Resistor - the simplest current limiter

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 сер 2024
  • How to make the simplest current limiter for electronic circuit. The current limiting component is just a single resistor. Optionally you can add LED to indicate the mode of operation.

КОМЕНТАРІ • 11

  • @racer0652
    @racer0652 11 місяців тому +1

    Oj mi się zdarzało zasilić diodę prądem 100 mA i nic się z nią nie działo ;)

    • @SalaScience
      @SalaScience  11 місяців тому +1

      Zależy jaka dioda 🙂 Popularne LED mają prądy przewodzenia ok. 5-20mA. Są też takie na 50-100mA. Mówimy oczywiście o niewielkich LED w obudowie np. 3mm/5mm.

    • @racer0652
      @racer0652 11 місяців тому

      ​@@SalaSciencew przypaku diody czerwonej czy niebieskiej, nie zauważyłem znaczącej różnicy, jednak zielona przy wysokich wartościach prądu zaczyna świecić na żółto😂

    • @SalaScience
      @SalaScience  11 місяців тому +1

      @@racer0652 Zmiana koloru związana może być ze zmianą temperatury złącza oraz tym że diody zielone czasami były robione jako połączenie diody żółtej i niebieskiej . Poza tym większy prąd znacząco skraca żywotność diody.

  • @elektronik2243
    @elektronik2243 6 років тому +2

    Wiencej takich materałow

  • @leonnosowski3745
    @leonnosowski3745 3 роки тому

    Proszę mi wytłumaczyć dlaczego po zamknięciu obwodu dioda led nie świeci. Próbuję zrozumieć schemat i wychodzi mi na to, że czy jest założona zworka czy nie to i tak prąd powinien przechodzić przez diodę led. Ma pan jakieś zdjęcie tej płytki jak to wygląda? Z góry dziękuję.

    • @SalaScience
      @SalaScience  3 роки тому

      Proszę spojrzeć na schemat (w filmie 2:40). Gdy zworka/przełącznik jest zwarty, nie ma możliwości aby dioda LED się świeciła, ponieważ po obu jej stronach panuje ten sam potencjał, nie ma zatem napięcia ani przepływu prądu przez diodę. Gdy zworka/przełącznik jest rozwarty, prąd płynie jedynie przez diodę, rezystor R oraz rezystor 1k. Część prądu może płynąć dodatkowo przez zasilany układ. Wersja z diodą świecącą dobrze nadaje się do układów o niskich prądach (10-20mA), układów scalonych itp. Dioda LED służy jedynie do pokazania, że układ będzie ograniczał prąd. Wersja bez diody LED (z samym rezystorem) jest nieco bardziej uniwersalna, ponieważ można dobrać dowolny prąd maksymalny.

    • @leonnosowski3745
      @leonnosowski3745 3 роки тому

      @@SalaScience Rozumiem. Dlaczego tylko nie uwzględniamy w obliczeniach rezystora 1k skoro on też wpływa na prąd po wyciągnięciu zworki? Pozdrawiam

    • @SalaScience
      @SalaScience  3 роки тому

      @@leonnosowski3745 Maksymalny prąd uzyskamy wtedy gdy w punkcie OUT pojawi się potencjał masy (czyli GND). Jednocześnie oznacza to, że po obu stronach rezystora 1k będziemy mieli ten sam potencjał (GND) czyli nie będzie płynął przez niego żaden prąd. Dlatego też w obliczeniach nie bierzemy pod uwagę rezystora 1k.

    • @leonnosowski3745
      @leonnosowski3745 3 роки тому

      @@SalaScience To ostatni już raz. Jeśli nie zrozumiem to trudno. Jeśli przyłożymy odbiornik do punktu OUT (plus) i do punktu GND (minus) - niech tym odbiornikiem będzie inny rezystor (R3) to zgodnie z prawem Kirchhoffa prąd w punkcie OUT podzieli się między rezystor R1 oraz R3. Zatem w odbiorniku już nie popłynie oczekiwany prąd tylko pomniejszony o IR1. Dlaczego więc nie będzie płyną przez niego żaden prąd? Dziękuję i pozdrawiam.

    • @SalaScience
      @SalaScience  3 роки тому +2

      Układ ma za zadanie uniemożliwić przepływ przez układ (odbiornik) prądu powyżej pewnej wartości. Jest to prymitywny układ, nie należy oczekiwać zbyt wiele. Jest to tak naprawdę rezystor włączony w szereg z zasilaniem. Dioda LED służy jedynie wskazaniu czy ów rezystor jest połączony w szeregu z zasilaniem czy nie. Maksymalny prąd w układzie popłynie gdy w odbiorniku pojawi się zwarcie, czyli punkt OUT zostanie zwarty do masy. Oznacza, to że rezystancja odbiornika R3 będzie zerowa, a zatem równolegle do rezystora 1k będziemy mieli zwarcie. Stad w obliczeniach prądu maksymalnego nie bierzemy pod uwagę tego rezystora. Potencjał po jego obu stronach będzie taki sam, czyli prąd (w przypadku zwarcia) nie będzie przez niego płynął.