4 czerwca 1992 - wotum nieufności wobec rządu Jana Olszewskiego (debata i głosowanie)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2020
  • Obszerne fragmenty debaty sejmowej i głosowanie w sprawie odwołania rządu Jana Olszewskiego 4-5 czerwca 1992 roku.
    Pierwotne uzgodnienia na konwencie seniorów były takie, że po przedstawieniu uzasadnienia wniosku trzech klubów (UD-KLD-PPG) o odwołanie rządu marszałek ogłosi przerwę a debata i głosowanie odbędzie się następnego dnia (21:03).
    Część polityków popierających rząd Olszewskiego namawiała premiera do ściągnięcia pod gmach parlamentu kilkudziesięciu tysięcy ludzi, aby nie dopuścić do tej debaty i tego głosowania.
    Z tych względów tak dramatyczna była walka o to, aby głosowanie i debata odbyła się jeszcze tego samego dnia w nocy, a nie nazajutrz. Ostatecznie doprowadził do tego Krzysztof Król (z KPN), mimo początkowego oporu wicemarszałka Dariusza Wójcika (także z KPN) - 11:07. Gdy Sejm miażdżącą większością głosów (267-101) w głosowaniu zdecydował o kontynuowaniu obrad tego dnia koalicja rządowa zorientowała się, że nie ma żadnych szans na obronę premiera.
    Później posłowie popierający Olszewskiego próbowali jeszcze grać na zwłokę, przedłużać debatę, prosić o przerwy, domagali się nieograniczonego czasu dyskusji - wszystko po to, aby doprowadzić do przełożenia głosowania na dzień następny (29:13).
    Plan ten się nie powiódł. Zdecydowana większość Sejmu była za odwołaniem rządu.
    W przerwie, którą zarządził wicemarszałek Wójcik (15:24) premier, ku zaskoczeniu posłów, pojechał do telewizji (na której czele stanął właśnie polityk koalicji popierającej rząd - Zbigniew Romaszewski) i wystąpił ze znanym przemówieniem telewizyjnym. Posłowie opozycji dowiedzieli się o tym dopiero pod koniec przerwy, gdy marszałek Kern (z PC), który przejął kierowanie obradami po marszałku Wójciku, proponował przedłużenie przerwy, aby umożliwić premierowi powrót z telewizji na salę obrad (18:12).
    Wystąpienie telewizyjny premiera oraz zmanipulowana transmisja przebiegu obrad dowodzą, że wariant ze ściągnięciem nazajutrz kilkudziesięciu tysięcy ludzi pod Sejm ciągle mógł być aktualny
    Wszyscy posłowie opozycji w swoich wystąpieniach podkreślali, że powodem odwołania rządu Olszewskiego była jego fatalna polityka wewnętrzna (zwłaszcza gospodarcza) oraz zagraniczna, a także jego konflikt z Prezydentem Wałęsą.
    Przypomnijmy, że za politykę gospodarczą rządu Olszewskiego odpowiadał Andrzej Olechowski (którego widać na nagraniu za plecami Jana Olszewskiego), a za politykę zagraniczną - Krzysztof Skubiszewski. Szefem doradców premiera był Zdzisław Najder. Cała trójka była rejestrowana przez SB jako jej TW i znalazła się na tzw. liście Macierewicza (obok 6 innych członków rządu - głownie wiceministrów).
    Jedynym posłem opozycji, który nawiązał do lustracji był Adam Słomka z KPN, który podkreślał, że powodem determinacji KPN-u w odwołaniu rządu Olszewskiego było wykorzystanie lustracji do nacisków na klub KPN, aby poparł rząd i usunął swojego lidera Leszka Moczulskiego (który był na liście Macierewicza).
    Charakterystyczne jest, że debata sejmowa od pewnego momentu była transmitowana przez telewizję publiczną. Dopuszczono jednak się manipulacji, pomijając wystąpienie Piotra Nowiny-Konopki (02:37), który uzasadniał wniosek o odwołanie rządu względami merytorycznymi oraz konfliktem rządu z Prezydentem RP. Transmisja telewizyjna pominęła także wystąpienie Adama Słomki - 30:52 (który opowiadał o wykorzystaniu lustracji do próby nacisku na KPN). W ten sposób telewizja nie pokazała tych wystąpień sejmowych, które były sprzeczne z tezą, że chodzi o lustrację a nie o względy merytoryczne, czy też o instrumentalne wykorzystanie lustracji do nacisków na KPN.
    Nawiasem mówiąc, nie wiadomo dlaczego marszałek Kern zarządził, aby pierwszy w debacie przemawiał przedstawiciel klubu KPN, podczas, gdy zgodnie z regulaminem, powinien to być przedstawiciel UD (który w ogóle nie przemawiał!) oraz SLD (Kwaśniewski przemawiał dopiero po Słomce - 35:31).
    W ten sposób transmisja telewizyjna zaczęła się praktycznie od wystąpień posłów popierających rząd: Stefana Niesiołowskiego (tak, tak!) - 43:16 oraz Jarosława Kaczyńskiego - 50:33. Zaraz potem Bogdan Borusewicz zapowiedział, że "S" wstrzyma się od głosu - 56:47.
    Obaj mówili bardzo ciepło o... Unii Demokratycznej, co dowodzi, że ciągle jeszcze mieli nadzieję na to, że UD pomoże uratować rząd. Miękką postawę polityków UD widać także na filmie "Nocna zmiana", który pokazuje zakulisowe narady polityków opozycji (bez SLD) w sprawie odwołania rządu.
    Dodajmy, że posłowie opozycji na sali obrad nie wiedzieli o transmisji telewizyjnej. Niewiedza posłów opozycji o transmisji telewizyjnej powodowała, że posłowie koalicji mogli przed kamerami odgrywać pewien teatr (wiedząc o transmisji) - co też czynili, a posłowie opozycji dążyli przede wszystkim do szybkiego przeprowadzenia głosowania i nie przywiązywali wagi do wytłumaczenia społeczeństwu sensu tego, co się dzieje (nie wiedzieli bowiem o transmisji).

КОМЕНТАРІ • 61

  • @buli3435
    @buli3435 Рік тому +21

    Bądź co bądź ale jaki piękny język był wtedy w Sejmie a nie rynsztokowy jak dzisiaj

    • @ShadowRegis
      @ShadowRegis 6 місяців тому +3

      Miejmy nadzieję że w przyszłych kadencjach buce pokroju czarnka tam się już nie pojawia

  • @MrKfadrat
    @MrKfadrat 7 місяців тому +10

    jak to ladnie wyglada z tymi paprotkami z tylu. powinny wrocic kwiaty do tego smutnego miejsca

    • @WwubeB
      @WwubeB 4 місяці тому +1

      Dokładnie, identycznie pomyślałem!

  • @user-xf8mx2bv9p
    @user-xf8mx2bv9p 27 днів тому +1

    Kaczyński i jemu podobni nie lubią przegrywać. Nie lubią jedności innych, którzy sprzeciwiają się ich woli. Chcą władzy absolutnej, ale jej jeszcze nie mają.
    Nie pozwól im zdobyć tej władzy, bo każdy z nas ma prawo do życia na tej ziemi, nie tyloo oni.

  • @thesos8828
    @thesos8828 Рік тому +7

    Jedna z dobrych rzeczy jaka została wtedy zrobiona przez ten rząd.
    Z pokorą odszedł.

    • @vaultsuit
      @vaultsuit 8 місяців тому +2

      Jedyna dobra?

    • @Cinek400
      @Cinek400 8 місяців тому +7

      Z jaką pokorą? Przecież później Olszewski wystosował orędzie, że agenci mu rząd obalają licząc na bunt. Niestety jego rząd miał w społeczeństwie porównywalne poparcie co samo PC.

  • @Dorota.Fantagiro
    @Dorota.Fantagiro 6 днів тому

    Straszny czas. Oby Bóg rozliczył, skoro ludzie tego nie uczynili.

  • @waltkowalsky8232
    @waltkowalsky8232 7 місяців тому +2

    31-letni wicemarszałek Sejmu. Nieźle.

  • @Dybowski86
    @Dybowski86 4 роки тому +8

    Dzień dobry! Bardzo proszę o odpowiedź, jak to się stało, że Konfederacja Polski Niepodległej, opowiedziała się wtedy przeciwko uchwale lustracyjnej? Czy nie był to koniec jej wiarygodności jako ugrupowania antykomunistycznego? Przecież później sąd lustracyjny i tak stwierdził, że p. Leszek Moczulski był współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. To samo dotyczyło Lecha Wałęsy i ustaleń tandemu historyków, Gontarczyka i Cenckiewicza.

    • @internetowearchiwumkpn2422
      @internetowearchiwumkpn2422  4 роки тому +14

      Po pierwsze - Konfederacja Polski Niepodległej opowiedziała się ZA UCHWAŁĄ LUSTRACYJNĄ a nie przeciwko i to dzięki głosom posłów Konfederacji ta uchwała w ogóle została uchwalona (bo koalicja rządowa nie miała przecież większość).
      Po drugie - zmierzch KPN następował stopniowo. Zwracam uwagę, że w wyborach w 1993 r. KPN weszła do Sejmu a reszta prawicy - nie. Dopiero AWS "załatwił" KPN wspólnie z Państwową Komisją Wyborczą, która przyjęła niekorzystną i nielegalną interpretację prawa wyborczego, która uniemożliwiła KPN-owi samodzielny start w wyborach 1997. A AWS nie dopuścił, aby Leszek Moczulski mógł startować z jej list wyborczych.
      Po trzecie - Wyrok sądu lustracyjnego w sprawie rzekomej współpracy Leszka Moczulskiego z SB został uchylony w wyniku orzeczenia w Strasburgu, po kilku latach kolejnego procesu (to już było w sumie 20 lat) Leszek Moczulski zrezygnował z sądowej lustracji, bo zapadł na zdrowiu. Ale jeżeli chce Pan poczytać, jak wyglądała sądowa lustracja Przewodniczącego KPN, to polecam tekst - www.rp.pl/Publicystyka/307269896-Sprawa-Moczulskiego-Ostateczna-kleska-lustracji.html
      Po czwarte - co do Lecha Wałęsy to sąd lustracyjny orzekł akurat, że nie współpracował. Ustalenia historyków, których Pan przytoczył dotyczą lat 1970-1976. Nie ma żadnych dowodów na to, że Przewodniczący NSZZ "Solidarność" był zarejestrowany (ani, że tym bardziej - współpracował z SB) w okresie "Solidarności".
      Po piąte - polecam Panu obejrzenie na youtube filmu z debaty na temat projektu ustawy KPN o Restytucji Niepodległości - ua-cam.com/video/n5PNsXyVAUc/v-deo.html

    • @tedszubi359
      @tedszubi359 Рік тому

      Cenckiewicz to śmieć oskarzyl prof.Kieżuna o wspolprace wstydzilbym sie powolywac na takiego gnojka.

    • @jerzysedziak9699
      @jerzysedziak9699 11 місяців тому

      @@internetowearchiwumkpn2422 Zdaje się że nie bierzesz pod uwagę faktu, że Mieczysław Wachowski, kierowca i sekretarz prezydenta Wałęsy był kapitanem SB. A już wcześniej w okresie gdy Wałęsa był przewodniczącym Solidarności, kręcił się stale przy nim. Wałęsa jako lider Solidarności i prezydent RP był zbyt wysoko postawioną osobą, aby zmuszać go do pisania donosów. Wystarczyły jego słowne donosy. Skoro definitywnie przestał współpracować z SB w połowie lat 70., to dlaczego do końca, tj. do 1992 widniał zarejestrowany przez SB jako jeden z ich agentów?

    • @kera9095
      @kera9095 6 місяців тому

      ua-cam.com/video/pqmiV2gOLkA/v-deo.html

  • @asterixasterix9987
    @asterixasterix9987 6 місяців тому +8

    Niesiołowski,platforma i wszystko jasne...a ludzie dalej na to gówno głosują,szczególnie młodzi dają się na to nadal nabierać

  • @henrykstopikowski5379
    @henrykstopikowski5379 Рік тому +14

    Dlatego Walesa tak szybko w nocy zjawil sie w Sejmie i domagal sie odwolania premiera Olszewskiego poniewaz jego teczka byla pierwsza do ujawnienia!

    • @internetowearchiwumkpn2422
      @internetowearchiwumkpn2422  Рік тому +7

      Kolejność była odwrotna. Rano ujawniono materiały SB a wieczorem odwołano rząd.

    • @user-pz3un8gh7o
      @user-pz3un8gh7o Місяць тому +1

      Bo nie chciał zdradzić numerów totolotka którymi wygrywał kasę komunistyczna

  • @kaczyMKSlord
    @kaczyMKSlord 5 місяців тому +8

    Jeden z wielu nasmutniejszych dni w historii III RP...

  • @jacekszmidt3789
    @jacekszmidt3789 6 місяців тому +4

    Folksdojcz liczył głosy

  • @peres9559
    @peres9559 2 роки тому +4

    Pierwszy poseł bardzo mądry wniosek, jestem pod wrażeniem erudycji i kompetencji.

  • @patrykporc822
    @patrykporc822 2 роки тому +13

    niesiolowski, kaczor, mikke - tyle lat a wciąz te same twarze

    • @ursusgamer3386
      @ursusgamer3386 2 роки тому +6

      Mikke to faktycznie nieprzerwanie w sejmie wiedzie prym!

    • @dawidgrono8189
      @dawidgrono8189 2 роки тому +4

      @@ursusgamer3386 Korwina jakiś czas nie było, kilka kadencji.

  • @wiktorlipinski7611
    @wiktorlipinski7611 6 місяців тому

    48:44 Niesiołowski zdrowy przed "głupim Jasiem"

  • @user-ff6yf5ui4k
    @user-ff6yf5ui4k 6 місяців тому

    Ten bukiet bialo czerwonych gozdzikow 😂

  • @mateuszmazurek7991
    @mateuszmazurek7991 3 роки тому +2

    360p serio?

    • @Brutus__
      @Brutus__ 2 роки тому +17

      Serio. To materiał sprzed 29 lat. Choć dzisiejsza młodzież, rozpieszczona przez idealne dźwięki i obrazy ze swoich smartfonów, może być oburzona, że 360p, a dźwięk trzeszczy (bo zapomniałeś o tym napisać) i może to być nawet źródłem jej frustracji i problemów emocjonalnych.

    • @mateuszmazurek7991
      @mateuszmazurek7991 7 місяців тому

      @@Brutus__ ach tak, bo zapewne w 1992 nagrywali cyfrowo
      Jak ma się dostęp do archiwalnych materiałów to są one wysokiej jakości, więc po co kaleczyć formatowaniem do niskich rozdzielczości?

    • @Brutus__
      @Brutus__ 7 місяців тому

      @@mateuszmazurek7991 Nie zawsze archiwalne materiały są wysokiej jakości. Czasem jest obróbka cyfrowa, ale nie da się obrobić wszystkiego.

  • @SuperDagome
    @SuperDagome 3 роки тому +1

    Co weterani KPNu sądzą o obecnej Konfederacji Wolność i Niepodległość? Czy jest to godna kontynuacja dziedzictwa Konfederacji Polski Niepodległej?

    • @internetowearchiwumkpn2422
      @internetowearchiwumkpn2422  3 роки тому +3

      Jest dokładnie tak, jak napisał danger441 (poza porównaniem programu gospodarczego KPN z programem PiS). KPN nawiązywała do tradycji piłsudczykowskiej, a ta - jak wiadomo - wyrastała z PPS. Wrażliwość społeczna i skręcający w lewo program gospodarczy nie może więc być zaskoczeniem. Konfederacja natomiast nawiązuje w części do tradycji narodowych, nacjonalistycznych, a więc jej korzenie wywodzą się od Romana Dmowskiego a nie od Józefa Piłsudskiego. Poza tym KPN była zdecydowanie antyrosyjska (co w tamtym czasie oznaczało - antysowieckość).

  • @haticesultan8544
    @haticesultan8544 7 місяців тому +3

    Rzeczpospolita Polska Męska. Kobiety nie istnieją, wprawdzie ktoś coś o nich słyszał, ale nikt na oczy nie widział. Dzieci tych ważnych panów są wychowywane przez krasnoludki. To one również ugotowały ważnym panom obiad, posprzątały ich domy i wyprasowały ich szykowne marynareczki, żeby panowie mogli w nich swobodnie brylować.

  • @PortierBlog
    @PortierBlog Рік тому +6

    Tak ogólnie o filmie i okolicach: KPN była moją ulubiona partią w tamtych czasach, a osobiście pan Moczulski ulubionym politykiem. Nie zapomnę jak straszono nim i jego organizacją jakby to była nie wiadomo jaka prawicowa skrajność. A nie była. Mam pewne zastrzeżenia do pana Słomki, którego potem ponosiło (długo potem) i zaczął walczyć z wiatrakami, ale summa summarum KPN darzyłem sympatią. Co do tej debaty, to wszystkim tym, którzy uważają, że tam "lewy czerwcowy" itp powiem tyle. Rząd Olszewskiego był słabym i nieskutecznym rządem. Zwłaszcza na te czasy. Ale z tym być może dało się coś zrobić. Natomiast nasz narodowy "specjalista" od teczek i katastrof lotniczych nigdy nie powinien mieć żadnego stanowiska w żadnym rządzie. ŻADNYM. I piszę to jako centroprawicowiec. Powyciągał teczki jakie były i narobił szumu że ten i ten kablowali do SB. Dlaczego? Bo SB tak zapisała. Zniszczyć ludziom życie, zagrozić bezpieczeństwu kraju, doprowadzić do silnego konfliktu tylko w wyniku przejrzenia bazgrołów komunistycznych służb, kto wie czy i nie po to spisywanych, to jest Mount Everest amatorszczyzny politycznej i każdej innej.

    • @ryszardpoterek4098
      @ryszardpoterek4098 Рік тому +5

      To jest twje zdanie jezeli ty to pocchwalasz to swiadczy o tobie zes taki sam jak ci co go obalili

    • @jerzyblazejewski8999
      @jerzyblazejewski8999 Рік тому

      Pan Macierewicz chcial zrobic porzadek z tym badziewiem postsowieckim ale nie dalo sie tego zrobic do dzis stracilismy ponad 20 lat nadal mamy w sejmie bardzo wielu zdrajcow szkodnikow polski I polakow

    • @antonizabielski8651
      @antonizabielski8651 5 місяців тому

      ​@@ryszardpoterek4098Rzyszardzie, idąc twoją logiką, jeśli twoje zdanie w temacie (dajmy na to) wpływu kościoła na państwo jest pochlebne, to niczym nie różnisz się od Mussoliniego i Franco. Jeśli, zaś, jesteś zwolennikiem rozdziału tych dwóch instytucji, to w oczywisty sposób ustawiasz się w jednej linii ze Stalinem, czy Robespierem. "Logika", którą się posługujesz w odbijaniu argumentów (słusznych bądź nie) autora wpisu każe sądzić, żeś jest debil.

  • @imienazwisko9322
    @imienazwisko9322 6 місяців тому +3

    Zawsze bede wdzieczny Walęsie, Tuskowi i ówczesnemu KPN, że pogonili w cholerę rząd Olszewskiego. Gdyby to sie wtedy nie stalo, to dziś bylibyśmy w sytuacji Ukrainy.

    • @kera9095
      @kera9095 6 місяців тому +5

      🤣

    • @tadek2145
      @tadek2145 5 місяців тому +9

      Bliżej Ci do UB/SB i ich konfidentów i w ogóle do agentury , niż do Polski. Uwikłania środowiskowo-rodzinne, lub własne, czy wypranie z tożsamości polskie z niedostatków intelektu, lub charakteru?