Jak radzić sobie z depresją? Opowiada Bartek Jędrzejak

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 лют 2022
  • Na kanale @rozmowyzpsychologiem-marze5130 publikujemy ważną rozmowę z Bartkiem Jędrzejakiem, który odważnie opowiada o swoich doświadczeniach w depresji. Ten znany dziennikarz konfrontuje nas ze stereotypowym postrzeganiem psychologa, psychiatry i depresji.
    Swoim świadectwem unaocznia, że organ wewnętrzny - mózg - musi być przez nas objęty opieką lekarską i profilaktyką, jak każdy inny organ w ciele - serce, wątroba, trzustka, tarczyca, etc.
    Depresja to choroba neuroprzekaźników w mózgu, które odpowiedzialne są za transport substancji chemicznych ( np. serotoniny, dopaminy, adrenaliny, wazopresyny, oksytocyny) pomiędzy neuronami. Wadliwe neuroprzekaźniki powodują zaburzenia hormonalne, co wpływa na niewłaściwą komunikację pomiędzy neuronami,. Zmiany te widoczne są w zakresie przetwarzania poznawczego, emocjonalnego i reagowania na bodźce.
    Chory skarży się na pogłębiające zmęczenie, spadek energii, brak motywacji, nasilające się napięcie i rozdrażnienie. Nasilają się stany lękowe i napięciowe. Chory cierpi na zaburzenia rytmu domowego, kłopoty z koncentracją i pamięcią. Pojawiają się trudności ze snem, występuje bezsenność i/lub nadmiarowe potrzeby snu w ciągu dnia. Wybudzenia nocne w godz. 3- 5 nad ranem i trudności z ponownym zaśnięciem. Potęguje się wyczerpanie, nasilają się obawy, rośnie apatia, znużenie, pojawia się psychiczne cierpienie, myśli o bezsensie istnienia, pragnienie uwolnienia się od tego udręczenia. W myśleniu widoczny jest negatywizm, wrogość, nihilizm i bezsens, w emocjach brak witalności i ciągłe znużenie, a w zachowaniu wycofanie, prokrastynacja, złoszczenie, drażliwość.
    Potocznie mówi się, że depresja jest chorobą ludzi, którzy zbyt długo byli silni. Dzieje się tak dlatego, że wysokie wewnętrzne wymagania często połączone z nadmiarowym krytycyzmem, sprzyjają przebodźcowaniu i wypaleniu, któremu towarzyszy napięcie, wysoki stres, obawa przed porażką, natrętne myśli, brak wypoczynku, nadmiar zadań, pogoń za uciekającym czasem, potrzeba sukcesów oraz stworzenie i utrzymanie wysokich standardów życiowych.
    Jednak to nie jest jedyna konstrukcja wytwarzająca stany depresyjne.
    Czynników tworzących depresję jest kilka i czasami współwystępujących we wzajemnym oddziaływaniu. Zaliczamy do nich czynniki genetyczne, społeczne, psychologiczne. Sposób w jaki żyjemy stanowi o tym jak się czujemy. Depresja jest reakcją, odpowiedzią na styl życia, sposób myślenia, przeżywania i działania. Oznacza to, że procesy te są w pełni odwracalne, a ich komplementarne leczenie, w połączeniu farmakoterapii i psychoterapii daje świetne rezultaty.
    Badania, przeprowadzone przez dr Sylwię Kitę, pokazują wysoką korelację depresji ze stanami lękowymi, natręctwami, somatyzacjami, nadwrażliwością w kontaktach interpersonalnych, myślami paranoicznymi, a także, co najważniejsze potwierdziły skuteczność psychoterapii integracyjnej w leczeniu depresji.
    Warto również obejrzeć inne filmy o depresji:
    Dlaczego mamy epidemię depresji?
    • Dlaczego mamy epidemię...
    Objawy depresji:
    • 10 OBJAWÓW DEPRESJI
    Dół czy depresja? Zaburzenia lękowe i nastroju w okresie dorastania:
    • "Dół czy depresja? Zab...

КОМЕНТАРІ •