Jak zamieniłem wydruk PLA w ALUMINIUM. Topienie i odlewanie aluminium.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 8

  • @DragonAtelier
    @DragonAtelier 6 місяців тому +2

    Tak dzisiaj mi wskoczylo w polecane….nic dodac nic ujac…..
    Jak tylko - witam kolejnego odlewnika na YT 😁👍🏻 jak cos sluze pomoca i doradztwem w tym zakresie 😉

    • @konraddudziak
      @konraddudziak  6 місяців тому

      Dziękuję i też pozdrawiam Mistrza :) Niebawem będę się szykował do następnego odlewu podstawy nośnej do większego modelu pojazdu autonomicznego. Technika odlewu wstępnie opanowana. Na pewno będę musiał zwrócić uwagę na wlew i zredukować skurcze. Pomimo początkowych trudności uważam ten proces za szalenie interesujący i "edukacyjny". Można dokonać recyklingu wielu aluminiowych "odpadów" i stworzyć wiele funkcjonalnych elementów. Dla mnie osobiście ta technika ma wiele zalet i nawet przewag nad obróbką skrawaniem.
      Cieszy mnie również fakt wykorzystania i łączenia rożnych technik od obsługi programu FreeCAD po wydruk 3D i końcowy odlew z gwintowaniem. Zastosowanie wykonanego "pod wymiar" elementu cieszy oko i daje dużo zadowolenia. Polecam wszystkim spróbować !

  • @Irek_Poland
    @Irek_Poland 2 місяці тому +1

    Super!
    Prościej i szybciej oczywiście było zespawać dwa płaskowniki aluminiowe, ale zabawa musi być!
    Ostatnio się bawiłem chromowaniem z wykorzystaniem odważników do kół.

    • @konraddudziak
      @konraddudziak  2 місяці тому

      Dziękuję za pozytywną opinię. Zgadzam się, że proces odlewniczy jest znacznie bardziej wymagający, ale ma też swoje zalety. W przypadku prezentowanego elementu nie byłoby możliwe zespawanie dwóch płaskowników, ponieważ posiada on liczne nieliniowe płaszczyzny. Wysokość wypukłości w miejscach mocowania osi silników również jest bardzo istotna.
      Cały element został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić proste gwintowanie w celu osadzenia dwóch silników BLDC (za pomocą mocowań z hoverboarda) oraz koła kastrowego. Zaletą tworzenia takiego detalu pod wymiar jest znaczne uproszczenie geometrii pojazdu, ponieważ uzyskujemy płaszczyznę prostopadłą do podłoża, która staje się bazą dla konstrukcji, a także dla wszystkich późniejszych transformacji do ramek współrzędnych base_link, base_footprint oraz laser_scan, co jest ogromnym atutem.
      ua-cam.com/video/By6ZZIxmBJ8/v-deo.html
      W przypadku spawania konieczne byłoby dodatkowe "zbieranie" materiału pod wymiar, co wymagałoby użycia maszyny CNC. Nie bez znaczenia jest również ogromne przyspieszenie w przypadku odlewania kolejnego identycznego elementu. Jesteśmy gotowi na "seryjną produkcję"! :)
      Kolejną istotną zaletą tego procesu jest jego dydaktyczny charakter. Możemy teraz omawiać wiele interesujących zagadnień, takich jak "temperatura topnienia metali i porównanie", "przewodnictwo cieplne", "skurcze", "recykling" czy "sublimacja".

  • @ghostanddiy
    @ghostanddiy Рік тому +1

    Może nie idealnie, ale za to własnej roboty. To wielka wartość 👌

  • @grazynapawlusiewicz557
    @grazynapawlusiewicz557 Рік тому +1

    Serio i na poważnie.
    Wiele subtelności, naturalnego rozbudzania ciekawości, zaskoczenia finałem, przyjemnym ambitnym klimatem, przyswajalne nawet dla kobiet! 😆
    Wymowa pasji jest wisienką na torcie tego spektaklu 🍒💫

    • @konraddudziak
      @konraddudziak  Рік тому +1

      Dziękuję za bardzo miły komentarz :) Staram się stawiać sobie coraz większe wymagania ale niczego nie robię na siłę … to raczej daje mi dużo zadowolenia i satysfakcji. Jeden etap się kończy a drugi zaczyna ale wszystkie się uzupełniają i łączą się w jeden cel :) Przy takim wsparciu to by można było „góry przenosić” a tak to tylko „wizja eksmisji z gratami” .. dlatego każdy zakończony etap smakuje „podwójnie” :)

  • @ortalionowywiesaw9455
    @ortalionowywiesaw9455 9 місяців тому +1

    Ładnie Ci te muffinki wyrosły. Ty rzuć odlewnictwo i idź w cukiernika. ;)