Największa gitarowa ściema - odp. Brzytwy

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 чер 2024
  • Zobacz też: • Dlaczego gitara gra? (...

КОМЕНТАРІ • 696

  • @1337Hose1337
    @1337Hose1337 28 днів тому +27

    Ci, którzy mówią że drzewo nie wpływa na brzmienie to sprzedawcy ze sklepów muzycznych. Gitara ze słabego drzewa jest tania, a co wisi w większości sklepów muzycznych?
    CTG TV twierdzą , że drzewo nie ma wpływu, a dziwnym trafem jakiś czas temu robili sobie lutnicze gitary z drewna... i to z wyśmiewanego przez nich mahoniu.
    Pieprzą te swoje głupoty praktycznie w każdym filmiku, więc nie dziwne jest, że Brzytownik za chwilę będzie miał więcej subskrypcji niż oni.

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +7

      Hehe :) No ja mam akurat wywalone na ilość subów, bo nie potrzebuję zarabiać na swej YT-bowej aktywności, ale niezwykle miło jest czytać Twoje słowa - nie jestem sam na tym łez padole :)

    • @1337Hose1337
      @1337Hose1337 28 днів тому +8

      @@brzytownik Nie jesteś sam. Jest nas wielu, tylko nam się już nie chce walczyć z tymi "cześkami" hipokrytami. Lepiej jest pograć na gitarze niż robić dramy w internecie. Oni i tak będą iść obraną przez siebie ścieżką hipokryzji, bo mają w tym interes.
      Kurde, kiedyś taki facet z jakiegoś sklepu muzycznego zrobił ciekawy test. Wziął Fendera i chyba Squiera. Zaczął zamieniać ich korpusy, gryfy i elektronikę. Rezultaty niesamowite. Jest to do znalezienia na YT.

    • @1337Hose1337
      @1337Hose1337 25 днів тому +8

      @@Lukasz-1985 Odniosę się tylko do kwestii gitary lutniczej. Wszystko ok to co piszesz, tylko że płacisz lutnikowi 100 % wartości. Jeżeli postanowisz ją sprzedać, to jeśly odzyskasz 50% wkładu, to należy się cieszyć.
      A używanego Gibsona kupujesz za 12 k i sprzedajesz za 12k jeżeli zmienisz koncepcję.

    • @Lukasz-1985
      @Lukasz-1985 25 днів тому

      @@1337Hose1337 To prawda, zawsze gitara dostosowana do potrzeb indywidualnych będzie trudniejsza w sprzedaży. Ale ten problem występuje wszędzie. Jak zbudujesz dom, który będzie mocno odbiegał od "standardów" to też sobie ograniczysz liczbę potencjalnych klientów w przyszłości gdybyś chciał sprzedać (np: garaż tylko na jeden samochód gdy większosć rodzin dysponuje dwoma i takich też domów szuka). Ale ja zakładam, że ktoś dla kogo muzyka to nie jest tylko niedzielne hobby i wymarzoną gitarę kupuje świadomie i go stać nie robi tego po to aby odsprzedawać później :) I jeszcze to też zależy jaki Gibson, seryjnie robione w wersji studio czy nawet standard przestają być rarytasem głównie na swoją absurdalną cenę jak na swoją jakość i na kieszeń przeciętnego gitarzysty. No i ich dostępność jest inna. Jak mogę mieć nowego od ręki za 12k to po co brać używanego (no chyba, że zależy mi na modelu z konkretnego roku). Gibson ma od jakiegoś czasu problem bo ma wizerunek marki dla zamożnych prawników czy lekarzy w średnim wieku, którzy chcą się pobawić w granie rocka. Wśród młodych wykonawców zobaczysz więc Fendera czy inne kiedyś mniej popularne marki.
      Poza tym inna rzecz bo też tutaj pada zarzut, że walka z mitem drewna to jakiś spisek producentów tanich gitar którzy chcą sprzedać szajs nieświadomym niczego gitarzystom. Tanie gitary zawsze będą się sprzedawać dobrze, tutaj nie potrzbny jest żaden spisek. Młody początkujący gitarzysta, który nie potrafi złapać jeszcze prostego akordu nie wyda kliku tysięcy na gitarę bo zwyczajnie nie ma pewności czy to hobby będzie dla niego. Dla niego istotne jest aby instrument który kupi nadawał się do gry (był dobrze ustawiony). Więc się nie martwcie producenci tanich gitar znajdą rynek zbytu zwłaszcza, że tania gitara kiedyś a tania gitara dziś to przepaść w jakości.
      W tanich gitarach nie jest problemem niskiej jakości mniej szlachetne drewno tylko to, że ich jakość jest mało powtarzalna... częściej o gitarę, która jest po prostu słabo wykonana. Ale jeśli tylko taka gitara ma wszystko dobrze spasowane i zostanie ustawiona przez osobę, która się na tym zna to zabrzmi nie gorzej niż ta o wiele droższa.
      No ale to było poza głównym tematem... odnieś się proszę do tego filmu, który zamieściłem :) bo tutaj leży sedno tematu...

    • @brzytownik
      @brzytownik  25 днів тому +2

      @@1337Hose1337 Słuszna uwaga! Ten temat zasługuje na oddzielny odcinek: ua-cam.com/users/liverSFrVkIAxvQ?app=desktop

  • @Lukasz-1985
    @Lukasz-1985 28 днів тому +88

    Chyba trzeba się już pogodzić z tym że dopóki będą istniały gitary elektryczne tak dyskusja o "gitarowym voodoo", będzie trwała... To oczywiste, że w graniu z tzw. "dechy" będzie słyszalny każdy aspekt bo słyszysz falę AKUSTYCZNĄ a fala akustyczna ma to do siebie, że jest odbijana/pochłaniana przez różne materiały w różny sposób. Nawet materiał z którego masz wykonany sweter gdy grasz może mieć wpływ na to co dotrze do twojego ucha. To nie ma kompletnie znaczenia przy przetwarzaniu dźwięku przez przetwornik gitarowy. Przetwornik to nie jest mikrofon który służy do wzmacniania fali akustycznej!
    @brzytownik Napisałeś w jednym z komentarzy: "Gitara elektryczna jest gitarą akustyczna z przetwornikiem, w której zrezygnowano z pudła rezonansowego" - jest to bzdura... gitara elektryczna nie jest instrumentem akustycznym bo nie przetwarza i wzmacnia fali akustycznej tylko zmiany pola ELEKTROMAGNETYCZNEGO generowane przez wibracje strun.
    Dla tych co na lekcjach fizyki spali w szkole:
    Pole akustyczne jest falą mechaniczną, która propaguje się przez powietrze lub inne materiały jako zmiany ciśnienia. Pole elektromagnetyczne, takie jak to generowane przez przetworniki gitarowe, jest zjawiskiem związanym z polem elektrycznym i magnetycznym. Ponieważ fale dźwiękowe są mechaniczne, a fale elektromagnetyczne są zjawiskami elektromagnetycznymi, nie ma bezpośredniej fizycznej interakcji między nimi. Oznacza to, że zmiany w polu akustycznym nie wpływają na pole elektromagnetyczne.
    Jak działa przetwornik?
    Magnes przetwornika generuje stałe pole magnetyczne a wprowadzona w wibracje struna powoduje zmianę strumienia indukcji magnetycznej i to jest cała filozofia i fizyka na jakiej działa gitara elektryczna. Samo drewno jest materiałem DIAMAGNETYCZNYM, co oznacza, że ma bardzo słabe właściwości magnetyczne. Drewno ma również niską przepuszczalność magnetyczną, co oznacza, że pole magnetyczne może przechodzić przez drewno niemal bez zakłóceń. Przepuszczalność magnetyczna drewna jest bardzo zbliżona do przepuszczalności próżni.
    Jedyną rzeczą co ma wpływ na brzmienie może być więc tylko to co ma bezpośredni wpływ na amplitudę drgania strun: materiał z jakiego wykonana jest struna czy jej zużycie, długość menzury a co za tym idzie jej napięcie. Oraz to co w ogóle pominąłeś czyli mostek i siodełko, które mają bezpośredni kontakt ze strunami i wpływają na sposób, w jaki struny wibrują. Ich materiały (metal, kość, tworzywo sztuczne) oraz konstrukcja wpływają na tonalność i sustain (a powodzenia tym, którzy wiedzą z jakiego tworzywa mają np: zamontowany seryjnie mostek - a nawet jak wiedzą czy to jaki jest faktycznie % skład poszczególnych stopów metali - stal? aluminium?).
    @brzytownik możesz wierzyć sobie w co chcesz... dzięki temu interes gitarowy się kręci. Można wkręcać ludziom, że jakaś gitara to jest idealna do metalu a jeszcze inna do disco-polo.
    A tak naprawdę drewno z jakiego wykonana jest gitara ma wpływ tylko na jedno, to jak jest ciężka bo każde pół kilograma ma znaczenia jak długo wisi na ramieniu podczas gry.
    Trochę dygresja w innym kierunku. Ludzie lubią sobie wmawiać różne rzeczy i postrzegać je subiektywnie. Mam 3 gitary typu Flying V, Epiphone, Gibson oraz lutniczą wykonaną na zamówienie... grając mam wrażenie że są kompletnie różne, różna wysokość strun, różna "twardość"... No tylko fakty temu przeczą, pomiary miarką do strun pokazują, że struny mają akcję ustawione identycznie. Struny są te same bo zmieniane były w tym samym czasie na nowe identyczne komplety, progi identyczne... menzura identyczna... siodełko identyczne. Ale ja już mam w głowie ustawione, że są różne i moje odczucia już zawsze będą inne w zależności od tego, którą aktualnie wezmę do ręki... Tylko nie dorabiam do tego ideologii i mam świadomość, że te różnice siedzą w mojej głowie.
    Inna rzecz... większość z was nigdy nie będzie miała komfortu wyboru w 100% takiego instrumentu jaki chcecie... będziecie wybierali z tego co jest dostępne. Więc skupcie się na tym aby instrument był dla was komfortowy w graniu i przede wszystkim na samym graniu (bo brzmienie siedzi w łapach). Gitarowe voodoo zostawcie gitarowym szamanom...

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +3

      Mój film jest o drewnie, a nie innych aspektach, które budują brzmienie, więc choć odbiegłeś od tematu, dzięki za podzielenie się własnym spojrzeniem na zagadnienie.

    • @Lukasz-1985
      @Lukasz-1985 27 днів тому +53

      ​@@brzytownik ​ Tak ale w tym filmie (tak jak i niektórych komentarzach) jest implikacja, że drewno ma wpływ na brzmienie gitary elektrycznej, co nie jest prawdą. Gitara elektryczna jest przeznaczona do grania ze wzmacniaczem i kolumną a nie "na sucho" i tylko w takim aspekcie należy ją rozpatrywać pod kątem brzmienia. Co więcej wusuwasz wnioski, że dla kogoś kto nie wierzy w "gitarowe voodoo" są tańsze instrumenty? No to stwierdzenie to mnie już powaliło...
      Co to w ogóle ma do rzeczy? Drogi a tani instrument rozpatruje się pod kątem jakości i trwałości osprzętu oraz pod kątem ergonomii gry. Lepiej wykonany instrument pozwoli ustawić niższą akcję strun bez brzęczenia na progach, będzie lepiej trzymał strój i menzurę dzięki czemu wybrzmiewanie na wszystkich progach będzię takie jakie powinno być. Tylko tyle i aż tyle... po prostu będzie bardziej solidnym narzędziem w rękach artysty... a to już jak będzie wybrzmiewać to już tylko umiejętności gitarzysty.
      Porównałeś te dwie gitary... osprzęt ten sam, niby drewno to samo (sam tak powiedziałeś w filmie)... ale jednak brzmią inaczej więc wysnułeś wniosek "pewnie jednak drewno nie to samo" a na jakiej podstawie? Na słuch? Bo jest 2x droższa?
      Gdyby różnica faktycznie była tylko w drewnie a reszta to samo... to różnica w cenie x2 to jest robienie w ch**a klientów. Akurat wiem ile kosztuje drewno na gitarę bo miałem czynny udział w budowie gitary przez lutnika (i jedynym kryterium wyboru drewna było to czy będzie miała odpowiednią wagę i będzie dobrze wyważona).
      Co do cen tych gitar. Gibson ma obecnie gitary w rozstrzale cenowym 8 000 - 100 000 ... (po 40k chodzą jakieś sygnatury Hammeta, albo za 100k jakieś kolekcjonerskie Adama Jonesa). Te ceny nie są w żaden sposób racjonalnie uzasadnione... są wręcz absurdalne i nie wyznaczają jakości instrumentu. Za co zresztą Gibson jest mocno krytykowany.
      Podłącz te gitary do wzmacniacza.... porównaj. I jeśli stwierdzisz, że różnica w brzmieniu była warta wydania tych dodatkowych 6k to na zdrowie, twoje pieniądze i jeśli dzięki temu jesteś szczęśliwszy to tylko przyklasnąć :) Żeby nie było, że krytykuję to sam wydałem na gitary trochę i pewnie wydam w przyszłości więcej. Ale zdaję sobie sprawy za co płacę i wiem na co się przekładają wydane złotówki albo nie przekładają.
      Inna rzecz... nie wiem ilu z was miało okazję nagrywać kiedyś płytę. To jak wasze "szlachetne brzmienie" przejdzie przez te wszystkie kompresory, saturatory, EQ i co jeszcze sobie producent wymyśli tak aby gitara siedziała dobrze w miksie i się komponowała z pozostałymi instrumentami to możecie się zdziwić :) Poza tym jak to powiedział Glenn Fricker ze Spectre Sound Studio, "nikogo nie obchodzi wasza gitara, ludzie chcą słuchać piosenek i dobrze się bawić :)" No chyba, że chcecie grać głównie dla innych gitarowych szamanów, którzy was będę oceniać po "szlachetnym brzmieniu" i oceniać ułożenie słojów na drewnie...

    • @sebastianrutkowski4590
      @sebastianrutkowski4590 27 днів тому +8

      ​​@@Lukasz-1985 🙂 Chciałbym usłyszeć kiedyś na tym kanale szlachetne brzmienie gitary a nie tylko pół z wzmacniacza pół z dechy 😌 Przecież to da się zrobić! ( O ile wie się jak )

    • @pauluswck
      @pauluswck 26 днів тому +7

      A wpadłes na to, ze rodzaj użytego drewna do budowy deski czy podstrunnicy WPŁYWA na drganie strun, modyfikujac je, wzmacniając albo tłumiac okreslone częstotliwości? Rezonans- słyszałeś? Dopiero drganie strun przetrawione przez wszystkie elementy gitary zbiera przetwornik, dlatego mówimy, ze nawet siodełko gra.

    • @johanjahwicki235
      @johanjahwicki235 26 днів тому +3

      Sam bym lepiej tego nie wyraził. Dziękuję za tę opinię Łukaszu​@@Lukasz-1985

  • @hubertmomot148
    @hubertmomot148 21 день тому +15

    Nie jestem audiofilem, wysiadłem z tego pociągu wiele lat temu. Ale wciąż pamiętam , jak w 98' lub w 99' w Sobieskim w Warszawie był Audio Show. Ówczesny mój szef był entuzjastą spraw "dookołasprzętowych" a ja sceptykiem. Uważałem, że kopiowana płyta CD zawsze zabrzmi tak samo jak oryginalna, no bo to przecież zapis zerojedynkowy, MUSI być tak samo. Gość kazał mi wziąć ze sobą ulubioną oryginalną (niezjechaną) płytę CD i jej kopię. Do dziś nie wiem na czym to polega ale na oryginalnym CD odkryłem wiele smaczków, których nie słyszałem na moim (zajebistym według mnie odtwarzaczu) Kopia za to brzmiała płasko, jakby ktoś poddał ją jakiejś głębokiej kompresji. Voodo? Nie wiem, ale na przyzwoitym CD i kolumnach grało to znacznie lepiej. I wtedy uderzyłem w pozłacane kable itd.
    Po latach okazało się, że od pewnego poziomu ceny już nie słychać różnicy, a ja pakuję kolejne wypłaty w owe Voodo. Wtedy trzeba sobie odpowiedzieć na jedno zajebiście ważne pytanie - Czy słyszę różnicę, czy WYDAJE mi się że słyszę. Ja odpuściłem, nie chciałem bardziej słuchać sprzętu niż muzyki. Podobnie IMO jest z gitarami - każdy z nas ma jakiś próg od którego różnice są niesłyszalne. Czy drewno gra czy nie - nie wiem. Każdy z nas powinien po prostu kupować gitary, które mu się podobają. Tylko tyle i aż tyle. Pozdrawiam!

    • @brzytownik
      @brzytownik  21 день тому +4

      Aż tyle! Wielkie dzięki!

    • @david__ka6281
      @david__ka6281 17 днів тому +2

      Dokładnie, fokusowanie się na niuansach często rozprasza i zabija radość z gry na instrumencie

    • @grind18
      @grind18 9 днів тому +1

      @@david__ka6281 albo inspiruje, ale to zależy na jakich niuansach się skupiamy...

  • @ajgor64
    @ajgor64 21 день тому +19

    Hmm. tym, którzy tu piszą, że autor gada głupoty: powiedział fajną rzecz: Jeśli słyszysz różnice, to kupuj drogie, a jeśli nie słyszysz to kupuj tanie. Czyli nie przzekonuje nikogo, która jest lepsza. Zostawia to osobistej ocenie każdego.

    • @brzytownik
      @brzytownik  21 день тому +8

      Uwielbiam Twój komentarz, nareszcie ktoś słucha ze zrozumieniem :) Dzięki!

    • @ajgor64
      @ajgor64 9 днів тому

      @@AmadeuszRent mam bas Ibanez SR-300. Kupiony w sklepie za jakieś 1400zł. I wiesz co? Też był fabrycznie ustawiony. Ma mega wygodny gryf. I jak go kupowałem, miałem kilka egzemplarzy w rękach i wszystkie były tak ustawione. W sumie go mało używam, bo na co dzień mam inny. A z drugiej strony kiedyś kupiłem Fendera Jazz bassa w sklepie. Może nie z tych najdroższych, ale i tak tani nie był. Już w sklepie brzęczał jeden motylek na kluczu. Chcieli go zabrać do wymiany, ale się nie zgodziłem. Później okazało się, że brzęczy na każdym progu tak, że ciężko było grać. Po kilku miesiącach męczarni wysłałem go do dobrego lutnika. Okazało się, że trzeba było zrywać progi i szlifować podstrunnicę, bo była wybrzuszona między 12 a 15 progiem. I nabijać nowe progi. Fakt, że po tych operacjach bas był rewelacyjny. Sprzedałem go jakiś czas później i do dziś żałuję. Ale to pokazuje, że tanie gitary też mogą być dobrze zrobione. A drogie, prestiżowe, mogą być zwykłą kupą. A co do prestiżu. Nie każdy się onanizuje znaczkiem na gryfie :) Mój obecny drugi bas to jest Squier Jazz Bass CV'70. Kosztował niecałe 2 tysiące a brzmi tak, że nie zamienił bym go na tamtego Fendera (chociaż Squier to w sumie też Fender, tylko z tańszej linii).

  • @Geeko-vd9ld
    @Geeko-vd9ld 19 днів тому +3

    Gitary Mayones z Gdańska pracowali z uniwersytetem nad ich TEW (Tonally Enchanced Wood). Jest to specjalny proces wypalania/curing drewna i różnica była. Najbardziej jednak za dźwięk odpowiadają wmontowane pickupy.

    • @brzytownik
      @brzytownik  19 днів тому +2

      Dzięki Za odwiedziny i podzielenie się swoim sposobem myślenia. Mój film jest jednak nie o przetwornikach, tylko o drewnie, więc jak coś, pisz na temat filmu, bo tutaj piec wyłączony, kabel zwinięty.

  • @zbigro11
    @zbigro11 17 днів тому +3

    Nie zawsze droga gitara brzmi lepiej od taniej. Słyszy się nie tylko uszami ale również oczami. Taki mini test za kotarą spowodowałby sporo zamieszania.

    • @brzytownik
      @brzytownik  17 днів тому +1

      W zasadzie to nawet nie test, tylko moja odpowiedź na prośbę słuchaczy - ale wsadziłem kij w mrowisko zupełnie przypadkiem :) Dzięki za odwiedziny!

  • @grainyday
    @grainyday 26 днів тому +7

    to jakis szczyt absurdu grac na gitarze elektrycznej nie podlaczonej do pradu . Podesle ci mojego korga do prownania z yamaha dx 7 - oczywiscie z dechy , bedziesz mogl pokazac ajk budowa klawiszy oraz obudowy wplywa na rezonanas ... obydwa Gibsony bez pradu brzmia gownianie i tragicznie i nikt o zdrowych zmyslach by ich nie kupil zeby na nich loic bez pradu ... nie wiem serio co tu porownywac .

    • @brzytownik
      @brzytownik  26 днів тому +1

      Doceniam wyżyny kulturalno-intelektualne Twego agresywnego komentarza, ale sprawdzanie klawiszy na sucho wcale nie jest absurdem. Rozpoznanie wyważenia klawiatury i ogólnej ergonomii manualnej jest pierwszym krokiem przy wyborze cyfrowego klawisza. Potem reszta. Odnośnie zaś do Twojego spostrzeżenia ze wstępu Twego komentarza powiem, że absurdem jest gadać o brzmieniu z dechy i jednocześnie słuchać dźwięku z głośnika. Czy urodę nagiej kobiety będziesz oceniał wtedy, kiedy jest ubrana, choćby nie wiadomo w jak szykowna suknię?

  • @MegaKolak
    @MegaKolak 20 днів тому +1

    I to była piękna reklama ❤ bo w dzisiejszych czasach to już po 40tce ważniejsze jest to co jemy, pijemy oraz ile się ruszamy niż na jakiej gitarze gramy. Jak zdrowie szwankuje to i gitara za miliony nie da radochy.

    • @brzytownik
      @brzytownik  20 днів тому +1

      Tak jest! Trzeba żyć jak najdłużej, do wtenczas będziemy się mogli dłużej cieszyć radością z gry :)

  • @michalmyszkin7714
    @michalmyszkin7714 27 днів тому +80

    *_Nad różnicami w brzmieniu gitary elektrycznej skupiają się tylko maniacy mający fioła na tym punkcie. To podobne zjawisko jak z audiofilami, którzy kupują platynowe kable za miliony, a różnice słyszą tylko oni sami. 😎 Dla zwykłych ludzi liczą się umiejętności muzyka i sam utwór. Jeśli jest dobry, to będzie dobry nawet na najtańszej gitarze, której brzmienie da się poprawić podczas mixu i mastergingu._*

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому +4

      Dzięki za odwiedziny i podzielenie się swoim spojrzeniem na to zagadnienie :)

    • @adamkeler6464
      @adamkeler6464 25 днів тому +5

      "Nad różnicami w brzmieniu gitary elektrycznej skupiają się tylko maniacy mający fioła na tym punkcie. To podobne zjawisko jak z audiofilami, którzy kupują platynowe kable za miliony, a różnice słyszą tylko oni sami."
      Dobra dobra, proszę tylko nie wyzywać od audiofili bo to inwektywa. Jak nie słyszych różnic pomiędzy gitarami elektrycznymi, to chyba Twój słuch niezbyt dobrze działa. Porównaj sobie chociażby różne modele gitar. Porównywanie tego z zaburzeniem jakim jest audiofilia jest nie na miejscu.
      "Dla zwykłych ludzi liczą się umiejętności muzyka i sam utwór. "
      Uwielbiam jak ktoś używa sformułowania "zwykli ludzie" bo to taka masa beż żadnej charakterystyki, której można przypisać każdą cechę, która Tobie akurat pasuje. Czyli jak lubię dobre instrumenty, które wybrzmiewają i ma się przyjemnośc z gry na nich...to automatycznie przestają się liczyć muzyka i umiejętności? Farmazony..
      " Jeśli jest dobry, to będzie dobry nawet na najtańszej gitarze, której brzmienie da się poprawić podczas mixu i mastergingu."
      Jedna z ważniejszych zasad pracy w studio muzycznym to nagrywanie w takiej jakośći, by nie trzeba było potem robić wielu poprawek podczas mixu właśnie. Czemu nikt zatem nie nagrywa na jakimś chińskim szrocie? Albo nawet Defilu bo tani..
      Nie chodzi mi o to, że gitara za 15k brzmi 3 razy lepiej niż ta za 5000, ale kurde nie przeginajmy w dwie strony. Cała masa niuansów, która ma miejsce podczas nagrywania gitary np. na album, który potem staje się kultowy, powoduje, że odbiór muzyki, nawet podświadomie staje się lepszy.

    • @sklepwerbena8281
      @sklepwerbena8281 25 днів тому +1

      powiedzmy tak przy nagrywaniu często producent mówi nagraj to jakkolwiek a potem się nada temu wyraz i jest masa kompresorów i wtyczek i to brzmi, ale na żywo czy to się uda? nie wiem. Nalepa zawsze chwalił się tym swoim Gibsonem mówiąc, że ma bardzo dobrą gitarę więc coś w tym musi być, nadto jeśli ktoś rąbie hard rocka gdzie grają głównie przestery może grać na czymkolwiek, ale by stworzyć nastrój trzeba mieć barwę więc potrzeba dobrego instrumentu niestety ua-cam.com/video/-N_SqtFerjg/v-deo.html tego raczej na byle czym się nie zagra i tak uważam.

    • @brzytownik
      @brzytownik  25 днів тому +1

      @@sklepwerbena8281 Święta racja - w studio pewne rzeczy można podrasować na komputerze, ale na żywo ... dupa.

    • @marcindobruchowski7280
      @marcindobruchowski7280 25 днів тому +1

      Tacy ludzie już nie słuchają muzyki. Oni słuchają szumów sprzętu. Piszę całkowicie poważnie - czytałem audiofilskie fora, kiedy decydowałem o zakupie modelu DACa ...

  • @jakubhap7728
    @jakubhap7728 27 днів тому +39

    Zapomniałeś o jednej, chyba dość istotnej rzeczy - na gitarze elektrycznej, jak wskazuje sama nazwa, nie gra się na "sucho". Dlatego też "człowieku wolny od prymitywnych finansowych motywacji", z całym szacunkiem, ale ten wywód to takie pitu-pitu dla płaskoziemców :) A tak na marginesie - myślisz, że testując i porównując keyboardy przed zakupem, podłączenie ich do prądu też mija się z celem? :)

    • @robertrobson603
      @robertrobson603 27 днів тому +2

      Nawet dziecko wie że przed kupnem gitary elektrycznej..jakiejkolwiek..trzeba słyszeć ją na sucho..także tego..zanim coś napiszesz..

    • @jakubhap7728
      @jakubhap7728 27 днів тому +12

      @@robertrobson603 Ale docelowo używasz jej z wzmacniaczem. To, że brzmienie gitary elektrycznej nie wyrywa z butów podczas gry na sucho nie znaczy, że to słaba czy nawet przeciętna gitara. Może się okazać, że używana zgodnie z przeznaczeniem, czyli podpięta do prądu będzie wydawać z siebie niesamowite dźwięki. Dlatego twierdzę, że ten film jest totalnie bezwartościowy. Lubię Brzytownika jako kreatywnego gitarzystę, ale jak zaczyna filozofować, to wychodzi z niego niezły kabareciarz. Tylko on tak na poważnie :)

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому +7

      @@jakubhap7728 To jest ciekawy komentarz: gitara elektryczna ewolucyjnie jest gitarą akustyczną z przetwornikiem, w której zrezygnowano z pudła rezonansowego - takie jest zrozumienie filogenetyczne gitary elektrycznej. Gitara jest wokalistą, przetwornik mikrofonem, a wzmacniacz końcowym brzmieniem wszystkiego razem. Czy mikrofon (pikap), efekty i wzmacniacz poprawią kiepskiego wokalistę? Odnośnie zaś żartu, by instrumenty klawiszowe sprawdzać na sucho, przypomina mi się zdarzenie, że jak kiedyś nie podłączyłem kabla sieciowego do gniazdka, to wiertarka mi się za wolno kręciła. A tak na poważnie, na sucho się sprawdza wyważenie i ergonomię klawiatury i to nie jest wcale absurdem zasługującym na drwinę.

    • @zapiexa4947
      @zapiexa4947 24 дні тому +6

      @@brzytownik tylko, że wokalistą w takiej analogii byłby gitarzysta, inaczej ona nie działa. On, jego umiejętności, artykulacja i inne cechy gry mają znacznie większy wpływ na grę.
      Żeby gitara naprawdę źle brzmiała sama z siebie powinna być rozstrojona albo źle ustawiona, szczególnie po podłączeniu do wzmacniacza, nie mówiąc o przesterze, bo dobry gitarzysta na dobrze nastawionej gitarze i tak da radę zrobić tak, żeby brzmiało to dobrze.
      Natomiast fakt, że gitara elektryczna wywodzi się z akustycznej nie ma tutaj żadnego znaczenia, bo rezygnacja z pudła rezonansowego to dopiero początek różnic technicznych. Już sam naciąg strun w akustykach zwykle jest około 1/3 większy niż w elektrykach, dlatego też na elektryku można z łatwością podciągać struny nawet o półtora tonu

    • @riesabass
      @riesabass 24 дні тому

      @@jakubhap7728 dlaczego uwazasz ze gitara elektryczna wskazuje na to, ze jej jedynym, a do tego jedynie slusznym powodem do jej nabycia jest jej podpiecie do wzmaka? dlaczego ma nie brzmiec z dechy nawet bez podlaczenia niz po? nie wiesz ze elektryki niepodpiete, nie dosc ze sa idealne to trenowania techniki (bo tu to akurat bzdura sklepow, ze techniki bez ampa nie lizniesz nawet), to jeszcze sa idealne do zabrania w podroz przez swa kompaktowosc. i w podrozy nikomu rzepolenie nie przeszkadza jak cwiczysz, ani w podrozy...

  • @remka3650
    @remka3650 6 днів тому

    Najlepsze wiosła są z pracowni lutniczych gdzie dobry lutnik wkłada serce w nie kiedy je wytwarza.

  • @edszorstki
    @edszorstki 28 днів тому +16

    Miałem kiedyś przyjemność grać na PRS który był droższy od tych dwóch les pauli jak i połowy moich gratów. Byłem mocno zdziwiony kiedy okazało się, że gitara nie brzmi jakoś super głośno z dechy i nie wibruje bardziej niż przeciętna gitara. To co ją cechowało to fakt, że brzmieniowo na sucho była równa w każdym paśmie co po podłączaniu do prądu skutkowało opadem szczęki. O ile się nie mylę celem gitarowej ściemy nie jest to, że drewno nie ma wpływu na brzmienie. Przy założeniu, że mamy wysokiej jakości olchę czy inny jesion, różnice w brzmieniu nie są tak dramatyczne jak się potocznie przyjęło. I to jest chyba początek i koniec tematu. Poza tym to każdy niech se gra na czym chce i ma taką filozofię jaka mu odpowiada. Nie widzę niczego złego w tanich instrumentach jeżeli ktoś chce się uczyć czy mieć instrument używany raz na jakiś czas. Widzę natomiast dużo szkody jakie wyrządzają w głowach młodych muzyków internetowi celebryci. Instrument poniżej 6000 to takie którego nie warto brać do ręki. Nie słyszysz różnicy pomiędzy gitarą za 3000 a taką za 12000? To jesteś głuchy. W gitarach za takie kwoty nie powinniśmy rozmawiać o tym który jest lepszy a który gorszy tylko są to instrumenty inne, do różnych zastosowań. Ja ze swojego podwórka polecam wyjść z domu i udać się posłuchać muzyki na żywo na dużym nagłośnieniu. Wtedy można zastanowić się czy gitarzysta gra na lampie czy na cyfrze która śmierdzi cyfrą. Czy ten humbucker jest aktywny( więc wiadomo, że nie brzmi) czy pasywny boży jaki każdy powinien mieć. Struny niklowe brzmią inaczej od stalowych a te powlekane nie brzmią na koncercie też to słychać. Po koncercie podchodzimy na scenę i weryfikujemy swoje predykcje...a co to ma do drewna w gitarze? Ano przecież słychać wyraźnie, że mahoń brzmi inaczej niż jesion:)

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +4

      Za tę śmierdzącą cyfrę i aktywny przetwornik, który wiadomo, że nie brzmi, to Cię uwielbiam :)

    • @johanjahwicki235
      @johanjahwicki235 27 днів тому +9

      Brawo, dobrze napisałeś. Ten człowiek zatrzymał się w jakiejś epoce i epatuje "profesjonalizmem" podczas gdy w muzyce chodzi o zupełnie coś innego niż niuanse przetworników oraz która gitara gra dobrze "z dechy". W kreowaniu brzmienia liczy się skuteczność i efekt końcowy. Niejeden gitarowy plaskoziemca udający znawcę poległ na blind testach. Wyszydzanie użytkowników tańszych instrumentów oraz dyskredytowanie innych youtuberów za rzekome przekupne opinie jest bardzo niefajne. Ktoś ma problem z tym, że dziś nie trzeba sprzedać samochodu i mieć wujka w USA żeby mieć gitarę na przyzwoitym poziomie i uzyskać na niej dobre brzmienie. Kilka razy próbowałem oglądać filmy z tego kanału, ale niestety nie da się obejrzeć. Brak merytoryki, słabe i narzucające się mocno subiektywne opinie, nerwy i pogarda narratora oraz niezwykle słaba jakość nagrania...

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому +2

      @@johanjahwicki235 Mimo, że kanał nie dla Ciebie i tak miło, że wpadłeś! Dzięki!

    • @jankowal2929
      @jankowal2929 26 днів тому +2

      I do tego jeszcze jakieś mity, że jak gitara bardziej wibruje to lepiej niż jak nie. Chyba nie trzeba być profesorem fizyki, żeby wpaść na to, że jak część energii ucieka ze struny do drewna, to gorzej niż jak w niej zostanie (przynajmniej dla sustainu ). Żaden rezonans tu nie pomoże, jak ucieknie, to nie ma szans żeby wróciło tyle samo.

    • @brzytownik
      @brzytownik  26 днів тому +1

      @@jankowal2929 Problem z tym, że ma wibrować, ale tak, jak trzeba, a nie przypadkowo :)

  • @garlimaster6770
    @garlimaster6770 27 днів тому +4

    Nic dodać nic ująć. Dzięki, świetne treści na kanale.

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      Dzięki takim komentarzom nie czuje się osamotniony na tym łez padole :)

  • @krystro
    @krystro 28 днів тому +1

    I o to chodziło, brawo. Pozdrawiam

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +1

      Jak to Dziadek powiadał: "To sie wi!". Dzięki!

  • @mateuszprzybycien2070
    @mateuszprzybycien2070 14 днів тому +2

    Pokuszę o komentarz, pomimo że jestem raczej głuchym gitarzystą i w 100% wystarczają mi instrumenty klasy Fender Player natomiast znam się trochę na fizyce i mówienie że drewno z jakiego wykonana jest gitara elektryczna nie ma znaczenia to co najmniej niedorzeczność. Gitara elektryczna posiada przetworniki zrobione z magnesów i drutu miedzianego wokół których jest statyczne pole magnetyczne które, podczas grania na instrumencie jest zakłócane stalowymi strunami, te zakłócenia to właśnie sygnał który trafia później na wzmacniacz. Struny są powieszone na sidełku pod główką gryfu i na moście. W fizyce istnieje coś takiego jak rezonans mechaniczny - nie będę wchodził w szczegóły ale jeśli korpus czy gryf mogą drgać w podobnym okresie jak struna to będą drgały a jednocześnie będą wzmacniały drgania struny. Można to zaobserwować jak akcja jest nisko ustawiona i mocno się szarpnie jakąś strunę basową i nie od razu a dopiero po chwili zaczyna ona obijać się o progi - to dlatego że drgania zostały wzmocnione.
    I właśnie to jest sztuka żeby takie drewno wybrać i właśnie tym zajmują się wybitni budowniczy instrumentów
    A gadanie że to nie prawda to tylko promocja tanich gitar które zalały rynek.
    I nie jest to mit, ponieważ ma to znaczenie od kiedy gitary elektryczne są produkowane czyli od samego początku istnienia takich firm jak Gibson czy Fender. Oni nie musieli udowadniać ze drewno ma znaczenie lub nie. Robili instrumenty z najlepszego drewna do wiedzieli że to porostu ma znaczenie a nie dlatego ze musieli konkurować z jakimś Harley Bentonem czy innym wyrobem z dalekiego wschodu.
    Ale do brzegu. Konkluzja moja jest taka że drewno - nie w takim stopniu jak w przypadku instrumentów akustycznym - po prostu gra

    • @brzytownik
      @brzytownik  14 днів тому +2

      Dzięki za świetny komentarz! Widzę, że zupełnie przypadkiem odpowiadając na pytania moich słuchaczy, wsadziłem kij w mrowisko. Ale skoro jeszcze w tych czasach istnieją płaskoziemcy, to już mnie nic nie zdziwi.

  • @jacekjakubczyk2288
    @jacekjakubczyk2288 28 днів тому +1

    Jesteś super gość . Podziwiam Cię.

  • @freemax69
    @freemax69 28 днів тому

    super

  • @andrzejduda5714
    @andrzejduda5714 27 днів тому +3

    W instrumentach strunowych zawsze generatorem jest drewno,jeśli Pan porównuje dwie gitary współczesne(masowa produkcja) to nie słychać nic,taki instrument który nie ma pudła nie testuje się w ten sposób jak to Pan przedstawia,to po prostu nie ma Pan pojęcia,najlepszym przykładem jest pianino elektryczne Rhodes /Fender co tam gra i brzmi(płyta drewniana-mahoń honduras na przemian-klon Kanadyjski,to jest rezonans,i harmoniczne,reszta to pickupy które zbierają jak mikrofony i do wzmocnienia lub modulacji(efekty) pozdrawiam.

    • @brzytownik
      @brzytownik  26 днів тому +1

      To tak, jak z samochodem - pojemność silnika nie wpływa na przyśpieszenie, wszystkie samochody maja takiego samego kopa :) Dzięki za odwiedziny!

    • @misiekmaarm
      @misiekmaarm 21 день тому

      Włożyć do tego klawisza deskę z palety będzie tańszy. Po co tam jakiś mahoń

  • @miroslawsmolinski4154
    @miroslawsmolinski4154 2 дні тому +1

    Dzień dobry, punkt widzenia inżyniera.
    Drgające struny wywołują falę dźwiękową (cykliczne uderzenia ciśnienia- przesuwające się zagęszczenie cząsteczek), która rozchodzi się zarówno w powietrzu jak i w drewnie gitary ( dla wielu zaskakujące może być to, że fala rozchodzi się wolniej w powietrzu, ponieważ zależy od sprężystości ośrodka i jego gęstości, im bardziej sprężysty tym szybsza fala, im gęstszy tym wolniejsza). Drgające drewno również wywołuje falę dżwiękową w powietrzu. To jest to co słyszymy z tzw. deski. Oczywiste są zatem różnice między falami dźwiękowymi gitar zrobionych z drewna o różnej sprężystości i gęstości. Gitary cięższe będą co do zasady rezonowały ciszej. Gitara z topoli powinna odezwać się głośniej od tej z jesionu. Rzecz jednak jest bardziej skomplikowana bo mowa o układzie fal.
    No ok, a co jak podłączymy do prądu ? To co wprowadza głośnik w ruch i generowanie fali dźwiękowej to impuls elektryczny, który generowany przez przetwornik gitarowy, przyciąga lub odpycha magnes z membraną.
    Przetwornik indukuje prąd w cewkach w wyniku zakłócania pola magnetycznego przez struny. Jest jednak jeszcze inne zjawisko. Drganie gitary w wyniku przenoszenia fali dźwiękowej również zakłóca drganie struny wpływając na indukcję prądu przez przetwornik. Ponad to jednak jest jeszcze kwestia konstrukcji przetwornika, który jest rówmież potencjalnie mikrofonem. Jeżeli cewki i megnes nie są zalane woskiem fala dźwiękowa i drganie gitary powoduje drganie cewek w polu magnetycznym i indukcję dodatkowego prądu. Potencjalnie zatem przetwornik zalany woskiem powinien indukować prąd jedynie w wyniku zakłócenia pola magnetycznego przez strunę pozostaje efekt wpływu drgania gitary na drganie struny ( mały wpływ ośrodka przenoszenia fali - efekt wtórny). Jeżeli jednak przetwornik nie jest zawoskowany, cewki są dość luźne, to działa on w różnym stopniu jak mikrofon indukując dodatkowy impuls elektryczy.
    Zatem przetworniki mikrofonowe nie są z definicji czymś złym. Zwiększają wpływ drgana ośrodka (drewno i powietrze ) na indukowany prąd. Gitary z lat 50tych, brzmiące pięknie, mają przetworniki nakręcane ręcznie, niewoskowane i wszyscy się zachwycają ich magicznym brzmieniem. Maszynowe nawijanie i woskowanie powoduje powtarzalność brzmienia i ogranicza wpływ drgania gitary na indukowany prąd. Coś za coś. Regularne zwoje, bez rozrzutu to efekt kondensatora na zwojach, magazynowanie napięcia w przetworniku kosztem wysokich częstotliwości dźwięku.
    Piszę mając na względzie, że w tej materii nikt nikogo nie przekona, ponieważ każdy swoje słyszy.
    Pozdrawiam pasjonatów.

    • @brzytownik
      @brzytownik  2 дні тому

      Wiadomo - ręczna robota :) Dzięki za świetny komentarz!

  • @piotrszmarowski4154
    @piotrszmarowski4154 16 днів тому

    Dzięki za Ten filmik... Słyszę i pozostaję sobą

    • @brzytownik
      @brzytownik  16 днів тому

      Nie wątpię, sądząc po Twej wyszukanej miniaturce z widokiem na Saturna (mozaika ze zdjęć przesłanych przez Voyagera), od razu wiem, że Ty wiesz, co jest ważne :)

    • @piotrszmarowski4154
      @piotrszmarowski4154 16 днів тому

      @@brzytownik Astronomia to drugie hobby po gitarze :) Pozdrawiam

    • @brzytownik
      @brzytownik  16 днів тому

      @@piotrszmarowski4154 Ha, ha! Zobacz tutaj: ua-cam.com/video/OJUTlsMEsOI/v-deo.html

  • @marianh.7193
    @marianh.7193 19 днів тому +1

    Wszystko pięknie z tym porównaniem obu wiosełek - a jakie mają struny???

    • @brzytownik
      @brzytownik  19 днів тому +1

      W obydwu gitarach set Ernir Ball 10-46 z owijaną struną G 20.

  • @SilentDrumbeat
    @SilentDrumbeat 21 день тому

    Super

  • @piterniedziela9048
    @piterniedziela9048 27 днів тому +1

    Ciekawa dyskusja, dorzucę i ja swoje 3 grosze. Percepcja dźwięków wydawanych przez instrument odbywa się nie tylko za pomocą uszu, lecz całego ciała. Mamy przecież także przewodnictwo kostne, łącznotkankowe, inaczej dźwięk odbierają mięśnie, jeszcze inaczej tkanka tłuszczowa. Jest to mieszanina fal akustycznych, wibracji, rezonansów i zapewne jeszcze wielu innych czynników, których do końca nie znamy. Znany jest bezpośredni i pozazmysłowy wpływ muzyki na pracę serca, mózgu, w wielu przypadkach także wątroby i nerek (przypadki rozbicia kamieni nerkowych i żółciowych na koncertach heavy-metalowych). Temat jest zbyt obszerny, więc wspomnę jeszcze tylko o jednej waznej kwestii - biorezonansu, oddziaływania na siebie dwóch tkanek biologicznych: dendrocytów drewna i audiocytów ludzkiego mózgu. Audiocyty to komórki rozsiane w całym organizmie, głównie jednak w ośrodkowym układzie nerwowym, odbierają dźwięk bez udziału świadomości, dzielą się na dwie kategorie: gibocyty i stratocyty. Ludzie z większą ilością gibocytów wolą brzmienie Gibsona, natomiast ci genetycznie obdarzeni większą ilością stratocytów - nadświadomie sięgną po Stratocastera, dźwięk Gibsona będzie dla nich nieznośny. Jeśli chodzi o same korpusy gitar - aby komórki drewna połączyły się na poziomie nadświadomości (nie mylić z podświadomością !) z audiocytami - muszą być żywe. Podkreślam : ŻYWE !! Drewno nie może być całkiem suche, gdyż w takim korpusie dendrocyty są MARTWE! Stąd wyłania się smutna prawda: każdy drewniany korpus ma swoją określoną żywotność, gra tak długo dobrze jak długo żyją jego komórki. Dlatego w sklepach muzycznych na ścianach wiszą higrometry mierzące wilgotność powietrza, obecne są też nawilżacze-klimatyzatory.
    Reasumując: dźwięk gitary zależy przede wszystkim od rodzaju i żywotności drewna. Zobaczcie jak poobijane są niektóre gitary. Wtajemniczony muzyk co jakiś czas sprawdza stan gitary uderzając nią o coś twardego - żywa gitara zawsze wydaje charakterystyczny bolesny jęk, natomiast martwa nie odezwie się…
    Przepraszam za przydługawy wpis, ale nudzę się na urlopie, do tego ten upał... 🥵

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому +1

      Świetny komentarz. Zmysł czucia głębokiego i inne nieuświadamiane zmysły są ciekawe. Szkoda tylko, że jak poruszyłem w temacie zmysłów czucie głębokie, pani Agnieszce z jednym się skojarzyło. Ja chyba mam przewagę Tele-cytów?

  • @Scourgeofmadness
    @Scourgeofmadness 27 днів тому

    szczera prawda jak zwykle , zdrowie a potem umiejetnosci a co do jakosci drzewa i gitar nic dodac nic ujac super pozdrawiam

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      Wielkie dzięki! Takie komentarze sprawiają, że nie czuję się osamotniony na tym łez padole!

  • @michalpandel
    @michalpandel 28 днів тому +1

    Jestem ciekaw jakby brzmiał jeszcze LP Standard w tym zestawieniu.
    Dzięki za super prawdziwą robotę której nie okraszasz ogłupiającym marketingiem.
    Piąteczka 👍

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому

      Standard to ta sama klasa, co Traditional. Teraz nawet Traditional nazywa się Standard 50s. Tutaj szerzej o tym mówię: ua-cam.com/video/xE9OvtTTrPk/v-deo.html

  • @tomograf3d538
    @tomograf3d538 23 дні тому

    Fajny materiał i postawa do życia :)

  • @robertwasa3416
    @robertwasa3416 28 днів тому

    super jak zwykle 👌 Jak możesz nagraj coś o Fender Ed O'Brien Sustainer Stratocaster, ciekaw jestem twojej opinii. Pozdrawiam Robert.☕

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +1

      U mnie to jest wielka niewiadoma, co mi się trafi :) Dzięki za odwiedziny i dobre słowo!

  • @luziiluizth.8742
    @luziiluizth.8742 26 днів тому +1

    Absolutely amazing videos sharing dear friend ❤️🎤🎤🎸🎸🎸🎸🎸🎹
    Really enjoyed watching
    Super big big like thumbs up 👍👍👍👍👍
    See you again take care, keep intouch ❤️

  • @krzsztfstrwsk
    @krzsztfstrwsk 27 днів тому +1

    ile to jest z umiarem?

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      To jest bardzo ważne i dobre pytanie: Chociaż "tu na trzeźwo diabli wezmą", należy pamiętać, że ludzie na poziomie trzymają się w pionie.

  • @adamekfight1255
    @adamekfight1255 3 дні тому

    Dzień dobry! W całej tej dyskusji chodzi o to, czy drewno w gitarze elektrycznej ma wpływ na brzmienie, ale po podłączeniu do wzmacniacza 😁 Jak weźmiemy np. 2 Les Paule z identyczną elektroniką i podepniemy do tego samego wzmacniacza, ale jeden Les Paul będzie z mahoniu, a drugi np. z olchy, to czy drewno zrobi różnicę w brzmieniu na wzmacniaczu.

    • @brzytownik
      @brzytownik  3 дні тому

      No wiadomo, drewno to jedna ze składowych tego, co wyjdzie z głośnika. Azdziw bierze, że są tacy, co bezgranicznie wierzą w przetwornik i efekty. A jednak, nie ma drogi na skróty.

  • @grzegorzstefanski2971
    @grzegorzstefanski2971 27 днів тому +2

    Święte słowa

  • @nihilus_343
    @nihilus_343 23 дні тому +1

    Tak jak myślałem, nie słyszę różnicy

    • @brzytownik
      @brzytownik  23 дні тому

      Nie przejmuj się, bywa, ja np. nie nie umiem rysować.

  • @bartoszkazmierczak8809
    @bartoszkazmierczak8809 27 днів тому +1

    Jestem posiadaczem epiphone studio wyposażonego w pickup sd invader. Jestem amatorem i do grania w chacie bajer, wbrew pozorom gitara brzmi świetnie, szczególnie w pozycji środkowej przetworników, gdzie fabryczny neck miesza się z tym szatanem z mostka.
    Czy mógłbyś proszę kiedyś zrobić porównanie jak wypada np. Epiphone na full bajerze vs Gibson standard ? Swoją drogą, filmiki są świetne, oglądam każdy, pozdrawiam serdecznie

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      Dzięki za odwiedziny i podzielenie się swoimi doświadczeniami z Epiphone - a mam takie filmy na kanale, które porównują Gibola z Epi :)

  • @Marcin_Krzysztof
    @Marcin_Krzysztof 16 днів тому

    A co z tzw. gibsonem Corina Mahoń pieczony, to jakoś zmienia sound.

  • @tomski4552
    @tomski4552 28 днів тому +1

    A czy inne marki też mają dobrze brzmiące gitary ?

    • @rodzerrogowski1915
      @rodzerrogowski1915 28 днів тому

      A dlaczego miałby nie mieć?

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому

      Ba! Oczywiście, że mają :) Wiele jest choćby genialnych konstrukcji lutniczych, które dystansują perełki-seryjniaki, o które się zabijają kolekcjonerzy.

  • @Yogi231faza
    @Yogi231faza 27 днів тому

    Dzień dobry. Co racja to racja. 💯🎸👍

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      Dzień dobry! Dziękuję!

  • @Bodzi0666
    @Bodzi0666 28 днів тому +2

    Tę różnicę w wysokich tonach możemy łatwo zlikwidować equalizerem w kostce i na wzmacniaczu.
    Obie gitary miały takie same struny i wysokość ponad gryfem?
    Ciekawy byłby test obu gitar na tych samych ustawieniach na wzmaku(jeżeli mają takie same przystawki oczywiście)

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +1

      Film traktuje o brzmieniu z dechy, dlatego gitar nie podłączyłem na tym filmie, o podłączonych gitarach i różnych testach mam wiele materiałów na kanale, ale akurat nie ten :) Dzięki za odwiedziny. Tak, odpowiadając na Twoje pytanie - obydwie gitary, jeśli chodzi o wysokość strun itd, są ustawione tak samo.

    • @pawekorzeniewski4510
      @pawekorzeniewski4510 27 днів тому +1

      Mogę również przetestować te gitary, gwarantuje Ci, że w moich rękach będą brzmiały jednakowo beznadziejnie 😂 Najważniejszy jest tu operator sprzętu 😅

    • @rzutyjenkin398
      @rzutyjenkin398 24 дні тому

      Bardzo wiele problemów z brzmieniem zarówno gitary jak i wzmacniacza/przesteru da się rozwiązać wpinając jedno odpowiednie Eq przed a drugie za. Ale efekt będzie i tak inny niż gdy najpierw okiełzna się ''sygnał'' jeszcze po stronie mechanicznej.

    • @brzytownik
      @brzytownik  24 дні тому

      @@rzutyjenkin398 Jasne, obróbka sygnału po wyjściu z gitary to osobny rozdział :)

  • @michalpandel
    @michalpandel 28 днів тому

    A ja stanę trochę w obronie tanich gitar. W mojej ocenie dobrze że są takie tańsze opcje. Jak pierwszy raz wpadłem na pomysł nauki gry na gitarze to za chiny ludowe nie kupiłbym nawet najtańszego używanego Gibola. Do tego jakieś combo, kabel, struny, setup. I co w momencie jak jednak to nie jest dla mnie? Dobrze że można zacząć budżetowo. Zarazić się gitarą. A później można podjąć decyzję o rozwoju, o tym co chce się grać itd.
    A czy te gitary są dobre? Nie wiem - sam mam jednego Ibaneza i cały czas się uczę grać żółwim tempem. Teraz zbieram się do zakupu Standarda 50s
    lub 60s. Jeszcze nie wiem która bardzie mi podejdzie ostatecznie.

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +1

      Gratuluję wyboru! Standard 50s jest genialny! A ja myślę, że tanie byle co, może co wrażliwszego artystę z zacnym potencjałem po prostu zniechęcić, a szkoda...

    • @sandmike9884
      @sandmike9884 28 днів тому

      Pomyśl jaką lipę maja kontabasisci i inni muzycy tradycyjni. Albo pianista. Polecam sprawdzić ceny fortepianów. Okazuje się ze drogie gitary nie są takie drogie;p

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому

      @@sandmike9884 Gitara nie powinna być droższa, niż dziesięciokrotność wartości samochodu, którym jeździsz.

    • @michalpandel
      @michalpandel 27 днів тому

      @@sandmike9884znam temat cen bardziej klasycznych instrumentów. Żona skrzypaczka 😊.

  • @taxi3592
    @taxi3592 27 днів тому +3

    Jak hejt, to prosze hejt. Niestety nie mam oscyloskopu w uszach i nie słyszę różnic w wielu pokazach, poza tym, że widzę i słyszę kto i jak gra. Sam mam cztery rodzaje "gitar" i na każdej lubię naciskać struny, choć nie każdą melodyjkę, gram na każdej, bo jakoś tak inaczej sobie brzmią i tyle. A za wszystkie do kupy nie dałem nawet tyle ile kosztuje jedna z wymienionych. I gra gitara.

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      Fajnie, że wpadłeś i podzieliłeś się swoim spojrzeniem na temat :) Dzięki! A jak nie słyszysz tych niuansów, to nawet lepiej - wystarczy Ci Cort na 5 stówek :)

    • @taxi3592
      @taxi3592 27 днів тому +1

      @@brzytownik I tak trzymać. 🤣 No nie do końca nie słyszę. Słyszę, ale między rodzajem gitary, a brzmieniem. Gdy są tego samego typu to raczej nie. A jeśli na dodatek mają taki sam osprzęt, tę samą budowę, materiał, to jestem głuchy jak pień i nie odróżnię Gibsona od Les Paul czy nawet Cartera z Guitar Center. Nie każdy ma słuch absolutny. 🤔

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      @@taxi3592 Ja dla przykładu kompletnie nie umiem tańczyć - taniec ze mną jest przesuwaniem szafy :)

  • @sawekss4127
    @sawekss4127 28 днів тому

    Amen

  • @donkeyadaml.
    @donkeyadaml. 21 день тому

    Jak zawsze ciekawie Mistrzu 👍👍👍 Udanego dnia 😊Pozdrawiam 😎

    • @brzytownik
      @brzytownik  21 день тому +1

      Wielkie dzięki, wzajemnie!

  • @jinr3d
    @jinr3d 25 днів тому

    Jaki fajny kanal... no zobaczymy ;)

    • @brzytownik
      @brzytownik  25 днів тому

      Dzięki! Staram się dla Ciebie!

  • @przemek3177
    @przemek3177 28 днів тому +1

    Ta końcówka super(reklama)😂ale się uśmiałem..

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому

      No niesmutne w sumie :) Dzięki!

    • @przemek3177
      @przemek3177 28 днів тому

      @@brzytownik prawdziwe z serducha 😀

  • @carvinieri5217
    @carvinieri5217 28 днів тому +4

    Gitara podłączona do wzmacniacza to grają przystawki. Drewno ma znikomy wpływ. Vai gra na JEMie z żywicy i działa elegancko.

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +2

      Dzięki za odwiedziny i podzielenie się swoim postrzeganiem tego zagadnienia, ale mój film nie tyczy się brzmienia gitary podłączonej, dlatego gram tu na sucho bez kabla :)

    • @adams.9218
      @adams.9218 28 днів тому

      ​@@brzytownik Tu masz rację. Ale kto kupuje gitarę elektryczną, żeby grać na sucho?
      A druga sprawa (od razu mówię, że jestem totalnym amatorem) to podnoszony na różnych forach temat mocowania gryfu. Są opinie, że jakość drewna ma wpływ jedynie w gitarach z wklejanym gryfem, a przykręcanym już nie. Czy faktycznie sposób połączenia gryfu z korpusem robi tu taką różnicę?

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +1

      @@adams.9218 Brzmienie z dechy to punk wyjścia do tego, co dalej zrobi przetwornik, efekty i wzmacniacz :) Fizyki nie oszuka.

    • @KrisXF95
      @KrisXF95 28 днів тому

      To że jedna gitara dźwięki trzyma prawie bez końca a inna gaśnie po chwili to w takim razie z czego wynika ? Jasne ze z deski

    • @carvinieri5217
      @carvinieri5217 28 днів тому +1

      @@KrisXF95 z przetworników

  • @matti7032
    @matti7032 17 днів тому +2

    nie słysze żadnej różnicy za to widze różnice w portfelu

    • @brzytownik
      @brzytownik  17 днів тому

      Gentelmani o kasie nie gadają, ale możliwe, że tak. Szkoda tylko, że to nie moje wiosła :(

  • @leszekkaminski4077
    @leszekkaminski4077 26 днів тому +25

    Dla tych co słyszą różnicę w brzmieniu drewno ma znaczenie a dla tych co nie słyszą różnicy drewno nie ma znaczenia. Pozdrawiam tych co słyszą.

    • @brzytownik
      @brzytownik  26 днів тому +1

      Dzięki, pozdrawiam wzajemnie!

    • @johanjahwicki235
      @johanjahwicki235 26 днів тому

      @@leszekkaminski4077 ten Leszek od Edyty B?

    • @brzytownik
      @brzytownik  25 днів тому

      Co za różnica? Poznasz diabła po rogach :)

    • @RenKsiazkiewicz
      @RenKsiazkiewicz 25 днів тому

      Kable slyszę, to gitary też, chociaż ważniejsze jest CO slycha¢!

    • @marcindobruchowski7280
      @marcindobruchowski7280 25 днів тому

      Ci którzy "słyszą drewno" zazwyczaj słyszą również różnicę pomiędzy płytą CD skompresowaną do FLAC albo do WAV. I nie ma takiej siły, która by ich przekonała, że skoro ilość danych zgadza się co do ostatniego bajta, pliki te grają absolutnie - tak samo.

  • @user-ef7mt1kh1v
    @user-ef7mt1kh1v 22 дні тому +1

    Słyszę różnicę. Ta z wyższej półki ma czystszy dźwięk i nie ucieka w taki metaliczny wysoki tylko bardziej dźwięcznie gra.

    • @brzytownik
      @brzytownik  22 дні тому +1

      Cieszę się, że słyszysz :) Dzięki za o0dwiedziny i komentarz!

  • @mareksuda2923
    @mareksuda2923 15 днів тому

    Gdzie ty jesteś tak długo, martwimy się? Pozdrawiam Marek

    • @brzytownik
      @brzytownik  15 днів тому

      Jak to gdzie jestem? Żyję i odpisuję na bieżąco :)

  • @acuariombr
    @acuariombr 22 дні тому

    Film bardzo mi się podoba, bardzo dobra robota, pozdrawiam z Hiszpanii, Twój przyjaciel, 👍528

    • @brzytownik
      @brzytownik  22 дні тому

      Dzięki, pozdrawiam Hiszpanię! Powodzenia na Euro!

  • @piotrrola
    @piotrrola 28 днів тому +9

    Dokładnie, dzięki za głos rozsądku

  • @Raff1795
    @Raff1795 28 днів тому +1

    Przecież Govan ostatnio o tym powiedział, więc chyba większego autorytetu do tego nie potrzeba.

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому

      Dzięki za odwiedziny i ciekawy komentarz.

  • @anastazis321
    @anastazis321 27 днів тому +5

    Ciekawe czy odróżniasz gitary na podstawie słuchu czy naklejki? Chętnie bym zobaczył test z zawiązanymi oczami i dostałbyś np. 5 gitar różnych, wtedy bym się przekonał, że poznajesz gitary ze słuchu. Aha i każdej krytycznej uwagi nie traktuj jako hejt.

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому +2

      Spoko, ja rozumiem ciekawość, sam jestem człowiekiem raczej ciekawym świata. Tylko cóż z zawiązanych oczu, kiedy Gibsona poznaje się po zapachu?

    • @anastazis321
      @anastazis321 26 днів тому

      Spodziewałem się takiej odpowiedzi miszczu ;)

    • @brzytownik
      @brzytownik  26 днів тому

      @@anastazis321 Cieszy mnie Twoja inteligencja i głębokość wtajemniczenia w zagadnienie.

  • @maurycykin4774
    @maurycykin4774 17 днів тому +2

    Ma Pan rację: drewno wpłwa na sposób drgań struny, a tym samym na indukowany w przetworniku sygnał. A dla niedowiarków polecam ocenę brzmienia wynikające z różnic konstrukcyjnych, choćby bolt-on i neck-through-body.

    • @brzytownik
      @brzytownik  17 днів тому +1

      Dzięki za odwiedziny i ciekawy komentarz!

  • @kapouak
    @kapouak 23 дні тому +2

    To tak na poważnie?

    • @brzytownik
      @brzytownik  22 дні тому +1

      Tak, na poważnie myślę, że trzeba pić z umiarem. Tu na trzeźwo diabli wezmą, więc brak suplementacji piwa skraca życie.

  • @TonyMcGreal
    @TonyMcGreal 28 днів тому

    👍👍👍👍🎸🎸🎸🎸

  • @tomekpawwaw
    @tomekpawwaw 19 днів тому +1

    Oczywiście że drewno z którego wykonano instrument ma znaczenie. Nie takie jak w gitarze akustycznej ale jednak.... Szczególnie dla czasu wybrzmienia dźwięku. W tanich gitarach rzadko jest to więcej niż 15 sekund, markowy instrument daje dźwięk przez 20 nawet do 30 sekund. Z punktu widzenia czysto fizycznego właściwości rezonansowe szyjki i deski mają znaczenie dla dźwięku wydawanego przez struny.

  • @KK-bd7ou
    @KK-bd7ou 13 днів тому +1

    Jeszcze nie widziałem w telewizji nikogo, kto by grał na Harley Bentonie..

    • @brzytownik
      @brzytownik  13 днів тому

      Aż tyle nie płacą (na razie) w TV. Patrząc jednak na galopującą degrengoladę, zatratę potrzeb i ogólny kult miernoty, może ten przełom nadejść.

    • @Raff1795
      @Raff1795 7 днів тому

      a ja widziałem, Bazok ostatnio grał na gitarowym rekordzie i była też tam telewizja...uhm

    • @brzytownik
      @brzytownik  7 днів тому

      @@Raff1795 A na czym niby innym miałby Bazok grać ?

    • @Raff1795
      @Raff1795 7 днів тому

      @@brzytownik no przecież ma wiele klasowych gitar od prs po ibaneza.

  • @amp8374
    @amp8374 20 днів тому

    Nie jestem ekspertem ale różnica w brzmieniu na sucho moze byc spowodowana tym że jeden model jest komorowany a drugi nie. Jak jest w tych modelach?

    • @brzytownik
      @brzytownik  20 днів тому

      Tak, dobrze mówisz, ma to pewne znaczenie. Nawet zrobiłem o tym odcinek: ua-cam.com/video/_n2mwGo69Vc/v-deo.html
      W moim filmie chodzi jednak o to, że te obydwie gitary maja identyczny osprzęt i są tak samo ustawione.

    • @amp8374
      @amp8374 20 днів тому

      @@brzytownik z mojego doświadczenia wynika że pickupy troszkę mukrofonują, wystarczy zdjąć struny, podłączyć gitare do wzmacniacza i popukać w korpus. Zawsze puknięcie slychać i to jest ten atak od dechy.

  • @gitarowawyspa
    @gitarowawyspa 27 днів тому

    Co Ci się stało z lewą ręką?

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому +2

      To są liczne tłuszczaki (takie wyspy tkanki tłuszczowej - skłonność genetyczna). Jeśli masz takie same, to mam dobrą wiadomość dla Ciebie - w niczym to nie przeszkadza, jeśli chodzi o grę na gitarze :)

    • @gitarowawyspa
      @gitarowawyspa 27 днів тому

      @@brzytownik miałem kiedyś takiego i chirurg wyciął mi go, ale widzę, że odrasta.

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      @@gitarowawyspa Ja też pierwszym, drygim i trzecim sie przejmowałem, ale jak mi urósł 17-ty, to osiemnastego już nawet nie zauważyłem :). Takie geny, zasadniczo nie ma wpływu na prace silnika.

  • @david__ka6281
    @david__ka6281 17 днів тому +1

    Jeszcze jest taka kwestia mianowicie co to jest dobre, lepsze brzmienie? Każdy może uznać co innego za lepsze. A co pan powie o Hendrixie który poszukując celowo psuł brzmienie? Muzyka dla tego jest piękna bo nie ma ograniczeń i nie ma regułki która definiuje dobre brzmienie😉

    • @brzytownik
      @brzytownik  17 днів тому

      Nie jestem pewien, czy Twój komentarz jest na temat, ale Hendrix brzmiał genialnie, bo świetnie mu gitara gadała z dechy. Niezależnie od ustawień wzmacniacza jest do znakomita gitara i oczywiście znakomity, lampowy wzmacniacz.

    • @david__ka6281
      @david__ka6281 17 днів тому

      @@brzytownik mi się wydaje że Hendrix brzmiał świetnie z racji tego że w owych czasach i nieco później muzycy skupiali się na tworzeniu a nie na niuansach. Rozmowy na temat niuansów gitarowych są nudne i niczego tak naprawdę nie wnoszą, to trochę podobne do tego który olej silnikowy jest lepszy żeby silnik pracował aksamitnie, mimo że trudno zauważyć różnice😉 większość wybitnych gitarzystów nie zastanawia się nad niuansami, poprostu grają i tworzą

    • @brzytownik
      @brzytownik  17 днів тому

      @@david__ka6281 Od tego maja techników i akustyką, ale dziwnym trafem grają na... dobrych gitarach :)

  • @keerraamkee8603
    @keerraamkee8603 11 днів тому +1

    "test" nie oddaje rzeczywistości - gitara elektryczna wymaga grania elektrycznie, dopiero wtedy poważnie da się usłyszeć różnice, każdy układ elektroakustyczny gra w komplecie z mechaniką. Widzi to każdy, kto próbował korzystać z różnych mikrofonów - to też elektromechanika, podobnie kolumny itd. Gra wszystko, drewno, metal, nawet papier, guma, plastik, skóra zastosowana w konstrukcji

    • @brzytownik
      @brzytownik  11 днів тому +1

      Jasne, brzmienie z dechy to tylko jedna ze składowych. Ale akurat tej składowej poświęcony jest bieżący wątek. Dzięki za odwiedziny!

  • @arturpaw5454
    @arturpaw5454 28 днів тому

    Pij z umiarem...interesujące..jakieś szczegóły? :)

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +1

      Mimo, że tu na trzeźwo diabli wezmą, ludzie na poziomie trzymają się w pionie.

    • @romanzaeski7718
      @romanzaeski7718 19 днів тому

      Picie z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach

  • @brakpseudonimu236
    @brakpseudonimu236 27 днів тому

    Brzmią tak samo, ale może to dlatego, że jakość dźwięku nie powala. Może gdyby nagrać z bliska? Nie wątpię, że grając na tych gitarach słyszysz różnicę. Może nawet gdyby grał kto inny. Może nawet w ślepym teście na 3 kompletach strun byś się nie pomylił. Bliźniaki jednojajowe też się da odróżnić. Pytanie tylko, czy klient słuchający utworu granego z pieca do mikrofonu i nagłośnionego albo nagranego pomyśli "ale to musi zajebiście brzmieć z dechy".

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      Surowa kamerka bez żadnej obróbki daje najuczciwszy dźwięk w sumie :) Skoro nie słyszysz, to nie słyszysz, a na niebie będzie i tak świecił Wielki Wóz :) Dzięki za odwiedziny i komentarz!

  • @ZBRKpanzgitara
    @ZBRKpanzgitara 21 день тому

    Z tym przeciętnym Gibsonem trochę mnie zakuło :0 Dla mnie "przeciętna gitara" to taka zasługująca na "3 na szynach" czyli właśnie jakiś Benton za 500-1000zł dobry do ćwiczeń ale już nie na koncert. Mam nadzieję, że mamy inną definicję przeciętności :)

    • @brzytownik
      @brzytownik  21 день тому

      To prawda. Czy drużyna z 3 ligi jest przeciętna, czy środek tabeli ekstraklasy? A może przeciętne drużyny to te, które odpadają w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Myślę, że Gibson Tribute jest przeciętny pośród gitar, które już można traktować poważnie. To jest bardzo dobry komentarz! Dzięki!

  • @Hejka39
    @Hejka39 28 днів тому +3

    Słyszę, słyszę... wszystko ma wpływ na dźwięk... pozdrawiam....ale gram na gitarze,na jaki mnie stać...i tak dziękuję,że mam Yamahę 😮

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +1

      Yamahy są spoko - mam 12-strunowego akustyka Yamahy - jest świetna!

    • @KrisXF95
      @KrisXF95 28 днів тому +1

      Nawet podstawowa Yamaszka to świetna gitarka. Z dechy potrafi zagrać ładnie no i wykon spoko

    • @Hejka39
      @Hejka39 28 днів тому

      @@KrisXF95 to bluesowa gitara.. daję radę

    • @pawekorzeniewski4510
      @pawekorzeniewski4510 27 днів тому

      Miałem kiedyś bas Yamahy TRB4 z pierwszej serii, to ta gitara była lepiej wykonana niż Fendery, które posiadałem (meksykańskie, japońskie i amerykańskie). To była pierwsza moja gitara i doceniłem dopiero po latach, jak już kilka tych Fenderów miałem.

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      @@pawekorzeniewski4510 Mam nadzieję, że nie sprzedałeś tej Yamahy. Za to się idzie do piekła!

  • @funkykoval2099
    @funkykoval2099 23 дні тому +1

    Jest nawet film jak gitarzysta ZZtop zachwala fendera zrobionego z kartonu na zamówienie producenta opakowań...

    • @brzytownik
      @brzytownik  22 дні тому

      Jasne, dla jaj się różne rzeczy robi :) ua-cam.com/video/d5FXVJWp0bY/v-deo.html

  • @maciejarturfronc5388
    @maciejarturfronc5388 20 днів тому +2

    Ja tak sej mysle ze faktycznie ludzie mowiacy ze nie ma roznicy… powinni isc do laryngologa… kupic sej aparat sluchowy.
    A tak serio dupa ich boli ze szkoda im kasy a jakby kase mieli na to to same custom shopy mieliby…

    • @brzytownik
      @brzytownik  20 днів тому +1

      Wiadomo, niejeden podnieca się chinolem, a na ścianach plakaty Fenderów i Gibsonów.

  • @konradzajaczkowski4801
    @konradzajaczkowski4801 21 день тому +1

    Tych niuansów jest trochę więcej. Czy w obu gitarach sa dokładnie takie same progi? Jaki jest ich stopień zużycia? Jak jest ustawiona akcja? Czy rzeczywiście 1:1? Nawet na filmiku widać, że siodełka w mostkach nie są ustawione identycznie (więc przynajmniej jeden z instrumentów jest nieprawidłowo nastrojony - czyli będzie drobna niezgodność porównując puste struny vs próg XII). Poza tym w grę wchodzi jeszcze sposób gry:) - może jakaś niechęć do taniości i bylejakości skłaniać do mniejszej lub większej czułości w uderzaniu drutów:) Obie gitary są świetne. Chciałbym mieć choć jedna taką:) ALE SETUP MA ZNACZENIE. Co do drewna, Gibson w selekcji kieruje sie raczej wyglądem niż gęstością słoiów. Ich drewno tonalne jest wyśmienitej jakości, różnice może usłyszeć czułe urządzenie. Ale czy człowiek? Zwłaszcza niedoskonały.. Nawet marki, którymi być może Pan pogardza mogą oferować wysokiej jakości drewno, nawet powinny:) Zapomniał Pan jeszcze dodać, że topy w obu instrumentach znacząco się różnią - gitara z topem typu plain będzie brzmieć inaczej niż z topem dzielonym z klonu płomienistego, najczęściej plain to dość gruba nakładka, jednoczęściowa, zapewniająca jasne i przestrzenne brzmienie; flame topy z kolei są znacznie cieńsze (fornir), bo ich zastosowanie wynika głównie z estetyki - cieńszy top=więcej machoniu pod spodem i głębsze ciemniejsze brzmienie. Tu nie trzeba filozofii. Fajnie, że są osoby, które stać na wiele takich pięknych instrumentów. Moje to budżetówki, ale z autorską elektroniką, dobrze ustawione i najważniejsze - wspaniale brzmiące. Ktoś tu zresztą zauważył, że kluczem do brzmienia jest wzmacniacz:) No i oczywiście gitarzysta. Stawiam tezę, że przynajmniej 50% brzmienia to czynnik ludzki, a nie materiałowy. Jest Pan bardzo utalentowany, ale często skupia się Pan na drugorzędnych sprawach. Co do reklamy - w pełni popieram. Tryb życia ma znaczenie, ale chyba niekoniecznie dla gitarzystów - większość z nich żyje krótko, a te udręki, których doświadczają (i sami sobie je fundują) przekładają się na twórczość i podziwiane kompozycje. Pozdrawiam!

    • @brzytownik
      @brzytownik  21 день тому

      Cieszę się, że zwracasz uwagę na te niuanse. Dzięki!

  • @michawawrzyszko
    @michawawrzyszko 9 днів тому

    Bardzo lubię grać na sucho i różne mam gitary w domu klasyczne, akustyczne i elektryczne niektóre brzmią lepiej inne gorzej ma na to wpływ wiele czynników, jedne z nich to majstersztyki japońskich lutników i to one trzymają strój nawet jeśli stoją nie ruszne , a brzmią genialnie, lubie też te gorsze ,które nie są takie jak tamte i tu nie chodzi o klucze ,a raczej o użyte materiały 🌳
    Szacunek dla autora filmu , który ma trochę pojęcia i pewnie by był dobrym lutnikiem gitarowym , a tymczasem jest dobrym muzykiem
    ,który dzieli się swoim doświadczeniem i wnioskami.
    Tak więc podstawowy budulec ma znaczenie, a jak odpalisz piec w domu z mchu i paproci też bedzie miło i ciepło 🎼🎶🎵🎸,krytycy niech się nie gniewają, ale drewno ma wpływ na brzmienie i nie tylko

    • @brzytownik
      @brzytownik  9 днів тому +1

      Wielkie dzięki za ten komentarz! Dzięki Twym słowom nie czuję się osamotniony na tym łez padole :)

  • @slawekwonski
    @slawekwonski 27 днів тому

    A jeśli jestem za niski do swojej wagi?

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      He, he! Dobre, kobiecie dla poprawy BMI poleciłbym wysokie obcasy, a my zawsze możemy stanąć na stołeczku :)

    • @slawekwonski
      @slawekwonski 27 днів тому

      @@brzytownik Będzie Pan nagrywał solo "czarne słońca" Kult'u?

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      @@slawekwonski Chyba nie, bo nie mam takiej potrzeby.

    • @slawekwonski
      @slawekwonski 27 днів тому

      @@brzytownik ok

  • @mastahpoland
    @mastahpoland 28 днів тому

    Jak zwykle dzięki za materiał ale muszę trochę wejść w polemikę, bo temat, moim zdaniem, jest o wiele bardziej złożony ;) a mianowicie: zgadzam się, że drewno ma wpływ na brzmienie gitary, oczywiście w którymś tam kolejnym stopniu, bo ważniejsza w gitarze elektrycznej jest elektronika, a przy nagraniu to i tak cały sygnał przechodzi obróbkę... ale nie o tym... podstawowa sprawa jest taka, że nawet Gibol Traditional będzie mógł się różnić w brzmieniu nawet między konkretnymi egzemplarzami. Oczywiście, nie powinny to być duże różnice, bo sęk w tym, że gitary na tym poziomie cenowym powinny mieć selekcjonowane drewno, o możliwie podobnej charakterystyce, gęstości, suchości itd. Gitary tanie i materiał do nich oczywiście takiej selekcji nie przechodzą i stąd np. są ogromne rozbieżności w wadze gitar, a co za tym idzie również ich brzmieniu. Dlatego, bez względu na cenę, zawsze najlepiej ograć dokładnie każdy egzemplarz i wybrać ten, który brzmieniowo pasuje nam najlepiej.
    Reasumując, przy drogich gitarach powinna być większa powtarzalność w brzmieniu. Przy tanich może 1 na 1000 trafimy co będzie brzmieniowo odstawał od reszty.

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому +1

      No ale każdy klocek drewna jest inny, stąd ta cudowna indywidualność każdego egzemplarza. Jednak mój film jest o drewnie. Pozostałe aspekty rozwijam tutaj: ua-cam.com/video/WvmUIjTbL5s/v-deo.html

  • @okuratnywidz3196
    @okuratnywidz3196 18 днів тому

    Sskoda ze nie zrobiles porownania na przesterze oraz cleanie bo to by zrobilo robote ale oczywiście roznice Zauwazylem od razu 😊 kolosalna jest

    • @brzytownik
      @brzytownik  18 днів тому

      Nie szkoda, gdyż porównywanie brzmienia z deski na podłączonej gitarze to absurd. Piec wyłączny, kabel zwinięty :)

  • @szlomowojciech7619
    @szlomowojciech7619 22 дні тому +1

    Gdyby nie miało znaczenia gitary robione by były na wtryskarkach.

    • @brzytownik
      @brzytownik  22 дні тому +2

      Albo na drukarkach 3D :)

    • @szlomowojciech7619
      @szlomowojciech7619 19 днів тому

      Jako starej daty muzykant miałem na myśli te wintydżowe. BTW świetna robota, jasno, konkretnie i bez ściemy Pan nadaje i najważniejsze bez influenserki i lokowania produktu czy tam lokowania harleya

  • @rafakauza9113
    @rafakauza9113 28 днів тому

    Ja od kiedy wziąłem do ręki mojego Gibsona Les Paul Studio 2014 automatycznie odstawiłem na bok Epiphone oraz Yamahę bo Gibson stał się dla mnie koniem roboczym do ćwiczeń i codziennego pogrywania. Mój znajomy lutnik buduje dla mnie w tej chwili lutniczego Les Paula wersję Standard bo chcę mieć taką w pełni swoją gitarę według mojego projektu to tak jako moja powiedzmy fanaberia. Oprócz tego ostatnio w sklepie muzycznym najpierw wypróbowałem Gibsona Les Paula w wersji Deluxe no bo przecież Jurek Styczyński na takiej gra więc może coś w niej jest takiego super WOW no i nie powiem na prawdę świetna gitara, pięknie brzmi i idealnie leży w łapie i może normalnie bym sobie ją sprawił tak do kolekcji jako ciekawostka bo też jakiegoś super szału wcale na mnie nie zrobiła gdyby nie fakt że wziąłem też do porównania Gibsona Les Paul w wersji Standard i jak tylko pociągnąłem kostką po strunach to od razu stwierdziłem że ta gitara jest dla mnie stworzona i ona po prostu wyraża mnie i mój charakter. Jest około 2 tyś zł droższa od Deluxe co prawda ale zastanawiam się szczerze nad nim bo wolę wydać więcej za na prawdę fajną i mega konkretną gitarę która już w sklepie stała się moim ulubieńcem :)

    • @brzytownik
      @brzytownik  28 днів тому

      Zajrzyj tutaj: ua-cam.com/video/xE9OvtTTrPk/v-deo.html
      Miałem podobne dylematy. Jednak największą krzywdą, jaką można wyrządzić posiadaczowi taniego anty-instrumentu, to dać mu pograć chwilę na prawdziwej gitarze :)

  • @pitermg
    @pitermg 27 днів тому

    Cześć! Do mnie to przemawia, drewno jest jednym z czynników, można powiedzieć wyjściowym. Jeśli by nie miało znaczenia - to tak samo jakie znaczenie ma np. mostek w Stratocasterze? Po co wymieniać kopyto na cięższe? Bo przecież wg tej teorii gra przetwornik... Gdyby drewno nie miało żadnego znaczenia, to w dobie eko-zj*pomyleńców już dawno gitary robiono by z jakiegoś eko-tworzywa, a nie ścinano kolejne olchy czy tam jesiony ;) Mam teraz amerykańskiego Fendera i mam też Squiera Classic Vibe - obie bardzo dobre gitary. Squier ma zmienione przetworniki na Custom Shop, bardzo uznawane Fat 50's. I jakoś dziwnym trafem nie gada tak jak Fender, mimo że gada dobrze. Dobre skąd inąd oryginalne przetworniki Alnico Squiera przełożyłem do "stolarskiego" pseudofendera i tam grają fajnie, ale jednak inaczej, i gorzej, niż grały w Squierze. Także drewno to nie wszystko, ale i przetworniki to nie wszystko. Prawdą jest to, że brzmienie gitary to całokształt i wypadkowa wszystkich komponentów - z tymże Ty tego nie negujesz w tym filmie, czego niektórzy komentujący nie zauważają, bądź nie chcą zauważyć :)

    • @brzytownik
      @brzytownik  26 днів тому

      Nie zauważają tego, bo musieliby się przyznać do błędu postrzegania. Nie wiedzą, że akt oświecenia jest zwycięstwem, a nie porażką.

  • @breatheinmoonglade
    @breatheinmoonglade 24 дні тому

    Filmik CTG się skupiał na gitarach podłączonych pod sprzęt, przekaz był taki ze przetworniki maja największy wpływ ma brzmienie, a nie sama decha. Ale żeby to udowodnić, trzeba podłączyć gitarę pod wzmacniacz lub interfejs tak jak tam to zostało zrobione. To co tu zaprezentowałeś to Ameryki nie odkryłeś (z szacunkiem do Ciebie), w końcu gitary klasyczne i akustyczne nie bez powodu mają stosowane różne drewna. Ale pamiętajcie, ze przekaz był taki, że drewno nie ma wpływu na brzmienie przy grze na przetwornikach. Na gołej desce to inna bajka, z tym, że kto gra na elektryku bez podłączania? Chyba tylko ci co chcą chwile potrenować 😊

    • @brzytownik
      @brzytownik  24 дні тому

      Skoro piszesz, że "gitary klasyczne i akustyczne nie bez powodu mają stosowane różne drewna", to jakże to może nie mieć znaczenia?

    • @breatheinmoonglade
      @breatheinmoonglade 23 дні тому

      @@brzytownik Wspomniałem o tym dwa razy, ale może niedokładnie. W istocie na gołej desce jak najbardziej drewno ma wpływ na brzmienie. W przypadku gitar elektrycznych, gdy podpinasz gitarę, to przetwornik kreuje brzmienie, nie drewno, a przynajmniej nie w takim stopniu jak przetwornik. U Ciebie na filmie gdyby założyć słuchawki, to słychać różnicę w brzmieniu tych LP. Jestem ciekaw, czy gdybyś nagrał próbki brzmienia na podłączonych gitarach i tych samych ustawieniach, to czy te próbki też tak bardzo by się różniły.

    • @brzytownik
      @brzytownik  23 дні тому

      @@breatheinmoonglade Tak, chodzi o to, że te kłujące górne rejestery na 3,2 kHz i 4 kHz, jak zdejmiesz equalizerem, to zjada wtedy piękne parzyste harmoniczne z niższych rejestrów i reasumując dźwięk jest mniej szlachetny, toporny. Tribute jest i tak przyzwoitą gitarą, więc i tak dźwięk jest dobry, ale liche gitary z tą piskliwą górą, to jest masakra. To, że Standard, czy Traditional tak wysoko zawiesza poprzeczkę oczekiwań, to już osobna kwestia.

  • @shuttermaniac
    @shuttermaniac 16 днів тому +7

    Tak, drewno wpływa na brzmienie AKUSTYCZNEJ gitary.- jeśli giarę elektryczną nie podłączysz i grasz na niej jak na akustycznej. Po podłączeniu do wzmacniacza/modelera czy prosto w stół drewno przestaje mieć znaczenie, nie ma wpływu na elektromagnes, jest niemagnetyczne i ludziom o to właśnie chodzi a nie o to jak to brzmi na sucho bez podłączania. Jeśli ktoś chce wierzyć, że drewno w układzie elektro magnetycznym ma jakieś czynne znaczenie, to proszę bardzo

    • @brzytownik
      @brzytownik  15 днів тому +1

      Cóż. Drewno to punkt wyjścia. Świetne są wieżowce bez fundamentów. Wyjątkowo stabilnie stoją w końcu, zwłaszcza w Tokio :) Dzięki za podzielenie się swoim sposobem myślenia.

    • @shuttermaniac
      @shuttermaniac 15 днів тому +1

      @@brzytownik Ja do drewna nic nie mam, wręcz przeciwnie bardzo je sobie cenię. Dla mnie osobiście w elektryku główne aspekty na które zwracam uwagę jeśli chodzi o drewno, to stabilność, estetyka i na końcu waga. Jeśli miałbym grać na sucho, to wtedy byłoby też brzmienie. I nie zrozum mnie źle, ja też lubię jak gitara sama z siebie się odzywa, czuć że przenosi drgania, tylko w głośniku ni chole r y tego nie słyszę.

    • @brzytownik
      @brzytownik  15 днів тому +2

      @@shuttermaniac Skoro nie słyszysz, to nie słyszysz. Ja na przykład nie umiem narysować konia w biegu.

    • @robertgabrjanczyk1870
      @robertgabrjanczyk1870 2 дні тому

      Tak, drewno ma znikomy wpływ na pole elektromagnetyczne.
      Tak, drewno ma znaczący wpływ na brzmienie gitary elektrycznej (podłączonej)
      Dasz wiarę?...

    • @shuttermaniac
      @shuttermaniac 2 дні тому

      @robertgabrjanczyk1870 nie, bo tu wiara nie jest dla mnie zadnym wyznacznikiem ale fakty. Nie naleze do ludzi, ktorzy lubia sami siebie oszukiwac, dlatego takie gitarowe mity traktuje na rowni z innymi np audiofilskimi. Tam tez ludzie slysza Rooney rzeczy ale w slepym tescie nie sa w stane niczego potwierdzic. Osobiscie znam ludzi, ktorzy nie dotykaja modelerow bo tylko zywa lampa to jest to, a w rzeczywistosci nie potrafia swojej lampy odroznic od pluginu. Tak ze pozdro

  • @jacekbukaczewski
    @jacekbukaczewski 23 дні тому

    Szanowni państwo,myślę ze Seasick Steve rozwiewa wszelkie wątpliwości🤣

  • @tadekkosa1077
    @tadekkosa1077 28 днів тому +1

    Ciekawe jak by wypadł ten tańszy Gibson z jakimś H. Bentonem co to kosztuje jedyne pincet a brzmi PRAWIE jak Gibson 😂 Filmik zacny - krótko na temat i prosto między oczy. Szacun.

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому +1

      Dzięki za dobre słowo! Odnośnie zaś do Twojego pytania, to byłaby po prostu wyraźniej widoczna dysproporcja.

    • @moregainfriedman4392
      @moregainfriedman4392 23 дні тому

      Na przykład tak ua-cam.com/video/lmNTyj51HgU/v-deo.html Ewentualnie tutaj: ua-cam.com/video/n02tImce3AE/v-deo.html Ależ brzmienie, piękny relicowany stół z wyselekcjonowanego drewna.

  • @PiotrP-sv5wm
    @PiotrP-sv5wm 20 днів тому

    Taaa, szczególnie z telefonu się tą różnicę wysłyszy. Wzmacniacz też masz z wbudowaną detekcją drewna. Daj ci Boże zdrowie.

    • @brzytownik
      @brzytownik  20 днів тому +2

      Nie bierz imienia Pana Boga swego na daremno, bo do piekła pójdziesz. Odnośnie zaś telefonu - posłuchaj na dobrych słuchawkach, a nie telefonie, to usłyszysz, jak nie usłyszysz, albo będziesz wypierał, że nie słyszysz, to dla Ciebie są Corty. Można swoje zdanie wypowiedzieć bez hejtu, ale to nie ta liga, jak widzę :(

  • @grind18
    @grind18 9 днів тому

    Jedno jest pewne: ślepe testy brutalnie zweryfikowałyby, którąś ze stron tego odwiecznego konfliktu...

    • @brzytownik
      @brzytownik  9 днів тому

      Testy? W tym dostępie do wiedzy (s nie dezinformacji) będziesz udowadniać, że Ziemia nie jest płaska?

    • @grind18
      @grind18 9 днів тому

      ​@@brzytownik
      Widocznie niektórzy jak nie poczują tego na własnej skórze - w sensie nie poddadzą się ślepemu testowi - to nie uwierzą. A i tak potem po ujawnieniu prawdy będą próbować racjonalizować otrzymane wyniki gdy te okażą się niezgodne z ich oczekiwaniami.

    • @robertgabrjanczyk1870
      @robertgabrjanczyk1870 2 дні тому

      Testy blind (AxB) z różnych względów nie nadają się niestety do badań porównawczych z zakresu audio i jako niemiarodajne nie są wykorzystywane w poważnych badaniach naukowych. Czemu tak jest i jakie mechanizmy mają tu znaczenie dowiesz się z różnych badań czy publikacji naukowych. Zacznij od "Irwin Pollack AxB"
      To właśnie z tego powodu tak chętnie są stosowane przez youtuberów czy wyznawców różnych kontrowersyjnych teorii. Po prostu blind testem stosunkowo łatwo jest "udowodnić" cokolwiek.

  • @bartmuz
    @bartmuz 23 дні тому +1

    Myślę, że jeśli chcemy, by wysłyszał tę subtelną różnicę widz (słuchacz) YouTuba, warto się wyposażyć w jakiś "drogi" mikrofon - nie ten najtańszy "kamerkowy" - bo te tanie raczej nie zbiorą takich niuansów do nagrania

    • @brzytownik
      @brzytownik  22 дні тому +1

      Masz rację, ale i tak słychać, o co chodzi :)

  • @darekn.9191
    @darekn.9191 27 днів тому +1

    Zaryzykowałbym taką tezę: to nie jakaś wybitna jakość drewna ma znaczenie tylko jego sonorystyczne spasowanie. Przecież są gitary drogie, wykonane w zamyśle z lepszego drewna - a nie brzmią wcale rewelacyjnie. A zdarzają się te tańsze a brzmiące mimo to bardzo dobrze. Taka analogia: z racji zawodu jestem zmuszony pracować na komputerze i zdarzyło mi się mieć do czynienia z maszyną złożoną z najlepszych, najdroższych elementów. I co? żaden z kompów, na których w życiu pracowałem nie wieszał się tak często, nie miał tak dziwnych "zachowań". Doszło do tego, że zabierałem robotę do domu by ją zrobić dwa razy szybciej na pięć razy tańszym sprzęcie. Albo z innej beczki - dwoje pięknych i mądrych z osobna ludzi nie musi stanowić doskonałego małżeństwa...

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      Świetny komentarz! Dzięki! Opowiadam o tym właśni9en szerzej tutaj: ua-cam.com/video/VWdUFxocH_c/v-deo.html

  • @sebastianpaluchocky7576
    @sebastianpaluchocky7576 4 дні тому +1

    Reklama mi sie podoba szacun - nie żryj tyle nie pal fajek pij z umiarem hahaha dobre szacun hahahah. A tak na poważnie - czy brzmienie okreslamy na sucho? czy rozmawiamy o przesterze i tłustych humbuckerach do metalu ?

    • @brzytownik
      @brzytownik  4 дні тому

      Ha, ha! Kiedy gadamy o brzmieniu z deski - gramy na sucha - to jest pierwszy stopień rakiety. Kiedy rozmawiamy o końcowym efekcie z głośnika - gramy na pełnym zestawie. Zrobiłem o tym film: ua-cam.com/video/WvmUIjTbL5s/v-deo.html

    • @sebastianpaluchocky7576
      @sebastianpaluchocky7576 4 дні тому

      @@brzytownik Ja jednak bym sie skłaniał ku progom ich jakosci oraz wymiarów, wysokosci i jakości przetworników, odległosci strun ich jakosci, siodełko, usawienie konta kluczy/struny do siodełka, przetworniki ich rodzaj, mostek , odległość humba od mostka - jednak to drewno też ale chyba tak w 30% bo fakt są drewna lekkie i twarde. Uwazam że wszystko ma znaczenie.

    • @brzytownik
      @brzytownik  4 дні тому

      @@sebastianpaluchocky7576 Dzięki za podzielenie się swym postrzeganiem tego zagadnienia :)

  • @Waldek.k
    @Waldek.k 27 днів тому +2

    Zabrzmiało jak reklama. Też mam wywalone na czym gram i za ile 🤣Mam 60 lat i cieszę się z każdej chwili obcowania z instrumentem. Nagram filmik i porównam na sucho i mokro Gitarę Gibson 50 letni Epiphona 20 letniego.

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому +1

      Jak masz takie gitary, chętnie zobaczę. Dzięki za odwiedziny i komentarz!

    • @Waldek.k
      @Waldek.k 27 днів тому

      @@brzytownik Właśnie zakupiłem Zoom H4 n PRO dla rzetelnego porównania i uchwycenia wszystkich szczegółów. Nauczę się obsługi tego ustrojstwa i wyślę Panu Filmik - prywatny.

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      @@Waldek.k Powodzenia!

  • @marekmaj.3683
    @marekmaj.3683 25 днів тому

    Słuchałem jak Michael Winslow grał z pyska Whole Lotta Love i brzmiało nieźle a legenda głosi , że drewnianej gęby nie ma . Pozdrawiam Brzytowniku , więcej luzu😂

    • @brzytownik
      @brzytownik  25 днів тому

      Czyżbym miał nazbyt napięte ręce przy graniu?

    • @marekmaj.3683
      @marekmaj.3683 24 дні тому

      @@brzytownik Niestety sam gram marnie ale lubię posłuchać jak grasz , z tym luzeem to tylko żart . Niech ludzie kupują gitary z drewna na jakie ich stać ,byle grali a nie tylko zrzędzili jak politycy .Pozdro.

    • @brzytownik
      @brzytownik  24 дні тому

      @@marekmaj.3683 Wiem, że żart, ja też drwinę postrzegam za receptę na przetrwanie w tych chorych czasach miernoty :)

  • @janstankiewicz5145
    @janstankiewicz5145 25 днів тому +1

    Pewnie coś w tym jest ale to dobre dla muzyka a tu prawie wszyscy tylko grają więc nie ma co dzielić włosa na czworo .

    • @brzytownik
      @brzytownik  25 днів тому

      Ale dzięki tetrapilostomiologii poznajesz, gdzie żyjesz :)

  • @archidamos
    @archidamos 18 днів тому

    Fajny i potrzebny test, aczkolwiek można by go rozszerzyć o próbki na wzmaku. Właściwości akustyczne drewna znane są od tysiącleci i drewno w każdej gitarze jest najważniejsze. Przede wszystkim powinno być właściwie sezonowane, aby utrzymało swoje właściwości. W tanich gitarach drzewo wciąż pracuje i po roku czy 2 nierzadko to jest kompletnie inny instrument, z poluzowanymi progami, krzywym gryfem i nierówną odpowiedzią w zależności od progu. Owszem, zdarzają się nieudane drogie gitary, ale najczęściej na skutek złego składowania, bo kontrola jakości w fabryce ma za zadanie wychwycić buble. Pozdrowienia dla Brzytownika i propsy za pozytywną reklamę. :)

    • @brzytownik
      @brzytownik  18 днів тому

      Dzięki! Też rozważałem porównanie także na wzmaku, ale uznałem, że to absurd, jeśli chcemy mówić o brzmieniu z deski.

    • @archidamos
      @archidamos 15 днів тому

      @@brzytownik Nie do końca absurd, bo jak podłączymy gitarę do pieca, to lepiej słychać, a w dalszym ciągu drewno działa. Warunkiem sensownego porównania jest identyczny osprzęt, który to warunek Twój test spełnia. No i oczywiście neutralnie ustawiony piec, clean, gałki środek, żadnych kostek. Robiłem takie testy i szczególnie wyraźnie było słychać różnice w sustainie w zależności od progu, jak również różnice w strojeniu. Większość tanich gitar haniebnie nie stroi, dotyczy to zwłaszcza akustyków.

  • @jacekkowalski2653
    @jacekkowalski2653 27 днів тому

    Andy Summers z Police zapytany jakich gitar używa do uzyskania charakterystycznego brzmienia odpowiedział że to nie ma dla niego dużego znaczenia bo elektronika na koncu zrobi swoje. Ale pewnie ma ulubiony instrument. Stwierdzenie z dokumentu o zespole, chyba na "Kulturze". Trudno sie nad tym nie zastanowić skoro Panowie na kanale zachwycają sie gitarami za 500 zł. Tylko dlaczego testują sprzęty na gitarach za kilka patyków?

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому

      Rzeczywiście warto się zastanowić. Dzięki za odwiedziny i ciekawy komentarz!

  • @andysalak9538
    @andysalak9538 19 днів тому

    Jakie to szczęście i oszczędność, że jestem najwidoczniej głuchy!

    • @brzytownik
      @brzytownik  19 днів тому

      Fajnie, nie słyszysz politycznego bełkotu w radio, nie słyszysz też gadania teściowej. Ile można słuchać, że gniazdko wyszło ze ściany?!

  • @PZPolski
    @PZPolski 14 днів тому

    4:20 Popieram ruch i zdrowy tryb życia, też jestem biegaczem i pozdrawiam serdecznie 🏃‍♂🏃‍♂

    • @brzytownik
      @brzytownik  14 днів тому

      Świetna sprawa! Dzięki! No to zdrowia i osiągów :)

  • @Marcian89
    @Marcian89 11 днів тому

    Ogólnie często się spotykam z opinią, że Gibson robi kiepskie gitary, mimo to parę lat temu szarpnąłem się i kupiłem Gibsona Classic - najlepsza gitara na jakiej kiedykolwiek grałem, wygoda grania i łatwość robienia bendow to coś czego nie czułem na żadnej innego gitarze. Za każdym razem jak otwieram case’e to mam uśmiech na twarzy - świetny instrument, pięknie gra z „dechy” jedyna moja gitara, której nigdy bym nie sprzedał.

    • @brzytownik
      @brzytownik  11 днів тому

      Tak mówią wciskacze tanich gitar.

  • @dominikmaslach4258
    @dominikmaslach4258 21 день тому

    Można kupić gitarę Gibson za 20 tysięcy z drzewa którego nawet producent nie będzie znał pochodzenia🙂 i będzie pięknie grał,ale tylko w jednym jedynym przypadku jeśli ten ktoś będzie pięknie na niej grał.. Drzewo jest też ważne tak jak ważne są przetworniki i mostek i klucze.Progi też mają duży wpływ na grę.Na pierwszymi miejscu człowiek później sprzęt.

    • @brzytownik
      @brzytownik  21 день тому

      Dzięki za ciekawy komentarz! Zrobiłem nawet o tym film: ua-cam.com/video/WvmUIjTbL5s/v-deo.html

  • @SlavicFate
    @SlavicFate 27 днів тому

    Może jestem głupi bo nie powinienem ufać ludziom których nie znam ale jeśli będę kupował gitarę to na pewno po obejrzeniu Twojego filmiku. Dzięki że jesteś

    • @brzytownik
      @brzytownik  27 днів тому +1

      Dzięki, staram się dla Ciebie!

  • @david__ka6281
    @david__ka6281 17 днів тому

    Na gitarze elektrycznej czy basowej nie gra się na sucho. To jak się one odzywają na sucho nie ma żadnego pokrycia gdy są podłączone do prądu. Ten test byłby ok gdyby pan zagrał na wzmaku. Co do tego czy ktoś słyszy różnice lub nie - zgadzam się.

    • @brzytownik
      @brzytownik  17 днів тому +1

      Tak, nie gra się na sucho, ale kiedy mówi się o brzmieniu z deski, to nie podłącza się gitary. Brzmienie z dechy to punkt wyjścia do dalszego przetwarzania w końcu.

  • @lizanderforum36
    @lizanderforum36 14 днів тому +1

    Prosto i rzeczowo...😎

  • @markraven8835
    @markraven8835 23 дні тому

    Drewno ma wpływ na brzmienie tylko w zakresie, w jakim np. olcha będzie różnić się od jesionu. Czyli komuś może nie spodobać się klonowy gryf w Gibsonie LPJ, bo będzie dawał nieco jaśniejsze brzmienie, nie do końca takie, do jakich przyzwyczaił nas Gibson Standard. Natomiast samo drewno jest tylko kilkuprocentową składową brzmienia - gradacja jest następująca: wzmacniacz + kolumna, przystawki, palce gitarzysty, mostek + siodełko, drewno. I żadne zaklęcia tego nie zmienią. Tanie gitary są dobre, bo są tanie. Nie deprecjonowałbym producentów oferujących takie sprzęty początkującym. Są to czasem nawet zacnie zrobione gitary. Wśród drogich gitar też zdarzają się niewypały. Prawdą jest, że droższa gitara z reguły lepiej brzmi - bo całościowo jest lepiej wykonana.

  • @rafmc6053
    @rafmc6053 15 днів тому +1

    👋👋👋👍 Ja akurat mam stajnię Ibanezów, ale ewidentnie drewno robi różnicę. Chyba, że ktoś łoi ciężki metal na aktywnych pickupach i max przesterach, wtedy może sobie nawet kupić łopatę z Castoramy ;) Jak masz strata z tzw basenem lub piwnicą, popukaj w dechę i ze wzmaka usłyszysz to pukanie, cud jakiś czy co :) . Struny rezonują z gryfem i dechą, a rodzaj drewna ma wpływ na charakter tego rezonansu... czyli na brzmienie AMEN !!! 🙋

    • @brzytownik
      @brzytownik  15 днів тому +1

      Dzięki za świetny komentarz! Amen!

  • @admax123
    @admax123 25 днів тому +1

    Różnice są ale czy muzyka będzie inna jak zagramy to samo ? na pewno inaczej słyszana ale jak nie będziemy porównywać tylko słuchać muzyki nie odczujemy różnicy kompletnie, jak ktoś potrafi wymiatać to zagra lepiej na Harley Bentonie niż ten co nie potrafi a zagra na Gipsonie. Takie ściemy. Jeszcze jest podstawowa kwestia jaką muzykę gramy, jak będzie to lekki przester różnice będą ale czy w tym jest sens Muzyki ? Żeby znaleźć różnicę ? na pewno nie. Wątpię czy ktoś by odróżnił HB na płycie Captona po postu nie ma takiego szpeca, który by powiedział patrz jak Clapton źle zagrał bo na taniej gitarze

    • @brzytownik
      @brzytownik  25 днів тому

      Fajnie, że wpadłeś i podzieliłeś się swoim spojrzeniem na ten temat. Dzięki! Skoro tak myślisz i czujesz, Cort Ci wystarczy. Jednemu wystarcza wanna, inny potrzebuje oceanu w końcu :)

  • @krzysztoffetrasmusic
    @krzysztoffetrasmusic 22 дні тому +4

    Oczywiście że drewno ma kolosalne znaczenie i wpływa na brzmienie, na sustain i na tony harmoniczne a także na samą przystawkę bo jest przytwierdzona do tegoż drewna.
    Podsumowując kolokwialnie: inaczej struna drga nad deską machoniową, klonem, jesionem, czy olchy, lipy... drewno się dobiera słojami, wiekiem itd. Gitara to nie deska od sedesu.

    • @brzytownik
      @brzytownik  22 дні тому +1

      Uwielbiam Cię za ten komentarz, jakbyś tą deską (od czasów niepamiętnych już nie wykonywanej z drewna) chciał przemycić myśl, że deska od sedesu jest do dupy.

    • @igorzielinski3533
      @igorzielinski3533 16 днів тому +2

      W akustycznej tak, w elektrycznej piec i elektronika oraz efekty mają o wiele więcej do powiedzenia