Spotkanie z prawnikiem - Podział majątku po rozwodzie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 24

  • @ole3561
    @ole3561 3 роки тому +6

    Dużo ważnych informacji.👍

  • @sawomirbastacz1571
    @sawomirbastacz1571 2 місяці тому

    Dzień Dobry. Szanowni Państwo wiem, że tematyka to rozwód i podział majątku, ale jeśli dobrze rozumiem to dom, który nabyłem przed ślubem jest moim majątkiem osobistym to w takim przypadku nie będzie brany pod uwagę w przypadku ewentualnego zachowku. Będzie czy nie będzie? Z góry serdecznie dziękuję. Pragnę podziękować za wiele fantastycznych porad. Slucham Was z największą uwagą. Jeszcze raz dziękuję.👍

  • @jurekstawicki1475
    @jurekstawicki1475 2 роки тому +2

    Bardzo cenne informacje

  • @kobietaidealnanieidealnie5209
    @kobietaidealnanieidealnie5209 Рік тому +1

    A co.jesli maz kupil zonie samochod ale splaca leasing i teraz gdzie ja zdradzil i chce rozwodu chce jej zabeac to auto....czy to zalicza sie do prezentu? I nie moze jej go zabrać

  • @rafalboro4262
    @rafalboro4262 2 роки тому +4

    Mam pytanie jak jest w przypadku gdy mieszkanie spółdzielcze dostałem od rodziców a potem zostało wykupione na własność w małżeństwie

    • @annapodpora5493
      @annapodpora5493 6 місяців тому

      Też mnie to dotyczy i barak odpowiedzi...chyba sprawa jest beznadziejna😢😢😢

    • @annapodpora5493
      @annapodpora5493 6 місяців тому

      Brak

  • @jozefkoc3321
    @jozefkoc3321 Рік тому +2

    Większość tych nowoczesnych to ma raczej długi do podziału?

  • @mariaszczurek61
    @mariaszczurek61 2 роки тому +2

    Podział majątku PO rozwodzie to "rzeź niewiniątek" - prawo sobie a życie sobie - Warto wiedzieć , że apelacja dotyczy wyłącznie konkretnego zakresu - gdyż "takie" postępowanie sądowe nigdy nie będzie rozpatrywane ponownie w całości. Po 1. = wszystkie twierdzenia trzeba udowodnić DOKUMENTAMI i Sąd nie zrobi niczego, czego strona nie zażąda... tzn. adw. strony, którego musisz najpierw przekonać, że warto i że to ma sens... ( dodatkowe koszty) 2- Biada Ci jeśli ex- okradł Cię przed przystąpieniem do rozwodu - bo on żADNYCH konsekwencji za to nie poniesie, a zanim nastąpi podział (tego co ukradł) to najpierw UDOWODNIJ, że ukradł i czy dasz radę ?... Dla mnie ekstremalną enigmą jest przepis Krio , iż " małżonek nie może żądać zwrotu nakładów poniesionych z majątku osobistego na potrzeby rodziny - chyba że zwiększyły majątek (...) w chwili ustania Ustawowej Wspólności.... Pytanie: co Ustawodawca miał na myśli ?

    • @gorzkimarcepan403
      @gorzkimarcepan403 2 роки тому

      Odnosząc się do ostatniego pytania c.d art. 45 najlepiej przedstawić to na przykładzie. Jeśli małżonek np. sprzedał samochód (zakupiony przed małżeństwem) na rzecz bieżących potrzeb rodziny (typu wyżywienie, wynajem itd.), to nie może żądać zwrotu. Natomiast jeśli wydał te pieniądze na remont wspólnego mieszkania, to może domagać się zwrotu, bo zwiększyła się wartość majątku małżonków. Ustawodawca pewnie kierował się tym, że skoro ktoś poczynił nakłady zwiększające wartość np. nieruchomości, to druga strona przy równym podziale bezpodstawnie się na tym wzbogaciła. Natomiast zaspokajanie potrzeb rodziny jest obowiązkiem każdego małżonków (art. 27 kro).

  • @fifinana1000
    @fifinana1000 2 роки тому +2

    a co zrobic w przypadku wspolnej dzialki budowlanej ktora dostalam jako darowizne od mojej babci, niestety po slubie . rozwiodlam sie zx mezem bez ozekania o winie, poniewaz mieszkam w Szkocji i tu nie ma winy, nawet w przypadku zdrady meza, ktora byla przyczyna konca malzenstwa. maz nie chvce sie zrzec dzialki, choc wczesniej twierdzil ze to zrobi. co robic:

    • @ewagertner5545
      @ewagertner5545 2 роки тому +1

      Słabo żeście przygotowali się do tego rozwodu . Mieliście dziesięć lat ha ha

    • @jacekprzypadek92
      @jacekprzypadek92 Рік тому +1

      Tutaj chyba będzie ważna ta umowa darowizny. Kto ją otrzymał? Pani, czy razem z mężem. Jeśli tylko Pani, to chyba działa ten zapis: "Majątek przekazany w darowiznie stanowi majątek osobisty obdarowanego, także wówczas gdy pozostaje on w związku małżeńskim, w którym panuje wspólność majątkowa".

  • @rommaklak2696
    @rommaklak2696 3 роки тому +3

    A co jeśli w trakcie trwania małżeństwa , małżonkowie zrobili rozdzielność majątkową u notariusza i małżonek kupił dom ......a po jakimś czasie dochodzi do rozwodu to jak taki dom będzie podzielony ????

  • @MoodSwingZX
    @MoodSwingZX 2 роки тому +3

    A jak nabył mieszkanie za pieniądze z darowizny i mimo udokumentowanych wpłat i darowizny nie uwzglednił tego w akcie notarialnym to jest w tzw czarnej D...
    Intercyza i brak wspolnoty majątkowej to jedyne rozsądne rozwiazanie.
    Człowiek mądry po szkodzie.

    • @MoodSwingZX
      @MoodSwingZX 2 роки тому

      jednak nie jest ... ale by co kolwiek z tym robic musi isc do sadu robic rozdzielnosc czy podzial majatku etc...
      W sumie to jest...

  • @kilos5288
    @kilos5288 2 роки тому +2

    Ja mam takie pytanie ponieważ rozwodzę się z żoną budowaliśmy dom czyli tak z wanną dobudówkę do istniejącego budynku wszystkie faktury kredyty były wzięte na mnie żona pomogła trochę spłacić ale w małej części komu się należy ta dobudówka i dodam że to na działce moich rodziców zostało pobudoaane

    • @mariaszczurek61
      @mariaszczurek61 2 роки тому +2

      1. Cała nieruchomość jest własnością Pana Rodziców bo stoi na ich działce (wraz z dobudówką). Księga wieczysta dotyczy działki itd. .. a przecież nie można zabrać domu z cudzej działki.
      2. nie ważne ile żona spłacała - wszystkie pieniądze są wasze wspólne (w małżeństwie tzn. do dnia uprawomocnienia wyroku o rozwodzie)
      3. Pan poczynił inwestycję z majątku wspólnego na rzecz powiększenia majątku Pana Rodziców
      - poniesione koszty powinien Pan zwrócić żonie tj. połowę faktycznych wydatków (faktury) oraz połowę spłaconych kredytów = Uwaga: trudność polega na rozliczeniu które faktury były płacone z kredytów a które dodatkowo z bieżących dochodów (Pana dochodów).
      4. Żona też na rzecz majątku Pana Rodziców wniosła określoną kwotę z waszego majątku wspólnego (jej dochody) - a zatem pomniejszyła wasz majątek wspólny i przez to analogicznie połowę tych środków również powinna oddać na Pana rzecz - w ten sposób najłatwiej ustalić ile kasy i kto komu ma oddać / aczkolwiek wydaje się absurdem, że żona ma Panu oddawać pieniądze (po raz drugi) za coś, co i tak nie jest jej własnością , wydaje się że poniesie podwójną stratę ale tak nie jest - o tym dalej:
      5. De facto to Pana Rodzice się wzbogacili o "Dobudówkę" (zapewne jest to druga połowa obecnie istniejącego budynku) - ale to Pan odziedziczy CAŁY ten dom po śmierci Rodziców = w rezultacie to Pan się wzbogacił osobiście, gdyż po ich śmierci (Rodziców) nie miałby Pan obowiązku spisać tego spadku po swoich rodzicach na rzecz Żony ( oczywiście w trwającym nadal małżeństwie) - mógłby Pan tak zrobić jedynie z własnej woli tzn. notarialnie przekazać spadek do wspólnego majątku co wiąże się z wpisaniem Żony do Księgi wieczystej dla tej nieruchomości (zabudowanej Pana domem rodzinnym z przybudówką) lub wyznaczyć dla żony tylko jakiś udział w tej Pana własności -np. 25 % co byłoby i tak b. uczciwe.... no ale życie jest bogate i czy tak Pan postąpiłby w dalekiej przyszłości ... to dzisiaj nawet Pan sam tego nie wie...
      Z mojego punktu widzenia Żona inwestowała w Pana uczciwie i jak ostatnia frajerka, ja też tak postępowałam, bo kobiety z reguły są naiwne jak dzieci, na szczęście nie wszystkie.
      6. Wniosek: najlepiej żeby Biegły sądowy wycenił tą Dobudówkę - połowa ustalonej wartości należy się Żonie i wówczas nie trzeba rozliczać kto ile wniósł - ponieważ i tak wszystkie środki były wspólne ... zatem dla Żony lepiej było niczego nie wnosić, bo obecnie i tak tego nie odzyska - bo prowadziliście wspólne gospodarstwo domowe i teraz połowa jej przychodów i tak należy się Panu a jej należy się połowa Pana przychodów - czyli tak jak napisałam na wstępie.
      7. Do Sądu idą tylko te ex-małżeństwa, gdzie jeden z małżonków był nieuczciwy - normalni ludzie dogadują się chociażby dla dobra wspólnych dzieci i wnuków... dzięki temu pozostają przyjaciółmi.... Zachęcam Pana do uczciwego podziału bez sądu - ale jeśli to nie jest możliwe, to poniesiecie zbędne koszty i są one nie małe, a szkoda, bo lepiej przeznaczyć tą kasę na dzieci albo na cokolwiek innego.
      Pozdrawiam, Maria.

  • @michakot6261
    @michakot6261 2 роки тому +1

    na ile rat moze współmałżonek dokonać splaty polowy mieszkania..
    jak to wygląda w praktyce np przy podziale u notariusza lub przed sądem

    • @stowarzyszeniedogma6814
      @stowarzyszeniedogma6814  Рік тому +1

      Dzień dobry,
      Zachęcam do skorzystania z bezpłatnej porady prawnej. ✅W całej Polsce działa sieć bezpłatnych punktów poradniczych.
      Na poradę należy się zapisać.
      📞Zapisy przyjmowane są pod nr tel. urzędów miast/powiatów dostępnych na stronie danego miasta/powiatu.
      📋Można też umówić się przez system elektroniczny: np.ms.gov.pl/zapisy

  • @grzegorzagrosnadrowski3424
    @grzegorzagrosnadrowski3424 2 роки тому +2

    Dobrze, że nic nie mam I jestem bezrobotny hahaha.

  • @Edone85
    @Edone85 4 місяці тому

    Jeśli żona PRZED ślubem miała mieszkanie i sprzedała je PO ślubie i za te pieniądze KUPIŁA meble do NASZEGO domu... CZYJE są meble ?

  • @krzysztofksiazak316
    @krzysztofksiazak316 6 місяців тому

    A ja jestem kawaler😂dom firma bryka 😂zadna kobieta nic odemnie nie dostanie i mnie nie oskubie😂😂😂zona dzieci nie sa mi potrzebne do szczescia mozna mozna😂