@@zostanzeglarzem Ktoś sobie wymyślił ? Tak podchodząc do sprawy, możemy równie dobrze powiedzieć, że certyfikat ICC o którym mowa w powyższym odcinku też ktoś sobie wymyślił..... Zacytuje tutaj co mówi na ten temat Wikipedia "ISSA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Szkół Żeglarskich, ang. International Sailing Schools Association) - międzynarodowa organizacja zrzeszająca kilkaset szkół żeglarskich z całego świata, założona w 1969. Stowarzyszenie powstało w wyniku wspólnej inicjatywy środowisk żeglarskich Francji, Polski, Włoch, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii." Wiec jak do tego ma się to, że ktoś sobie wymyślił ? Chciałbym rzeczowej dyskusji w tym temacie ..... Nadmienię tylko, że posiadając certyfikat ISSA - Sailing Certificate Of Achievement z 2008 roku ( jeszcze przed zmianami) i RSC bez problemu w 2008 roku wyczarterowałem 42 stopowy jacht na Majorce .
A apropo Holendra w Polsce to co z 6 art. 37a polskiej Ustawy o żegludze śródlądowej: „. Osoba, która uzyskała uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej w innym państwie, może uprawiać turystykę wodną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie posiadanych uprawnień potwierdzonych stosownym dokumentem.”
Tak, posiadając uprawnienia nadane przez inne państwo powinno byc ok, powinny być uznawane. Ale mowa o uprawnieniach nadanych przez inne państwo, nie certyfikatach np Issa. Pytanie jak jest z ICC
@@zostanzeglarzemrejestrowanie jachtów pod polską banderą oraz uprawnienia to Wolskim pękłem sposób na wyciąganie pieniędzy od Polaków. Zawsze było złodziejstwo. Pozdrawiam
Co do Niderlandów to prawie wszystko się zgadza co powiedzieliście jednak pływając po dwóch zatokach oddzielonych zaporami od otwartego morza czyli Markermear i Ijsselmeer wymaga posiadania patentu sternika morskiego. A co do pływania po wodach śródlądowych mamy 6 letnie doświadczenie i tylko raz mieliśmy kontrolę dokumentów i to chyba tylko ze względy na rejs w nocy po srodladziu a pytanie główne było czy nie mamy problemów. Pozdrawiam
Z houseboatem bez patentu nie jest tak różowo bo np płynąc po Martwej Wiśle w Gdańsku nagle wg oznaczeń zaczynają się wody morskie (morze i wody śródlądowe mają granicę wyznaczoną administracyjnie). Na wodach morskich już trzeba mieć patent, wystarczy Sternik Motorowodny, żeby płynąć w dzień bo jesteśmy blisko brzegu (dużo mniej niż 2 mile morskie), a od tego roku słyszałem, że jest wymagane dodatkowo SRC. Nie wiem na mocy jakich przepisów jest wymagane SRC ale efekt jest taki, że po Motławie pod żurawiem, koło Sołdka nie może płynąć osoba bez uprawnień nawet houseboatem. Chyba, że kajakiem 🙂
A czy ktoś ci wyczarteruje jacht albo czy będziesz mógł wykupić ubezpieczenie na rozsądnych warunkach bez uprawnień czy potwierdzenia posiadanych kompetencji?
Witam .A jak to jest z pływaniem pontonem z silnikiem 9,9km 380 cm bez patentu, w takich krajach jak ,Chorwacja Albania ,Grecja .Turcja .czy jest w ogóle taka opcja ?
Pływam we Włoszech na brytyjskim RYA Day Skipper i SRC dla radiooperatora. Od 10 lat, również po brexicie. Żadnych dodatkowych pytań. Na Karaibach to w sumie najlepsze uprawnienia. Innych akwenów nie znam.
Przeczytane na jakimś forum, w Niemczech nasze uprawnienia nie są honorowane, ale jeżeli, wymienimy patent na chorwacki (nie wiem jak to zrobić, ale się da ), to w Niemczech możemy już legalnie pływać.
Mieszkam w Niemczech, pływam pod niemiecką banderą z polskim patentem sternika (oba patenty). Do tej pory nie miałem żadnych problemów 🤷 w Holandii pływam dość często, ale nigdy nie byłem kontrolowany. Ciekawy temat, na dniach zadzwonię do Motoryahtverband w Duisburgu i się dopytam, czy obcokrajowcy mogą uzyskać niemiecki patent i czy będzie on ważny. Pozdrawiam 🫡👋
Cześć. Jesteśmy dokładnie w tej samej sytuacji. Ja mieszkam w Hamburgu. Chciałbym się dopytać czy dowiedziałeś się czegoś. Ja miałem kontrolę w Holandii i powiem ci że odniosłem wrażenie że rozmawiam z czymś co przegryzło kraty w zoo. W przyszłym roku płynę do Urugwaju i mam zamiar opłynąć Anglię żeby ominąć ten ,, cudowny " kraj. Mam wrażenie że w Holandii nie tylko marihuana jest ogólnie dopuszczalna. 😂😂😂
Mieszkam w UK i na jeziorze uznają ISSA lub Brytyjski RYA oczywiście a jak pokazalem Polski patent to nie wiedzieli co to takiego. Dlatego wiele szkół w Polsce od razu proponuje robić zestaw ISSA + Polski. ISSA & RYA to są oranizacje żeglarskie w odroznieniu od krajowych certyfikatow. Słyszalem, też opinie od instruktorow, że krajowe są caraz mniej wartosciowe bo choćby fakt, ze po 200h można pływać po wszystkich morzach i ocenanach bez ograniczeń wydaje się mocno niedoszacowany. Na przyklad aby w ISSA dostac offshore skipper to najpierw trzeba zrobic kurs pierwszej pomocy (first aid) + przetrwanie na morzu (sea survival), do tego jeszcze dochodzi certyfikat VHF wymagany na przykald w Chorwacji.
a ja sie nie wybieram na zegluge srodladowa i dziekuje bardzo, swoja droga to mam takie wrazenie jakby w Polsce na wszystko musi byc potrzebne ZASWIADCZENIE..
O śródlądziu poza Polską nie wiem nic. Ale nigdy w Grecji nikt mnie nie pytał o patent poza ubezpieczycielem (to w sytuacji normalnego czarteru). Jak brałem od Greka po znajomości to zapytał czy umiem. Po czym wychodząc z portu dostałem SMSa: Umiesz.
Wszystko pięknie Holandia ok a Niemcy . A co z tak zwanym prwem wzajemności . Najważniejsze bo temat dotyczy głownie wynajmu czarterów . A jak to się ma w Europie zachodniej jesli chodzi o własną jednostkę i poruszanie się nią po śródlądziu czy też obowiązuje prawo Bandery ? Bez komercji , tylko rekreacja , bez wynajmu . Własne auto , własny Kamper , Własna jednostka pływajaca . Mowa była tylko o Holandi do 15m czyli 50 fit i nie przekraczajaca 20 km/h . Co z resztą państw Europy . Pozdrawiam
To ICC blokuje UM i związki żeglarskie bo sami wydają uprawnienia w tym radiooperatora. Za to państwowy egzamin radiooperatora ma tak archaiczne pytania np. o budowie odbiorników, ze takich sprzetow nie ma od wielu lat.
Ale co to znaczy komercyjnie, przeciez skiperzy ogłaszają się na fb, że mają miejsca, że niby organizują rekreację i składa na jacht i jedzenie. Skiper zwolniony ze składki, czyli zarabia, ale tego się nie udowodni.
Komercyjny to taki który wystawia (albo powinien) fakturę. Jak klient zezna, że wziął z ogłoszenia, zapłacił to komercyjny. Ale to chyba najczęściej łamany przepis. W lotnictwie też masz rozróżnienie na rekreację i komercję. Ale nie przeszkadza to mniejszym przewoźnikom wozić towarów (a czasem nawet ludzi) rekreacyjnie :) W lotnictwie masz plany lotów, zezwolenia, odprawy. A na wodzie to zgłaszasz wyjście (albo i nie) i nikt nie wie co robisz.
10 minut powinien trwac ten film max Straszny słowotok, lanie wody i powtarzanie po kilka razy tego samego. Merytoryczne wiadomosci to moze 5 minut wychodzi w calym nagraniu.
@@portowykanal Polecam normalny monolog. Ta forma typu wiadomości komercyjne się nie sprawdza poza pyskówkami u komercyjnych. Ale na to nie macie certyfikatu ... czy tam koncesji :D
Niderlandy nie są dawniejszą Holandią. Dla Polaka ten kraj jest dalej Holandią. Proszę zapoznać się z oficjalnym stanowiskiem ambasady holenderskiej co do nazewnictwa ich kraju. Jeszcze raz powtórzę dla nas ten kraj nazywa się HOLANDIA. Pozdrawiam.
Możliwe kolego że nazwa się zmieniła ale nie mentalność. Nikt nigdy nie robił mi problemu,a mieszkam w Hamburgu i dość regularnie pływam przez Atlantyk. Natomiast niderlandy to stan umysłu. W przyszłym roku płyniemy na 4 jachty do Urugwaju i zdecydowaliśmy się opłynąć Wyspy Brytyjskie. Jak się okazuje wszyscy z załóg każdego jachtu mieli bardzo złe doświadczenia w tym śmiesznym Mikro kraju z kompleksami. To prawdziwa drzazga w dupie na morzu północnym. Jak piraci z Somalii 😂😂😂😂
obcokrajowiec może na podstawie uprawnień swojego kraju żeglować u nas , jest to w rozporządzeniu. Odsyłam do rozmowy z prawnikiem ,pozdrawiam . ua-cam.com/video/oMWIZzO1Dps/v-deo.html
@@portowykanal Niestety nie wytrwałem. Zbyt dużo rozwlekłego i niepotrzebnego gadania. Ja swój patent żeglarski zostawiłem w Polsce 18 lat temu i żegluje bez żadnych patentów wokół Norwegii.
a ja mysle ze to brat rutkowskiego.. i nikt mi nie zabroni , kobieta widac to ze ma cierpliwosc.. i dobrze! bo czym byly by kobiety ktore nie sa cierpliwe no nie ?
Bardzo przydatny odcinek. Witamy na Kanale!
Można pływać w Holandii ale jak ograniczmy zdolność naszej jednostki do max 20km/h. :)
Bardzo dobry temat 👍 Chciałbym jeszcze poznać wasze zdanie odnośnie certyfikatów ISSA
Issa to certyfikaty, które ktoś sobie wymyślił, ale nie mają żadnej mocy prawnej i np w Polsce nie są uznawane.
Polecam informacje od Urzędu Morskiego
www.ums.gov.pl/bezpieczenstwo-morskie/528-uznawanie-przez-polska-administracje-morska-certyfikatow-issa
Polecam oficjalną odpowiedź UM
www.ums.gov.pl/bezpieczenstwo-morskie/528-uznawanie-przez-polska-administracje-morska-certyfikatow-issa
@@zostanzeglarzem Ktoś sobie wymyślił ? Tak podchodząc do sprawy, możemy równie dobrze powiedzieć, że certyfikat ICC o którym mowa w powyższym odcinku też ktoś sobie wymyślił.....
Zacytuje tutaj co mówi na ten temat Wikipedia
"ISSA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Szkół Żeglarskich, ang. International Sailing Schools Association) - międzynarodowa organizacja zrzeszająca kilkaset szkół żeglarskich z całego świata, założona w 1969. Stowarzyszenie powstało w wyniku wspólnej inicjatywy środowisk żeglarskich Francji, Polski, Włoch, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii."
Wiec jak do tego ma się to, że ktoś sobie wymyślił ?
Chciałbym rzeczowej dyskusji w tym temacie ..... Nadmienię tylko, że posiadając certyfikat ISSA - Sailing Certificate Of Achievement z 2008 roku ( jeszcze przed zmianami) i RSC bez problemu w 2008 roku wyczarterowałem 42 stopowy jacht na Majorce .
@@zostanzeglarzem a czy przypadkiem ISSA nie jest honorowane jako patent ICC? swoją drogą zgadzam się, że patenty raczej słabe.
ooo super temat!
Bardzo przydatne informacje, Pozdrawiam.
Witam proszę powiedzieć coś więcej o Certyfikacie Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich ISSA, drugi temat dotyczący rejestracji jachtów
Planujemy odcinek o rejestracjach. Prosimy o cierpliwość 😅
Tutaj oficjalna odpowiedź UM
www.ums.gov.pl/bezpieczenstwo-morskie/528-uznawanie-przez-polska-administracje-morska-certyfikatow-issa
A apropo Holendra w Polsce to co z 6 art. 37a polskiej Ustawy o żegludze śródlądowej: „.
Osoba, która uzyskała uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej w innym państwie, może uprawiać turystykę wodną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie posiadanych uprawnień potwierdzonych stosownym dokumentem.”
Tak, posiadając uprawnienia nadane przez inne państwo powinno byc ok, powinny być uznawane. Ale mowa o uprawnieniach nadanych przez inne państwo, nie certyfikatach np Issa. Pytanie jak jest z ICC
@@zostanzeglarzemrejestrowanie jachtów pod polską banderą oraz uprawnienia to Wolskim pękłem sposób na wyciąganie pieniędzy od Polaków. Zawsze było złodziejstwo. Pozdrawiam
Dokładnie
Kto z naszych przespał Certyfikat ICC i dlaczego nie poniósł konsekwencji prawnych za które polacy płacą?
Co do Niderlandów to prawie wszystko się zgadza co powiedzieliście jednak pływając po dwóch zatokach oddzielonych zaporami od otwartego morza czyli Markermear i Ijsselmeer wymaga posiadania patentu sternika morskiego. A co do pływania po wodach śródlądowych mamy 6 letnie doświadczenie i tylko raz mieliśmy kontrolę dokumentów i to chyba tylko ze względy na rejs w nocy po srodladziu a pytanie główne było czy nie mamy problemów. Pozdrawiam
Czym pływaliście?
Dzięki za info
Czy moze PZZ by sie ruszyl u zapromowal nasze patenty miedzynarodowo tak jak USA i UK to robia.
Z houseboatem bez patentu nie jest tak różowo bo np płynąc po Martwej Wiśle w Gdańsku nagle wg oznaczeń zaczynają się wody morskie (morze i wody śródlądowe mają granicę wyznaczoną administracyjnie). Na wodach morskich już trzeba mieć patent, wystarczy Sternik Motorowodny, żeby płynąć w dzień bo jesteśmy blisko brzegu (dużo mniej niż 2 mile morskie), a od tego roku słyszałem, że jest wymagane dodatkowo SRC. Nie wiem na mocy jakich przepisów jest wymagane SRC ale efekt jest taki, że po Motławie pod żurawiem, koło Sołdka nie może płynąć osoba bez uprawnień nawet houseboatem. Chyba, że kajakiem 🙂
Dzięki :)
Przyjedz do Stanow do normalnego kraju ,bedziesz plywal bez zadnych patentow, pod warunkiem ze nie plywasz zarobkowo.
jestem właśnie tutaj :) 💪🏼
A czy ktoś ci wyczarteruje jacht albo czy będziesz mógł wykupić ubezpieczenie na rozsądnych warunkach bez uprawnień czy potwierdzenia posiadanych kompetencji?
Czyli jeśli mam jacht pod banderą UAS lub USVI to nie potrzebuję żadnych patentów? i co z radiem?
i tak powinno byc, pozdrawiam z Norwegii
Prawa jazdy też tam nie wymagają?
Stermotorzysta żeglugi środkowej- gdzie można zrobić i jaki jest koszt?
Stary, google.
Witam .A jak to jest z pływaniem pontonem z silnikiem 9,9km 380 cm bez patentu, w takich krajach jak ,Chorwacja Albania ,Grecja .Turcja .czy jest w ogóle taka opcja ?
W Szwecji nie trzeba żadnych kwitów dla łódek do 12x4 m.
A czym zatem jest certyfikat ISS / ISSA i czym się różni od ICC ?
Zróbcie film o uprawnieniach komercyjnych, po prowadzenie takich rejsow przez polskie firmy, zwłaszcza za granicą to wolna amerykanka
Zgadza się bez uprawnień można płynąć jednostką o dł. do 7,5 m ale jeśli chodzi o obszary morskie to do dwóch mil morskich od lądu.
A czy można poruszać się na certifikacie ISSA ?
Dzisys ale lanie wody 🙄
Pływam we Włoszech na brytyjskim RYA Day Skipper i SRC dla radiooperatora. Od 10 lat, również po brexicie. Żadnych dodatkowych pytań.
Na Karaibach to w sumie najlepsze uprawnienia. Innych akwenów nie znam.
Niby taki zajebisty dokument, a nie można go mieć w telefonie na mObywatelu.
Czy to coś jak karta wędkarska, rowerowa czy pływacka?
Obywatel RP, może zdobyć certyfikat ICC. Ja np posiadam certyfikat, wydany w Estonii. Odbyłem kurs i zdałem egzamn w języku angielskim.
Przeczytane na jakimś forum, w Niemczech nasze uprawnienia nie są honorowane, ale jeżeli, wymienimy patent na chorwacki (nie wiem jak to zrobić, ale się da ), to w Niemczech możemy już legalnie pływać.
Mieszkam w Niemczech, pływam pod niemiecką banderą z polskim patentem sternika (oba patenty). Do tej pory nie miałem żadnych problemów 🤷 w Holandii pływam dość często, ale nigdy nie byłem kontrolowany. Ciekawy temat, na dniach zadzwonię do Motoryahtverband w Duisburgu i się dopytam, czy obcokrajowcy mogą uzyskać niemiecki patent i czy będzie on ważny. Pozdrawiam 🫡👋
Cześć. Jesteśmy dokładnie w tej samej sytuacji. Ja mieszkam w Hamburgu. Chciałbym się dopytać czy dowiedziałeś się czegoś. Ja miałem kontrolę w Holandii i powiem ci że odniosłem wrażenie że rozmawiam z czymś co przegryzło kraty w zoo. W przyszłym roku płynę do Urugwaju i mam zamiar opłynąć Anglię żeby ominąć ten ,, cudowny " kraj. Mam wrażenie że w Holandii nie tylko marihuana jest ogólnie dopuszczalna. 😂😂😂
Mieszkam w UK i na jeziorze uznają ISSA lub Brytyjski RYA oczywiście a jak pokazalem Polski patent to nie wiedzieli co to takiego. Dlatego wiele szkół w Polsce od razu proponuje robić zestaw ISSA + Polski. ISSA & RYA to są oranizacje żeglarskie w odroznieniu od krajowych certyfikatow. Słyszalem, też opinie od instruktorow, że krajowe są caraz mniej wartosciowe bo choćby fakt, ze po 200h można pływać po wszystkich morzach i ocenanach bez ograniczeń wydaje się mocno niedoszacowany. Na przyklad aby w ISSA dostac offshore skipper to najpierw trzeba zrobic kurs pierwszej pomocy (first aid) + przetrwanie na morzu (sea survival), do tego jeszcze dochodzi certyfikat VHF wymagany na przykald w Chorwacji.
a ja sie nie wybieram na zegluge srodladowa i dziekuje bardzo, swoja droga to mam takie wrazenie jakby w Polsce na wszystko musi byc potrzebne ZASWIADCZENIE..
W Szwecji nie potrzeba patentu do 12 metrow. Czy Szwed moze przyplynac jachtem do Polski bez uprawnień???
A jak jest z rejestracją pontonu do 7.5 m i mocy poniżej 15 kw podczas pływania zagranicą, trzeba rejestrowac bo u nas nie ma takiego obowiązku.
Na pewno mają mniej restrykcyjne ograniczenia niż nasze. Tak jak 100% polskich przepisów.
O śródlądziu poza Polską nie wiem nic.
Ale nigdy w Grecji nikt mnie nie pytał o patent poza ubezpieczycielem (to w sytuacji normalnego czarteru).
Jak brałem od Greka po znajomości to zapytał czy umiem. Po czym wychodząc z portu dostałem SMSa: Umiesz.
Co z ISSA ?
Czy z polskim patentem motorowodnym można pływać w Hiszpanii?
kto to
sprawdzi czy rejs komercyjny czy rekreacyjny :))
Tak na pierwszy rzut oka nikt. Ale oczywiście jeśli zdarzy się poważny wypadek zawsze wyjdzie szydło z worka
Jak widać, nie jest łatwo się w tym odnaleźć 😂
Wszystko pięknie Holandia ok a Niemcy . A co z tak zwanym prwem wzajemności . Najważniejsze bo temat dotyczy głownie wynajmu czarterów .
A jak to się ma w Europie zachodniej jesli chodzi o własną jednostkę i poruszanie się nią po śródlądziu czy też obowiązuje prawo Bandery ?
Bez komercji , tylko rekreacja , bez wynajmu . Własne auto , własny Kamper , Własna jednostka pływajaca . Mowa była tylko o Holandi do 15m czyli 50 fit i nie przekraczajaca 20 km/h . Co z resztą państw Europy .
Pozdrawiam
kurde ja w NL żeglowałem bez patentu (na małych łódkach) i nikt nie fikał
To ICC blokuje UM i związki żeglarskie bo sami wydają uprawnienia w tym radiooperatora. Za to państwowy egzamin radiooperatora ma tak archaiczne pytania np. o budowie odbiorników, ze takich sprzetow nie ma od wielu lat.
Ale co to znaczy komercyjnie, przeciez skiperzy ogłaszają się na fb, że mają miejsca, że niby organizują rekreację i składa na jacht i jedzenie. Skiper zwolniony ze składki, czyli zarabia, ale tego się nie udowodni.
Komercyjny to taki który wystawia (albo powinien) fakturę. Jak klient zezna, że wziął z ogłoszenia, zapłacił to komercyjny.
Ale to chyba najczęściej łamany przepis. W lotnictwie też masz rozróżnienie na rekreację i komercję. Ale nie przeszkadza to mniejszym przewoźnikom wozić towarów (a czasem nawet ludzi) rekreacyjnie :) W lotnictwie masz plany lotów, zezwolenia, odprawy. A na wodzie to zgłaszasz wyjście (albo i nie) i nikt nie wie co robisz.
Kilku rzeczy nie wiedzialem
Jedyna nowinka jaką wylapałem to, że niby Polak nie może mieć uprawnień ICC, a znam wielu takich :)
10 minut powinien trwac ten film max
Straszny słowotok, lanie wody i powtarzanie po kilka razy tego samego.
Merytoryczne wiadomosci to moze 5 minut wychodzi w calym nagraniu.
Staramy się i uczymy. Mamy nadzieję że następnym razem będzie lepiej
@@portowykanal Polecam normalny monolog. Ta forma typu wiadomości komercyjne się nie sprawdza poza pyskówkami u komercyjnych. Ale na to nie macie certyfikatu ... czy tam koncesji :D
mam swoj jacht i nie moge plywac po oceanie bo musze miec rozne uprawnienia w zaleznosci od kraju? :)
Tylko na śródlądziu mogą być jakieś specyficzne problemy. Choćby dlatego, że policji wodnej na oceanie raczej nie spotkasz :)
Niderlandy nie są dawniejszą Holandią. Dla Polaka ten kraj jest dalej Holandią. Proszę zapoznać się z oficjalnym stanowiskiem ambasady holenderskiej co do nazewnictwa ich kraju. Jeszcze raz powtórzę dla nas ten kraj nazywa się HOLANDIA.
Pozdrawiam.
Możliwe kolego że nazwa się zmieniła ale nie mentalność. Nikt nigdy nie robił mi problemu,a mieszkam w Hamburgu i dość regularnie pływam przez Atlantyk. Natomiast niderlandy to stan umysłu. W przyszłym roku płyniemy na 4 jachty do Urugwaju i zdecydowaliśmy się opłynąć Wyspy Brytyjskie. Jak się okazuje wszyscy z załóg każdego jachtu mieli bardzo złe doświadczenia w tym śmiesznym Mikro kraju z kompleksami. To prawdziwa drzazga w dupie na morzu północnym. Jak piraci z Somalii 😂😂😂😂
Ja w Niemczech pływałem pod ichną banderą.
obcokrajowiec może na podstawie uprawnień swojego kraju żeglować u nas , jest to w rozporządzeniu. Odsyłam do rozmowy z prawnikiem ,pozdrawiam . ua-cam.com/video/oMWIZzO1Dps/v-deo.html
Słabo to jest zrobione, trochę sztucznie. A jeśli chodzi o Polskie patenty to sprawa jest prosta, z granicą nie mają żadnej wartości.
Chyba nie oglądałeś materiału 😉
@@portowykanal Niestety nie wytrwałem. Zbyt dużo rozwlekłego i niepotrzebnego gadania. Ja swój patent żeglarski zostawiłem w Polsce 18 lat temu i żegluje bez żadnych patentów wokół Norwegii.
Jak zwykle wszystko pokręcone
Pływałem na patencie polskim po jeziorach w niemczech i nie miałem problemu z wypożyczeniem żaglówki
a ja mysle ze to brat rutkowskiego.. i nikt mi nie zabroni , kobieta widac to ze ma cierpliwosc.. i dobrze! bo czym byly by kobiety ktore nie sa cierpliwe no nie ?
cierpliwość kobiet nie zna granic :)