BOJOWE CENTRUM INFORMACYJNE

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 жов 2024
  • Witajcie po długiej przerwie :) Dziś zabieramy Was do bardzo niebezpiecznego, ale bardzo ciekawego miejsca.
    Zapraszamy!
    Utwór wykorzystany w tym filmie to Non Copyrighted Music Realize - Flowing Into The Dark
    YT: • Royalty free music Re...

КОМЕНТАРІ • 14

  • @UrbexInMyMind
    @UrbexInMyMind 2 роки тому +3

    Kilka aktualizacji i ciekawostek
    1.budowa obiektu rozpoczęcie 1978/79. Zakończenie 1982. Identycznie jak w przypadku szumiradu. Obydwa obiekty budowane jednocześnie w tym samym czasie. Co ciekawe schronohangar powstał w trakcie budowy kf, a nie jak domyślnie się sądzi przy budowie barsa który powstał kilka lat później.
    2. Co do detektora.
    Były to rejestratory, taśma klejąca i ochronna były rozklejane, część taśmy (klejąca) przechodziła przez strumień powietrza z zewnątrz i potem przed dwoma licznikami Geigera.
    Za kalibrację robiły dwa źródła z strontem nie torem ( Sr-90) , po 3MBq każde. Źródła były odsłaniane na żądanie sygnałem elektrycznym z dyspozytorni. Producentem źródła promieniowania jest (nadal) firma Mayak. Historia skażenia była zapisywana na taśmie klejącej do późniejszej analizy spektrometrem. Bieżący sygnał szedł na pulpit operatora w dyspozytorni linią telefoniczną.
    3. Co do anten były tam anteny rombowe jak powiedziałeś oraz dipolowe, prętowe, typu Fishbone oraz co ciekawe także chowane maszty w szybach na głębokość ok 16/20m w systemie r-400/404. Na polach antenowych (tych najbliższych obiektowi w kształcie prostokątów) zakopane były podziemne anteny o póki co nieznanej mi charakterystyce i parametrach. (chętnie dowiem się tych brakujących informacji) te anteny dopiero widać na zdjęciach sat z 1982. Takie same były oczywiście w szumi.
    4. W 22:24 to pomieszczenie z freonowym systemem gasniczym. Pierwotnie myślałem że to był stricte halonowy ale napis na drzwiach rozwiał wątpliwości.
    5. Jako ciekawostkę można dodać że "identyczne" obiekty jak kf i szumi istnieją nadal w Rosji (wydają się być aktywne) ale jak to w Rosji wszystko jest nieco bardziej rozbudowane. Tam mają oddzielnie RCN i RCO oraz SD posiadające aż 7 schronow na terenie o łącznej powierzchni kilkukrotnie przekraczającej teren szumi. Dokladny opis oraz rozplanowanie przestrzenne obiektów dostępne w archi CIA. ciekawostka jest niemal identyczne rozłożenie pół antenowych w tych bliźniaczych obiektach.
    6. Po analizie niepodważalnych zdjęć sat misji corona z okresu 1966-1984 można postawić tezę iż na terenie szumi oraz przywar nie ma i nie było żadnego innego obiektu niż te które są znane.
    Pierwotne teorie o tym że na terenie szumi jest jeszcze jeden obiekt można ostatecznie zdementować. Co do charakterystycznej dziury w ziemi na północny zachód od kf według bajek w internecie miał być kolejny obiekt, ale pragnę spiesznie wyjaśnić iż od lat przedwojennych była tam zwyczajna żwirownia.

  • @andrzej4469
    @andrzej4469 2 роки тому +5

    genialny material. pierdyliony wydane i teraz wszystko murszeje...ludzkosc jest jednak glupia...

    • @mateuszgramza
      @mateuszgramza 2 роки тому +2

      Dzięki. Też pęka mi serce gdy widzę tak niesamowite obiekty w takim stanie. Niestety wciąż są rozkradane 😟 Polecam obejrzeć pozostałe nasze filmy 😉

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody 2 роки тому +2

    Lux eksploracja

  • @Surminator69
    @Surminator69 Рік тому +1

    Fajny kawałek historii 👍

  • @djkoMba1
    @djkoMba1 2 роки тому +3

    Interesujący film

  • @urbexwolf
    @urbexwolf 2 роки тому +5

    Siema Mate rewelacyjny materiał zarąbisty jest ten schron KF świetna była ta eksploracja, aż wspomnienia wracają zostawiam łapkę i udostępniam u siebie muszę w końcu swój materiał z KF zmontować. Pozdrawiam.

  • @UrbexInMyMind
    @UrbexInMyMind 2 роки тому +2

    kf to rcn dla frezy czyli część systemu Rubrika.
    Film fajny ale za dużo stwierdzeń a za mało "być może" gdy na wiele info podanych nie ma twardych dowodów. BCI to było już w latach > 1995...

    • @mateuszgramza
      @mateuszgramza 2 роки тому

      Przecież mówiłem o Frezie. Ja mam swoje źródła informacji i pozwól że będę się ich trzymał 😉

    • @UrbexInMyMind
      @UrbexInMyMind 2 роки тому +1

      @@mateuszgramza pozwalam 🙂

  • @UrbexInMyMind
    @UrbexInMyMind 2 роки тому +1

    Czy R140 miała SSB?

    • @mateuszgramza
      @mateuszgramza 2 роки тому

      Na przykład wersja "J" miała taką możliwość, tylko że R-140 to była radiostacja mobilna średniego zasięgu. Montowano je na przykład na Starach 660

    • @UrbexInMyMind
      @UrbexInMyMind 2 роки тому +2

      @@mateuszgramza R140 była też w wersji stacjonarnej. W kf głównie używano R140 o czym świadczą opisy w agregatorni i jeden z opisów w nadawczej.
      R140 używano też w gronowie. Tam też jest opis na trafo.

    • @mateuszgramza
      @mateuszgramza 2 роки тому

      @@UrbexInMyMind ciekawe, nie zwróciłem uwagi