Seledynowy to zielony z dodatkiem żółtego, nie szarego :) Poza tym są mężczyźni potrafiący odróżniać kolory lepiej niż przeciętna kobieta. Często żyją z tego - np. DTP-owcy czyli ci co dbają o idealną kolorystykę w druku.
Nieźle tłumaczysz na tym filmie. Dlatego też chciałem powiedziec o pewnym problemie który mam, a mianowicie test na GH, który kupiłem(zoolek) pokazuje mi 60°n co nie wydajr mi się zbyt mozliwe, bo ryby powinny być tak jakby martwe... . Wode destylowaną wskazał prawidłowo, problem też nie leży w wahaniu wyników, bo w akwarium mierzyłem dwa razy, starałem się stosować do zaleceń na twoim filmie i instrukcji i nie wiem w czym może być problem. Dodam, że twardość wody z rzeki, którą de facto stosuje do akwarium wskazal 3-krotnie niższą. W tobie nadzieja. Pozdro
Mam testy paskowe jbl wszystkie parametry pokazują tak samo jak kropelki zooleka oprócz no3. Paski pokazyją 100 a kropelki 20.Którymi sie sugerować. Pozdrawiam.
Witam, czy test zawiera również instrukcję i kolorystykę dlamierzenia GH i SiO2? Chciałbym sobie dokupić takietesty pojedynczo. W sklepach można kupić uzupełnienieoraz zestaw z fiolkami i podkładkami z kolorem.Chciałbym się zapytać czy mając tę walizkę mogę kupić tańsze uzupełnienia testów czy droższy pełny zestaw do mierzenia GH i SiO2?
👍 Pozdrawiam. Fajnie zrobiony filmik, testy miareczkowane są łatwiejsze w interpretacji niż kolorymetria ale tych podstawowych nieznalazłem N,P. Są K, Gh/Kh przynajmniej z zooleku. A marzeniem każdego akwarysty jest Hanna cheker full opcja cały zestaw 😉
Miareczkowane - czy chodzi Ci o te, w których liczysz krople do zmiany barwy cieczy? Hanna to spory wydatek, ale nawet jakbym zyskał cały zestaw saliferta to też bym był zadowolony.
@@tommyaquario9692 miareczkowanie tak nazywa się metoda analityczna.w akwarystyce mierzymy na krople w laboratorium na mililitry się mierzy, jak się dorobię dokładniejszych niż zoolek to się będę mógł wypowiedzieć.😉
Szczerze to nie mam czasu wogóle, siedzę po nocach żeby to wszystko ogarniać. Śpię teraz po około 5 godzin. Jak zejdę do jednego filmu na tydzień to myślę że wrócę do normalnego trybu życia. Ale cóż - trzeba się teraz trochę poświęcić - żeby zyskać uznanie... :)
Testy można też robić przy sztucznym świetle, ale pod warunkiem, że żarówki mają temperaturę barwową 6500k (czyli barwa dzienna). Ja akurat nigdy nie miałem problemów z odróżnianiem odcieni poszczególnych barw. Z tego co słyszę i czytam wygląda na to, że jestem w mniejszości wśród facetów :)
Niestety nie... też tak kiedyś myślałem. Ale jest jeszcze coś takiego jak współczynnik oddawania barw - w skrócie "Ra" i to oznacza w dużym skrócie jaką barwę oddaje przedmiot oświetlony światłem sztucznym w odniesieniu do oddawania barw, gdyby był oświetlony światłem naturalnym. I w oświetleniu dobry wskaźnik to już Ra 80 %. A to oznacza, że taki przedmiot ma o 20 % inna kolorystykę gdy jest oświetlony światłem sztucznym (nawet 6500 K) w stosunku do światła naturalnego. I właśnie od tego czynnika zależy to że nie powinno się odczytywać testów przy żadnym świetle sztucznym, ale tej myśli nie rozwinąłem w filmie, poniewważ film byłby za długi. Ważne jest też natężenie - a więc luxy. Przy sztucznym nigdy nie bedziesz mieć tyle luxów co przy naturalnym, a to ma tez wpływ na odczyt testów, pozdro.
Mam kila pytań dotyczące założenia akwarium Zacznijmy od opisu sytuacji, Planowałem zakup 200 litrowego baniaka, ale Żona zarządziła dość poważny remont domu i na razie mam zgodę na zbiornik o wymiarach 80x35x25. Ograniczony litraż dość poważnie wpływa na dobór ryb. A to rodzi moje pytania i wątpliwości. Zanim przejdę do pytań i wątpliwości to przedstawię plan zarybienia I „Ekipa sprzątająca” otoski przyujściowe 6 sztuk (minimalna zalecana ilość dla tego gatunku) kiryski panda 6 sztuk (minimalna zalecana ilość dla tego gatunku) II Ławica Bystrzyk czerwony (tetra czerwona) 10-12 osobników Oczywiście jest to lekkie przerybienie, ale mam tutaj trzy pierwsze wątpliwości 1. Wielkość do której rośnie bystrzyk czerwony. Źródła maja dość poważne wahanie tzn. jedne podają 3 cm inne 4 cm. Przy ławicy to daje jednak kilkanaście centymetrów ryby. To jak jest z tym rozmiarem u Was? 2. W kilku filmach usłyszałem, że ryby denne przeliczamy trochę inaczej niż pozostałe rybki. Jednak nikt nie wytłumaczył tej zasady, Czy to prawda i jak ona brzmi ? 3. Bystrzyk czerwony trzyma się środkowej i dolnej części akwarium, a jak prystleka -może warto zmniejszyć ławicę na rzecz prystelki ? proszę o sugestię, co do zmian w obsadzie (może no wymienić pandy na pigmeje?). Kolejne pytania dotyczy osprzętu Jaki filtr do tego akwarium ? trzeba bowiem wziąć pod uwagę fakt, że jest przerybienie, a jednoczenie fakt odżywania się otosków glonami, a filtracja ma jednak wpływ na rozwój glonów Jaka grzałka? - planowana temperatura to 23 max 24 stopnie Jakie oświetlenie jeżeli brać pod uwagę fakt, że światło też ma wpływ na rozwój glonów, a jednocześnie bystrzyk traci barwy przy mocnym świetle? Nie zamierzam nawozić akwarium, więc przy podanych warunkach, jakie roślinki przy takich warunkach (ze wskazaniem na Amerykę Południową). Liczę na wskazówki od autora kanału, bo uznaję Jego autorytet, ale wszelkie sugestie są mile widziane
Witam, a wiec moc grzalki powinna odpowiadac litrazowi. A wiec przy 100 litrach dajemy 100 watów. Ryby powinny dac rade, bedzie ciasno, ale powinny zgodnie zyc. Ja bym wybral rybki mniejsze wielkosciä do ławicy ale ok. Co do rozmiaröw to nie ma to znaczenia czy 3 czy 4 cm, bo te ryby w takim malym litrazu nie osiägną docelowych rozmiarów bo skarłowacieją wiec raczej trzymajmy sie 3 cm, czy tez 3,5 cm. Filtr... ja bym wybral chińczyka. Co do glonów to o nie sie nie martw i tak beda. Sprzyjac bedzie im obsada. Glony nie zależa tylko od swiatla i ilosci ryb ale jeszcze od kilkunastu innych czynnikow. Od tego jak karmisz, czym karmisz, jakie masz rosliny, ile masz roslin, jakie masz podloze, jak czesto grzebiesz w akwarium, jakiej wody uzywasz, jak czesto robisz podmiany i jeszcze moge wymienic conajmniej 10 innych czynnikow. Wybacz za bledy, pisze na szybko z tel. Pozdr.
@@KubaP91 poszukaj mniejszych rozmiarowo kąsaczowców. Wybierz takie ryby które będą ci się podobać.Ja bym tutaj dołożył jakąś parkę lub charem małej pielęgniczki amerykańskiej, bo brakuje tu głównego akcentu. Sama ławica, a raczej stado bo 10 sztuk to stado a nie ławica efektu wow w tym zbiorniku nie zrobi...
@@tommyaquario9692 no i tu mam problem bo z tego rodzaju ryb podoba mi się jeszcze prystelka,, żałobniczka i fantom... chyba cała koncepcja zbiornika jest o kant d...
Bardzo ciekawe pytanie. Szczerze mówiąc taką wodę się normalnie bada testami, ale czy przez to testy są zafałszowane - nie mam pojęcia. Zielona woda i pierwotniaki - mogą zaburzać wynik kolorystyczny, ale nie koniecznie tak musi być. Lepiej więc wyprostować wodę na przeźroczystą. W przypadku czarnych wód - ja bym normalnie badał wodę, ale trzeba mieć na względzie że duża ilość tanin, substancji z szyszek olchy, czy dębu może troszkę przekłamywać wynik kolorystyczny testów, bo są to również barwniki. Ale nie mam pewności - trzeba by było zapytać chemika na ile te substancje są wstanie zmieniać wyniki testów.
Tzn że chłop jest ślepy. Skala barw w testach jest tak różna ,że tylko ślepy nie rozróżnia. Podstawowy błąd jaki przedstawiasz to fakt płukania fiolek woda z np kranu . Błąd !!! Jeżeli sprawdzasz wodę np ro to kilkakrotnie plukasz fiolkę ,strzykawkę woda która akurat będziesz badał czyli ro. Ew po użyciu zestawu plukasz pod bieżącą wodą. Gdybyś może czytał dokładnie instrukcje ,a ta w przypadku JBL jest świetna to by kolega wiedział.
Pan niedawno dolał posolonej wody kranowej do swojego akwarium morskiego i miał pan wysyp glonów. Nie lepiej by było tą wode przegotować, posolić, ostudzić i wlać do zbiornika? Może wtedy nie było by tych glonów?
Rzadko się słyszy komplement typu, że jest się dla kogoś luksusem w domu, aż miło dzięki za filmik ;P
W końcu ktoś nas docenił!
Super materiał, szczegółowo wyjasniony, krok po kroku. Pozdrawiam.
Witam, witam łapę w górę zostawiam. Profesjonalne filmy to jest to, pozdrawiam z mojego fish roomu :)
Super film. Bardzo pomocny. Pozdrawiam
Bardzo dobry film. Pozdrawiam .Łapka leci . Z tymi kolorami masz rację bo my facety to tylko trzy kolory potrafimy rozróżnić .....
Seledynowy to zielony z dodatkiem żółtego, nie szarego :)
Poza tym są mężczyźni potrafiący odróżniać kolory lepiej niż przeciętna kobieta. Często żyją z tego - np. DTP-owcy czyli ci co dbają o idealną kolorystykę w druku.
Prawda! Ja zawsze wołam Żonę by zobaczyła jak mam wątpliwości :D
Nieźle tłumaczysz na tym filmie. Dlatego też chciałem powiedziec o pewnym problemie który mam, a mianowicie test na GH, który kupiłem(zoolek) pokazuje mi 60°n co nie wydajr mi się zbyt mozliwe, bo ryby powinny być tak jakby martwe... . Wode destylowaną wskazał prawidłowo, problem też nie leży w wahaniu wyników, bo w akwarium mierzyłem dwa razy, starałem się stosować do zaleceń na twoim filmie i instrukcji i nie wiem w czym może być problem. Dodam, że twardość wody z rzeki, którą de facto stosuje do akwarium wskazal 3-krotnie niższą. W tobie nadzieja. Pozdro
Ma się ten luksus i posiada kobietę w domu🤣😂😀🤗🙉👍👍👍 pozdrawiam,
Mam testy paskowe jbl wszystkie parametry pokazują tak samo jak kropelki zooleka oprócz no3. Paski pokazyją 100 a kropelki 20.Którymi sie sugerować. Pozdrawiam.
Witam,
czy test zawiera również instrukcję i kolorystykę dlamierzenia GH i SiO2? Chciałbym sobie dokupić takietesty pojedynczo. W sklepach można kupić uzupełnienieoraz zestaw z fiolkami i podkładkami z kolorem.Chciałbym się zapytać czy mając tę walizkę mogę kupić tańsze uzupełnienia testów czy droższy pełny zestaw do mierzenia GH i SiO2?
👍 Pozdrawiam. Fajnie zrobiony filmik, testy miareczkowane są łatwiejsze w interpretacji niż kolorymetria ale tych podstawowych nieznalazłem N,P. Są K, Gh/Kh przynajmniej z zooleku. A marzeniem każdego akwarysty jest Hanna cheker full opcja cały zestaw 😉
Miareczkowane - czy chodzi Ci o te, w których liczysz krople do zmiany barwy cieczy? Hanna to spory wydatek, ale nawet jakbym zyskał cały zestaw saliferta to też bym był zadowolony.
@@tommyaquario9692 Tak dokładnie te kroplowe, z salifertem nie miałem styczność ponoć godny polecenia, zawsze warto mieć dobre testy. Pozdrawiam
@@saweknRammaxaqua A to nie wiedziałem że one się tak nazywają, zawsze warto się dowiedzieć... Dzięki i pozdro
@@tommyaquario9692 miareczkowanie tak nazywa się metoda analityczna.w akwarystyce mierzymy na krople w laboratorium na mililitry się mierzy, jak się dorobię dokładniejszych niż zoolek to się będę mógł wypowiedzieć.😉
HEHE w końcu ktoś nas docenił
Kolejny świetny filmik :D Zdradź mi jeden sekret, skąd ty masz tyle czasu żeby montować tyle filmów ;P Łapka w górę i pozdrawiam
Szczerze to nie mam czasu wogóle, siedzę po nocach żeby to wszystko ogarniać. Śpię teraz po około 5 godzin. Jak zejdę do jednego filmu na tydzień to myślę że wrócę do normalnego trybu życia. Ale cóż - trzeba się teraz trochę poświęcić - żeby zyskać uznanie... :)
Będzie film jak wykonujesz pomiary, t.j. jak się powinno trzymać buteleczkę z odczynnikiem przy wkraplaniu, jaka ilość substancji w proszku, itp.?
Wszystko opisane jest w instrukcji obsługi ile czego :) na buteleczkach jbl jest pokazane też ile kropelek ;)
@@ninjadarkmind7388 ja wiem ale chcemy zobaczyć na żywo jak to wygląda
@@rapseb Jak by chciał wszystkie testy pokazywać to filmik by trwał ok 15-20min przyspieszając czas oczekiwania na wynik testu ;D
@@ninjadarkmind7388 to prawda... byloby długo, W filmie ten test co robię to na ph
Mam problem z pH tylko 6,5 oraz GH tylko 5 jak sobie z tym poradzić
W filmie mówi Pan, żeby każdy test robić ze środka akwariu. A co z testem na fosfor, który ponoć trzeba robić prosto z podłoża?
Wszystko zależy od testu i jego firmy.
Testy można też robić przy sztucznym świetle, ale pod warunkiem, że żarówki mają temperaturę barwową 6500k (czyli barwa dzienna). Ja akurat nigdy nie miałem problemów z odróżnianiem odcieni poszczególnych barw. Z tego co słyszę i czytam wygląda na to, że jestem w mniejszości wśród facetów :)
Niestety nie... też tak kiedyś myślałem. Ale jest jeszcze coś takiego jak współczynnik oddawania barw - w skrócie "Ra" i to oznacza w dużym skrócie jaką barwę oddaje przedmiot oświetlony światłem sztucznym w odniesieniu do oddawania barw, gdyby był oświetlony światłem naturalnym. I w oświetleniu dobry wskaźnik to już Ra 80 %. A to oznacza, że taki przedmiot ma o 20 % inna kolorystykę gdy jest oświetlony światłem sztucznym (nawet 6500 K) w stosunku do światła naturalnego. I właśnie od tego czynnika zależy to że nie powinno się odczytywać testów przy żadnym świetle sztucznym, ale tej myśli nie rozwinąłem w filmie, poniewważ film byłby za długi. Ważne jest też natężenie - a więc luxy. Przy sztucznym nigdy nie bedziesz mieć tyle luxów co przy naturalnym, a to ma tez wpływ na odczyt testów, pozdro.
Mam kila pytań dotyczące założenia akwarium
Zacznijmy od opisu sytuacji, Planowałem zakup 200 litrowego baniaka, ale Żona zarządziła dość poważny remont domu i na razie mam zgodę na zbiornik o wymiarach 80x35x25. Ograniczony litraż dość poważnie wpływa na dobór ryb. A to rodzi moje pytania i wątpliwości. Zanim przejdę do pytań i wątpliwości to przedstawię plan zarybienia
I „Ekipa sprzątająca”
otoski przyujściowe 6 sztuk (minimalna zalecana ilość dla tego gatunku)
kiryski panda 6 sztuk (minimalna zalecana ilość dla tego gatunku)
II Ławica
Bystrzyk czerwony (tetra czerwona) 10-12 osobników
Oczywiście jest to lekkie przerybienie, ale mam tutaj trzy pierwsze wątpliwości
1. Wielkość do której rośnie bystrzyk czerwony. Źródła maja dość poważne wahanie tzn. jedne podają 3 cm inne 4 cm. Przy ławicy to daje jednak kilkanaście centymetrów ryby. To jak jest z tym rozmiarem u Was?
2. W kilku filmach usłyszałem, że ryby denne przeliczamy trochę inaczej niż pozostałe rybki. Jednak nikt nie wytłumaczył tej zasady, Czy to prawda i jak ona brzmi ?
3. Bystrzyk czerwony trzyma się środkowej i dolnej części akwarium, a jak prystleka -może warto zmniejszyć ławicę na rzecz prystelki ? proszę o sugestię, co do zmian w obsadzie (może no wymienić pandy na pigmeje?).
Kolejne pytania dotyczy osprzętu
Jaki filtr do tego akwarium ? trzeba bowiem wziąć pod uwagę fakt, że jest przerybienie, a jednoczenie fakt odżywania się otosków glonami, a filtracja ma jednak wpływ na rozwój glonów
Jaka grzałka? - planowana temperatura to 23 max 24 stopnie
Jakie oświetlenie jeżeli brać pod uwagę fakt, że światło też ma wpływ na rozwój glonów, a jednocześnie bystrzyk traci barwy przy mocnym świetle?
Nie zamierzam nawozić akwarium, więc przy podanych warunkach, jakie roślinki przy takich warunkach (ze wskazaniem na Amerykę Południową). Liczę na wskazówki od autora kanału, bo uznaję Jego autorytet, ale wszelkie sugestie są mile widziane
Witam, a wiec moc grzalki powinna odpowiadac litrazowi. A wiec przy 100 litrach dajemy 100 watów. Ryby powinny dac rade, bedzie ciasno, ale powinny zgodnie zyc. Ja bym wybral rybki mniejsze wielkosciä do ławicy ale ok. Co do rozmiaröw to nie ma to znaczenia czy 3 czy 4 cm, bo te ryby w takim malym litrazu nie osiägną docelowych rozmiarów bo skarłowacieją wiec raczej trzymajmy sie 3 cm, czy tez 3,5 cm. Filtr... ja bym wybral chińczyka. Co do glonów to o nie sie nie martw i tak beda. Sprzyjac bedzie im obsada. Glony nie zależa tylko od swiatla i ilosci ryb ale jeszcze od kilkunastu innych czynnikow. Od tego jak karmisz, czym karmisz, jakie masz rosliny, ile masz roslin, jakie masz podloze, jak czesto grzebiesz w akwarium, jakiej wody uzywasz, jak czesto robisz podmiany i jeszcze moge wymienic conajmniej 10 innych czynnikow. Wybacz za bledy, pisze na szybko z tel. Pozdr.
@@tommyaquario9692 proszę o sugestię co do zmiany w ławicy
@@KubaP91 poszukaj mniejszych rozmiarowo kąsaczowców. Wybierz takie ryby które będą ci się podobać.Ja bym tutaj dołożył jakąś parkę lub charem małej pielęgniczki amerykańskiej, bo brakuje tu głównego akcentu. Sama ławica, a raczej stado bo 10 sztuk to stado a nie ławica efektu wow w tym zbiorniku nie zrobi...
@@tommyaquario9692 no i tu mam problem bo z tego rodzaju ryb podoba mi się jeszcze prystelka,, żałobniczka i fantom... chyba cała koncepcja zbiornika jest o kant d...
@@tommyaquario9692 mimo wszystko proszę o sugestię co do gatunków roślin
Co w przypadku czarnych wód?ciemna barwa wody pewnie uniemożliwia wykonanie testu
Bardzo ciekawe pytanie. Szczerze mówiąc taką wodę się normalnie bada testami, ale czy przez to testy są zafałszowane - nie mam pojęcia. Zielona woda i pierwotniaki - mogą zaburzać wynik kolorystyczny, ale nie koniecznie tak musi być. Lepiej więc wyprostować wodę na przeźroczystą. W przypadku czarnych wód - ja bym normalnie badał wodę, ale trzeba mieć na względzie że duża ilość tanin, substancji z szyszek olchy, czy dębu może troszkę przekłamywać wynik kolorystyczny testów, bo są to również barwniki. Ale nie mam pewności - trzeba by było zapytać chemika na ile te substancje są wstanie zmieniać wyniki testów.
Ja jestem daltonistą, więc chyba nic nie przetestuję :(
mam pytanie jakie ryby będą do akwarium 30l
Kirysek pigmej lub karłowaty plus neon zielony. Po 5-6 sztuk i powinno styknąć.
Myśle że rekin wielorybi i parka marlinów będzie ok, do tego parę kałamarnic do czyszczenia dna.
producenci testőw powinni dodawać w gratisie kobietę ;)
Kiedy jakiś live Tommy😉
Niestety nie ma na to czasu...
Chyba po prostu .... zgodnie z instrukcja 😃
Sopoko tylko że tych rzeczy w instrukcjach nie ma
@@tommyaquario9692 dobra masz racje 😜
Tzn że chłop jest ślepy. Skala barw w testach jest tak różna ,że tylko ślepy nie rozróżnia. Podstawowy błąd jaki przedstawiasz to fakt płukania fiolek woda z np kranu . Błąd !!! Jeżeli sprawdzasz wodę np ro to kilkakrotnie plukasz fiolkę ,strzykawkę woda która akurat będziesz badał czyli ro. Ew po użyciu zestawu plukasz pod bieżącą wodą. Gdybyś może czytał dokładnie instrukcje ,a ta w przypadku JBL jest świetna to by kolega wiedział.
Pan niedawno dolał posolonej wody kranowej do swojego akwarium morskiego i miał pan wysyp glonów. Nie lepiej by było tą wode przegotować, posolić, ostudzić i wlać do zbiornika? Może wtedy nie było by tych glonów?
Glony były dlatego że musiałem z konieczności użyć kranówki. Nie gotuje się wody do celów akwariowych już od bardzo dawna.
Ale to chyba dobrze że pobieramy wodę z dna do testu fosforanów... Chodzi o sprawdzenie zawartości f. dostępnych dla roślin
Czy ma ktoś może do odsprzedaży kompletny wirnik filtra
Sunsun hj -922 ?
Testy to bzdura. Szkoda kasy.
aha to niech rybki pozdychaja tak?