Gdyby nie twój kanał to moja akwarystyka skończyła by się pewnie dawno temu, a tak to od ośmiu miesięcy prowadzę swoje akwarium i planuje iść dalej. Dzięki za cenne porady i pozdrawiam.
Pomijając te wszystkie lata kiedy człowiek zajął się akwarystyką....Bardzo lubię powracać i rozumieć,jaką pokorą i wielką nauką cierpliwości jest akwarystyka.Bardzo podobają mi się te odcinki......uczą,świat zaperda.....a a natura własnym torem,na przekór upartym.Coś wspaniałego to zrozumieć,naukę wymusza nie chęć by tym stworzeniom robić krzywdę...W ten sposób poznajesz intymne strony natury,ona jest bardzo oporna by je pokazać.Co pozostaje ? :) Przyglądać się,używać rozumu itp wspaniałe rzeczy.Zapłatą za twój wysiłek,jest znaczny spadek stresu jaki podają dzisiejsze czasy!!!Te miną,a pod wodą nic się nie zmieni,tam czas pozwala się przystosować a u nas?Chaos :)Godzinami można się wpatrywać w ten podwody świat,czerpać garściami spokój i harmonie tam panującą ;) Czasem okrutną :(
Boze jakie to przykre, ze musisz tlumaczyc ludziom ze wiedze czerpie sie biblioteki. Piekny kanal, klasa i ,,stara szkola'' nauczania. Z ogromna przyjemnoscia sie Ciebie slucha. Dziekuje ! Przepraszam za stylistyke, nie mam polskich znakow.
Uwielbiam twój kanał. Szkoda że nie wiedziałem o tobie wcześniej bo nie ukrywając jak mi padło ponad 100 rybek w 300 litrach przez ospę, to już miałem się zamiar pozbyć mimo wydanych około 10kola. Dziękuję że jesteś i się nie poddalem
Szkoda, ze nie trafiłem tu wcześniej. Niestety w ciągu roku od założenia akwarium musiałem zrobić dwa restarty, a obecnie akwarium stoi puste i od tygodnia czeka aby zaczęło się w nim nowe życie. Myśle, że z Twoimi filmami i radami już wkrótce zacznę znowu
Cześć. Bardzo fajny filmik dla tych, którzy chcą zostać akwarystą. Jedyna rzecz, do której muszę się przyczepić, to podane ceny akwariów, które można kupić taniej. A gotowych zestawów akwariowych nie opłaca się kupować, bo jak się wszystkie rzeczy (akwarium, pokrywa, filtr...) kupi osobno, to wychodzi taniej. Po co przepłacać. To tyle. Pozdrawiam wszystkich. Trzymajcie się. Na razie.
Witam. Świetny odcinek zgadzam sie ze wszystkim. Posiadam 112 l towarzyskiego oraz 25 l bojownik. Teraz bede kleił 250 l i mam zamiar robic malawi. Aczkolwiek jeszcze trochę kasy trzeba odłożyć. Pozdrawiam. Oby jak najwięcej tego typu filmów. Naprawdę wysoki poziom.
Kiedy pierwszy raz zaczynałem z akwarystyką i nie wiedziałem co robić to zajrzałem na twój kanał i nie dał bym rady bez ciebie zaczynałem z akwarium 25l a teraz mam 112l DZIĘKI za pomoc 😁😁😃😃
@@igorjabonski5990 dzieki. Ale prawda jest taka że jeszcze wielu tematow nie poruszyłem i w moim wyobrazeniu to brakuje tu jeszcze ze 200 odcinkow poradnikowych. Ale powoli na spokojnie bedziemy krecic. Pozdrawiam.
Najlepsze jest akwarium jednogatunkowe dla jednego z mniejszych gatunków z rodziny długowąsowatych (channalabes apus, gymnallabes typus, clarias cavernicola, clarias angolensis lub clarias batrachus)
1.Wiedza - aktualne książki akwarystyczne( biblioteka, książki używane) w internecie mogą wypowiadać się osoby bez doświadczenia Książka ogólna dla początkujących, atlas ryb akwariowych Książki w linku filmu 2. Zakupy- zbiornik i sprzęt, preparaty, podłoże,dekoracje, akcesoria, rośliny, pokarm 3.Zdecyduj jakie akwarium chcesz: -wielogatunkowe -jednogatunkowe 4. Start zbiornika 5. Badanie właściwości wody( pH, twardość wody) 6.Ryby po ok.3 tygodniach of startu 7. Dobranie ryb z atlasu po dojrzeniu akwarium, nie wpuszczamy wszystkich gatunków na raz( duze na koniec)
Przydatny odcinek dla kogoś kto myśli o akwarium👍👍 jestem świeżo po założeniu i poradziłbym założyć sobie nieco większy budżet niż planowany🙈 z przydatnych sprzętów warto pomyśleć o programatorze czasowym do zapalania i gaszenia światła automatycznie co do gromadzenia wiedzy to można utknąć na tym etapie chyba zbyt długo, nie ma co się nastawiać, że na wszystko uda nam się przygotować z książki; w necie i książkach też jest rozbieżność co do cyklu azotowego i spotkałem się z przedziałami czasowymi od 10 dni do 6 tygodni - można kupić sobie testy, ale to wtedy kasa leci🙃 Pozdrawiam!
Ja popełniłem błąd, bo jednego dnia kupiłem od znajomego akwarium i je zalałem, a na drugi dzień poleciałem po rybki... Ale na szczęście nic złego się nie stało i te same rybki pływają cały czas od ponad roku i rybki takie jak gupiki fajnie się mnożą :) Przez to trochę nie dociera do mnie ta cała drama z dojrzewaniem zbiornika, ale w pełni rozumiem proces zmian - dlatego drugi zbiornik dla bojownika powoli się kształtuje i jeszcze trochę poczeka :)
Super film! Czy akwarium 105l nadaje się na początek? I czy na początek nadaje się ciemne podłoże a na środku strefa piaszczysta z jasnego żwirku? Pls🙏 odpowiedz bo chodzi mi po głowie żeby kupić zestaw akwarystyczny w czerwcu. Oczywiście 105l
Mam takie pytanie . Skoro rośliny akwariowe pobierają związki potrzebne do dalszego rozwijania korzeniami, to jak to robią glony które rozwijają się dosyć wysoko ?
Nie mam jak wypożyczyć książki- biblioteka zamknięta. Nie znam się zbyt, mam zamiar kupić 5 mieczyków albo 5 danio pręgowanych. Boję się że sobie nie poradzę, mam do dyspozycji tylko 600zł a jak mówię że nwm czy sobie poradzę, to moja mama mówi że postanowione jedziemy po akwarium w środę. Powinnam ją przekonać i zacząć później czy zaczynać teraz?
Zamiast mieczyków lepsze są gupiki (nieagresywne i mniejsze, sam mam 2 mieczyki z własnej hodowli (oczywiście było ich więcej, ale niektóre padły, a inne zostały zjedzone przez pozostałe ryby), i czarnoczerwona samica atakuje nawet sumy rekinie (swoją drogą nie polecam tych sumów do akwariów mniejszych niż 6000-10000 litrów, ponieważ są szybkie, ruchliwe i płochliwe. Kupione były ponad 3 lata temu, gdy byłem jeszcze początkującym akwarystą). Akwarium ma 200l, więc teoretycznie mieczyki nie powinny przejawiać w nim agresji).
Uzdatniacze są przydatne, pomagają ustabilizować i utrzymać się bakteriom na początku istnienia zbiornika. To czy ryby będą padać na kranówce to nie standard, zależy w jakim mieście mieszkasz i jakie parametry wody serwują ci wodociągi, są ludzie którzy jadą na czystej kranówie bez odczekiwania, i z rybami się nic nie dzieje, parametry wody można sprawdzić na stronach internetowych mpwik w waszych miastach. 6 krotna nad filtracja to też już troche paranoja. Kwestia pozyskiwania informacji, polecam dołączać do grup na fb w której ludzie wymieniają się doświadczeniami, w książkach czesto spotkacie się z ogólnikami albo informacjami które się nie pokrywają z rzeczywistością.
Ja mam 2 lata akwarium 160l z neonami, skalarkami,kiryskami i mieczykami na początku moje akwarium ''zakwitło" się ale nie przejąłem sie bo wiedziałem że to nawet dobrze bo oznaczało to że w akwarium rozpoczeło sie życie po 2 tygodniach glony znikły i wpusciłem pierwsze rybki które żyją do teraz
Ja tam pojechałem do sklepu statystycznego kupiłem akwarium 54 L nic niewiedziałem ,mam od gwiazdki wszystko działa ryby zyjom ,dopiero po czterech dniach obejrzał jakieś filmy o rybach jak hodować je a miałem już zakupione ryby, i mam zamiar mieć kolejne akfarium 😀😀😀😀😀😀😀😀😀
Kurcze, to jaki baniak na początek najlepszy, 50, 80l? Po wcześniejszych odcinkach i opiniach wnioskowałem że 100 do 200 na początek i celowałem w taki 216l 120x40, a teraz ponownie wątpliwości czy nie za duży. Oczywiście nie dla bojownika, bo ten etap błędów (bojownik, 2 samice, i glonojad w 20l, mam za sobą). Będę zobowiązany za poradę.
Tak naprawde czym wiekszy na poczatek tym lepszy. 240 jak masz mozliwosc to bajka. 100 to super wybór. 80 moze być. A 50 ujdzie. Z kazdym z nich mozesz zacząć akwarystyke, ale czym wiekszy tym bedziesz miec z nim mniej problemów.
Dzięki, już zacząłem wątpić czy po błędzie małego akwarium pójście w drugą skrajność to dobry kierunek i czy nie przesadzam. Z filmu jakoś odniosłem wrażenie, że te 80l to na początek górna granica. Dzięki za rozwianie wątpliwości.
Nie, żebym się czepiał, ale miałem trochę nadzieję, że się więcej dowiem z samego filmu, tymczasem przez jego połowę dowiedziałem się, że mam sobie poczytać książkę :/ hahaha
Ogladam Twoje filmy bo chce rozpoczac przygode z akwarystyka. Chcialem cos prostego na poczatek. Zaopatrzylem sie we wszystko, przygotowalem aranzacje wstepną. Pozostalo mi tylko kupic roslinki. Poszedlem pare dni temu do sklepu akwarystycznego i poprosilem o rade, zeby pomogli mi wybrac jakies roslinki na start. Na to Pan zapytal jakie posiadam podloze. Odpowiedzialem, ze zwykly zwirek. Pan natychmiastowo zapomnial w jakim celu przyszedlem i poszedl do polki z substratami i podlozami aktywnymi. Przyniosl mi male wiadereczko za 70zl i powiedzial, ze musze to kupic i ze takie podloze wytrzymuje od 5 do 7lat. Ja sie go zapytalem "ale czy to na pewno jest konieczne"? Kiedys nie bylo takich rzeczy, nie kazdy rowniez prowadzil akwarium na podlozu z ziemi a ludzie mimo to zajmowali sie akwarystyka. Na to on mi powiedzial, ze zadna roslina nie przetrwa bez nawozu i ze moge ewentualnie nawozic kolumne wody i poszedl po kolejne preparaty. Zapytalem jeszcze "ale czy przypadkiem ryby w pewnym stopniu nie nawożą"? Pan odparl, ze "nie, to tak nie dziala, ryby produkuja (uwaga cytuje i prosze o weryfikacje kogos madrego) "amon". Jako, ze jestem poczatkujacy nie chcialem sie z nim klocic, uznalem, ze posiada wieksza wiedze niz ja i przyznam, ze poczulem sie zaklopotany i zawstydzony tym, ze poszedlem do sklepu posiadajac sprzeczne(a moze nie?) informacje. Poprosilem aby pokazal mi najpierw rosliny jakie maja w ogole a ja sie zastanowie w miedzy czasie nad tym substratem. Wyboru nie bylo wielkiego dlatego powiedzialem, ze nie bylem przygotowany na tak duzy wydatek i wyszedlem. Czy ktos moglby mi powiedziec czy ja faktycznie potrzebuje tego substratu czy Pan chcial mnie tylko naciągnąc na kase? To jest malutkie akwarium 45l, lampke mam podstawowa z zestawu 15W swietlowke, ale umiem lutowac i jesli trzeba to sobie cos sklece z diodami led. Uff przepraszam za obszerny komentarz, licze ze ktos mi pomoze, dziekuje
tomi dlaczego mi skalary zjedły neona inesca gdy wpuściłem skalaryp i purzniej none inesca i skalary mi je zjadły pomóż mi proszę stego co wiem skalary i neona inesca można razem je trzymać proszę pomóż
Różnica polega na ilości pobranego prądu z sieci, mocniejsza mniej się męczy a szybciej ogrzeje, słabsza odwrotnie. Raczej chodzi o chyba nie za wysoką prędkość ogrzania zbiornika, ale nie jestem całkowicie pewny
Kup sobie na allegro za kilkanaście złotych książkę Mai Prusińskiej "Atlas ryb akwariowych", bardzo polecam, zawiera informacje o poszczególnych gatunkach, i zawiera bardzo dużo przydatnych informacji np. O filtracji, glonach, roślinach na początek i wiele więcej
Najgorsze jest to że sprzedawcy w sklepach zasypią człowieka sprzętem preparatami i roślinami niekoniecznie wodnymi (np. tatarak) za kosmiczną kasę. A wystarczy na początek jakiś akwarium, żwirek i najłatwiejsze rośliny nurzaniec, moczarka... Filtr wewnętrzny, nawet napędzany powietrzem, jakaś lampka, nawet biurkowa z dość mocną żarówka najlepiej led. Z rybek najlepiej gupiki. Ja akwarystyką zajmuję się od 1994 roku, dzisiejsze kombinacje: podłoża, preparaty, filtry, lampy itp.. Sprawiają że koszty idą w tysiące. I teraz taki dzieciak przychodzi do sklepu i chce zacząć przygodę z akwarystyką, na starcie dzieciak jest stracony. Bo sprzedawca chce zarobić tu i teraz, nie patrzy w dłuższej perspektywie, tzn pomogę mu zacząć od najtańszych opcji, a w perspektywie czasu ten młody człowiek będzie rozwijał swoją pasję, i będzie wracał po coraz lepszy sprzęt, rośliny, ryby.
Z wieloma rzeczami się zgadzam, nawet niezły przewodnik dla początkujących nakręciłeś (szacun, że zwracasz uwagę na miękkość wody przy doborze obsady), ale... co do książek się tak nie do końca zgodzę. Niestety w książkach też powielane są różne mity, półprawdy i nieprawdy. Brutalna prawda jest taka, że i internet, i książki, i rozmowa ze sprzedawcą czy specjalistą z forum to nie musi być porządna wiedza - może, ale nie musi. (Bywa też, że jest to "wiedza" sponsorowana, naprowadzająca człowieka na styl akwarystyki wymagający kupowania mnóstwa sprzętu i ciągłej suplementacji preparatów... a to wcale nie jest konieczne). Ja bym postawiła książki i neta jako źródła wiedzy na równi. Koniec końców każdy się uczy na własnych błędach, czasami to wymaga dłuższego i szerzej zakrojonego szukania, czasami kilku podejść do tematu. Dlatego bardzo ważna jest determinacja - ale ją chyba każdy prawdziwy pasjonat ma ;) Aha, i jeszcze jedno. Polecasz żwirek - no znowu się nie zgodzę. Żwir jest paradoksalnie trudniejszy od piasku, bo między kamykami gromadzi się i zalega brud, który trudno jest usuwać, a z piasku go łatwo zmieciesz odmulaczem, bo piasek jest zbity i głębiej g&wienek nie przepuści ;) no i żwir jest nieprzesiewalny przez pielęgniczki czy kiryski, a więc nienaturalny dla nich. Do tego piasek (odpowiednio gruba warstwa) sam w sobie jest filtrem! - jest taka fajna publikacja Marty Mierzeńskiej o roli piasku w akwarium, to samo piszą zwolennicy Deep Sand Bed w morskim.
Oczywiście są ksiazki lepsze i gorsze. Ale zadne wydawnictwo nie pozwoli sobie na wydanie takiej ksiazki akwarystycznej bez przepuszczenia jej tresci przez zootechnika czy ichtiologa. Natomiast w necie nie ma zadnej kontroli i mozesz powiedziec w swoim filmie co chcesz - nawet to że można trzymać paletki z pyszczakami. Internet jest tez zrodlem wiedzy ale tu musisz juz miec jakies podstawy zeby samemu wywnioskowac czy dana tresc internetowa jest zgodna ze sztuką akwariową, a my tu mówimy o osobach poczatkujacych ktore nie maja żadnej wiedzy... wiec ja jednak bede polecac ksiazki. Sprawa druga - zwirek - kto powiedział że nie można go odmulić? Oczywiscie kazde podłoze ma swoje plusy i minusy. Tak samo jak w piasku to znajdziesz te minusy i w zwirze. Słabo widze łączenie piasku i roślin u osób początkujących.
Moc grzałki nie zależy tylko od litrażu ale też od różnicy temperatury między temperaturą jaką chcemy uzyskać a temperaturą otoczenia.Jeśli różnica jest większa niż 6-10 stopni to dobieramy mocniejszą jeśli mniejsza różnica dobieramy wg litrażu.Dlaczego? Bo gdy w pokoju jest np. 16st a w akwarium ma być 25st. więc 25-16= 9 to różnica 9 st. może spowodować że w akwarium 50 litrowym grzałka 50W może chodzić na okrągło a i tak nie uzyska 25st.
Ok zgoda, ale podajesz skrajne przypadki. Umowmy sie że wiekszosc ludzi nie ma w domu 16 stopni tylko ma jednak wiecej. Natomiast jezeli chcesz byc juz taki dokładny to powinienes jest wspomniec że nakezaloby tez uwzglednic czy jest pokrywa i jaka jest moc swiatla. Bo zarowno pokrywa jak i duzo watów swiatla mogą spowodować ze jak bedzie te 16 stopni w pokoju to jednak okaze sie ze ta 50 watowa grzalka podgrzeje jednak wode do 25. Zalecam aby jednak podchodzic do tego zdroworozsądkowo i nie szukać błędów na siłe
@@tommyaquario9692 Nie szukałem błędów na siłę tylko z własnego doświadczenia ale jeśli mam być dokładny to... Nikt nie świeci 24/24 i moc światła nie ogrzeje wody w akwarium, bo lumeny nie wydzielają ciepła.Teraz przeważnie używa się w pokrywach świetlówki ledowe które aż tak dużo ciepła nie wydzielają żeby ogrzać lustro wody .Chyba że używa się standardowych świetlówek z statecznikiem magnetycznym to podniesie temperaturę o kilka stopni , ale tylko jak świecimy. Pominąłeś istotną informację którą nawet producenci podają na opakowaniach grzałek(np.Sera, JBL , Aquael ). Teraz możesz napisać że szukam błędów na siłę chociaż chciałem tylko uzupełnić informacje.
@@HaloSC no spoko. Tylko trzeba byc rzetelnym. Napisalem ze zwykle nie ma nikt w pokoju 16 c, a ty piszesz ze zwykle swieci sie ledami. Dlatego kazdy przypadek jest inny i ciezko to ujac w ramy. Bo wplyw na to jaka moc ma miec grzalka ma kilka czynnikow: pokrywa, zrodlo swiatla, temp. W pokoju, ilosc swiecenia godzin w ciagu dnia itd. Ale jakos tego nowego akwaryste trzeba nakierowac. Wartosc tyle watów grzalki ile litrów jest orientacyjna i nie ma sensu na siłe uzupełniac tych wartosci. Bo zaraz czlowiek ktory bedzie chcial sobie zalozyc akwarium w garażu, gdzie w zimie ma 8 stopni powie mi że brednie gadam bo tu grzalka zeby podgrzac wode do 25 c musi miec 150 Watów
Dzień dobry czy jest jeszcze jakaś inna książka dla początkujących wyjaśniająca procesy zachodzące w akwarium ponieważ książka " Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych" jest nie osiągalna :( Pozdrawiam.
W dzisiejszych czasach jeśli ktoś potrzebuje rady ze ma isc do biblioteki bo tam sa ksiazki, to zdecydowanie jej nie poslucha. I nie odrzucam książek, bo fajnie je miec, ale duzo, szybciej, efektywniej, można większość wiedzy pozyskać z 50 filmikow które sa na polskim yt na temat zakładania akwarium. Wystarczy wpisać zagadnienie w wyszukiwarkę i dostaje sie odpowiedz na każde podstawowe pytanie. Kwestie finansowe. Na początek 70-112l. Mniejsze trudno otrzymać, większe to zbyt duzy koszt na poczatek. Jesli ktos chce tanio polecam olx i szukanie okazji, ludzie bardzo czesto chca szybko i za bezcen pozbyc sie calych zestawow, bo albo im sie spieszy albo nie znaja sie na tym co sprzedaja. Na pewno nie warto brac zestawu z woda i zyciem, bo sami nie wiemy jakie problemy sobie sami przyniesiemy. Przy zakupie takiego uzywanego akwarium, najwazniejsze jest stan samego szkła, z porysowanym szklem nic juz sie nie zrobi a juz zawsze bedzie sie je widzialo, a naprawianie starych silikonow to loteria. Reszte mozna dosztukowac wymienic, mozna potem zmieniac dowoli, ale samej wymiany szyby to zawsze restart. Kolejnym krokiem jest zakup roslin. I tutaj do akwa na 112l potrzeba by roslin kupujac po 20zl za jedna sztuke ze sklepu moze 200zl nie starczyc. I tutaj tez olx, mozna bez problemu kupic rosliny za 1/3 ceny sklepowej a nawet dostac za darmo z wycinki. Rosliny takie zazwyczaj nie sa takie idealne jak w sklepach ale napewno zdecydowanie maja wieksza szanse na przystosowanie sie.
Zgoda, tylko że z tych 50 filmów o zakładaniu zbiornika na yt to połowa sie nie nadaje na zrodło wiedzy. W jednym facet radzi żeby na ziemie ogrodową dać żwir o granulacji 5-8 mm, gdzie marnie to widze, w innym ktoś radzi że tydzień na dojrzewanie starczy. W pewnie zgodzisz sie że w książkach takich głupot nie znajdziesz
@@tommyaquario9692 Jesli ktos nie ma czasu obejrzec kilku filmikow i wysnuc z nich sredniej, to nie bedzie mial czasu i ochoty czytac ksiazki. Ja zdaje sobie sprawe ze w internecie sami eksperci, ale juz na pierwszy rzut oka widac kto kreci profesjonalny poradnik i wie o czym mówi a kto jest amatorem i plecie bzdury. A i sekcja komentarzy szybko weryfikuje czy ktos popełnia błędy w fimie czy nie. :)
@@tommyaquario9692 Zreszta jak ktos trafil juz na ten filmik i go ogląda tu chyba trafil juz na kogos kto wie co mowi i moze spokojnie przyswajać wiedze z Twoich filmow, a Ty go odsyłasz do nudnych ksiazek? To tak jak lektura szkolna, ma dzieciakom pokazać piękno literatury, a zanudza ich forma.
@@RybskiMati jak osoba początkująca trafi na ten filmik to nie będzie wiedzieć czy mówie tu głupoty czy rzetelną wiedzę. natomiast w książkach jest tylko wiedza, bo żadne wydawnictwo nie pozwoliłoby sobie na wydawanie głupot. Dlatego wszystko przed wydaniem jest sprawdzone przez zootechników czy ichtiologów. Natomiast internet przyjmie wszystko - nawet największe głupoty.
U mnie zasada jest prosta ze sklepu zoologicznego do kwarantanny. Jeśli kupuje że sprawdzonego źródła to od razu do akwarium. Na roślinach z zoologa się już przejechałem 2 razy niby wszystko ok nie widać ślimaków a po tygodniu czy 2 magicznie się znalazły. Można też zrobić kąpiel w roztworze soli
@@sawomirchabo787 No to po kolei ;) Przywożę rośliny że sklepu zoologicznego robię kąpiel w roztworze soli jak wcześniej napisałem na litr wody 2/3 łyżki soli i moczę kilka sekund następnie do małego akwarium przeznaczonego do kwarantanny na około 2 tygodnie (woda z akwarium do którego później pójdą rośliny. Woda w tym akwarium pochodzi z podmian w akwa z rybkami) obserwuje czy nie ma żadnych ślimaków i jeśli wszystko jest ok to po kwarantannie do akwarium. (Do akwarium w którym jest kwarantanna dodaje też trochę nawozów ale na prawdę minimalne ilości oraz carbo w płynie wg zaleceń producenta u mnie się super sprawdza w akwa ogólnym)
Musisz sprawdzić parametry wody chociażby paskami chociaż o wiele wiele lepsze są testy kropelkowe ale też o wiele droższe. Osobiście używam wody że studni i wszystko śmiga bez problemu i rybki i krewetki
Raczej tak, o ile woda w studni nie jest skażona - tzn nie ma blisko niej pola nawożonego nawozami rolniczymi, czy gdzieś blisko nie znajduje się gnojowica. Nalezałoby ją tylko zbadać aby wiedzieć jakie ryby najlepiej by się pod nia nadawały. Badanie wykonujesz tylko raz. Najlepiej znalezc akwaryste który ma testy, ewnetualnie kupić testy lub zaniessc gdzies wodę do badania.
@@tomekrataj6044 mój serdeczny kolega zawsze tak robi że daje najtańszą z biedry, bo w kranie jest woda biała a nie przezroczysta... Czasem nawet żółta
Ja mam akwa 25l i co jakiś czas wszystkie rośliny mi gniją w ciągu 3 dni... Starałam się zdobyć jak największą wiedzę ale nie mogę znaleźć odpowiedzi co jest nie tak.
Tak, parametry wody da się zmienić. Warto jednak się zaopatrzyć w porządną książkę, gdyż jest tam opisane co i jak. A do rzetelności informacji udzielanych przez sprzedawców - zależy od sklepu😜.
Pominąłeś najważniejszy temat, filtrację biologiczną. Początkujący akwaryści notorycznie przerabiają zbiorniki i przekarmiają ryby, mając jednocześnie tylko filtry wewnętrzne z szczątkową filtracją biologiczną. Kończy się to wysokim poziomem związków azotu i w efekcie śmiercią delikatniejszych ryb oraz inwazją glonów. Moim zdaniem bezpiecznym przelicznikiem będzie co najmniej 1 litr pojemności brutto filtra na 10 litrów pojemności brutto akwarium( do akwatorium 120l montujemy filtr o pojemności co najmniej 12l). Oczywiście bakterie nitryfikacyjne osiadają również w podłożu czy ozdobach, ale jest to dalece niewystarczające w przypadku mocno zarybionych akwariów. Liczę na film o filtracji biologicznej jak i ten o rybach do zbiorników 450l+
O filtracji są osobne odcinki na moim kanale. Ten film porusza tylko pobieznie kwestie zaczecia. Nie da sie w krotkim kilkunastominutowym filmie powiedziec o wszystkim. Bo mozna teraz powiedziec tez ze pominąłem kwestie obsady, żywienia, nawozenia, pielegnacji akwarium itp.
@@tommyaquario9692 Oczywiście nie da się opowiedzieć o wszystkim, ale filtracja została potraktowana wyjątkowo pobieżnie, chociaż wtrącenie linku do filmu o filtracji... Zatrucie związkami azotu to główna przyczyna śmierci ryb u początkujących akwarystów i warto byłoby na nią uczulić początkujących...
@@krzesimirremus5728 dlatego jest napisane w filmie na planszy ze bedzie osobny film ze startu i dojrzewania zbiornika, gdzie tez bede omawiac zwiazki azotowe a przy tym i filtracje
Gdyby nie twój kanał to moja akwarystyka skończyła by się pewnie dawno temu, a tak to od ośmiu miesięcy prowadzę swoje akwarium i planuje iść dalej. Dzięki za cenne porady i pozdrawiam.
Mam nadzieję, że zbiornik pięknie rozkwita a woda to przysłowiowy kryształ ;)
Jak zwykle dobry rzetelny, materiał 👍juz widzę ten szturm na sklepy zoologiczne... oczywiście wcześniej na księgarnie 😉
Xd
@@urszulamoskal5548 co xd
@ Magia Akwarystyki oglądam twój kanał
Aksolotl ogoniasty płaz w akwarium
Co tu tu Magia AKWARYSTYKI pozdro
Pomijając te wszystkie lata kiedy człowiek zajął się akwarystyką....Bardzo lubię powracać i rozumieć,jaką pokorą i wielką nauką cierpliwości jest akwarystyka.Bardzo podobają mi się te odcinki......uczą,świat zaperda.....a a natura własnym torem,na przekór upartym.Coś wspaniałego to zrozumieć,naukę wymusza nie chęć by tym stworzeniom robić krzywdę...W ten sposób poznajesz intymne strony natury,ona jest bardzo oporna by je pokazać.Co pozostaje ? :) Przyglądać się,używać rozumu itp wspaniałe rzeczy.Zapłatą za twój wysiłek,jest znaczny spadek stresu jaki podają dzisiejsze czasy!!!Te miną,a pod wodą nic się nie zmieni,tam czas pozwala się przystosować a u nas?Chaos :)Godzinami można się wpatrywać w ten podwody świat,czerpać garściami spokój i harmonie tam panującą ;) Czasem okrutną :(
Jej wreszcie. Akurat zaczynam. Ale o parę dni za późno😝. Ale fajny i przydatny film.
Szkoda że nie było takiego poradnika jak zaczynałem :) super film jak zawsze najwyższy poziom
Boze jakie to przykre, ze musisz tlumaczyc ludziom ze wiedze czerpie sie biblioteki. Piekny kanal, klasa i ,,stara szkola'' nauczania. Z ogromna przyjemnoscia sie Ciebie slucha. Dziekuje ! Przepraszam za stylistyke, nie mam polskich znakow.
Szacun bardzo pomocne materiały zanik kupię akwarium bardzo mi pomaga twoja wiedza
Super film! Bardzo dziękuję za wskazówki. Zbiornik zamówiony, ale widzę, że jeszcze sporo pracy i czytania zanim kupię i wpuszczę rybki ;)
Bardzo pomogły mi twoje porady akwarium prowadzę już 2 lata a rodzice myśleli że nic z tego nie wyjdzie wielkie dzięki
Uwielbiam twój kanał.
Szkoda że nie wiedziałem o tobie wcześniej bo nie ukrywając jak mi padło ponad 100 rybek w 300 litrach przez ospę, to już miałem się zamiar pozbyć mimo wydanych około 10kola. Dziękuję że jesteś i się nie poddalem
zapraszam tez na portal www.tommyaquario.pl
Świetny film. Właśnie tak zacząłem jak mówisz i za niedługo zakładam 4 baniak. Pozdrawiam
Szkoda, ze nie trafiłem tu wcześniej. Niestety w ciągu roku od założenia akwarium musiałem zrobić dwa restarty, a obecnie akwarium stoi puste i od tygodnia czeka aby zaczęło się w nim nowe życie. Myśle, że z Twoimi filmami i radami już wkrótce zacznę znowu
Cześć. Bardzo fajny filmik dla tych, którzy chcą zostać akwarystą. Jedyna rzecz, do której muszę się przyczepić, to podane ceny akwariów, które można kupić taniej. A gotowych zestawów akwariowych nie opłaca się kupować, bo jak się wszystkie rzeczy (akwarium, pokrywa, filtr...) kupi osobno, to wychodzi taniej. Po co przepłacać. To tyle. Pozdrawiam wszystkich. Trzymajcie się. Na razie.
Bardzo pomocny i wartościowy filmik!
Dobrze , że zrobiłeś taki odcinek.Chciałbym jak byś mógł zrobić jeszcze recenzje różnych urządzeń do nad tlenienia wody 😃
Super film 😀. Bardzo pomocny. Daję 👍
Dzięki bardzo przydatny materiał 👍pozdrawiam 👊
Dzięki teraz rozumiem wszystko👍
Witam. Świetny odcinek zgadzam sie ze wszystkim. Posiadam 112 l towarzyskiego oraz 25 l bojownik.
Teraz bede kleił 250 l i mam zamiar robic malawi. Aczkolwiek jeszcze trochę kasy trzeba odłożyć.
Pozdrawiam. Oby jak najwięcej tego typu filmów.
Naprawdę wysoki poziom.
Jeden z ciekawszych filmów
Kiedy pierwszy raz zaczynałem z akwarystyką i nie wiedziałem co robić to zajrzałem na twój kanał i nie dał bym rady bez ciebie zaczynałem z akwarium 25l a teraz mam 112l DZIĘKI za pomoc 😁😁😃😃
Ja też od 25l to 112l i wszystko od Tommy brałem rzeczy
Ja od 25l i skończyłem na 270l a zacząłem 8 lat temu.
@@igorjabonski5990 dzieki. Ale prawda jest taka że jeszcze wielu tematow nie poruszyłem i w moim wyobrazeniu to brakuje tu jeszcze ze 200 odcinkow poradnikowych. Ale powoli na spokojnie bedziemy krecic. Pozdrawiam.
No prawda jest taka ale połowę to z twojego kanału
Jaką masz pompke w tym akwarium 112l ??
Fajny film planuje restart i przyda mi się ta wiedza łapa w gurę👍😉
Mega fajny i przydatny filmik😉
Świetna profesjonalna praca :D jak zawsze leci łapka
Najlepsze jest akwarium jednogatunkowe dla jednego z mniejszych gatunków z rodziny długowąsowatych (channalabes apus, gymnallabes typus, clarias cavernicola, clarias angolensis lub clarias batrachus)
1.Wiedza - aktualne książki akwarystyczne( biblioteka, książki używane) w internecie mogą wypowiadać się osoby bez doświadczenia
Książka ogólna dla początkujących, atlas ryb akwariowych
Książki w linku filmu
2. Zakupy- zbiornik i sprzęt, preparaty, podłoże,dekoracje, akcesoria, rośliny, pokarm
3.Zdecyduj jakie akwarium chcesz:
-wielogatunkowe
-jednogatunkowe
4. Start zbiornika
5. Badanie właściwości wody( pH, twardość wody)
6.Ryby po ok.3 tygodniach of startu
7. Dobranie ryb z atlasu po dojrzeniu akwarium, nie wpuszczamy wszystkich gatunków na raz( duze na koniec)
Przydatny odcinek dla kogoś kto myśli o akwarium👍👍
jestem świeżo po założeniu i poradziłbym założyć sobie nieco większy budżet niż planowany🙈
z przydatnych sprzętów warto pomyśleć o programatorze czasowym do zapalania i gaszenia światła automatycznie
co do gromadzenia wiedzy to można utknąć na tym etapie chyba zbyt długo, nie ma co się nastawiać, że na wszystko uda nam się przygotować z książki; w necie i książkach też jest rozbieżność co do cyklu azotowego i spotkałem się z przedziałami czasowymi od 10 dni do 6 tygodni - można kupić sobie testy, ale to wtedy kasa leci🙃
Pozdrawiam!
Co do wiekszego budżetu to górnej granicy praktycznie nie ma. Ja pokazałem tylko niezbedne minimum.
@@tommyaquario9692racja, jak z każdym hobby 😇
5:01 mam tą druga książkę i jest ogólna.Polecam i Tommy też ją w jednym z odcinków polecił
Ja popełniłem błąd, bo jednego dnia kupiłem od znajomego akwarium i je zalałem, a na drugi dzień poleciałem po rybki... Ale na szczęście nic złego się nie stało i te same rybki pływają cały czas od ponad roku i rybki takie jak gupiki fajnie się mnożą :) Przez to trochę nie dociera do mnie ta cała drama z dojrzewaniem zbiornika, ale w pełni rozumiem proces zmian - dlatego drugi zbiornik dla bojownika powoli się kształtuje i jeszcze trochę poczeka :)
Yeah chce kupić moje drugie akwarium. Pierwsze było w dzieciństwie i wtedy nie ogarniałem tematu. Teraz chce level pro wjechać w temat.
Witaj, zrobiłeś bardzo dobry film, pozdrawiam!
Nie mam aspiracji, by być AKWARYSTĄ, ale cieszę się, że jestem AKWARYSTKĄ :-P
To tak jak ja 😉
Polecam również książkę akwarystyczną:"Moje akwarium" Klausa Weita. Od niej zacząłem, polecam.
Super film.
5:05 mam ten atlas i mogę go naptawde polecić bo jest bardzo przydatny.
Za kilka dni ide kupic rybki 🐟
Ale się cieszę😍
Podobnie ja zaczynałem. Tą po prawej stronie książke mam. :)
Bardzo fajny film napewno wielu osobom sie przyda choć przydał by sie gdy ja zaczynalam 10 lat temu
Polecam bardzo fajne filmy łapeczka i subik już zostawione
Mega filmik 👍
Super film! Czy akwarium 105l nadaje się na początek? I czy na początek nadaje się ciemne podłoże a na środku strefa piaszczysta z jasnego żwirku? Pls🙏 odpowiedz bo chodzi mi po głowie żeby kupić zestaw akwarystyczny w czerwcu. Oczywiście 105l
Jest jakaś alternatywa dla akwarium kompendium, bo nigdzie nie można jej dostać?
Czy opłaca się kupić glonojada
Mam takie pytanie . Skoro rośliny akwariowe pobierają związki potrzebne do dalszego rozwijania korzeniami, to jak to robią glony które rozwijają się dosyć wysoko ?
Biologia 😁
Ja niestety nie pomogę :(
Nie mam jak wypożyczyć książki- biblioteka zamknięta. Nie znam się zbyt, mam zamiar kupić 5 mieczyków albo 5 danio pręgowanych. Boję się że sobie nie poradzę, mam do dyspozycji tylko 600zł a jak mówię że nwm czy sobie poradzę, to moja mama mówi że postanowione jedziemy po akwarium w środę. Powinnam ją przekonać i zacząć później czy zaczynać teraz?
Zamiast mieczyków lepsze są gupiki (nieagresywne i mniejsze, sam mam 2 mieczyki z własnej hodowli (oczywiście było ich więcej, ale niektóre padły, a inne zostały zjedzone przez pozostałe ryby), i czarnoczerwona samica atakuje nawet sumy rekinie (swoją drogą nie polecam tych sumów do akwariów mniejszych niż 6000-10000 litrów, ponieważ są szybkie, ruchliwe i płochliwe. Kupione były ponad 3 lata temu, gdy byłem jeszcze początkującym akwarystą). Akwarium ma 200l, więc teoretycznie mieczyki nie powinny przejawiać w nim agresji).
Jak wyczyścic akwarium w którym były ryby chore na ospe i zdechły???czy choroba moze rzenieść się na inne ryby?
Uzdatniacze są przydatne, pomagają ustabilizować i utrzymać się bakteriom na początku istnienia zbiornika.
To czy ryby będą padać na kranówce to nie standard, zależy w jakim mieście mieszkasz i jakie parametry wody serwują ci wodociągi, są ludzie którzy jadą na czystej kranówie bez odczekiwania, i z rybami się nic nie dzieje, parametry wody można sprawdzić na stronach internetowych mpwik w waszych miastach.
6 krotna nad filtracja to też już troche paranoja.
Kwestia pozyskiwania informacji, polecam dołączać do grup na fb w której ludzie wymieniają się doświadczeniami, w książkach czesto spotkacie się z ogólnikami albo informacjami które się nie pokrywają z rzeczywistością.
Do jakiego zbiornika polecasz 2 prętniki karłowate
czy można wpuścić 2 gatunki łagodnych ryb w tym samym momencie?
Ja mam 2 lata akwarium 160l z neonami, skalarkami,kiryskami i mieczykami na początku moje akwarium ''zakwitło" się ale nie przejąłem sie bo wiedziałem że to nawet dobrze bo oznaczało to że w akwarium rozpoczeło sie życie po 2 tygodniach glony znikły i wpusciłem pierwsze rybki które żyją do teraz
Hej dałbyś link do tej książki akwariowej bo u mnie link z opisu coś nie działa
Ja tam pojechałem do sklepu statystycznego kupiłem akwarium 54 L nic niewiedziałem ,mam od gwiazdki wszystko działa ryby zyjom ,dopiero po czterech dniach obejrzał jakieś filmy o rybach jak hodować je a miałem już zakupione ryby, i mam zamiar mieć kolejne akfarium 😀😀😀😀😀😀😀😀😀
To dowiec się więcej zanim kupisz
Współczuję rybom i nauczycielce j. Polskiego na której lekcje się chyba nie chodziło😁
Witam mam pytanko zrobilam filmik na temat ikry od Angelfish zastanawiam sie czy przetrwa bez rybek
Kurcze, to jaki baniak na początek najlepszy, 50, 80l? Po wcześniejszych odcinkach i opiniach wnioskowałem że 100 do 200 na początek i celowałem w taki 216l 120x40, a teraz ponownie wątpliwości czy nie za duży. Oczywiście nie dla bojownika, bo ten etap błędów (bojownik, 2 samice, i glonojad w 20l, mam za sobą). Będę zobowiązany za poradę.
Tak naprawde czym wiekszy na poczatek tym lepszy. 240 jak masz mozliwosc to bajka. 100 to super wybór. 80 moze być. A 50 ujdzie. Z kazdym z nich mozesz zacząć akwarystyke, ale czym wiekszy tym bedziesz miec z nim mniej problemów.
Dzięki, już zacząłem wątpić czy po błędzie małego akwarium pójście w drugą skrajność to dobry kierunek i czy nie przesadzam. Z filmu jakoś odniosłem wrażenie, że te 80l to na początek górna granica. Dzięki za rozwianie wątpliwości.
@@endig4850 nie nie w filmie zaprezentowałem wersje najbardziej ekonomiczną i chyba o tym powiedziałem 🤔
Nie, żebym się czepiał, ale miałem trochę nadzieję, że się więcej dowiem z samego filmu, tymczasem przez jego połowę dowiedziałem się, że mam sobie poczytać książkę :/ hahaha
(to juz moj 3 komentarz pod jednym filmem XDD)
Tommy, co sądzisz o kamerach do akwarium?
16:30 ale to znaczy że: a) mamy kupić jeden gatunek a jutro pojechać po drugi? b) kupić razem ale jeden wpuścić od razu a drugi za 1-2 godziny?
"co tydzień lub dwa"
Ogladam Twoje filmy bo chce rozpoczac przygode z akwarystyka. Chcialem cos prostego na poczatek. Zaopatrzylem sie we wszystko, przygotowalem aranzacje wstepną. Pozostalo mi tylko kupic roslinki. Poszedlem pare dni temu do sklepu akwarystycznego i poprosilem o rade, zeby pomogli mi wybrac jakies roslinki na start. Na to Pan zapytal jakie posiadam podloze. Odpowiedzialem, ze zwykly zwirek. Pan natychmiastowo zapomnial w jakim celu przyszedlem i poszedl do polki z substratami i podlozami aktywnymi. Przyniosl mi male wiadereczko za 70zl i powiedzial, ze musze to kupic i ze takie podloze wytrzymuje od 5 do 7lat. Ja sie go zapytalem "ale czy to na pewno jest konieczne"? Kiedys nie bylo takich rzeczy, nie kazdy rowniez prowadzil akwarium na podlozu z ziemi a ludzie mimo to zajmowali sie akwarystyka. Na to on mi powiedzial, ze zadna roslina nie przetrwa bez nawozu i ze moge ewentualnie nawozic kolumne wody i poszedl po kolejne preparaty. Zapytalem jeszcze "ale czy przypadkiem ryby w pewnym stopniu nie nawożą"? Pan odparl, ze "nie, to tak nie dziala, ryby produkuja (uwaga cytuje i prosze o weryfikacje kogos madrego) "amon". Jako, ze jestem poczatkujacy nie chcialem sie z nim klocic, uznalem, ze posiada wieksza wiedze niz ja i przyznam, ze poczulem sie zaklopotany i zawstydzony tym, ze poszedlem do sklepu posiadajac sprzeczne(a moze nie?) informacje. Poprosilem aby pokazal mi najpierw rosliny jakie maja w ogole a ja sie zastanowie w miedzy czasie nad tym substratem. Wyboru nie bylo wielkiego dlatego powiedzialem, ze nie bylem przygotowany na tak duzy wydatek i wyszedlem. Czy ktos moglby mi powiedziec czy ja faktycznie potrzebuje tego substratu czy Pan chcial mnie tylko naciągnąc na kase? To jest malutkie akwarium 45l, lampke mam podstawowa z zestawu 15W swietlowke, ale umiem lutowac i jesli trzeba to sobie cos sklece z diodami led. Uff przepraszam za obszerny komentarz, licze ze ktos mi pomoze, dziekuje
naciągnął cie na kase
Witam. Czym wyczyścić kamień ze ścian akwarium? Tylko octem? Zbiornik od początku, bez wody. Musi być błysk. Proszę o rady i pozdrawiam
ocet idealnie rozpuści kamień
Witam panie Tomaszu mam pytanko jakie zakupić filtr do akwarium 112 L ?? Co mógłby Pan mi polecić?? Zależy mi też na tym żeby nie był zbyt głośny.
I co jaki masz teraz filtr
Jakie akcesoria polecasz do zbiornika około 160 l. W przyszłości dyskowce zbiornika.
tomi dlaczego mi skalary zjedły neona inesca gdy wpuściłem skalaryp i purzniej none inesca i skalary mi je zjadły pomóż mi proszę stego co wiem skalary i neona inesca można razem je trzymać proszę pomóż
czesc, polecasz dla poczatkujacych żwirek, moje pytanie brzmi czy w tym żwirku ukorzenią sie rosliny?
10:09 O co chodzi z grzałkami? Grzałki to nie lepiej kupić nieco mocniejszej?
Różnica polega na ilości pobranego prądu z sieci, mocniejsza mniej się męczy a szybciej ogrzeje, słabsza odwrotnie.
Raczej chodzi o chyba nie za wysoką prędkość ogrzania zbiornika, ale nie jestem całkowicie pewny
Witam mam w moim 25l akwarium pojawil sie jakis bialy pylek jestem poczatkujacy i nie wiem jaka moze byc tego przyczyna . Ma ktos jakis pomysl ?
ej a takie pytanie a jaki filtr do akwarium 200l
w naszym przypadku jako osób początkujących trafiliśmy na porady ekspertów nt. Bojowników, które okazały się nieco sprzeczne....a nawet dosyć bardzo..
Dzieki
jakie akwarium polecisz na start tak okolo 50 litrowe najlepiej zeby byl zestaw ze wszystkim ;) oprcz rybek :)
To nie możemy zmienić twardości wody jakimiś preparatami?
Jakie swiatło do zbiornika 50 litrów
Gdzie kupujesz ryby?
Pozdrawiam serdecznie!
Szkoda, że kompedium nie da się już nigdzie kupić 😔 ktoś poleci jakąś z dostępnych obecnie książek ?
Kup sobie na allegro za kilkanaście złotych książkę Mai Prusińskiej "Atlas ryb akwariowych", bardzo polecam, zawiera informacje o poszczególnych gatunkach, i zawiera bardzo dużo przydatnych informacji np. O filtracji, glonach, roślinach na początek i wiele więcej
twój komentarz zainspirował mnie do nakręcenia filmu - zobacz film - książka akwarystyczna za 10 zł
zamówiłem "Akwarium moja pasja" Pawła Zarzyńskiego, ktoś czytał ?
Takie pytanie mam do ciebie Tommy ,czy samica kiryska albino jest okrąglejsza i ma krótszą pletwę?
Najgorsze jest to że sprzedawcy w sklepach zasypią człowieka sprzętem preparatami i roślinami niekoniecznie wodnymi (np. tatarak) za kosmiczną kasę.
A wystarczy na początek jakiś akwarium, żwirek i najłatwiejsze rośliny nurzaniec, moczarka...
Filtr wewnętrzny, nawet napędzany powietrzem, jakaś lampka, nawet biurkowa z dość mocną żarówka najlepiej led. Z rybek najlepiej gupiki.
Ja akwarystyką zajmuję się od 1994 roku, dzisiejsze kombinacje: podłoża, preparaty, filtry, lampy itp..
Sprawiają że koszty idą w tysiące.
I teraz taki dzieciak przychodzi do sklepu i chce zacząć przygodę z akwarystyką, na starcie dzieciak jest stracony. Bo sprzedawca chce zarobić tu i teraz, nie patrzy w dłuższej perspektywie, tzn pomogę mu zacząć od najtańszych opcji, a w perspektywie czasu ten młody człowiek będzie rozwijał swoją pasję, i będzie wracał po coraz lepszy sprzęt, rośliny, ryby.
Pierwszy 😁😁😁
A jaki filtr do 240l przepraszam za datę)
Z wieloma rzeczami się zgadzam, nawet niezły przewodnik dla początkujących nakręciłeś (szacun, że zwracasz uwagę na miękkość wody przy doborze obsady), ale... co do książek się tak nie do końca zgodzę. Niestety w książkach też powielane są różne mity, półprawdy i nieprawdy. Brutalna prawda jest taka, że i internet, i książki, i rozmowa ze sprzedawcą czy specjalistą z forum to nie musi być porządna wiedza - może, ale nie musi. (Bywa też, że jest to "wiedza" sponsorowana, naprowadzająca człowieka na styl akwarystyki wymagający kupowania mnóstwa sprzętu i ciągłej suplementacji preparatów... a to wcale nie jest konieczne). Ja bym postawiła książki i neta jako źródła wiedzy na równi. Koniec końców każdy się uczy na własnych błędach, czasami to wymaga dłuższego i szerzej zakrojonego szukania, czasami kilku podejść do tematu. Dlatego bardzo ważna jest determinacja - ale ją chyba każdy prawdziwy pasjonat ma ;) Aha, i jeszcze jedno. Polecasz żwirek - no znowu się nie zgodzę. Żwir jest paradoksalnie trudniejszy od piasku, bo między kamykami gromadzi się i zalega brud, który trudno jest usuwać, a z piasku go łatwo zmieciesz odmulaczem, bo piasek jest zbity i głębiej g&wienek nie przepuści ;) no i żwir jest nieprzesiewalny przez pielęgniczki czy kiryski, a więc nienaturalny dla nich. Do tego piasek (odpowiednio gruba warstwa) sam w sobie jest filtrem! - jest taka fajna publikacja Marty Mierzeńskiej o roli piasku w akwarium, to samo piszą zwolennicy Deep Sand Bed w morskim.
Oczywiście są ksiazki lepsze i gorsze. Ale zadne wydawnictwo nie pozwoli sobie na wydanie takiej ksiazki akwarystycznej bez przepuszczenia jej tresci przez zootechnika czy ichtiologa. Natomiast w necie nie ma zadnej kontroli i mozesz powiedziec w swoim filmie co chcesz - nawet to że można trzymać paletki z pyszczakami. Internet jest tez zrodlem wiedzy ale tu musisz juz miec jakies podstawy zeby samemu wywnioskowac czy dana tresc internetowa jest zgodna ze sztuką akwariową, a my tu mówimy o osobach poczatkujacych ktore nie maja żadnej wiedzy... wiec ja jednak bede polecac ksiazki. Sprawa druga - zwirek - kto powiedział że nie można go odmulić? Oczywiscie kazde podłoze ma swoje plusy i minusy. Tak samo jak w piasku to znajdziesz te minusy i w zwirze. Słabo widze łączenie piasku i roślin u osób początkujących.
6:43 czy ten skalar to skalar manacapuru? Łapka w górę. Pozdrawiam serdecznie
Tak
Moc grzałki nie zależy tylko od litrażu ale też od różnicy temperatury między temperaturą jaką chcemy uzyskać a temperaturą otoczenia.Jeśli różnica jest większa niż 6-10 stopni to dobieramy mocniejszą jeśli mniejsza różnica dobieramy wg litrażu.Dlaczego? Bo gdy w pokoju jest np. 16st a w akwarium ma być 25st. więc 25-16= 9 to różnica 9 st. może spowodować że w akwarium 50 litrowym grzałka 50W może chodzić na okrągło a i tak nie uzyska 25st.
Ok zgoda, ale podajesz skrajne przypadki. Umowmy sie że wiekszosc ludzi nie ma w domu 16 stopni tylko ma jednak wiecej. Natomiast jezeli chcesz byc juz taki dokładny to powinienes jest wspomniec że nakezaloby tez uwzglednic czy jest pokrywa i jaka jest moc swiatla. Bo zarowno pokrywa jak i duzo watów swiatla mogą spowodować ze jak bedzie te 16 stopni w pokoju to jednak okaze sie ze ta 50 watowa grzalka podgrzeje jednak wode do 25. Zalecam aby jednak podchodzic do tego zdroworozsądkowo i nie szukać błędów na siłe
@@tommyaquario9692 Nie szukałem błędów na siłę tylko z własnego doświadczenia ale jeśli mam być dokładny to... Nikt nie świeci 24/24 i moc światła nie ogrzeje wody w akwarium, bo lumeny nie wydzielają ciepła.Teraz przeważnie używa się w pokrywach świetlówki ledowe które aż tak dużo ciepła nie wydzielają żeby ogrzać lustro wody .Chyba że używa się standardowych świetlówek z statecznikiem magnetycznym to podniesie temperaturę o kilka stopni , ale tylko jak świecimy. Pominąłeś istotną informację którą nawet producenci podają na opakowaniach grzałek(np.Sera, JBL , Aquael ). Teraz możesz napisać że szukam błędów na siłę chociaż chciałem tylko uzupełnić informacje.
@@HaloSC no spoko. Tylko trzeba byc rzetelnym. Napisalem ze zwykle nie ma nikt w pokoju 16 c, a ty piszesz ze zwykle swieci sie ledami. Dlatego kazdy przypadek jest inny i ciezko to ujac w ramy. Bo wplyw na to jaka moc ma miec grzalka ma kilka czynnikow: pokrywa, zrodlo swiatla, temp. W pokoju, ilosc swiecenia godzin w ciagu dnia itd. Ale jakos tego nowego akwaryste trzeba nakierowac. Wartosc tyle watów grzalki ile litrów jest orientacyjna i nie ma sensu na siłe uzupełniac tych wartosci. Bo zaraz czlowiek ktory bedzie chcial sobie zalozyc akwarium w garażu, gdzie w zimie ma 8 stopni powie mi że brednie gadam bo tu grzalka zeby podgrzac wode do 25 c musi miec 150 Watów
A czy belka led full spectrum to dobra belka?
Czy mógłby pan polecić jakieś inne książki, ponieważ ta jest cieżko dostępna i nie ma jej w księgarniach?
Kazda książka akwarystyczna bedzie dobra o ile nie bedzie starsza niz ok. 15 lat
Dzień dobry czy jest jeszcze jakaś inna książka dla początkujących wyjaśniająca procesy zachodzące w akwarium ponieważ książka " Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych" jest nie osiągalna :( Pozdrawiam.
"Akwarium moja pasja". Polecam zajrzeć tutaj: tommyaquario.pl/index.php/o-mnie/19-literatura/136-polskie-ksiazki-akwarystyczne-dla-poczatkujacych
@@tommyaquario9692 Dziękuję bardzo :)
W dzisiejszych czasach jeśli ktoś potrzebuje rady ze ma isc do biblioteki bo tam sa ksiazki, to zdecydowanie jej nie poslucha. I nie odrzucam książek, bo fajnie je miec, ale duzo, szybciej, efektywniej, można większość wiedzy pozyskać z 50 filmikow które sa na polskim yt na temat zakładania akwarium. Wystarczy wpisać zagadnienie w wyszukiwarkę i dostaje sie odpowiedz na każde podstawowe pytanie.
Kwestie finansowe. Na początek 70-112l. Mniejsze trudno otrzymać, większe to zbyt duzy koszt na poczatek. Jesli ktos chce tanio polecam olx i szukanie okazji, ludzie bardzo czesto chca szybko i za bezcen pozbyc sie calych zestawow, bo albo im sie spieszy albo nie znaja sie na tym co sprzedaja. Na pewno nie warto brac zestawu z woda i zyciem, bo sami nie wiemy jakie problemy sobie sami przyniesiemy. Przy zakupie takiego uzywanego akwarium, najwazniejsze jest stan samego szkła, z porysowanym szklem nic juz sie nie zrobi a juz zawsze bedzie sie je widzialo, a naprawianie starych silikonow to loteria. Reszte mozna dosztukowac wymienic, mozna potem zmieniac dowoli, ale samej wymiany szyby to zawsze restart.
Kolejnym krokiem jest zakup roslin. I tutaj do akwa na 112l potrzeba by roslin kupujac po 20zl za jedna sztuke ze sklepu moze 200zl nie starczyc. I tutaj tez olx, mozna bez problemu kupic rosliny za 1/3 ceny sklepowej a nawet dostac za darmo z wycinki. Rosliny takie zazwyczaj nie sa takie idealne jak w sklepach ale napewno zdecydowanie maja wieksza szanse na przystosowanie sie.
Zgoda, tylko że z tych 50 filmów o zakładaniu zbiornika na yt to połowa sie nie nadaje na zrodło wiedzy. W jednym facet radzi żeby na ziemie ogrodową dać żwir o granulacji 5-8 mm, gdzie marnie to widze, w innym ktoś radzi że tydzień na dojrzewanie starczy. W pewnie zgodzisz sie że w książkach takich głupot nie znajdziesz
@@tommyaquario9692 Jesli ktos nie ma czasu obejrzec kilku filmikow i wysnuc z nich sredniej, to nie bedzie mial czasu i ochoty czytac ksiazki. Ja zdaje sobie sprawe ze w internecie sami eksperci, ale juz na pierwszy rzut oka widac kto kreci profesjonalny poradnik i wie o czym mówi a kto jest amatorem i plecie bzdury. A i sekcja komentarzy szybko weryfikuje czy ktos popełnia błędy w fimie czy nie. :)
@@tommyaquario9692 Zreszta jak ktos trafil juz na ten filmik i go ogląda tu chyba trafil juz na kogos kto wie co mowi i moze spokojnie przyswajać wiedze z Twoich filmow, a Ty go odsyłasz do nudnych ksiazek? To tak jak lektura szkolna, ma dzieciakom pokazać piękno literatury, a zanudza ich forma.
@@RybskiMati jak osoba początkująca trafi na ten filmik to nie będzie wiedzieć czy mówie tu głupoty czy rzetelną wiedzę. natomiast w książkach jest tylko wiedza, bo żadne wydawnictwo nie pozwoliłoby sobie na wydawanie głupot. Dlatego wszystko przed wydaniem jest sprawdzone przez zootechników czy ichtiologów. Natomiast internet przyjmie wszystko - nawet największe głupoty.
Co robić, gdy kupujemy nowe roślinki do akwarium słodkowodnego? Chodzi mi o to, czy możemy je posadzić od razu, czy kwarantanna?
U mnie zasada jest prosta ze sklepu zoologicznego do kwarantanny. Jeśli kupuje że sprawdzonego źródła to od razu do akwarium. Na roślinach z zoologa się już przejechałem 2 razy niby wszystko ok nie widać ślimaków a po tygodniu czy 2 magicznie się znalazły. Można też zrobić kąpiel w roztworze soli
@@PakunSensei a jak wygląda taka kąpiel? Jakie proporcje i ile czasu kwarantanna?
@@sawomirchabo787 U mnie nawet kwarantanna trwa 2 tygodnie. Wody około litr na tego 2/3 łyżki soli i każdą roślinę kilka sekund moczę
@@PakunSensei ale w sumie to kilka sekund kąpiel rośliny a potem wyjmiesz i do zbiornika bez ryb czy jak to? Opisz proszę dokładniej 😀
@@sawomirchabo787 No to po kolei ;) Przywożę rośliny że sklepu zoologicznego robię kąpiel w roztworze soli jak wcześniej napisałem na litr wody 2/3 łyżki soli i moczę kilka sekund następnie do małego akwarium przeznaczonego do kwarantanny na około 2 tygodnie (woda z akwarium do którego później pójdą rośliny. Woda w tym akwarium pochodzi z podmian w akwa z rybkami) obserwuje czy nie ma żadnych ślimaków i jeśli wszystko jest ok to po kwarantannie do akwarium. (Do akwarium w którym jest kwarantanna dodaje też trochę nawozów ale na prawdę minimalne ilości oraz carbo w płynie wg zaleceń producenta u mnie się super sprawdza w akwa ogólnym)
A czy do 45l może być grzałka 50w?
Tak
Mam taki problem czy mogę lać wodę ze studni do akwarium bo tylko taką posiadam ??
Musisz sprawdzić parametry wody chociażby paskami chociaż o wiele wiele lepsze są testy kropelkowe ale też o wiele droższe. Osobiście używam wody że studni i wszystko śmiga bez problemu i rybki i krewetki
Raczej tak, o ile woda w studni nie jest skażona - tzn nie ma blisko niej pola nawożonego nawozami rolniczymi, czy gdzieś blisko nie znajduje się gnojowica. Nalezałoby ją tylko zbadać aby wiedzieć jakie ryby najlepiej by się pod nia nadawały. Badanie wykonujesz tylko raz. Najlepiej znalezc akwaryste który ma testy, ewnetualnie kupić testy lub zaniessc gdzies wodę do badania.
A czy taka woda musi być dostana przed podmianą ??
Fajne rady
ja startując z akawrystyką , wpuściłem ryby po tygodniu dojrzewania (wiedziałem że takie coś jednak jest) i żadna nie zdechła
Będzie coś o kolcobrzuchach? 😁
Subskrybowałam.
W tej książce jest cos o złotych rybkach?
14:28
A gdyby zamiast kranówki używać 5L ze sklepu?
Jak Pan to widzi? :)
Nie wiem czy by Ci dał. XD pomysłowe😀
@@tomekrataj6044 mój serdeczny kolega zawsze tak robi że daje najtańszą z biedry, bo w kranie jest woda biała a nie przezroczysta... Czasem nawet żółta
Ja mam akwa 25l i co jakiś czas wszystkie rośliny mi gniją w ciągu 3 dni... Starałam się zdobyć jak największą wiedzę ale nie mogę znaleźć odpowiedzi co jest nie tak.
Z TOBA COS NIE TAK
A tego okresu dojrzewania akwarium nie można przyspieszyć?
Tak im masz więcej roślin tym lepiej
U mnie w akwarium zbiornik dojżewał tydzień i wszystko było ok
U mnie 4 dni zbadalem wode bylo wszystko ok i powoli wrzucalem rybki
mam problem bo mam samca molinezji (czarna) i on ciagle gania molinezje samice (pstrokata)
I jaki jest problem? Ty nie ganiasz/ganiałeś za kobietami? 😁
@@wojciechg1971 chyba nie. Ale nie wiem dokładnie.
Dokładnie tak, ja bym radził z 3-4 samice i jeden samiec i będzie ok, taka ich rybia natura.
Man pytanko czy w sklepie zoologicznym mówią prawdę co do warunków trzymania ryb czy kłamią by zarobić
A da się zmienić parametry wody
Tak, parametry wody da się zmienić. Warto jednak się zaopatrzyć w porządną książkę, gdyż jest tam opisane co i jak. A do rzetelności informacji udzielanych przez sprzedawców - zależy od sklepu😜.
@@msnmalina dzięki
1/5 sklepow powie prawde.
Akurat mi się przydał ten odcinek bo dopiero zakładam akwarium 240l już zalane i czeka tylko na wpuszczenie ryb
Mogę serduszko
Pominąłeś najważniejszy temat, filtrację biologiczną. Początkujący akwaryści notorycznie przerabiają zbiorniki i przekarmiają ryby, mając jednocześnie tylko filtry wewnętrzne z szczątkową filtracją biologiczną. Kończy się to wysokim poziomem związków azotu i w efekcie śmiercią delikatniejszych ryb oraz inwazją glonów. Moim zdaniem bezpiecznym przelicznikiem będzie co najmniej 1 litr pojemności brutto filtra na 10 litrów pojemności brutto akwarium( do akwatorium 120l montujemy filtr o pojemności co najmniej 12l). Oczywiście bakterie nitryfikacyjne osiadają również w podłożu czy ozdobach, ale jest to dalece niewystarczające w przypadku mocno zarybionych akwariów.
Liczę na film o filtracji biologicznej jak i ten o rybach do zbiorników 450l+
O filtracji są osobne odcinki na moim kanale. Ten film porusza tylko pobieznie kwestie zaczecia. Nie da sie w krotkim kilkunastominutowym filmie powiedziec o wszystkim. Bo mozna teraz powiedziec tez ze pominąłem kwestie obsady, żywienia, nawozenia, pielegnacji akwarium itp.
@@tommyaquario9692 Oczywiście nie da się opowiedzieć o wszystkim, ale filtracja została potraktowana wyjątkowo pobieżnie, chociaż wtrącenie linku do filmu o filtracji... Zatrucie związkami azotu to główna przyczyna śmierci ryb u początkujących akwarystów i warto byłoby na nią uczulić początkujących...
@@krzesimirremus5728 dlatego jest napisane w filmie na planszy ze bedzie osobny film ze startu i dojrzewania zbiornika, gdzie tez bede omawiac zwiazki azotowe a przy tym i filtracje