[ENG SUB] Czym daniel różni się od sarny? [LEKTOR PL] - film z fotopułapki-Cykl:Las za kurtyną drzew

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 чер 2024
  • Jeżeli ciekawi Was czym daniel różni się od sarny? Zapraszam na film z lektorem! Odwiedź bloga Geografia Malownicza: geomal.com.pl/blog.
    Jeżeli podobają się Wam filmy na kanale Geografia Malownicza, zachęcam Was gorąco do lajkowania, subskrybowania, komentowania i udostępniania! To największe wsparcie dla kanału.
    W tym odcinku przedstawiamy dwa gatunki jeleniowatych: daniela zwyczajnego i sarnę europejską. Choć wiele je łączy, są jednak odrębnymi gatunkami. Jak przekonamy się z filmu, daniele i sarny różnią się między sobą o wiele bardziej, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.
    Ze smukłą budową sarny, najmocniej kontrastuje nieco masywniejsza sylwetka daniela. Szczególnie krótkie, ale mocne nogi. Oba gatunki łatwo pomylić w okresie zimowym. Wtedy okrywa ciała daniela i sarny staje się ciemnobrunatna. Daniele wyróżnia żywe ubarwienie letnie, które zdradza południowe pochodzenie tych zwierząt. W maju, szata daniela staje się czerwonawo-brunatna z białymi plamami. Krępe daniele rozpoznamy również po ciemnej prędze na grzbiecie i długim ogonie. Szata u saren jest o wiele mniej zróżnicowana. Na tle swoich egzotycznych kuzynów, rodzime sarny wypadają bardzo pospolicie. Zimą, ubarwienie sarny zmienia się w ciemnopopielate z widoczną jasną plamą w okolicach krótkiego ogona. Latem, staje się jednolicie rude.
    Pomimo różnic w wyglądzie i budowie, oba spokrewnione gatunki wiele łączy. Zwłaszcza fakt, że zamieszkują podobne środowiska. Sarny i daniele preferują urozmaicone kompleksy leśne, przeplatane polami, łąkami i lasami, w bliskim sąsiedztwie terenów uprawnych. Chociaż daniele rzadziej spotkamy na bagnach i terenach podmokłych.
    W Polsce, daniele zwyczajne są postrzegane jako gatunek obcy, czyli taki który został sprowadzony do rodzimych ekosystemów, przez człowieka. Jednak, jeszcze dwa i pół miliona lat temu daniele żyły niemal w całej Europie. Dopiero zlodowacenia plejstoceńskie zmusiły je do migracji w kierunku Turcji i Macedonii. Sarny również przetrwały ochłodzenie klimatu w południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Pierwsze introdukcje danieli na tereny, zamieszkiwane przed okresem zlodowaceń, rozpoczęły się już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Na początku, zwierzęta te były sprowadzane do hodowli i łowisk zamkniętych. W siódmym wieku, daniele trafiły na tereny dzisiejszych Niemiec. Stąd, w kolejnych wiekach, rozprzestrzeniły się dalej na Wschód kontynentu. Między trzynastym i czternastym wiekiem występowały już w Czechach i na Węgrzech. Na ziemie dzisiejszej Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy, daniele zostały sprowadzone w szesnastym wieku. Zwierzęta te były cennym nabytkiem, dla każdego z królewskich i magnackich zwierzyńców. Pierwsze, dziko żyjące daniele, to szczęśliwi uciekinierzy z niewoli. Świadome introdukcje tych zwierząt do środowiska naturalnego, rozpoczęto dopiero w drugiej połowie dziewiętnastego wieku
    Obecnie, daniele i sarny ponownie opanowały obszar niemal całej Europy. Występują we wszystkich regionach Polski. Zmiany klimatu sprzed dwóch i pół miliona lat, zmusiły wiele gatunków do migracji na Południe. Daniele powróciły na tereny sprzed zlodowacenia, dzięki opiece człowieka. Sarny, nie potrzebowały niczyjej pomocy
    Materiał został nagrany w lasach Mazowsza, które choć niewiele przypominają dawne puszcze, w których żyły niedźwiedzie, żubry, czy tury, to jednak zachowały bogactwo życia, które najlepiej dokumentować za pomocą fotopułapki. Ponieważ to właśnie tutaj, w rozwidleniach rzek: Wisły, Narwi i Bzury nadal tętni dzikie życie, które z uwagi na presję człowieka, toczy się głównie pod osłoną nocy, lub za szczelną zasłoną drzew. Zachęcam do śledzenia kanału Pracownia Geografii Malowniczej i subskrybowania.
    Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Geografia Malownicza: geomal.com.pl/
    Galeria zdjęć: geomal.com.pl/galeria
    Blog: geomal.com.pl/blog
    Filmy przyrodnicze: geomal.com.pl/filmy
    Trochę informacji o mnie: geomal.com.pl/o-mnie
    Oferta warsztatów przyrodniczych: geomal.com.pl/warsztaty-przyr...
    Kontakt: geomal.com.pl/kontakt
  • Домашні улюбленці та дикі тварини

КОМЕНТАРІ • 5

  • @agatakrzywicka727
    @agatakrzywicka727 5 днів тому +1

    Jedno to chłopiec a drugie dziewczynka - prosta zagadka! 😂

  • @user-oz3dc8mz2r
    @user-oz3dc8mz2r 6 днів тому +2

    Моцни ноги, це дуже гарна тварина яка живе а Польщі. 👍🇺🇦

    • @maciejkrzywicki3162
      @maciejkrzywicki3162  4 дні тому

      Cześć! Zgadza się :) Moje ulubione. Skorzystam z okazji żeby zapytać, czy dzikie daniele też żyją na Ukrainie? Pozdrawiam!

    • @user-oz3dc8mz2r
      @user-oz3dc8mz2r 4 дні тому

      ​@@maciejkrzywicki3162а якже в Україні водяться лані.....