Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa, jak to zrobić...

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 вер 2024
  • www.kstankiewic... więcej o mnie na moim www
    www.kstankiewic... kopalnia wiedzy mojego autorstwa
    / kancelariastankiewicz zapraszam na mój FB
    Czy można zawrzeć rozdzielność majątkową w trakcie trwania małżeństwa?
    Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że majątek wspólny małżonków tworzą przedmioty, które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa przez oboje małżonków, lub przez jednego z nich, ale za wyjątkiem przedmiotów majątkowych, które podlegają zaliczeniu do majątków osobistych każdego z małżonków. Przepisy szczegółowo wyliczają przykładowe składniki majątku wspólnego małżonków na które składają się m.in. wynagrodzenie za pracę, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków.
    Co powinniśmy zrobić aby wprowadzić inny niż ustawowy ustrój wspólności małżeńskiej?
    Musimy ustanowić rozdzielność majątkową, co może nastąpić w dwojaki sposób:
    1. w formie umowy majątkowej małżeńskiej zwanej potocznie intercyzą
    2. w postępowaniu sądowym
    W pierwszym przypadku możemy podpisać umowę w formie aktu notarialnego. Rozwiązanie to jest możliwe jedynie wtedy, gdy oboje małżonkowie są zgodni co do podpisania intercyzy oraz mają ustalony rodzaj umowy, który chcą zawrzeć. Małżonkowie mogą bowiem wprowadzić:
    1) ograniczenie wspólności majątkowej,
    2) rozszerzenie wspólności majątkowej,
    3) rozdzielność majątkowa lub rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.
    Druga sytuacja, a więc ustanowienie rozdzielności majątkowej na drodze sądowej, najczęściej stosowana jest w przypadku niewłaściwego postępowania współmałżonka lub braku zgody małżonków co do warunków umowy. Składając pozew o ustanowienie rozdzielności do sądu, pamiętajmy o przedstawieniu stosownej argumentacji w uzasadnieniu. Jeśli sąd pozytywnie rozpozna sprawę, to rozdzielność majątkowa powstanie z chwilą wskazaną w wyroku.
    Co do zasady, ustanowienie rozdzielności majątkowej nie może być wcześniej niż dzień złożenia pozwu w sądzie. Jednak od powyższej zasady istnieje pewien wyjątek.
    Co to oznacza?
    Oznacza to, że sąd jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy wymaga tego dobro rodziny lub współmałżonka, jako początek obowiązywania rozdzielności majątkowej może ustalić termin wcześniejszy niż dzień wytoczenia powództwa. W mojej praktyce adwokackiej obserwuję, iż Sądy nie często orzekają rozdzielność majątkową z datą wsteczną i robią to tylko wtedy, gdy wystąpią ku temu szczególnie ważne okoliczności. Chodzi tutaj przede wszystkim o ważne powody natury majątkowej lub o wytworzenie takiej sytuacji, w której wykonywanie zarządu przez każdego z małżonków nad wspólnym majątkiem jest niemożliwe lub znacznie utrudnione., np. kiedy małżonkowie żyją w separacji i są ze sobą silnie skonfliktowani.
    Pamiętaj, że rozdzielność majątkowa z datą wsteczną może być ustanowiona jedynie przed sądem i nie ma możliwości uregulowania tej kwestii u notariusza.

КОМЕНТАРІ • 9