Cała prawda o wymiennikach w rekuperatorze! Entalpiczny ERV vs. HRV i obrotowy.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 бер 2021
  • Zastanawiasz się z jakim wymiennikiem wybrać rekuperator? Przeciwprądowy HRV, entalpiczny ERV czy może wymiennik obrotowy (rotacyjny)? Ten film pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości! Przeprowadziliśmy test, w którym porównujemy w/w wymienniki stosowane w centralach wentylacyjnych. Zobacz i dowiedz się, które rekuperatory są najlepsze!
    ►sklep► cennik24.pl/
    ►reQnet► reqnet.pl/
    ►Facebook reQnet ► / reqnet
    ►PE-FLEX► peflex.pl/
    ►Facebook PE-FLEX► / peflexwentylacja .
    ►iZZiFAST► izzifast.pl
    ►Instagram iZZiFAST► / izzifast
    ►Facebook iZZiFAST► / izzifastpl
    ►Grupa dyskusyjna► / rekuperacja.pompy
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 258

  • @slawekkiedo7314
    @slawekkiedo7314 Рік тому +5

    Pełna profeska. Bez gadki że podobno czy tam słyszałem. Wiedza, dane i kalkulator. Mistrzostwo. 👍👍👍👍

  • @tomaszo.5084
    @tomaszo.5084 2 роки тому +34

    Dzień dobry. Jakiś czas temu pojawiły się dość konkretne pytania do tego filmu. Niestety bez odpowiedzi... może tym razem się uda - żeby nie dać się naciągnąć - zgodnie z tytułem filmu :)
    3:03 "Przy całkowitej izolacji strumienia...", można poprosić o link do deklaracji producenta? :) dla Waszych urządzeń nigdzie nie ma informacji o przeciekach wewnętrznych a musicie mieć takie dane.
    8:27 "będziemy celowali w temperaturę -8oC...", wynika to z tego, że temperatura przemarzania wymiennika wynosi ~-7oC (takie dane podali Państwo w jednym z komentarzy)? Może przetestują Państwo ten sam wymiennik dla ostatnich temperatur tj. -20oC? Ok -15 ;)
    20:40 "Pełne odseparowanie strumieni powietrza...", bardzo ciekawy aspekt, polecam zajrzeć na stronę passivehouse.com/, gdzie są podane dane dla topowych producentów w kontekście mieszania strumieni powietrza, podpowiem, nie wygląda to tak kolorowo. Dodatkowo polecam publikacje stowarzyszenia REHVA oraz EUROVENT które przeprowadziły badania dotyczące mieszania strumieni powietrza w wymiennikach obrotowych, wyniki są jednoznaczne i na pewno nie mają nic wspólnego z retoryką tego materiału.
    21:20 "Zużywają dodatkową energię na pracę samego rotora...", dokładnie dla analogicznego urządzenia z wymiennikiem obrotowym jest to 6W x 16H (średni, dzienny czas pracy wymiennika w skali roku) x 365 = 35kW; 35kW x 0,617zł/kW=22zł w skali roku, pytanie ile energii zużyje nagrzewnica wstępna wymiennika przeciwprądowego przy takich temperaturach zewnętrznych jakie mieliśmy ostatnio? :)
    21:49 W jakim celu mamy demontować wymiennik obrotowy? Wymiennik stale w ruchu, zabezpieczony filtrami? Rozwiązanie stosowane przez dziesiątki tysięcy ludzi, a mimo to nie słyszałem o tym żeby ktoś zgłaszał takie problemy... Do dzisiaj.
    22:05 Odzysk wilgoci w wymienniku membranowym jest atutem, natomiast warto wiedzieć, że zamarzanie kondensatu przy niskich temperaturach w warstwach membrany przy procesie odzysku wilgoci, powoduje zwiększenie objętości samej wody a w konsekwencji uszkodzenia struktury samej membrany, a co za tym idzie utratę pełnej separacji.
    22:25 Wilgoć z wymiennika obrotowego stale jest wydmuchiwana przez powietrze czerpane w związku z czym nie ma miejsca na rozwój mikroorganizmów, polecam ponownie zapoznanie się z publikacjami REHVA oraz EUROVENT.
    22:55 "Nikt nie deklaruje trwałości tych powłok i nie wiemy jak długo może to działać...", "natomiast membrana w wymienniku entalpicznym może działać bardzo długo i skutecznie", przepraszam można przetłumaczyć jednostkę miary "bardzo długo?
    23:17 Jak lodówkę położę na plecach również nie będzie działać dobrze i będą wibracje, czy to jest jej minus? Błagam... Może warto wspomnieć, że przeciwprądowe wymienniki mają jedną pozycję montażową i jak je źle zamontujemy to kondensat nie będzie prawidłowo odpływał do tacy ociekowej?
    23:45 Temperatura przemarzania wymiennika przeciwprądowego entalipcznego to -7oC następnie załączamy nagrzewnicę wstępną, dla obrotowego jest to nawet -30oC i nie załączamy żadnej grzałki wstępnej, pytanie ile to energii zaoszczędzamy? Może warto przygotować takie zestawienie choćby dla wspomnianych wcześniej -20oC. Delta odzysku dla wymiennika obrotowego przy ostatnich temperaturach wynosiła nawet 35-37oC gdzie dla przeciwprądowego było to jedynie 22-24oC.
    24:00 Nagrzewnica wtórna jest stosowana u większości producentów niezależnie od rodzaju wymiennika jest elementem który podgrzewa powietrze do temperatury komfortu u dużej grupy użytkowników wymienników obrotowych jest wyłączona.

    • @siwy7551
      @siwy7551 Рік тому

      Nie dowiesz się

    • @user-qi4ly1ic3q
      @user-qi4ly1ic3q Рік тому +6

      chyba najbardziej merytoryczny komentarz pod tym filmem

    • @przemysawmichon346
      @przemysawmichon346 5 місяців тому

      Brak komentarza do tego komentarza to też komentarz.

  • @adriansikorski
    @adriansikorski 2 роки тому +3

    Brawo za bardzo konkretny i treściwy materiał ;) Fajni by było wykonać takie pomiary oraz porównanie dla warunków letnich celem sprawdzenia czy wymiennik entalpiczny obniży nam temp. powietrza nawiewanego.
    pozdrawiam

  • @januszhaberek4394
    @januszhaberek4394 2 роки тому +17

    Nie do końca mogę się zgodzić z Pana stwierdzeniem co do powodu konieczności stosowania grzałki na stronie nawiewnej gdy mamy do czynienia z wymiennikiem obrotowym i braku takowej w przypadku stosowania wymiennika przeciwprądowego z odzyskiem wilgoci. Sam Pan przyznał że temperatura na wylocie jest niska (około 16 oC na wykresie Molliera). To na granicy minimalnej temperatury nawiewu na jaka pozwalają przepisy. Stosując grzałkę wstępną tracimy część jej mocy (o sprawność wymiennika). W centralkach z wymiennikiem obrotowym nic z tej mocy nie tracimy. Ponadto gdyby wydłużyć te badania i jeszcze lekko obniżyć temperaturę powietrza na czerpni to już nie mamy takich fajnych procentów sprawności. Mógł Pan o tym wspomnieć.

  • @psolyga
    @psolyga 11 місяців тому

    Świetny materiał! Słuchając takiego wykładowcy każdy zrozumie nawet najtrudniejsze zagadnienia. Gratuluję wiedzy i umiejętności jej przekazania!

  • @piotrgrzes4135
    @piotrgrzes4135 3 роки тому +10

    Pozdrawiam tego Pana, przyjechał do mnie na serwis i załatwił temat profesjonalnie.

  • @_f_u_f
    @_f_u_f 3 роки тому +1

    Dopiero teraz zrozumiałem różnicę między wymiennikami ciepła. Dziękuję bardzo! Napisałem Państwu na email

  • @zbigniewstefanski335
    @zbigniewstefanski335 Рік тому

    Bardzo ciekawy i dobrze udokumentowany wykład 👍. Dzięki za udostępnienie wiedzy młody człowieku! Poszedł sub. Jestem ciekaw innych materiałów.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  Рік тому +1

      To my dziękujemy i zapraszamy do naszych pozostałych filmów na kanale :)

  • @marekmarooo3398
    @marekmarooo3398 2 роки тому +9

    Fajny filmik, ale po rozmowach z producentem central obrotowych sporo nieścisłości jest i chętnie przeczytam Waszą opinię w tej kwestii :)
    - w przeciwprądowym wymienniku strumienie są odseparowane ale to nie znaczy, że się nie mieszają, w obrotówkach obecnie producenci podają wartości mieszania na poziomie poniżej 1%, czyli jest podobnie jak w przeciwprądowym.
    - Ryzyko transferu drobnoustrojów występuje zarówno w obrotowym jak i przeciwprądowym, jest to kwestia czystości filtrów a nie samego wymiennika, bo przecież powietrze wyciągane z pomieszczeń również przechodzi przez filtry
    - awarie w obrotowych to co najwyżej zerwany pasek, którego koszt to kilka złotych i 2 minuty wymiana :) Ale fakt, w przeciwprądowych ten problem nie występuje
    - skoro wymiennik przeciwprądowy entalpiczny ma zdolność do pracy bez udziału nagrzewnicy wstępnej to w jakim celu jest ona montowana w centrali? Jakoś nie mam przekonania że wymiennik wytrzyma -20 stopni bez nagrzewnicy wstępnej i centrala będzie poprawnie działać, bo obrotówka sobie ponoć w takich skrajnych warunkach radzi
    - wymiennik obrotowy nie jest energochłonny... Silnik wymiennika obrotowego pobiera 6W, tak więc więcej w ciągu roku zużyje ta wstępna nagrzewnica w przeciwprądowym :)
    - nie trzeba montować odprowadzenia skroplin w obrotówce ZALETA
    Fajny, ciekawy materiał i łapkę w górę zostawiam ! :)

  • @lucky_blaze
    @lucky_blaze 3 роки тому +2

    Film zawiera odpowiedzi na wszystkie moje pytania 😄

  • @dexterdexter4862
    @dexterdexter4862 2 роки тому +1

    Niezwykle ciekawy, merytoryczny, i zrozumiałym językiem poprowadzony odcinek . Super. dziękuję .

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 роки тому +1

      Dziękujemy i zapraszamy do innych filmów z Tomkiem na naszym kanale :)

    • @dang3r160
      @dang3r160 9 місяців тому

      @@iZZiinstalacje a gdyby zastosowac hrv i nawilżacz kanałowy? mialoby to sens?

  • @piotrklonicaklimap
    @piotrklonicaklimap 3 роки тому +8

    Tomek super się Ciebie ogląda! Czekam na kolejne testy:)

  • @krzysztofzydak7848
    @krzysztofzydak7848 2 роки тому +5

    Wspaniały materiał, brakuje faktycznego porównania z wymiennikiem obrotowym. Zbudowałem małą centrale w oparciu o wymiennik obrotowy. Z moich i doświadczeń wynika większa sprawność rotora. Jest cichy oszczędny 2% - 4% do energii wentylatorów. Ponadto daje pewne możliwości sterowania temperaturą modulując prędkość obrotową. Zero problemów ze skroplinami zero obawy o zamarzanie nawet przy mrozach -20 C. Polecam Rotory 😊. Ale wymagają oprogramowania.

    • @sebek6543210
      @sebek6543210 7 місяців тому

      Czasem nie chcemy, aby strumienie powietrza wywiewanego mieszały się ze strumieniem nawiewanym, a w wymienniku obrotowym jest to na porządku dziennym

  • @andrzej000
    @andrzej000 3 роки тому +9

    Każdy główkuje przy zakupie rekuperatora - a tu proszę jasno i merytorycznie, przyjemnie podane.

  • @odwiertygorlice1066
    @odwiertygorlice1066 3 роки тому +8

    Tylko pozostaje prosić o więcej takich wartościowych materiałów/doświadczeń/analiz:)

    • @cesares1986
      @cesares1986 2 роки тому

      Tu masz kompedium wiedzy na ten temat.
      pl.wikipedia.org/wiki/Pierwsza_zasada_termodynamiki

  • @sweetpete6364
    @sweetpete6364 3 роки тому +17

    Film pomógł mi przy wyborze centrali, tyle opinii i rad na grupach, że ciężko ogarnąć kto ma rację a tu prosze, wszystko fajnie wytłumaczone. Więcej takich materiałów na kanale. Pozdrawiam!

    • @dandam4221
      @dandam4221 2 роки тому +2

      Dokładnie tak, producent czy sprzedawca zawsze najlepiej doradzi który z jego produktów zakupić.

  • @effectcio4446
    @effectcio4446 Рік тому +1

    Super gościu to wytłumaczył mega pozytywnmie i konkretnie

  • @Nowato
    @Nowato 3 роки тому +6

    Posiadam rekuperator z entalpicznym wymiennikiem bez nagrzewnicy wstępnej. W tym roku przy dość solidnej zimie nie zauważyłem żadnego problemu z zamarzaniem wymiennika, jak to niektórzy zarzucają :). takie montuję i już.

  • @szymonfryca
    @szymonfryca 2 роки тому +1

    Co do mycia wymiennika obrotowego, nie zauważyłem takiej potrzeby przy systematycznej wymianie lub czyszczeniu filtrów mój wymiennik obrotowy aluminiowy po prostu zawsze jest czysty. I nie zamarza nawet przy -25st.C bez użycia grzałki - pracuje na 50% nawiewu i wywiewu.
    Wasze badanie jest cennie i pomocne przy wyborze. Pozdrawiam!
    Życzę wszystkim chętnym na wentylację mechaniczną czystego powietrza przez cały rok - brak sąsiadów palących węgiel i śmieci, bo to Was szybko zniechęci do używania rekuperatora.

  • @michaklonek5995
    @michaklonek5995 3 роки тому +1

    bardzo ciekawy film! ja mam wymiennik spiralny i też sobie chwale, nie ma problemu z przesuszonym powietrzem no i odzysk jak trzeba

  • @bermesecosmetics
    @bermesecosmetics 2 роки тому +2

    Ale kot! 💪 Ma taka wiedze ze looo. Szacuneczek 🔥🖐️

  • @paweladamus9195
    @paweladamus9195 Рік тому +2

    wszystko super , tylko ja nie ogrzewam domu do 15 stopni w zimie. Pytanie ile to 60% wilgotnosci przy 15 stopniach odpowiada wilgotnosci przy 20 stopniach? Bo napewno nie 60%... Wiec porownywanie tych 10% do 60 % to troche naciaganee jest biorac pod uwage ,ze to wilgotnoisci wzgedne. Zachecam do dyskusji.

  • @memmory47
    @memmory47 3 роки тому +4

    Tu należy jeszcze wspomnieć o nowym budownictwie. Dom po wybudowaniu posiada wiele zakumulowanej wilgoci, która potrzebuje nieraz lat by całkowicie zniknąć. Zaprawy, tynki, wylewki, kleje pod płytki czy tapety, farby. Długo można wymieniać. W nowym domu taki wymiennik może być zbędny lub być nawet przeszkodą.
    Wtedy lepszym rozwiązaniem może być zwykły wymiennik i kupno entapicznego po kilku latach.

    • @malpio81
      @malpio81 2 роки тому +1

      Niezbyt rozsądnym jest wprowadzać się do domu, który nie pozbył się wilgoci technologicznej. W okresie suszenia budynku odparowuje najwięcej szkodliwych substancji z materiałów budowlanych (również wszelkie panele, meble itp. najlepiej przewietrzać przed zamieszkaniem - o ile ktoś ma taką możliwość). Proszę poszukajcie sobie informacji na temat LZO / TVOC / formaldehyd - warto zwracać uwagę na te parametry zakupując materiały budowlane/elementy wykończeniowe. Pozdrawiam

  • @86mielcarek
    @86mielcarek 2 роки тому +1

    Świetnie pokazana i opisana zasada działania. Brawo za film!
    Tylko ta nazwa entalPICZNY😅😅😅😅

    • @mirosawzurek2470
      @mirosawzurek2470 2 роки тому

      Panie jak się Panu nie podoba entalpiczny to mów Pan entalpijny. Podobno obie formy są poprawne.

  • @Piotr_Lask
    @Piotr_Lask Рік тому +1

    No i to są konkrety, a nie jak niektóre filmy pierdolety opowiadają. Ale oczywiście brakuje informacji o różnicy w cenach. Nie potrafię pojąć, dlaczego wszyscy, jak diabeł święconej wody unikają porównania cen?

  • @cadsystem7300
    @cadsystem7300 3 роки тому +5

    Bardzo wartościowe badania, klient świadomy to i zadowolony :) tak trzymać !

  • @_f_u_f
    @_f_u_f 3 роки тому

    Super

  • @tomekn6188
    @tomekn6188 3 роки тому +5

    Dlaczego to porównanie przy tak dużej wilgotność powietrza? Przy prawidłowo działającej wentylacji tak wysokiej wilgotności powietrza w domu być nie powinno.

  • @19janosik
    @19janosik 3 роки тому

    😉😉Pozdrawiam serdecznie. 😉😉

  • @emgie4964
    @emgie4964 2 роки тому +1

    Dobry materiał, tylko nie dawajcie podkładu. Muzyka przeszkadza, nic nie wnosi.

  • @adamwaldemarl5345
    @adamwaldemarl5345 Рік тому

    Szacun.

  • @Siostrydwie
    @Siostrydwie 2 роки тому +2

    Mega materiał, gratulacje Panowie za wyczerpujący materiał;) Tak Trzymać!

  • @TheZandarski
    @TheZandarski 2 роки тому +1

    Super filmik przekonał mnie do wymiany mojego wymiennika na entalpiczny.

    • @MariuszTyryfyry
      @MariuszTyryfyry Рік тому

      Jaka opinia po roku użytkowania? Jakaś różnica?

    • @TheZandarski
      @TheZandarski Рік тому +1

      @@MariuszTyryfyry porozmawiałem później z producentem wymienników i nie założyłem. Mam w domu niską wilgotność nawet na wyłączonej rekuperacji. A skoro nie ma wilgoci to nie ma odzysku ani ciepła z wilgoci ani wilgoci...

  • @mateuszkwiecien4320
    @mateuszkwiecien4320 Рік тому +1

    Miałem okazję porozmawiać z panem Tomkiem na szkoleniu i podziwiam za wiedzę. Widać, że główka pracuje, bo nie było pytania, które by go zagięło:) pozdrawiam

  • @FriendNaDzialce
    @FriendNaDzialce 2 роки тому

    Fachowo profesjonalnie i naukowo dziękujemy

  • @tomaszkarwot7256
    @tomaszkarwot7256 Рік тому +1

    Byłoby super, gdyby dodać do testu kilka osób które znajdowałyby się w pomieszczeniu wentylowanym. Po teście mogłyby podzielić się swoimi wrażeniami. Przy jakim wymienniku (oczywiście same nie wiedząc jaki wymiennik jest zastosowany) czuły się lepiej, bardziej komfortowo. Nie da się ukryć, że komfort użytkownika to sprawa indywidualna ale dla wielu istotną.

    • @ML-hf6ii
      @ML-hf6ii Рік тому +2

      taka metoda nie byłaby metodą naukową a subiektywna oceną

    • @Heart0rHead
      @Heart0rHead Рік тому

      @@ML-hf6ii napisał "dodać" a nie zmienić. Wentylacja jest dla ludzi a nie dla kalkulatorów.

  • @marcinwybraniec5843
    @marcinwybraniec5843 2 роки тому +2

    To się nazywa porównanie , laboratoryjnie, konkretnie ,wszystkie filmiki na youtubue powinny być takie .
    Po prostu mega materiał, jak na szkoleniu. Tylko słuchać i chłonąć wiedzę

  • @bartoszstanek2154
    @bartoszstanek2154 3 роки тому +1

    Super film! Mam pytanie jak sprawa wygląda ze skroplinami, czy po zmianie na wymiennik entalpiczny rekuperator generuje skropliny?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому +1

      Przy wymienniku entalpicznym nie ma skroplin, ale dla dużych jednostek tj. central reQnet o wydajności powyżej 400 m3/h zalecamy podłączenie syfonu wraz z odprowadzeniem wody, ponieważ producent wymienników deklaruje, że w ekstremalnych sytuacjach i dużych przepływach powietrza może pojawić się okresowo woda na wymienniku.

  • @GrzegorzChyl
    @GrzegorzChyl 3 роки тому

    Bardzo ciekawie przedstawione

  • @phoearwenien4355
    @phoearwenien4355 5 місяців тому

    Czy entalpię można wyłączyć? W dni deszczowe, podczas prac mokrych czy intensywnego prania / gotowania dobrze mieć możliwość, aby powietrze nawiewane było jak najsuchsze. Dobrze też, aby wilgotność mogła być kontrolowana. Interesuje mnie, czy biorąc sprzęt z entalpią skazani jesteśmy na odzysk wilgoci zawsze.

  • @kubabiernat3835
    @kubabiernat3835 3 роки тому +3

    Świetny materiał! Oby tak dalej!

  • @MM-gy3gp
    @MM-gy3gp 3 роки тому +1

    Swietne

  • @bartoszzeliszczak9905
    @bartoszzeliszczak9905 3 роки тому +1

    Super materiał . Co raz bardziej jestem przekonany do zastosowania izzi w moim domu. :-) pozdrawiam

  • @dang3r160
    @dang3r160 9 місяців тому

    a gdyby zastosowac hrv i nawilżacz kanałowy? mialoby to sens?

  • @Sniffer54Sk
    @Sniffer54Sk 2 роки тому

    Kiedy będzie szkolenie z montażu reku?

  • @embartlomiej
    @embartlomiej 5 місяців тому

    Warto doplacac do tego wymiennika entapilicznego?

  • @grech66
    @grech66 3 роки тому +1

    Szacun za tak merytoryczny film !

  • @be2wa
    @be2wa 3 місяці тому

    Czy instalując GWC zyskujemy dużo na entalpicznym wymienniku w rekuperatorze?
    Czy wobec ryzyka niedostatecznej wilgotności dostarczonej przez GWC, jeśli byłaby to opcja płytowa, wystarczy system zraszania dla GWC? Czy wówczas wciąż zyskujemy na entalpicznym wymienniku?
    A jeśli nie, to czy mądrym było by nie instalować zraszania, a pozostać przy entalpicznym wymienniku?

  • @strzaas7303
    @strzaas7303 2 роки тому +2

    Niech ktoś mi odpowie dlaczego test jest wykonany przy 120m3/h przecież to jest zdecydowanie za mało.

  • @Wolverine-lz4xo
    @Wolverine-lz4xo 3 роки тому

    Film super!

  • @paulinatomala7950
    @paulinatomala7950 2 роки тому +1

    Super film. Proszę o informacje dlaczego wilgotność na wyciągu w obu przypadkach jest taka sama. Rozumiem ze świadczy to o tym, ze wilgotność w pomieszczeniu pomimo nawiewu suchym powietrzem jest taka sama ?
    Pozdrawiam

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 роки тому

      Test wymienników przeprowadzany był na tych samych parametrach wejściowych, aby można było porównać działanie oby dwóch wymienników w tych samych warunkach. W praktyce, co też widać w teście, gdzie przy wymienniku ERV nawiewane jest powietrze o większej wilgotności, zimą w domu z wymiennikiem entalpicznym będą korzystniejsze warunki niż przy stosowaniu wymiennika bez odzysku wilgoci :)

    • @paulinatomala7950
      @paulinatomala7950 2 роки тому +1

      @@iZZiinstalacje dziękuje za odpowiedz ale nie to było moim pytaniem.
      Rozumiem, ze wywiewane powietrze z pomieszczenia miały te same wilgotności. Czyli pomimo nawiewu suchego powietrza wywiew miał ok 62% wilgotności przy obu wymiennikach. Znaczyłoby to ze nawiew suchego powietrza znikomo wpływa na wilgotność w pomieszczeniu ?

    • @paulinatomala7950
      @paulinatomala7950 2 роки тому +1

      @@iZZiinstalacje ???

  • @jarosawstateczny2377
    @jarosawstateczny2377 3 роки тому +2

    Naprawdę super porównanie

  • @wojciechzakrzewski3709
    @wojciechzakrzewski3709 Рік тому

    1,69kWh - 1,19kWh=0,5kWh różnicy. Ale dodatkowo trzeba ogrzać powietrze przy entalpicznym o 3,7stC, co dla 120m3/h daje około 0,15kWh. Różnica w energii wychodzi zatem około 0,35kWh na korzyść entalpicznego. Jakby błąd to pisać XD

  • @krzysztoffqiu4907
    @krzysztoffqiu4907 3 роки тому

    A zapach jest przenoszony przez ten kondensat o którym mówisz ? do mycia wymienników które był na filmie jaką chemię można stosować ? dzięki za informacje

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому

      W wymienniku ERV żadne zapachy nie są przenoszone z wyciągu na nawiew, a do czyszczenia wystarcza ciepła woda. Jeżeli filtry są regularnie wymieniane, to wymiennik pozostaje czysty przed naprawdę długi czas.

  • @malpi99
    @malpi99 3 роки тому +11

    Jestem na tak, ale dla ceniących komfort bez nagrzewnicy wtórnej i nawilżacza nie obejdzie.
    Uzasadnienie:
    Jeśli za warunki komfortu przyjmiemy temperaturę 21C przy wilgotności względnej RH 50% to zawartość bezwzględna wody wyniesie 9,3g/m3 -> do tego dążymy
    Dla RH 60% w temp. 15,9C to zawartość bezwzględna wody to 8,2g/m3 natomiast
    dla RH 10% w temp. 19,6C to zawartość bezwzględna wody to 1,7g/m3
    Wnioski:
    Dla komfortu mieszkańców ceniących komfort w niższych temperaturach konieczna jest nagrzewnica wtórna (nie traktuję tego jako wadę tylko jako cechę, tym niemniej warto uświadomić inwestorów) Jak ktoś otwiera okno przy mrozie to oczekuje chłodnego powietrza…z rekuperatora niekoniecznie ;-) 15,9 na nawiewie to za zimno
    Z testu wynika, że powietrze za wymiennikiem ERV po podgrzaniu do temp. komfortu 21C będzie miało %RH ok. 44% (odpowiada to zawartości bezwzględnej 8,2g/m3) ale to się wydarzy tylko przy pierwszej wymianie powietrza, gdzie startowaliśmy z temp. 21C i wilgotnością RH 60% - każda następna wymiana powietrza będzie dalej przesuszać powietrze.
    Będzie wymagany nawilżacz powietrza, jednak będzie miał znaczniej mniej roboty niż te z wymiennikiem HRV. Proszę zwrócić uwagę, że powietrze zasysane z budynku do rekuperatora miało RH60% co odpowiada 11,1g/m3 a więc bardzo dużo. W normalnych warunkach domowych wywiewane powietrze będzie miało znacznie niższą wilgotność co przełoży się na znacznie niższy odzysk wilgoci, zwłaszcza przy długotrwałych okresach mrozu (zawartość bezwzględna wody nawiewanego powietrza jest wtedy bardzo niska). Pozdrawiam

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 роки тому

      Czyli jaki wybrać :D bo każdy poleca co innego

    • @adalberaht
      @adalberaht 2 роки тому

      słuszne uwagi, ale to jest reklama, więc aż takiej analizy nie ma co się spodziewać, to raczej analiza pod zakup :) pozdrawiam

    • @bylski1
      @bylski1 2 роки тому

      Dzięki za tą analizę. Czy masz na myśli jakiś centralny (kanałowy) nawilżacz, czy raczej maszynę wolnostojącą/pokojową?
      Co do nagrzewnicy wtórnej - czy są jakieś gotowe rozwiązania, które pozwalają ustawić żądaną temp wysiewu?

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 2 роки тому

      Wystarczy suszyć pranie raz na dwa dni w mieszkaniu i wilgotność nie spada poniżej 40 procent przy entylapii - tak działa u mnie

    • @mareq12
      @mareq12 2 роки тому

      Ja mam wymiennik ERV, instalacje z gwc i żadna nagrzewnica nie jest potrzebna. Wilgotność w budynku na poziomie 40%.

  • @Mr.M.P
    @Mr.M.P 2 роки тому

    Czy możecie przetestować również wymiennik cylindryczny firmy Karino ? Twierdza oni że btw wymaga on nagrzewnicy co zimą oszczędza sporo pieniędzy oraz nie wysusza powietrza.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 роки тому

      Ciężko się testuje konkurencyjne rozwiązania, żeby nie być posadzonym o stronniczość. Ale w wymienniku entalpicznym nagrzewnica załącza się bardzo rzadko przy największych mrozach i w porównaniu ze zwykłym wymiennikiem HRV koszt eksploatacyjny całego urządzenia jest zdecydowanie niższy :)

  • @matt635d8
    @matt635d8 2 роки тому

    Mam
    Takie pytanie odnośnie wilgoci . Mieszkam w klimacie Morskim często jest tak ze wilgotność na zewnątrz jest wyższa niż w domu . Jak to się będzie sprawdzać podczas zastosowania wymiennika zwykłego bez odzysku , czy w centrali wykropli się cześć wilgoci z powietrza zaczerpniętego z zewnątrz ?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 роки тому +1

      To, że wilgotność względna na zewnątrz jest wyższa, niż wewnątrz nie oznacza, że faktycznie powietrze zawiera więcej pary wodnej. Gdy powietrze ogrzeje się na wymienniku, to zgodnie z wykresem Moliera okaże się, że nawiewane powietrze ma przy wyższej temp. dużo niższą wartość wilgotności. Woda skrapla się jedynie pod drugiej stronie wymiennika - na wyciagu :)

    • @matt635d8
      @matt635d8 2 роки тому

      @@iZZiinstalacje skrapla się na wyciągu bo zgodnie z tym samym wykresem obniża się temp i wykrapla się wilgoć ? Czyli wilgotność wzgledem tmperatura to można to porównać do roztworu nasyconego i krzywej % względem temperatury ?

  • @jangurgul7948
    @jangurgul7948 3 роки тому +5

    Cytat prowadzacego "oba te wymienniki notują przyzwoita sprawność" ale tylko do obrotowych montowane są nagrzewnice wtórne? Niebywałe.
    Tymczasem w Waszym teście przy tz -8 macie na nawiewie 16 st.c. przy -20 bylo by ciekawie. Bylo by gdyby nie fakt że poniżej tz -8 wymiennik entalpiczny Core zamarza. Zamarza również wasz izzi 300 bo ktoś kto stworzył algorytm pracy centrali nie przewidział tego ze dom może być szczelny. A w szczelnym domu wyłączenie wentylatora nawiewu niewiele daje. Podciśnienie wytwarzane przez wywiew sprawia ze nawiewem dalej zaciągane jest za duża ilość powietrza. Efekt jest taki, że już raz zamrożony wymiennik musi poczekać na wyższe temperatury na zewnątrz by się rozlodzić.
    Trzymam kciuki bo centralki nasze, lokalne i z każdą rewizja coraz lepsze. Ale jeszcze sporo pracy i zbierania doświadczeń przed wami.

    • @pawewilczynkowski2843
      @pawewilczynkowski2843 3 роки тому

      A czy ty czasem nie subskrybujesz " 5-minutowe sztuczki dla dziewczynek" ?

    • @maciej009
      @maciej009 3 роки тому +4

      Przez teksty na forach w stylu "zamarza" "nie ma nawiewu" "brak powietrza" (*) itp wydałem kasę na zestaw do pomiarów, by stwierdzić, że to bzdury. W trybie ''odmrożenie' jest nawiew, jest powietrze. Zimę przeżyłem bez żadnej nagrzewnicy ale jak ktoś się boi to niech ją sobie kupi. Przecież jest w instrukcji napisane, że do -7 bez nagrzewnicy a nie do np -17tu bez odmrażania Izzi chodzi.
      (*) - bo np wyrzutnia dachowa zamiast fi200 miała fi125mm.
      Jedyne co mnie w tym reku irytuje, to skraplająca się woda na obudowie od strony czerpni (przy minusowych temp) bo widocznie za słabo docieplona, ale nie ma to wpływu na działanie maszyny.

  • @rafabehrendt3817
    @rafabehrendt3817 2 роки тому +1

    Ja też nie dałem się naciągnąć i kupiłem Komfoventa obrotowego :)

  • @Ymonnnn
    @Ymonnnn 3 роки тому +3

    Dokładniej się już tego wyjaśnić chyba nie da ;)

  • @adamg4045
    @adamg4045 2 роки тому

    Ciekawe jaka będzie Wilgotność nawiewanego powietrza w temp. dodatnich na zewnątrz.
    Czy przy temp nawiewnej 15°C nie będzie uczucia chłodu z okolic anemostatu?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 роки тому

      Gdy na zewnątrz są dodatnie temperatury, to powietrza nie jest tak suche jak przy mrozach, więc i nawiewane powietrze ma większą wilgotność.

  • @TheKretomir
    @TheKretomir 7 місяців тому

    jak Waszym zdaniem można porównać omówiony przeciwprądowy wymiennik entalpiczny z wymiennikiem obrotowym sorpcyjno-entalpicznym?

  • @motas80
    @motas80 3 роки тому +1

    A co w przypadku kiedy posiadam gruntowny bezprzeponowy wymiennik ciepła , czy w tym przypadku wymiennik entalpiczny ma sens? Gdyż wilgotność i temperatura gruntu przez cały rok jest prawie taka sama.

    • @Ymonnnn
      @Ymonnnn 3 роки тому

      Mam u siebie płytowy wymiennik i niestety wilgotność jest niska, ale może dlatego, że jest pod płyta fundamentową. Jaką masz wilgotność powietrza na nawiewie? U mnie tylko 20%...

    • @motas80
      @motas80 3 роки тому

      @@Ymonnnn jestem na etapie projektu, wiec tylko dopytuje bo ciekawi mnie ten wątek czy jest sens dopłacać do rekuperatora jak się ma wilgoć z ziemi. A jakiej firmy masz ten wymiennik? bo ja kojarzę tylko 2 firmy, jedna global tech a druga pro-vent. Powiedz przy okazji jaką miałeś temperaturę na czerpni w okresie tych mrozów?Dziwnie małą masz tą wilgotność, a płyta tu raczej nie ma nic wspólnego, bo to i tak w ziemi jest.

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski 2 роки тому

      @@motas80 a ten "gruntowny bezprzeponowy wymiennik ciepła" ma kontakt z ziemia, z ktorej moze pobierac wilgoc, jak zwirowy na przyklad?
      Bo plytowy (jak wyzej) nie ma i wilgoci nie przybedzie od niego.

  • @jaimojdom5012
    @jaimojdom5012 3 роки тому +1

    Świetna robota :)

  • @lukaszg7843
    @lukaszg7843 3 роки тому +2

    Pytanie. W wymienniku entalpicznym odzyskujemy wilgoć, ok ale z brudnych pomieszczeń jak łazienka. Czy nawiewamy tą samą brudną wilgoć do pomieszczeń czystych jak salon/sypialnia?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому

      Jest to wyjaśnione w filmie. Membrana wymiennika przepuszcza jedynie cząsteczki wody, ale zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, zapachy, bakterie, wirusy itp.

    • @lukaszg7843
      @lukaszg7843 3 роки тому +3

      @@iZZiinstalacje czyli nie miałby Pan kłopotu np z napiciem się takiej wody?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому +6

      Kłopot byłby na pewno, bo to para wodna, ciężko się jej napić ;) ale teoretyzujac, jeżeli membrana nie przepuszcza cząstek zanieczyszczeń takich jak wirusy, drobnoustroje, zanieczyszczenia, itp. to w czym problem? :)

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 2 роки тому

      @@iZZiinstalacje no to dawaj, chociażby setkę obal

    • @marcinpilarz3211
      @marcinpilarz3211 Рік тому +2

      Dzień dobry jeżeli zatrzymuje wirusy i cały brud to w jaki sposób się oczyszcza i gdzie są wydalane i czy w wyniku zabrudzenia spada wydajność dziękuję

  • @adamg4045
    @adamg4045 2 роки тому

    Czy praca centrali z wymiennikiem entalpicznym na wyższym biegu sprawi że będzie niższa wilgotność?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 роки тому

      Tego typu wymienniki mają do około 60% sprawności odzysku wilgoci z powietrza usuwanego. Wiec tak, im więcej powietrza wymienimy zimą, tym będzie niższa wilgotność powietrza w domu :)

  • @rowerek7
    @rowerek7 3 роки тому +2

    Fajny film. A jak to się będzie zachowywało w upalne burzowe dni gdy wilgoć mamy za wiele. Czy wtedy taki wymienniki jeszcze bardziej podniesie nam wilgoć w domu?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому +11

      W przypadku zwyklego tak, bo nawiewa zawsze tyle wilgoci, ile jest w powietrzu zewnętrznym. W wymienniki entalpicznym, jeżeli w domu będzie niższa wilgotność, to nastąpi zjawisko odwrotne niż zimą, czyli powietrze usuwane osuszy powietrze nawiewane (albo pisząc odwrotnie, nawiewane odda nadmiar wilgoci powietrzu wyrzucanemu). Dlatego tego typu wymienniki sprawdzają się doskonale przez cały rok :)

    • @kamil0s2206
      @kamil0s2206 2 роки тому

      @@iZZiinstalacje a jak wyglada sytuacja z zaciaganiem zbyt cieplego powietrza do domu. W domu mam 24 a na zewnatrz 32. Jak nie przegrzac budynku

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 роки тому +2

      Latem wymienniki działają "w drugą stronę", czyli chłodniejsze powietrze wewnątrz domu ochładza powietrze nawiewane z zewnątrz - w praktyce w powyższej sytuacji do domu nawiewane będzie około 25-26 stopni. Dlatego w duże upały dobrze zmniejszać wentylację do minimum, a za to zwiększać wydajność w godzinach wieczornych i nocnych gdy na dworze jest chłodniej - wtedy otworzy się bypass i zimniejsze powietrze wpadnie bezpośrednio do domu 🙂

    • @kamil0s2206
      @kamil0s2206 2 роки тому

      @@iZZiinstalacje a jak sytuacja wyglada w deszczowe wiosenne dni gdy jest duza wilgotność- za duża. Jest zaciagana do domu?

    • @kamil0s2206
      @kamil0s2206 2 роки тому

      @@iZZiinstalacje w sensie mamy w domu okolo 60% wilgotność a na zewnątrz ma 90%. Ile wtedy w praktyce ma powietrze zaciągane?

  • @MrYarek
    @MrYarek 2 роки тому +1

    Mam pytanie trochę z innej beczki, czy jeśli w okolicy mamy femrę drobiu która czasem generuje smród to czy przy rekuperatorze będzie to czuć w budynku? Ewentualnie czy trzeba jakieś konkretne filtry bo może nie każdy jeden sobie z tym radzi?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 роки тому

      Niestety filtry nie zatrzymają związków odpowiedzialnych za zapachy. W takim przypadku najlepiej lokalizować czerpnie od strony przeciwnej do fermy.

    • @onlinemaster
      @onlinemaster 2 роки тому

      filtry węglowe dosyć skutecznie redukują zapachy, być może są dostępne do rekuperatorów, jeśli są, problemem może być ich cena

  • @piotrlesniak2093
    @piotrlesniak2093 3 роки тому

    Ma sens łączenie takiej centrali z glikolowym gwc ?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому

      Odpada aspekt późniejszego szronienia wymiennika ERV, bo przy GWC takiego problemu nigdy nie ma, ale najważniejsza zaleta, czyli odzysk wilgoci pozostaje :)

  • @marek4163
    @marek4163 3 роки тому

    Dla wymiennika entalpicznego jaka jest temperatura włączenia grzałki przeciwzamrozeniowej ? Bo nie wierzę że nie zamarznie przy minus 10

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому +1

      Działanie systemu przeciwzamrożeniowego w centralach reQnet oparte jest na temperaturze z czujnika na wyrzutni, a nie temperaturze na czerpni, więc nie ma stałej temperatury zewnętrznej przy której system zadziała, bo zależy on też m.in. od temperatury wyciągowej z budynku. Ale średnio załącza się on dla rekuperatorów z wymiennikiem ERV przy temperaturze około minus 7 stopni celsjusza (dla porównania dla HRV już przy 0 stopniach). W centralach z serii reQ zamontowana jest nagrzewnica PTC, która automatycznie moduluje moc do aktualnych potrzeb, więc nawet wtedy działa ona na minimalnej mocy i zwiększa ją dopiero, gdy temperatura zewnętrzna robi się jeszcze niższa.

  • @SK-wf1oh
    @SK-wf1oh Рік тому

    Jakich uzywasz czujnikow i jaka apke masz do nich?

    • @Ymonnnn
      @Ymonnnn Рік тому

      Tam są chyba czujniki Testo

  • @besthauseu
    @besthauseu 3 роки тому +1

    Jaka jest różnica między rekuperacją centralną a de-centralną?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому

      W centralnej jest jeden rekuperator i instalacja rozprowadzająca i powietrze po całym domu (nawiewane i wyciągane), a w decentralnej mały ścienny rekuperator musi być zamontowany w każdyn pomieszczeniu. W praktyce rekuperatory decentralne montowane są najczęściej jako wspomaganie wentylacji grawitacyjnej w domu. Jest to jednak niszowe rozwiązanie i nie jest w stanie zapewnić takiego komfortu jak standardowa wentylacja centralna, np. peflexowa.

    • @besthauseu
      @besthauseu 3 роки тому

      @@iZZiinstalacje Dziękuję za odpowiedź ale nie do końca się z Panem zgadzam. Dobrze Pan powiedział, że rekuperatory montowane są w każdym pomieszczeniu ale nie są żadnym wspomaganię wentylacji grawitacyjnej ponieważ w systemie rekuperacji de-centralnej grawitacja nie istnieje.

  • @lolakola4620
    @lolakola4620 Рік тому

    Niestety znowu muszę się nie zgodzić. Przy drzwiach w kuchni nie czuć zapachów, natomiast wyczuwalne są pod anemostatami nawiewnymi. Rozważałem nawet zakup drugiego wymiennika "zwykłego" i zakładanie go latem , naprzemiennie z entalpicznym. Oczywiście co do odzysku wilgoci ta centrala jest bezcenna. Jak to mówią "coś za coś".

  • @pingwinyzmadagaskaru2257
    @pingwinyzmadagaskaru2257 2 роки тому +1

    Ciekawe jaka ma wydajność względem wielkości domu. Mam na myśli czy ten rekuperator pociągnie w domu 170m2

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 2 роки тому

      Wentylacje dobiera się pod ludzi a nie budynek

    • @pingwinyzmadagaskaru2257
      @pingwinyzmadagaskaru2257 2 роки тому

      @@rafabehrendt3817 to wiem .Ale inaczej będą szly przepływy powietrza na powierzchni 300m2 a inaczej na 70m2 chodzi mi o długość rur

  • @mariusz8687
    @mariusz8687 3 роки тому +2

    Posiadam jednostkę reQ F.350 ERV, w domu 23 stopnie, według aplikacji wywiewa z domu 18 stopni, nawiewa 15 stopni przy zewnętrznym 2,6 stopnia więc szału nie ma... przy mrozach było około 12 stopni nawiewu przy 23 w domu na 100m3/h. Rekuperator stoi na poddaszu nieocieplonym ale sama jednostka jest ocieplona 20cm styropianem a zielone rury leżą przykryte 15cm styropianu.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 3 роки тому

      A dogrzewasz jakoś tę przestrzeń, w której jest jednostka? Dom jak masz obłożony styropianem 20 to w środku grzejesz, a na stryszku pewnie stoi tak o w styropianowej puszce. Pewnie ostatecznie i tak jest tam zimno pod tym styropianem. Tyle co tam od dołu naleci ciepła pewno przez wełnę ze stropu.

    • @masterpiecefactory6959
      @masterpiecefactory6959 3 роки тому

      to jakieś straty na instalacji musza być. ja mam wersje H to u mnie jest góra 2 stopnie straty a zazwyczaj jeden a dodatkowo sprawdzałem anemometrem temperatury to sa takie same jak w apce. dla mnie req jest wymiata

    • @mariusz8687
      @mariusz8687 3 роки тому +1

      @@masterpiecefactory6959 Jeżeli były by straty na instalacji to wywiewana była by niższa niż jest w domu, a nawiewana mniejsza o 1 stopnień jak piszesz. U mnie różnica 5 stopni jest między nawiewaną a wywiewaną czyli strata w rekuperatorze.
      Przykład z teraz wywiewa 20 stopni nawiewa 16,5 przy temp. zewnętrznej 15. Gdzie tu odzysk ciepła ja się pytam??
      Podejrzewam, że mając rekuperator w kotłowni, w której jest 22stopnie było by znacznie lepiej ...

    • @mariusz8687
      @mariusz8687 3 роки тому +1

      @@ProgramistaNaBudowie Jest tak jak piszesz... Niestety instalatorzy poleceni przez reQneta nie zwrócili na to uwagi i nie zaproponowali aby umieścić jednostkę w kotłowni...

  • @siwy7551
    @siwy7551 Рік тому

    Jaki ręki budżetowy byś polecił? Pow 135m2 parter, pozdro

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  Рік тому

      Najtaniej ale porządnie zeby nie placic 2 razy z ERV wyjdzie na pewno iZZi 302 lub 402

  • @qwasdasd
    @qwasdasd 3 роки тому

    Super ,a co przy -20 wymiennik nie zamarznie. Będę miał identyczną instalację u siebie ale nurtuje mnie to że nikt nie piszę lub nie robi testów przy -10 -15 -20 i niżej czy to działa i z jaką skutecznością. Proszę o rzetelną odpowiedź.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому

      Każdy nasz rekuperator, czy to iZZi czy większe reQnet-y posiadają system przeciwzamrożeniowy, który zabezpiecza wymiennik przed zamarznięciem. w iZZi nie ma wbudowanej nagrzewnicy wstępnej, więc gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej około -7 stopni, to wentylator nawiewny zwalnia aby poprawić bilans cieplny na wymienniku. Im temperatura niższa, tym dysproporcja się zwiększa. Jest to najekonomiczniejsze rozwiązanie, a statystycznie w Polsce zimą tak duże mrozy trwają maksymalnie kilka dni w roku, więc to rozwiązanie przy wymienniku entalpicznym sprawdza się bardzo dobrze. Jeżeli komuś zależy na maksymalnym komforcie w każdych warunkach, to może zamontować w iZZi dodatkową kanałową nagrzewnicę wstępną, którą centrala będzie automatycznie sterować. Za to wszystkie rekuperatory reQnet z serii reQ posiadają już w standardzie wbudowane płynnie sterowane nagrzewnice PTC :)

    • @qwasdasd
      @qwasdasd 3 роки тому

      @@iZZiinstalacje Jaki pobór pądu przy nagrzewnicy wstępnej?

    • @marekgrys
      @marekgrys 3 роки тому

      @@iZZiinstalacje a co gdy przy -20 st jednak zamarznie woda w wymienniku ? czy nie doprowadzi to do uszkodzenia samego wymiennika ?

    • @MariuszTyryfyry
      @MariuszTyryfyry Рік тому

      A po co Ci rekuperator na Atlantydzie

  • @mirekmirek6504
    @mirekmirek6504 3 роки тому

    Witam jakiej firmy i jaki model rekuperacji możesz polecić z wymiennikiem entalpicznym do domu parterowego 130m2

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому

      Jeżeli szukasz dobrego rekuperatora ze świetnym stosunkiem ceny do jakości, to polecamy iZZi 302 ERV z nagrania. Polecamy też bardziej rozbudowane centrale reQnet ze sterowaniem inteligentnym, np. reQnet reQ F.350 ERV.

    • @mirekmirek6504
      @mirekmirek6504 3 роки тому

      @@iZZiinstalacje jaka jest cena izzi 302 ERV?

    • @mirekmirek6504
      @mirekmirek6504 3 роки тому

      @@iZZiinstalacje chce to zamontować na poddaszu

    • @mirekmirek6504
      @mirekmirek6504 3 роки тому

      @@iZZiinstalacje czy muszę robić dla niego jakaś izolację termiczną na poddaszu?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому +1

      iZZi 302 ERV dostępny jest w cenie 5114 zł netto i można go kupić od prosto u producenta na cennik24.pl Jeżeli stryszek jest izolowany, to nie trzeba nic więcej robić.

  • @marcinjastrzebski5665
    @marcinjastrzebski5665 2 роки тому

    Czyli rekuperacja nie daje rady w domu jeżeli chodzi o zawilgocenia . Chyba że się kupi dobry sprzęt .I jak tu komu można zaufać . Za dwa lata będą jeszcze leprze i co wtedy ?? I tak w kółko . Albo coś działa albo nie . Pozdro.

  • @LordPietrus
    @LordPietrus 3 роки тому +1

    Super test. Ale rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym nie mogą być dofinansowane z programu czyste powietrze ze względu na niższą sprawność. A szkoda.

    • @andrzej000
      @andrzej000 3 роки тому

      A jesteś pewien? Bo od tego roku chyba to inaczej wygląda

    • @LordPietrus
      @LordPietrus 3 роки тому

      @@andrzej000 taką informację otrzymałem w hurtowni sprzedającej wentylację. Nie zagłębiam się w temat bo mam rekuperator przeciwprądowy. Więc mnie to nie dotyczy.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому +2

      Tylko jeżeli umowa o Czyste powietrze była podpisana przed 15.05.2020. Jeżeli wnioski były złożone później, to dofinansowanie można już uzyskać dla rekuperatorów, które posiadają minimum klasę energetyczną A, czyli np. dla wszystkich central reQnet z wymiennikiem entalpicznym ERV.

    • @andrzej000
      @andrzej000 3 роки тому +1

      @@LordPietrus jeśli ta informacja od nich wyszła po maju zeszłego roku - to szerokim łukiem taką hurtownię

  • @poczta88
    @poczta88 2 роки тому +1

    Bardzo proszę o wytłumaczenie mi jednej kwestii.
    Pobieramy powietrze ok o temp -8st usuwamy o temp +20st. na wyrzutni mamy wtedy +1,5st na wylocie na dom ok +18. i tu jest moje pytanie skoro pobraliśmy powietrze zimne i musimy dostarczyć energii do podgrzania do o 27 st (8+19) a mamy do oddania energii tylko 20 st. z domu i dodatkowo wyrzucamy jeszcze 1,5 to skąd bierze się w energia dokładnie na ogrzanie powietrza o 8,5st C?

  • @qwasdasd
    @qwasdasd 3 роки тому

    Jaki pobór pądu przy nagrzewnicy wstępnej?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому

      Do iZZi 302 ERV wystarczy nagrzewnica 500W działająca impulsowo (im zimniej tym częściej się załącza), w reQnet montowane są nagrzewnice PTC z płynną regulacją o mocy 1-1,5kW. Pobór mocy zależy od warunków na zewnątrz i w domu.

    • @qwasdasd
      @qwasdasd 3 роки тому

      dziękuję za odpowiedź przydatna. Ale chciałbym założyć nagrzewnice wodną wstępną z pieca na paliwo stałe co o tym sądzicie oczywiście wtedy instalacja zalana glikolem. Na piecu temperatura będzie oscylować miedzy 30 a 60 stopni.

  • @dawidukaszewski4006
    @dawidukaszewski4006 3 роки тому +3

    fajny filmik tylko szkoda że nie ma porównania do wymiennika przeciwprądowego - spiralnego, myślę że w testach wyszedłby nieco lepiej niż entalpik ale patent ma tylko jeden producent więc pewnie takiego porównania nie zobaczymy

    • @Ymonnnn
      @Ymonnnn 3 роки тому +3

      Wymiennik spiralny ma porównywalną sprawność do wymiennika przeciwprądowego, a przewaga wymiennika entalpicznego wynika przede wszystkim nad oby dwoma w tym, że odzyskuje on wilgoć i nie wysusza powietrza w domu :)

    • @dawidukaszewski4006
      @dawidukaszewski4006 3 роки тому

      @@Ymonnnn proszę o źródło z którego zaczerpnął Pan te informacje :)

    • @Ymonnnn
      @Ymonnnn 3 роки тому

      @@dawidukaszewski4006 Wystarczy porównać dane techniczne producentów tych wymienników :) uprzedzam pytanie - tak, najlepiej porównywać te wykonane wg normy

  • @alepsky
    @alepsky 3 роки тому +1

    Pytanie za 100 punktów: czemu w teście przepływ wynosił jedynie 120 m3/h?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому

      Rekuperator, taki jak iZZi 302 ERV, który był użyty do testów, w domowych warunkach większość czasu działa właśnie na takich wydajnościach, a w teście chcieliśmy pokazać rzeczywisty odzysk energii właśnie w realnych warunkach :)

    • @alepsky
      @alepsky 3 роки тому +1

      Ok, to jak to się ma do projektowanych wartości? W jednym filmiku o projektowaniu podawaliście przepływy rzedu 210 m3/h. Jaką sprawność uzyskałoby się przy przepływie w okolicach właśnie 210 m3/h?

    • @tomaszo.5084
      @tomaszo.5084 3 роки тому +11

      @@alepsky bo Panowie robiący test to mimo wszystko mądre chłopaki i doskonale wiedzą jak drastycznie spada odzysk w entalpiku przy zwiększaniu wydajności. A po co mają to pokazywać w tak mega rzetelnym materiale. A jak ktoś nie wierzy że mówię prawdę to zapraszam na stronę core do karty wymiennika.

  • @pawewilczynkowski2843
    @pawewilczynkowski2843 3 роки тому +3

    już mi się podoba

  • @piotrwitczak7239
    @piotrwitczak7239 3 роки тому +2

    Pełen profesjonalizm teraz już wiem co powinienem zainstalować

  • @comforttechnology_
    @comforttechnology_ 3 роки тому +1

    ERVki sa coraz bardziej popularne, zima duzy plus natomiast jesli dom nie bedzie produkowal wilgoci to cudow nie ma sie co spodziewac...

    • @dang3r160
      @dang3r160 9 місяців тому

      a gdyby zastosowac hrv i nawilżacz kanałowy? mialoby to sens?

  • @Konrad162
    @Konrad162 2 роки тому +1

    Przepływ świeżego powietrza przez kanały zabrudzone.... jak?? Kanały zabrudzone czyli kanały wywiewne, nie mają dostępu do świeżego powietrza. Świeże powietrze jest nadmuchiwane kanałami nawiewnymi.
    Energia... Cała centrala zużywa około 25-40W. CO daje nam około 30kWh miesięcznie.... Sam wymiennik obrotowy może zużywa z 5-10W...

  • @Pjoter1
    @Pjoter1 2 роки тому

    Zapomniałeś dodać że te wymienniki z odzyskiem wilgoci zagrzybiają sie i po 2-3 latach są do wymiany, koszt 2 tyś, i więcej.

    • @pawewilczynkowski2843
      @pawewilczynkowski2843 2 роки тому

      proponuje Ci w takim razie nie montować tych wymienników i zacząć montować porządne wymienniki entalpiczne, które nie wymagają wymiany co 2-3 lata

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 роки тому

      Piszesz zapewne o wymiennikach celulozowych (papierowych), które również odradzamy i wspominamy o nich pod koniec filmu. W centralach reQnet, w tym w iZZi, zamontowane są wymienniki entalpiczne z membrany polimerowej, które można myć jak zwykły wymiennik z tworzywa :) i nic się z nimi nie dzieje nawet po kilku latach eksploatacji.

  • @damianmaj
    @damianmaj 3 роки тому +8

    Przekonaliście mnie do wymiennika entalpicznego 🙂

  • @mistrzrysiu
    @mistrzrysiu 2 роки тому +1

    Witam, mam pytanie. Skoro wywiewane powietrze odzwierciedla warunki w pomieszczeniu to pomimo nawiewu suchego powietrza w zwykłym wymiennik, to w obu przypadkach wywiewane powietrze miało Ok 60 %. Czy to oznacza ze nawiew suchego powietrza nie ma istotnego wpływu na wilgotność w pomieszczeniu ??? Jeśli tak to wymiennik entalpiczny traci swój sens.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 роки тому

      To był test aby pokazać jak przy tych samych warunkach pracują dwa różne wymienniki. W praktyce mając w domu rekuperator bez odzysku ciepła zima wilgotność powietrza będzie dużo niższa, ponieważ będziemy włączać suche powietrze. Przy wymienniku entalpicznym do budynku wpada powietrze o wyższej zawartości wilgoci, dzięki czemu poziom wilgotności w domu będzie wyższy :)

    • @mistrzrysiu
      @mistrzrysiu 2 роки тому +1

      @@iZZiinstalacje dziękuje za odpowiedz. Tylko z Państwa badania to nie wynika. Tam przy obu wymiennikach powietrze wywiewane z pomieszczenia ma taka sama wilgotność. Czemu ?

  • @BartoszBielecki
    @BartoszBielecki 3 роки тому

    Mam może głupie pytanie: a jak zachowuje się wymiennik entalpiczny w sytuacji kiedy do domu wtłaczane jest ciepłe powietrze o względnie dużej wilgotności? Czy dojdzie tutaj do osuszenia tego powietrza aby zachowany był pewien balans, czy wymiennik działa niejako w jedną stronę?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому +1

      Wymiennik działa zawsze w dwie strony, czyli latem, gdy na dworze jest gorąco i wilgotno, a w domu powietrze jest chłodniejsze i ma mniejszą wilgotność, to wymiennik działa w drugą stronę i powietrze nawiewane jest "schładzane" i oddaje nadmiar wilgoci do powietrza usuwanego :)

    • @bylski1
      @bylski1 2 роки тому

      Nie widziałem w Polsce warunków, w których powietrze z zewnątrz było tak wilgotne, aby woda się wykraplala przy ochłodzeniu w wymienniku. W Singapurze widziałem już okna zaparowane od zewnątrz, ale w pl jest trochę inny klimat.

  • @BartoszBielecki
    @BartoszBielecki 3 роки тому

    Czy w takich wymiennikach - ze względu na oddawanie wilgoci - nie pojawiają się (albo przynajmniej nie w takiej ilości) skropliny co pozwala nam pominąć koszty dogrzewania rekuperatora nagrzewnicą? Co byłoby oczywiście kolejnym autem takiego rozwiązania.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому

      Tak, przy tych wymiennikach kondensat nie pojawia się praktycznie wcale, dlatego np. iZZi ERV 302 i reQ.F 350 ERV nie mają nawet tacki ociekowej. Dzięki temu też te wymienniki szronią się dużo później. System przeciwzamrozeniowy w tych centralach uruchamia się dopiero przy temp. poniżej około -7 stopni, wiec przekłada się to na oszczędności w ekspoatacji rekuperatora :)

    • @MariuszTyryfyry
      @MariuszTyryfyry Рік тому

      Brzmi interesująco.. minął rok, ciekawe czy praktyka udowodniła waszą teorię..

  • @ML-hf6ii
    @ML-hf6ii Рік тому +1

    dodatkowa energia na obracanie rotora? przecież to są pojedyncze waty.

  • @antonikrawczyk1399
    @antonikrawczyk1399 2 роки тому +1

    Lepiej byłoby mieć dane labolatorylne , bo jak słyszę o sprawnosciach rzędu 95% to wywołuje u mnie spory uśmieszek. Jest to nierealne.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  2 роки тому

      Wartości podane w tabelkach w filmie to wartości z rzeczywistych pomiarów które wykonywaliśmy :) nie są to tylko dane teoretyczne :)

  • @michaelscofield1578
    @michaelscofield1578 8 місяців тому

    Nie lepiej zainstalować zwykły ? A w domu postawić nawilżacz ...

  • @mariakowalska3557
    @mariakowalska3557 2 роки тому +1

    dlaczego na wykresie nie widać przymarzania wymiennika hrv? odpowiedź:
    test był zbyt krótki faktem jest że erv zawsze wypadnie lepiej od hrv, warto bedzie porównać erv vs rot ale co najmniej -12 na czerpni i ze 2 doby testu, im dłuzszy test tym bardziej realne wyniki

    • @januszhaberek4394
      @januszhaberek4394 2 роки тому

      Tak tego autor nie poruszył i nie przebadał. Bo wtedy one nie sa już takie super jeśli chodzi o sprawność

  • @MikeTheMechanic392
    @MikeTheMechanic392 Рік тому

    Tywent moge smialo polecic stara dobra szkola w wykonastwie

  • @lolakola4620
    @lolakola4620 Рік тому

    Niestety nie mogę się zgodzić co do niemieszania się dwóch strumieni, wlotowego i wylotowego , w rekuperatorze entalpicznym REQnet ERV400. Podczas gotowania lub smażenia zapach czuć w całym domu, a ponieważ automatyka zwiększa w tym momencie obciążenie , to jest to bardzo denerwujące.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  Рік тому

      Nie wynika to z tego ze powietrze miesza sie w rekuperatorze, a z tego ze zapach rozchodzi sie w domu z duzo szybsza prędkością niz powietrze i to "pod prąd". Nie da sie tego uniknąć.

  • @rafallewandowski8448
    @rafallewandowski8448 3 роки тому

    A co będzie taniej dogrzać 19,6 do 22stopni czy 15,9 do 22 ?

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 роки тому

      Cała zabawa tkwi właśnie w wilgotności powietrza, bo aby dogrzać suche powietrze potrzeba więcej energii. Dlatego pomimo niższej temp. nawiewanej w ERV ilość energii jest większa, wiec ilość energi potrzebna do ogrzania jej do temp. pokojowej będzie niższa: )

    • @maciej009
      @maciej009 3 роки тому

      Jak będziesz obliczał, to nie zapomnij uwzględnić NAWILŻACZA, który za darmo nie pracuje a z tego co widzę na forach, każdy użytkownik reku bez odzysku wilgoci w domu ma..i czasami niejeden.

    • @rafallewandowski8448
      @rafallewandowski8448 3 роки тому +3

      @@iZZiinstalacjez wykresu jaki pokazaliście na filmie wynika odwrotnie, podgrzanie suchego powietrza wymaga mniejszego wkładu energii (pomijając w tym rozważaniu nakład energii na odbudowę wilgoci powietrza). Różnica wychodzi (odczyt z wykresu nie obliczenia) ok 5kJ/kg

    • @jacekkubicki6033
      @jacekkubicki6033 2 роки тому

      @@rafallewandowski8448 Nie patrzyłem na wykres, ale masz rację. Im wilgotniejsze powietrze tym więcej energii potrzeba aby je nagrzać. W końcu nośnikiem energii jest para wodna - więcej pary to więcej energii.
      Brakuje tutaj w filmie przeliczenia ile trzeba energii do podgrzania tego powietrza do tej samej temperatury (np 21*C) i wtedy oceny wilgotności względnej powietrza. Następnie aby było ciekawie dać nawilżacz i nawilżyć je do tego samego poziomu utrzymując zadaną temperaturę. Przy opomiarowaniu wszystkiego można wyciągnąć konkretne wnioski - teraz to albo policzymy (jeżeli potrafimy) albo dalej nic nie wiemy, bo wilgotność względna przy różnych temperaturach niewiele nam mówi.

    • @rafallewandowski8448
      @rafallewandowski8448 2 роки тому

      @@jacekkubicki6033 nawilżacze ultradźwiękowe potrzebują niewiele energii do działania