Jestem pod wrażeniem jak to ładnie zaplanowałeś i wszystko skrupulatnie policzyłeś. Wszystko udokumentowane i przemyślane. Gratuluję takiego charakteru jak i samej konstrukcji pozdrawiam
Dzięki za film ze wszystkimi co najistotniejsze. Super robota 😊. Teraz wiem, że jednak w dwa dni takiej budowli się nie wzniesie. Roboty jest po pachy nawet dla dwóch osób. Gratulacje.
Fajnie zrobiona wiata, ale osobiście wykonałbym miecze nie tylko w osi jej szerokości a również miecze w osi długości/głębokości wiaty ze względu na możliwość poderwania przez wiatr tej wiaty. Być może jestem przezorny ale u mnie tak gwizda od otwartej przestrzeni że już jeden blaszak odfrunął podczas budowy domu. Oczywiście te miecze wymagają dodatkowej belki na osi długości/głębokości. Pozwoliłem sobie na komentarz, może się komuś przyda:) Widzę że mieszkasz w zwartej zabudowie, więc zapewne u Ciebie tak nie dmucha jak np. U mnie. Ogólnie łapka w górę za Film, pomysł i realizacje.
Myślałem o tym i wiedziałem, że stosując takie miecze potrzebowałbym, dodatkowych belek lub krokwie tak umieścić aby przechodziły bezpośrednio nad słupami i wtedy zamocować miecze. Zrobiłem taki miecz na środkowym tylnym słupie bo nad nim przebiega krokiew. Zgadza się, że to znacznie usztywnia konstrukcje dlatego (będąc przezorny) mam kupione kątowniki, którymi połączę krokwie z poprzecznymi belkami. Budując tą wiatę obejrzałem kilkanaście podobnych i wiem, że moja jest najbardziej stabilna... ale oczywiście kilak dodatkowych kawałków drewna nigdy nie zaszkodzi. Dzięki za uwagi.
Zrobiłem dzięki tobie taką samą wiatę,jestem wdzięczny za ten filmik a podzielę się moimi uwagami [pomijam te o membranie pod blachę,bo poprzednicy już pisali- ja dałem], a więc 1: 16:31 czemu dałeś tyle blachowkrętów?? tylko blachę sobie poniszczyłeś zwiększając niepotrzebnie ilość potencjalnych przecieków... przecież to się daje co trzecią łatę.. 2: nie rozumiem też niekonsekwencji użycia belek tylnych 120*120 zamiast 140*140 jak reszta, ja dałem wszystkie takie same i wygląda to spójnie, przy kosztach całej inwestycji to żadne nadszarpnięcie budżetu:) 3: Chciałem zauważyć że w tabelce z kosztami materiałów masz pozycję deski 100, co to jest to 100, powyżej są łaty 116, a więc to 116 metry bieżące a przy deskach nie rozumiem co to 100, ani cena ani mb. 4: Czy czasem wkręty farmerskie nie są policzone 2x? w tabelce lewej 25zl i po prawej przy blasze 100zl [farmerskie to przecież blachowkręty]. 5: bez sensu jest tracić czas [i to sporo] na znaczenie na krokwiach na ziemi gdzie będą łaty, przecież to wycina się dwa dystanse z kawałka łaty na przekładkę i przykłada się co nowy rząd 😅I pytanko: co dały ci deski CZOŁOWE na bokach? Piszę to wszystko by pomóc następnym osobom decydującym się na ten projekt, OGÓLNIE BARDZO DOBRA ROBOTA!! dzięki i pozdro:)
Dzięki do dokładną analizę. Postaram się odnieść do części uwag. Ad.1. Nie mam doświadczenia w ilości blachowkrętów dlatego uznałem, że trochę więcej nie zaszkodzi. Po ponad 2 latach użytkowania nie mam żadnych przecieków więc chyba jest nieźle. Ad.2 Takie belki i podstawy miałem dlatego je użyłem. Uznałem, że skoro z tyłu będę miał 3 to taka wielkość wystarczy. Ad. 3 Teraz już tego dokładnie nie pamiętam - myślę, że chodziło o wykończenie po jednej desce po obwodzie. Ad. 4 Całkiem możliwe, że policzyłem dwukrotnie. Ad. 5 Myślę, że Twój pomysł jest lepszy. Ad. 6 Deski zasłaniają widok łat i dodają lepszego wyglądu. W tym roku dodałem kolejne deski na bokach i od przodu gdyż przy nawet nie silnych wiatrach rano miałem śnieg na boku samochodu i szybie przedniej. W tym roku się okaże czy to wystarczy.
@@PEJO101 Dziękuję za odpowiedź, mam prośbę czy mógłbyś wstawić filmik lub pokazać chociaż foto jak wygląda wiata z deskami na boku? szukam inspiracji a coś czuję że śnieg będzie zacinał bez tego, POZDRAWIAM!!
Jak powinna być zakończona tylna część zadaszenia, tak jak na filmie, czy trapez powinien kończyć się równo z obróbką.. czy też powinien być lekko wysunięty np w celu bezpośredniego skapywania wody do przyszłej półrynny, zamiast ociekania po obróbce...? Bo woda potrafi nawet się cofnąć (podciekać) gdy działa na nią siła zewnętrzna w postaci chociażby wiatru...
kurczę super wykonane , szkoda ,ze wcześniej nie zerknął na Twój film ,ja wczoraj zacząłem swoją zabawę z wiatą na 3 auta , słupki wybrałem 10x10 to połowa mniejsze niż Twoje mam nadzieję ,ze nie odfrunie
Dzięki za ten film! przymeirzam się właśnie do budowy wiaty na wiosnę 2024, zainspiruję się niektórymi rzeczami :) tym bardziej, że wymiary zewnętrzne podobne do mojej wizji. Planuję w swojej konstrukcji wykorzystać drewno konstrukcyjne KVH. Gdybyś miał zmieniać swoje drewno na konstrukcyjne KVH, C24, BSH, pozostałbyś przy takich samych przekrojach czy zszedłbyś niżej? Mieszkam w Małopolsce, wiadomo, dziś śniegów nie ma, ale mogą się kiedyś pojawić...
Dzięki za komentarz. Nie zastanawiałem się nad innym rodzajem drewna bo nie mam z nim doświadczenia. Do tej pory korzystałem z tradycyjnego drewna od lokalnego dostawcy. Nie znam również wytrzymałości drewna KVH, C24, BSH to od tego zależą przekroje. W mojej ocenie zastosowane przeze mnie wymiary są raczej przewymiarowane ale zbudowałem to nie na standardowa pogodę tylko właśnie na przypadki ekstremalnych wiatrów (mam nadzieję, że konstrukcja wytrzyma)
Dzięki za info. Właśnie tak podejrzewałem. Zastanawiam się czy dawać większe belki poprzeczne. szerokość dokładnie taka jak u Ciebie, w sumie więcej punktów podparcia będę miał bo 4 pary słupów po długości. Wstępnie dobierałem 10x24cm, ale może przesadzone? mam dobrane z drewna konstrukcyjnego właśnie..
Nic nie liczyłem. Zrobiłem ją na podstawie moich obserwacji innych podobnych konstrukcji. Widziałem takie, które miały mniejsze belki stoją już kilka lat. Moim zdaniem ta Wiata jest przewymiarowana po względem zastosowanej konstrukcji ale wolę w tą stronę przewymiarować.
Dzięki za dobry film! Mam pytanie o głębokość na jaką były wykonane wykopy pod kotwienie? Pozdrawiam Ps.: I jeszcze dopytam o blachę tzn. z filcem czy bez? Jak bez, to czy się nie skrapla od spodu?
Witam, widzę, że blachę Pan kręcił w rowkach czyli tam gdzie będzie płynąć woda, blacha powinna być kręcona w górnych trapezach a nie dolnych. Pomimo, że wkręty mają uszczelki to i tak z czasem nie wytrzymają i będą puszczać wodę.
@@PEJO101 Zrobił Pan taki spadek, że woda nie powinna przeciekać w miejscach wkrętów, my na jednej z szop z małym spadkiem mieliśmy ten problem, gdy wkręty były kręcone w miejscach styku blachy z łatami, dlatego na innej z małym spadkiem kręciliśmy już w górnych trapezach.
Witam. Mam pytanko czy jest sens montowac rynne z tylu wiaty. Czy ta woda z dachu nie zawiewa na samochody? Mam troche obawy bo nie wiadomo jak zachowaja sie te slupy po zimie bo za płytko są wkopane. Tam będzie przemarzac i mróz moze je dzwignąć do góry. Ale tak ogólnie to piękna ta wiata.
Cześć. Rynny raczej nie będę montował. Z tyłu woda nie dostaje się na samochody ale z boku już tak przy mocniejszym wietrze dlatego od zachodniej strony zrobię osłonę z desek montowanych ażurowo, W ziemię są wkopane i zalane betonem ceowniki 150 mm i nie obawiam się o nie bo niby dlaczego miałyby je podnieść skoro kostki przez 5 lat nie podniósł - czas pokaże.
Witam. Już ktoś mnie o to pytał i nie bardzo wiem dlaczego miały by się tam pojawiać skropliny? Nie znam się aż tak bardzo ale u mnie przez 2 lata nie pojawiła się żadna kropla.
Chce zrobic wiate prYtwierdzona do wienca domu spad na jedna strone 6m szerokosc czy krokwia na tej dlugosci sie nie ugnie czy trzeba by bylo przez srodek zrobic podciag lub jakas inna opcja?
Taką wiatę miałem pierwotnie robić. Przy ścianie daj belkę montowaną do ściany. Pod nią daj 3 lub 4 słupa też montowane do ściany ale nie muszą być dużej średnicy 100x100 spokojnie wystarczą. Z drugiej strony 4 słupy podtrzymujące wystarczą 120x120 a na nich belka. Na obu belkach dajesz krokwie w odstępach 700-1000mm i będzie ok. Do wolnostojących słupów dajesz zastrzały, które możesz również dać do kilku krokwi i będzie super.
Nic nie buja. Obawiałem się tego gdybym zdecydował się na standardowe mocowania belek do gruntu dlatego zastosowałem ceowniki - które jak masz wątpliwości mogą być dłuższe - zarówno w grunt jak i wystawać z niego.
A nie będzie problemu z sąsiadem? Bo zgodnie z przepisami wiata do celów garażowych powinna znajdować się 3 metry od granicy działki. A tak poza tym ładne wykonanie. Pozdrawiam
W mojej okolicy by to nie przeszło, Bardzo tego pilnują. 3 metry od granicy działki jeśli nie ma okien, jeśli są okna to 4m. Od sąsiada to trzeba się dogadać. Także w dobrym miejscu mieszkasz :) Pozdrawiam
Jasne, że im głębiej tym lepiej. ja uznałem, że tyle mi wystarczy. Ja uważam folię na dach jako opcjonalną a nie konieczną w przypadku tego typu budowli.
@@PEJO101 tak tylko pytam bo sam tez nie jestem budowlancem po szkole ja natomiast zrobie na okolo 90 - 100 cm pod slupy dam tez folie bo bedzie sie brudna woda z blachy skraplac w tym projekcie zauwazylem takze ze nie ma poprzeczek laczacych sciany a calosc trzymaja tylko krokwie co znacznie oslabia tak ciezka konstrukcje a wiadomo sa rozne wichury teraz a mamy tu calkiem spory dach bo 35 m2 ktory dziala jak zagiel gdyz jest to otwarta wiata. Mozna bylo tez zrobic kapke nizsza wylewke pod slupy na grubosc kostki brukowej i oblozyc to wlasnie kostka bylo by ladniej oczywiscie to juz wiadomo szczegół . dlatego tworzenie takich filmow i komentowanie jest bardzo pomocne w udoskonaleniu danego projektu brawo ty. ogolnie bardzo dobra robota i wykonanie oraz opis ladnie wszystko rozmieszczone i z dobrego materialu mozna by bylo tylko przynajmniej ja zrobie tak u siebie zadbac o te szczegoly o ktorych pisalem wyzej . Pozdrawiam
Wszysko bardzo ladnie prócz tych podpor pod belki . Sa widac bardzo mocne teraz ale sa do kupienia fajne w literze duże H i sa tak samo mocne a wyglądają lepiej bez tych kombinacji . Te zwykle podpory to masz racje ze nie warto im ufać. No ale fajnie i ladnie pokazałeś.
Pomozesz, gdzie najlepiej kupic takie drewno? Market, tartak, jakis sklad budowlany? To sa kantowki czy jakies drewno konstrukcyjne? Wyszlo ci przynajmniej 2 razy taniej niz gotowe elemwnty zamowione z internetu. Wow
Hej. Najtaniej zawsze tartak - tam kupowałem i to jest drewno konstrukcyjne o wymiarach jakie podałem. Jest dużo taniej ale niestety wtedy masz trochę więcej pracy po jest więcej szlifowania drewna.
jak robi to firma to jest jeszcze cała masa kosztów dodatkowych, weź pod uwagę vat, podatek dochodowy, transport, wynagrodzenie dla pracownika, zus itp, to już wtedy nie wyjdzie tak kolorowo z faktycznym zarobkiem. wiadomo, że jak sięrobi samemu to wyjdzie najtaniej, bo też nie liczysz tych wszystkich rzeczy i swojego czasu pracy
@@PEJO101 Też byłem w szoku jak mi typo w urzędzie mówił. W sprzedaży może się nazywać nawet i "wiata samolotowa" ale przepisy są przepisami. Nic nie można już zrobić bez pierdyliarda zezwoleń i haraczy biurokratycznych. I powtarzaj: jestem wolny! 😆
coś pokręciłeś. wiatę można normalnie budować do 50m2 jeżeli na działce jest już budynek mieszkalny, wtedy nie trzeba robić zgłoszenia ani zezwolenia. taką wiatę można sytuować nawet przy granicy działki. natomiast jeżeli pod tą wiatą ma stanąć samochód, to jest to traktowane jako miejsce postojowe i wtedy odległość od granicy powinna wynosić minimum 3 metry. to są informację sprzed tygodnia, potwierdzone w urzędzie. sam właśnie się zabieram za budowę i chciałem się upewnić jak to jest z przepisami. czyli de facto jeżeli ktoś ma wiatę bliżej niż 3 metry to zgodnie z przepisami parkuje tam nielegalnie, bo nie spełnia to przepisów o miejscu postojowym, a jeżeli jest więcej niż 3 metry, to wtedy wszystko zgodnie z prawem.
Dzień dobry. Długo się zastanawiałem po co jest ta membrana i kiedy tak naprawdę ją potrzebujemy? Nie znalazłem jasnego wyjaśnienia dlatego zdecydowałem się jej nie zakładać i co się okazała... zero kropel
Dzięki za uwagę. Nie jest to błąd tylko świadome działanie. Nie znalazłem nigdzie informacji po co pod blachę wiaty dawać membranę? Wiata stoi już trochę i nic się nie skrapla itd.
Jestem pod wrażeniem jak to ładnie zaplanowałeś i wszystko skrupulatnie policzyłeś. Wszystko udokumentowane i przemyślane. Gratuluję takiego charakteru jak i samej konstrukcji pozdrawiam
Muszę przyznać że kawał dobrej roboty i filmik i instrukcje i wykonanie. Jestem pod wrażeniem.
Ładnie wyszło i stosunkowo tanio..... Z tego wynika, że robocizna jest bardzo droga, jakby to jakaś firma wykonywała.... Pozdrawiam...
Super film,bardzo merytoryczny, bez zbędnego ble,ble.Pozdrawiam.
Piękna wiata,świetny film na pana filmie zrobię sobie identyczna tylko że za 2lata. Proszę nie kasować filmu😅 Super !!🎉
Widać, że przemyślany projekt od A do Z! MEGA!
Świetny projekt. Wszystko przemyślane. Fajny i konkretny film. Może w 2024 też mi się uda coś podobnego postawić.
Dzięki za film ze wszystkimi co najistotniejsze. Super robota 😊. Teraz wiem, że jednak w dwa dni takiej budowli się nie wzniesie. Roboty jest po pachy nawet dla dwóch osób.
Gratulacje.
Świetnie wykonana praca a do tego doskonale przedstawiony materiały 👍
Bardzo dobrze przygotowany materiał. Zachęca do pracy. Doceniam fanów tabelek. :)
Fajnie zrobiona wiata, ale osobiście wykonałbym miecze nie tylko w osi jej szerokości a również miecze w osi długości/głębokości wiaty ze względu na możliwość poderwania przez wiatr tej wiaty. Być może jestem przezorny ale u mnie tak gwizda od otwartej przestrzeni że już jeden blaszak odfrunął podczas budowy domu. Oczywiście te miecze wymagają dodatkowej belki na osi długości/głębokości. Pozwoliłem sobie na komentarz, może się komuś przyda:) Widzę że mieszkasz w zwartej zabudowie, więc zapewne u Ciebie tak nie dmucha jak np. U mnie. Ogólnie łapka w górę za Film, pomysł i realizacje.
Myślałem o tym i wiedziałem, że stosując takie miecze potrzebowałbym, dodatkowych belek lub krokwie tak umieścić aby przechodziły bezpośrednio nad słupami i wtedy zamocować miecze. Zrobiłem taki miecz na środkowym tylnym słupie bo nad nim przebiega krokiew. Zgadza się, że to znacznie usztywnia konstrukcje dlatego (będąc przezorny) mam kupione kątowniki, którymi połączę krokwie z poprzecznymi belkami. Budując tą wiatę obejrzałem kilkanaście podobnych i wiem, że moja jest najbardziej stabilna... ale oczywiście kilak dodatkowych kawałków drewna nigdy nie zaszkodzi. Dzięki za uwagi.
Kawał dobrej roboty .pozdrawiam🙂
Bardzo fajny projekt, można by zobaczyć jak wyglądały formuły w Excelu do tego wszystkiego ?
Zrobiłem dzięki tobie taką samą wiatę,jestem wdzięczny za ten filmik a podzielę się moimi uwagami [pomijam te o membranie pod blachę,bo poprzednicy już pisali- ja dałem], a więc 1: 16:31 czemu dałeś tyle blachowkrętów?? tylko blachę sobie poniszczyłeś zwiększając niepotrzebnie ilość potencjalnych przecieków... przecież to się daje co trzecią łatę.. 2: nie rozumiem też niekonsekwencji użycia belek tylnych 120*120 zamiast 140*140 jak reszta, ja dałem wszystkie takie same i wygląda to spójnie, przy kosztach całej inwestycji to żadne nadszarpnięcie budżetu:) 3: Chciałem zauważyć że w tabelce z kosztami materiałów masz pozycję deski 100, co to jest to 100, powyżej są łaty 116, a więc to 116 metry bieżące a przy deskach nie rozumiem co to 100, ani cena ani mb. 4: Czy czasem wkręty farmerskie nie są policzone 2x? w tabelce lewej 25zl i po prawej przy blasze 100zl [farmerskie to przecież blachowkręty]. 5: bez sensu jest tracić czas [i to sporo] na znaczenie na krokwiach na ziemi gdzie będą łaty, przecież to wycina się dwa dystanse z kawałka łaty na przekładkę i przykłada się co nowy rząd 😅I pytanko: co dały ci deski CZOŁOWE na bokach? Piszę to wszystko by pomóc następnym osobom decydującym się na ten projekt, OGÓLNIE BARDZO DOBRA ROBOTA!! dzięki i pozdro:)
Dzięki do dokładną analizę. Postaram się odnieść do części uwag. Ad.1. Nie mam doświadczenia w ilości blachowkrętów dlatego uznałem, że trochę więcej nie zaszkodzi. Po ponad 2 latach użytkowania nie mam żadnych przecieków więc chyba jest nieźle. Ad.2 Takie belki i podstawy miałem dlatego je użyłem. Uznałem, że skoro z tyłu będę miał 3 to taka wielkość wystarczy. Ad. 3 Teraz już tego dokładnie nie pamiętam - myślę, że chodziło o wykończenie po jednej desce po obwodzie. Ad. 4 Całkiem możliwe, że policzyłem dwukrotnie. Ad. 5 Myślę, że Twój pomysł jest lepszy. Ad. 6 Deski zasłaniają widok łat i dodają lepszego wyglądu. W tym roku dodałem kolejne deski na bokach i od przodu gdyż przy nawet nie silnych wiatrach rano miałem śnieg na boku samochodu i szybie przedniej. W tym roku się okaże czy to wystarczy.
@@PEJO101 Dziękuję za odpowiedź, mam prośbę czy mógłbyś wstawić filmik lub pokazać chociaż foto jak wygląda wiata z deskami na boku? szukam inspiracji a coś czuję że śnieg będzie zacinał bez tego, POZDRAWIAM!!
Super szybko,dokładnie i dziekujemy.
super robota, aż sobie ściągne i może kiedyś u siebie zrobie. pozdro
Gratulacje, piękna wiata
Jak powinna być zakończona tylna część zadaszenia, tak jak na filmie, czy trapez powinien kończyć się równo z obróbką.. czy też powinien być lekko wysunięty np w celu bezpośredniego skapywania wody do przyszłej półrynny, zamiast ociekania po obróbce...? Bo woda potrafi nawet się cofnąć (podciekać) gdy działa na nią siła zewnętrzna w postaci chociażby wiatru...
Ladna robota, nie impregnowales belek? W jakim stanie sa po roku?
kurczę super wykonane , szkoda ,ze wcześniej nie zerknął na Twój film ,ja wczoraj zacząłem swoją zabawę z wiatą na 3 auta , słupki wybrałem 10x10 to połowa mniejsze niż Twoje mam nadzieję ,ze nie odfrunie
Dadzą radę. Dobrze umocuj je w ziemi i mocno połącz z konstrukcja i będzie ok
Pięknie wyszło!
Super wygląda, szkoda że nie dał Pan membrany bądź blachy z natryskiem/ powłoką antygondegnacyjnym/ą.
A tak to mega.
Dzięki za uwagę. Uznałem, że nie jest to aż tak potrzebne ale oczywiście przydało by się.
mega !! super
można prosić o ten program do obliczeń stworzony w exelu ? Kawał dobrej roboty, Brawo !
Liczyłem w excelu
Witam. Mozna wiate postawic przy granicy dzialki? Wszedzie czytam ze obowiazuje minimalna odleglosc 3 metry.
Jak ci sąsiad pozwoli to można. A jak nie to 3 metry. Chyba że busa parkujesz to nawet i 6
Dzięki za podzieleniem się tym materiałem. Świetnie to wygląda. Czy masz jeszcze może rysunek z rzutem z góry?
Jeden z rysunków jest właśnie rzutem z góry.
Dzięki za ten film! przymeirzam się właśnie do budowy wiaty na wiosnę 2024, zainspiruję się niektórymi rzeczami :) tym bardziej, że wymiary zewnętrzne podobne do mojej wizji. Planuję w swojej konstrukcji wykorzystać drewno konstrukcyjne KVH. Gdybyś miał zmieniać swoje drewno na konstrukcyjne KVH, C24, BSH, pozostałbyś przy takich samych przekrojach czy zszedłbyś niżej? Mieszkam w Małopolsce, wiadomo, dziś śniegów nie ma, ale mogą się kiedyś pojawić...
Dzięki za komentarz. Nie zastanawiałem się nad innym rodzajem drewna bo nie mam z nim doświadczenia. Do tej pory korzystałem z tradycyjnego drewna od lokalnego dostawcy. Nie znam również wytrzymałości drewna KVH, C24, BSH to od tego zależą przekroje. W mojej ocenie zastosowane przeze mnie wymiary są raczej przewymiarowane ale zbudowałem to nie na standardowa pogodę tylko właśnie na przypadki ekstremalnych wiatrów (mam nadzieję, że konstrukcja wytrzyma)
Dzięki za info. Właśnie tak podejrzewałem. Zastanawiam się czy dawać większe belki poprzeczne. szerokość dokładnie taka jak u Ciebie, w sumie więcej punktów podparcia będę miał bo 4 pary słupów po długości. Wstępnie dobierałem 10x24cm, ale może przesadzone? mam dobrane z drewna konstrukcyjnego właśnie..
Rysunki tez w esxelu? Super filmkk, to samo jest przede mną
piękna wiata/// proszę powiedz czy liczone było pod obciążalność śniegu ? jaki udźwig ma taka belka 120x220 rozpiętości 6,5m zastosowana u Pana ?
Nic nie liczyłem. Zrobiłem ją na podstawie moich obserwacji innych podobnych konstrukcji. Widziałem takie, które miały mniejsze belki stoją już kilka lat. Moim zdaniem ta Wiata jest przewymiarowana po względem zastosowanej konstrukcji ale wolę w tą stronę przewymiarować.
Dziękuję :-)
Dzięki za dobry film! Mam pytanie o głębokość na jaką były wykonane wykopy pod kotwienie? Pozdrawiam
Ps.: I jeszcze dopytam o blachę tzn. z filcem czy bez? Jak bez, to czy się nie skrapla od spodu?
45; 50 i 58 cm w zależności od długości ceownika. Na filmie jest pokazana tabela z tymi wymiarami.
@@PEJO101też jestem ciekawy czy blacha jest z filcem a jeżeli nie to czy skrapla się woda?
@@PEJO101 nie za płytko? obecnie jestem na etapie kopania i każdy mi mówi że 60cm to za płytko, strefa przymarzania itp...
Ceownik to raczej 160.
Reszta szacun bo kawał roboty 👍👍
Ceownik ma nietypowe wymiary. 160 był by lepszy bo nie trzeba byłoby dopasowywać.
Jakbyś mial budowac jeszcze raz zastosowałbyś znowu te ceówki 150? Pozdrowienia!:)
Dzięki!
Witam, widzę, że blachę Pan kręcił w rowkach czyli tam gdzie będzie płynąć woda, blacha powinna być kręcona w górnych trapezach a nie dolnych. Pomimo, że wkręty mają uszczelki to i tak z czasem nie wytrzymają i będą puszczać wodę.
Witam. Nie mam dużego doświadczenia z tym. Robiłem według instrukcji montażu wkrętów farmerskich a je przykręca się do powierzchni styku z łatą.
@@PEJO101 Zrobił Pan taki spadek, że woda nie powinna przeciekać w miejscach wkrętów, my na jednej z szop z małym spadkiem mieliśmy ten problem, gdy wkręty były kręcone w miejscach styku blachy z łatami, dlatego na innej z małym spadkiem kręciliśmy już w górnych trapezach.
A jak z odległością wiaty od działki??
Wg przepisów 3 metry chyba
Ładnie!
Bardzo ładnie
Witam. Mam pytanko czy jest sens montowac rynne z tylu wiaty. Czy ta woda z dachu nie zawiewa na samochody? Mam troche obawy bo nie wiadomo jak zachowaja sie te slupy po zimie bo za płytko są wkopane. Tam będzie przemarzac i mróz moze je dzwignąć do góry. Ale tak ogólnie to piękna ta wiata.
Cześć. Rynny raczej nie będę montował. Z tyłu woda nie dostaje się na samochody ale z boku już tak przy mocniejszym wietrze dlatego od zachodniej strony zrobię osłonę z desek montowanych ażurowo, W ziemię są wkopane i zalane betonem ceowniki 150 mm i nie obawiam się o nie bo niby dlaczego miałyby je podnieść skoro kostki przez 5 lat nie podniósł - czas pokaże.
Widzę z kolegą z Lubina 😁
Gdzie odprowadzasz skropliny z wew. Części dachu? Na auta?.
Pozdrawiam Hahowiec
Witam. Już ktoś mnie o to pytał i nie bardzo wiem dlaczego miały by się tam pojawiać skropliny? Nie znam się aż tak bardzo ale u mnie przez 2 lata nie pojawiła się żadna kropla.
Chce zrobic wiate prYtwierdzona do wienca domu spad na jedna strone 6m szerokosc czy krokwia na tej dlugosci sie nie ugnie czy trzeba by bylo przez srodek zrobic podciag lub jakas inna opcja?
Taką wiatę miałem pierwotnie robić. Przy ścianie daj belkę montowaną do ściany. Pod nią daj 3 lub 4 słupa też montowane do ściany ale nie muszą być dużej średnicy 100x100 spokojnie wystarczą. Z drugiej strony 4 słupy podtrzymujące wystarczą 120x120 a na nich belka. Na obu belkach dajesz krokwie w odstępach 700-1000mm i będzie ok. Do wolnostojących słupów dajesz zastrzały, które możesz również dać do kilku krokwi i będzie super.
Witaj, czy jesteś w stanie powiedzieć jaką blachę trapezową zastosowałeś? T18, T35 itd.. Niestety nie wyłapałem czy wspominałeś o tym w filmie..
T18
Super porzadna wiata
Dzień dobry. Wspaniała robota. Czy istnieje możliwość pozyskania plików? Jestem chętny na budowę podobnej wiaty na działce rekreacyjnej.
Tak. proszę o email.
Jeśli można to też poproszę o pliki
@@PEJO101 mój e-mail zostaje wycięty z komentarza UA-cam. Musimy znaleźć inny sposób komunikacji. Niestety tutaj prywatne wiadomości nie działają.
Jaki zaleca Pan minimalny spadek w tego typu wiatach, krytych blachą trapezową?
Przy blachodachówce powinno być powyżej 10 stopni. Ja mam trochę mniej bo nie chciałem zmniejszać wysokości i już ponad rok i jest ok.
Jak z sztywnością wiaty ? Czy pierwsze podparcia najblizej wjazdu noe bujaja sie lewo prawo ?
Nic nie buja. Obawiałem się tego gdybym zdecydował się na standardowe mocowania belek do gruntu dlatego zastosowałem ceowniki - które jak masz wątpliwości mogą być dłuższe - zarówno w grunt jak i wystawać z niego.
Pytanie co do wiaty i te miejsce. Linia zabudowy u cb nie występuje czy jak to wygląda tak blisko ogrodzenia?
Kwestia dogadania z sąsiadem
A nie będzie problemu z sąsiadem? Bo zgodnie z przepisami wiata do celów garażowych powinna znajdować się 3 metry od granicy działki. A tak poza tym ładne wykonanie. Pozdrawiam
Coś w tym jest... więc to jest wiata rekreacyjna
@@PEJO101No i gra muzyka. Pozdrawiam
W mojej okolicy by to nie przeszło, Bardzo tego pilnują. 3 metry od granicy działki jeśli nie ma okien, jeśli są okna to 4m. Od sąsiada to trzeba się dogadać.
Także w dobrym miejscu mieszkasz :)
Pozdrawiam
Ja zapytam czy wylewki pod slupy nie powinny byc wykopane na conajmniej 1m ?
zauwazylem tez ze nie byla dana folia pod blache na dachu
Jasne, że im głębiej tym lepiej. ja uznałem, że tyle mi wystarczy. Ja uważam folię na dach jako opcjonalną a nie konieczną w przypadku tego typu budowli.
@@PEJO101 tak tylko pytam bo sam tez nie jestem budowlancem po szkole ja natomiast zrobie na okolo 90 - 100 cm pod slupy dam tez folie bo bedzie sie brudna woda z blachy skraplac w tym projekcie zauwazylem takze ze nie ma poprzeczek laczacych sciany a calosc trzymaja tylko krokwie co znacznie oslabia tak ciezka konstrukcje a wiadomo sa rozne wichury teraz a mamy tu calkiem spory dach bo 35 m2 ktory dziala jak zagiel gdyz jest to otwarta wiata. Mozna bylo tez zrobic kapke nizsza wylewke pod slupy na grubosc kostki brukowej i oblozyc to wlasnie kostka bylo by ladniej oczywiscie to juz wiadomo szczegół .
dlatego tworzenie takich filmow i komentowanie jest bardzo pomocne w udoskonaleniu danego projektu brawo ty.
ogolnie bardzo dobra robota i wykonanie oraz opis ladnie wszystko rozmieszczone i z dobrego materialu mozna by bylo tylko przynajmniej ja zrobie tak u siebie zadbac o te szczegoly o ktorych pisalem wyzej .
Pozdrawiam
Super
Czy taka wiata wymaga pozwolenia czy robiłeś to na zgłoszenie ? Super robota !
Nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia.
Witam. Daleko pan mieszka od centrum Polski? Miałbym dla pana propozycje wykonania takiej wiaty.
Raczej daleko - dolnośląskie - okolice Lubina - zdalnie mogę pomóc w projektowaniu
Wszysko bardzo ladnie prócz tych podpor pod belki . Sa widac bardzo mocne teraz ale sa do kupienia fajne w literze duże H i sa tak samo mocne a wyglądają lepiej bez tych kombinacji . Te zwykle podpory to masz racje ze nie warto im ufać. No ale fajnie i ladnie pokazałeś.
Jaki jest kąt nachylenia dachu ?
Niecałe 7 stopni
Brawo
Powiedz gdzie kupiłeś te ceowniki
Szukałem na olx aż znalazłem od prywatnego sprzedawcy. Można też poszukać na złomie
👏
popracuj nad połączeniami w drewnie
Pomozesz, gdzie najlepiej kupic takie drewno? Market, tartak, jakis sklad budowlany? To sa kantowki czy jakies drewno konstrukcyjne? Wyszlo ci przynajmniej 2 razy taniej niz gotowe elemwnty zamowione z internetu. Wow
Hej. Najtaniej zawsze tartak - tam kupowałem i to jest drewno konstrukcyjne o wymiarach jakie podałem. Jest dużo taniej ale niestety wtedy masz trochę więcej pracy po jest więcej szlifowania drewna.
@@PEJO101 dziekuje
Material koło 14000
Kupując w tartaku to pewnie jakieś 4000-5000zł
Czyli kupujac taką wiatę u producenta około 20tys firma zarabia 15tys😮😮
jak robi to firma to jest jeszcze cała masa kosztów dodatkowych, weź pod uwagę vat, podatek dochodowy, transport, wynagrodzenie dla pracownika, zus itp, to już wtedy nie wyjdzie tak kolorowo z faktycznym zarobkiem. wiadomo, że jak sięrobi samemu to wyjdzie najtaniej, bo też nie liczysz tych wszystkich rzeczy i swojego czasu pracy
Tylko jest taki mały prawny absurd🤣 Że pod wiatą nie może stać samochód! 🤣😆🤣Serio!
Witam. Nie słyszałem o takim przepisie. Przecież nawet w sprzedaży nazywa się to "wiatą garażową"
@@PEJO101 Też byłem w szoku jak mi typo w urzędzie mówił. W sprzedaży może się nazywać nawet i "wiata samolotowa" ale przepisy są przepisami. Nic nie można już zrobić bez pierdyliarda zezwoleń i haraczy biurokratycznych. I powtarzaj: jestem wolny! 😆
coś pokręciłeś. wiatę można normalnie budować do 50m2 jeżeli na działce jest już budynek mieszkalny, wtedy nie trzeba robić zgłoszenia ani zezwolenia. taką wiatę można sytuować nawet przy granicy działki. natomiast jeżeli pod tą wiatą ma stanąć samochód, to jest to traktowane jako miejsce postojowe i wtedy odległość od granicy powinna wynosić minimum 3 metry. to są informację sprzed tygodnia, potwierdzone w urzędzie. sam właśnie się zabieram za budowę i chciałem się upewnić jak to jest z przepisami. czyli de facto jeżeli ktoś ma wiatę bliżej niż 3 metry to zgodnie z przepisami parkuje tam nielegalnie, bo nie spełnia to przepisów o miejscu postojowym, a jeżeli jest więcej niż 3 metry, to wtedy wszystko zgodnie z prawem.
Niestety nie ma męmbrany woda będzie się skraplała bardzo nieporządane zjawisko Pozdrawiam
Dzień dobry. Długo się zastanawiałem po co jest ta membrana i kiedy tak naprawdę ją potrzebujemy? Nie znalazłem jasnego wyjaśnienia dlatego zdecydowałem się jej nie zakładać i co się okazała... zero kropel
Czy taką wiatę można postawić blisko granicy działki z delikatnym odstępem?
jest na to przepis lub dogadasz się z sąsiadem.
Super 👍
Zaszczał od środka są konieczne jeden to mało
Nie bardzo rozumiem uwagi
1 błąd blacha i brak bembramy poraszka
Powiadasz poraSZka??? 😅
Dzięki za uwagę. Nie jest to błąd tylko świadome działanie. Nie znalazłem nigdzie informacji po co pod blachę wiaty dawać membranę? Wiata stoi już trochę i nic się nie skrapla itd.
@@PEJO101mam wiate bez membrany i pora jesienno zimowa bardzo skrapla się woda. Będę ściągał blachę i dokładał membranę. Niestyty
@@jarekkawa3637 to musiał być jeszcze oderwać wszystkie łaty, no membrana idzie pod łaty a na nią oczywiście kontrłaty pierwsze
@@madeinchina4444 dokładnie tak będę robił👍