Zsivera Gábor: A tripla őrület tönkreteszi az NBA-t? - TRIBÜN

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лют 2025
  • Ebben az adásban arról beszélgettünk, hogy a rengeteg tripla kísérlet tönkreteszi vagy csak megváltoztatja az NBA-t? A vendégünk, pedig Zsivera Gábor a játékos ügynök és a Sport TV szakértője volt a vendégünk!
    Műsorvezető: Takács Áron
    Vágás & Fotó & Grafika & Főcím: Reskó Barnabás, Kovács Gergely, Longauer András
    ---------------------------------------------------
    Discord ❯ / discord
    Honlapunk ❯ www.tribun.plus/
    UA-cam
    ---------------------------------------------------
    Tribün Podcast ❯ / @tribun.podcast
    Legyél te is csatornatag a UA-cam csatornánkon, vagy a weboldalunkon!
    TWITCH
    ---------------------------------------------------
    Kövess minket élőben ❯ / tribunpodcast
    PODCAST
    ---------------------------------------------------
    Tribün Podcast:
    Spotify ❯ bit.ly/spotify...
    Apple Podcast ❯ bit.ly/applepo...
    SOCIAL
    ---------------------------------------------------
    Facebook ❯ / tribun.podcast
    Instagram ❯ / tribun.podcast
    TikTok ❯ / tribunpodcast
    Balázs Instagram ❯ / rethelyi.balazs
    ------
    A műsort a Hit Rádió és az Ultrahang támogatta.
    További támogatóink:
    Social Fusion
    Greg Design
    #tribunpodcast
    -----------------------------------------------

КОМЕНТАРІ • 18

  • @vcarter86
    @vcarter86 14 днів тому +7

    Abban egyetértek Zsivera Gáborral, sokunknak valószínűleg nem hiányzik, a 90-es évek játéka. Nekem se, én leginkább kb a 2000-2013 közötti időszakot szerettem amikor még nem annyira jött be a nagy 3 pontos revolúció.
    Azonban abban már csak félig értünk egyet hogy nem egysíkú a liga. Olyan értelemben valóban nem egy síkú és tényleg nem kiszámítható, hogy most sokkal több csapatnak van esélye nyerni.
    Azonban a támadások képére ez már nagyon nem igaz, legalábbis nézői oldalon. Mivel a legtöbb támadás abból áll hogy vagy 3pontost dobnak vagy valamilyen fajta layuppal/floaterrel fejezik be és ezen belül ugye olyan variációk vannak hogy:
    1. felhozza valaki cselezgetés nélkül azonnal tripla vagy passzol a csapattársának, aki azonnal ráereszti a 3 pontost vagy azonnal layupra/floaterre viszi.
    2. ugyanaz mint az első csak előtte cselezgetéssel, de abból is vagy 3-as a vége vagy egy közeli layup/floater, ha ez utóbbi nem sikerül magára húz egy másik védőt és rögtön mehet ki a passz a 3 pontosra ahol vagy egyből dobnak vagy adja tovább a 2.-nak 3-nak amelyiknek a legjobb look-ja van elereszti a hármast.
    3. bepasszolják egy palánk közeli játékosnak amiből alkalomadtán alleyup lesz.
    És ennyi.
    Régen azért volt a néző számára változatosabb egy támadás, mert a fent említett dolgokon kívül a középtávoli(10-16feet és 16feet-3pointer) dobások is még nagyobb hangsúlyban voltak jelen és ott egy tiszta dobóhelyzetért sokkal jobban meg kellett dolgozni, mivel akkoriban még nem húzták szét így a védőket nem voltak akkora területek. Gondoljunk csak az akkori sztárokra hogy mennyire sokoldalúbb befejezéseik voltak. Mostanra ezek a cselezésből Jumpshot akárhonnan, postup move-ok, fundamental footworkok, sokszoros pumpfakek kombinációi szinte teljesen kikoptak. Tisztelet a kivételeknek, mint KD, Jokic, Derozan, Brunson stb. az utolsók között vannak, akik még életben tartják ezeket. Régen konkrétan annyira szépen szétoszlottak a támadásfajták, hogy SOSE TUDTAD HOGY AZ ADOTT CSAPAT MIT FOG ELŐHÚZNI A TÁMADÁSNÁL, SOSE TUDTAD HOGY AZ ADOTT JÁTÉKOS HONNAN FOGJA ELERESZTENI A DOBÁSÁT és mit fog tenni hogy kialakítsa a dobóhelyzetét. Így az egy-egyezés is változatosabb volt és a taktikai formációk is, ha arról volt szó hogy valakire kiakarták dolgozni a dobóhelyzetet. Manapság ezekre a klasszikus mozdulatokra már nincs szükség, mert hatékonyabb mindig 3-ast vagy layupot dobni. Ezért a játékosok olyan mozdulatokat alkalmaznak, amelyekkel betörést imitálnak, majd stepback hármast dobnak, vagy hezivel kombinálva mégis bemennek. Mindenki ezt csinálja, és a nagyobb területek, illetve a szabályok és bíráskodás által legyengített védelem miatt a stepback az egyik leghatékonyabb és legelterjedtebb mozdulat lett. Tisztelet a kivételeknek, de sajnos kevesen vannak. És érhető hogy ez a leghatékonyabb, csak ennek van egy nézői oldala is és így a meccsek képe kiszámíthatóvá és a nézők számára idővel unalmassá válik.
    És ez a statisztikákban is nagyon látszik.
    Például (most basketball reference hivatalos adatokat mondok) 2002-2003-as Lakers dobáskísérletei 20%-a 3 pontos 44% layup/floater közeli jumpshot és 36%-ban középtávoli
    Kicsit előre megyek az időben találomra egy másik csapattal 2007-2008-as Spurs dobáskísérletei 25%-a 3 pontos 41% layup/floater/közeli jumpshot és 34%-ban középtávoli
    2011-12-es Miami Heat dobáskísérletei 20%-a 3 pontos 47% layup/floater közeli jumpshot és 34%-ban középtávoli
    És akkor nézzük hogy miről beszélek most mi lett ebből 2025re:
    Például idén a Kings dobáskísérletei 40%-a 3 pontos 39% layup/floater, közeli jump shot már csak elvétve létezik és 21%-ban középtávoli.
    Phoenix dobáskísérleteiból a középtávoli szintén 21%-ban van jelen.
    A Bucks-nál ez 19%
    Indiana 18%
    Pelicans 17%
    OKC 17%
    Rockets 16%
    Dallas 16%
    Lakers 16%
    Denver 14%
    Clippers 14%
    New York 14%
    Detroit 14%
    76ers 14%
    És ezek a csapatok akik még úgy ahogy relatíve változatosabban játszanak.
    Ezután már tényleg vészesen kezd beesni
    A Wizards dobáskísérleteiből már csak 13% a középtávoli.
    Spurs 13%
    Raptors 12%
    Hornets 12%
    Cavs 11%
    GSW 11%
    Miami 11%
    Utah 11%
    Minnesota 11%
    Boston 11% és náluk már a közeli kosarak is csak 36%-ban van jelen
    Magic 10%
    Hawks 10%
    Bulls 10%
    Nets 10%
    Memphis 9%
    Konkrétan a liga fele szinte teljesen kivette már a játékából.
    Ha ezt összerakjuk azzal hogy a 3 pontosok miatt durván kihúzták a védelmet és ráadásul a mai szabályok és bíráskodás miatt megvan kötve a kezük, valamint a támadójátékosnak elnézik a rengeteg borítást, lépéshibát és támadóhibákat és összességében emiatt már kevésbé érzed azt hogy egy-egy 2-3 pontosért vagy highlightért vért izzadt volna az adott játék a régi korokban játszott sztárokhoz képest, annak az a következménye, hogy hiába több a ponttermelés, több a highlight és magasabb minden statisztikai mutató, egy mai NBA meccs kicsit egy egysíkú kiszámítható könnyed cirkusznak érződik. Ami amúgy most még szerencsére a playoffban megváltozik, de ha így haladunk eljutunk oda hogy az is egy idő után egy felhígult valami lesz.
    Összességében úgy gondolom, hogy ezért kéne valamit kezdeni a 3pontosokkal és szabályok oly módú változtatásával, ami kicsit el kezd kedvezni a védelemnek is.
    Mellékesen azt is érdemes megnézni ha már a megnövekedett statisztikáknál tartunk hogy ma mit írnak jóvá assistnak és régen mit írtak jóvá.
    Ez ügyben egy videó:
    ua-cam.com/video/qoRSTLIxgOg/v-deo.htmlsi=-g7jFTsiu5GhewiT

    • @ÁdámKanizsai-m4u
      @ÁdámKanizsai-m4u 11 днів тому

      a 2000-es évek eleje nem különbözött nagyon soktban a 90'-es évek második felétől

    • @vcarter86
      @vcarter86 11 днів тому

      ​@@ÁdámKanizsai-m4u Irreleváns! Hiszen ugyanez elmondható minden időszakról, a 2000-es évek közepe se különbözött sokban a 2000-es évek elejétől, a 2000-es évek vége se a közepétől, a 2010-es évek eleje se különbözött sokban a 2000-es évek végétől és így tovább .... a 2020-as évek eleje se különbözött sokban a 2010-es évek végétől.
      Ez azért elég értelemszerű, hogy a változás általában 4-5 évente mérhető azon belül csak lassú folyamatok történnek.

  • @patrik32
    @patrik32 13 днів тому +2

    Sokaknak a férfias játék eltűnt ( az, hogy jön a technikai ha zsákolàs után üvölteni mer a játékos...olyanok találják ki akik soha nem zsákoltak akár senki mellett, így fogalmuk sincs, hogy milyen nehéz valakin zsàkolni...) az, hogy a dobások 80% olyan "helyzet" amiért ezt a korosztályt akkor is lecserélték/ utcán megkergettek, ha egy 3-1 es lerohanàsban 3asba állnál bele.
    Az tény, hogy mint mindenben az alap játékos szint magasabb, mint valaha volt, de például tudunk több kezdő centert aki nem tud két kézzel horgot dobni... A liga egy rossz stilusra tette le a voksát, nem akartak ütközést, mert azt hitték azért esnek ki sztárok, pedig inkább azért, mert a run N gun stilusnak kedvezett minden változás amit viszont nem bír az emberi test már

  • @applecube23
    @applecube23 14 днів тому +5

    Azt a 25 rádobásos tippet nem értettem 😅 Nem a hozzá nem értést akarom feltételezni, de 8-10-nél nagyobb számot kb butaság volt mondani.

    • @Steven-wb2op
      @Steven-wb2op 13 днів тому

      Igen, nagyon laikus megnyilvánulás volt.

  • @szeszcsempesz1022
    @szeszcsempesz1022 14 днів тому +2

    Jó beszélgetés volt, Zsivera Gábort mindig jó hallgatni! Tears of Jordant idén terveztek hívni?

    • @tribun.podcast
      @tribun.podcast  12 днів тому +1

      Igen tervben van, hogy Dávid is szerepeljen majd nálunk! (Áron)

  • @patrik32
    @patrik32 13 днів тому

    22:24 itt igaza van Gábornak, de a pull up is azért alakulhatott ki, mert nem lehet már kontaktot tartani. Steph Curry sem fog tudni 40%al 10 rádobott 3assal dolgozni, ha van rajta a nyakában egy Gary Payton stílusú védő...

  • @istvanszabo1959
    @istvanszabo1959 12 днів тому

    CHI ma hajnalban 53 triplat emelt ra. Ez orosz rulett. Ha 40% alatt megy be, L, egyebkent W. Ez kosarlaba vagy tripladoboverseny?

  • @9fenomeno266
    @9fenomeno266 13 днів тому

    A kérdező 3-szor is feltette ugyanazt a kérdést. A legelején, a közepén,a végén. Mit lehet kezdeni a 3 pontos kérdéssel. A válaszoló 3-szor elmondta ugyanezt csak máshogy.
    Már nem először érzem azt hogy nem riporter alkat a kérdező, nem eléggé felkészült, hanem kb elmond valamit és várja a válaszolótól hogy reflektáljon. Mivel intelligens a válaszadó , megoldja a feladatot, de nem sikerült jól a pódkeszt

  • @hargitaibalint7653
    @hargitaibalint7653 13 днів тому

    Nekem nem feltetlen a triplaval van bajom,sokkal inkabb a bunteto mennyisege,nem hagyjak hogy a vedok kitudjanak bontakozni..

  • @MaximMundruczó-i8i
    @MaximMundruczó-i8i 13 днів тому

    Azoknak nem tetszik a mai NBA akik a 90-es kétezres években kezdték el követni a ligát és lettek rajongók. Régen minden jobb volt, nosztalgia faktor, romantizáljuk a fiatalságunkhoz köthető dolgokat, emlékeket, pedig valójában nem volt az jobb csak azt szoktuk meg. Gyömöszölés a palánk alatt, szétverték egymást, rengeteg középtávoli, de jó volt... A mai fiataloknak már ez a természetes, a rengeteg tripla, betörés-befejezés vagy kiosztás hármasra, ennyi, ha nem tetszik öregróka vagy és egyébként nem kötelező nézni.

    • @vcarter86
      @vcarter86 13 днів тому +2

      Bocs, de milyen nosztalgiafaktorról beszélsz? Én 38 éves vagyok és mint írtam kb 2000-2013-ig élveztem az NBA-t a legjobban, azért írtam kb-t mert ez simán kitolódhat a két véglethez 98-ig vagy épp 2015-16-ig is. Azért az nem volt olyan régen. Hát basszus a Cavs is akkor fordított a GSW ellen a döntőben. Ez Nosztalgiafaktor? Mikor kb 10 év különbségről beszélünk? Ezen kívül egész életemben kosaraztam, 16-20 éves korom között a BEAC-Kokec egyesületben is. Minden pick-up gamen vagy edzéseken akkor kezdtük el mindenki nagyobb részt a hármasokat ráhajigálni, amikor már fáradtabbak voltunk. Mert ha hiszed ha nem sokkal kisebb erőfeszítésbe kerül kidolgozni arra egy játékot vagy kidolgozni magadnak arra egy dobóhelyzetet.
      Ettől még nem ez a kosárlabda. Ha te azzal vádolsz meg itt bárkit hogy romantizáljuk a játékot, akkor én meg azzal vádollak meg hogy mostanában nem nagyon néztél vissza playoff sorozatokat 2002-ből 2005ből 2010-ből vagy akár 2013-ból. Mert akkor ilyen alapon én is mondhatom azt hogy te is csak az emlékeidből ítélsz. De nem teszem, én elfogadom ha neked a mai kosárlabda jobban tetszik még akkor is ha konkrétan visszanézed ezeket a meccseket. Csak akkor nem értem miért nem lehet elfogadni részedről, hogy valakiből nem a nosztalgiafaktor beszél mikor azt mondja hogy jobban tetszik a régmúlt kosárlabdája. Mert az állításoddal ellentétben ("Gyömöszölés a palánk alatt, szétverték egymást") a 2000-2013-as korszak már rég nem erről szólt tele voltak a játékosok már fineszes streetball mozdulatokkal, amiken max AI hajlított egy kicsit mikor borításokról volt szó, de az is még kutyafüle volt a mostani borításokhoz képest.
      13 éves fiammal, aki szintén mostmár 5. évét tapossa a Szedeák egyesületben játszva - folyamatosan követjük a mai NBA-t, minden playoffot végignézünk a jelenkorból, Ő is látta az utóbbi 5 évet és visszamenőleg is elkezdtük végignézni a playoffokat 86-tól, amit 2005-ig már látott is. Neki szintén egyelőre a 2000-es évek tetszenek a legjobban, nem a 90-es évek annak ellenére hogy MJ-n nőtt fel és Ő kedvenc játékosa, nem a 2020 utáni annak ellenére hogy szereti Doncic-ot, Curry-t, imádja Kyrie-t és minden mozdulatát próbálja megtanulni sőt mi több meg is tanulta már. Mégis neki is az a benyomása fiatal szemmel hogy túl sok mindent néznek el a mai játékosoknak. Sőt ezt mostmár a saját bőrünkön is tapasztaljuk, mert bár ide Magyarországra minden trend kicsit később jut el, de 2 éve még a meccseken komolyan fújták a borításokat a bírok, na mostanra már ez az NBA szintű engedékenység ide is legyűrűzött, és már senkinek se fújják be. Szerencsére a lépéshibákban még nem tartunk ott, de van egy olyan érzésem, ami késik nem múlik. :(
      Fiam mindig is irányítót játszott, mert már egészen fiatal korban felfejlesztettük a cselezését/labdakezelését és mellette rengeteg streetball pick-up mérkőzésre jártunk. Mostanra viszont olyan játékosokra fogják rá, hogy "jó labdakezelők" akik konkrétan nem tudják háromszor leütni a labdát egymás után anélkül, hogy ne tennék a kezüket a labda felezőpontja alá méghozzá jócskán, ergo ne borítanának, míg a fiam az összes mozdulatot szabályosan képes végrehajtani közel Kyrie szintjén.
      Vagy a másik, fiam tőlem tanult meg középtávoli tempót dobni jelenleg 50%-al dobja, a korosztályának meg teljesen kihagyják már ezt most az edzők és csak a hárompontost erőltetik mondanom se kell hogy rossz nézni minden meccsen ilyen kb 15-25%-al dobjuk a hármasokat. Persze mondhatjuk hogy majd beérnek, csak éppen szinte senkinek nincs egy jól kidolgozott dobómozdulata, senki se tanul meg előbb közelebbről dobni, normális konzisztens mozdulattan, hogy majd utána tágítsuk ki a range-ét. Nem, egyből a hármast erőltetik már. A hármasokat még amúgy a fiam se dobja jól de ő legalább azon kevesek közé tartozik, akiknek egyrészt a dobótechnikája normálisan néz ki és a miss-ei arról szólnak hogy vagy rövid vagy hosszú vagy túl lapos a dobása nem pedig arról hogy baromira elmegy jobb-ra vagy balra a labda és a csuklója könyöke össze vissza áll dobás közben.
      Egyszerűen leadtunk a színvonalból, manapság már nem kell megtanulni szabályosan borítások, lépéshibák nélkül labdát kezelni - tisztelet a kivételnek mint Kyrie, - mert az NBA és mostmár lassan a FIBA is inkább a szabályokat/bíráskodást igazítják hozzá. Nem kell a fundamental footworköket elsajátítani, nem kell előbb megtanulni közelebbről jó dobótechnikával dobni, a legtöbb dolgot skipelik mostmár és elég a step-back majd hezi kombót megtanulni, utóbbit persze szintén nem szabályosan, mert a hezit mostmár úgyis elengedik hogy konkrétan teljesen aláteszed a tenyeredet a labdának. Ha valaha is kosaraztál akkor tudod hogy mennyivel könnyebb így bármilyen cselt megcsinálni. Egyszerűen ég és föld!!! Egyszerűen lejjebb vitték azt a bizonyos lécet, pedig ott az élő példa rá Kyrie és még néhány NBA játékos személyében hogy meg lehet csinálni ezeket a mozdulatokat szabályosan is.
      "ha nem tetszik öregróka vagy és egyébként nem kötelező nézni."
      Ja persze tehát egész életemben néztem a kosárlabdát és szerettem élő meccseket végigizgulni és az a megoldás hogy végleg mondjak le ezekről?
      Szerencsére még nem kötelességből nézem, ugyanis a playoffok legalább élvezhetőek amiatt hogy jobban engedik a védekezést, mint az alapszakaszban, most még. A másik kérdés ha én már öregrókának számítok akkor ki az NBA célközönsége? Ugyanis a fiatalokat meg egyre kevésbé köti le így hogy a tik-tok, youtube short és egyéb olyan platformokon nőnek fel amik azonnali gyors impulzust adnak nekik, amit darálnak, az ő világuk úgy felgyorsult hogy nem is nagyon bírnak végignézni 2-3 órás meccseket. Akkor nem kellene szerinted az NBA-nek valahogy megtartania a 30-50 éves korosztályt?
      Egyébként meg a hármasokkal se lenne feltétlenül nagy bajom mert azt szeretem nézni mikor ilyen 3-6 hárompontost dob be valaki egymás után, viszont manapság már minden jöttment, akinek 30-34% hatékonysága van a 3ponosról rádobja, aminél értelemszerű hogy jóval többször látsz kihagyott kísérleteket, amit önmagában se jó nézni, de így még lusta támadásnak is hat a csapat részéről. Például falnak mentem attól mikor azt kellett nézni Giannistól vagy Westbrooktól, hogy elenged egy hármast. Már azzal megoldódna valamennyire ez a túl sok 3 pontos probléma ha csak azok dobnák a hármast akik legalább egy minimális 35-6%-al tudnák dobni. Akkor egyrészt változatosabbak lennének a támadások másrészt nem kellene ennyire sok kihagyott 3 pontos kísérletet látnunk.

    • @TheAdameus25
      @TheAdameus25 13 днів тому

      @@vcarter86köszönöm. kiváló megfogalmazás. egyik kedvenc időtöltésem volt 2002-2014 között NBA fannak lenni. tv-ben nézni, nba live vagy 2k játékokkal játszani pluszba. Valahogy elhidegültem az évek alatt játéktól, viszont most egy - két meccset leültem megnézni. Ilyen szintű változást sportágban én még nem láttam, mint ami véghezment az NBA-ben. Rövid idő alatt eszetlen hajigálásnak éltem meg az adott meccset és inkább elkapcsoltam. Adom a romantika meg a nosztalgia faktort esetembe, kerestem a megnyerő figurákat a pályán, mint A big ticket - AI - Dirk - Shaq vagy T-Mac, de lehet a korom miatt sem lesz már ez a régi (szintén 30+). Kár érte, maradnak a szép emlékek. :)

    • @ÁdámKanizsai-m4u
      @ÁdámKanizsai-m4u 11 днів тому

      ge Z akarja összehasonlítnai különböző érek kosárlabdáit, ok 😂