Komám! Az első videós vagy ( azok közül akit én ismerek) aki nem fingot fűrészeli, nem magát fényezi, hanem tudással bír és ezt megpróbálja megosztani, továbbá ez még hasznos is! Nagy gratula és köszönet! Ja és az első videós vagy akinek a csatornájára fel is iratkoztam...
Az ilyen videókban az a jó hogy meg lehet állítani, bár 03:39-nél amikor az utolsó vonalat berajzolod, abban a pillanatban vágás jön. Ha már ilyen gyorsan és röviden magyarázol és gyorsan rajzolsz, legalább hagyj egy kis időt hogy megállíthassuk kényelmesen, és megemészthessük amit elhadartál. Egy ilyen project megérdemelhet hosszabb alaposabb videót is. A laikusok kedvéért megérte volna egy sematikus bekötési rajz is. Ami az izzó villogtatásnál meg is történt. Szerintem aki be tud kötni egy fogyasztót, kapcsolót és áramforrást, annak ez nem okozhat gondot, de mint lentebb is írták egy hozzászólásba, van akinek ez nem kézenfekvő. Aki kapirgálja a lényeget, annak sokat segítene a megértésben egy rajz. Aki viszont nem ért semmit belőle, az jobb ha szakembernek szól. Kicsit több időt szánhatnál a program megtervezésekor az elemek bemutatására, lehetőségeire. Esetleg egy szimuláción elmagyarázhatnád újra. Köszi a videót, nagyon érdekes volt! 👍
Nagyon király köszi szépen. Mint villamosmérnök tanuló én kifejezetten örülök minden ilyen videónak Tőled. A nyomtatott áramkör készítést is a Te videódból tanultam +.
Villanyszerelőként sok elektromos szekrényhez van szerencsém ,legtöbbjük tartalmaz PLC-t is . Most tanulgatom a programozàst ,alap dolgokkal ismerkedem , na az ilyen videók lelkesítenek igazàn! Nagyon köszönöm ,hogy ilyen egyszerűen , érthetően elmagyaràzod az àltalad készített vezérléseket ,illetve PLC alapismereteket. További sok sikert ,és remélem lesznek még új videók :)
Nekem egy Omron Zen vezérli az akváriumomat, ezzel több konnektoros időkapcsolót kiváltva, és mivel tud másodperces kapcsolást, így növénytáp pumpákat is tudja működtetni. A témához kapcsolódóan pedig, mivel be van csövezve az akvárium, így az automata vízcserét is meg tudtam csinálni.
Tetszett a videó, és a tipp is nagyon jó, viszont szerintem simán meg lehet oldani egy 220V-os okos aljzattal, annak lehet rakni idözítöt, és van rajta fökapcsoló is, nyilván ez a full csináld magad mozgalom.
Szia Walter! Szeretem a videóidat és az egyszerű magyarázataidat! Kérlek láss el ötlettel. Ebből a videódból próbálok indulni. Nekem is ez az induló szettem van. Akvárium napi vezérlése: 1. 07.00 - 21- ig a szűrők indítása 2. 12.00 - 20.00 - ig pedig a világítások vezérlése a terv Valamint az áramszünet utáni állapot visszaállítása automatikusan vagy nyomógombbal. Villanyszerelő vagyok,megoldom a dolgokat,de ötletem sincs,hisz mi nem tanultuk ezeket,hogy milyen időzítés lenne alkalmas nekem. Kérlek,amennyi szabad időd lenne , segíts az indulásban. Köszönöm
Ez szep volt. Foleg az eso erzekelo. Habar en programozo reven egy raspberry pi vel csinalnam, touchscreen-el, wifi modullal, akar meg paratartalom erzekelovel is. Vagyis fogom hamarosan. Es sztem olcsobb mint ez a plc nameg nagysagrendekkel kifinomultabb vezerlest lehet osszerittyenteni grafikus ui-el a touchscreenen+mobil app.
Jó lenne részletesebben a dilettánsok kedvéért. :D Mondjuk a bekötésekkel kezdeni. Hova? Mit? Miért pont oda? Hogy kell 220v 24v vagy 12v-os rendszert építeni. Esetleg relé bekötés szükséges e és hogyan kell.... Szoftver rész is nagyon érdekes és szükséges, de a hardver építés legalább annyira. Tudom, hogy macerás dolog ezért a pár nézőért, de ez tenné közérthetővé a hozzá nem értők számára (pl nők) és így talán többen néznék. Kb úgy kell magyarázni, mintha dedósoknak mondanád. Egyébként érdekes. Köszi a videót.
@@Nickker4 A lényeg pontosan az, hogy a videó megfelelően informatív legyen. Próbáltam tippet adni, hogy hogyan készítsen olyan videót, amit sokan néznek. Mert akkor fogják sokan nézni, ha tanulhatnak belőle. Egyébként nem akarom szakemberre bízni, hanem én magam akarom megcsinálni, csak elkel egy kis segítség. Pont ez a lényeg.
Ha az alapokkal szeretnél megismerkedni, ajánlom a következő könyvet: www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwiRwpf9-ebhAhXvwYsKHQMKDn8QFjAAegQIBRAC&url=https%3A%2F%2Fwww.tankonyvtar.hu%2Fhu%2Ftartalom%2Ftamop412A%2F2011-0010_harsanyi_fizikai_szamitastechnika%2F2011-0010_harsanyi_fizikai_szamitastechnika.pdf&usg=AOvVaw1JZsIWVZsrkAhQzROkoIwA
Üdv köszi! Az első öntözőrendszerem nekem is mosógépből kiszedett szelepek voltak (~230V), de kevés volt az átfolyó vízmenyiség a locsolófejekhez, pedig a locsolórendszer hálózati nyomása 6-7 bar volt. Nem ajánlom!Érdemes olyan zónaszelepet rendelni, ami nagyobb v. akár teljes keresztmetszetbe nyit. :)
Üdv. Érdeklődnél hogy a videóban lévő szimulációs programmal hogyan lehet pl olyat csináni, hogy van egy kapcsoló, egy keverő és egy visszajelző lámpa? kapcsoló fel kapcs, lámpa zöld és megy a keverő, kapcsoló lekapcs lámpa piros keverő áll. előre is köszönöm
Hi Walter, can you please share the video for web server configuration for Rievtech PLC EXM-12DC-WiFi, I am looking for that...
4 роки тому
Nagyon klassz a videó. :) köszönjük. Nem tudom mennyire fontos megemlíteni, ha a mágnesszelepek nem a plc közvetlen közelében vannak, hanem kint a kertben, akár több 10 méter távolságra a PLC-től, akkor feszültségeséssel lehet számolni. Ha úgy van a kötés, hogy a PLC 220V-ot kapcsol és a 220 V elmegy a 24V-os trafóig, amely meghajtja a mágneskapcsolót, akkor okés lehet. Ha a PLC 24V-ot kapcsol, akkor gondok lehetnek. Jól gondolom?
Szia bocs a zavarásért nagyon király a csatornád elősször is! Csak azt szeretném kérdezni hogy én egy elektromos kaput szeretnék csinálni plc-ből illetve egy vagy pneumatikus vagy normál elektromotoros karból.Szerinted nagyon komplikált?!Előre is köszönöm a válaszod ja és szerintem jó video lenne ha akár kicsibe modelleznéd!:-)
Szia, 300 l-es hordót szeretnék feltölteni vízzel, de ha megtelt álljon le a szivattyú. Hogyan lehetne megoldani a hordóban lévő vízmennyiség figyelését? Remélem jut rá időd hogy foglalkozz a kérdésemmel. Köszi. :)
egyébként régebben én is bányásztam rengeteg ilyen vizes mágneses szeepet a mosógépból 230Vra, az öntöző rendszerem árasztással mőködne, de... észleltem melegséget a szelepek tekercsén a tesztem során, nekem körülbelul az átlag nyitási idő 30-40 perc volt, ami már túl sok a tekercsnek. a gyár is feltúnteti hogy maximum pár percig(általában 4 perc) üzemképes a szelep bármiféle égés nélkül. kellemetlen ha elolvad a műanyag burkolat. amennyiben nagy a terület érdemesebb sokszor kapcsolgatni más helyszineken az öntöző porlasztó pisztolyokat, és várni míg lehúl a tekercs, ez már csak program lenne, változtatható.
Esetleg lakás riasztó is kiépíthető vele?Netán kombinálva úgy, hogy a termosztát feladatát is ellátná? 😃 Valamiféle okos otthon egységként próbálom elképzelni. :)
@@Zeix02 egy darab plc egységgel értettem a kérdést.Természetesen nettó baromság lenne 30.000.-ért venni egy-egy darabot minden feladatra. Ez elég egyszerűnek tűnik az arduinohoz képest.
@@gab3n911 több mint 2éve fejlesztem a saját okos otthon rendszeremet (php, python). Nem ismerem ezeket a kütyüket, de nem hiszem, hogy alkalmas lenne a feladatra, meg az ára sem olcsó. Ha bonyolultnak találod az arduino fejlesztő környezetet, ajánlom a micropython-t. Sokkal rugalmasabb mint az arduino c++ nyelve.
Szia! Az RS-485 alkalmas kommunikációra is? Pl egy külső eszköztől tud jönni egy adatcsomag, ami vezérli a PLC-t? Feladat gyanánt mit szólnál egy szigetüzemű napelem rendszer aggregátorral való megtámogatásához? Adott pl 1-2kw napelem, 1 fázisú inverterrel egy tanyán (ahol nincs kiépített elektromos hálózat, mert bizony a 21-ik században is sok ilyen van), és ha 3 fázisra van szükségem (ez 1-2 villanymotor), vagy túlterhelik az invertert a fogyasztók, vagy lemerült az akku pakk, akkor indítja az aggregátort.
Az RS-485 csak kommunikációra alkalmas. Ez egy szabvány ami leírja a soros adat továbbítás fizikai formáját. Előnye, hogy akár 1km-t is átfog a megfelelő csavart érpáros busz vezetékkel.
@@19HawkEye81 Ismerem az RS-485-öt, 13 éve használom. Ezért is kérdeztem, hogy tud-e fogadni adatcsomagot. Pl van egy szintjelző elektronika, ami RS-485-ön jelenti az esővíz tartályban lévő víz mennyiségét. Ezt tudja, nem tudom befolyásolni. Mivel a wc öblítés is ebből a tartályból történik, az öntöző szivattyú ne induljon el 500 liter alatt. Lehet, félreérthetőn kérdeztem, de arra voltam kíváncsi, hogy csak programozásra lehet használni, vagy kommunikációra is?
@@zsoltmengyan Leesett mire gondolsz, valószínű nem tudod felhasználni azt a csatoló felületet egyéb kommunikációra amivel programozod ezeket az egyszerű PLC-ket. A leg egyszerűbb megoldás ha egy atmega8A-t egy RS485 ic-vel összedobsz pár száz forintból ami fogadja a szenzor adatait. Majd kivezérelsz egy kimenetet, ha teljesül a feltétel. Viszont ha Siemens S7-300-ad van akkor vegyél hozzá egy CP340-es modult, mondjuk nem olcsó.
Bocs, hogy beledumálok, lehet hogy Te is ezzel csinálod/csinálnád. Vannak dual-power grid switch-ek, pl. www.aliexpress.com/item/JOTTA-4P-63A-380V-ATS-MCB-type-Dual-Power-Automatic-Transfer-Switch-Change-Over-Switch/32994165236.html?spm=2114.10010108.1000014.2.2308323chnrgtY&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.112237.000000000000000&scm_id=1007.13338.112237.000000000000000&scm-url=1007.13338.112237.000000000000000&pvid=8dab9d92-89a3-40ad-970b-72a0cb64bea3 Két hálózat közötti átkapcsolást tud megoldani manuálisan, vagy bemenetektől függően, rövid pár másodperces átkapcsolási idővel. (Ha szünetmentes átkapcsolásra kellene, lehet hogy vannak erre is kész megoldások. ) Az átkapcsolások feltételének hiszterézisfüggvényét, feltételeleit "egyszerűen" le kellene programozni plc/microcontroller/microszámítógép, vagy kész cél HW/diy hw kikapuzni, a bemenetekre és meg van oldva a probléma. Ugyanilyen switchek vannak plc-vel szerelve, de nemtudom mit tudnak, de legalább egy dekáddal többe kerülnek. Mindenesetre elég pro probléma szerintem, túlmutat a DIY kategórián...
@Mengyán Zsolt Szabad kérdezni hogy mit használsz szintjelző eszköznek? Ez a szintjelző elektronika saját készítésű, vagy gyári? Több, 2-3 szintet jelez, vagy analóg vízszintet mér százalékosan? Csak azért kérdezem mert kísérletezgettem én is pár éve több szintjelzésén, meg gondolkodtam vízszintmérőben is, aztán végül nem sikerült megnyugtató elektronikus/vezérlős megoldást a találni, s egyszerűen úszós szintkapcsoló kapcsolja ki/be a szivattyú tápfázisát, a vízszintnek megfelelően, megnyugtatóan hiba nélkül.
Üdv. Nekem van egy problémám. Van egy bánya gépem (crypto) de munkámból kifolyólag távol vagyok tőle, és van hogy egy pillanatnyi áram szünet miatt leáll, és nem indul el. Az alaplapon be lehetne kapcsolni az automatikus indulást, de ezt nem merem használni, mert van hogy mikor vissza jön az áram nagyobb a feszültsége, és nem akarom kockáztatni a gépet. És a kérdésem az lenne hogy ezzel a készülékkel hogyan tudnám megoldani az indítást, automatikusan, vagy esetleg távoli vezérléssel neten keresztül, ha lehetséges. Vagy ha lefagy az áldott win 10 akkor újra tudjam indítani a gépet távolról. Válaszodat előre is köszönöm! Üdv B.G.
@@TheManoMaci a kezelő panelon van lan bemenet és a Windows t tudod kezelni mintha a gép előtt lennél. Szerintem a PLC hez is lehet kapni lan modult vagy amibe be van építve.
@@zsoltsebo3158A PLC-t ha távolról neten kerestül lehetne vezérelni az lenne a jó. Mivel ha le áll a bánya gép akkor nem tudom újra indítani. A bánya gépet TeamViever-el vezérlem, csak a lefagyás, és az áram szünetekkel van a probléma...
@@TheManoMaci most ahogy beirtam a google-ba a siemensnek van lan modul direkt a plc-hez. 2 éve láttam utoljára plc-t de emlékeztem valami hasonlóra. A Siemens fórumon is azt irja hogy vagy lan modul vagy amit te használsz. Mi is úgy csináltuk mint te.
@@reebwalter1 köszönöm a választ. Időközben kiderült hogy az volt a baj hogy túl régi volt a Winrar-om. Letöltöttem egy újat és azzal már szépen működött
Nem tudom, milyen nagyobb szabadság kell egy öntözéshez annál, mint amit bármelyik öntözésvezérlő tud. Kár, hogy mosógépszeleppel max 1 fej megy el, vagy csepegteted a muskátlikat 2L/órával.... hagyjuk már vicc az egész! Vannak erre készen cuccok, töredékáron.
Egy olyan öntözésvezérlő, ami egy kicsit is nagyobb szabadságot ad (pl szektoronkénti öntözési idő beállítást), és legalább hat szektor öntözhető vele, szintén hasonló tétel (35-45e ft) viszont ami egy ugyanakkora szabadságot ad a programok beállításában mint egy plc, 70-80 körül kezdődnek, és akkor az még nem vezérli, és pláne nem is állítja a tápanyagadagolót például. Komoly kertészetekben nem véletlenül használnak plc-t a hidrokultúráknál.
@@JohnFly4real Nem tudom, milyen nagyobb szabadság kell egy öntözéshez annál, mint amit bármelyik öntözésvezérlő tud. Egyébként ezt valahol nagyon benézted, 8 zónásat bármikor kapsz 16-18e. -től (Rainbird-öt, pl). De legyen neked PLC, locsolj(atok) avval, ha már van (nyilván több is van otthon, ha már erre használjátok), kár, hogy mosógépszeleppel max 1 fej megy el (van benne vagy 2mm-es furat), vagy csepegteted a muskátlikat 2L/órával.... hagyjuk már vicc az egész! Vannak erre készen cuccok, töredékáron.
Rainbird 8 zónás 16e-ért? Ne haragudj, ha ezt így, az állítást igazoló link nélkül nem hiszem el, mert ez nettó baromság, azok 39-41 körül kezdődnek. A mosógép mágnesszelep szerintem is gagyi megoldás,max demonstrációs célokra felel meg, öntözni colos átmérőtől használunk max 48V-os nyitóáramút (érintésvédelem) Milyen szabadság kell? Pl: szektoronkénti talajnedvességszonda csatlakoztatása, és hogy a vezérlés az az által mért értékhez állítsa az öntözési időt.
Komám! Az első videós vagy ( azok közül akit én ismerek) aki nem fingot fűrészeli, nem magát fényezi, hanem tudással bír és ezt megpróbálja megosztani, továbbá ez még hasznos is! Nagy gratula és köszönet!
Ja és az első videós vagy akinek a csatornájára fel is iratkoztam...
Az ilyen videókban az a jó hogy meg lehet állítani, bár 03:39-nél amikor az utolsó vonalat berajzolod, abban a pillanatban vágás jön. Ha már ilyen gyorsan és röviden magyarázol és gyorsan rajzolsz, legalább hagyj egy kis időt hogy megállíthassuk kényelmesen, és megemészthessük amit elhadartál. Egy ilyen project megérdemelhet hosszabb alaposabb videót is.
A laikusok kedvéért megérte volna egy sematikus bekötési rajz is. Ami az izzó villogtatásnál meg is történt. Szerintem aki be tud kötni egy fogyasztót, kapcsolót és áramforrást, annak ez nem okozhat gondot, de mint lentebb is írták egy hozzászólásba, van akinek ez nem kézenfekvő. Aki kapirgálja a lényeget, annak sokat segítene a megértésben egy rajz. Aki viszont nem ért semmit belőle, az jobb ha szakembernek szól.
Kicsit több időt szánhatnál a program megtervezésekor az elemek bemutatására, lehetőségeire.
Esetleg egy szimuláción elmagyarázhatnád újra.
Köszi a videót, nagyon érdekes volt! 👍
Nagyon király köszi szépen. Mint villamosmérnök tanuló én kifejezetten örülök minden ilyen videónak Tőled. A nyomtatott áramkör készítést is a Te videódból tanultam +.
Villanyszerelőként sok elektromos szekrényhez van szerencsém ,legtöbbjük tartalmaz PLC-t is .
Most tanulgatom a programozàst ,alap dolgokkal ismerkedem , na az ilyen videók lelkesítenek igazàn! Nagyon köszönöm ,hogy ilyen egyszerűen , érthetően elmagyaràzod az àltalad készített vezérléseket ,illetve PLC alapismereteket.
További sok sikert ,és remélem lesznek még új videók :)
Nekem egy Omron Zen vezérli az akváriumomat, ezzel több konnektoros időkapcsolót kiváltva, és mivel tud másodperces kapcsolást, így növénytáp pumpákat is tudja működtetni. A témához kapcsolódóan pedig, mivel be van csövezve az akvárium, így az automata vízcserét is meg tudtam csinálni.
Tetszett a videó, és a tipp is nagyon jó, viszont szerintem simán meg lehet oldani egy 220V-os okos aljzattal, annak lehet rakni idözítöt, és van rajta fökapcsoló is, nyilván ez a full csináld magad mozgalom.
Szia Walter! Szeretem a videóidat és az egyszerű magyarázataidat! Kérlek láss el ötlettel. Ebből a videódból próbálok indulni. Nekem is ez az induló szettem van. Akvárium napi vezérlése:
1. 07.00 - 21- ig a szűrők indítása
2. 12.00 - 20.00 - ig pedig a világítások vezérlése a terv
Valamint az áramszünet utáni állapot visszaállítása automatikusan vagy nyomógombbal. Villanyszerelő vagyok,megoldom a dolgokat,de ötletem sincs,hisz mi nem tanultuk ezeket,hogy milyen időzítés lenne alkalmas nekem. Kérlek,amennyi szabad időd lenne , segíts az indulásban. Köszönöm
Ez szep volt. Foleg az eso erzekelo. Habar en programozo reven egy raspberry pi vel csinalnam, touchscreen-el, wifi modullal, akar meg paratartalom erzekelovel is. Vagyis fogom hamarosan. Es sztem olcsobb mint ez a plc nameg nagysagrendekkel kifinomultabb vezerlest lehet osszerittyenteni grafikus ui-el a touchscreenen+mobil app.
Jó lenne részletesebben a dilettánsok kedvéért. :D Mondjuk a bekötésekkel kezdeni. Hova? Mit? Miért pont oda? Hogy kell 220v 24v vagy 12v-os rendszert építeni. Esetleg relé bekötés szükséges e és hogyan kell.... Szoftver rész is nagyon érdekes és szükséges, de a hardver építés legalább annyira. Tudom, hogy macerás dolog ezért a pár nézőért, de ez tenné közérthetővé a hozzá nem értők számára (pl nők) és így talán többen néznék. Kb úgy kell magyarázni, mintha dedósoknak mondanád. Egyébként érdekes. Köszi a videót.
Ha mar ennyi mindent kerdezni kell, mert nem egyertelmu, erdemes inkabb szakemberre bizni!
@@Nickker4 A lényeg pontosan az, hogy a videó megfelelően informatív legyen. Próbáltam tippet adni, hogy hogyan készítsen olyan videót, amit sokan néznek. Mert akkor fogják sokan nézni, ha tanulhatnak belőle.
Egyébként nem akarom szakemberre bízni, hanem én magam akarom megcsinálni, csak elkel egy kis segítség. Pont ez a lényeg.
Ha az alapokkal szeretnél megismerkedni, ajánlom a következő könyvet: www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwiRwpf9-ebhAhXvwYsKHQMKDn8QFjAAegQIBRAC&url=https%3A%2F%2Fwww.tankonyvtar.hu%2Fhu%2Ftartalom%2Ftamop412A%2F2011-0010_harsanyi_fizikai_szamitastechnika%2F2011-0010_harsanyi_fizikai_szamitastechnika.pdf&usg=AOvVaw1JZsIWVZsrkAhQzROkoIwA
@@Nickker4 Szakember, szakember, de ha pl se egyetemen, se okj-n/technikusin nem tanítják meg rendesen, de az ember érteni szeretne hozzá??
Üdv köszi! Az első öntözőrendszerem nekem is mosógépből kiszedett szelepek voltak (~230V), de kevés volt az átfolyó vízmenyiség a locsolófejekhez, pedig a locsolórendszer hálózati nyomása 6-7 bar volt.
Nem ajánlom!Érdemes olyan zónaszelepet rendelni, ami nagyobb v. akár teljes keresztmetszetbe nyit. :)
24 voltos k-rain-es 1colos már beszerezhető 4-5e Ft között. Azzal egy komplett öntözési szektort megtáplálsz.
Üdv. Érdeklődnél hogy a videóban lévő szimulációs programmal hogyan lehet pl olyat csináni, hogy van egy kapcsoló, egy keverő és egy visszajelző lámpa?
kapcsoló fel kapcs, lámpa zöld és megy a keverő, kapcsoló lekapcs lámpa piros keverő áll.
előre is köszönöm
Koszonet az inspiracioert!! Remek otletek!!
Hi Walter, can you please share the video for web server configuration for Rievtech PLC EXM-12DC-WiFi, I am looking for that...
Nagyon klassz a videó. :) köszönjük.
Nem tudom mennyire fontos megemlíteni, ha a mágnesszelepek nem a plc közvetlen közelében vannak, hanem kint a kertben, akár több 10 méter távolságra a PLC-től, akkor feszültségeséssel lehet számolni. Ha úgy van a kötés, hogy a PLC 220V-ot kapcsol és a 220 V elmegy a 24V-os trafóig, amely meghajtja a mágneskapcsolót, akkor okés lehet. Ha a PLC 24V-ot kapcsol, akkor gondok lehetnek. Jól gondolom?
Nagyon tetszik az esőszenzor! :)
Úgy néztelek mint egy messiást, amint lesz házam ezt megcsinálom :D
Üdv. Azt szeretném kérdezni hogy amikor eső esik az eső érzékelő szenzorra akkor annak mekkora ellenállása lesz kb hogy a plc érzékelni tudja azt ?
Amit én készítettem, igaz nem esőre tettem ki, de ha vizes 1,5-2 MΩ az ellenállása.
Szia bocs a zavarásért nagyon király a csatornád elősször is!
Csak azt szeretném kérdezni hogy én egy elektromos kaput szeretnék csinálni plc-ből illetve egy vagy pneumatikus vagy normál elektromotoros karból.Szerinted nagyon komplikált?!Előre is köszönöm a válaszod ja és szerintem jó video lenne ha akár kicsibe modelleznéd!:-)
Szia, 300 l-es hordót szeretnék feltölteni vízzel, de ha megtelt álljon le a szivattyú. Hogyan lehetne megoldani a hordóban lévő vízmennyiség figyelését? Remélem jut rá időd hogy foglalkozz a kérdésemmel. Köszi. :)
Szia! Nagyon egyszerűen egy úszókapcsolóval meg lehet csinálni. Még plc sem kell hozzá.
egyébként régebben én is bányásztam rengeteg ilyen vizes mágneses szeepet a mosógépból 230Vra, az öntöző rendszerem árasztással mőködne, de... észleltem melegséget a szelepek tekercsén a tesztem során, nekem körülbelul az átlag nyitási idő 30-40 perc volt, ami már túl sok a tekercsnek. a gyár is feltúnteti hogy maximum pár percig(általában 4 perc) üzemképes a szelep bármiféle égés nélkül. kellemetlen ha elolvad a műanyag burkolat. amennyiben nagy a terület érdemesebb sokszor kapcsolgatni más helyszineken az öntöző porlasztó pisztolyokat, és várni míg lehúl a tekercs, ez már csak program lenne, változtatható.
Esetleg lakás riasztó is kiépíthető vele?Netán kombinálva úgy, hogy a termosztát feladatát is ellátná? 😃 Valamiféle okos otthon egységként próbálom elképzelni. :)
Ennyi pénzért 6db vezérelhető relé? Gondolkodj inkább esp-8266 (van wifi), vagy arduino vezérlőkben.
@@Zeix02 egy darab plc egységgel értettem a kérdést.Természetesen nettó baromság lenne 30.000.-ért venni egy-egy darabot minden feladatra.
Ez elég egyszerűnek tűnik az arduinohoz képest.
@@gab3n911 több mint 2éve fejlesztem a saját okos otthon rendszeremet (php, python). Nem ismerem ezeket a kütyüket, de nem hiszem, hogy alkalmas lenne a feladatra, meg az ára sem olcsó. Ha bonyolultnak találod az arduino fejlesztő környezetet, ajánlom a micropython-t. Sokkal rugalmasabb mint az arduino c++ nyelve.
@@Zeix02 Köszönöm :)
Köszönjük!
Szia tetszett a videó, köszönöm!
Szia! Az RS-485 alkalmas kommunikációra is? Pl egy külső eszköztől tud jönni egy adatcsomag, ami vezérli a PLC-t?
Feladat gyanánt mit szólnál egy szigetüzemű napelem rendszer aggregátorral való megtámogatásához? Adott pl 1-2kw napelem, 1 fázisú inverterrel egy tanyán (ahol nincs kiépített elektromos hálózat, mert bizony a 21-ik században is sok ilyen van), és ha 3 fázisra van szükségem (ez 1-2 villanymotor), vagy túlterhelik az invertert a fogyasztók, vagy lemerült az akku pakk, akkor indítja az aggregátort.
Az RS-485 csak kommunikációra alkalmas. Ez egy szabvány ami leírja a soros adat továbbítás fizikai formáját. Előnye, hogy akár 1km-t is átfog a megfelelő csavart érpáros busz vezetékkel.
@@19HawkEye81 Ismerem az RS-485-öt, 13 éve használom. Ezért is kérdeztem, hogy tud-e fogadni adatcsomagot. Pl van egy szintjelző elektronika, ami RS-485-ön jelenti az esővíz tartályban lévő víz mennyiségét. Ezt tudja, nem tudom befolyásolni. Mivel a wc öblítés is ebből a tartályból történik, az öntöző szivattyú ne induljon el 500 liter alatt.
Lehet, félreérthetőn kérdeztem, de arra voltam kíváncsi, hogy csak programozásra lehet használni, vagy kommunikációra is?
@@zsoltmengyan Leesett mire gondolsz, valószínű nem tudod felhasználni azt a csatoló felületet egyéb kommunikációra amivel programozod ezeket az egyszerű PLC-ket. A leg egyszerűbb megoldás ha egy atmega8A-t egy RS485 ic-vel összedobsz pár száz forintból ami fogadja a szenzor adatait. Majd kivezérelsz egy kimenetet, ha teljesül a feltétel. Viszont ha Siemens S7-300-ad van akkor vegyél hozzá egy CP340-es modult, mondjuk nem olcsó.
Bocs, hogy beledumálok, lehet hogy Te is ezzel csinálod/csinálnád. Vannak dual-power grid switch-ek, pl. www.aliexpress.com/item/JOTTA-4P-63A-380V-ATS-MCB-type-Dual-Power-Automatic-Transfer-Switch-Change-Over-Switch/32994165236.html?spm=2114.10010108.1000014.2.2308323chnrgtY&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.112237.000000000000000&scm_id=1007.13338.112237.000000000000000&scm-url=1007.13338.112237.000000000000000&pvid=8dab9d92-89a3-40ad-970b-72a0cb64bea3
Két hálózat közötti átkapcsolást tud megoldani manuálisan, vagy bemenetektől függően, rövid pár másodperces átkapcsolási idővel. (Ha szünetmentes átkapcsolásra kellene, lehet hogy vannak erre is kész megoldások. )
Az átkapcsolások feltételének hiszterézisfüggvényét, feltételeleit "egyszerűen" le kellene programozni plc/microcontroller/microszámítógép, vagy kész cél HW/diy hw kikapuzni, a bemenetekre és meg van oldva a probléma. Ugyanilyen switchek vannak plc-vel szerelve, de nemtudom mit tudnak, de legalább egy dekáddal többe kerülnek.
Mindenesetre elég pro probléma szerintem, túlmutat a DIY kategórián...
@Mengyán Zsolt Szabad kérdezni hogy mit használsz szintjelző eszköznek? Ez a szintjelző elektronika saját készítésű, vagy gyári? Több, 2-3 szintet jelez, vagy analóg vízszintet mér százalékosan? Csak azért kérdezem mert kísérletezgettem én is pár éve több szintjelzésén, meg gondolkodtam vízszintmérőben is, aztán végül nem sikerült megnyugtató elektronikus/vezérlős megoldást a találni, s egyszerűen úszós szintkapcsoló kapcsolja ki/be a szivattyú tápfázisát, a vízszintnek megfelelően, megnyugtatóan hiba nélkül.
Egy több szenzoros hőfokkülönbség vezérlés izgalmas téma lehetne. Kazán, lakás, puffer melegvíznek...
Ez engem is érdekelne.
Engem is az érdekelne leginkább!
Nagyon jók a videók, csak így tovább! :)
(SIEMENS zrt - PLC programozó)
Üdv. Nekem van egy problémám. Van egy bánya gépem (crypto) de munkámból kifolyólag távol vagyok tőle, és van hogy egy pillanatnyi áram szünet miatt leáll, és nem indul el. Az alaplapon be lehetne kapcsolni az automatikus indulást, de ezt nem merem használni, mert van hogy mikor vissza jön az áram nagyobb a feszültsége, és nem akarom kockáztatni a gépet. És a kérdésem az lenne hogy ezzel a készülékkel hogyan tudnám megoldani az indítást, automatikusan, vagy esetleg távoli vezérléssel neten keresztül, ha lehetséges. Vagy ha lefagy az áldott win 10 akkor újra tudjam indítani a gépet távolról. Válaszodat előre is köszönöm! Üdv B.G.
Siemens panelokat nem volt gond vezérelni neten keresztül és működött a távoli asztal dolog is. Igaz nem win10 alatt csináltuk
@@zsoltsebo3158 akkor direkt a PLC csatlakozik a netre, és ugy vezérled?
@@TheManoMaci a kezelő panelon van lan bemenet és a Windows t tudod kezelni mintha a gép előtt lennél. Szerintem a PLC hez is lehet kapni lan modult vagy amibe be van építve.
@@zsoltsebo3158A PLC-t ha távolról neten kerestül lehetne vezérelni az lenne a jó. Mivel ha le áll a bánya gép akkor nem tudom újra indítani. A bánya gépet TeamViever-el vezérlem, csak a lefagyás, és az áram szünetekkel van a probléma...
@@TheManoMaci most ahogy beirtam a google-ba a siemensnek van lan modul direkt a plc-hez. 2 éve láttam utoljára plc-t de emlékeztem valami hasonlóra. A Siemens fórumon is azt irja hogy vagy lan modul vagy amit te használsz. Mi is úgy csináltuk mint te.
Szia azzal a problémával szembesültem hogy amikor letöltöttem a xLogic programot, nem birtam feltelepíteni mivel sérült fájl ént kezelte a winrar-om
Újbóli letöltéssel próbálkoznék, lehet hogy csak a letöltés során sérült a fájl.
@@reebwalter1 köszönöm a választ. Időközben kiderült hogy az volt a baj hogy túl régi volt a Winrar-om. Letöltöttem egy újat és azzal már szépen működött
Szinte már Övegesi egyserűséggel magyaráz. Tök jó. A szenvedélyesség
persze még nem hasonlítható a Nagy elődhöz- :)
Köszönöm Walter! Kérdezném hogy a Schneider SR3 B261 BD.akamas erre a feladatra? Üdv.
Csak digitális ki és bemenetek szükségesek hozzá, így igen az említett eszköz is megfelel a célra.
@@reebwalter1 Köszönöm a segítséget!
@@reebwalter1
Szia
Van lehetőség valahogy kommunikálnunk?
Infotibornak@gmail.com
Megkeresnél?
Szuper video
Nem tudom, milyen nagyobb szabadság kell egy öntözéshez annál, mint amit bármelyik öntözésvezérlő tud. Kár, hogy mosógépszeleppel max 1 fej megy el, vagy csepegteted a muskátlikat 2L/órával.... hagyjuk már vicc az egész! Vannak erre készen cuccok, töredékáron.
Tudom ajanlani a Siemens Logosoftot is mint plct
Huuuuu, maradok a penzugyeknel :) de irigyellek :)
Egy kicsit nem ágyúval verébre kategoria öntözö rendszer vezérlése egy 40e Ft-os PLC-vel?
Egy olyan öntözésvezérlő, ami egy kicsit is nagyobb szabadságot ad (pl szektoronkénti öntözési idő beállítást), és legalább hat szektor öntözhető vele, szintén hasonló tétel (35-45e ft) viszont ami egy ugyanakkora szabadságot ad a programok beállításában mint egy plc, 70-80 körül kezdődnek, és akkor az még nem vezérli, és pláne nem is állítja a tápanyagadagolót például. Komoly kertészetekben nem véletlenül használnak plc-t a hidrokultúráknál.
@@JohnFly4real Nem tudom, milyen nagyobb szabadság kell egy öntözéshez annál, mint amit bármelyik öntözésvezérlő tud. Egyébként ezt valahol nagyon benézted, 8 zónásat bármikor kapsz 16-18e. -től (Rainbird-öt, pl). De legyen neked PLC, locsolj(atok) avval, ha már van (nyilván több is van otthon, ha már erre használjátok), kár, hogy mosógépszeleppel max 1 fej megy el (van benne vagy 2mm-es furat), vagy csepegteted a muskátlikat 2L/órával.... hagyjuk már vicc az egész! Vannak erre készen cuccok, töredékáron.
Rainbird 8 zónás 16e-ért? Ne haragudj, ha ezt így, az állítást igazoló link nélkül nem hiszem el, mert ez nettó baromság, azok 39-41 körül kezdődnek.
A mosógép mágnesszelep szerintem is gagyi megoldás,max demonstrációs célokra felel meg, öntözni colos átmérőtől használunk max 48V-os nyitóáramút (érintésvédelem)
Milyen szabadság kell? Pl: szektoronkénti talajnedvességszonda csatlakoztatása, és hogy a vezérlés az az által mért értékhez állítsa az öntözési időt.
XD ugyanilyen az én mosógépem is bro lg 8kg os új jej!!
Egy vízcsepp nem zár rövidre semmit.
A háznál nem akarod használni 2024