Moc pěkně popsáno. Pro lepší pochopení vzniku LSPI bych spíš jako příklad zmínil spíš to, že je lepší jet 90kou do kopce na vytočenou čtyřku, než dunivou 5ku. S doporučováním přísad do motorového oleje radikálně nesouhlasím!
díky za video. O problému s ředěním oleje benzínem jsem slyšel, ale o tom v nízkých otáčkách nikoliv.. naštěstí jezdím normálně v otáčkách, tak v cajku 😀
David. Super video! Robím vo Forde v Nemecku a tvoja teória všetko osvetlila...Aj na Nemcov prišla kríza (lebo Putin...:D) a keď už je neskoro tak idú do Servisu a čakajú zázrak. Od nového roka som už vymenil 29 motorov...19 benzínových a 10 dieslových. Aj diesel je špecialna kapitola, a keď tam niekto leje olej z Lidl-u (nič proti, no ...metafora) tak ten nesprávny olej je agresívny , a presne ako si hovoril , omrvinky z remeňa sú v sacom koši. Najprv odchádza vákuová pumpa, tá potom pribrzdí vačku a nakoniec slabý remeň príde o zuby a je vymalováno!!! Priemerne diesel-motory od jednej kurierskej spoločnosti (ktorá si sama servisuje...,no olej iba DOLIEVA aj to z fritézy...:D) má nabehané medzi 60-80.000km .Posledný motor ...včera Kuga 1,5 l benzín ...42.000 km. Kompresia na 2. válci (+voda v oleji) , ale musím dodať , že ten motor má aj chybu z fabriky na bloku ( to drážkovanie medzi valcami) . Nový motor už to nemá. Ďakujem za video...zase som sa tentoraz vďaka Tebe niečo nové naučil. P.S.: Ja som ináč lakýrnik a karosár, no čo Ťa nezabije....to Ťa posilní!
Vylepšení oleje funguje třeba nano částice pro snížení tření, já používám vylepšený olej i pro LSPI ale i tření a zušlechťování povrchu slícovaných ploch v pracovní části motoru, používám VIF pro lepší spalování a proti karbonu do benzínu. N95 je výhřevnější proto tam hrozí víc LSPI. Malé moderní motory i bez turba ! 1.3,1.5, 1.6 taky trpí LSPI hlavně přímí vstřik. A ještě jedna věc - pokud používáte kvalitní olej na město do těch 8t km a dálnice do těch 10-12t km tak tam aditiva do oleje nepotřebujete protože ty původní ještě ukočírují kaly a karbon, tedy dřívější výměna oleje chrání váš motor ! Do mého moderního 1.6 GDI už nic jiného neliju co má minimálně normu API SN+ nebo rovnou SP ! Navíc LSPI nehrozí jen propálením hlavy pístu které jsou většinou tvrzené a kované a tohle vydrží ale problém je u pístních propálených kroužků a ventilů ! Jinak na malé drobnosti se dá s videem souhlasit . 🙂
Možná bych ještě dodal že celkově stav chladici soustavy a teploty nasávání vzduchu má na to dost velký vliv. Právě se to na upravených autech řeší větším IC a precizním hlídání teplot. A za druhé pokud takový motor je dál upravený tak to tam hrozí tím spíše. Proto takový motor je potřeba odladit opravdu velmi dobře.
súhlasím, no pre dnešných polovodičov robia aj prístrojovky také.....no aby ich neznérvozňovali...Viac audio, bluetooth , grafika....hmm , čo tam po teplote motora!!!
Mám 1.6 thp chipnutý na 144kw a dostává zabrat po zahřátí, protože proc ne 🤣 Ale mám smůlu, protože od předchozího majitele to žere litr oleje na 1000km. Ujel jsem 50k s timhle problémem a furt docela dobrý
Prd tomu rozumím, ale v nějakém videu s Vaculíkem jsem zahlédl zmínku, že je údajně lepší studený motor trošku více točit, ať se rychleji zahřeje a nedochází v takové míře k tomu ředěním benzínem. Ty motory na to mají být údajně stavěné a je to pro ně menší zlo, než jet dlouho v nízkých otáčkách, kdy se ten motor zahřívá strašně pomalu. Tim samozřejmě nemyslel nastartovat a točit do omezovače. Osobně tedy jezdím na Vervu s pidimotůrkem, kterému důvěrně říkám bubínek pro křečka. Primárně mi šlo o aditiva, které by měly omezovat usazování karbonu, ale jak tak vidím, tak i to oktanové číslo je vlastně fajn. Akorát tedy Poláci mají mezi tou svou Efectou 95 a Vervou 100 rozdíl 5 Kč na litrů, což není úplně málo. Ještě tak před půl rokem to byly 4 Kč. :/
Nikdy bych netrápil motor příliž nízkými nebo bysokými otáčkami. Má nějaké optimální pásmo, v něm jede nejlíp a vždy platilo, že v pásmu maximálního kroutícího momentu má i nejnižší specifickou spotřebu. Tak proč bych to měl dělat...
Já tam leju Millers Oils EE performance s nano ester koutem (coatem) a je pravda že pár lidí se mě ptalo jestli to je elektro (1.0 TSi ALE jsou hlučný vsřiky, cvakaj) a je pravda že předtím jsem lil Metabond SPIRIT (mám start stop, PRO je pro non-start stop)
@@user-lk8fi6fk3f Pořád nějak nechápu o čem se bavíme. Internet je informací plný tak ho použij. Motory s rozvody v oleji se prodávájí už 12 let. Víc není co dodat.
@@user-lk8fi6fk3f Toto řešení ( rozvodový řemen v olejové lázni) používá Ford u motoru 1,0 Ecoboost a Peugeot u motorů 1,2 VTI. Respektive všechny značky z koncernu Stellantis. Zda to mají i jiné motory od Fordu, nebo koncernu Stellantis nevím.
Zde je jasný výsledek toho že se stále platí pojištění ne z výkonu ale ze zdvihového objemu . Docela logicky je snaha výrobců nadupat z téměř mopedových motorů pekelné výkony jak z formule 1 . Pochopitelně pokud si nějaký ,, slon " neuvědomí že ten plný výkon je pouze na pár vteřin jako forsáž , snadno ho zlikviduje a navíc ten malý litrový ,, diblík " často má spotřebu větší než atmosférický dvoulitr . Navíc často ty atmosférické motory běhají téměř na vše co teče , hoří a je schopné se odpařit . I takový diesel , měl jsem Toyotu Starlet , atmosférický diesel obsah 1500 ,spotřeba 3,5 litru , teď mám ,,modernější " turbodiesel 1300 , spotřeba o litr větší a díky filtru a katalyzátoru když více než tři minuty i plně zahřátý klape na volnoběh udusil a otrávil by kolem sebe vše živé . Dokud bude vše určovat ta zhovadilost podle obsahu , budeme dál vesele plýtvat prací , materiálem , benzínem , naftou a kdo ví čím vším ještě a hlavně si vyplachovat ústa ekologií a úsporami .
@@panet72 V tom případě je spotřeba 4,5 litru menší než 3,5 litru ale ani mi to nepřekvapuje . Z 3,5 litru spáleného paliva je holt více emisí než ze 4,5 litru . Hlavně těch emisí které po 3 minutách z filtru a katalyzátoru vypouští i plně zahřátý ,, moderní " diesel smradem připomínající opalování nějaké nejjedovatější barvy na rozdíl od 30 let starého motoru kde na volnoběh jen cvičený čich poznal že je to diesel . Je toho víc kde by byl Josef Goebbels šťastný jak se od něho naučili tu stokrát opakovanou lež .
Hele, mám před sebou krabice s motorkem(servem) ovládání tlakové klapky klimatroniku. Krabice jsou 4 náhradní výrobci a jedna originál - cena nákupu od 420,-Kč s DPH a originál 1800,-Kč sDPH. Po rozbalení všech krabic jsou všechny motorky(serva) od stejného výrobce i ze stejné formy a po rozebrání stejné uvnitř... Tedy čím se liší od originálu ? Tak hlavně tím, že mimo originálu mají všechny vybroušený znak koncernu - jo a abych nezapomněl taky ta, ta, ta cena... A takhle je to obdobné všude a se vším, oleje, drogerie, léčiva, paliva, "Německé plechy vyrobené v PL" atd. nemá smysl to dále rozebírat... PS: oleje a paliva je kapitola sama pro sebe - kolik je v EU rafinerií které dokáží zpracovat ropu ? Kolik je jich v celé Evropě ? Komu patří ? Kdo je jejich hlavní odběratel ?
Tohle je mimochodem to co zabiji i STI hlavne s EJ257 kde lidi maji pocit ze to taha odspodu a nepodrazuji. Neni to problem jen primovstriku ale obecne motoru s turbem.
Tak mám dotaz, něco jsem pochopil, ale jak se mám já konkrétně ke svému autu chovat si jistý nejsem. Takzě: mám passata b6, 2.0tdi, bmp. V obci jedu na 4ku, točí mi to 1450. Kdybych jel míň, už podřadím, pomaleji na 4ku jet nejde. Za obcí nedávám plný, ale na tu čtyřku zrychluju. Nepřijde mi že by tím motor trpěl. Ale, zajímá mě pohled někoho zkušenějšího.. mám podřazovat na 3?
naftový motor právě funguje na bázi detonací, tam tenhle problém nemusíte řešít. LSPI se týká jen Benzinových motorů s přímým vstříkem. Standartně zapálený benzín hoří cca 25m/s benzín který se sám zapálí tlakem a teplem hoří až 250m/s to znamená že místo optimálního nárustu tlaku je to jako praštit do pístu kladivem.
Tank ono prodává 98 z Rakouska s obsahem ETBE 5% bez aditiv, tam to smysl má, do vervy a podobných spíš ne, i když množství se podle staršího testu paliv dost lišilo.
Jen bych chtěl ještě doplnit že u zážehového motoru s kompresí maximálně 1 : 10 ( více jen u závodních motorů ale s jiným palivem ) při nízkých otáčkách nedojde k samovznícení ale teprve až po zapálení jiskrou při postupném stoupání tlaku hořením při kritickém tlaku a teplotě . Teprve tehdy dojde k detonačnímu samovznícení zbytku ještě nespálené směsi . Je to kovově znějící detonační hoření které má nejméně stonásobnou rychlost . Proto také kdysi bývalo často považováno za klepání ventilů a u dvoutaktů zase čepů , samozřejmě nic z toho není pravda . Pokud by to že dojde k samovznícení ještě před jiskrou někdo chtěl tvrdit , jak je teda možné že u karburátorového motoru třeba Škoda 120 náchylného k detonacím když při otáčkách asi 1000 by podržel plný plyn a vypnul klíček ( zapalování ) a motor i když dostává plné množství směsi najednou ztichne . Není to vznětový motor diesel který by musel mít více než dvojnásobný tlak který rozžhaví vzduch na asi 600 stupňů . To že se některé karburátorové motory po vypnutí ještě několikrát otočily samozápalem bylo většinou podpořeno rozžhaveným karbonem , podobně jako studený diesel žhavičkou . Obvykle po seřízení karburátoru ( na chudší směs ) toto asi po padesáti kilometrech když vyhořel karbon zmizelo .
Odpověděl sis sám. Je to způsobeno karbonem ve spalovacím prostoru. Stačilo by méně vymýšlet a víc hledat informace, stačí napsat do vyhledávače LSPI a hodinu věnovat samostudiu.
Záleží na tom, co používáte za olej - některé oleje jsou plně adetivované a některé i "doopravdy" a do takových olejů pak příměs(adetivum) nepatří a nedává smysl... PS: příměs do oleje samozřejmě patří - pokud Vám záleží na životnosti "stroje" motorový olej na rozdíl od převodového a dalších maziv - nemaže ! Vytváří pouze "olejový film" , který je odolný do určité teploty a na olejovém filmu třecí plochy "plovou" - nesmí se navzájem dotýkat ! A nejzásadnější , pokud opomeneme tu teplotní odolnost filmu, je mazací schopnost oleje, mazat bez tlaku a bez olej filmu za studena při startu a krátce po něm a na to se používá určitý druh příměsí, pokut chybí, dochází vlivem provozu k vysokému opotřebení třecích ploch - ložisek...
@@xlosxlos V dnešní době, kdy jsou oleje speciálně aditivované podle norem výrobců automobilů jsou dodatečná aditiva totální nesmysl. V nejhorším případě můžete totálně rozbourat to o co se výrobce oleje snažil.
@@stanislavpavlu738 Aha, proč se tedy z jedné ibs palety stáčí olej do kanystrů několika prestižních značek... Jinak teorii máte zvládnutou kvalitně, teď ještě ta praxe... Dále se nebudu vyjadřovat, nemá to smysl. Howgh
@@xlosxlosaha, tak poprosím o konkrétní případ a pokud možno video toho stáčení. Jestli je olej stejné normy a stejné vyskozity prodáván pod několika značkami tak to na tom co jsem psal mění konkrétně co prosím? Jestliže výrobce PSA zakazuje použití aditiv do oleje tak mě ani nenapadne do toho něco lít. Něco jiného je výplach motoru, tam to smysl má. Klidně se vyjádřete, já na rozdíl od vás předložil argumenty tak to zkuste také.
natankujte v Rakousku, Německu - stačí hned za hranicemi a vyzkoušejte - pak do benzinu použijte vhodnou příměs - je jedno jaká - na prodloužení "výbuchu" , jmenuje se oktan booster, ale oktanové číslo jako takové nezvedne, ale supluje jeho absenci jinak a nahrazuje tak negativní působení lihu s vodou... Ta příměs - jde hlavně o cenu příměsi na jednu objemovou jednotku paliva - není nutné to přeplácet - musí se to vyplatit - spotřeba klesá, nejen při jízdě město, ale i při dálničních rychlostech - nebojte se toho, nic se nepokazí - a hlavně palivo nebude ředit motor oil...
rikas ze gumovy rozvod v oleji dela zmolky kolik rozvodovych remenu prijde do kontaktu s olejem ? drtiva vetsina motoru ma rozvod remenem ale ne v oleji takze nechapu moc o cem mluvis
Je tomu už sdávno a patrně tomu nebude nikdo věřit. Měl jsem Porsche 911, poslední provedení bez katalyzátoru. Olej jsem do toho musel lít jen velmi zřídka a když už, tak výhradně od Aldi nebo podobných krámů. Filtr jsem neměnil. Ten motor i auto ujelo 200000 km a pak mne jednou spláchl Mercedes 600, který dostal aquaplaning a auto bylo na šrot. Věřte nebo ne, ten motor byl do poslední chvíle super.
@@aartezz4212 Možná to takhle jeli při testech na emise. Tam je automobilce jedno, že bude jeden motor na odpis, když jim celý model emisními zkouškami projde
S tím metabondem do oleje. Každý motor ketrý je dlouhodobě mazaný ti toto udělá i když vypustíš olej. Protože každá hřídel a ložiska jsou doslova násáknutá olejem jak houba i když je to kov. To bys musel sakra dlouho odmašťovat aby se ti to rychlejc zadřelo. Toto je naprosto bežný jev. V zimě ti čerpadlo taky nemaže a olej začne proudit třeba až za minutu nebo pozdéjc.
Známy takto odpálil nezničiteľný 3l 6válec diesel na BMV. Za studena hneď plný plyn. Keď som ho upozornil že robí kraviny, len sa smial že motor vydrží všetko. Za mesiac ho mal rozobratý na dvore🤣🤣🤣
Mňa tak jedna slečna na BMW obiehala, (plná ciarw, obmedzená rýchlosť, zákruta) zrazu sa ozvala rana a plno bieleho dymu 😂 za 2hodiny som šiel tadiaľ naspäť a už ju brala odťahovka😂 toľko radosti som ešte nemal😂
Nevím..Nevím.....Jako tohle video je dost tendenční.... Ony ty tři válce s turbem nejsou bůhvijaké ale 1.2 TSIčka fungují krásně po 200 000 km pokud se jim dopřával kvalitní pravidelný servis.... Jediné co ,tak nedoporučujuji dodržovat dnešní moderní limity na olej 20,30tkm a rozhodně také né 2 roky..Ale měnit co 10 a nebo každý rok co nastane dříve.... a nepotřebuje člověk ani tohle roztáhlé video,ani metabond,ani VIFka ani 300 oktanů ,nebo koukat pořád na otáčkoměr ,jako na čudlík v ponorce od torpéd....
Ľudia prosím, kto nebol naučený na atmosféru s manuálom nekupujte si prosím turbo s manuálom. Kúpte si automat je to blbuvzdorné. Manuály nechajte nám fajnšmekrom.
Škoda, že nepohovoříte o tom - jak jsme záměrně okrádáni na složení paliv... "LSPI" tak jak ho popisujete je sice teoreticky pravdivé(jedná se pouze o následek a ne příčinu !), moc by mě zajímalo, proč tyhle problémy nemají třeba v Rakousku, Německu, už i to Slovensko má lepší paliva... Ale jako bych nic neřek...už mlčim... Je mi to vlastně jedno, řešení mám a je funkční, při "LSPI" trpí jen převody tzn, hlavně stálý převod(diff) Howgh...😋
Ještě je jeden zásadní problém co je způsobeno přímo výrobci automobilů. A to, že na přístrojové desce to právě nabádá řidiče aby přeřadil na vyšší rychlostní stupeň dřív, než je to vhodné. Nutí řidiče aby podtáčeli motory. K tomu je tlačí ta nesmyslná zelená politika. Takže podle Bruselu je ekonomičtější ničit motory. Jiný efekt to nemá. Zkušenost mám takovou, že když jedu po obci 50km na 5. stupeň, tak je reálná spotřeba větší než na 4. nebo i 3. Ani to pak neakceleruje. Chvíli se po přidání motor dusí turbo neturbo... Takže nechám na tachometru svítit 5 a jedu na 4, nebo 3. Motor si točí spokojeně v optimálních otáčkách. Po vyjetí z obce stačí pomalu plynule přidávat a auta ochotně zrychluje. Ono totiž i to turbo už se točí, egr vypnutý, takže pro motor je to lepší a plně souhlasím s autorem videa.
Jop, ja mam ve svym 1.6 T-GDI konstantne na displayi indikaci, ze mam preradit minimalne o 2 stupne vys. Ignoruju to a jezdim jak je treba a dava to smysl.
Mam 1.2 puretech v citroene c4 a je to presne ako vravis . Remen v oleji , priamy vstrek . Menim ho kazdych 25 000 - 30 000km a nepomáha ani prémiový 100 oktan 🫡 vivat európske normy
A jinak, 100 oktan benzín nijak neprodlouží životnost řemenu, tu prodlouží jen a pouze olej předepsané normy a jeho včasná výměna. Při pouze městském provozu klidně i po 5000.
Mám 1,2 puretech turbo s automatom,39000,pri každej výmene oleja merajú v servise remeň, majú prípravok,olej som nikdy nedolieval,bez problémov,je to moje druhé auto s puretechom,aj prvé žiadny problém
Nic proti, ale ktery jelito by jelo na 5 prevodovy stupen po meste? 😂 Ve meste nebo ve vesnici kde je 50 a s motorem od maloperaku jezdim na 3 prevodovy stupen s 2.2k otackama...
Atmosféra 1.5l nepřímý vstřik jízda ustálenou rychlostí 55km/h na 5 r.s. Otáčky asi 1600/min. Motor začíná protestovat pod cca. 1500 ot. Při potřebě zrychlení pochopitelně podřazuji. Chce to mít cit pro motor, to hodně řidičů nemá. Jo a nemám problém pozdravit omezovač 😅
Moc pěkně popsáno. Pro lepší pochopení vzniku LSPI bych spíš jako příklad zmínil spíš to, že je lepší jet 90kou do kopce na vytočenou čtyřku, než dunivou 5ku. S doporučováním přísad do motorového oleje radikálně nesouhlasím!
díky za video. O problému s ředěním oleje benzínem jsem slyšel, ale o tom v nízkých otáčkách nikoliv.. naštěstí jezdím normálně v otáčkách, tak v cajku 😀
David. Super video! Robím vo Forde v Nemecku a tvoja teória všetko osvetlila...Aj na Nemcov prišla kríza (lebo Putin...:D) a keď už je neskoro tak idú do Servisu a čakajú zázrak. Od nového roka som už vymenil 29 motorov...19 benzínových a 10 dieslových. Aj diesel je špecialna kapitola, a keď tam niekto leje olej z Lidl-u (nič proti, no ...metafora) tak ten nesprávny olej je agresívny , a presne ako si hovoril , omrvinky z remeňa sú v sacom koši. Najprv odchádza vákuová pumpa, tá potom pribrzdí vačku a nakoniec slabý remeň príde o zuby a je vymalováno!!! Priemerne diesel-motory od jednej kurierskej spoločnosti (ktorá si sama servisuje...,no olej iba DOLIEVA aj to z fritézy...:D) má nabehané medzi 60-80.000km .Posledný motor ...včera Kuga 1,5 l benzín ...42.000 km. Kompresia na 2. válci (+voda v oleji) , ale musím dodať , že ten motor má aj chybu z fabriky na bloku ( to drážkovanie medzi valcami) . Nový motor už to nemá. Ďakujem za video...zase som sa tentoraz vďaka Tebe niečo nové naučil. P.S.: Ja som ináč lakýrnik a karosár, no čo Ťa nezabije....to Ťa posilní!
Vylepšení oleje funguje třeba nano částice pro snížení tření, já používám vylepšený olej i pro LSPI ale i tření a zušlechťování povrchu slícovaných ploch v pracovní části motoru, používám VIF pro lepší spalování a proti karbonu do benzínu. N95 je výhřevnější proto tam hrozí víc LSPI. Malé moderní motory i bez turba ! 1.3,1.5, 1.6 taky trpí LSPI hlavně přímí vstřik. A ještě jedna věc - pokud používáte kvalitní olej na město do těch 8t km a dálnice do těch 10-12t km tak tam aditiva do oleje nepotřebujete protože ty původní ještě ukočírují kaly a karbon, tedy dřívější výměna oleje chrání váš motor ! Do mého moderního 1.6 GDI už nic jiného neliju co má minimálně normu API SN+ nebo rovnou SP ! Navíc LSPI nehrozí jen propálením hlavy pístu které jsou většinou tvrzené a kované a tohle vydrží ale problém je u pístních propálených kroužků a ventilů ! Jinak na malé drobnosti se dá s videem souhlasit . 🙂
Aditiva do aditivovaného oleje jsou nesmysl, nejde o výhřevnost benzínu, ale o jeho odolnost vůči samozápalům.
Možná bych ještě dodal že celkově stav chladici soustavy a teploty nasávání vzduchu má na to dost velký vliv. Právě se to na upravených autech řeší větším IC a precizním hlídání teplot.
A za druhé pokud takový motor je dál upravený tak to tam hrozí tím spíše. Proto takový motor je potřeba odladit opravdu velmi dobře.
súhlasím, no pre dnešných polovodičov robia aj prístrojovky také.....no aby ich neznérvozňovali...Viac audio, bluetooth , grafika....hmm , čo tam po teplote motora!!!
Díky!
Takže stačí jezdit normálně a hlavně kupovat přesně ten olej co tam má být. Ne z aliexpresu
Můžete, ale samozřejmě do něj musíte přidat metabond...ironie
A hlavně ho neměnit po 30-40 tis. km, ale nejlíp po 10-15 tis.
Mám 1.6 thp chipnutý na 144kw a dostává zabrat po zahřátí, protože proc ne 🤣 Ale mám smůlu, protože od předchozího majitele to žere litr oleje na 1000km. Ujel jsem 50k s timhle problémem a furt docela dobrý
Takový moderní dvoutakt 🤣🤣🤣 ať to jezdí ✊✊😉✌️🍀🍀🍀
1-2 l oleja som dolial po vyše 2 mil.km...😂
Prd tomu rozumím, ale v nějakém videu s Vaculíkem jsem zahlédl zmínku, že je údajně lepší studený motor trošku více točit, ať se rychleji zahřeje a nedochází v takové míře k tomu ředěním benzínem. Ty motory na to mají být údajně stavěné a je to pro ně menší zlo, než jet dlouho v nízkých otáčkách, kdy se ten motor zahřívá strašně pomalu. Tim samozřejmě nemyslel nastartovat a točit do omezovače.
Osobně tedy jezdím na Vervu s pidimotůrkem, kterému důvěrně říkám bubínek pro křečka. Primárně mi šlo o aditiva, které by měly omezovat usazování karbonu, ale jak tak vidím, tak i to oktanové číslo je vlastně fajn. Akorát tedy Poláci mají mezi tou svou Efectou 95 a Vervou 100 rozdíl 5 Kč na litrů, což není úplně málo. Ještě tak před půl rokem to byly 4 Kč. :/
Tank ono má 98 z Rakouska a jen 5% ETBE za 37,50, sám si aditivuju milersem nebo Vif. Poláci ať si to nabouchají...
Mě nepřijde normální jezdit na pětku po městě a točit 1000 otáček za minutu. Možná když jedu z kopce a nepřidávám plyn.
To ja na 5ku pri 1000ot/min. v meste ani nemozem, to uz idem 90km/h. :-)
Nikdy bych netrápil motor příliž nízkými nebo bysokými otáčkami. Má nějaké optimální pásmo, v něm jede nejlíp a vždy platilo, že v pásmu maximálního kroutícího momentu má i nejnižší specifickou spotřebu. Tak proč bych to měl dělat...
Protože moderní turbo motory mají maximum kroutícího momentu třeba už v 1500 otáčkách.
@@stanislavpavlu738 a platí to i pro ty s nízkým objemem? Nehledě na to 1000 není 1500.
@@ondrejhumplik69 taky to nechápu, vždyť 1000 otáček je skoro volnoběh. Na to se nejezdí...
Ideální u 1.2 tsi je 1800 až 2100.
@@pavelsoukup7749 čekal bych ten rozsah otáček širší, to skoro vypadá jak u dieselu 6,7 litru...
Mam 2L atmo, nabozne se snazim neklesat pod 2000 otacek, tam zacina nejvyssi kroutak....
Já tam leju Millers Oils EE performance s nano ester koutem (coatem) a je pravda že pár lidí se mě ptalo jestli to je elektro (1.0 TSi ALE jsou hlučný vsřiky, cvakaj) a je pravda že předtím jsem lil Metabond SPIRIT (mám start stop, PRO je pro non-start stop)
Nelil jsem do 1,2 TSI nikdy nic a pár lidí se mě ptalo taky.
@@stanislavpavlu738 R.I.P. engine.. tak když to jede na sucho, proč ne 😜
@@paveljelinek772 dobře víš, že jsem myslel ty nesmyslný sračky do oleje.
Mám 1.4 tsi twincharger a o tomhle problému jsem už slyšel, před jízdou ho pro jistotu nechám zahřát než spadnou otáčky tak pod litr.
Dělám to stejně . Ale ono to děla jen když je tepleji protože se prý zahřívá katalyzátor
též mám a má najeto 295k a v pohodě:)
8:10 kudma se rozežrané gumové rozvody dostanou do oleje?
Protože jsou v oleji boha jeho.
@@stanislavpavlu738 V diskuzi jsem se dočetl, že na pohon olej. čerpadla je tam řemen, ale že by rozvodový řemen byl v oleji o tom nevím
@@user-lk8fi6fk3f Pořád nějak nechápu o čem se bavíme. Internet je informací plný tak ho použij. Motory s rozvody v oleji se prodávájí už 12 let. Víc není co dodat.
@@stanislavpavlu738 Motory s tímhle k.rvítkem nemám tak mě ani nenapadlo, že tohle někdo může vyrábět
@@user-lk8fi6fk3f Toto řešení ( rozvodový řemen v olejové lázni) používá Ford u motoru 1,0 Ecoboost a Peugeot u motorů 1,2 VTI. Respektive všechny značky z koncernu Stellantis. Zda to mají i jiné motory od Fordu, nebo koncernu Stellantis nevím.
Čekal sem celé video kdy bude reklama na metabont
Ty 2 aditiva co zminujes, jeden do benzínu a jedem do oleje, dáš sem odkaz plz?
super video 👌naštěstí mám auto bez turba 1,5i 😉
Třeba koncert PSA u svých motorů vysloveně zakazuje použítí jakýchkoliv aditiv do oleje.
Zde je jasný výsledek toho že se stále platí pojištění ne z výkonu ale ze zdvihového objemu . Docela logicky je snaha výrobců nadupat z téměř mopedových motorů pekelné výkony jak z formule 1 . Pochopitelně pokud si nějaký ,, slon " neuvědomí že ten plný výkon je pouze na pár vteřin jako forsáž , snadno ho zlikviduje a navíc ten malý litrový ,, diblík " často má spotřebu větší než atmosférický dvoulitr . Navíc často ty atmosférické motory běhají téměř na vše co teče , hoří a je schopné se odpařit . I takový diesel , měl jsem Toyotu Starlet , atmosférický diesel obsah 1500 ,spotřeba 3,5 litru , teď mám ,,modernější " turbodiesel 1300 , spotřeba o litr větší a díky filtru a katalyzátoru když více než tři minuty i plně zahřátý klape na volnoběh udusil a otrávil by kolem sebe vše živé . Dokud bude vše určovat ta zhovadilost podle obsahu , budeme dál vesele plýtvat prací , materiálem , benzínem , naftou a kdo ví čím vším ještě a hlavně si vyplachovat ústa ekologií a úsporami .
u nas je to 20 rokov od vykonu
Pekne povedané!!! palec hore.
To zmenšování nemá s pojištěním nic společnýho. Je to kvůli emisím a spotřebě...
@@panet72 V tom případě je spotřeba 4,5 litru menší než 3,5 litru ale ani mi to nepřekvapuje . Z 3,5 litru spáleného paliva je holt více emisí než ze 4,5 litru . Hlavně těch emisí které po 3 minutách z filtru a katalyzátoru vypouští i plně zahřátý ,, moderní " diesel smradem připomínající opalování nějaké nejjedovatější barvy na rozdíl od 30 let starého motoru kde na volnoběh jen cvičený čich poznal že je to diesel . Je toho víc kde by byl Josef Goebbels šťastný jak se od něho naučili tu stokrát opakovanou lež .
Hele, mám před sebou krabice s motorkem(servem) ovládání tlakové klapky klimatroniku. Krabice jsou 4 náhradní výrobci a jedna originál - cena nákupu od 420,-Kč s DPH a originál 1800,-Kč sDPH. Po rozbalení všech krabic jsou všechny motorky(serva) od stejného výrobce i ze stejné formy a po rozebrání stejné uvnitř... Tedy čím se liší od originálu ? Tak hlavně tím, že mimo originálu mají všechny vybroušený znak koncernu - jo a abych nezapomněl taky ta, ta, ta cena... A takhle je to obdobné všude a se vším, oleje, drogerie, léčiva, paliva, "Německé plechy vyrobené v PL" atd. nemá smysl to dále rozebírat... PS: oleje a paliva je kapitola sama pro sebe - kolik je v EU rafinerií které dokáží zpracovat ropu ? Kolik je jich v celé Evropě ? Komu patří ? Kdo je jejich hlavní odběratel ?
Mě by zajímalo to stáčení olejů, máte nějaký odkaz?
kde najdu nebo dohledám jestli mám vstřikovací motor?
V servisu.
Tohle je mimochodem to co zabiji i STI hlavne s EJ257 kde lidi maji pocit ze to taha odspodu a nepodrazuji. Neni to problem jen primovstriku ale obecne motoru s turbem.
Mezitím to atmosférický 1.2htp.......... taky podpálený
Ventil a píst jsou dvě různé věci.
Tak mám dotaz, něco jsem pochopil, ale jak se mám já konkrétně ke svému autu chovat si jistý nejsem. Takzě: mám passata b6, 2.0tdi, bmp. V obci jedu na 4ku, točí mi to 1450. Kdybych jel míň, už podřadím, pomaleji na 4ku jet nejde. Za obcí nedávám plný, ale na tu čtyřku zrychluju. Nepřijde mi že by tím motor trpěl. Ale, zajímá mě pohled někoho zkušenějšího.. mám podřazovat na 3?
Tobě LSPI nehrozí, spíš rozebereš dvouhmotu a převodovku.
naftový motor právě funguje na bázi detonací, tam tenhle problém nemusíte řešít.
LSPI se týká jen Benzinových motorů s přímým vstříkem. Standartně zapálený benzín hoří cca 25m/s benzín který se sám zapálí tlakem a teplem hoří až 250m/s to znamená že místo optimálního nárustu tlaku je to jako praštit do pístu kladivem.
Biela stena ťa pochopí,polovodiča nikdy nepresvedčíš,ahoj a len tak ďalej.
@david_Skarda existují ty aditiva do oleje i pro diesely jako např 1.9tdi ? A můžu ty aditiva tam popřípadě nalít když už tam olej je ? 😂
Existuje jich mnoho druhu, ale funguji jen nektere, nektere nefunguji a nektere umi i poskodit motor. Takze pozor na to
Má smysl dávat do 100oktanu ještě aditivum?
Zvyšuje se odolnost paliva proti samozápalům. Takže by to mělo pomoci. U motorky mi to sakra pomohlo. Trpěla na samozápaly.
Spíš ne - ve Vervě 100 VIF už je.
Tank ono prodává 98 z Rakouska s obsahem ETBE 5% bez aditiv, tam to smysl má, do vervy a podobných spíš ne, i když množství se podle staršího testu paliv dost lišilo.
Hmm skoro vždy sa snažím jazdiť pri 2000 otáčkach v meste aj mimo ehm mám 2.0 TDI
Jen bych chtěl ještě doplnit že u zážehového motoru s kompresí maximálně 1 : 10 ( více jen u závodních motorů ale s jiným palivem ) při nízkých otáčkách nedojde k samovznícení ale teprve až po zapálení jiskrou při postupném stoupání tlaku hořením při kritickém tlaku a teplotě . Teprve tehdy dojde k detonačnímu samovznícení zbytku ještě nespálené směsi . Je to kovově znějící detonační hoření které má nejméně stonásobnou rychlost . Proto také kdysi bývalo často považováno za klepání ventilů a u dvoutaktů zase čepů , samozřejmě nic z toho není pravda . Pokud by to že dojde k samovznícení ještě před jiskrou někdo chtěl tvrdit , jak je teda možné že u karburátorového motoru třeba Škoda 120 náchylného k detonacím když při otáčkách asi 1000 by podržel plný plyn a vypnul klíček ( zapalování ) a motor i když dostává plné množství směsi najednou ztichne . Není to vznětový motor diesel který by musel mít více než dvojnásobný tlak který rozžhaví vzduch na asi 600 stupňů . To že se některé karburátorové motory po vypnutí ještě několikrát otočily samozápalem bylo většinou podpořeno rozžhaveným karbonem , podobně jako studený diesel žhavičkou . Obvykle po seřízení karburátoru ( na chudší směs ) toto asi po padesáti kilometrech když vyhořel karbon zmizelo .
Odpověděl sis sám. Je to způsobeno karbonem ve spalovacím prostoru. Stačilo by méně vymýšlet a víc hledat informace, stačí napsat do vyhledávače LSPI a hodinu věnovat samostudiu.
Souhlas až na ten metabond do oleje. Do oleje už nic navíc nepatří. Raději dříve vyměnit, to je to nejlepší.
Záleží na tom, co používáte za olej - některé oleje jsou plně adetivované a některé i "doopravdy" a do takových olejů pak příměs(adetivum) nepatří a nedává smysl... PS: příměs do oleje samozřejmě patří - pokud Vám záleží na životnosti "stroje" motorový olej na rozdíl od převodového a dalších maziv - nemaže ! Vytváří pouze "olejový film" , který je odolný do určité teploty a na olejovém filmu třecí plochy "plovou" - nesmí se navzájem dotýkat ! A nejzásadnější , pokud opomeneme tu teplotní odolnost filmu, je mazací schopnost oleje, mazat bez tlaku a bez olej filmu za studena při startu a krátce po něm a na to se používá určitý druh příměsí, pokut chybí, dochází vlivem provozu k vysokému opotřebení třecích ploch - ložisek...
@@xlosxlos V dnešní době, kdy jsou oleje speciálně aditivované podle norem výrobců automobilů jsou dodatečná aditiva totální nesmysl. V nejhorším případě můžete totálně rozbourat to o co se výrobce oleje snažil.
@@stanislavpavlu738 Aha, proč se tedy z jedné ibs palety stáčí olej do kanystrů několika prestižních značek... Jinak teorii máte zvládnutou kvalitně, teď ještě ta praxe... Dále se nebudu vyjadřovat, nemá to smysl. Howgh
@@xlosxlosaha, tak poprosím o konkrétní případ a pokud možno video toho stáčení. Jestli je olej stejné normy a stejné vyskozity prodáván pod několika značkami tak to na tom co jsem psal mění konkrétně co prosím? Jestliže výrobce PSA zakazuje použití aditiv do oleje tak mě ani nenapadne do toho něco lít. Něco jiného je výplach motoru, tam to smysl má. Klidně se vyjádřete, já na rozdíl od vás předložil argumenty tak to zkuste také.
bohužel Opel 1.4 103kw má nepřímé vstřikování a stává se mu to taky :(
natankujte v Rakousku, Německu - stačí hned za hranicemi a vyzkoušejte - pak do benzinu použijte vhodnou příměs - je jedno jaká - na prodloužení "výbuchu" , jmenuje se oktan booster, ale oktanové číslo jako takové nezvedne, ale supluje jeho absenci jinak a nahrazuje tak negativní působení lihu s vodou... Ta příměs - jde hlavně o cenu příměsi na jednu objemovou jednotku paliva - není nutné to přeplácet - musí se to vyplatit - spotřeba klesá, nejen při jízdě město, ale i při dálničních rychlostech - nebojte se toho, nic se nepokazí - a hlavně palivo nebude ředit motor oil...
Smím vědět jak se stane, že se aditivací benzínu přestane ředit olej palivem? Děkuji.
turbo @@stanislavpavlu738
rikas ze gumovy rozvod v oleji dela zmolky kolik rozvodovych remenu prijde do kontaktu s olejem ? drtiva vetsina motoru ma rozvod remenem ale ne v oleji takze nechapu moc o cem mluvis
Motory PSA a Ford, benzín...
Dnes už se dělají rozvodový řemeny v oleji tak proto o tom mluvil
Doplň si znalosti.
Opravdu řemeny? Řekl bych spíše řetězy.
@@Puica996 Opravdu řemeny...
Tyhle moderní motory, řízené elektronikou, by měli mít zelenou kontrolku účinného pásma otáček bo každá rychlost má jinou mapu...
Je tomu už sdávno a patrně tomu nebude nikdo věřit. Měl jsem Porsche 911, poslední provedení bez katalyzátoru. Olej jsem do toho musel lít jen velmi zřídka a když už, tak výhradně od Aldi nebo podobných krámů. Filtr jsem neměnil. Ten motor i auto ujelo 200000 km a pak mne jednou spláchl Mercedes 600, který dostal aquaplaning a auto bylo na šrot. Věřte nebo ne, ten motor byl do poslední chvíle super.
Niet nad klasicke poctive 2L atmosfery,kto sa on stara dozije spolu s motorom,
Jak někdo sakra může jet 40 na pětku? 😮
To ti kolikrát auto rádi samo, aby si zbytečně natočil a šetřil přírodu.
@@tomasrusina4641 no jo vlastně, to je ta pošahaná funkce, co ti nutí furt přeřazovat na vyšší supeň
40 ne, ale mně auto při 50 radí ať tam hodím 5. Pochopitelně to nedělám.
@@JustDave639 To je jasný nesmysl dávat na 50 pětku. Nechápu kdo to v těch autech programoval
@@aartezz4212 Možná to takhle jeli při testech na emise. Tam je automobilce jedno, že bude jeden motor na odpis, když jim celý model emisními zkouškami projde
S tím metabondem do oleje. Každý motor ketrý je dlouhodobě mazaný ti toto udělá i když vypustíš olej. Protože každá hřídel a ložiska jsou doslova násáknutá olejem jak houba i když je to kov. To bys musel sakra dlouho odmašťovat aby se ti to rychlejc zadřelo. Toto je naprosto bežný jev. V zimě ti čerpadlo taky nemaže a olej začne proudit třeba až za minutu nebo pozdéjc.
Nevím, jestli 3,0 tdi od Audi by vydrželo tu minutu
Týýýý joooooo....
1.6 hdi 84 kw to nedělá nafta
A co koroze povrchu motoru po přísadach ? Metabond je keramika ne?Sice lepší než chlor,ale i tak je to riziko.
Není to keramika.
@@stanislavpavlu738 ceramic hbn,nic převratného,nabízí to víc značek
@@johnjoy9758jj, už jsem si doplnil znalosti...
Keramicka aditiva jsou od jinych vyrobcu asi 12ti
Vadi to i motocyklu
Řeším to jednodušeji, nemám auto s oturbeným malým motorem.
Týká se to každého přímovstřikového benzínu.
@@stanislavpavlu738 Nemám přímovstřikový motor. Ani ho nechci.
Jakto že fichtl maže když má benzin s olejem 😂
Není olej jako olej
@@JanNovotny-ff4fl toš nalej fichtlácké olej do nádrže svýho tříválce a nezadřeš 🤓
Zahulime, uvidíme
protože třeba ten olej se pravidelně dopluje s novým benzínem?
@@TheElafis a když naleju olej do nádrže svý fabie tak se ten olej odloučí od benzínu a do válce se bude vstřikovat čistý benzín?
Každý svého štěstí strůjce . Aspoň má servis práci u aut do zásuvky budou v prdeli
Nebudou. Budou jiné problémy. A pokud jich bude méně, tak legislativa jim práci přihraje.
Známy takto odpálil nezničiteľný 3l 6válec diesel na BMV. Za studena hneď plný plyn. Keď som ho upozornil že robí kraviny, len sa smial že motor vydrží všetko. Za mesiac ho mal rozobratý na dvore🤣🤣🤣
Mňa tak jedna slečna na BMW obiehala, (plná ciarw, obmedzená rýchlosť, zákruta) zrazu sa ozvala rana a plno bieleho dymu 😂 za 2hodiny som šiel tadiaľ naspäť a už ju brala odťahovka😂 toľko radosti som ešte nemal😂
M57 že je nesmrteľný 😂😂😂 videl som ich na mraky vylmetych na kľuke a tie ich vysokotlakové čerpadla sú tiež super 😂
Starej dobrej Karbalá tour
Ještě že ne kandelábr.
Nevím..Nevím.....Jako tohle video je dost tendenční.... Ony ty tři válce s turbem nejsou bůhvijaké ale 1.2 TSIčka fungují krásně po 200 000 km pokud se jim dopřával kvalitní pravidelný servis.... Jediné co ,tak nedoporučujuji dodržovat dnešní moderní limity na olej 20,30tkm a rozhodně také né 2 roky..Ale měnit co 10 a nebo každý rok co nastane dříve.... a nepotřebuje člověk ani tohle roztáhlé video,ani metabond,ani VIFka ani 300 oktanů ,nebo koukat pořád na otáčkoměr ,jako na čudlík v ponorce od torpéd....
Ľudia prosím, kto nebol naučený na atmosféru s manuálom nekupujte si prosím turbo s manuálom. Kúpte si automat je to blbuvzdorné. Manuály nechajte nám fajnšmekrom.
Škoda, že nepohovoříte o tom - jak jsme záměrně okrádáni na složení paliv... "LSPI" tak jak ho popisujete je sice teoreticky pravdivé(jedná se pouze o následek a ne příčinu !), moc by mě zajímalo, proč tyhle problémy nemají třeba v Rakousku, Německu, už i to Slovensko má lepší paliva... Ale jako bych nic neřek...už mlčim... Je mi to vlastně jedno, řešení mám a je funkční, při "LSPI" trpí jen převody tzn, hlavně stálý převod(diff) Howgh...😋
Jak jste na to přišel, že jinde problémy nemají?
@@stanislavpavlu738 Howgh!
@@stanislavpavlu738 Howgh...
Nic jiného nezvládnete?
Ještě je jeden zásadní problém co je způsobeno přímo výrobci automobilů. A to, že na přístrojové desce to právě nabádá řidiče aby přeřadil na vyšší rychlostní stupeň dřív, než je to vhodné. Nutí řidiče aby podtáčeli motory. K tomu je tlačí ta nesmyslná zelená politika. Takže podle Bruselu je ekonomičtější ničit motory. Jiný efekt to nemá. Zkušenost mám takovou, že když jedu po obci 50km na 5. stupeň, tak je reálná spotřeba větší než na 4. nebo i 3. Ani to pak neakceleruje. Chvíli se po přidání motor dusí turbo neturbo... Takže nechám na tachometru svítit 5 a jedu na 4, nebo 3. Motor si točí spokojeně v optimálních otáčkách. Po vyjetí z obce stačí pomalu plynule přidávat a auta ochotně zrychluje. Ono totiž i to turbo už se točí, egr vypnutý, takže pro motor je to lepší a plně souhlasím s autorem videa.
V Bruselu je ekologie tím posledním co by řešili
Jop, ja mam ve svym 1.6 T-GDI konstantne na displayi indikaci, ze mam preradit minimalne o 2 stupne vys. Ignoruju to a jezdim jak je treba a dava to smysl.
Mam 1.2 puretech v citroene c4 a je to presne ako vravis . Remen v oleji , priamy vstrek . Menim ho kazdych 25 000 - 30 000km a nepomáha ani prémiový 100 oktan 🫡 vivat európske normy
Mám 37000 a řemen jak nový, olej měním po 10000 nebo ročně.
@@stanislavpavlu738 tak sa priprav ze ti onedlho zahlási nízky tlak oleja
@@tomasbalky9928 no když je řemen jak nový tak těžko.
A jinak, 100 oktan benzín nijak neprodlouží životnost řemenu, tu prodlouží jen a pouze olej předepsané normy a jeho včasná výměna. Při pouze městském provozu klidně i po 5000.
Mám 1,2 puretech turbo s automatom,39000,pri každej výmene oleja merajú v servise remeň, majú prípravok,olej som nikdy nedolieval,bez problémov,je to moje druhé auto s puretechom,aj prvé žiadny problém
Je to jednoduché. Kúp si elektromobil a žiadne piesty sa ti nebudú prepaľovať 🤣
Ano samozrejme ze nie. Zato sa mi bude zduvat bateria pod zadkom
Není to tak hrozný. Ani po 8 letech se mi nenafoukla...@@canario447
@@canario447 ty si asi nevidel EV ani na plagate, ked taku blbosť dokazes zapotiť :)
Az k nemu budou dodavat thoriovej reaktor v privesnem voziku proc ne?
@@canario447 tebe sa zduva hlava od narodenia a vola sa to hydrocefalus :D
Atmosfera… mam na haku a toto resit nebudu… max bych to resil u MPS 🤷🏻♂️
Přímý vstřik mají i atmosféry.
Objem ničím nenahradíš 😁
Elektrikou
Nic proti, ale ktery jelito by jelo na 5 prevodovy stupen po meste? 😂 Ve meste nebo ve vesnici kde je 50 a s motorem od maloperaku jezdim na 3 prevodovy stupen s 2.2k otackama...
To jelito, které se řídí rádcem řazení na palubce.
@@stanislavpavlu738 jo kolikrat se divim jakou rychlost tam mam podle neho mit 😄😄
Atmosféra 1.5l nepřímý vstřik jízda ustálenou rychlostí 55km/h na 5 r.s. Otáčky asi 1600/min. Motor začíná protestovat pod cca. 1500 ot. Při potřebě zrychlení pochopitelně podřazuji. Chce to mít cit pro motor, to hodně řidičů nemá. Jo a nemám problém pozdravit omezovač 😅