Комп’ютерні науки або Інженерія програмного забезпечення? В чому різниця? Що обрати початківцю в ІТ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 тра 2024
  • У вітчизняних університетах є фактично дві спеціальності, як готують тих, кого ми називаємо програмістами: це спеціальність 121 - Інженерія програмного забезпечення та 122 - Комп’ютерні науки. У багатьох абітурієнтів, що бажають опанувати сферу ІТ, виникає питання: а в чому ж різниця між цими спеціальностями? І що краще обрати?
    І що цікаво, навіть поважні фахівці не завжди можуть дати читку відповідь на це питання. Але в цьому відео ми спробуємо розібратись.
    Поговоримо про те, як сформувались та виокримились ці напрями. В чому особливість інженерії програмного забезпечення та комп'ютерних наук, які аспекти програмування розглядають кожна з них.
    Це відео буде корисним всім, хто хоче глибше розібратись в ІТ-сфері, а також тім, хто планує пов’язати своє життя з програмуванням, але не може визначитись зі спеціальністю 121 - інженерія програмного забезпечення, або 122 - комп’ютерні науки.
    00:00 Дві спеціальності, за якими готують майбутніх програмістів
    03:25 Як появились комп’ютерні науки та що вони вивчають
    06:39 Першими програмістами були фахівці з комп’ютерних наук
    08:12 Поява та суть інженерії програмного забезпечення
    09:06 Тісний зв’язок між комп’ютерними науками та інженерією програмного забезпечення
    12:55 Чи є потреба в двох спеціальностях?
    14:18 Що обрати: комп’ютерні науки чи інженерію програмного забезпечення?
    Автор та ведучий: Андрій Стрюк, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри моделювання та програмного забезпечення Криворізького національного університету

КОМЕНТАРІ • 37

  • @user-up4rg1oq4c
    @user-up4rg1oq4c Рік тому +9

    Дякую за відео! Навчатися потрібно постійно, інакше не може бути.

  • @user-ch2vw9bm3z
    @user-ch2vw9bm3z 9 місяців тому +2

    Дякую за пояснення,дуже допомогли

  • @user-ke1ef9qr2u
    @user-ke1ef9qr2u Рік тому +1

    дякую за детальне пояснення!

  • @user-xh1tb2hm1x
    @user-xh1tb2hm1x Рік тому +3

    дякую за відео!

  • @karinapetrosian3215
    @karinapetrosian3215 Рік тому +1

    дякую, дуже корисно!!

  • @slmplold
    @slmplold 10 місяців тому +3

    Дякую, дуже корисний і якісний контент!

  • @user-ib4mv3uw6k
    @user-ib4mv3uw6k Рік тому +2

    дякую, корисне відео. Отже, все таки краще обирати не між 121 і 122, а між конкретними факультетами? Наприклад, ФІОТ та ФПМ КПІ або ФКНК КНУ?

  • @ruslankarpuk5909
    @ruslankarpuk5909 Рік тому +10

    Освіта це така інтерсна штука... 💣Я пішов вчитися на кухара, а закінчив 121 у ХНУРЕ 🇺🇦. Не розумію себе. Я такий що до кінця свого віку вчився і вчився би 🤣

    • @user-tf4yu8ik8b
      @user-tf4yu8ik8b 11 місяців тому +1

      Добрий день, можете поділитись відгуком від навчання? Дякую

  • @romangrynov2079
    @romangrynov2079 Рік тому +2

    Дякуємо

  • @Dark-jm3jb
    @Dark-jm3jb Рік тому +6

    Если честно из видео понял что у нас пока нет особой разницы между этими специальностями пока что, и выбирать тогда стоит исходя из того названия,которое больше нравится )) (особенно если не продолжать магистратуру)

    • @AltEnterNative
      @AltEnterNative  Рік тому +9

      Так, в цілому вірно. Хоча є концептуальна відмінність в основі кожної спеціальності, програми навчання за ними співпадають приблизно на 80%. Але щодо вибору, то я б радив вибирати не за назвою спеціальності, а за тими викладачами, у яких ви будете навчатись. Вивчить їх бекграунд, почитайте їх наукові або публіцистичні праці, за можливості, поспілкуйтесь особисто. Буде корисним поспілкуватись і з їх колишніми випускниками. А тоді вже обирайте.

  • @KillerBe
    @KillerBe Рік тому +4

    О, свет поменяли! Молодцы!

  • @user-xn4fu5vv9y
    @user-xn4fu5vv9y Рік тому +2

    Якщо моя приблизна оцінка з НМТ буде 190 Укр 150 математика і 150 історія у такому випадку є сенс йти на програмування в тому числі Комп’ютерні науки або Інженерія програмного забезпечення чи математика у цих сферах буде занад-то тяжкою для мене?

    • @AltEnterNative
      @AltEnterNative  Рік тому +5

      Якщо вам подобається програмування, то безумовно є сенс йти на КН або ІПЗ, це найголовніше. Глибокі знання з математики - це добре, і в деяких спеціалізованих задачах важливі, проте не є вирішальними для всієї спеціальності.
      Під час самого навчання вищій математиці може приділятись більше або менше уваги в залежності від освітньої програми, що укладав той чи інший університет. Але в будь-якому разі, математики на ІТ-спеціальностях не більше, ніж на будь-якій іншій інженерній спеціальності, а іноді навіть і менше.

    • @user-cp123pc5tk8d
      @user-cp123pc5tk8d 9 місяців тому +2

      Головне щоб подобалося програмування.
      Математику можна підтягнути згодом. Але в програмуванні часто використовуються відомі формули , які в змінних підставляються . Я програмую мікроконтролери з 2011-го року. А зараз хочу поступити на КН.

  • @sineva2821
    @sineva2821 5 місяців тому +1

    добрий день! хочу спитати про 123 спеціальність. чи багато фізики та математики на комп'ютерній інженерії? чи вони не є дуже важливими, як у випадку з 121 та 122?

    • @AltEnterNative
      @AltEnterNative  5 місяців тому +2

      Добрий день! Наскільки багато буде фізики або математики, визначає освітня програма, яку кожен ЗВО проєктує та затверджує самостійно. Тому краще дивитись конкретні ОП. Сам же стандарт 123-ї спеціальності цього суворо не регламентує.

    • @sineva2821
      @sineva2821 5 місяців тому +2

      @@AltEnterNative дякую за відповідь!

  • @PLAYSBOY_PUBGM
    @PLAYSBOY_PUBGM 10 місяців тому +1

    Чи є велика різниця в зарплаті якщо вчитися на комп'ютерних науках чи комп'ютерні інженерії

    • @AltEnterNative
      @AltEnterNative  10 місяців тому +2

      Ні, заробітна плата не залежить від спеціальності.

  • @mrin0
    @mrin0 Рік тому +1

    !

  • @perfectly4796
    @perfectly4796 11 місяців тому +2

    Скажіть хто знає, яка різниця між факультетами на цій спеціальності. В різних університетах є різні факультети : "Інститут комп'ютерних наук та інформаційних технологій" ; "Факультет комп'ютерних наук і технологій" ; "Факультет математики та інформатики" ; просто " Інститут інформаційних технологій " ‼️ ЯКА МІЖ ЦИХ ВСІМ РІЗНИЦЯ, ДЕСЬ ПОГЛИБЛЕННО, А ДЕСЬ НІ❓ЯК ПРАВИЛЬНО ОБРАТИ, ТИМ САМИМ І УНІВЕРСИТЕТ , ОСКІЛЬКИ КОЖЕН З НИХ МАЄ СВІЙ ФАКУЛЬТЕТ, СКАЖІТЬ БУДЬ ЛАСКА ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ?

    • @AltEnterNative
      @AltEnterNative  11 місяців тому +2

      Значення має перш за все освітня програма. Ознайомитись з нею можна, зазвичай, на сайті відповідного університету, факультету, чи кафедри. Різні університети, та навіть різні кафедри в рамках одного університету можуть пропонувати освітні послуги за однією і тією ж спеціальністю, але освітні програми вони пропонують різні. В цих програмах і відображається специфіка або спеціалізація навчання на тому чи іншому факультеті.

    • @AltEnterNative
      @AltEnterNative  11 місяців тому +2

      Проте, варто зауважити, що підготовка за певною спеціальністю в будь-якому разі здійснюється відповідно до загального стандарту. А роботодавців будуть цікавити ваші актуальні знання, а не те, за якою програмою ви навчались ;)

  • @yxngblxnt
    @yxngblxnt 10 місяців тому +1

    Чи є на цих спеціальностях фізика? І де її більше?

    • @AltEnterNative
      @AltEnterNative  10 місяців тому +2

      Доволі цікаве питання. Власне тому, що в освітніх стандартах цих спеціальностей немає жодної компетентності, яка б формувалась цілеспрямованим вивченням фізики (щонайменше на рівні вищої школи). Тобто, загальних знань зі шкільної програми з фізики має бути достатньо як інженерам-програмістам, так і фахівцям з комп'ютерних наук. Проте, в освітніх програмах багатьох університетів досі присутня така дисципліна Фізика (частіше окремі її розділи) як обов'язкова до вивчення. Це швидше дань традиціям, ніж реальна необхідність. В деяких освітніх програмах (наприклад з ІПЗ в нашому університеті) фізика є вибірковою дисципліною, яку можна обрати до вивчення, а можна вивчати щось інше.
      В будь-якому разі варто дивитись кожну окрему освітню програму того чи іншого університету. Загальний стандарт не регламентує вивчення фізики ні для КН ні для ІПЗ.

    • @AltEnterNative
      @AltEnterNative  10 місяців тому +2

      Також додам ще трохи з приводу фізики. Хоча її вивчення не передбачено стандартами, певні розділи всеж таки важливі. Наприклад, такий перспективний напрям як квантові обчислення просто неможливо опанувати без знання квантової фізики.

  • @userresu21
    @userresu21 Рік тому +2

    Таке запитання: на інженерії потрібно краще знати математику, а на комп'ютерних науках - англійську?
    І де більше математики?

    • @AltEnterNative
      @AltEnterNative  Рік тому +7

      Англійською варто добре володіти для будь-якої ІТ-спеціальності. Володіння англійською, можливо, не вплине на саме навчання, але стане важливим в професійній діяльності.
      Математики і в тій, і в іншій спеціальності є по-трошки (в комп'ютерних науках трохи більше). Але варто зазначити, що найважливішими для цих спеціальностей є розділи дискретної математики (множини, формальні вирази, графи, дерева тощо). Певні розділи вищої математики будуть корисними для кращого розуміння нейронних мереж, комп'ютерної графіки та моделювання. Для всього іншого достатньо простого розуміння математичної мови. Глибокі знання, зокрема з доказу теорем і тому подібного, навряд чи знадобляться.

  • @ViktorMatveenko
    @ViktorMatveenko 9 місяців тому

    Та можна було все простіше описати: юзер то хом'ячок для програмної інженерії, а програмна інженерія то хом'ячок для комп'ютерних наук, і т.д.

  • @StrapsStraps-mf1rs
    @StrapsStraps-mf1rs Рік тому +1

    Тільки 122 Комп'ютерні науки.
    121 інженерія програмного забезпечення не має аналогів у Європі і Америці і ваш диплом буде з не зрозумілою спеціальністю при оформленні робочої візи при заведенні тракторця:)

    • @AltEnterNative
      @AltEnterNative  Рік тому +8

      Як це немає аналогів, якщо і ACM, і IEEE Computer Society розглядають Software Engineering як окрему спеціальність, а значна кількість університетів готують за нею бакалаврів та магістрів?

  • @thetrybe6864
    @thetrybe6864 10 місяців тому +1

    багато води