31 stycznia 1992 - kapeenowski projekt ustawy o Restytucji Niepodległości (nocna debata w Sejmie)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 січ 2020
  • Niebawem minie dokładnie 28 lat od tej historycznej debaty.
    Jednym z pierwszych dokumentów, jakie Konfederacja Polski Niepodległej wniosła do Sejmu po przełomowych - pierwszych po wojnie wolnych wyborach parlamentarnych, był projekt ustawy konstytucyjnej o Restytucji Niepodległości.
    Ustawa przewidywała zerwanie z PRL-em i jego rozliczenie. To miał być nowy początek oraz ostateczne odejście od polityki grubej kreski i od ustaleń okrągłego stołu.
    Cały projekt ustawy jest dostępny w Internecie - www.earchiwumkpn.pl/dokumenty...
    Projekt wywołał popłoch w Sejmie. W rezultacie prezydium Sejmu, zdominowane prze koalicję, która popierała rząd Jan Olszewskiego, zwlekało z jego rozpatrzeniem aż do 31 stycznia 1992 roku, debatę zarządzono późno w nocy, gdy nie było już transmisji telewizyjnej i radiowej a czas debaty maksymalnie ograniczono...
    W imieniu klubu Konfederacji Polski Niepodległej projekt przedstawiał Leszek Moczulski (autor projektu). Jego przemówienie (przerywano przez marszałka Sejmu Andrzeja Kerna) można przeczytać w Internecie - www.earchiwumkpn.pl/leszek_mo...
    Po Leszku Moczulskim występowali w zasadzie wyłącznie przedstawiciele poszczególnych klubów.
    Zaczął Kazimierz Ujazdowski w imieniu Unii Demokratycznej ( 00:17 ), a po nim prof. Aleksander Krawczuk w imieniu SLD ( 01:42 ). Wystąpienia przedstawicieli dwóch największych klubów próbowały nadać debacie charakter kabaretowy. Co chwila na sali sejmowej słychać było śmiechy i oklaski - jak w teatrze.
    Wystąpienie przedstawiciela Konfederacji Polski Niepodległej Mirosława Lewandowskiego ( 06:07 ) spacyfikowało te nastroje, a odwołanie się do legendy Solidarności spowodowało - jak się potem okazało - że posłowie Solidarności zagłosowali za tym projektem jako jedyni (świetne wystąpienie posła Jana Kulasa - 16:01 ).
    Najbardziej przygnębiające wrażenie sprawiły wystąpienia przedstawicieli partii, które popierały rząd Jana Olszewskiego: posła Jana Piątkowskiego z ZChN-u ( 09:23 ), Lecha Kaczyńskiego z Porozumienia Centrum ( 10:19 ), Zygmunta Berdychowskiego z PSL Solidarność ( 14:18 )...
    Za odrzuceniem ustawy już w pierwszym czytaniu [sic!] byli także Janusz Piechociński z PSL-u (13:40 ), Lech Mażewski z KLD ( 14:00 ) oraz Ryszard Bugaj z Solidarności Pracy ( 19:30 ).
    Z każdego z tych wystąpień przedstawiamy jedynie kilka zdań koncentrując się na aktualnej dzisiaj sprawie weryfikacji sędziów.
    Na koniec prezentujemy w całości wystąpienia Leszka Moczulskiego, który podsumował przebieg dyskusji ( 21:40 ).

КОМЕНТАРІ •