Fantasztikus videó volt. Viszont. Alapvetően támogatom azt, hogy mindenkinek legyen saját véleménye, gondolatai. Viszont a definícióknak a lényege az, hogy közös nyelvet beszéljünk. Ahhoz, hogy annak a mondatnak, hogy "szeretem a wargame-ket", legyen tartalma, az kell, hogy mindkét oldal legalább hasonlót definíciója legyen a wargame-ről.
Hiányoltam a cicás és méhecskés játékokat a mai adásból, nagyon megszoktam már... :D Komolyra véve a szót, nagyon örülök, hogy már "influencerekként" komolyabb tartalmak felé is fordultok, csak így tovább! Hazabeszélve azért megemlítettem volna a Pesti Srácok - Days of Ire: Budapest 1956 / Nights of Fire: Battle for Budapest kettőst, de hát én elég elfogult tudok lenni ezzel a két remek war és magyar tematikájú (mi több - fejlesztésű) játékkal. Szerintem megért volna az igazán jó magyar kettős futtatása tőletek pár szót, hisz a K és K volt már itt promós anyaggal nálatok. A GMT Battle Line -ja mellé fura a Dominant Species is, de attól még maradnak igazi jó izzadságszagú, kockásinges szerethető háborús arcoknak.
Nagyon érdekes lett ez a rész! Tetszett, annak ellenére, hogy közöm sincs a wargame világhoz. Jó volt ilyen tartalmat is látni! :) Sokkal profibb beszélgető partner lettél Zoli az előző videóhoz képest, látszik hogy már komfortosabban érzed magad! Csak így tovább!
hello! jó beszélgetés volt! ha már előkerült a Root, akkor talán a szerző másik játékát a Pax Pamirt is meg lehet említeni, ami szintén nagyon tömören hozza a valós történelmi alapokon nyugvó gyilkos konfrontációt kifejezetten egyszerű szabályokkal és rövid játékidővel. nagyon stresszes játék. :)
Érdekes, hogy a mostanában leginkább definiáló "wargame", mint Warhammer 40k, Age of Sigmar és Star Wars X-wing/Imperial Assault vagy a Twilight Imperium4 kimaradtak. Bár szubjektív és ezek csak nekem igazán wargamek :D Nyílván a scifi irányú wargamek nekem a nyerők, de korrekt videó. :)
Nem csak neked wargamek szerintem. ;) Nem kerültek szóba, de ez csak annak tudható be, hogy nem volt fix váz miszerint hogy beszéljünk erről a témáról. A Warhammer kikerülhetetlen ebben a kategóriában hiszen pont az amit anno a poroszok megálmodtak. Egyelőre idő okozta hogy nem beszéltünk róla, meg az is hogy Zoli szerintem egyáltalán nem ismeri, én pedig csak az irodalmával vagyok tisztában. A figurás játékot csak láttam és tapintottam, de sose próbáltam.
Én nagyon adnám hogyha kerülne ki a csatornára több olyan videó amibe játszotok. Pl:Castle of Mind,Dixit, shotten totten. De amúgy nagyon szeretem a csatornát és téged. Csak így tovább!
Köszi, nagyon kedves tőled! :) Tervezünk tök jó gameplayeket a jövőben, hamarosan érkeznek! - Battle Line-t játszottunk már, ezt itt találod (a Schotten Totten elődje): ua-cam.com/video/D3n80-G8ytE/v-deo.html, - illetve a Castle of Mind-ról bemutatót csináltunk: ua-cam.com/video/qPvwEoH1oBg/v-deo.html
Csak idő kérdése egy wargame beszélgetésben, hogy a Warhammer előkerüljön. :) Azért is maradhatott ki, mert Zolitól távol áll és én is csak az irodalmában vagyok elmélyedve. Ha folytatjuk, biztosan előkerül!
Sziasztok! Én a War of the Ring: Second Edition - ról néznék meg szívesen egy videót / hallgatnék meg véleményt - ha már wargame. Ebben van kockadobás, és kíváncsi vagyok mennyire zavaró benne, mert egyébként én sem vagyok a kockadobálás híve kifejezetten (annak ellenére hogy a kártyahúzás hasonlóképp szerencse faktor). Jót nevettem ezen a sakk sznobizmuson, én vagyok az akiről beszéltek, ~15 éve sakkozok és valóban a legjobb játéknak tartom ami eddig a szemem elé került. Persze volt neki több száz (/ezer) éve csiszolódni, ez nagy fór. :)
Sziasztok! Először is gratulálok a csatornához és ehhez az érdekes beszélgetéshez is. Régi társasos vagyok, de mélységeiben 2000 óta nyomom. Már nekem is elég szép gyűjteményem lett azóta. Rengeteg értékes és jó ötlettel gazdagodtam Nektek köszönhetően. Beszélgetésetek kapcsán pár wargame nekem is beugrott. A SW Lázadás, az XWing, az Eclipse és személyes nagy kedvencem a Stronghold. Kìváncsi lennék a véleményetekre? További sikeres munkát és jó társasozást! Endre
Nagyon köszi a kommentet! A Strongholdot sajnos még nem volt lehetőségünk kipróbálni, de rajta van a kívánságlistánkon, reméljük hamarosan sor kerül rá! :) A Lázadást nagyon szeretem, az XWing pedig baráti körben van meg, elképesztően agyas és összetett játék! Ezeknek a játékoknak a monumentalitása mindig lenyűgöz. További jó játékot neked! Zoli
Nálam Eclipse nagy kedvenc, de ugye ott nagyon sok euro mechanizmus van behozva ami érdekessé teszi. A Strongholddal sajnos még az első kiadással megjelenés után játszottam és a szabálykönyv borzalmas volt. Azóta se sikerült még leráznom azt az élményt, hogy újabb esélyt adjak a második kiadásnak.
@@lordbroki Hello! A Stronghold szabálykönyve tényleg elég fura. Talán mivel ketté van bontva. Erősen utána kellett olvasni (angol-magyar együtt). Nálam úgy működött a dolog, hogy egy haveromat rávettem és ő csak a támadó kézikönyvét tanulmányozta át én a védőét. Így játszottunk, aztán fordítottunk. Utána szuperül a helyére került minden. Érdemes neki esélyt adni mert roppant hangulatos játék és az Unded kiegje is marha jó.
Most nekem nagy favorit a Root, az új KS-re is befizettem, a wargame-ek közül az egyetlen, ami bejött eddig (SmallWorld, Rizikó és Kard és Korona van még meg), örülök, hogy említésre került. Sajnos nem mindenkinek jött be, de a teljes asszimetria és a cuki gyilkos meeple-k magával ragadtak, és az első játék, ahol elkezdtem PNP-t gyártani a BGG-ről :)
Nálam is szerelem volt első kipróbálásra a Root esetében. :) Rég volt olyan játék amit ennyire akarnék játszani minden alkalommal. És a grafika engem is kilóra megvett.
@@lordbroki nálatok vettem, nem bántam meg! :) Köszi a játékkal beoltást, sajnos már nincs túl sok hely a lakásban több játéknak!
3 роки тому+3
Imperial Assault Skirmish. Kőkemény csihipuhi, szerintem már wargame-nek nevezhető szinten, és van pontszámítás, mivel győzelmi feltételek teljesítésével is győzhetsz.
Az szerintem a második videó csoportja ahogy ígérte. Ezek az úgynevezett taktikai wargame kategória. Másik néven, testreszabható wargame. Amiben azt viszel amit szeretnél az adott pont keretein belül.
Az én kedvenc wargame-eim a Battle for Rokugan és a Game of Thrones 2nd Edition. Minden belefér egy wargame-be de számomra - és sokan másoknak is úgy gondolom - attól hívjuk így, hogy elvileg hadvezér/stratéga szerepét töltjük be, amiben egységekkel/katonákkal/tokenekkel foglalunk el területeket. Szerintem nem kell ezt túlgondolni, hisz ahogy mondtam, nagyon sok minden belefér. (de ebbe nem fér bele pl a sakk, a 7Wonders Duel)
Csak 2010-2011 fordulóján lett BGG első helyezett a Twilight Struggle, és 5 évig volt ott. Brokinak az az első évtized már összefolyt, olyan régen volt :)
@@lordbroki Az viszont hatalmas elismerés, hogy a jelenleg futó két legnépszerűbb magyar társasjátékos youtube csatorna (Fun With Geeks, Mit játsszunk?) egyaránt téged jelöl meg elindító szikraként ;)
Nekem túlságosan sok szállal kötődik a Rizikóhoz (túl sok kocka) és az is szokott zavarni, hogy hiába játsszuk négyen vagy öten, akkor is két csapat van. De ettől függetlenül élvezetes tud lenni.
Amikor megnéztem a videót, nekem ez a jaték (sorozat) jutott az eszembe egyből, hogy érdemes lenne megemlíteni a Rizikó egyik alternatívájaként. Rziikó egy világháborús köntösbe csomagolva. Azért jobb nála, mert van ráhatásod a kockákra, így csökken a szerencse faktor (persze, azért így is marad benne rendesen). Valóban 2 oldal van mindig, de ez szerintem fűszerezi a játékélményt. Én fél kooperatívnak mondanám. Ha többen játszatok, vannak társaid, akikkel egy oldalon állsz és van az ellenfél csapata, akiet le kell győznötök. Mondjuk szerintem úgy a legjobb, ha 2-en játszatok. Ha szereted a világháborús témát, szeretnéd újra alakítani a történelmet, ha szeretnél tábornoknak érezni magad pár órán keresztül, akkor mindenképp próbáld ki. Javaslom, hogy a '41-es vagy a '42-es verzióval kezd, ahol megtanulod az alapokat és megismered a játékot. Ha így bejön, akkor jöhet a 2 külön megvásárolható '40-es verzió (Europe, Pacific), ami teljessé teszi a hangulatot a 178 x 81 cm-es táblával, rengeteg minivel. Olyan, mint a háborús filmekben, ahol teremméretű terepsztalon botokkal tologatják az egységeket.
Ezt az elején fejtettétek meg: az a definíció, hogy nincs definíció. Az oka, hogy annyi minden hozzákapcsolódott már, hogy szinte minden érintettnek mást jelent. Mást fog mondani a diehard történész, aki már Wells Little Wars-zát is elfajzásnak tartja; mást, aki a makettező oldalról jött és a figurák/terepasztalok/tereptárgyak felől közelít, mást az, aki a társasjátékok világán keresztül próbálja ezt keretbe rakni, és így tovább. Wargame pl. az X-wing? A Warhammer40k? A Warmachine/Hordes? A Kill Team? A Deadzone, Team Yankee, Force-on-Force, Battletech vagy a Test of Honor? Az a helyzet, hogy bármelyik mellé oda tudsz tenni ugyanannyi érvet mellé, mint ellene. A fentiek ellenére, kíváncsian várom a következő részt!
Amikor én a wargame-re gondolok, egyből a Warhammer 40k és ahhoz hasonló figurás, terepasztalon játszott játékok ugranak be. Erről említés szinten szó esett a videó elején, aztán teljesen elmaradt. Tény, hogy ezek a játékok nem úgy jönnek dobozban, minden alkatrészükkel együtt, játékra készen, mint a videóban említett társasjátékok, viszont én ezeket is társasjátéknak tekintem. Valamilyen szinten a makettezéssel is rokon műfaj, hiszen a figurákat, terepasztalt a játékosoknak kell megépíteni. Viszont minden játékos egyedi sereget épít a saját figuráiból. Emiatt is kérdeztem Facebook-on, hogy hogy értitek azt, hogy a wargame csúnya? Hiszen azokban a játékokban, amikre én a wargame szó hallatán gondolok, csodaszép figurák is vannak.
Csak idő kérdése egy wargame beszélgetésben, hogy a Warhammer előkerüljön. :) Azért is maradhatott ki, mert Zolitól távol áll és én is csak az irodalmában vagyok elmélyedve. Ha folytatjuk, biztosan előkerül!
Sziasztok, nagyon érdekes lett. Én arra lennék kiváncsi hogy az olyan játekokat mint például a Pesti Srácok, Dual Powers, vagy például a This War of Mine mennyire lehet haborús játéknak mondani? Mert mondjuk a Pesti srácokban harcolsz a szovjetekkel, de a This War of Mineban meg megpróbálsz túlélni, még is wargamenek érzem. Szerintetek?
Ciki, de a Dual Powers-re rá kellett keresnem... ellenben eléggé felkeltette az érdeklődésem. :) Szerintem ezekben a hangsúly sokkal inkább az együttműködésen van mint sem azon hogy harci taktikákat és stratégiákat kellene alkalmazni és a harcrendszer sincs bennük részletesen kidolgozva. A Dual Powers talán már inkább.
A "Harc Európáért" 20 évvel ezelőtt a kedvencem volt, de nem lehetett 1 helyben végigjátszani. Imádtam, de sajnos nem az enyém volt a játék, bár készítettem magamnak belőle egy verziót.
Sziasztok! Jó, hogy előkerültek ilyen játékok is. Lenne egy kérdésem. Én Warhammer Age of Sigmarral és 40k-val játszok. Abban a hitben éltem, hogy wargame-ek. Rosszul tudtam, vagy ezek is wargame-ek, csak azoknak egy kis szelete? Köszi!
@@TheLuminousCleric ezekkel is lehet teljes kampányt letolni, ahol egész háborúkat lehet vívni több csatán keresztül. Akkor ezek szerint csak az számít wargame-nek, ahol teljes háborút le lehet játszani?
@@TheLuminousCleric Most még ezt találtam.: "Miniature wargaming is a form of wargaming in which players enact battles between opposing military forces that are represented by miniature physical models. The use of physical models to represent military units is in contrast to other tabletop wargames that use abstract pieces such as counters or blocks, or computer wargames which use virtual models."
Van háborús társasjáték és van a wargame. A wargame szerintem inkább harcászati-hadászati szimuláció mint (társas)játék, nem hiába van akár bonyolult szabályrendszer hozzá. Az ASL (Advanced Squad Leader) tökéletes példa rá.
A videónak nem volt célja a definíció, de nyilván valamiképpen érdemes befogni egy témát az elején a teljesen kezdők számára is. Az pedig enyhe túlzás, hogy menekülnénk a definíciók elől, inkább csak nem tartom “egyedinek ès megingatatlannak” azokat a meghatározásokat, amiket használunk, szerintem érdemes és érdekes ezeket újragondolni.
@@mitjatsszunk Nekem nincs bajom a definiálással. Ugyanis attól még, hogy - ahogy te is írod - a kezdők számára behatárolod a műfajt, adsz valamiféle útmutatót, tájékoztatót, nem lesz "akadémikus" a dolog, nem lesz "kinyilatkoztatás". Ez kettőtök véleménye lesz, két olyan emberé, aki érti a "szakmát", de nem felkent papjai, diplomás oktatói annak. Ha kvázi interjú készül, egyébként is érdekel, hogy a vendégem mit ért pl. wargame alatt, még akkor is, ha azt adott esetben vitathatónak érezheti bárki. Szóval inkább a "menekülést", az előzetes, kihangsúlyozott távolmaradást tartottam furcsának, nem azt, hogy egy wargame-ekről szóló beszélgetésben a képernyőn lévők megpróbálják összeszedni, mitől is wargame a wargame, miben különböznek ezek a hagyományos (?) társasjátékoktól.
@@z.tamasmarosi7333 Nem volt cél hogy definiáljuk a fogalmat, sőt... Szerintem nem is lehet igazán mert nagyon mást gondol róla egy kőkemény, történelmi fanatikus aki gyerekkora óta híve ennek és az aki csak kóstolás szintjén találkozott vele. Igazából csak elkezdtünk róla beszélgetni és lett ami lett. Kezdetnek szerintem ennél többet nem akartunk. Főleg hogy Zoli amúgy is kerüli az ilyen játékokat, mert nem az ő világa és én magam is csak a felszínt kaparom benne. ;) Előfordulhat hogy folytatjuk és akkor célirányosabban beszélgethetünk róla.
2 dolog. 1. Twilight Struggle még mindig BGG top 10. Valamint a stratégiait és a taktikait elég jól lehet definiálni, ne definiálja már mindenki magának. A taktikai játékban az adott helyzetből próbálod a legjobb dolgot kihozni a körödben, a stratégiaiban pedig több körre erőle tervezel- és ezt a játék mechanikája meg is engedi/jutalmazza.
@ és Broki. Azt állítom hogy a definícióim kifejezetten muglibarátak és ez ha elterjedne sokkal könnyebb lenne tárasjátékot ajánlani, illetve arról általánosan beszélni.
3 роки тому
@@Nooosfi Ezt el tudom fogadni, mint véleményt, amúgy tényleg. Bár a figuratologatósnál szerintem ez a két dolog pont keveredik, mert már alapból egy koncepcióval mész bele a játékba (legalábbis minimum akkor, ha akár az egységek lehelyezésénél, akár az összeállításánál van szabadságod).
Azta, ez nagyon, tetszik köszönöm. X-wingről, imperial assault, warhammer... mindig tudtam, hogy ezek taktikai wargamek, de nem tudtam mit takar ez. Ez nagyon frappáns meghatározás. Legalábbis akik ezeket nagy üzemben tolják így hívják.
Na én nem értenék egyet. Wargame páros játék, ennek sok ellenpéldája van. Eleve négyen is nekiülhetnek egy játéknak (Warhammer 40k, X-Wing, amiből kiindulok, Blood Bowl szerintem nem wargame, hanem társas, de azt is szeretem). De nem is ez tud a nagyonjó lenni benne és közösségi, hanem azok a rendezvények, ahol egész nap megy a játék (2-3-4) és összejön 10-20-30-40 ember egy ilyen eseményen, ahol közösségi rész is van, mert megy a beszélgetés, sörözés stb. Szóval ez a kijelentés nem teljesen helytálló. Emellett a GW-nek a Warhammer 40k játékát meg kéne minimum említeni, mert szerintem kis hazánk egyik legnépszerűbb rendszere, emellett ugye a GW társasokat is készít, nem csak figurásat!
A közösségi rész szerintem minden játékra igaz. (Jómagam Magic-en nevelkedtem ahol sok hasonló, jó közösségi élmény ért. :) ) A Warhammer tényleg kimaradt. Ahogy már lentebb is írtam ennek fő oka lehet hogy Zolitól is nagyon távol áll és én magam is csak az irodalmában merültem el eddig. De tény hogy wargame kifejezés kapcsán egyértelműen kikerülhetetlen.
Nekem a Spacecorp nevű GMT játék jut eszembe. 3 korban játszódik. Az emberiség előbb meghódítja a közeli bolygókat, majd a naprendszert, végül a közeli csillagokat.
A férjem nagy hobbi történész, nagyon érdekli az első VH (nem hiába, huszár leszármazott :) ). Nemrég hazatért az Előzd meg Trianont! c játékkal. Én kicsit tartok tőle, inkább a rövidebb, pörgős játékokat szeretem amikre nem jellemző a konfliktus. ... Igen, ezek alapján nem nekem való lesz :D De az biztos hogy érdekel, már csak a miatt is mert nagyon értékelem ha valaki energiát nem sajnálva megvalósítja az ötletét... Nade! Hogy érdemes egy ilyen játéhoz hozzákezdeni? Érdemes megszakítani, vagy inkább egyben kell lenyomni? Esetleg ismeritek az említett játékot, van tapasztalatotok róla?
Igen, lehet hogy túl nagy falat lesz. :) Érintőlegesen találkoztam vele, de sajnos egyáltalán nem ragadott meg. Sőt. Konkrét játékig nem jutottam mert korábban elment tőle a kedvem, de a puding próbája az evés. ;)
Kniziával kapcsolatban abszolút egyetértek a vendéggel. A világ egyik, ha nem a legtúlértékeltebb szerzője. Illetve a pofátlan mechanika-újrahasznosítás mellett hozzátenném, hogy elég sok játéka félkésznek és kidolgozatlannak is tűnik.
Fantasztikus videó volt. Viszont. Alapvetően támogatom azt, hogy mindenkinek legyen saját véleménye, gondolatai. Viszont a definícióknak a lényege az, hogy közös nyelvet beszéljünk. Ahhoz, hogy annak a mondatnak, hogy "szeretem a wargame-ket", legyen tartalma, az kell, hogy mindkét oldal legalább hasonlót definíciója legyen a wargame-ről.
Nagyon jó, érdekes videó lett! Nagyszerűek ezek a beszélgetős tartalmak.
Köszönjük szépen a kedves visszajelzést, örülünk, hogy tetszett!
Hiányoltam a cicás és méhecskés játékokat a mai adásból, nagyon megszoktam már... :D
Komolyra véve a szót, nagyon örülök, hogy már "influencerekként" komolyabb tartalmak felé is fordultok, csak így tovább!
Hazabeszélve azért megemlítettem volna a Pesti Srácok - Days of Ire: Budapest 1956 / Nights of Fire: Battle for Budapest kettőst, de hát én elég elfogult tudok lenni ezzel a két remek war és magyar tematikájú (mi több - fejlesztésű) játékkal. Szerintem megért volna az igazán jó magyar kettős futtatása tőletek pár szót, hisz a K és K volt már itt promós anyaggal nálatok.
A GMT Battle Line -ja mellé fura a Dominant Species is, de attól még maradnak igazi jó izzadságszagú, kockásinges szerethető háborús arcoknak.
Nagyon érdekes lett ez a rész! Tetszett, annak ellenére, hogy közöm sincs a wargame világhoz. Jó volt ilyen tartalmat is látni! :) Sokkal profibb beszélgető partner lettél Zoli az előző videóhoz képest, látszik hogy már komfortosabban érzed magad! Csak így tovább!
Köszi a visszajelzést, igyekszem fejlődni.:) Az pedig külön öröm, hogy a témában újként is szívesen hallgattad!
hello!
jó beszélgetés volt! ha már előkerült a Root, akkor talán a szerző másik játékát a Pax Pamirt is meg lehet említeni, ami szintén nagyon tömören hozza a valós történelmi alapokon nyugvó gyilkos konfrontációt kifejezetten egyszerű szabályokkal és rövid játékidővel. nagyon stresszes játék. :)
Nagyon tetszik az ilyen beszélgetős tartalom is! :-)
Érdekes, hogy a mostanában leginkább definiáló "wargame", mint Warhammer 40k, Age of Sigmar és Star Wars X-wing/Imperial Assault vagy a Twilight Imperium4 kimaradtak. Bár szubjektív és ezek csak nekem igazán wargamek :D
Nyílván a scifi irányú wargamek nekem a nyerők, de korrekt videó. :)
Nem csak neked wargamek szerintem. ;)
Nem kerültek szóba, de ez csak annak tudható be, hogy nem volt fix váz miszerint hogy beszéljünk erről a témáról. A Warhammer kikerülhetetlen ebben a kategóriában hiszen pont az amit anno a poroszok megálmodtak.
Egyelőre idő okozta hogy nem beszéltünk róla, meg az is hogy Zoli szerintem egyáltalán nem ismeri, én pedig csak az irodalmával vagyok tisztában. A figurás játékot csak láttam és tapintottam, de sose próbáltam.
Én nagyon adnám hogyha kerülne ki a csatornára több olyan videó amibe játszotok. Pl:Castle of Mind,Dixit, shotten totten. De amúgy nagyon szeretem a csatornát és téged. Csak így tovább!
Köszi, nagyon kedves tőled! :) Tervezünk tök jó gameplayeket a jövőben, hamarosan érkeznek!
- Battle Line-t játszottunk már, ezt itt találod (a Schotten Totten elődje): ua-cam.com/video/D3n80-G8ytE/v-deo.html,
- illetve a Castle of Mind-ról bemutatót csináltunk: ua-cam.com/video/qPvwEoH1oBg/v-deo.html
Csodálkozom, hogy a Warhammer nem került szóba, illetve ugye a GW.
De egyébként nagyon jó lett a videó, köszönjük! :)
Csak idő kérdése egy wargame beszélgetésben, hogy a Warhammer előkerüljön. :)
Azért is maradhatott ki, mert Zolitól távol áll és én is csak az irodalmában vagyok elmélyedve.
Ha folytatjuk, biztosan előkerül!
Sziasztok!
Én a War of the Ring: Second Edition - ról néznék meg szívesen egy videót / hallgatnék meg véleményt - ha már wargame. Ebben van kockadobás, és kíváncsi vagyok mennyire zavaró benne, mert egyébként én sem vagyok a kockadobálás híve kifejezetten (annak ellenére hogy a kártyahúzás hasonlóképp szerencse faktor).
Jót nevettem ezen a sakk sznobizmuson, én vagyok az akiről beszéltek, ~15 éve sakkozok és valóban a legjobb játéknak tartom ami eddig a szemem elé került. Persze volt neki több száz (/ezer) éve csiszolódni, ez nagy fór. :)
A tematika szerintem elviszi a hátán a War of the Ringet. 😉
Sziasztok! Először is gratulálok a csatornához és ehhez az érdekes beszélgetéshez is. Régi társasos vagyok, de mélységeiben 2000 óta nyomom. Már nekem is elég szép gyűjteményem lett azóta. Rengeteg értékes és jó ötlettel gazdagodtam Nektek köszönhetően. Beszélgetésetek kapcsán pár wargame nekem is beugrott. A SW Lázadás, az XWing, az Eclipse és személyes nagy kedvencem a Stronghold. Kìváncsi lennék a véleményetekre? További sikeres munkát és jó társasozást! Endre
Nagyon köszi a kommentet! A Strongholdot sajnos még nem volt lehetőségünk kipróbálni, de rajta van a kívánságlistánkon, reméljük hamarosan sor kerül rá! :) A Lázadást nagyon szeretem, az XWing pedig baráti körben van meg, elképesztően agyas és összetett játék! Ezeknek a játékoknak a monumentalitása mindig lenyűgöz. További jó játékot neked! Zoli
Nálam Eclipse nagy kedvenc, de ugye ott nagyon sok euro mechanizmus van behozva ami érdekessé teszi.
A Strongholddal sajnos még az első kiadással megjelenés után játszottam és a szabálykönyv borzalmas volt. Azóta se sikerült még leráznom azt az élményt, hogy újabb esélyt adjak a második kiadásnak.
@@lordbroki
Hello! A Stronghold szabálykönyve tényleg elég fura. Talán mivel ketté van bontva. Erősen utána kellett olvasni (angol-magyar együtt). Nálam úgy működött a dolog, hogy egy haveromat rávettem és ő csak a támadó kézikönyvét tanulmányozta át én a védőét. Így játszottunk, aztán fordítottunk. Utána szuperül a helyére került minden. Érdemes neki esélyt adni mert roppant hangulatos játék és az Unded kiegje is marha jó.
Most nekem nagy favorit a Root, az új KS-re is befizettem, a wargame-ek közül az egyetlen, ami bejött eddig (SmallWorld, Rizikó és Kard és Korona van még meg), örülök, hogy említésre került. Sajnos nem mindenkinek jött be, de a teljes asszimetria és a cuki gyilkos meeple-k magával ragadtak, és az első játék, ahol elkezdtem PNP-t gyártani a BGG-ről :)
Nálam is szerelem volt első kipróbálásra a Root esetében. :)
Rég volt olyan játék amit ennyire akarnék játszani minden alkalommal.
És a grafika engem is kilóra megvett.
@@lordbroki nálatok vettem, nem bántam meg! :) Köszi a játékkal beoltást, sajnos már nincs túl sok hely a lakásban több játéknak!
Imperial Assault Skirmish. Kőkemény csihipuhi, szerintem már wargame-nek nevezhető szinten, és van pontszámítás, mivel győzelmi feltételek teljesítésével is győzhetsz.
Az szerintem a második videó csoportja ahogy ígérte. Ezek az úgynevezett taktikai wargame kategória. Másik néven, testreszabható wargame. Amiben azt viszel amit szeretnél az adott pont keretein belül.
Az én kedvenc wargame-eim a Battle for Rokugan és a Game of Thrones 2nd Edition. Minden belefér egy wargame-be de számomra - és sokan másoknak is úgy gondolom - attól hívjuk így, hogy elvileg hadvezér/stratéga szerepét töltjük be, amiben egységekkel/katonákkal/tokenekkel foglalunk el területeket. Szerintem nem kell ezt túlgondolni, hisz ahogy mondtam, nagyon sok minden belefér. (de ebbe nem fér bele pl a sakk, a 7Wonders Duel)
Csak 2010-2011 fordulóján lett BGG első helyezett a Twilight Struggle, és 5 évig volt ott. Brokinak az az első évtized már összefolyt, olyan régen volt :)
Sose voltam jó a dátumokban... 😀 Köszi!
@@lordbroki Az viszont hatalmas elismerés, hogy a jelenleg futó két legnépszerűbb magyar társasjátékos youtube csatorna (Fun With Geeks, Mit játsszunk?) egyaránt téged jelöl meg elindító szikraként ;)
@@lackointer222 ebbe belepirultam, köszi!
Mindig igyekeztem. 17 év alatt azért pár emberben sikerült nyomott hagynom és ennek mindig örülni fogok. 😀
Axis & Allies széria? Régóta szemezek vele, érdekelne a véleményetek :D
Nekem túlságosan sok szállal kötődik a Rizikóhoz (túl sok kocka) és az is szokott zavarni, hogy hiába játsszuk négyen vagy öten, akkor is két csapat van. De ettől függetlenül élvezetes tud lenni.
Amikor megnéztem a videót, nekem ez a jaték (sorozat) jutott az eszembe egyből, hogy érdemes lenne megemlíteni a Rizikó egyik alternatívájaként. Rziikó egy világháborús köntösbe csomagolva. Azért jobb nála, mert van ráhatásod a kockákra, így csökken a szerencse faktor (persze, azért így is marad benne rendesen).
Valóban 2 oldal van mindig, de ez szerintem fűszerezi a játékélményt. Én fél kooperatívnak mondanám. Ha többen játszatok, vannak társaid, akikkel egy oldalon állsz és van az ellenfél csapata, akiet le kell győznötök. Mondjuk szerintem úgy a legjobb, ha 2-en játszatok.
Ha szereted a világháborús témát, szeretnéd újra alakítani a történelmet, ha szeretnél tábornoknak érezni magad pár órán keresztül, akkor mindenképp próbáld ki.
Javaslom, hogy a '41-es vagy a '42-es verzióval kezd, ahol megtanulod az alapokat és megismered a játékot. Ha így bejön, akkor jöhet a 2 külön megvásárolható '40-es verzió (Europe, Pacific), ami teljessé teszi a hangulatot a 178 x 81 cm-es táblával, rengeteg minivel. Olyan, mint a háborús filmekben, ahol teremméretű terepsztalon botokkal tologatják az egységeket.
Ezt az elején fejtettétek meg: az a definíció, hogy nincs definíció.
Az oka, hogy annyi minden hozzákapcsolódott már, hogy szinte minden érintettnek mást jelent.
Mást fog mondani a diehard történész, aki már Wells Little Wars-zát is elfajzásnak tartja; mást, aki a makettező oldalról jött és a figurák/terepasztalok/tereptárgyak felől közelít, mást az, aki a társasjátékok világán keresztül próbálja ezt keretbe rakni, és így tovább.
Wargame pl. az X-wing? A Warhammer40k? A Warmachine/Hordes? A Kill Team? A Deadzone, Team Yankee, Force-on-Force, Battletech vagy a Test of Honor?
Az a helyzet, hogy bármelyik mellé oda tudsz tenni ugyanannyi érvet mellé, mint ellene.
A fentiek ellenére, kíváncsian várom a következő részt!
Nagyon is igaz amit írsz!
Amikor én a wargame-re gondolok, egyből a Warhammer 40k és ahhoz hasonló figurás, terepasztalon játszott játékok ugranak be. Erről említés szinten szó esett a videó elején, aztán teljesen elmaradt. Tény, hogy ezek a játékok nem úgy jönnek dobozban, minden alkatrészükkel együtt, játékra készen, mint a videóban említett társasjátékok, viszont én ezeket is társasjátéknak tekintem. Valamilyen szinten a makettezéssel is rokon műfaj, hiszen a figurákat, terepasztalt a játékosoknak kell megépíteni. Viszont minden játékos egyedi sereget épít a saját figuráiból.
Emiatt is kérdeztem Facebook-on, hogy hogy értitek azt, hogy a wargame csúnya? Hiszen azokban a játékokban, amikre én a wargame szó hallatán gondolok, csodaszép figurák is vannak.
Ez is egy nagyon értékes téma, annyi minden van még amiről nem beszéltünk most, érdemes lesz majd folytatni úgy tűnik.:)
Csak idő kérdése egy wargame beszélgetésben, hogy a Warhammer előkerüljön. :)
Azért is maradhatott ki, mert Zolitól távol áll és én is csak az irodalmában vagyok elmélyedve.
Ha folytatjuk, biztosan előkerül!
Mondanátok egy olyan háborús, hadsereg vezérlős játékot, ami nagyon kicsi, olcsó, és rövid?
Sziasztok, nagyon érdekes lett. Én arra lennék kiváncsi hogy az olyan játekokat mint például a Pesti Srácok, Dual Powers, vagy például a This War of Mine mennyire lehet haborús játéknak mondani? Mert mondjuk a Pesti srácokban harcolsz a szovjetekkel, de a This War of Mineban meg megpróbálsz túlélni, még is wargamenek érzem. Szerintetek?
Hm, nagyon érdekes kérdés, nekem egyikről sem jutna kifejezetten eszembe, de érzetre lehet. Broki mit gondolsz?
Ciki, de a Dual Powers-re rá kellett keresnem... ellenben eléggé felkeltette az érdeklődésem. :)
Szerintem ezekben a hangsúly sokkal inkább az együttműködésen van mint sem azon hogy harci taktikákat és stratégiákat kellene alkalmazni és a harcrendszer sincs bennük részletesen kidolgozva. A Dual Powers talán már inkább.
A "Harc Európáért" 20 évvel ezelőtt a kedvencem volt, de nem lehetett 1 helyben végigjátszani. Imádtam, de sajnos nem az enyém volt a játék, bár készítettem magamnak belőle egy verziót.
Sziasztok!
Jó, hogy előkerültek ilyen játékok is.
Lenne egy kérdésem. Én Warhammer Age of Sigmarral és 40k-val játszok. Abban a hitben éltem, hogy wargame-ek. Rosszul tudtam, vagy ezek is wargame-ek, csak azoknak egy kis szelete? Köszi!
Szerintem, amire te gondolsz, az a skirmish tabletop game. Tehát nem egy teljes, hosszú háború. Csak egy ütközet, egyetlen csata.
Szerintem is azok de nem kerültek szóba. Ezért is mondtuk hogy ez a téma azért bővebb ennél. 😉
@@TheLuminousCleric ezekkel is lehet teljes kampányt letolni, ahol egész háborúkat lehet vívni több csatán keresztül.
Akkor ezek szerint csak az számít wargame-nek, ahol teljes háborút le lehet játszani?
@@TheLuminousCleric Most még ezt találtam.:
"Miniature wargaming is a form of wargaming in which players enact battles between opposing military forces that are represented by miniature physical models. The use of physical models to represent military units is in contrast to other tabletop wargames that use abstract pieces such as counters or blocks, or computer wargames which use virtual models."
POnt így indult az egész: ezek is wargamek, és ezekből (illetve ezek elődjeiből) fejlődött ki a társasos verzió
Van háborús társasjáték és van a wargame. A wargame szerintem inkább harcászati-hadászati szimuláció mint (társas)játék, nem hiába van akár bonyolult szabályrendszer hozzá. Az ASL (Advanced Squad Leader) tökéletes példa rá.
Témához kapcsolódó cikket ajánlom figyelmetekbe:
ujkor.hu/content/komoly-jatekok-es-hadijatekok-nke
Érdekes, hogy deklaráltan menekülsz a definíciók elől, mégis mindvégig ott az igyekezet, hogy definiáljátok, mi a wargame. :)
A videónak nem volt célja a definíció, de nyilván valamiképpen érdemes befogni egy témát az elején a teljesen kezdők számára is. Az pedig enyhe túlzás, hogy menekülnénk a definíciók elől, inkább csak nem tartom “egyedinek ès megingatatlannak” azokat a meghatározásokat, amiket használunk, szerintem érdemes és érdekes ezeket újragondolni.
@@mitjatsszunk Nekem nincs bajom a definiálással. Ugyanis attól még, hogy - ahogy te is írod - a kezdők számára behatárolod a műfajt, adsz valamiféle útmutatót, tájékoztatót, nem lesz "akadémikus" a dolog, nem lesz "kinyilatkoztatás". Ez kettőtök véleménye lesz, két olyan emberé, aki érti a "szakmát", de nem felkent papjai, diplomás oktatói annak. Ha kvázi interjú készül, egyébként is érdekel, hogy a vendégem mit ért pl. wargame alatt, még akkor is, ha azt adott esetben vitathatónak érezheti bárki. Szóval inkább a "menekülést", az előzetes, kihangsúlyozott távolmaradást tartottam furcsának, nem azt, hogy egy wargame-ekről szóló beszélgetésben a képernyőn lévők megpróbálják összeszedni, mitől is wargame a wargame, miben különböznek ezek a hagyományos (?) társasjátékoktól.
@@z.tamasmarosi7333 Nem volt cél hogy definiáljuk a fogalmat, sőt... Szerintem nem is lehet igazán mert nagyon mást gondol róla egy kőkemény, történelmi fanatikus aki gyerekkora óta híve ennek és az aki csak kóstolás szintjén találkozott vele.
Igazából csak elkezdtünk róla beszélgetni és lett ami lett. Kezdetnek szerintem ennél többet nem akartunk. Főleg hogy Zoli amúgy is kerüli az ilyen játékokat, mert nem az ő világa és én magam is csak a felszínt kaparom benne. ;)
Előfordulhat hogy folytatjuk és akkor célirányosabban beszélgethetünk róla.
2 dolog. 1. Twilight Struggle még mindig BGG top 10. Valamint a stratégiait és a taktikait elég jól lehet definiálni, ne definiálja már mindenki magának. A taktikai játékban az adott helyzetből próbálod a legjobb dolgot kihozni a körödben, a stratégiaiban pedig több körre erőle tervezel- és ezt a játék mechanikája meg is engedi/jutalmazza.
Az tény hogy a stratégia és taktika között az idő egy jó fogódzkodó tud lenni, de szerintem azért ennél mélyebben érnek össze. 😉
Azt állítod, hogy a te definícióid általánosak? Ha igen, hol találom a forrást, ami alapján ez így van?
@ és Broki. Azt állítom hogy a definícióim kifejezetten muglibarátak és ez ha elterjedne sokkal könnyebb lenne tárasjátékot ajánlani, illetve arról általánosan beszélni.
@@Nooosfi Ezt el tudom fogadni, mint véleményt, amúgy tényleg. Bár a figuratologatósnál szerintem ez a két dolog pont keveredik, mert már alapból egy koncepcióval mész bele a játékba (legalábbis minimum akkor, ha akár az egységek lehelyezésénél, akár az összeállításánál van szabadságod).
Azta, ez nagyon, tetszik köszönöm. X-wingről, imperial assault, warhammer... mindig tudtam, hogy ezek taktikai wargamek, de nem tudtam mit takar ez. Ez nagyon frappáns meghatározás. Legalábbis akik ezeket nagy üzemben tolják így hívják.
Na én nem értenék egyet. Wargame páros játék, ennek sok ellenpéldája van. Eleve négyen is nekiülhetnek egy játéknak (Warhammer 40k, X-Wing, amiből kiindulok, Blood Bowl szerintem nem wargame, hanem társas, de azt is szeretem). De nem is ez tud a nagyonjó lenni benne és közösségi, hanem azok a rendezvények, ahol egész nap megy a játék (2-3-4) és összejön 10-20-30-40 ember egy ilyen eseményen, ahol közösségi rész is van, mert megy a beszélgetés, sörözés stb.
Szóval ez a kijelentés nem teljesen helytálló.
Emellett a GW-nek a Warhammer 40k játékát meg kéne minimum említeni, mert szerintem kis hazánk egyik legnépszerűbb rendszere, emellett ugye a GW társasokat is készít, nem csak figurásat!
A közösségi rész szerintem minden játékra igaz. (Jómagam Magic-en nevelkedtem ahol sok hasonló, jó közösségi élmény ért. :) )
A Warhammer tényleg kimaradt. Ahogy már lentebb is írtam ennek fő oka lehet hogy Zolitól is nagyon távol áll és én magam is csak az irodalmában merültem el eddig. De tény hogy wargame kifejezés kapcsán egyértelműen kikerülhetetlen.
Nem tudtok valami olyasmi játék ami az űrrel kapcsolatos és kb a mai korban játszódik?(tehát nem sci-fi)🙂🙃
Nekem a Spacecorp nevű GMT játék jut eszembe. 3 korban játszódik. Az emberiség előbb meghódítja a közeli bolygókat, majd a naprendszert, végül a közeli csillagokat.
@@Tzimisce25 kicsit már-már sci-fi de ettől még biztos jó, azért köszi 🙂
Mars terraformálása? vagy wargame-re gondolsz?
@@Ithorhun az egy nagyon jó játék, köszi
Szerintem egyértelműen egy olyan téma, ami el van hanyagolva sajnos... :(
Kicsit hiányoltam, hogy pl pont egy olyan cím maradt ki ebben a témában, mint a Warhammer 40k.
A férjem nagy hobbi történész, nagyon érdekli az első VH (nem hiába, huszár leszármazott :) ). Nemrég hazatért az Előzd meg Trianont! c játékkal. Én kicsit tartok tőle, inkább a rövidebb, pörgős játékokat szeretem amikre nem jellemző a konfliktus. ... Igen, ezek alapján nem nekem való lesz :D
De az biztos hogy érdekel, már csak a miatt is mert nagyon értékelem ha valaki energiát nem sajnálva megvalósítja az ötletét...
Nade! Hogy érdemes egy ilyen játéhoz hozzákezdeni? Érdemes megszakítani, vagy inkább egyben kell lenyomni? Esetleg ismeritek az említett játékot, van tapasztalatotok róla?
Igen, lehet hogy túl nagy falat lesz. :)
Érintőlegesen találkoztam vele, de sajnos egyáltalán nem ragadott meg. Sőt. Konkrét játékig nem jutottam mert korábban elment tőle a kedvem, de a puding próbája az evés. ;)
top 10-ben van még a Twilight Struggle éppen hogy :)
Igaz! Mea culpa! ;)
Szimpatikus úriember, de hogy lehet Brokinak hívni egy embert? XD
Lehet hogy majd egyszer elmeséli a sztorit a beceneve mögött!:)
A kamasz kor sok mindenre képes... ;)
Erdekes hogy a Battle lore t meg se emlitettek..az inkabb beugro szint
Teljesen jogos. Én totálisan megfeledkeztem róla pedig akiket a második világháború elriaszt, azoknak a fantasy környezet lehet hogy szimpatikusabb.
Kniziával kapcsolatban abszolút egyetértek a vendéggel. A világ egyik, ha nem a legtúlértékeltebb szerzője. Illetve a pofátlan mechanika-újrahasznosítás mellett hozzátenném, hogy elég sok játéka félkésznek és kidolgozatlannak is tűnik.
Köszi! :)
Jó tudni, hogy nem vagyok egyedül ezzel a véleménnyel.