly dolog, ahol gondolkodni kéne, akkor meg megy a try&error, vagy a szokásosabb külsős segítség, kiszervezés az anyacégnek stb. És ha ez még a BME-n is így van az mocskos szarul hangzik, merthogy más magyar felsőoktatási intézményeknél ez még durvább akkor. Szerintem az egész akkora reformra szorul, hogy 0-ról kéne újrahúzni. Szerintem tokkal-vonóval szar az egész. Amit tudok 5,5 évnyi MSc alatt, azt megtanultam volna 4 hónap intenzív autodidakta tanulással, meg befizettem volna pár Udemy és haosnló tananyagra, ami színvonalas. 10 éve nem volt ritka, hogy egyetemen diavetítővel cserélgette a tanár a fóliákat. Egyszerűen nem tudod komolyan venni, egy bohóckodás az egész. Azért is bohóckodás, mert valaki meg tudja csinálni, hogy kilövi az egészet szinte. Valójában arra az egyre jó, hogy tényleg helyt tudj állni egy multinál. Ott sem azt nézik, hogy huh milyen eredményeid vannak, sokszor még azt sem, hogy milyen szakon végeztél. Ha szimpatikus vagy nekik, meg jók a soft skillek (amit egyetemen nem taítanitanak), akkor fel vagy véve. Nekik ennyi elég, hogy valahogy elvégeztél feladatokat határidőre, egyetmeen ezt kellett csinálni. És ilyenkor megérkezünk az angolszakos quality mérnökökhöz, meg a biológiaszakos kaizen menedzserekhez stb. Az egyetem életre nevel: kivel kell spanolni, melyik vizsgán hogyan lehet lőni, melyik tanárnál kell felvenni a tárgyat, áthallgatni egy másik egyetemre azt a tárgyat és elfogadtatni, ha az szigorú stb. Volt aki az egyetemen a szakmához segghülye volt, úgy lőtt ki mindent, megiratta mással, a beadandókat szintén megiratta, wireless fülébe mondták a többiek a szóbelit, megkent tanárokat stb. Ne ezek a fazonok most 30x évesen topvezetők, sikeres vállalkozók. sokuk még el sem végezte az egyetemet, csak kapcsolati tőke miatt volt ott. Aki meg keni vágja a szakmát, mert megtanulta, érdekli, szorgalmas, nem puskázott, megértette, utánanéz mindennek, az meg annyit keres egy hónap alatt, mint 2 hét alatt az osztrákoknál egy mosogató. Ez van. Vicc.
@@ImmaterialDream te a szász marci jelenség vagy akkor. Lehetsz az, de akkor szopni fogsz. Az egyetem nem arról szól, hogy bemész élsőnek megcsinász mindent és kifelé azt mutatod, hogy te milyen állati jó koponya vagy, mert megcsináltad, hanem arról mint a bölcsőde, az ovoda és az iskola, ahol megtanulsz másokkal együtt dolgozni, csöndbe lenni, kivárni a sorodat. Magyarul szocializálódni. Ha ez uncsi, akkor lehet dönteni, hogy otthagyod vagy megszokod. Ha nagyon érdekel egy téma, akkor a szünetekben, vagy delután lehet vele foglalkozni. Amúgyis rengeteg ideje van egy átlag egyetemistának, aki magasról tojik a tárgyakra és élvezi az egyetemi életet. A lényeg, hogy az egyetem végén adjanak egy papírt, amit a majd a jövendő munkahelyeden bemutatsz mielőtt felvennének. Ez a papír azt bizonyítja, hogy nem fogsz okoskodni, és mindinkinek megmondani a frankót, hanem el fogod végezni a rád bíztott feladatot, ahogyan az egyetemet is elvégezted.
Szerintem azzal van gond, hogy elrohant a világ az oktatási rendszer mellett (főleg a tech szféra) és speciel itt Magyarországon nincs arra erőforrás hogy a piaci változásokat lekövesse az oktatási rendszer (mondjuk kb arra sincs erőforrás hogy normálisan működjenek, de ez egy más téma). Egyszerre próbálnak az egyetemek naprakész és elemi tudást adni amellett hogy a totálisan katasztrófa általános és középiskolai színvonal után a lemaradást is próbálják valahogy kezelni. Matekos témához én speciel amúgy nagyon sokat szívtam vele egyetemen. Középsuliban nálunk úgy volt hogy 5 normál matekóra + 2 emelt opcionálisan. Utóbbit egy olyan napra rakták du 4-től 6-ig, ahol volt 0. óra, tehát hajnali 5-kor keltem hogy beérjek 7:00-ra, és este hatig bent kellett volna lennem. Bent is voltam, csak fókuszálni már nem tudtam egyáltalán, sokszor be is aludtam a fakt órákon. 98%-os közép matek érettségit meg kenhettem a hajamra, akkora hatalmas szakadék van ez és az emelt/egyetemi matek között.
igen igen, de ahelyett, hogy 3 mondoatban összefoglalta volna, egy csomó idő elment erre ahelyett, hogy a saját (tényleg!!!) fontos tárgyára összpontosított volna....
Kvantummechanikát tanít az öreg, de a hallgatók jelentős része egy 2x2-es mátrix sajátértékét, sajátvektorát nem tudja kiszámolni. Kicsit értelmetlennek érezheti azt, hogy tanít, és megértem. Nem ezen a 6 percen fog múlni az, hogy a hallgató megérti-e az anyagot. Vagy kezdje el magyarázni, hogy kell kiszámolni? Honnan kezdje az egyetemi matematika oktatást? Miért neki kell elkezdeni?
sajátérték, sajátvektor számítás 2. éves tananyag nálunk, a BGE gazdaságinformatikus alapszakon. Ha ezt nem tudják a BME-n, gondolom villany vagy fizikus mesterszakon, az tényleg gáz :D nem csoda hogy kiakadt
buta surmó vagyok... de ha ilyen tanáraim lettek volna,, kitudja mit írtam volna a mondatom elejére, Isten nyugosztalja mester !! Részvétem a családjának.🪔
Szerintem nincs igaza, vagyis nincs teljesen igaza. Egyet értek azzal, hogy ezt is meg kéne tanulják a hallgatók rendesen, mint alapot, de a programnyelvek tanításának az az előnye, hogy a tanulás gyakorlata miatt fog akkár egy délután alatt valaki megtanulni egy új nyelvet. S ha valaki nem tanulja meg ennyire az alapokat, még lehet egy relatív jó programozó, de aki megtanulja ezt is rendesen, a többi hasonló fontosságú témával/tárggyal együtt, az valószínű sokkal többre viszi. (Nem vagyok BME-s, csak hasonlókat tanulunk mi is (BBTE Info))
Sajnos az egyetem hibája, hogy nincs normális alapja a hallgatóknak. Valamiért a képzés során se a matekot, se a fizikát nem voltak képesek normálisan, készség szintre fejleszteni, hanem nyomatták a bullshit elméletet, és levezetéseket, ami a kutyát nem érdekli. A mérnöknek alkalmazni kéne ezeket tudni, és nem bebizonyítani, és sajnos a bizonygatásokkal megy el az összes matek és fizika előadás.
+Ceffeer És ez általánosban és szakmunkásban és középiskolában is így van. A mi iskolánkban a tanár órán folyton a saját problémáiról beszélt, vagy éppen újságot olvasott, kávézott és csodálkozott, hogy év végén mindenki bukásra állt. na de a többi osztályban is ahol ő tanított. XDDD És akkor csodálkozik mindenki az országban, hogy senki se viszi semmire max annyira, hogy elmegy egy gyárba dolgozni 3 műszakban 60000ft-ért mert még az érettségiig se tudott eljutni.
Az egyetemen leadott masszív elméleti anyagnak egyrészt az is a célja, hogy kutatókat képezzen. Nyilván ez kis hányadot érint, és aki amúgy majd gyakorló mérnök lesz, annak ez azért jó, mert ha megérti valamilyen szinten (előfordul, hogy sokkal később esik le a lényeg, akár egy gyakorlati probléma kapcsán), és nem is kell ahhoz tudni pontról pontra a levezetését (sőt, műszaki pályán a magolás nem is vezet sokra) akkor szélesebb rálátást kap az ember a problémákra. Gyakorló mérnök vagyok, ez tapasztalat, kurva sok esetben az elméleti háttérre rálátás segít a gyakorlatban.
Ezzel nincs is baj, de a ló túloldalára esett a képzés, főleg a BME-n. Nulla gyakorlati ismeretet szerez az ember egy BSc alatt, és az elméletet sem támasztják alá szemléletes, gyakorlati példákkal, aminek hatására csak lóg a levegőben az egész. Én is gyakorló mérnök vagyok, sajnos a BME-n, és nem találtam még érvet amellett, hogy ennyi elméletet minek kell leadni, és minek kell ennyire elveszni a részletekben.
Megértem a hozzászólásodat, én a vegyészkar és a gépészkar után immáron 8 éve gyakorló mérnökként elmondhatom: az elméleti oktatás fő célja megóvni a világot azoktól a mérnököktől, akik a tanult modelleket mindenre akarják alkalmazni és elfelejtik, mik azoknak a korlátaik. Egy példa: egy U profilú tartó akkor működik jól hajlításra, ha úgy rakják be egy szerkezetbe, mintha C betűként állna és a tetejére pakolják, amit tartania kell (mert ekkor nagyobb az inerciája) - de sajnos (és ez az, amit az elméletet ellógó hallgató nem tud), ilyenkor ez a profil csavarva is van. És ez az, amit a hallgatók 99%-a elfelejt, ahogy a videóban is halljuk, 2 hónap után. És a mérnöki munka csak ilyenekkel van teli. Sry, ha túl szakmai voltam.
@Ceffeer Én még a Bsc-Msc faszság előtt végeztem a BME-n, de annyi infóm van róla, hogy ez a rendszer már tényleg el van cseszve. Pl. a cégek nem tudnak ezzel a Bsc-vel mit kezdeni. Nálunk is voltak már Bsc-s diplomázók, és nem lehetett velük mit kezdeni, mert nem volt érthető, mit tanultak meg. Szigorlat sincs már stb. A régi főiskolai képzés, legalábbis műszaki vonalon adott egy jó gyakorlati alapot, de ez az első lépcső nem, én úgy látom, az Msc nélkül nem sokat ér. @Csaba Tizedes Részben egyébként igazad van, a szakmák nagy részénél valóban ez lehet a helyzet, és azt elhiszem, hogy sok helyen nem lehet ebből kitörni, maximum rohadt nehezen, az emberek meg fásulnak egy idő után. A példád jó, én amúgy vízépítőmérnök vagyok, úgyhogy érthető volt:) Talán az is a baj, hogy sokan a megszerzett ismereteket nem is akarják a minimálisnál jobban hasznosítani, és ettől csak egyre alulmotiváltabbak lesznek.
:D Amikor multinál dolgoztam 7 év alatt 5 "gépészmérnök" végzettségű gyártómérnök volt a gyártósorunkon. Lehet, hogy a matematikát nagyon jól megtanulták, de a "léptető kutyaf***t" (értsd: érzékelőkkel és léptetőmotorokkal felszerelt futószalagot) 5-ből 1 volt aki egyáltalán meg merte próbálni (több-kevesebb sikerrel) felprogramozni, a többinek annyira lövése nem volt hozzá. Az a baj, hogy hiába hiszi azt a prof, hogy ezeket a gyakorlati feladatokat majd a munkahelyen 1-2 hét alatt úgyis megtanulják, de egy generációból ölik ki sok egyetemen az erre való készséget azzal, hogy az elméletet úgy akarják magas szinten a fejekbe verni, hogy nincs kapcsolatuk a gyakorlattal. Nem hoznak az elméletek mellé valóságos példákat, a gyakorlati és az elméleti órák nincsenek összhangban, a gyakorlaton nem tudja a hallgató mit miért csinálna, mert az elméleti tanár teljesen máshol tart még, elméleten meg nem halad az oktatás, mert a valós gyakorlati problémák felvázolásának hiányában a diákból a "miatököm szükségem van erre" hozzáállás tör elő (gyakran nem is alaptalanul).
Igen, ebből pedig az következik, hogy mivel ez folyamatosan jelen van, a rendszer szándékosan lett így kiépítve. Vagyis László nem mondott badarságot akkor, mikor azt mondta, hogy a felsőoktatási intézmény rendszerrel van a gond, csak ő van annyira tekintély elvű, hogy nem látja, ki a konkrét felelős, és hogy hogyan lehetne felelősségre vonni. Vagy kell-e egyáltalán!? És ez utóbbi az igazán szaftos és érdekes téma! ;)
Az arányokat kell jól eltalálni. Ha megvan az erős alap, és a specifikáción láttak elég példát, akkor abból már meg tudnak csinálni olyasmit is, ami nem szerepelt részletekbe menően. Azt írod "Lehet, hogy a matematikát nagyon jól megtanulták". Hát nem. Nem lehet. Valószínűbb, hogy már az alapoknál elvesztek. Aztán görgették tovább ezeket a hibákat, és csak egyre hízott és hízott a probléma. Egy másik alapvető hibájáról itt nem volt szó a felsőoktatásnak: a jelszó a lemorzsolódás csökkentése. Mint a fronton, nem hagyunk hátra senkit. Magyarul akkor is átrugdossák a legtöbb hallgatót kettessel, ha nem tanulta meg rendesen az anyagot. (Közvetve mégis megjelenik ez a videóban: így történhet az, hogy egy haladó órán, kvantummechanikán ott ül 50 hallgató, akikből jó ha tíz tud elsőfokú egyenletrendszereket megoldani...) Szóval a baj nem kicsi, és rendszerszintű. Ja, és ez egyre rosszabb lesz.
Nyugodjon békében! Fizikusként diplomáztam, de Szegeden. Szívesen hallgattam az óráit a UA-cam csatornákon keresztül. Élőben is jó lett volna megtapasztalni az óráit. :) "A megoldás a következő lesz...azt mondja, hogy én most átfogom ezeket ugrani és...szarok az egészre" :D Kb. ezt mondtam én is államvizsga felkészülésnél néhány tételnél. :D
6 років тому+641
"Az alapokat kell jól megtanítani. A készségeket kell fejleszteni." Minden cseppjében tanár. TANÁR.
Ja megtanítják az alapokat: pl ezt amiről sokunk úgy vélekedik " nem a fizika tanszékre jöttem basszameg" Készségfejlesztés: a programozás pl az de degradálni azt amihez kurvára nem értek és semmi közöm az mutatja meg hogy valóban magyaroszágon lett ez kimondva. Nem értek hozzá de rosszul csinálod. Előbb érted meg matekból a lineáris interpolációt több (4) dimenzióban játékprogramozóként mint matekból Descartes-Euklides levezetésekkel. De hát az nem táblára véshető tehát szar. Tudatosan tartjuk a XIX. században társadalmat
A megyeszékhely legjobb gimnáziumában végeztem kitűnő eredménnyel, nagy reményekkel vágtam neki az egyetemnek, aztán már a legelső órákon olyan dolgokat vártak el tőlünk, amikről soha nem hallottam, soha nem tanultuk. A tisztelt tanár urak elmondtak engem és az iskolámat mindenféle szarnak, hogy értem azt, hogy nem tudom, mi az a blokkmátrix, miféle utolsó disznóól az olyan iskola, ahol ezt nem tanítják, mi a francot keresek én itt egyáltalán? Olyan szinten meggyűlöltették velem a matekot, hogy le sem diplomáztam, cserébe a szakmámmal évente többet keresek, mint amit a tisztelt tanár urak egész életükben láttak.
Te vagy a sokadik, akitő azt hallom, hogy a magyar egyetemeken csak leszólják a tanárok a diákokat. Én egyből a Dán műszaki egyetemen indítottam és találkoztam egy csomó magyarral főleg a BME-ről. Mind azt mondta, hogy a létező legjobb döntésem volt, hogy nem otthon kezdtem.
Hallgattam az előadásait, a legtöbb dologban jogos volt amikor kiakadt. Abban az egyben nem volt kurvára igaza, hogy pont az ő tárgya volt amit nem kell naprakészen ismernie a villanymérnökök 99.9%-ának, mg a léptetőmotorok programozását ha egy nyelven megtanulod, akkor ad egy szemléletet amivel más nyelven is meg tudod csinálni, és általánosithatod léptetőmotoros kutyafaszra, tetszőleges robotra, konveyorra, kb bármire ami beágy és mozgat valamit. És ezt úgy mondom hogy lassan egy évtizede diplomáztam és nem csak saját, hanem sok akkori évfolyamtársam véleményével egyezik.
Azok - mondjuk ki: a lassabbak - közé tartozom, akik tipikusan nem tudják követni az ilyen típusú oktatást. Hazaviszem, emésztgetem, olvasom, vagy videón nézem, aztán újra nézem, meg még újra és még vagy hatszor. Nem vagyok hülye, műszaki pályán dolgozom, de ha valaki egy magyarázat után az arcomba hajol, és beleüvölt, hogy meg tudom-e oldani, jó eséllyel nemleges lesz a válasz. Ennek semmi köze ahhoz, hogy egyébként értem-e a témát, és állítom srácok, a jövőbeli munkahelyeteken sem ez lesz a stílus - ha mégis, akkor rossz helyen vagy.
Igen, számomra is egy kicsit túlbuzgónak tűnik a videó alapján Orosz László, persze meg lehet érteni az ő szempontjait is. Valamilyen visszajelzést kell kapjon a hallgatóktól, hogy követik és értik, amit mond. Ha nagyon passzívak, érthető a kiakadása.
A felsőoktatási rendszer hibája a tanárokban kezdődik. 6 percet ragelt, tegyük fel hogy a tanárok nagy része jót akar és csak a rendszer a hibás. Akkor a tanárok több mint fele*6 perc baszódik el az életemből értelmes oktatás helyett. Mi diákok tudunk ezen változtatni? Ha tudnánk már rég megtettük volna. Ő tudna azon változtatni hogy 2x2-es mátrixokat oldogat meg velünk. Vagy bemegy a kancellárhoz, és felrúgja az asztalt, bármi értelmesebb ennél. Mérnöki hallgatóként el tudom mondani, hogyha értelmes és JÓ tanár oktatná az anyagot, ez a 6 perc bőven elég lenne a sajátérték, sajátvektor elmagyarázására. Tényleg nem olyan "baromi nehéz", 6 perc alatt könnyen elsajátítható...
@@belakis3392 pont azt akartam, mondani, hogy nem egy jó tanár benyomását kelti. Lehet hogy igaza van és érti azt amit tanítania kéne, de hogy tanítani tud e az más kérdés.
Igen, itt Szlovákiában is hasonlóan van. Én a fizikát utáltam meg (pedig fizikát tanultam), mert pl. a matematikában nem vettük a tenzorokat, holott a fizikában feltételezték, hogy tudjuk. Sem a tanár nem hibás, sem a diák, hanem az egész politikai rendszer, ami azt okozza, hogy egy intézmény vezetője ért az intézmény munkájához a LEGKEVESEBBET. Fiamnak (aki matematika-szakos alapiskolás tanító volt - már nem tanító, hanem egy autógyárban mérnök) az első élménye az iskolán az volt, hogy a ("matematika szakos"!!!) igazgatója a gyerekek előtt megszégyenítette, hogy a pí-szám értéke 22/7. Ilyen selejtből lett igazgató. Fiam hiába védekezett, hogy ez irracionális szám, mégis ő maradt alul. Hiszen az Igazgató Úr mondta!! A többi tanár meg nem értett hozzá.
Valahol vicces hogy az első nap amikor villanymérnökként munkába álltam 10 éve, akkor számon kérték a munkahelyen már az első nap a léptető motorok C nyelven történő programozását és azóta is kell vele napi szinten foglalkoznom. Ahogy látomlegalább 20-25 évig még kelleni fog az ilyen jellegű tudás mert a fél autómatizálás/robotika erre épül ... Erről ennyit hogy mi a fontos és mi nem.
Igen és amit tanítasz azt kb az informatikusok 1-2%-a fogja használni valaha is, ha pedig szükségük lesz rá fel tudják keresni az anyagot egy értelmes könyvből (ahol jobban el lesz magyarázva), ugyanúgy mint a lépegető kutyafaszt.
Ha ilyen határozott véleménye van a programozás oktatásáról, azt tegyük hozzá, hogy nem az a lényeg, hogy milyen nyelvben programozol, hanem hogy megtanuld a programozáshoz szükséges szemléletet, elveket (és ez sokaknak nem sikerül). Tök mindegy, hogy éppen most C++/A-ban tanítanak programozni, ha elsajátítod, később a C++/MX/3/5 szintaktikáját is csak át kell futni. Aki 40 éve tanult Pascal-t és C-t az most is tud programozni.
Az informatikával az a "baj", hogy NAGYON gyorsan változik, amit az oktatás és a tanár NEM tud követni. Teljes időben dolgozó programozóknak is sok idejét veszi el az hogy kövesék az újdonságokat, trendeket, és ha sikerül elsajátitani akkor a napi munka során gyakorolja, kitapasztalja, rájön mi hogy megy. Ez egy tanár éetébe nem vagy csak nehezen férhet bele. EZÉRT van az hogy relative elavult dolgokat tanítanak, de itt is igaz az amit a matematikával kapcsolatban a videón szereplő tanárúr elmondott: ha megtanultad a léptetőmotorok programozását C++ nyelven, akkor azon alapulva később fogod tudni programozni más nyelveken illetve képes leszel léptető kutyafaszt is programozni. Szóval itt úgy érzem ő is belesett abba a hibába, amiért ostorozza a technikai tantárgyak oktatóit: szerinte az Ő tantárgya fontosabb, pedig ugyanúgy nem az, sőt... deriválni, integrálni utoljára a főiskolán volt szerencsém, SOHA az életben nem. Többre mentem azzal hogy mikrokontrollert is programoztama suliban SIMA C nyelven...
Szerintem egy programozó nem egy-két-három programnyelvet tanul, hanem annak a képességét, hogy egy-egy feladatot logikailag megold. Elemzi a célt, kiértékeli mi vezethet megoldásra, megtalálja az egyes lépéseket, feltérképezi a hibalehetőségeket és a végén optimalizál, vagyis a programozó általános algoritmust keres/fejleszt - kinek hogy tetszik jobban - egy problémára. A megoldás nem egy fejlesztőkörnyezet sajátosságaiban van, hanem a gondolkodó programozó agyában. A két dolog: az eszköz és az ötlet nem egyenrangúan fontosak.
Mindazonáltal a legkönnyebb algoritmusokat gyártani és elsajátitani a programnyelvek megtanulásának képességét sztem az ha az éppen aktuális programnyelvekből tanul 1-2t az emberfia. Igen, lehet tanulni programozni absztrakt, nem létező magaszintű "nyelveken is", de ez pont nem a praktikus tudás megszerzésének módja. A legtöbb programozó nem algoritmusokat fejleszt, az a jéghegy csúcsa. Az algoritmus fejlesztő programozó a "melós" programozóhoz képest kb olyan mint az épületszobrász és a kőmüves viszonya. Létezik az első kategória is, csak nagyságrendekkel kevesebbre van szükség és kevesebb pozició is van rá. És még csak nem is biztos hogy jobban keres... Munkát kapni akkor fog egy programozó ha tud fejlesztői környezeteket használni, verziókövető rendszereket és aktuális programozási nyelven programozni VAGY legalább valamilyen programozási nyelven programozni (manapság már a cégek vállalják az átképzést az éppen nekik kellő nyelvre).
Elhiszem, hogy nagyszerű oktató, meg minden, meg a BME a NumberOne, de sok a mellébeszélés (biztos fáradt), nameg nem éppen jó pédamutatás a trágár szöveg (ettől még nem őszinte valaki). Az "ide-oda-kapok-hogyhogy-nem-értik"-stílusra meg rá lehet fogni, hogy "ilyenek a nagy agyak, maguknakvalók, különcök, nem éppen szociábilisek". A "nem akarok megsérteni senkit"-kifejezéssel már megsért másokat (legalábbis felvezeti)... :-) Ez olyan, mint amikor valaki azt mondja, hogy: "ha őszinte akarok lenni"... :-) Az meg, hogy mire lesz valakinek is szüksége évtizedek után (ha megéri), nos azt senki sem tudja. Éppen ezért kell (vagy célszerű) többmindent is tanulni, ami persze érdekel, abban úgyis elmélyednek az emberek. Tehát tipikus hozzáállás, hogy: "az én tantárgyam a lényeg, a többi lényegtelen"... :-) Minden relatív: végülis semmi sem fontos, és minden az! :-)
„Hibakereséshez készült változat!“ „Tilos terjeszteni, másolatot készíteni!“ (több mint egy millio megtekintes youtubeon xd) „Keresse a hibákat!“ „Jelezze a trágár szavakat“ :DDd
Valamiért mindig vissza-vissza tértem ide hogy megnézzem a kiakadását... először egyetemre jelentkezés előtt. aztán miután felvettek.. aztán miután passziváltattam magam... aztán miután nem mentem soha vissza :DD
Ez a tanár sem ott vergődik, ahol kellene. Ott valószínűleg nem mer és/vagy tudja, hogy nincs értelme. olyan, mint a gyári melós panasza a takarítónőnek a fizetés miatt, de a főnökének nem karakánkodik.Jó ez a mentalitás, ha mindenhol így adja elő.
Szerintem mindenki kezdje ott, akár BME-re, ELTE-re, Miskolci Egyetemre, stb... megy, hogy nézze végig Dávid Gyula összes előadását. Abból meg lehet tudni, hogy mi az amit nem fog érteni. Ha még azt sem tudja, akkor még puskázni sem fog tudni.
Damn, ezerszer láttam, de soha nem tudtam, hogy te töltötted fel. Kedvenc zenekarommá nőttétek ki magatokat! Ugyan most jött ki az album, de már alig várom a következőt.
Kezdjetek el banki környezetben, Java-ban fejleszteni, és majd rájöttök, hogy az egyetem csak arra volt jó, hogy 5 évet elvegyen az életetekből, mert csak hülyeségeket, vagy nagyon alap dolgokat tanítanak. Aki 18-20 éves kora óta a versenyszférában dolgozik, 40x annyit fog tudni, mint ti, akik 25 évesen próbáltok majd elhelyezkedni juniorként. Én szerettem az egyetemet, be is fejeztem, de maximum szakmai alapműveltségnek elég, plusz "márkásít" a papír. Lesz egy márkaneved, amikor munkát fogsz keresni (pl BME), de közben a noname fejlesztők mögött fogsz kullogni, hacsak nem vagy ízig-vérig fejlesztő már magadtól is.
Az egyik dolog, hogy igaza van-e, azt nem vitatom, de a másik a stílus, ami megmutatja, hogy a mondanivalóhoz hogyan kapcsolódjunk. Ha az ember érintett, akkor a lebaszós stílus leginkább védekezésre, visszatámadásra motivál és pályaelhagyásra. Ha nem érintett, akkor meg arra, hogy egyet értsünk és az érintetteket lenézzük. A magyar oktatás jelenlegi (és korábbi) legnagyobb hibája szerintem, hogy az ilyen stílus megengedett.
Ha ismerted volna, nem írnál le ilyet. Kiváló tanár és szakember volt. A stílusa annyira egyedi, hogy már emiatt bejártunk az órára. Orosz épített a bully stílusával. Aki nem értette meg, az mehetett más tanárhoz. Füsti, Pacher más stílusban tolták. A túlérzékenység a probléma, nem a stílus.
A nézet és hitformáló gondolataiért örökre hálás leszek! Egy széles tudású, nagy formátumú emberrel lett a világ most szegényebb. Mély tisztelettel, viszlát Tanár Úr!
Remekül példázza, hogy a Műegyetem a négy matematikai alapművelet ismeretében elvégezhető, csak jól kell megválasztani az alapműveleteket. Mondjuk a Laplace-transzformáció, és a Furier-sorfejtés legyen közte, a mátrixműveletek szintén, stb.... :)
Tekintve, hogy 7 éve került fel a videó, "érdekes" módon a kvantuminformatika nincs sehol. Tehát ha az ő elképzelései szerint menne a tanítás ezek a hallgatók szimplán éhen haltak volna mert oké, hogy tudják a leg úttörőbb dolgokat, de ha nincs hozzá infrastruktúra, nem lehet vele elhelyezkedni, akkor rohadtul nem fog érdekelni senkit.
2:20 A léptető motorok C++/A programozása, ha létezne is ilyen, azzal fognak félmilliókat keresni egy vállalatnál és két hét alatt, ha meg is vannak az alapok egy egyetemen, attól még évek múlva fog csak elmélyülni benne és szakértővé válni. Kvantummechanikával mérnökként meg maximum otthon a lakásban korrepetálhatja azokat a diákokat, akik ezen az órán még most sem tudták megtanulni a fizika elméleti alapjait mérnökként! Nem a fizika ismerete a fontos, hanem a tanulás módszertanénak elsajátítása, annak hatékonyabbá tétele és annak felismerése, hogy az életben minden esetben a problémák első számú megoldási kulcsa legyen, hogy utánajárjon, visszaolvasson és ismételjen, ha a feladat/probléma megoldása azt kívánja meg.
Ha jól értem a válaszodból Tom Wolf (a korábbiakat is beleértve) amellett érvelsz, hogy a tanulásra való képesség, az önálló problémamegoldás a lényeges. Ebben nagyon egyetértek veled. Tulajdonképpen Orosz tanár úr is ezt fejtette ki, a maga kevésbé cizellált módján. A fogalmazás - mondjuk így- szenvedélyessége talán kifogásolható, de a tartalma véleményem szerint vitán felül áll. Ez nem programozási, nem is elméleti fizikai kérdés, sokkal inkább a megismerés fontosságát rakja górcső alá. Az a -teszem azt egyetemen- képzett szakember, aki ezt nem érti, az nem tudom miért tanult? Meggyőződésem, hogy senki nem azért ül be az egyetemre, hogy olyan kérdésekre tudjon válaszolni, amelyeket már feltettek, sőt meg is válaszoltak. Egyetemre azért jár az ember, hogy olyan kérdésre is tudjon válaszolni, amit még sohasem hallott. Ez az igazi tudás, a többi csak szakmunka.
Péter Salamon és ez a "jól képzett" szakmunkások országa. Már Kádár bácsi óta az. És ahogy kinéz a jövőben is az lesz. Egyébként van ismerősöm aki mérnök informatikusnak tanult 9 év(!) alatt letette a BSc-t és most baromi okosnak tartja magát. Pedig alapvetően egyszerű mint a bot. Egy értelmes mondatot is nehezére esik begépelni. A gondolkodás abszolút távol áll tőle. De a felsőoktatás díjazta a kitartását. (Óbudai Egyetem)
@@bétaalfa-g2i verd ki rá. van, aki tanítani akar. ha jól sejtem, ez az ember az idegbetegségével, kirohanásaival együtt is sokkal többet átad a következő generációnak, mint te a nemtudommilyen állásoddal. ez a hozzászólásod kb annyira releváns, mint a "ha nem tetszik, el lehet menni" meg "minek ment oda?" típusú baromságok.
@@steve_brown6967 Értjük, de ez pont nem az az alkalom. Szerencsére már nyugdíjba ment. Orosz tanár urat én inkább egy 1200-es zsigulihoz hasonlítanám, ami annak idején menő volt, a taxik is azok voltak, mára már csak múzeumi tárgyként őrzi az is, aki ragaszkodott hozzá.
BME VIK-en végeztem, de informatikában dolgozom senior fejlesztőként és szoftver architektként. Orosz Tanár úrnak maximálisan igaza van, de ehhez 10-15 évet el kellett eltölteni az iparban. A mérnöknek kell hogy legyen egy szemlélet és gondolkodás módja, enélkül csak egy droid lesz, aki valamilyen feladatot gépiesen ellát. Ő mérnökképzésről beszél a szó valódi értelmében.
8 éve diplomáztam a gépészkaron, 2 évente megnézem ezt a videót. Most értem igazán, miről beszél. Azt látom a korosztályomon, hogy (itthon és külföldön is) a végzettek 30%-a képes és hajlandó problémákat analizálni és végiggondolni, új dolgokat gyorsan megtanulni. A többieknek a "hal" kell.
@@borianm Én a szomszédban "kicsit korábban" az ELTE TTK-n végeztem, de sajnos ugyan ezt tudom csak megerősíteni az IT-nél is. Gondolkodni, problémát megoldani, (úgy egyáltalán magukat feltalálni) nem tudnak az emberek.
A tanárnak igaza van meg nem is. Szerintem régen se tömegével ontotta magából a tényleges tehetséggel és tudással rendelkező egyéneket az egyetem. 100 végzett emberből jó ha 10 max 20 ember lett sikeres valamilyen téren (lehet sokat is mondok) és alkotott élete során olyat, amely világszinten kiemelkedő és az országnak is hasznot hozhatott. Szükség van arra amit ott tanítanak, de csak azoknak akiket tényleg érdekel is a téma. Hiába akarunk 1000-reket megtanítani pl: a kvantum fizikára ha ebből kb csak 1 embert érdekel is valamelyest a téma. Az, hogy amcsiban meg a környező országokban több ember kerül ki ilyen végzettséggel és lesz is benne sikere az csak annak köszönhető, hogy többen is vannak. Az itthoni helyzet, amit a média is sugall a fiatal generáció felé, az sem segíti a helyzet javulását. Mindenki azt látja, hogy a kő hülyék gazdagodnak meg a leggyorsabban. Aki meg igazi munkával keresi a kenyerét az meg éhen döglik. :( Az sem megoldás, hogy mindenki mérnök legyen vagy vállalkozó, programozó stb ez egy nagy butaság. Mindenből kell egy bizonyos mennyiség, amely az egészséges gazdasági viszonyok kialakításához kell, de azok az emberek szeresék és tudják is azt, amit csinálnak, ne azért legyenek ott, mert arra a szakra volt könnyű bekerülni, meg végig lambadázni az egészet. A felesleges tömegtermelés hátrányai itt is ugyanúgy érvényesek szerintem, mint a valódi iparban.
Igaza van a tanárnak sok mindenben, de az is hozzátartozik, hogy rohadt nehéz leírni hibátlanul azt, ami táblán van, és közben felfogni-megérteni meg kvázi lehetetlen. Ezért kellene előre kinyomtatott órai anyagot összeállítani. Tudom ezt sosem csinálták így, de szerintem sokkal hatékonyabb lenne az egész. Az viszont látszik rajta, hogy próbálja a lehető legjobban elmondani, amiért kijár a tisztelet, ugyanis rengeteg 'tanár' van aki le sem szarja az egészet.
Bocsánat, ő nem azt kérdezi, hogy itt helyben azonnal ki az aki meg tudja oldani, bár ahhoz se kell nagy agy munka, viszont el kell vele szöszölni egy kicsit. Ő azt kérdezi, hogy ki érzi magát képesnek megfelelő idő ráfordítással, hogy a matematikai lépést elvégezze, amit el is mond, hogy mit. Itt szó sincs a fizikai tartalom megértéséről, egy olyan matematikai lépést kér számon, amit jobb gimnáziumokban tanítanak.
Azért egy kétismeretlenes egyenletrendszert nehogy már csak jobb gimnáziumokban tanítsanak! Ez simán ált-iskolás anyag. :( (Vagy komolyan lesüllyedt már ide a világ, hogy ehez elit gimibe kell járni???)
"rohadt nehéz leírni hibátlanul azt, ami táblán van, és közben felfogni-megérteni meg kvázi lehetetlen." Maximálisan egyetértek! Sokkal több értelme lenne minőségileg egy dologra figyelni, mint két dolgot silányul csinálni (jegyzetelés és odafigyelés).
Tiszteletem! Igen igaza van Tanár úr -nak Nekem az Szki vagy gimi elemi matekot újra meg kellett tanulnom,hogy az egyetemi tanulmányaim során le tudjak vizsgázni sajnos az Szki-ban nem volt jó matek tanítás :( De le kellett ülni,és megtanulni Mindent . Köszönöm a Videót :)
Jó, hát mi is tanultunk könyvtáros szakon mátrixokat, meg kovarianciát, integrálást, deriválást, meg hasonló baromságokat, amiket mi az ég világon sehol nem fogunk használni. De a tanár is mondta, hogy sajnos benne van az anyagban, hogy ezeket kell tanítani, még ha ő sem érti, hogy ez számunkra miért lesz hasznos, pláne úgy, hogy még számológépet sem lehetett használni, ami egy oldalas számításoknál elég necces, főleg olyanoknak, akik segg hülyék a matekhoz, mint én. De az tetszett benne, hogy azt értékelte és pontozta, hogy a tanított módszert tudtuk-e alkalmazni, és nem azt, hogy pontosan számoltunk-e. Egyébként tőle jön az egyik szintén nagy igazság, miszerint a matematika 90%-a csak a saját világában létezik, a való életben sehol sem fogunk találkozni ilyen dolgokkal. Az egyik kedvenc tanárom volt, imádtam még úgy is, hogy világ életemben utáltam minden olyan tárgyat, amiben számolni kell. De az órák jók voltak.
Orosz „öszödi” beszéde, tehát nagyon igaz, nagyon jó.
2 роки тому+18
Érdekes azért ez a kérdés. 50+-os informatikusként életemben nem kellett integrál számítást vagy mátrixműveleteket használnom, a programozás gyakorlat viszont alapelveket, hozzáállást, gondolkodásmintát adott, ami valódi alap volt. A tudományos világ más, tényleg, ott az ellenkezője igaz. Kérdés, hogy kiknek mondta eztet, a kissé egyik oldalt súlyozó tanár úr.
Pont erről beszél a tanár úr, hogy a készségeket, gondolkodásmódot kell elsajátítani, nem pedig mindenféle speciális programozási nyelvet tanulgatni az egyetemen, mert azokat a kutya nem fogja használni évekkel később, és amit az egyetem után pár óra alatt megtanulsz, ha kell. Ezek a diákok pedig mérnök hallgatók, akiknek tudni kéne a matekot (egyetemi) elemi szinten meg a "kvantuminformatika alapjait".
Mondjuk, ha Orosz Laci ilyen eszméletlen nagy király, mint ahogy itt előadja magát, akkor most miért a BME-n oktat még mindig, és 30+ éve és nem ment ki a CERN-be vagy valami hasonló helyre? Azért, mert ehhez kibbbaszott kevés, azért. A hallgatókat szívatni, az megy csak. Végül is az roppant egyszerű. Csak azt nem veszi észre, hogy amit mond az pont az ő tárgyára is igaz.
Isten nyugosztalja TANÁR ÚR! Sajnos nem ismertem személyesen,ebből következik,hogy engem nem is tanított,de amit itt láttam tőle,abból látni lehetett,hogy milyen kiváló ember és tanár volt! Élmény volt nézni és hallgatni az előadásait,még úgy is,hogy gyakorlatilag alig értettem bármit is abból amit mondott 😊 Ha létezik reinkarnáció, remélem újra Magyarországon fog megszületni és folytatja azt amit itt elkezdett!
Ahogy szokták mondani, nem öregedett jól ez az előadás (sem). Nemcsak a felsőoktatás, az egész magyar oktatás, közoktatással együtt mára elvesztette versenyképes jellegét. Finoman fogalmaztam, jó ideje nem az. A béka segge alatt. Magyar egyetemek a fasorban sincsenek. Igen, az alapokat kellene megtanítani, mindazoknak a pedagógusoknak akik semmilyen szinten nem álltak ki mások mellett, és most már magukért is képtelenek kiállni. Akik képtelenek fejlődni, képezni magukat és egy dobozban élik az életüket. Egy ilyen "előadásért" kár egyetemeket fenntartani, ez nem oktatás (régen sem volt az, viszont lehet nosztalgiázni milyen jól megmondja mindenkinek), viszont a valósággal köszönő viszonyban sem lévő magyar műszaki felsőoktatásra kiváló példa mindez.
Megjegyzem, hogy én magam nem ismertem Orosz László Tanár Urat, de számtalanszor láttam ezt a videót. Még közép iskolás kis csitriként röhögtem ezen a videón, de mostanra már megváltozott a véleményem. Én jelenleg az Anglisztika szakon tanulok Egerben az EKKE-n. És mivel jó ember ismerő vagyok már azelőtt voltam egy szakon, amit informatika könyvtár szaknak neveznek. 2020-ban érettségiztem le és akkor bekerültem a nagybetűs életbe. Kb. fel se fogtam akkor, hogy miről szólna az a szak, még most se nagyon értem, de a mai napig nem bántam meg, hogy otthagytam. A Tanár Úr mondatait, amik elhangoztak a videóban, ki tudom vetíteni erre a szakra is (ezért mondtam az előbb, hogy jó emberismerő vagyok). Lényeg a lényeg, hogy itt is egy csomó felesleges tantárgy van a képben. És mivel Pajtókné úgy határozott, hogy legyünk katolikusak, ezzel még inkább erdulvulnak az ellentétek. Egyrészt sokkal több felesleges rosszat kellett tanulnunk (vallástörténelem, egyháztörténelem, bibliaismeret, filozófia stb). Az a legdurvább az egyetemben a mostani rendszer szerint, amit én már nagyon régen viselek és gondolom mindenki más is, hogy az egész úgy ahogy van, egy nagy katyvasz, még első félévben. Persze a fő szakon (legyen villamosmérnöki, legyen anglisztika tök mindegy) más más tanárok vannak. Mivel mi sokan voltunk alapvizsga előtt, így nyilván még "jól" bánnak az első éves hallgatókkal, akik most jöttek frissen középből (én már akkor tudtam, hogy ez a későbbiekben nem lesz így, mert már egy szakról volt tapasztalatom). Viszont azt kijelenthetem, hogy ezekből a szükséges rossz tantárgyakból minden szakon imádják szívatni a hallgatókat. A Tanár Úr szavaival élve "baromi fontos amúgy hogy anglisztikásoknak, rajztanároknak meg óvónő hallgatóknak megtanítsuk Platón ideaelméjét, vagy azt hogy mire jó az ember, ha katolikus". És sajnos mikor egyetemista lettem, akkor értettem meg ezt a szavakat, amiket a tanár úr mondott és szerintem minden szakra ezt ki lehet vetíteni. Amit én nagy bajnak látok az egyetemen, az az, hogy rengeteg felesleges tantárgy elveszi az első félévesek, sőt még - lehet - a későbbi félévesek idejét is. Nem az lenne a fontos, hogy megtanulj jól ahhoz érteni amit csinálsz - mert erre baromi kevés idő van, ha meg nem tudod megoldani az a TE egyéni szoc problémádként fog csattanni. Minden szakon vannak különböző tanárok, jól meg kell őket ismerni - nekem ez a véleményem és ha az ember "valamennyire jóba van velük" és a tanárok is észreveszik (mert azért szerintem ők sem annyira hülyék hogy ne látnák, hogy kik dolgoznak és kik nem) azt ha valaki jegyzetel és jól dolgozik meg a kérdéseikre válaszol, szerintem akkor már meg van az esély a jobb jegyre.
Ezt a kellemetlenkedő embert.. Ha legalább bárhol használni lehetne amit tanít, de még az is csak egy kellemetlen valami, amiről, ha azt a tök alapvető dolgot, hogy a gyártásban a fotó eljárással a legkisebb elérhető pixelméret 2X2 mikrométer, és ezért szó sincs ugráló kvantumokról, akkor még mondhatjuk valaki kedvéért, hogy ez egy fontos dolog, de rohadt kellemetlen, mert utána állandóan azt fogja kérdezni, hogy hova van továbblépés, meg mire jó, és akkor még a kellemetlen természetű emberek büszkeségérzetéről nem is beszéltem.. Sőt igazából még az emberi jogok miatt nem is igazán lehet mit írni, mert akkor a vita letegezés jellegű lenne, és az már a jó ízléssel ellentétes.. Így pont elfér a mindenki menjen a picsába kollégák, és még a kutya faszát mindenkinek is kollégák, mindenki érti kollégák? Jó nektek kollégák, Én nem, csak hallgatom az ilyet nap, mint nap..
Szerintem ezt akkor érdemes végigcsinálni, ha meg lehet otthon keresni vele kb. 800.000-1.500.000 forintot. Nem cégvezetőként, hanem egyszerű kis mérnököcskeként.
Nem baj ha vannak olyan tantárgyak amik kicsik kitekintenek más dolgokra, azokból is lehet tanulni. Csak túl sok van belőlük és a tanárok ugyan olyan komolyan kérik a felkészülést ezekhez a tárgyakhoz mint a "fontosabbakhoz". Ha ennyire féltik az állásukat legalább örüljenek hogy ott taníthatnak és ne fárasszák le a tanulókat a "felesleges" tárgyukkal.
Elméleti vagy gyakorlat közelibb dolgokat tanítsunk mérnököknek. Én a másodikra szavaznék, de akinek kell még plusz elmélet valamihez tanulja meg amikor kell, akár akkor amikor már dolgozik. Kicsit statikusnak érzem ezt a struktúrát. Nyugodtan csinálhatnak kvantummechanika kurzust mérnököknek, ahol előírják hogy milyen matematikai alapokat várnak, probléma megoldva, nincs min kiakadni. Az angol rendszerben magasabb és egységes matematikai alapokról indul a képzés. Ezt sem lenne hülyeség átvenni.
Egyfelől ennyi idő alatt levezethette volna a két értékre, másfelől azért van kiakadva az alapvető matematikai tudás hiányára, mert ő fizikát tanít(ana).
Mérnökhallgatók generációi kerültek ki a keze alól. Hivatástudatát és a fizika iránti elkötelezett szenvedélyét a hallgatóság többször is a VIK legjobb oktatójának járó díjjal honorálta
Ha valamelyik oktató maradandó emléket hagyott bennem, akkor az nem más, mint Orosz László.
Nyugodjon békében Tanárúr!
Egy elmebeteg szakbarbár, aki azt hitte, hogy az ő tárgya a legfontosabb. Utálom az ilyen paraszt tanárokat.
Csak most hallottam én is, hogy elment :((((
Ez komoly ?????@@turifster
"A tanszék-vezető úgy magyaráz, hogy feltételezi magukról hogy okosak, én pedig úgy hogy feltételezem, hogy tök hülyék..."
Az elso ilyen mondatnal iratkoznek ki az egyetemrol. Aldom az eszemet,hogy nem jelentkeztem ebbe a pocegodorbe, hanem inkabb kulfoldre mentem :)
@@LPCH-hy1fk Miért, mert megsértették az önérzetedet, a tényekkel ? Egy műszaki képzésen, középiskola után bemész az első matek-fizika előadásra és lesel, hogy milyen hülye vagy valójában, ez az igazság. Amikor végzel egy BSC-n vagy MSC-n akkor is hülye leszel ezekhez a professzorokhoz, hidd el, csak már nem annyira mint mikor elkezdted az egyetemet. Alkothatsz te bármilyen jó terméket, berendezést mérnökként akkor is csak a tudásuk töredéke lesz a fejedben. Nem megsértődni kell, ha aztmondják egy egyetemen, hogy hülye vagy valószínűleg részben igazuk van, hanem a megfelelő helyre pozícionálni magad a tudásszinted alapján és arra törekedni, hogy teljesítsd amiért ott vagy.
Volt egy zseniális analízis tanárom, aki elképesztő módon tudta megértetni a leghülyébb tanulóval is a matematikai fogalmakat, amíg erre a legtöbb tanár nem volt képes. Egyszer megkérdezte az órán az egyik tanuló, hogy miért értjük meg nála ezeket a matematikai fogalmakat, és például a tanszék-vezetőnél miért nem? A válasza egyszerű volt: "A tanszék-vezető úgy magyaráz, hogy feltételezi magukról hogy okosak, én pedig úgy hogy feltételezem, hogy tök hülyék..." és működött. :)
És egyébként így is kell, mert ha okos lennék akkor nem ülnék az előadásán :)
DUF? xD
@@qkckn3391 Azaz.
@@qkckn3391 Csak nem a Deter az?
Hasonlót én is hallottam egyetemistaként :) Egy vegyipari tárgyam tanárának szövegére emlékszem ma is, pedig 2001 tavaszán hallottam: "Nem elég tudományos a jegyzetem, mondták. Erre én azt mondtam, másodéves hallgatóknak másodéves hallgatók szintjén kell elmagyarázni a dolgokat."
Its 6AM, I have no clue what's this person talking about and what's going on on this video, thanks for recommendation
he's ranting to his students about them and hungarian education
love him or hate him he speakin facts
i speak that language but i don't understand that
He's pissed that they learn usfull programming languages instead of useless shit, that you can use standard libraries or calculators for
Lol
Isten nyugosztalja a Professzor urat. Semmi közöm nem volt soha az ilyen magas szintű fizikához, de az, hogy professzor előadásairól készült videókat számtalanszor meghallgattam IS közrejátszott az elhatározásomban, hogy szeretnék elmélyedni a műszaki tudományokban egyetemi szinten. Ez csak az én esetem, de szerintem ez is bizonyítja hogy mekkora inspiráló elme volt, és biztos volt így más is az évek során. A teológiával kapcsolatos értekezései is fantasztikusak voltak. Szép életmű.
Milyen szépen megszáradt a tábla a monológ végére...
Én is azt néztem xdd
Elmondása szerint "nincs idő semmire" de 6 ennek ellenére mégis 6 percig beszél a semmiről. Ügyes
xDDDD
Végignéztem 2x-es sebességen a videót, milyen jól időzítetten fejezte be a beszédét, érdekes volt nézni így gyorsan a száradási folyamatot :)
De egyébként külön élvezet 0.5-ös sebességen is nézni, pontosabban hallgatni inkább.
Na ez a topkomment tökéletesen tükrözi a magyar oktatás színvonalát
Miért nézem én ezt hajnali 1 órakor úgy, hogy semmit sem értek belőle?
En se mivel nincs hang.
Ugyan ezt a kérdést tettem fel magamnak, csak annyi, hogy hajnali 3 van😂
ezzel valószínűleg a bme-sek is így vannak
Hat ez kajak jó kérdés xddd jó éjszakát
Nem tudom. Én még hamar megtaláltam még csak fél 12 van. De lehet vissza térek még rá hajnal 4kor
3:08 amikor mondja "VILÁGOS?" akkor a képernyő világosabb lesz :D
még a kamera is beszart tőle :D
Xdd
@@adamfazekas1895 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
@@adamfazekas1895 Sírok 🤣
epic :DDDDDDDD
Nyugodjon békében drága Tanár Úr! Nagyon fog hiányozni, amíg élek nem felejtem el Önt! ('96-os VIK évfolyam)
mitöl halt meg?
Súlyos beteg volt.
@@adamkiss4614 tudom. Mi volt a betegsége? A betegség neve.
remélem más is azt figyelte, hogy milyen ütemben szárad a tábla, miközben rantel az öreg
pontosan és is azt néztem XD
"rantel" xD
@@GP-qb9hi
Az meg mi a fene?
@@sziklaszilard8413 Hunglish kifejezés, károg, szidja a rendszert xD
@@GP-qb9hi
Thx
Szerintem 20 év múlva is fognak hallani a léptető motorok programozásáról, hála Orosz Lászlónak.
Azért durva, hogy így hat év után még mindig aktualitása van az elhangzottaknak, sőt hatványozottan...
Orosz Tanár Úr igazán kifejtette a lényeget.
próbáltam megértetni random emberekkel a Face-en, meg életben is, hogy miért kalap szar a magyar felsőoktatás. Talán kicsit túlzó, de akkor úgy mondanám, közel sem tartozik az elitbe. De csak mantrázták, hogy dehlgynem, milyen jó egyetemeink vannak stb. Mondtam, hogy bár a nemzetközi rangsorok nem feltétlenül mutatják a valódi egyetemi értéket, mégiscsak egyfajta fokmérő. Ezek alapján a világ 25000 felsőoktatási intézménye közül az első 1000-ben kb 3 magyar van, ami azért nem azt jelenti, hogy nagyon jó egyetemeink vannak. Persze kiálltak a véleményük mellett. Meg kellett volna mutatni nekik ezt a videót, egy szakavatottabb ember magyarázza el, hogy miért szar az egész, tán így hitelesebb. :)
Amikor elkezdte törölni a táblát, elkezdtem rosszul érezni magam, hogy még nem írtam le a füzetbe! A régi reflexek visszajönnek! :)
Az megvan, amikor egyik kézzel ír, a másik kézzel töröl? No pressure :D
Ez lesz az új csengőhangom. Mármint az egész videó egyben.
Weranda Zeller :D :D :D :D
Weranda Zeller Sok nem fogadottad lesz😆
Igyekezz felvenni a lépegető kutyaf*sz előtt! 😂
Annyi ideig nem szoktad felvenni?
hogy állítod be iphonra?
évente egyszer kétszer meghallgatom, csak a mihez tartás végett.
én is...:)
-Léptető motorok programozásának C++/A típusa.
-Léptető motorok C++/NX/3/5 programozása.
-Léptető motorok C++/3M programozása.
-Léptető motorok C++/MX/3 típusú programozás.
-Lépegető exkavátor problémái D3/2 programozási nyelvre.
Y E A B O Y
Ez nekem kínai.
Azt se tudom, eszik-e vagy isszák 😂
nagyon egyszerű nyelvre lefordítva: c++-al programoznak be dolgokat. Péládul: robotokat, hogyan mozognak, MIKÉNT mozogjon, MERRE mozognak és még sorolhatnám.
OKÉXD
miaz?
Informatikában folyton megy az innováció,eszközök,munkafolyamat,végtermék.
Nyugodjon békében. 😔
The algorithm has brought us all together once again, brothers
10-15 évig voltak nyomasztó álmaim a diplomám után .. vizsgára készültem a BME-n. Hahotazva nézem 20 évvel később ezt a videót annyi jó emlék jön elő… pedig tényleg Pont ilyen volt és pont annyit értettem belole én is mint egy átlag bölcsész.. vagy bolti eladó vagy akárki :) És mégis jó volt oda járni egyetemre …
Bizony az egyetemi évek tudnak PTSD-t okozni. A mostani jó emkékek csak agyi illúziók. Régen, most, és a jövőben is szopás egyetemistának lenni. A végzetteket illendőbb lenne survivors-nak (túlélőknek) hívni.
haha, ilyen álmaim nekem is vannak matekkal, analízissel kapcsolatban, hogy semmit nem értek, meg nem tanultam. Full stresszesen ébredek, és rájövök, hogy már dolgozok, és megnyugszom. :D Én 2016-ban diplomáztam. Akkor még 3-8 évig számíthatok ilyen álmokra? :D
@@upnyoc Elsőéves mérnökinfós vagyok. Már most ráz a hideg az analízis zh-tól. Eddig nem sokat értek belőle, tudnál segíteni neked hogy lett tiszta?
@@tamashorvath7187Hát, figyelj, átérzem a helyzeted. Én sem értettem semmit, még a legalapvetőbb dolgokat sem, mert nagyon gyenge vidéki gimiből kerültem fel pestre. Teljesen veszettnek éreztem a dolgot, de megcsináltam. Anno volt egy easymath nevű magyar oldal, ott bekellett fizetni, és egy csávó magyarul full lebutítva elmagyarázta videóban. Ez 2013 környékén volt, azóta biztos van már kismillió ilyen videós oktató oldal magyarul, vagy akár itt youtubeon is 1000%. Utána sok sok gyakorlás papíron. Én most hobbiból kvantumfizikát tanulok Udemy-ről. Ott is körbenézhetsz, csak azok angol képzések, de mindenről van nagyon jó anyag. Sok sikert! :)
@@tamashorvath7187 Egy félév alatt csak annak tisztul ki, aki erre született. Ezt úgy lehet megérteni, hogy ha leülsz a jegyzeteddel és addig próbálgatod megoldani a feladatokat, amíg le nem esik a tantusz. Ha két óra akkor két óra, ha egy hét akkor egy hét. Az a baj, hogy ezt nem engedheted meg magadnak, mert van még másik 6-7 tárgyad. Én mindig a túlélésre játszottam analízisből. Begyakoroltam a típusfeladatokat és egy idő után meglett a kettes. Remélem sikerült meghoznom a kedved hozzá :D
Ez az ember kimondta a felsőoktatás egyik fő problémáját!
123 like
129 idijotá
Szerintem nem kéne ilyeneket tanítani fasság.
pont emiatt a komment miatt kellene nyelvtant tanítani
Destroyer Gameplay melyik miatt?
Ha már kiakadások, nekem meg abból van elegem, hogy mind BME-ről, mind ELTE-ről (többi egyetemről meg főleg), úgy jönnek ki a szoftvermérnökök, hogy a lineáris algebráról, komplex analízisről, differenciálegyenletekről mindent tudnak, de egy vállalható szoftver komponenst nem tudnak összerakni (nem is modult, csak egy osztályt legalább tesztekkel). Fogalmatlanok, semmi gyakorlati tapasztalat, csak az elmélet bemagolva, mert ezt kényszeríti ki belőlük az egyetem. Kicsit el kéne gondolkodni miért olyan rohadt fontos az a sok bizonyítás meg elméleti képzés, ha utána olyan "mérnököket" eredményez a képzés akik fogalmatlanok. Előrébb van aki 2 órányi youtube tutorialt megnézett programozásról, mint aki végigcsinált egy 3 éves BSc képzést.
Pont emiatt hagytam ott az ELTE- Programtervező Informatikus szakát , mikor az emeltszintű Infromatika + elmelt Informataika Alapismeretek (mindkettő 5-ös) el mentem oda nagy reményekkel, hogy végre megtanulhatok RENDESEN objektum orientált programozni (mert magamtól videók alapján lassan ment). És a legelső programozás óránk azzal kezdődött hogyan kell BEKAPCSOLNI a számítógépet majd a következő két hétben a változó típusok meg a ciklusok jöttek majdnem kitéptem a hajamat . A prof meg volt sértődve mért nem dolgozok az óráján .... és mikor közöltem vele hogy már réges rég végeztem az összes órai feladattal amit kiadott ilyen kis papírkán még ő sértődött meg. Kiakadt hogy ha ennyire nem érdekel amit tanít akkor mi a fasznak járok be az órájára. Mondom mert kurvára érdekel de ezt én általánosban megtanultam (hála egy téynlegesen jó informatika tanárnak aki plusz anyagot azoknak akit érdekelt, quick basicben játékot írtam annal a tanárnál suli végére) és középiskolában rátanultam arra az alapozásra .... ez annyira alacsony szint hogy nem tutom felfogni mért KÖTELEZŐ órám mikor magas szintű infó érettségikkel jöttem az ELTE-re.
És itt derült ki hogy azért mert az Programtervező Informatikus szakra felvesznek akkor is ha biológia matek érettségivel jössz. És hát vannak akik alig láttak számítógépet életükben és szegényeknek is kell eséjt adni a tanulásra. Ja adjunk esélyt OKJ-n .... de könyörgöm ez egy kibaszott egyetem .... én elvártam volna valami tényleges oktatást is. Ez volt az egyetlen programozás órám a következő két évben csak matek matek matek matek volt .... és rájöttem hogy nekem ez kurvára nem kell én informatikus /programozó akartam lenni nem matematikus. És ok hogy kell hozzá a matek de hol van az OOP?? hol vannak a nehezebb nyelvek??? a csapat szintű program építés BÁRMI. Szóval elegem lett és saját kérésre megszüntettem a hallgatói viszonyom.
Én elvégeztem az ELTE-s proginf alapképzést, és elnézést az önfényezésért, de eddig maximálisan elégedett volt velem mindenki.
Az egyetemen meg végig úgy éreztem, hogy legjobb esetben is a középmezőny tetején lehettem kompetenciák terén. Szóval nem tudom kikkel találkoztál, de azért nem olyan hulladék ez a képzés, hogy egy 2 órás tutoriallal legyen összemérhető. Még ha elfogult is vagyok esetleg.
bár az IT pont talán egy kivétel, de itthon olyan munkák vannak szellemi alkalmazotti szinten, amik khmm finoman fogalmazva sem egy nagyon gondolkodást igénylő történet. Így hát okkal érzed, hogy segghülyék jönnek ki, hiszen a hazai munkahelyek legtöbbje egy speciális betanított szellemi munka. A betanítás lehet rövid (egy kétórás tutorial), de lehet kicsit hosszabb idő, hiszen meg kell tanulni pár folyamatot, meg szoftvert, kell 3 év, de mindenképpen egy mély gondolkodás nélkül elsajátítható történet, és csak azért 3 év, mert annyi idő kell, hogy a dolgok 95%-ával találkozz, ha mindegyikkel találkoznál akkor max 1 év. De ehhez nem kell a legtöbb esetben egyetemi képzés, nem kell hozzá gondolkodás, készség. kontruktőrként az egyik szoftvert megtnaulod, de nem kell hozzá mérnöki agy. Mondom talán az IT kivétel, mert hazai cégek külföldre is dolgoznak mint valós fejlesztés, de például az autóipar, mint hazai húzóágazat az nem ilyen. Ott csak papíron van K+F. Ott egyáltalán nem kell mérnöki szinten gondolkodni. A hazai összeszerelő üzemekben dolgozó folyamat és minőségügyi mérnökök 99%-a nem ismeri a rajzi alapokat. Miért? Mert nem kell. Balfaszkodás, tökörészés megy, és ez elég. Mivel a főnöke is hülye, mert jó eséllyel rendszerváltás után beavászkodó nyugat cégeiben egyszercsak ott találta magát vezető pozícióban, nem azért mert érdemei erre juttaták. Az érdemi munkát a fejlesztést rábízzák a fejlettebb államokra. A hazai felsőoktatásban végzett emberek, akik el is helyezkedtek a szakmájukban, egész életükben egyfajta szakmai adminsztrációt végeznek. És erre pont rávilágít Orosz vélménye is, mert az alapok kellenek, mert ha az nincs, nincs meg a gondolkodás, akkor az említett munkakörre van beosztva az egész hazai diplomás világ, tehát egyfajta szakmai adminisztráció, meetingek hada, minden szakmaiságot nélkülöző tűzoltás. Egy hazai gyárban van valami komoly probléma, akkor már jön is kiküldetésbe az anyacég hazájában dolgozó szakember. Erre készítenek fel a hazai egyetemek, hogy a multikban elhelyezkedjenek a hallgatók és csináják a droid melót. Ha van valami valós komoly dolog, ahol gondolkodni kéne, akkor meg megy a try&error, vagy a szokásosabb külsős segítség, kiszervezés az anyacégnek stb. És ha ez még a BME-n is így van az mocskos szarul hangzik, merthogy más magyar felsőoktatási intézményeknél ez még durvább akkor. Szerintem az egész akkora reformra szorul, hogy 0-ról kéne újrahúzni. Szerintem tokkal-vonóval szar az egész. Amit tudok 5,5 évnyi MSc alatt, azt megtanultam volna 4 hónap intenzív autodidakta tanulással, meg befizettem volna pár Udemy és haosnló tananyagra, ami színvonalas. 10 éve nem volt ritka, hogy egyetemen diavetítővel cserélgette a tanár a fóliákat. Egyszerűen nem tudod komolyan venni, egy bohóckodás az egész. Azért is bohóckodás, mert valaki meg tudja csinálni, hogy kilövi az egészet szinte. Valójában arra az egyre jó, hogy tényleg helyt tudj állni egy multinál. Ott sem azt nézik, hogy huh milyen eredményeid vannak, sokszor még azt sem, hogy milyen szakon végeztél. Ha szimpatikus vagy nekik, meg jók a soft skillek (amit egyetemen nem taítanitanak), akkor fel vagy véve. Nekik ennyi elég, hogy valahogy elvégeztél feladatokat határidőre, egyetmeen ezt kellett csinálni. És ilyenkor megérkezünk az angolszakos quality mérnökökhöz, meg a biológiaszakos kaizen menedzserekhez stb. Az egyetem életre nevel: kivel kell spanolni, melyik vizsgán hogyan lehet lőni, melyik tanárnál kell felvenni a tárgyat, áthallgatni egy másik egyetemre azt a tárgyat és elfogadtatni, ha az szigorú stb. Volt aki az egyetemen a szakmához segghülye volt, úgy lőtt ki mindent, megiratta mással, a beadandókat szintén megiratta, wireless fülébe mondták a többiek a szóbelit, megkent tanárokat stb. Ne ezek a fazonok most 30x évesen topvezetők, sikeres vállalkozók. sokuk még el sem végezte az egyetemet, csak kapcsolati tőke miatt volt ott. Aki meg keni vágja a szakmát, mert megtanulta, érdekli, szorgalmas, nem puskázott, megértette, utánanéz mindennek, az meg annyit keres egy hónap alatt, mint 2 hét alatt az osztrákoknál egy mosogató. Ez van. Vicc.
@@ImmaterialDream te a szász marci jelenség vagy akkor. Lehetsz az, de akkor szopni fogsz. Az egyetem nem arról szól, hogy bemész élsőnek megcsinász mindent és kifelé azt mutatod, hogy te milyen állati jó koponya vagy, mert megcsináltad, hanem arról mint a bölcsőde, az ovoda és az iskola, ahol megtanulsz másokkal együtt dolgozni, csöndbe lenni, kivárni a sorodat. Magyarul szocializálódni. Ha ez uncsi, akkor lehet dönteni, hogy otthagyod vagy megszokod. Ha nagyon érdekel egy téma, akkor a szünetekben, vagy delután lehet vele foglalkozni. Amúgyis rengeteg ideje van egy átlag egyetemistának, aki magasról tojik a tárgyakra és élvezi az egyetemi életet.
A lényeg, hogy az egyetem végén adjanak egy papírt, amit a majd a jövendő munkahelyeden bemutatsz mielőtt felvennének. Ez a papír azt bizonyítja, hogy nem fogsz okoskodni, és mindinkinek megmondani a frankót, hanem el fogod végezni a rád bíztott feladatot, ahogyan az egyetemet is elvégezted.
Szerintem azzal van gond, hogy elrohant a világ az oktatási rendszer mellett (főleg a tech szféra) és speciel itt Magyarországon nincs arra erőforrás hogy a piaci változásokat lekövesse az oktatási rendszer (mondjuk kb arra sincs erőforrás hogy normálisan működjenek, de ez egy más téma). Egyszerre próbálnak az egyetemek naprakész és elemi tudást adni amellett hogy a totálisan katasztrófa általános és középiskolai színvonal után a lemaradást is próbálják valahogy kezelni.
Matekos témához én speciel amúgy nagyon sokat szívtam vele egyetemen. Középsuliban nálunk úgy volt hogy 5 normál matekóra + 2 emelt opcionálisan. Utóbbit egy olyan napra rakták du 4-től 6-ig, ahol volt 0. óra, tehát hajnali 5-kor keltem hogy beérjek 7:00-ra, és este hatig bent kellett volna lennem. Bent is voltam, csak fókuszálni már nem tudtam egyáltalán, sokszor be is aludtam a fakt órákon. 98%-os közép matek érettségit meg kenhettem a hajamra, akkora hatalmas szakadék van ez és az emelt/egyetemi matek között.
Hát most lehet rajta röhögni meg minden, de az az igazság, hogy kurvára igaza van.
+Rathouse21 Neked is "kurvára" igazad van, hogy egyetértesz az úriemberrel. Ritka az olyan ember, aki érti is azt, amit éppen néz.
igen igen, de ahelyett, hogy 3 mondoatban összefoglalta volna, egy csomó idő elment erre ahelyett, hogy a saját (tényleg!!!) fontos tárgyára összpontosított volna....
Kvantummechanikát tanít az öreg, de a hallgatók jelentős része egy 2x2-es mátrix sajátértékét, sajátvektorát nem tudja kiszámolni. Kicsit értelmetlennek érezheti azt, hogy tanít, és megértem. Nem ezen a 6 percen fog múlni az, hogy a hallgató megérti-e az anyagot. Vagy kezdje el magyarázni, hogy kell kiszámolni? Honnan kezdje az egyetemi matematika oktatást? Miért neki kell elkezdeni?
meg kell száradjon tábla
sajátérték, sajátvektor számítás 2. éves tananyag nálunk, a BGE gazdaságinformatikus alapszakon. Ha ezt nem tudják a BME-n, gondolom villany vagy fizikus mesterszakon, az tényleg gáz :D nem csoda hogy kiakadt
buta surmó vagyok... de ha ilyen tanáraim lettek volna,, kitudja mit írtam volna a mondatom elejére, Isten nyugosztalja mester !! Részvétem a családjának.🪔
Szerintem nagyon igaza van! Azért foglalkozik vele ennyire mert szívből tanít!
+Molnar Gabor Egyet tudok érteni veled!
Kettöt tudok érteni veled.
teljes szívből buktat is indok nélkül :D
fö a részvétel. Részvétem.
Szerintem nincs igaza, vagyis nincs teljesen igaza.
Egyet értek azzal, hogy ezt is meg kéne tanulják a hallgatók rendesen, mint alapot, de a programnyelvek tanításának az az előnye, hogy a tanulás gyakorlata miatt fog akkár egy délután alatt valaki megtanulni egy új nyelvet.
S ha valaki nem tanulja meg ennyire az alapokat, még lehet egy relatív jó programozó, de aki megtanulja ezt is rendesen, a többi hasonló fontosságú témával/tárggyal együtt, az valószínű sokkal többre viszi. (Nem vagyok BME-s, csak hasonlókat tanulunk mi is (BBTE Info))
Nyugodjék békében ! Ő is megérdemelne egy mellszobrot a campuson .
Ez a szakbarbár? Isten ments!
Ki nem sz.rja le az ő tárgyait?
@@PatrikSolyom-hu9fn Értjük, te a lépegető kutyafasz programozásában vagy otthon.
Hát az ilyen húgyagyúakat nem érdekli, mint amilyen te vagy.
Sajnos az egyetem hibája, hogy nincs normális alapja a hallgatóknak. Valamiért a képzés során se a matekot, se a fizikát nem voltak képesek normálisan, készség szintre fejleszteni, hanem nyomatták a bullshit elméletet, és levezetéseket, ami a kutyát nem érdekli. A mérnöknek alkalmazni kéne ezeket tudni, és nem bebizonyítani, és sajnos a bizonygatásokkal megy el az összes matek és fizika előadás.
+Ceffeer És ez általánosban és szakmunkásban és középiskolában is így van. A mi iskolánkban a tanár órán folyton a saját problémáiról beszélt, vagy éppen újságot olvasott, kávézott és csodálkozott, hogy év végén mindenki bukásra állt. na de a többi osztályban is ahol ő tanított. XDDD És akkor csodálkozik mindenki az országban, hogy senki se viszi semmire max annyira, hogy elmegy egy gyárba dolgozni 3 műszakban 60000ft-ért mert még az érettségiig se tudott eljutni.
Az egyetemen leadott masszív elméleti anyagnak egyrészt az is a célja, hogy kutatókat képezzen. Nyilván ez kis hányadot érint, és aki amúgy majd gyakorló mérnök lesz, annak ez azért jó, mert ha megérti valamilyen szinten (előfordul, hogy sokkal később esik le a lényeg, akár egy gyakorlati probléma kapcsán), és nem is kell ahhoz tudni pontról pontra a levezetését (sőt, műszaki pályán a magolás nem is vezet sokra) akkor szélesebb rálátást kap az ember a problémákra.
Gyakorló mérnök vagyok, ez tapasztalat, kurva sok esetben az elméleti háttérre rálátás segít a gyakorlatban.
Ezzel nincs is baj, de a ló túloldalára esett a képzés, főleg a BME-n. Nulla gyakorlati ismeretet szerez az ember egy BSc alatt, és az elméletet sem támasztják alá szemléletes, gyakorlati példákkal, aminek hatására csak lóg a levegőben az egész. Én is gyakorló mérnök vagyok, sajnos a BME-n, és nem találtam még érvet amellett, hogy ennyi elméletet minek kell leadni, és minek kell ennyire elveszni a részletekben.
Megértem a hozzászólásodat, én a vegyészkar és a gépészkar után immáron 8 éve gyakorló mérnökként elmondhatom: az elméleti oktatás fő célja megóvni a világot azoktól a mérnököktől, akik a tanult modelleket mindenre akarják alkalmazni és elfelejtik, mik azoknak a korlátaik.
Egy példa: egy U profilú tartó akkor működik jól hajlításra, ha úgy rakják be egy szerkezetbe, mintha C betűként állna és a tetejére pakolják, amit tartania kell (mert ekkor nagyobb az inerciája) - de sajnos (és ez az, amit az elméletet ellógó hallgató nem tud), ilyenkor ez a profil csavarva is van. És ez az, amit a hallgatók 99%-a elfelejt, ahogy a videóban is halljuk, 2 hónap után.
És a mérnöki munka csak ilyenekkel van teli.
Sry, ha túl szakmai voltam.
@Ceffeer Én még a Bsc-Msc faszság előtt végeztem a BME-n, de annyi infóm van róla, hogy ez a rendszer már tényleg el van cseszve. Pl. a cégek nem tudnak ezzel a Bsc-vel mit kezdeni. Nálunk is voltak már Bsc-s diplomázók, és nem lehetett velük mit kezdeni, mert nem volt érthető, mit tanultak meg. Szigorlat sincs már stb. A régi főiskolai képzés, legalábbis műszaki vonalon adott egy jó gyakorlati alapot, de ez az első lépcső nem, én úgy látom, az Msc nélkül nem sokat ér.
@Csaba Tizedes Részben egyébként igazad van, a szakmák nagy részénél valóban ez lehet a helyzet, és azt elhiszem, hogy sok helyen nem lehet ebből kitörni, maximum rohadt nehezen, az emberek meg fásulnak egy idő után.
A példád jó, én amúgy vízépítőmérnök vagyok, úgyhogy érthető volt:) Talán az is a baj, hogy sokan a megszerzett ismereteket nem is akarják a minimálisnál jobban hasznosítani, és ettől csak egyre alulmotiváltabbak lesznek.
:D Amikor multinál dolgoztam 7 év alatt 5 "gépészmérnök" végzettségű gyártómérnök volt a gyártósorunkon. Lehet, hogy a matematikát nagyon jól megtanulták, de a "léptető kutyaf***t" (értsd: érzékelőkkel és léptetőmotorokkal felszerelt futószalagot) 5-ből 1 volt aki egyáltalán meg merte próbálni (több-kevesebb sikerrel) felprogramozni, a többinek annyira lövése nem volt hozzá. Az a baj, hogy hiába hiszi azt a prof, hogy ezeket a gyakorlati feladatokat majd a munkahelyen 1-2 hét alatt úgyis megtanulják, de egy generációból ölik ki sok egyetemen az erre való készséget azzal, hogy az elméletet úgy akarják magas szinten a fejekbe verni, hogy nincs kapcsolatuk a gyakorlattal. Nem hoznak az elméletek mellé valóságos példákat, a gyakorlati és az elméleti órák nincsenek összhangban, a gyakorlaton nem tudja a hallgató mit miért csinálna, mert az elméleti tanár teljesen máshol tart még, elméleten meg nem halad az oktatás, mert a valós gyakorlati problémák felvázolásának hiányában a diákból a "miatököm szükségem van erre" hozzáállás tör elő (gyakran nem is alaptalanul).
Igen, ebből pedig az következik, hogy mivel ez folyamatosan jelen van, a rendszer szándékosan lett így kiépítve. Vagyis László nem mondott badarságot akkor, mikor azt mondta, hogy a felsőoktatási intézmény rendszerrel van a gond, csak ő van annyira tekintély elvű, hogy nem látja, ki a konkrét felelős, és hogy hogyan lehetne felelősségre vonni.
Vagy kell-e egyáltalán!? És ez utóbbi az igazán szaftos és érdekes téma! ;)
Az arányokat kell jól eltalálni. Ha megvan az erős alap, és a specifikáción láttak elég példát, akkor abból már meg tudnak csinálni olyasmit is, ami nem szerepelt részletekbe menően. Azt írod "Lehet, hogy a matematikát nagyon jól megtanulták". Hát nem. Nem lehet. Valószínűbb, hogy már az alapoknál elvesztek. Aztán görgették tovább ezeket a hibákat, és csak egyre hízott és hízott a probléma. Egy másik alapvető hibájáról itt nem volt szó a felsőoktatásnak: a jelszó a lemorzsolódás csökkentése. Mint a fronton, nem hagyunk hátra senkit. Magyarul akkor is átrugdossák a legtöbb hallgatót kettessel, ha nem tanulta meg rendesen az anyagot. (Közvetve mégis megjelenik ez a videóban: így történhet az, hogy egy haladó órán, kvantummechanikán ott ül 50 hallgató, akikből jó ha tíz tud elsőfokú egyenletrendszereket megoldani...) Szóval a baj nem kicsi, és rendszerszintű. Ja, és ez egyre rosszabb lesz.
Nyugodjon békében! Fizikusként diplomáztam, de Szegeden. Szívesen hallgattam az óráit a UA-cam csatornákon keresztül. Élőben is jó lett volna megtapasztalni az óráit. :)
"A megoldás a következő lesz...azt mondja, hogy én most átfogom ezeket ugrani és...szarok az egészre" :D Kb. ezt mondtam én is államvizsga felkészülésnél néhány tételnél. :D
"Az alapokat kell jól megtanítani. A készségeket kell fejleszteni." Minden cseppjében tanár. TANÁR.
Lofaszt
egy tetü !!
Ja megtanítják az alapokat: pl ezt amiről sokunk úgy vélekedik " nem a fizika tanszékre jöttem basszameg"
Készségfejlesztés: a programozás pl az de degradálni azt amihez kurvára nem értek és semmi közöm az mutatja meg hogy valóban magyaroszágon lett ez kimondva. Nem értek hozzá de rosszul csinálod. Előbb érted meg matekból a lineáris interpolációt több (4) dimenzióban játékprogramozóként mint matekból Descartes-Euklides levezetésekkel. De hát az nem táblára véshető tehát szar. Tudatosan tartjuk a XIX. században társadalmat
@@bellevuebellevue8131 igazad van ....
Jogászokat kellene ebből vizsgáztatni dr-ért…
welcome to the next episode "why is it in my recommendations"
get that dead meme out of ur pfp
Good juicy Hungarian teacher
A megyeszékhely legjobb gimnáziumában végeztem kitűnő eredménnyel, nagy reményekkel vágtam neki az egyetemnek, aztán már a legelső órákon olyan dolgokat vártak el tőlünk, amikről soha nem hallottam, soha nem tanultuk. A tisztelt tanár urak elmondtak engem és az iskolámat mindenféle szarnak, hogy értem azt, hogy nem tudom, mi az a blokkmátrix, miféle utolsó disznóól az olyan iskola, ahol ezt nem tanítják, mi a francot keresek én itt egyáltalán? Olyan szinten meggyűlöltették velem a matekot, hogy le sem diplomáztam, cserébe a szakmámmal évente többet keresek, mint amit a tisztelt tanár urak egész életükben láttak.
Respect! :)
Szornyu volt olvasni is. Sok sikert neked ✌️
Nekem még érettségim sincs de nettó 370 ezret meg keresek havonta xD és igen itt Magyarországon és lehetséges csak keresni kell :P
Te vagy a sokadik, akitő azt hallom, hogy a magyar egyetemeken csak leszólják a tanárok a diákokat. Én egyből a Dán műszaki egyetemen indítottam és találkoztam egy csomó magyarral főleg a BME-ről. Mind azt mondta, hogy a létező legjobb döntésem volt, hogy nem otthon kezdtem.
Ezzek a tanár úrrak hajlandóak ennyiért, de az egész oktátásra is elmondható.
Bár sajnos soha nem tanított, nagyon nehéz most ezt felfogni..
Nyugodjon békében Professzor🖤
Egy szakbarbárral kevesebb.
@@PatrikSolyom-hu9fn Mindenhová odaböfögöd ezt?
Hallgattam az előadásait, a legtöbb dologban jogos volt amikor kiakadt. Abban az egyben nem volt kurvára igaza, hogy pont az ő tárgya volt amit nem kell naprakészen ismernie a villanymérnökök 99.9%-ának, mg a léptetőmotorok programozását ha egy nyelven megtanulod, akkor ad egy szemléletet amivel más nyelven is meg tudod csinálni, és általánosithatod léptetőmotoros kutyafaszra, tetszőleges robotra, konveyorra, kb bármire ami beágy és mozgat valamit. És ezt úgy mondom hogy lassan egy évtizede diplomáztam és nem csak saját, hanem sok akkori évfolyamtársam véleményével egyezik.
5:27 Hogy a fenébe lehet olyan egyenes vonalat húzni?
...
Pont akkor huzta a vonalat amikor ezt olvastam 😀😀
En is azon gondolkodtam 😀
Nem volt az azért olyan egyenes.
Ezt csak a tanárok tudják🤔
Ha 40 eve tanitanal te is tudnál ilyen egyenes vonalat húzni.
Azok - mondjuk ki: a lassabbak - közé tartozom, akik tipikusan nem tudják követni az ilyen típusú oktatást. Hazaviszem, emésztgetem, olvasom, vagy videón nézem, aztán újra nézem, meg még újra és még vagy hatszor. Nem vagyok hülye, műszaki pályán dolgozom, de ha valaki egy magyarázat után az arcomba hajol, és beleüvölt, hogy meg tudom-e oldani, jó eséllyel nemleges lesz a válasz. Ennek semmi köze ahhoz, hogy egyébként értem-e a témát, és állítom srácok, a jövőbeli munkahelyeteken sem ez lesz a stílus - ha mégis, akkor rossz helyen vagy.
Igen, számomra is egy kicsit túlbuzgónak tűnik a videó alapján Orosz László, persze meg lehet érteni az ő szempontjait is. Valamilyen visszajelzést kell kapjon a hallgatóktól, hogy követik és értik, amit mond. Ha nagyon passzívak, érthető a kiakadása.
6 percet megért ez a kirohanás, hogy a fiatal generáció kijavítsa a felsőoktatási rendszer hibáit.
Just #Bmethings
jómegmonta
A felsőoktatási rendszer hibája a tanárokban kezdődik. 6 percet ragelt, tegyük fel hogy a tanárok nagy része jót akar és csak a rendszer a hibás. Akkor a tanárok több mint fele*6 perc baszódik el az életemből értelmes oktatás helyett. Mi diákok tudunk ezen változtatni? Ha tudnánk már rég megtettük volna. Ő tudna azon változtatni hogy 2x2-es mátrixokat oldogat meg velünk. Vagy bemegy a kancellárhoz, és felrúgja az asztalt, bármi értelmesebb ennél. Mérnöki hallgatóként el tudom mondani, hogyha értelmes és JÓ tanár oktatná az anyagot, ez a 6 perc bőven elég lenne a sajátérték, sajátvektor elmagyarázására. Tényleg nem olyan "baromi nehéz", 6 perc alatt könnyen elsajátítható...
@@belakis3392 pont azt akartam, mondani, hogy nem egy jó tanár benyomását kelti. Lehet hogy igaza van és érti azt amit tanítania kéne, de hogy tanítani tud e az más kérdés.
old, but gold :D
Igen, itt Szlovákiában is hasonlóan van. Én a fizikát utáltam meg (pedig fizikát tanultam), mert pl. a matematikában nem vettük a tenzorokat, holott a fizikában feltételezték, hogy tudjuk. Sem a tanár nem hibás, sem a diák, hanem az egész politikai rendszer, ami azt okozza, hogy egy intézmény vezetője ért az intézmény munkájához a LEGKEVESEBBET. Fiamnak (aki matematika-szakos alapiskolás tanító volt - már nem tanító, hanem egy autógyárban mérnök) az első élménye az iskolán az volt, hogy a ("matematika szakos"!!!) igazgatója a gyerekek előtt megszégyenítette, hogy a pí-szám értéke 22/7. Ilyen selejtből lett igazgató. Fiam hiába védekezett, hogy ez irracionális szám, mégis ő maradt alul. Hiszen az Igazgató Úr mondta!! A többi tanár meg nem értett hozzá.
Valahol vicces hogy az első nap amikor villanymérnökként munkába álltam 10 éve, akkor számon kérték a munkahelyen már az első nap a léptető motorok C nyelven történő programozását és azóta is kell vele napi szinten foglalkoznom. Ahogy látomlegalább 20-25 évig még kelleni fog az ilyen jellegű tudás mert a fél autómatizálás/robotika erre épül ... Erről ennyit hogy mi a fontos és mi nem.
Professzor úr szerint az alapkészségek tanításába nem fér bele a programozási alapok tanítása...
Igen és amit tanítasz azt kb az informatikusok 1-2%-a fogja használni valaha is, ha pedig szükségük lesz rá fel tudják keresni az anyagot egy értelmes könyvből (ahol jobban el lesz magyarázva), ugyanúgy mint a lépegető kutyafaszt.
Azt tudod, hogy ez vagy a VIK-en vagy mérnökinfón zajlik...
Aki betűkkel számol, az minden aljaságra képes.
Ha ilyen határozott véleménye van a programozás oktatásáról, azt tegyük hozzá, hogy nem az a lényeg, hogy milyen nyelvben programozol, hanem hogy megtanuld a programozáshoz szükséges szemléletet, elveket (és ez sokaknak nem sikerül). Tök mindegy, hogy éppen most C++/A-ban tanítanak programozni, ha elsajátítod, később a C++/MX/3/5 szintaktikáját is csak át kell futni. Aki 40 éve tanult Pascal-t és C-t az most is tud programozni.
Végre valaki megemlíti a Pascal-t 🙏
Nem kell hozzátenni; elmondta (érthetően).
Orosz úrnak tökéletesen igaza van, én informatikusként gondolom így. Szivesen hallgatnám az előadásait, nagyon szenvedélyes nekem tetszik.
Viktor Photo én is informatikus vagyok
Az informatikával az a "baj", hogy NAGYON gyorsan változik, amit az oktatás és a tanár NEM tud követni. Teljes időben dolgozó programozóknak is sok idejét veszi el az hogy kövesék az újdonságokat, trendeket, és ha sikerül elsajátitani akkor a napi munka során gyakorolja, kitapasztalja, rájön mi hogy megy. Ez egy tanár éetébe nem vagy csak nehezen férhet bele.
EZÉRT van az hogy relative elavult dolgokat tanítanak, de itt is igaz az amit a matematikával kapcsolatban a videón szereplő tanárúr elmondott: ha megtanultad a léptetőmotorok programozását C++ nyelven, akkor azon alapulva később fogod tudni programozni más nyelveken illetve képes leszel léptető kutyafaszt is programozni. Szóval itt úgy érzem ő is belesett abba a hibába, amiért ostorozza a technikai tantárgyak oktatóit: szerinte az Ő tantárgya fontosabb, pedig ugyanúgy nem az, sőt... deriválni, integrálni utoljára a főiskolán volt szerencsém, SOHA az életben nem. Többre mentem azzal hogy mikrokontrollert is programoztama suliban SIMA C nyelven...
Szerintem egy programozó nem egy-két-három programnyelvet tanul, hanem annak a képességét, hogy egy-egy feladatot logikailag megold. Elemzi a célt, kiértékeli mi vezethet megoldásra, megtalálja az egyes lépéseket, feltérképezi a hibalehetőségeket és a végén optimalizál, vagyis a programozó általános algoritmust keres/fejleszt - kinek hogy tetszik jobban - egy problémára. A megoldás nem egy fejlesztőkörnyezet sajátosságaiban van, hanem a gondolkodó programozó agyában. A két dolog: az eszköz és az ötlet nem egyenrangúan fontosak.
Mindazonáltal a legkönnyebb algoritmusokat gyártani és elsajátitani a programnyelvek megtanulásának képességét sztem az ha az éppen aktuális programnyelvekből tanul 1-2t az emberfia.
Igen, lehet tanulni programozni absztrakt, nem létező magaszintű "nyelveken is", de ez pont nem a praktikus tudás megszerzésének módja.
A legtöbb programozó nem algoritmusokat fejleszt, az a jéghegy csúcsa. Az algoritmus fejlesztő programozó a "melós" programozóhoz képest kb olyan mint az épületszobrász és a kőmüves viszonya. Létezik az első kategória is, csak nagyságrendekkel kevesebbre van szükség és kevesebb pozició is van rá. És még csak nem is biztos hogy jobban keres...
Munkát kapni akkor fog egy programozó ha tud fejlesztői környezeteket használni, verziókövető rendszereket és aktuális programozási nyelven programozni VAGY legalább valamilyen programozási nyelven programozni (manapság már a cégek vállalják az átképzést az éppen nekik kellő nyelvre).
+Tobi Igazán? Kérlek mesélj még magadról...
Elhiszem, hogy nagyszerű oktató, meg minden, meg a BME a NumberOne, de sok a mellébeszélés (biztos fáradt), nameg nem éppen jó pédamutatás a trágár szöveg (ettől még nem őszinte valaki). Az "ide-oda-kapok-hogyhogy-nem-értik"-stílusra meg rá lehet fogni, hogy "ilyenek a nagy agyak, maguknakvalók, különcök, nem éppen szociábilisek". A "nem akarok megsérteni senkit"-kifejezéssel már megsért másokat (legalábbis felvezeti)... :-) Ez olyan, mint amikor valaki azt mondja, hogy: "ha őszinte akarok lenni"... :-) Az meg, hogy mire lesz valakinek is szüksége évtizedek után (ha megéri), nos azt senki sem tudja. Éppen ezért kell (vagy célszerű) többmindent is tanulni, ami persze érdekel, abban úgyis elmélyednek az emberek. Tehát tipikus hozzáállás, hogy: "az én tantárgyam a lényeg, a többi lényegtelen"... :-) Minden relatív: végülis semmi sem fontos, és minden az! :-)
a kommunikációban volt szerintem a legrosszabb. ha az emberek nem értik a magyarázatod akkor nem felbaszni kell magad hanem másképp megfogalmazni
„Hibakereséshez készült változat!“
„Tilos terjeszteni, másolatot készíteni!“ (több mint egy millio megtekintes youtubeon xd)
„Keresse a hibákat!“
„Jelezze a trágár szavakat“ :DDd
kozbe az egesz egyetem egy hiba
Szenzációs oktató volt. Nyugodjon békében. 😔
Én nem tanultam meg ezt a kvantum informatika alapot és végképp leszakadtam a világról. Nagyon sajnálom magam, és köszönöm, hogy eljöttem.
Love him or hate him, he's spitting straight facts right here!
Valamiért mindig vissza-vissza tértem ide hogy megnézzem a kiakadását... először egyetemre jelentkezés előtt. aztán miután felvettek.. aztán miután passziváltattam magam... aztán miután nem mentem soha vissza :DD
Ez a tanár sem ott vergődik, ahol kellene. Ott valószínűleg nem mer és/vagy tudja, hogy nincs értelme. olyan, mint a gyári melós panasza a takarítónőnek a fizetés miatt, de a főnökének nem karakánkodik.Jó ez a mentalitás, ha mindenhol így adja elő.
Igazad van. Ugyanilyen vehemensen kéne megmondania a rektornak. Rácsapni a rektor asztalára vagy a fejére.
Egyszerűen zseniális, imádom a palit.
Tipikus, hogy a tanárnak a saját anyagának leadására nincs, de a más tantárgyak fikázására bármennyi ideje van... :O
Szerintem mindenki kezdje ott, akár BME-re, ELTE-re, Miskolci Egyetemre, stb... megy, hogy nézze végig Dávid Gyula összes előadását.
Abból meg lehet tudni, hogy mi az amit nem fog érteni.
Ha még azt sem tudja, akkor még puskázni sem fog tudni.
Neki köszönhetően 20 év múlva is hallani fognak a léptetőmotorok C++/3M-beli programozásáról!!! :D
Most már az örök vadászmezőkön oldogatja a 2x2es mátrixokat a prof 😢😢
:(
Damn, ezerszer láttam, de soha nem tudtam, hogy te töltötted fel. Kedvenc zenekarommá nőttétek ki magatokat! Ugyan most jött ki az album, de már alig várom a következőt.
Nyugodjék békében maga a Legenda❤
Kezdjetek el banki környezetben, Java-ban fejleszteni, és majd rájöttök, hogy az egyetem csak arra volt jó, hogy 5 évet elvegyen az életetekből, mert csak hülyeségeket, vagy nagyon alap dolgokat tanítanak. Aki 18-20 éves kora óta a versenyszférában dolgozik, 40x annyit fog tudni, mint ti, akik 25 évesen próbáltok majd elhelyezkedni juniorként. Én szerettem az egyetemet, be is fejeztem, de maximum szakmai alapműveltségnek elég, plusz "márkásít" a papír. Lesz egy márkaneved, amikor munkát fogsz keresni (pl BME), de közben a noname fejlesztők mögött fogsz kullogni, hacsak nem vagy ízig-vérig fejlesztő már magadtól is.
Az egyik dolog, hogy igaza van-e, azt nem vitatom, de a másik a stílus, ami megmutatja, hogy a mondanivalóhoz hogyan kapcsolódjunk. Ha az ember érintett, akkor a lebaszós stílus leginkább védekezésre, visszatámadásra motivál és pályaelhagyásra. Ha nem érintett, akkor meg arra, hogy egyet értsünk és az érintetteket lenézzük. A magyar oktatás jelenlegi (és korábbi) legnagyobb hibája szerintem, hogy az ilyen stílus megengedett.
Ki az aki ettől pályaelhagyóvá válik? Max valami kis mimózalelkű elkényesztetett hülyegyerek. Semmi baj nincs a stílussal, legalábbis ezen a videón
Ha ismerted volna, nem írnál le ilyet. Kiváló tanár és szakember volt. A stílusa annyira egyedi, hogy már emiatt bejártunk az órára. Orosz épített a bully stílusával. Aki nem értette meg, az mehetett más tanárhoz. Füsti, Pacher más stílusban tolták. A túlérzékenység a probléma, nem a stílus.
A nézet és hitformáló gondolataiért örökre hálás leszek! Egy széles tudású, nagy formátumú emberrel lett a világ most szegényebb. Mély tisztelettel, viszlát Tanár Úr!
Remekül példázza, hogy a Műegyetem a négy matematikai alapművelet ismeretében elvégezhető, csak jól kell megválasztani az alapműveleteket. Mondjuk a Laplace-transzformáció, és a Furier-sorfejtés legyen közte, a mátrixműveletek szintén, stb.... :)
Tekintve, hogy 7 éve került fel a videó, "érdekes" módon a kvantuminformatika nincs sehol. Tehát ha az ő elképzelései szerint menne a tanítás ezek a hallgatók szimplán éhen haltak volna mert oké, hogy tudják a leg úttörőbb dolgokat, de ha nincs hozzá infrastruktúra, nem lehet vele elhelyezkedni, akkor rohadtul nem fog érdekelni senkit.
2:20
A léptető motorok C++/A programozása, ha létezne is ilyen, azzal fognak félmilliókat keresni egy vállalatnál és két hét alatt, ha meg is vannak az alapok egy egyetemen, attól még évek múlva fog csak elmélyülni benne és szakértővé válni. Kvantummechanikával mérnökként meg maximum otthon a lakásban korrepetálhatja azokat a diákokat, akik ezen az órán még most sem tudták megtanulni a fizika elméleti alapjait mérnökként! Nem a fizika ismerete a fontos, hanem a tanulás módszertanénak elsajátítása, annak hatékonyabbá tétele és annak felismerése, hogy az életben minden esetben a problémák első számú megoldási kulcsa legyen, hogy utánajárjon, visszaolvasson és ismételjen, ha a feladat/probléma megoldása azt kívánja meg.
Tökéletesen igazad van.
Ha jól értem a válaszodból Tom Wolf (a korábbiakat is beleértve) amellett érvelsz, hogy a tanulásra való képesség, az önálló problémamegoldás a lényeges. Ebben nagyon egyetértek veled. Tulajdonképpen Orosz tanár úr is ezt fejtette ki, a maga kevésbé cizellált módján. A fogalmazás - mondjuk így- szenvedélyessége talán kifogásolható, de a tartalma véleményem szerint vitán felül áll. Ez nem programozási, nem is elméleti fizikai kérdés, sokkal inkább a megismerés fontosságát rakja górcső alá. Az a -teszem azt egyetemen- képzett szakember, aki ezt nem érti, az nem tudom miért tanult? Meggyőződésem, hogy senki nem azért ül be az egyetemre, hogy olyan kérdésekre tudjon válaszolni, amelyeket már feltettek, sőt meg is válaszoltak. Egyetemre azért jár az ember, hogy olyan kérdésre is tudjon válaszolni, amit még sohasem hallott. Ez az igazi tudás, a többi csak szakmunka.
Péter Salamon és ez a "jól képzett" szakmunkások országa. Már Kádár bácsi óta az. És ahogy kinéz a jövőben is az lesz. Egyébként van ismerősöm aki mérnök informatikusnak tanult 9 év(!) alatt letette a BSc-t és most baromi okosnak tartja magát. Pedig alapvetően egyszerű mint a bot. Egy értelmes mondatot is nehezére esik begépelni. A gondolkodás abszolút távol áll tőle. De a felsőoktatás díjazta a kitartását. (Óbudai Egyetem)
Mai tanárok: 15 perc tanitás a maradék 30 perc meg osztály szidása,idegbetegség, más tantárgyak fikázása...
@Peter Menyhart kompetenciájukról nem is beszélve sok esetben...
Ti komolyan nem értitek, hogy ez az ember itt miről beszél?
@@bétaalfa-g2i verd ki rá. van, aki tanítani akar. ha jól sejtem, ez az ember az idegbetegségével, kirohanásaival együtt is sokkal többet átad a következő generációnak, mint te a nemtudommilyen állásoddal. ez a hozzászólásod kb annyira releváns, mint a "ha nem tetszik, el lehet menni" meg "minek ment oda?" típusú baromságok.
@@steve_brown6967 Értjük, de ez pont nem az az alkalom. Szerencsére már nyugdíjba ment. Orosz tanár urat én inkább egy 1200-es zsigulihoz hasonlítanám, ami annak idején menő volt, a taxik is azok voltak, mára már csak múzeumi tárgyként őrzi az is, aki ragaszkodott hozzá.
@Peter Menyhart menjenek tudósnak akkor ne terrorizaljak a diakokat xd
BME VIK-en végeztem, de informatikában dolgozom senior fejlesztőként és szoftver architektként. Orosz Tanár úrnak maximálisan igaza van, de ehhez 10-15 évet el kellett eltölteni az iparban. A mérnöknek kell hogy legyen egy szemlélet és gondolkodás módja, enélkül csak egy droid lesz, aki valamilyen feladatot gépiesen ellát. Ő mérnökképzésről beszél a szó valódi értelmében.
Csak most olvastam, de megerősítem. Ugyanúgy BME/VIK. Pacsi.
8 éve diplomáztam a gépészkaron, 2 évente megnézem ezt a videót. Most értem igazán, miről beszél.
Azt látom a korosztályomon, hogy (itthon és külföldön is) a végzettek 30%-a képes és hajlandó problémákat analizálni és végiggondolni, új dolgokat gyorsan megtanulni. A többieknek a "hal" kell.
@@borianm 30%? Olyan sok? :) - 22 eve vegeztem a BME-n...
@@ViktorFerenczi na jó, talán túloztam. Lehet, hogy 15. :)
@@borianm Én a szomszédban "kicsit korábban" az ELTE TTK-n végeztem, de sajnos ugyan ezt tudom csak megerősíteni az IT-nél is. Gondolkodni, problémát megoldani, (úgy egyáltalán magukat feltalálni) nem tudnak az emberek.
A tanárnak igaza van meg nem is. Szerintem régen se tömegével ontotta magából a tényleges tehetséggel és tudással rendelkező egyéneket az egyetem. 100 végzett emberből jó ha 10 max 20 ember lett sikeres valamilyen téren (lehet sokat is mondok) és alkotott élete során olyat, amely világszinten kiemelkedő és az országnak is hasznot hozhatott. Szükség van arra amit ott tanítanak, de csak azoknak akiket tényleg érdekel is a téma.
Hiába akarunk 1000-reket megtanítani pl: a kvantum fizikára ha ebből kb csak 1 embert érdekel is valamelyest a téma. Az, hogy amcsiban meg a környező országokban több ember kerül ki ilyen végzettséggel és lesz is benne sikere az csak annak köszönhető, hogy többen is vannak. Az itthoni helyzet, amit a média is sugall a fiatal generáció felé, az sem segíti a helyzet javulását. Mindenki azt látja, hogy a kő hülyék gazdagodnak meg a leggyorsabban. Aki meg igazi munkával keresi a kenyerét az meg éhen döglik. :(
Az sem megoldás, hogy mindenki mérnök legyen vagy vállalkozó, programozó stb ez egy nagy butaság.
Mindenből kell egy bizonyos mennyiség, amely az egészséges gazdasági viszonyok kialakításához kell, de azok az emberek szeresék és tudják is azt, amit csinálnak, ne azért legyenek ott, mert arra a szakra volt könnyű bekerülni, meg végig lambadázni az egészet. A felesleges tömegtermelés hátrányai itt is ugyanúgy érvényesek szerintem, mint a valódi iparban.
Èn hegesztő vagyok,de érdekes ez a téma.....Nyugodjon békében....
Nyugodjon békében! 😥🖤🤍
Az ilyen órák miatt nem kezdődnek úgy az álláshirdetések, hogy: "Gépészmérnököt, villamosmérnököt keresünk, 5 év elméleti tapasztalattal...." :D
Nyugodjon békében!😥
Igaza van a tanárnak sok mindenben, de az is hozzátartozik, hogy rohadt nehéz leírni hibátlanul azt, ami táblán van, és közben felfogni-megérteni meg kvázi lehetetlen. Ezért kellene előre kinyomtatott órai anyagot összeállítani. Tudom ezt sosem csinálták így, de szerintem sokkal hatékonyabb lenne az egész. Az viszont látszik rajta, hogy próbálja a lehető legjobban elmondani, amiért kijár a tisztelet, ugyanis rengeteg 'tanár' van aki le sem szarja az egészet.
Bocsánat, ő nem azt kérdezi, hogy itt helyben azonnal ki az aki meg tudja oldani, bár ahhoz se kell nagy agy munka, viszont el kell vele szöszölni egy kicsit. Ő azt kérdezi, hogy ki érzi magát képesnek megfelelő idő ráfordítással, hogy a matematikai lépést elvégezze, amit el is mond, hogy mit. Itt szó sincs a fizikai tartalom megértéséről, egy olyan matematikai lépést kér számon, amit jobb gimnáziumokban tanítanak.
Azért egy kétismeretlenes egyenletrendszert nehogy már csak jobb gimnáziumokban tanítsanak! Ez simán ált-iskolás anyag. :(
(Vagy komolyan lesüllyedt már ide a világ, hogy ehez elit gimibe kell járni???)
Jogos, a mátrixba fejtett alakra értettem, és a determináns számításra.
"rohadt nehéz leírni hibátlanul azt, ami táblán van, és közben felfogni-megérteni meg kvázi lehetetlen."
Maximálisan egyetértek! Sokkal több értelme lenne minőségileg egy dologra figyelni, mint két dolgot silányul csinálni (jegyzetelés és odafigyelés).
Császár Ákosné a saját jegyzetét mondta fel előadásként, szinte szó szerint...
Tiszteletem! Igen igaza van Tanár úr -nak Nekem az Szki vagy gimi elemi matekot újra meg kellett tanulnom,hogy az egyetemi tanulmányaim során le tudjak vizsgázni sajnos az Szki-ban nem volt jó matek tanítás :( De le kellett ülni,és megtanulni Mindent . Köszönöm a Videót :)
Ettől a videótól az egyenlet számolta ki Orosz Lászlót :D
Jó, hát mi is tanultunk könyvtáros szakon mátrixokat, meg kovarianciát, integrálást, deriválást, meg hasonló baromságokat, amiket mi az ég világon sehol nem fogunk használni. De a tanár is mondta, hogy sajnos benne van az anyagban, hogy ezeket kell tanítani, még ha ő sem érti, hogy ez számunkra miért lesz hasznos, pláne úgy, hogy még számológépet sem lehetett használni, ami egy oldalas számításoknál elég necces, főleg olyanoknak, akik segg hülyék a matekhoz, mint én. De az tetszett benne, hogy azt értékelte és pontozta, hogy a tanított módszert tudtuk-e alkalmazni, és nem azt, hogy pontosan számoltunk-e. Egyébként tőle jön az egyik szintén nagy igazság, miszerint a matematika 90%-a csak a saját világában létezik, a való életben sehol sem fogunk találkozni ilyen dolgokkal. Az egyik kedvenc tanárom volt, imádtam még úgy is, hogy világ életemben utáltam minden olyan tárgyat, amiben számolni kell. De az órák jók voltak.
Ennyit számít egy jó pedagógus!
Ezt a középiskolámban is elmondhatták volna anno ugyanígy nekem.
Azt hittem örökké fog élni. Imádtam és Féltem az óráit. Soha nem felejtem el. Nyugodjék békében.
Orosz „öszödi” beszéde, tehát nagyon igaz, nagyon jó.
Érdekes azért ez a kérdés. 50+-os informatikusként életemben nem kellett integrál számítást vagy mátrixműveleteket használnom, a programozás gyakorlat viszont alapelveket, hozzáállást, gondolkodásmintát adott, ami valódi alap volt. A tudományos világ más, tényleg, ott az ellenkezője igaz. Kérdés, hogy kiknek mondta eztet, a kissé egyik oldalt súlyozó tanár úr.
Pont erről beszél a tanár úr, hogy a készségeket, gondolkodásmódot kell elsajátítani, nem pedig mindenféle speciális programozási nyelvet tanulgatni az egyetemen, mert azokat a kutya nem fogja használni évekkel később, és amit az egyetem után pár óra alatt megtanulsz, ha kell. Ezek a diákok pedig mérnök hallgatók, akiknek tudni kéne a matekot (egyetemi) elemi szinten meg a "kvantuminformatika alapjait".
Mondjuk, ha Orosz Laci ilyen eszméletlen nagy király, mint ahogy itt előadja magát, akkor most miért a BME-n oktat még mindig, és 30+ éve és nem ment ki a CERN-be vagy valami hasonló helyre? Azért, mert ehhez kibbbaszott kevés, azért. A hallgatókat szívatni, az megy csak. Végül is az roppant egyszerű. Csak azt nem veszi észre, hogy amit mond az pont az ő tárgyára is igaz.
Teljesen jó! Nem azt kell tudni hogy 2+2 mennyi, hanem az összeadást :)
Jó utat, Tanár úr! 🖤
Nyugodjon békében! 🖤
Isten nyugosztalja TANÁR ÚR!
Sajnos nem ismertem személyesen,ebből következik,hogy engem nem is tanított,de amit itt láttam tőle,abból látni lehetett,hogy milyen kiváló ember és tanár volt!
Élmény volt nézni és hallgatni az előadásait,még úgy is,hogy gyakorlatilag alig értettem bármit is abból amit mondott 😊
Ha létezik reinkarnáció, remélem újra Magyarországon fog megszületni és folytatja azt amit itt elkezdett!
"a mérnöki munkát én nagyon tisztelem..mert hát, én is onnan indultam" Jó fej az öreg :D
egyáltalán nem lekezelő
Csak nekem tűnt fel ,hogy tisztára olyan a hangja és a stílusa mint Balog Tibinek az Argo-ból :D XD
Kőkemény vagyok bazzmeg! Hallod? Csőőg! XD
igazavan
"Jelezze a trágár szavakat!"
1:33-nal bemutat - halali :-)
Ahogy szokták mondani, nem öregedett jól ez az előadás (sem). Nemcsak a felsőoktatás, az egész magyar oktatás, közoktatással együtt mára elvesztette versenyképes jellegét. Finoman fogalmaztam, jó ideje nem az. A béka segge alatt. Magyar egyetemek a fasorban sincsenek. Igen, az alapokat kellene megtanítani, mindazoknak a pedagógusoknak akik semmilyen szinten nem álltak ki mások mellett, és most már magukért is képtelenek kiállni. Akik képtelenek fejlődni, képezni magukat és egy dobozban élik az életüket. Egy ilyen "előadásért" kár egyetemeket fenntartani, ez nem oktatás (régen sem volt az, viszont lehet nosztalgiázni milyen jól megmondja mindenkinek), viszont a valósággal köszönő viszonyban sem lévő magyar műszaki felsőoktatásra kiváló példa mindez.
Egyetértek ezzel az emberrel,de félek hogy ezek után ott tanít-e még ahol.
Megjegyzem, hogy én magam nem ismertem Orosz László Tanár Urat, de számtalanszor láttam ezt a videót. Még közép iskolás kis csitriként röhögtem ezen a videón, de mostanra már megváltozott a véleményem. Én jelenleg az Anglisztika szakon tanulok Egerben az EKKE-n. És mivel jó ember ismerő vagyok már azelőtt voltam egy szakon, amit informatika könyvtár szaknak neveznek. 2020-ban érettségiztem le és akkor bekerültem a nagybetűs életbe. Kb. fel se fogtam akkor, hogy miről szólna az a szak, még most se nagyon értem, de a mai napig nem bántam meg, hogy otthagytam. A Tanár Úr mondatait, amik elhangoztak a videóban, ki tudom vetíteni erre a szakra is (ezért mondtam az előbb, hogy jó emberismerő vagyok). Lényeg a lényeg, hogy itt is egy csomó felesleges tantárgy van a képben. És mivel Pajtókné úgy határozott, hogy legyünk katolikusak, ezzel még inkább erdulvulnak az ellentétek. Egyrészt sokkal több felesleges rosszat kellett tanulnunk (vallástörténelem, egyháztörténelem, bibliaismeret, filozófia stb). Az a legdurvább az egyetemben a mostani rendszer szerint, amit én már nagyon régen viselek és gondolom mindenki más is, hogy az egész úgy ahogy van, egy nagy katyvasz, még első félévben. Persze a fő szakon (legyen villamosmérnöki, legyen anglisztika tök mindegy) más más tanárok vannak. Mivel mi sokan voltunk alapvizsga előtt, így nyilván még "jól" bánnak az első éves hallgatókkal, akik most jöttek frissen középből (én már akkor tudtam, hogy ez a későbbiekben nem lesz így, mert már egy szakról volt tapasztalatom). Viszont azt kijelenthetem, hogy ezekből a szükséges rossz tantárgyakból minden szakon imádják szívatni a hallgatókat. A Tanár Úr szavaival élve "baromi fontos amúgy hogy anglisztikásoknak, rajztanároknak meg óvónő hallgatóknak megtanítsuk Platón ideaelméjét, vagy azt hogy mire jó az ember, ha katolikus". És sajnos mikor egyetemista lettem, akkor értettem meg ezt a szavakat, amiket a tanár úr mondott és szerintem minden szakra ezt ki lehet vetíteni. Amit én nagy bajnak látok az egyetemen, az az, hogy rengeteg felesleges tantárgy elveszi az első félévesek, sőt még - lehet - a későbbi félévesek idejét is. Nem az lenne a fontos, hogy megtanulj jól ahhoz érteni amit csinálsz - mert erre baromi kevés idő van, ha meg nem tudod megoldani az a TE egyéni szoc problémádként fog csattanni. Minden szakon vannak különböző tanárok, jól meg kell őket ismerni - nekem ez a véleményem és ha az ember "valamennyire jóba van velük" és a tanárok is észreveszik (mert azért szerintem ők sem annyira hülyék hogy ne látnák, hogy kik dolgoznak és kik nem) azt ha valaki jegyzetel és jól dolgozik meg a kérdéseikre válaszol, szerintem akkor már meg van az esély a jobb jegyre.
I love this man !
Everything he says is true. Physics FTW 🇺🇸🇭🇺
Linear is basic 🙌🙌🙌
Ernő! Ez az ember elhalgatja az igazságot xdddd
Ezt a kellemetlenkedő embert.. Ha legalább bárhol használni lehetne amit tanít, de még az is csak egy kellemetlen valami, amiről, ha azt a tök alapvető dolgot, hogy a gyártásban a fotó eljárással a legkisebb elérhető pixelméret 2X2 mikrométer, és ezért szó sincs ugráló kvantumokról, akkor még mondhatjuk valaki kedvéért, hogy ez egy fontos dolog, de rohadt kellemetlen, mert utána állandóan azt fogja kérdezni, hogy hova van továbblépés, meg mire jó, és akkor még a kellemetlen természetű emberek büszkeségérzetéről nem is beszéltem..
Sőt igazából még az emberi jogok miatt nem is igazán lehet mit írni, mert akkor a vita letegezés jellegű lenne, és az már a jó ízléssel ellentétes..
Így pont elfér a mindenki menjen a picsába kollégák, és még a kutya faszát mindenkinek is kollégák, mindenki érti kollégák? Jó nektek kollégák, Én nem, csak hallgatom az ilyet nap, mint nap..
Minden héten megnézem. Most akkor mi a megoldás?
Számold ki! :D
Szerintem ezt akkor érdemes végigcsinálni, ha meg lehet otthon keresni vele kb. 800.000-1.500.000 forintot. Nem cégvezetőként, hanem egyszerű kis mérnököcskeként.
Nem baj ha vannak olyan tantárgyak amik kicsik kitekintenek más dolgokra, azokból is lehet tanulni. Csak túl sok van belőlük és a tanárok ugyan olyan komolyan kérik a felkészülést ezekhez a tárgyakhoz mint a "fontosabbakhoz".
Ha ennyire féltik az állásukat legalább örüljenek hogy ott taníthatnak és ne fárasszák le a tanulókat a "felesleges" tárgyukkal.
Azzal, h úgy ír a táblára mint egy őrült attól a tanulók magabiztosak lesznek? Amúgy én se tudom miért nézem. “Gépésztechnikusként végeztem. “
nincs idő tanítani de azért volt idő beszélni nem a fizikáról
Elméleti vagy gyakorlat közelibb dolgokat tanítsunk mérnököknek. Én a másodikra szavaznék, de akinek kell még plusz elmélet valamihez tanulja meg amikor kell, akár akkor amikor már dolgozik. Kicsit statikusnak érzem ezt a struktúrát. Nyugodtan csinálhatnak kvantummechanika kurzust mérnököknek, ahol előírják hogy milyen matematikai alapokat várnak, probléma megoldva, nincs min kiakadni.
Az angol rendszerben magasabb és egységes matematikai alapokról indul a képzés. Ezt sem lenne hülyeség átvenni.
Szánom bánom, de maximálisan egyetértek vele..
Egyfelől ennyi idő alatt levezethette volna a két értékre, másfelől azért van kiakadva az alapvető matematikai tudás hiányára, mert ő fizikát tanít(ana).
Mérnökhallgatók generációi kerültek ki a keze alól. Hivatástudatát és a fizika iránti elkötelezett szenvedélyét a hallgatóság többször is a VIK legjobb oktatójának járó díjjal honorálta
Nyugodjon békében, Tanár Úr!