Zawsze mi się wydawało, że stolarstwo to wszystkie drogie maszyny, wielkie warsztaty i nie zliczone nakłady pieniędzy na coraz to nowsze udogodnienia i narzędzia . Ten film uświadomił mi jak bardzo się myliłem. Bardzo się cieszę że trafiłem na Pana realizację i wykonanie, które jak dla mnie jest perfekcyjne. A przy tym gest, który scisnoł moje serce bardziej niż niejeden ścisk. Życzę Panu nowych pomysłów i tak wspaniałej i dobrze wykonanej pracy, a Frankowi dużo zdrówka. Ja w tym czasie subskrybuje kanał i nadrobię zaległości. Coś czuję że wpadnę tu na dłużej niż myślałem na samym początku filmu. Zanim wrócę do warsztatu nauczę się tu jeszcze czegoś. Przede wszystkim chyba pokory dla tego zawodu Powodzenia!
Dawniej stolarze nie mieli maszyn więc pewnie zatrudniali kilku pomocników, czeladników itd którzy wykonywali prostrze prace które obecnie wykona np grugościówka ;)
Moja Mama zawsze mówi: Jeśli chcesz zrobić dla kogoś "coś" wyjątkowego, wykonaj to "coś" samodzielnie. Zrobił Pan dwie dobre rzeczy. Pomoc Frankowi i jego Rodzinie oraz podzielił się Pan z nami całym procesem tworzenia. Dziękuję z mojej strony to za mało.
Wspaniala robota i wspanialy mebel z historia.Dzieki takim ludziom jak ty jest szansa,ze wiedza i sztuka stolarska a zwlaszcza ta bez pradu bedzie przekazana kolejnym pokoleniom.Szacun.Niech Moc bedzie z Toba.
4 роки тому+2
Dziękówa Big John, daję radę - 3maj się w tych Stanach :-)
Jestem w szoku, że Twój kanał jest tak mało znany, biorąc pod uwagę jakość tego, co robisz - od rzemiosła po edycję. Mam nadzieję, że szybko rozwinie się do odpowiednich rozmiarów. Życzę dużo subów, robisz kawał dobrej roboty!
Piękny kawał dębiny, sam jestem laikiem jeśli chodzi o stolarstwo, podłapałem trochę wiedzy od ojca już stolarza z 40 letnim stażem który też używa strugów nie maszyn do obróbki drewna, sam wykonałem dla siebie zestaw w sensie biurko i mały stolik z odpadów blatów dębowych (kuchennych) obrobione strugami, wykończone tak jak u Ciebie szlifierką, a na koniec polakierowany matowym lakierem. Po lakierowaniu głębia drewna jest przecudna, nigdy więcej nie pójdę do sklepu i nie kupię gotowych mebli, jeśli będę miał zrobić coś do domu to tylko własnoręcznie i tylko z drewna i sam myślę nad założeniem działalności zajmującej się produkcją mebli z drewna. Pozdrawiam, piękna robota.
O rany, umknął nam ten odcinek i dopiero teraz nadrobiłem... Dzięki za rekomendację i dobre słowo o naszym kanale :D Mamy nadzieję, że nie zawodzimy widzów i, że to co robimy podoba im się tak jak nam podoba się to, co robisz Ty! Pozdrowienia dla Ciebie i wszystkich oglądających!
Łukasz, nigdy bym nie pomyślał że film traktujący o budowie stołu mnie aż tak zafascynuje. Twoje podejście do pracy, spokój, wiedza i pasja, okraszone fenomenalną narracją powodują że oglądając ten film czuję się lepiej niż w kinie! Super robota i oby więcej takich projektów "z duszą" w twoim wykonaniu!
Dziękuję, tyle i aż tyle mogę powiedzieć, wyrazić; podziw/szacunek dla dzieła, które Tworzysz. Być może kiedyś poproszę o wykonanie "piękna"... łapka i sub poszedł:) Pozdrawiam
Oglądając ten materiał mam wrażenie że nie patrzę na stół. Widzę tu historię... Widzę mebel, który powstaje z pasji... A co najważniejsze - widzę człowieka, który wkłada serce w to co robi. Pewnie nie raz już o tym pisałem, ale wciąż niezmiennie jestem pod wrażeniem Twojego kunsztu :-)
4 роки тому+2
Czyli jednak miałem rację - da się coś opowiedzieć za pomocą narzędzi🤘
Zachwyciła mnie faktura powierzchni po zdzieraku. I tak kombinuję jakby tu ją przetestować na czymś małym (stolik kawowy), czy wręcz ćwiczebnym. Patrząc przez pryzmat kamery wygląda bajecznie, czym innym jest widzieć na żywo, jeszcze czymś innym jak coś takiego czuje się pod palcami i na koniec wymiar praktyczny - jak na takiej powierzchni zachowają się talerze, szklanki itd.? No bo na biurko, na którym się pisze to raczej nie przejdzie... Wówczas niezbyt nachalnie wypalony napis na boku "Completely handmade" świetnie syciłby snobistyczne ciągoty zamożnych klientów, chociaż dla mnie to kategoria czysto estetyczna. Nie czarujmy się jednak, spec od stołów też ma rodzinę a i na kieliszek chleba również wypada mieć kaskę... Panie Łukaszu, jeśli to nie tajemnica: co to za kawałek leci w tle od 11:47 do 16:29? Podzieli się pan informacją?
było warto,obejrzeć to po raz któryś z kolei!!!mistrzostwo!!!
4 роки тому+2
Super film profesjonalny, uczący, a i za razem ciepły rodziny i wrażliwy. Nie ma nic piękniejszego jak satysfakcja z dobrej solidnej i profesjonalnie zrobionej praca tak jak i rodzina gromadząca się przy tym stole. Może jestem staroświecki i tradycjonalistom, ale uważam, że wspólny posiłek rodzinny, rozmowa przy dużym rodzinnym stole jest najważniejszym miejscem w życiu każdej komórki jaką jest rodzina.
4 роки тому+1
Dokładnie tak samo uważają właściciele stołu - Izka i Radek - wczoraj dostałem super miłego SMS od Izy, że są właśnie po pierwszym rodzinnym obiedzie przy nowym stole i ciągle odkrywają w nim coś nowego. Było warto się trochę potrudzić...
Wszystko co mówisz ma sens jeśli o to chodzi a twoje porady są bardzo konkretne i fachowe. Bardzo dużo się od ciebie uczę. Swoją drogą piękny gest, jesteś wielki. Ja też wygrałem z rakiem, no może nie do końca jeszcze ale dzięki temu mogę poświęcić czas na stolarstwo dlatego tak kibicuję ci w rtwoich filmach :) Pozdrawiam Adam
4 роки тому+2
Inaczej się patrzy na życie co? Mniejsza ochota żeby dowalić bliźniemu a wręcz odwrotnie...takie doświadczenia budują empatię. Zdrowia!
4 роки тому+4
Szapoba Łukaszu zarówno za pracę jak i piękny gest! Brawa dka Franka za walke ! Pozdrawiamy Cie serdecznie
4 роки тому+1
Dzięks! Muszę Was jakoś uhonorować, bo przy Waszym awatarku jest fioletowe serdeuszko - dzięki za wsparcie. To dla Was - proszę 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
Cacuszko :) Sznur budowlany moje ulubione narzędzie do zgrubnego trasowania. Pomaga :) Nie mam doświadczenia w obróbce ręcznej, ale chłopie pracy to miałeś ........ . Podziwiam.
No i proszę - 20 minut i stół gotowy - szybka robota 😉 A na poważnie, to jak zwykle wspaniałe się Ciebie słucha i ogląda. Stół piękny choć prosty (a może piękny ponieważ prosty?). Niby z wykształcenia jestem stolarzem, ale poza pierwszymi dwoma latami po szkole (wieki temu) już zupełnie niepraktykującym. Przez ostatnie dwa lata próbuję sobie coś tam odświeżyć czasami w mózgownicy. Zrobiłem nam antresolę, dzieciakom łóżko piętrowe, ale jak patrzę na Twoje dzieła, to dochodzę do wniosku, że ten poziom dokładności jest dla mnie nieosiągalny. Mimo to nie poddam się i będę próbował dalej. Dzięki za inspiracje.
Oglądam sobie , oglądam 1 płaszczyzna zrobiona , za "chwilę" druga i tak sobie myślę o fanie to zaraz będzie stół . I sobie przypomniałem jakie wymiary podałeś . Szacunek za pracę i wykonanie tyle potu i łez co wylałeś ( nie wspominając zapewne o bogatych wypowiedziach typu , motyla noga , czy No ja cię nie mogę :D ) to sam wiesz najlepiej . Piękne , Panie Łukaszu żeś mebla kawał popełnił .
Obejrzałem dopiero teraz, bo odkładałem seans na spokojna chwilę. Sporo zamieszania wywołał ten film, co tylko podsycało mój apetyt. Teraz wiem skąd to zamieszanie. Bardzo ładny film!
Jestem pełen podziwu dla Twojej pracy, zaangażowania. Twoją pasje widać w każdej minucie tego filmu. Poniekąd Cię rozumiem, bo także odczuwam radość kiedy z deski, lub z kilku desek powstaje kolejny mebel, który defacto.... był ukryty w ich nierównościach. Mam jeszcze większy szacunek że tworzysz to przy użyciu ręcznych narzędzi.
4 роки тому
Dzięki Kreatywny - buduję tym co mam, aczkolwiek jest taki moment w filmie w którym puszczam oko do Boscha;-) - zgadniesz który to moment?
@ widziałem ten moment jak mowisz o niebieskim kolorze. Mam nadzieje ze ktos z Bosha tez to zauwazy... jak nie to sam im Ciebie zgłosze😉. Robisz kawał dobrej roboty. Kanału o takim charakterze jak Twoj brakowało. Tą pasje widac i słychac. Sam kiedys chciałem tworzyc swoj kanał... ale zabraklo odwagi😉. Dlatego prowadze tylko bloga. Czekam z niecierpliwoscią na kolejne realizacje. Raz jeszcze sie powtorze. Stół wyszedł pieknie w kazdym detalu.
Drobne złośliwości z mojej strony: 1. Przepiękny blat i brzydkie nogi... 2. Dlaczego coronawirus pisane przez C i dlaczego wielką literą? 3. Zawsze olejowanie robię pędzlem i przeważnie właśnie tak niedbale wcieram - intuicyjnie wynalazłem metodę stosowaną przez mistrzów stolarstwa ;)
Jak zawsze świetna robota i jestem pełen podziwu nad pracami ręcznymi. Jest się od kogo uczyć :) Nareszcie. ! Niech stół służy Frankowi i następnym pokoleniom. Pozdrawiam HK.
Piękny stół, piękny film z wykonania i piękne przesłanie na koniec. Zawsze marzyłem żeby własnoręcznie zrobić stół dla swojej rodziny i teraz wiem, że muszę spróbować. Nie będzie idealny ale będzie miał duszę😊 Dzięki za ten filmik😊 P.S. Ta etykietka przyklejona na końcu wyglada rewelacyjnie😊
4 роки тому+1
Witek - działaj. Ja nadal nie zbudowałem stołu dla swojej rodziny. Siedzimy przy Ikei ;-) Szewc bez butów chodzi...
Łukasz Giergasz Dzięki za słowa zachęty 😊 Narazie jestem na etapie budowy domu dla tego stołu i zbierania starych narzędzi oraz inspiracji do jego wykonania- dlatego Twój kanał jest dla mnie bardzo wartościowy 😊
4 роки тому
@@witekb.7867 To następny odcinek będzie się Tobie podobać :-) Zawitamy do ekologicznego domu w osadzie permakulturowej i zrobimy dla mieszkańców...zobaczycie;-)
Masz zdrowie do heblowania..... Blat piękny 👍 Mam nadzieję, że w stelażu są otwory fasolkowe, bo ta szerokość będzie pracowała. Dla Frania dużo, dużo zdrówka!! Pozdrawiam!!
Faktura pozostawiana przez zdzierak... dla mnie kwintesencja procesu strugania. To kwestia gustu, ale takie wykończenie potrafi wyglądać fantastycznie na właściwej/prawej powierzchni mebla. Pozdrawiam 👍🏼
4 роки тому
Tak jest. I wielokrotnie widziałem meble ostrugane tylko zdzierakiem. W różnych częściach świata.
Wspaniała i Wzruszająca Realizacja!!! Dziękuję Bardzo Łukaszu. Nie wiem, czy nie przeoczyłem w licznych komentarzach wątku dotyczącego klejenia blatu. Zauważyłem otwory na płaszczyznach, które sklejałeś. Napisz proszę coś więcej, o tej kwestii technologicznej. Serdecznie Pozdrowienia Wojtek
4 роки тому
Spoko - nie mam lamelownicy ani tym bardziej domino a potrzebowałem jakiegoś sposobu na stabilizację tych długich i grubych desek względem siebie. Użyłem kołków i takiego prostego przydasia (JoinMate czy jakoś tak) do nawiertów. Tylko środkowe lamele kleiłem w ten sposób - z resztą dałem sobie radę bez kołkowania.
@ Mam jeszcze jedno pytanie/prośbę Łukaszu. Sprowokowane przez Twoja Wspaniała Realizację - pokazałem film bratu, który właśnie "przeprowadził się do nowego domu". Blat już sklejony (200 cm x 80 cm:) Mam pytanie dotyczące nóg, czy możesz podać mi nazwę producenta? Obczaiłem na Allegro podobne nogi jak te, które użyłeś (MetalFun-FK). Nie chciałbym wtopić, bo już raz przy realizacji stolika ogrodowego miałem do czynienia z mocno "zwichrowanymi" nogami metalowymi i w dodatku o różnej wysokości! Będę wdzięczny za Pomoc. Pozdrawiam Serdecznie Wojtek
4 роки тому
Dla nas wykonał to lokalny rzemieślnik, który normalnie siedzi w ciężkich konstrukcjach. Narysowałem mu projekt na kawałku kartonu i pospawał bo się znamy - potem Radek zawiózł stelaż do malowania proszkowego. Mamy takie kontakty z różnymi branżystami ze względu na specyficzną działalność. Jak chcesz się pofatygować do Poznania to mogę ci dać namiary.
Dziękuję Bardzo za info i Pomoc. Bedę konsultował temat z bratem i sprawdzał jeszcze oferty bliższe Podkarpaciu:) Serdecznie Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek! Wojtek@
Cześć Jesteś dowodem na to, że można ręcznie tworzyć piękne rzeczy. Sztos Mógłbyś orientacyjnie podać ile czasu trwało przygotowanie pojedynczej deski od surowej do gotowej do klejenia i ile roboczogodzin kosztował Cię ten projekt. Najpierw użyłeś zdzieraka później równiaka a na końcu spustnika. Rozumiem, że równiakiem zdzierałeś agresywnie ślady po rozbójniku a ostateczne wygładzenie odbyło sie spustnikiem. Chapeau bas 👍
Kolejne gratulacje za wykonanie :) fajnie się ogląda to co robisz więc im dłuższy filmik tym lepiej :) nie wiem dla czego takie krótkie robisz xD. No i mam pytanie, ile czasu potrzeba by obrobić jedna taka deskę?
4 роки тому
Maszynowo - może z 15 min (na maszynie 4 osiowej chyba jeszcze szybciej), ręcznie - 8/10 godzin :-)
Nie pokazywałem wam tego STRUGA, nie: 'strugu' (2:25) i (17:23) Miejsce TO, nie miejsce 'te'. 'Te' to liczba mnoga.(5:59). A co byłoby, gdyby zostawić nieszlifowane i poolejować więcej warstw, pozwalając olejowi wchłaniać się dłużej? Widzę w obecnej cywilizacji jakiś kult gładkości, świecenia się, idealnego dopasowania odcieni, braku jakichkolwiek plam, skaz, wszystko naj. Przecież w drewnie właśnie sęki, słoje, przebarwienia robią wrażenie naturalności. Zastanawiam się czasami - po co? Czyż to niedoskonałości na seryjnej produkcji są oznaką indywidualności, właściciela, historii?
Dowiedziałem się z tego filmu wiele ciekawych rzeczy o których nie miałem pojęcia. Jesteś super gość. Jeśli pozwolisz to pomęczę cię jeszcze pytaniami pod filmem o ostrzeniu dłut, chodzi mi o dłuta profilowe jakie osełki itd. Pozdrawiam Adam
4 роки тому+1
A pomęcz, aczkolwiek w przypadku dłut profilowych to nie mam zbytnio doświadczenia. Używam kilku sweepów i to wszystko. Przemas z Kępy Marzeń zajmuje się snycerką.
Panie Łukszu, dopiero niedawno natknąłem się na Pana kanał, a już mi się podoba, filmiki bardzo fajne :) Zastanawia mnie, czy czerpał Pan doświadczenie także z filmików Paul'a Sellers'a? Zauważyłem bowiem, że używa Pan rozwiązań, które pokazywał i on, np. mały nożyk Stanley'a, windings stics, wykańczanie dłut i noży na pasku skóry z pastą polerską, knife wall i jeszcze chyba kilka :) Zdaje sobie oczywiście sprawę, że są to metody/sposoby używane także przez inne osoby, lecz dla mnie osobiście kojarzą się z PS :) Pozdrawiam serdecznie i oczywiście jak mógłbym nie zasubskrybować ;)
4 роки тому+1
A jest ktoś na YT, kto nie czerpał? Ja tylko naśladuję mądrzejszych od siebie ;-)
Nie interesuje mnie stolarstwo o ile to co robisz tak się nazywa ,jestem elektrykiem . Całkiem przypadkowo natrafiłem na ten materiał i szczerze powiem JESTEM POD MEGA WRAŻENIEM i dziękuję Ci za to.
A jak nazywają się te deseczki do sprawdzania skręcania. Mam zamiar sobie takie zrobić tylko nie wiem jak się nazywają i jakie muszą mieć wymiary ale myślę że W50mm, S20mm, D500mm wystraczy?? Widziałem że kilka osób robiło takie deseczki których przekrój poprzeczny był trapezowy i pewnie to tylko bajer dla "dizajnu" :). Chwilowo ma deseczki z jakiś scinek, ale chciał bym takie WOW zrobić
4 роки тому+2
To są linijki (po polskiemu). Dołem są szersze (ale nie muszą być) dla obniżenia środka ciężkości - trudniej je w ten sposób przewrócić.
Dzięki. Mam pytanie - YT pokazuje mi w komentarzach status komentującego - czy jest subskrybentem czy nie - od Ciebie nie widzę subskrybcji a jestem pewien, że subskrybujesz kanał🤔 Hmm...UA-cam coś kręci albo masz coś wyłączone.
24 sekunda jaki ładny błyszcz, normalnie polędwiczki:)
4 роки тому+1
Polędwiczki wołowe w najlepszym wydaniu. Uświadamiałem Użytkowników jak będzie wyglądał blat i dlaczego decyduję się na takie przetarcie. Zaakceptowali i teraz są chyba zadowoleni :-)
Bardzo ładne wykonanie, nie będę nawet próbował podkreślić, jak ciężka a efektywna to była praca, bo pewnie i tak nie doszacuję. Z innej beczki - jaki nóż do struga zaproponowałbyś laikowi, który nie lubi (bo nie umie) ostrzyć? O1 i częste ostrzenie, aż się nauczę, czy A2 i rzadsze ostrzenie, ale bardziej wymagające? Jaki masz odchylak do swojego Hocka - oryginalny Record, czy też Hock?
4 роки тому+1
Cześć Szymek - chyba najlepiej jest opanować temat ostrzenia. Wtedy rodzaj noża schodzi na dalszy plan. Z Hocka mam cały zestaw. Jeżeli miał bym wybierać pomiędzy O1 a A2, to wybrał bym PMV11;-)
Cześć Łukasz, Trafiłem tutaj przez film z Kępy Marzeń. Od razu subskrypcja i zostaję na dłużej. Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z drewnem. Jeśli mogę dopytać o aplikację wosku olejnego OSMO. Ja u siebie robiłem to wałkiem - 2 warstwy. Jak to u Ciebie dokładnie przebiegało? Wcierasz pędzlem, później zbierasz naddatek i kolejna warstwa?
4 роки тому+1
Cześć, witaj w 5m2☺️ Technika z wałkiem to dobra technika. Ja wcieram pędzlem czekam chwile i „wciskam” szmatka wzdłuż włókien. Muszę zapytać ludzi z osmo jak to jest najlepiej?
Bardzo lubię drewno . Piękny blat . Ja jednak zamówił bym do niego nogi z drewna . Jestem konserwatystą w tym względzie . Napisz proszę dlaczego obróbka ręczna a nie na przykład na grubościówce itd. ? Pozdrawia emerytowany leśniczy -:)))
4 роки тому
Szkielet metalowy to pomysł Użytkowników - cały stół jest w klimacie skandynawskim (nowoczesnym) i ładnie pasuje do ich nowoczesnego mieszkania. Pewnie do bardziej tradycyjnego wnętrza by nie pasował. Dlaczego obróbka ręczna? To proste Janko - nie mam maszyn :-) Maszyny do obróbki tak dużych i ciężkich desek musiały by również być duże i kosztowne. Na małych marketowych maszynkach nic bym nie zdziałał. Policzyłem sobie na szybko, że do wykonania tej pracy potrzebował bym maszyn za min. 50 tyś złotych. W moim przypadku to zupełnie nierealistyczne. Więc zainwestowałem czas i wysiłek.
Mam podobne deski, nawet chyba jeszcze bardziej powykręcane. Dość mokre, rok temu przecierane. Grubość 6cm. Chciałbym z nich zrobić blat na stół ogrodowy. Gdzie je oddać do obróbki, na grubościówsce w stolarni dadzą radę ?
4 роки тому
Nie każdy zakład stolarski będzie chciał taką usługę wykonać - nie znają materiału, nie wiedzą skąd pochodzi i będą mieli opory żeby przepuścić przez maszyny - ostrzenie noży po trafieniu na gwoździa nie jest najprzyjemniejsze. Nie wiem co mam Ci poradzić, bo sam bym takiej usługi nie wykonał, nawet jak bym miał czym. Albo po znajomości albo strugi w dłoń i heja :-)
@ Słuszna uwaga. Dzięki. Ale taka mokra deska nadaje się do takiej obróbki czy lepiej poczekać rok ?.
4 роки тому
@@wujekartur4295 To wszystko zależy. Jeżeli chodzi o meble ogrodowe albo tarasowe to robił bym je z drewna powietrznosuchego - a nie z tarcicy stolarskiej (suszonej). Jeżeli to dębina w przekrojach ok 50 mm to rok na zewnątrz to zdecydowanie za mało - w odpowiednich warunkach przechowywania, dla dębiny to kilka lat co najmniej. Ale jeżeli zrobisz ten blat już teraz to przecież nie wybuchnie :-)
Akurat ostatnio też próbowałem strugać dąb, więc z niedowierzaniem oglądałem film. Nie ważne z której strony, czy pod kątem - zawsze mam wyrwania. Do tego nie jestem w stanie wystrugać na płasko boków desek aby przygotować je pod klejenie blatu (60x70, więc malutkiego w porównaniu do tego stołu), zawsze jest gdzieś szpara. Widząc jak strugasz "na raz" całą długość z 3m boku deski, zastanawiam się czy to jest kwestia wprawy, techniki, czy naostrzenia ostrza? Ja nie jestem w stanie na raz 80cm elementu przejechać, na minimalnym zbiorze - po prostu nadludzki wysiłek, a i tak się co chwila gdzieś blokuje bądź wyrywa materiał. Strugi niestety mam podobne jakościowo do tego Hinduskiego prezentowanego w innym materiale, ale również spędziłem nad nimi wiele godzin aby doprowadzić je do stanu używalności.
4 роки тому
Maciej - wszystko co napisałeś ma znaczenie - głównie ostrość i technika oraz spalone kalorie. Zauważ jak strugam ta krawędź - nisko środek ciężkości i praca z nóg. Oglądaj następny odcinek - podpowiem co nico na temat strugow
Super, nie mogę się doczekać. Może uda się też coś powiedzieć o samej technice strugania? O ostrzeniu jest pełno filmów, ale nic pouczającego o struganiu nie znalazłem. Jedynie poradę aby przy przygotowywaniu powierzchni pod klejenie bokami, deski złączyć i strugać obie klejone powierzchnie na raz. Miało to na celu rozwiązanie problemu z utrzymaniem kąta prostego, ale w zamian mam wrażenie że wszystkie nierówności i szpary sobie dubluje bo występują na obu deskach.
Hej! Czy mozesz powiedziec jak wyrownywales' swoj No7 i jezeli to robiles' to do jakiego rezultatu i w jaki konkretny sposob?
4 роки тому
Ostatecznie oddałem na magnesówkę. To jest ciemna strona żeliwa szarego - potrafi zapracować. Dzisiejsze, żeliwo sferoidalne jest stabilne - dlatego vintagowe spustniki recorda czy stanleya to taka Puszka Pandory trochę.
@ Przepraszam, ale nie znalazlem co jest to magnesowka, wydalo mi w google tylko wiertarke i mysle ze to nie jest dokladnie co mieales' na mysli :) Po prostu jestem z bialorusi, troche wim polski ale nie na tyle bardzo. Mam No7 Axminster rowniak, szlifowalem go na 1cm tolsym szkle. Nie wiem dokladnie dzy jest idealnie plaski (mysle ze nie jest ale to nie duzy poblem bo im juz pracowalem, ale nie pracowalem idealnie plaskim zeby wiedzec' i moc porownac'), temu interesije sie jak moze ty to robiles i jaky byl rezu'tat. Wiec co to jest magnesowka?)) Moze dasz link i ja zrozumiem
@@humancorrector-473 Bardziej poprawna nazwa tej maszyny , to szlifierka magnesowa do płaszczyzn :) pl.wikipedia.org/wiki/Szlifierka Oczywiście można wypłaszczyć strug wielkości no 7 na papierach ściernych , ale jest to naprawdę wyczyn wymagający dużego wysiłku fizycznego .
Zawsze mi się wydawało, że stolarstwo to wszystkie drogie maszyny, wielkie warsztaty i nie zliczone nakłady pieniędzy na coraz to nowsze udogodnienia i narzędzia . Ten film uświadomił mi jak bardzo się myliłem. Bardzo się cieszę że trafiłem na Pana realizację i wykonanie, które jak dla mnie jest perfekcyjne. A przy tym gest, który scisnoł moje serce bardziej niż niejeden ścisk.
Życzę Panu nowych pomysłów i tak wspaniałej i dobrze wykonanej pracy, a Frankowi dużo zdrówka. Ja w tym czasie subskrybuje kanał i nadrobię zaległości. Coś czuję że wpadnę tu na dłużej niż myślałem na samym początku filmu. Zanim wrócę do warsztatu nauczę się tu jeszcze czegoś. Przede wszystkim chyba pokory dla tego zawodu
Powodzenia!
Witaj w 5m2!
Porządny strug nie odstaje ceną od porządnych maszyn stolarskich :) Nie mniej świetna robota i piękne wykonanie
Dawniej stolarze nie mieli maszyn więc pewnie zatrudniali kilku pomocników, czeladników itd którzy wykonywali prostrze prace które obecnie wykona np grugościówka ;)
Moja Mama zawsze mówi: Jeśli chcesz zrobić dla kogoś "coś" wyjątkowego, wykonaj to "coś" samodzielnie. Zrobił Pan dwie dobre rzeczy. Pomoc Frankowi i jego Rodzinie oraz podzielił się Pan z nami całym procesem tworzenia. Dziękuję z mojej strony to za mało.
Wspaniala robota i wspanialy mebel z historia.Dzieki takim ludziom jak ty jest szansa,ze wiedza i sztuka stolarska a zwlaszcza ta bez pradu bedzie przekazana kolejnym pokoleniom.Szacun.Niech Moc bedzie z Toba.
Dziękówa Big John, daję radę - 3maj się w tych Stanach :-)
Jestem w szoku, że Twój kanał jest tak mało znany, biorąc pod uwagę jakość tego, co robisz - od rzemiosła po edycję. Mam nadzieję, że szybko rozwinie się do odpowiednich rozmiarów. Życzę dużo subów, robisz kawał dobrej roboty!
W końcu Stolarz nie obstawiony felderem ;) Super :)
Klasa Panie, klasa!
Wreszcie widze blat jaki sie nalezy. Bez sekow, pekniec i nasranej zywicy w kazde miejsce.
Super!
Taki był zamysł
Exelente trabajo👍👍👍 saludos desde Argentina
Saludos!
Piękny kawał dębiny, sam jestem laikiem jeśli chodzi o stolarstwo, podłapałem trochę wiedzy od ojca już stolarza z 40 letnim stażem który też używa strugów nie maszyn do obróbki drewna, sam wykonałem dla siebie zestaw w sensie biurko i mały stolik z odpadów blatów dębowych (kuchennych) obrobione strugami, wykończone tak jak u Ciebie szlifierką, a na koniec polakierowany matowym lakierem. Po lakierowaniu głębia drewna jest przecudna, nigdy więcej nie pójdę do sklepu i nie kupię gotowych mebli, jeśli będę miał zrobić coś do domu to tylko własnoręcznie i tylko z drewna i sam myślę nad założeniem działalności zajmującej się produkcją mebli z drewna. Pozdrawiam, piękna robota.
Witam. Świetny dobór muzyki do treści. To jak potrafimy pomagać definiuje jakimi jesteśmy ludźmi. Dziękuję za ten film.
O rany, umknął nam ten odcinek i dopiero teraz nadrobiłem... Dzięki za rekomendację i dobre słowo o naszym kanale :D Mamy nadzieję, że nie zawodzimy widzów i, że to co robimy podoba im się tak jak nam podoba się to, co robisz Ty! Pozdrowienia dla Ciebie i wszystkich oglądających!
Cześć chłopaki🙂
:) Szybki jesteś ;) Musimy kiedyś zrobić jakiś wspólny, filozoficzny odcinek... Pozdrowienia od Rob in Wood'a :D
Jestem za☺️
Rok później ale muszę. Wielki podziw i szacunek za pracę, trud i gest jaki wykonałeś. Jesteś wielki z wielkim ❤
Łukasz, nigdy bym nie pomyślał że film traktujący o budowie stołu mnie aż tak zafascynuje. Twoje podejście do pracy, spokój, wiedza i pasja, okraszone fenomenalną narracją powodują że oglądając ten film czuję się lepiej niż w kinie! Super robota i oby więcej takich projektów "z duszą" w twoim wykonaniu!
WOW! Wielki szacun. Wielu nie podjęło by się budowy takiego stołu z piłą stołową i małą strugarką. A ty zrobiłeś WSZYTKO RĘCZNIE 👍👍👍👍👍👍👍💪💪😃🔨
A nie pokazałem jak część desek po długości rozcinałem ręcznie ramówką ;-)
Dziękuję, tyle i aż tyle mogę powiedzieć, wyrazić; podziw/szacunek dla dzieła, które Tworzysz.
Być może kiedyś poproszę o wykonanie "piękna"... łapka i sub poszedł:) Pozdrawiam
Oglądając ten materiał mam wrażenie że nie patrzę na stół. Widzę tu historię... Widzę mebel, który powstaje z pasji... A co najważniejsze - widzę człowieka, który wkłada serce w to co robi. Pewnie nie raz już o tym pisałem, ale wciąż niezmiennie jestem pod wrażeniem Twojego kunsztu :-)
Czyli jednak miałem rację - da się coś opowiedzieć za pomocą narzędzi🤘
@ Zgadzam się z Tobą i potwierdzam - da się :-)
Klasycznie, prosto i elegancko.
Stara szkoła, brawo Ty!
Zdrawiam.
Wspaniały gest, wspaniałe i wiedza i umiejętności. Szacunek.
Zachwyciła mnie faktura powierzchni po zdzieraku. I tak kombinuję jakby tu ją przetestować na czymś małym (stolik kawowy), czy wręcz ćwiczebnym. Patrząc przez pryzmat kamery wygląda bajecznie, czym innym jest widzieć na żywo, jeszcze czymś innym jak coś takiego czuje się pod palcami i na koniec wymiar praktyczny - jak na takiej powierzchni zachowają się talerze, szklanki itd.? No bo na biurko, na którym się pisze to raczej nie przejdzie...
Wówczas niezbyt nachalnie wypalony napis na boku "Completely handmade" świetnie syciłby snobistyczne ciągoty zamożnych klientów, chociaż dla mnie to kategoria czysto estetyczna. Nie czarujmy się jednak, spec od stołów też ma rodzinę a i na kieliszek chleba również wypada mieć kaskę...
Panie Łukaszu, jeśli to nie tajemnica: co to za kawałek leci w tle od 11:47 do 16:29? Podzieli się pan informacją?
było warto,obejrzeć to po raz któryś z kolei!!!mistrzostwo!!!
Super film profesjonalny, uczący, a i za razem ciepły rodziny i wrażliwy. Nie ma nic piękniejszego jak satysfakcja z dobrej solidnej i profesjonalnie zrobionej praca tak jak i rodzina gromadząca się przy tym stole. Może jestem staroświecki i tradycjonalistom, ale uważam, że wspólny posiłek rodzinny, rozmowa przy dużym rodzinnym stole jest najważniejszym miejscem w życiu każdej komórki jaką jest rodzina.
Dokładnie tak samo uważają właściciele stołu - Izka i Radek - wczoraj dostałem super miłego SMS od Izy, że są właśnie po pierwszym rodzinnym obiedzie przy nowym stole i ciągle odkrywają w nim coś nowego. Było warto się trochę potrudzić...
@Łukasz - powiem jak to mówi młodzież dzisiaj - jesteś KOZAK!
Wszystko co mówisz ma sens jeśli o to chodzi a twoje porady są bardzo konkretne i fachowe. Bardzo dużo się od ciebie uczę.
Swoją drogą piękny gest, jesteś wielki.
Ja też wygrałem z rakiem, no może nie do końca jeszcze ale dzięki temu mogę poświęcić czas na stolarstwo dlatego tak kibicuję ci w rtwoich filmach :)
Pozdrawiam
Adam
Inaczej się patrzy na życie co? Mniejsza ochota żeby dowalić bliźniemu a wręcz odwrotnie...takie doświadczenia budują empatię. Zdrowia!
Szapoba Łukaszu zarówno za pracę jak i piękny gest! Brawa dka Franka za walke ! Pozdrawiamy Cie serdecznie
Dzięks! Muszę Was jakoś uhonorować, bo przy Waszym awatarku jest fioletowe serdeuszko - dzięki za wsparcie. To dla Was - proszę 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
dobre tego tekstu o sankach po kuligu nie słyszałem, a tak na poważnie szacun i brak mi słów. Pozdrawiam.
Dzięki za miłe komentarze. Jak znajdę chwilkę to pooglądam sobie Twój kanał😁
@ szczerze to szkoda twojego cennego czasu, nakręć kolejny ciekawy materiał będzie to lepiej wykorzystany czas, pozdrawiam i powodzenia.
Niedzielny Stolarz Sam ocenię😌
Dużo dobrego! świetna robota z samego serucha! Pozdrowienia i StayTrue...
Petarda... brak słów za tą robotę 👏👏👏 piękny 😍
Ano dębina piękną jest
Fantastyczny stół i niesamowita historia. Panie Łukaszu życzę Panu wszystkiego dobrego! Więcej takich ludzi. Pozdrawiam
Dobrego życia Marcinie :-)
Szanuję, piękny gest i kawał dobrej roboty.
Dzięki
Cacuszko :) Sznur budowlany moje ulubione narzędzie do zgrubnego trasowania. Pomaga :) Nie mam doświadczenia w obróbce ręcznej, ale chłopie pracy to miałeś ........ . Podziwiam.
Troszkę było.
@ ta troszeczkę, pewnie tyle samo ile serca i pozytywniej energii.
No i proszę - 20 minut i stół gotowy - szybka robota 😉 A na poważnie, to jak zwykle wspaniałe się Ciebie słucha i ogląda. Stół piękny choć prosty (a może piękny ponieważ prosty?). Niby z wykształcenia jestem stolarzem, ale poza pierwszymi dwoma latami po szkole (wieki temu) już zupełnie niepraktykującym. Przez ostatnie dwa lata próbuję sobie coś tam odświeżyć czasami w mózgownicy. Zrobiłem nam antresolę, dzieciakom łóżko piętrowe, ale jak patrzę na Twoje dzieła, to dochodzę do wniosku, że ten poziom dokładności jest dla mnie nieosiągalny. Mimo to nie poddam się i będę próbował dalej. Dzięki za inspiracje.
Dajesz Marcin - każdy moze💪
Piękny stół i piękna opowieść o jego powstawaniu. Dziękuję.
Oglądam sobie , oglądam 1 płaszczyzna zrobiona , za "chwilę" druga i tak sobie myślę o fanie to zaraz będzie stół . I sobie przypomniałem jakie wymiary podałeś . Szacunek za pracę i wykonanie tyle potu i łez co wylałeś ( nie wspominając zapewne o bogatych wypowiedziach typu , motyla noga , czy No ja cię nie mogę :D ) to sam wiesz najlepiej .
Piękne , Panie Łukaszu żeś mebla kawał popełnił .
NO trochę tego strugania było. Dzięki Obi.
Z Niemiec: bardzo fajne wideo. Jestem dziś bardziej zirytowany, że wiele lat temu nie nauczyłem się mówić po polsku od mamy i dziadka.
Z Polski - toś Ty chłopie Nasz!
Dziękuję Ci bardzo @
Świetna realizacja. Ogrom pracy. Jesteś dobrym człowiekiem Łukasz.
Tyle mogłem...
Świetnie się Ciebie słucha.Pozdrawiam
🙏🏻
Obejrzałem dopiero teraz, bo odkładałem seans na spokojna chwilę. Sporo zamieszania wywołał ten film, co tylko podsycało mój apetyt. Teraz wiem skąd to zamieszanie. Bardzo ładny film!
Jestem pełen podziwu dla Twojej pracy, zaangażowania. Twoją pasje widać w każdej minucie tego filmu. Poniekąd Cię rozumiem, bo także odczuwam radość kiedy z deski, lub z kilku desek powstaje kolejny mebel, który defacto.... był ukryty w ich nierównościach. Mam jeszcze większy szacunek że tworzysz to przy użyciu ręcznych narzędzi.
Dzięki Kreatywny - buduję tym co mam, aczkolwiek jest taki moment w filmie w którym puszczam oko do Boscha;-) - zgadniesz który to moment?
@ widziałem ten moment jak mowisz o niebieskim kolorze. Mam nadzieje ze ktos z Bosha tez to zauwazy... jak nie to sam im Ciebie zgłosze😉. Robisz kawał dobrej roboty. Kanału o takim charakterze jak Twoj brakowało. Tą pasje widac i słychac. Sam kiedys chciałem tworzyc swoj kanał... ale zabraklo odwagi😉. Dlatego prowadze tylko bloga. Czekam z niecierpliwoscią na kolejne realizacje. Raz jeszcze sie powtorze. Stół wyszedł pieknie w kazdym detalu.
Dawaj linka do bloga
@ kreatywnymariusz.blogspot.com/?m=1
Brawo Ty, ale przede wszystkim Franuś! Zdrowia wszystkim, no i tak pięknych realizacji.
Pozdro
Nic lepszego nie mogło mnie w ten niedzielny wieczór spotkać - dzięki - Ty wiesz co się w życiu liczy!!!!!
Dobre jedzenie👍 To najważniejsze...
@ - tez tak myślę!
super sa Twoje filmy, dzieki ze dzielisz sie wiedza :)
Ha, znam ten ból. Też taki stół zrobiłem. No, ciutkę inny, z grubszego dębu się też bawiłem się strugiem. Oj ciężka to praca
Drobne złośliwości z mojej strony:
1. Przepiękny blat i brzydkie nogi...
2. Dlaczego coronawirus pisane przez C i dlaczego wielką literą?
3. Zawsze olejowanie robię pędzlem i przeważnie właśnie tak niedbale wcieram - intuicyjnie wynalazłem metodę stosowaną przez mistrzów stolarstwa ;)
Kawał dobrej roboty i świetny materiał. Gratulacje. Piękny blat z dyszą.
Dzięki Adam. Z dyszą...hmmm:-) Wydało się.
Jak zawsze świetna robota i jestem pełen podziwu nad pracami ręcznymi. Jest się od kogo uczyć :) Nareszcie. ! Niech stół służy Frankowi i następnym pokoleniom. Pozdrawiam HK.
Dzięki wielkie 🙏
Super robota stary!
Ooo...Mati wyszedł z krypty:-) Dzieki
Piękna historia.
piękna robota i piękny gest!!!!pozdrawiam
Dzięki
Piękna robota, dąb bardzo urodziwy bez sęka, ładny słój cieszy oko no i karta na siłownię przy takiej robocie nie potrzebna.
Użyj twardej gąbki do kąpieli, będzie szybciej niż pędzlem, a gąbka skutecznie wciera olej w blat.
Piękny stół, piękny film z wykonania i piękne przesłanie na koniec. Zawsze marzyłem żeby własnoręcznie zrobić stół dla swojej rodziny i teraz wiem, że muszę spróbować. Nie będzie idealny ale będzie miał duszę😊 Dzięki za ten filmik😊
P.S. Ta etykietka przyklejona na końcu wyglada rewelacyjnie😊
Witek - działaj. Ja nadal nie zbudowałem stołu dla swojej rodziny. Siedzimy przy Ikei ;-) Szewc bez butów chodzi...
Łukasz Giergasz Dzięki za słowa zachęty 😊 Narazie jestem na etapie budowy domu dla tego stołu i zbierania starych narzędzi oraz inspiracji do jego wykonania- dlatego Twój kanał jest dla mnie bardzo wartościowy 😊
@@witekb.7867 To następny odcinek będzie się Tobie podobać :-) Zawitamy do ekologicznego domu w osadzie permakulturowej i zrobimy dla mieszkańców...zobaczycie;-)
Czekam zatem podwójnie niecierpliwie na nowy odcinek😊 Do zobaczenia!
Mistrzostwo świata!
Mistrz świata w byciu mistrzem świata. To ja. Kurde.
@ A jak! :D
Dzisiaj odkryłem twój kanał - i nie żałuję! Dla mnie to głównie forma odpoczynku, ale jeśli się czegoś nauczę, to na pewno nie zaszkodzi :)
Witaj na pokładzie. Przez rozrywkę do wiedzy!
Kawał dobrej roboty... 👍 chylę czoła...
A dzięki dzięki
Masz zdrowie do heblowania..... Blat piękny 👍 Mam nadzieję, że w stelażu są otwory fasolkowe, bo ta szerokość będzie pracowała.
Dla Frania dużo, dużo zdrówka!! Pozdrawiam!!
Sławek Konserwacja Jem landrynki - od nich sila😁
Dawno nie widziałem tak dobrego filmu. Pozdrawiam
Dzieki🤘
Faktura pozostawiana przez zdzierak... dla mnie kwintesencja procesu strugania. To kwestia gustu, ale takie wykończenie potrafi wyglądać fantastycznie na właściwej/prawej powierzchni mebla. Pozdrawiam 👍🏼
Tak jest. I wielokrotnie widziałem meble ostrugane tylko zdzierakiem. W różnych częściach świata.
Mistrzu 👐👐👐
Świetna robota Łukaszu
Super.
Noooo to ci powiem ze jest to stół z historią! Czapki z głów Łukaszu!!!!
Historia z happy endem na szczęście
Jak zwykle świetna robota !
Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaj
suba?
Brawo Łukasz.
Brawo Ozi - nadal nie znalazłem tego plastiku do Twojego ścisku :-(
Wspaniała i Wzruszająca Realizacja!!! Dziękuję Bardzo Łukaszu. Nie wiem, czy nie przeoczyłem w licznych komentarzach wątku dotyczącego klejenia blatu. Zauważyłem otwory na płaszczyznach, które sklejałeś. Napisz proszę coś więcej, o tej kwestii technologicznej. Serdecznie Pozdrowienia Wojtek
Spoko - nie mam lamelownicy ani tym bardziej domino a potrzebowałem jakiegoś sposobu na stabilizację tych długich i grubych desek względem siebie. Użyłem kołków i takiego prostego przydasia (JoinMate czy jakoś tak) do nawiertów. Tylko środkowe lamele kleiłem w ten sposób - z resztą dałem sobie radę bez kołkowania.
@ Mam jeszcze jedno pytanie/prośbę Łukaszu. Sprowokowane przez Twoja Wspaniała Realizację - pokazałem film bratu, który właśnie "przeprowadził się do nowego domu". Blat już sklejony (200 cm x 80 cm:) Mam pytanie dotyczące nóg, czy możesz podać mi nazwę producenta? Obczaiłem na Allegro podobne nogi jak te, które użyłeś (MetalFun-FK). Nie chciałbym wtopić, bo już raz przy realizacji stolika ogrodowego miałem do czynienia z mocno "zwichrowanymi" nogami metalowymi i w dodatku o różnej wysokości! Będę wdzięczny za Pomoc. Pozdrawiam Serdecznie Wojtek
Dla nas wykonał to lokalny rzemieślnik, który normalnie siedzi w ciężkich konstrukcjach. Narysowałem mu projekt na kawałku kartonu i pospawał bo się znamy - potem Radek zawiózł stelaż do malowania proszkowego. Mamy takie kontakty z różnymi branżystami ze względu na specyficzną działalność. Jak chcesz się pofatygować do Poznania to mogę ci dać namiary.
Dziękuję Bardzo za info i Pomoc. Bedę konsultował temat z bratem i sprawdzał jeszcze oferty bliższe Podkarpaciu:) Serdecznie Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek! Wojtek@
super film i zacny kawał blatu.
No zacny. A teraz wyobraź sobie, ze nikt mi niestety nie pomógł przy olejowaniu i sam odwracałem tą bestię. Warto być Wielkim Chłopem :-)
@ o to podwójny szacunek na pewno nie było łatwo bestie przewalić na drugą stronę.
Oglada sie jak Ishitani Furniture. Szacun.
great Lukasz. the timing of music an video is amazing
whats the number of the iron plane Stanley? How long it ist. ? Its a number 5?
Thanx mate. Actually that's a Record plane. No7
Cześć
Jesteś dowodem na to, że można ręcznie tworzyć piękne rzeczy. Sztos
Mógłbyś orientacyjnie podać ile czasu trwało przygotowanie pojedynczej deski od surowej do gotowej do klejenia i ile roboczogodzin kosztował Cię ten projekt.
Najpierw użyłeś zdzieraka później równiaka a na końcu spustnika. Rozumiem, że równiakiem zdzierałeś agresywnie ślady po rozbójniku a ostateczne wygładzenie odbyło sie spustnikiem.
Chapeau bas 👍
Mogę - całość to ok 100 roboczogodzin
Ten stół jednak był inny, jesteś wielki Łukaszu !
Całe 194 cm. Rano. Przed siusia...hmm...dzięki man :-)
Łukasz, to było piękne. Dla Frania
Kolejne gratulacje za wykonanie :) fajnie się ogląda to co robisz więc im dłuższy filmik tym lepiej :) nie wiem dla czego takie krótkie robisz xD.
No i mam pytanie, ile czasu potrzeba by obrobić jedna taka deskę?
Maszynowo - może z 15 min (na maszynie 4 osiowej chyba jeszcze szybciej), ręcznie - 8/10 godzin :-)
Nie pokazywałem wam tego STRUGA, nie: 'strugu' (2:25) i (17:23) Miejsce TO, nie miejsce 'te'. 'Te' to liczba mnoga.(5:59).
A co byłoby, gdyby zostawić nieszlifowane i poolejować więcej warstw, pozwalając olejowi wchłaniać się dłużej? Widzę w obecnej cywilizacji jakiś kult gładkości, świecenia się, idealnego dopasowania odcieni, braku jakichkolwiek plam, skaz, wszystko naj. Przecież w drewnie właśnie sęki, słoje, przebarwienia robią wrażenie naturalności. Zastanawiam się czasami - po co? Czyż to niedoskonałości na seryjnej produkcji są oznaką indywidualności, właściciela, historii?
piękna ręczna praca
Piękne.
Dzięki Czarku
@ to raczej ja Tobie dziękuję za możliwość przeżycia tak cudownego wzruszenia podczas oglądania Twojego filmu. Dzięki i pozdrowienia dla Frania.
Dowiedziałem się z tego filmu wiele ciekawych rzeczy o których nie miałem pojęcia. Jesteś super gość.
Jeśli pozwolisz to pomęczę cię jeszcze pytaniami pod filmem o ostrzeniu dłut, chodzi mi o dłuta profilowe jakie osełki itd.
Pozdrawiam Adam
A pomęcz, aczkolwiek w przypadku dłut profilowych to nie mam zbytnio doświadczenia. Używam kilku sweepów i to wszystko. Przemas z Kępy Marzeń zajmuje się snycerką.
Szczepan Rachwał o rzeźbieniu i snycerce ma filmiki i blog kiedyś czytałem
@@marcingonsievski9395 Ano tak, jest jeszcze Szczepan
Panie Łukszu, dopiero niedawno natknąłem się na Pana kanał, a już mi się podoba, filmiki bardzo fajne :) Zastanawia mnie, czy czerpał Pan doświadczenie także z filmików Paul'a Sellers'a? Zauważyłem bowiem, że używa Pan rozwiązań, które pokazywał i on, np. mały nożyk Stanley'a, windings stics, wykańczanie dłut i noży na pasku skóry z pastą polerską, knife wall i jeszcze chyba kilka :) Zdaje sobie oczywiście sprawę, że są to metody/sposoby używane także przez inne osoby, lecz dla mnie osobiście kojarzą się z PS :) Pozdrawiam serdecznie i oczywiście jak mógłbym nie zasubskrybować ;)
A jest ktoś na YT, kto nie czerpał? Ja tylko naśladuję mądrzejszych od siebie ;-)
@ Racja, chyba trudno znaleźć kogoś takiego ;) Życzę sukcesów z rozwijaniem kanału, z ciekawością będę śledził materiał :)
Nie interesuje mnie stolarstwo o ile to co robisz tak się nazywa ,jestem elektrykiem . Całkiem przypadkowo natrafiłem na ten materiał i szczerze powiem JESTEM POD MEGA WRAŻENIEM i dziękuję Ci za to.
Spoko👊
Haha też jestem elektrykiem ale stolarstwo spoko jest, bardziej odpręża jak elektryka
Łukasz, szacun, jesteś mega.
Ja mega? Ja "prosty stolarz" jestem ;-)
Fajny kanał i zapachy drewna muszą być super. „Subskrybuję”
i to jest prawdziwe stolarstwo
A jak nazywają się te deseczki do sprawdzania skręcania. Mam zamiar sobie takie zrobić tylko nie wiem jak się nazywają i jakie muszą mieć wymiary ale myślę że W50mm, S20mm, D500mm wystraczy?? Widziałem że kilka osób robiło takie deseczki których przekrój poprzeczny był trapezowy i pewnie to tylko bajer dla "dizajnu" :). Chwilowo ma deseczki z jakiś scinek, ale chciał bym takie WOW zrobić
To są linijki (po polskiemu). Dołem są szersze (ale nie muszą być) dla obniżenia środka ciężkości - trudniej je w ten sposób przewrócić.
Ale szacunek, nie ma ze grubościówki, heblarki .. ..
Ło Panie, kawał pięknej roboty! Co to za przykładnica na Recordzie 9:36? Trzeba było wiercić w nim otwory żeby ją zamontować?
To patent Veritasa. Działa na magnesy i taki mały bolec blokujący wzdłużnie. NIc nie trzeba wiercić. Używam tego tylko przy grubych dechach.
@ Dzięki, sprawdzę. Ja normalnie używam do tego palców, ale potrafią się zmęczyć :)
Hej, mam pytanie, z desek jakiej szerokości kleiłeś blat? Staram się doliczyć tego na filmie ale faktycznie wygląda jak dębowa plama
Sześć lameli po 16-17 cm.
brawo
Łukasz - szacunek!
Pozdrawiam 🙂
Dzięki. Mam pytanie - YT pokazuje mi w komentarzach status komentującego - czy jest subskrybentem czy nie - od Ciebie nie widzę subskrybcji a jestem pewien, że subskrybujesz kanał🤔 Hmm...UA-cam coś kręci albo masz coś wyłączone.
@ Tak. Subskrybuję. Mam ustawione, że subskrypcje są prywatne. Może o to chodzi? Nie znam się 🤪 Ale jak ma to Tobie w czymś pomóc, to odhaczę. 😊
24 sekunda jaki ładny błyszcz, normalnie polędwiczki:)
Polędwiczki wołowe w najlepszym wydaniu. Uświadamiałem Użytkowników jak będzie wyglądał blat i dlaczego decyduję się na takie przetarcie. Zaakceptowali i teraz są chyba zadowoleni :-)
@ ja w dębie zawsze staram się eksponować błyszcz w meblach które robię dla siebie:)
Bardzo ładne wykonanie, nie będę nawet próbował podkreślić, jak ciężka a efektywna to była praca, bo pewnie i tak nie doszacuję. Z innej beczki - jaki nóż do struga zaproponowałbyś laikowi, który nie lubi (bo nie umie) ostrzyć? O1 i częste ostrzenie, aż się nauczę, czy A2 i rzadsze ostrzenie, ale bardziej wymagające? Jaki masz odchylak do swojego Hocka - oryginalny Record, czy też Hock?
Cześć Szymek - chyba najlepiej jest opanować temat ostrzenia. Wtedy rodzaj noża schodzi na dalszy plan. Z Hocka mam cały zestaw. Jeżeli miał bym wybierać pomiędzy O1 a A2, to wybrał bym PMV11;-)
@ dostałem w prezencie dłuto Veritasa - niestety O1. Ale chętnie przyjrzę się bliżej PM-V11!
Też lubię Boscha
great job, greetings from italy
21:03 - Co to za klej? Musi być jakiś specjalny, biorą pod uwagę że jest nakładany na olej? :)
biurowy
Cześć Łukasz,
Trafiłem tutaj przez film z Kępy Marzeń. Od razu subskrypcja i zostaję na dłużej. Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z drewnem.
Jeśli mogę dopytać o aplikację wosku olejnego OSMO. Ja u siebie robiłem to wałkiem - 2 warstwy.
Jak to u Ciebie dokładnie przebiegało? Wcierasz pędzlem, później zbierasz naddatek i kolejna warstwa?
Cześć, witaj w 5m2☺️ Technika z wałkiem to dobra technika. Ja wcieram pędzlem czekam chwile i „wciskam” szmatka wzdłuż włókien. Muszę zapytać ludzi z osmo jak to jest najlepiej?
Panie Łukaszu czapka z głowy za to co Pan robi a ja od Pana się uczę stolarstwa Dobrego Życia
Stolarstwo Dobrego Życia - hmm...niezłe to, zapożyczam ;-)
Bardzo lubię drewno . Piękny blat . Ja jednak zamówił bym do niego nogi z drewna . Jestem konserwatystą w tym względzie . Napisz proszę dlaczego obróbka ręczna a nie na przykład na grubościówce itd. ?
Pozdrawia emerytowany leśniczy -:)))
Szkielet metalowy to pomysł Użytkowników - cały stół jest w klimacie skandynawskim (nowoczesnym) i ładnie pasuje do ich nowoczesnego mieszkania. Pewnie do bardziej tradycyjnego wnętrza by nie pasował. Dlaczego obróbka ręczna? To proste Janko - nie mam maszyn :-) Maszyny do obróbki tak dużych i ciężkich desek musiały by również być duże i kosztowne. Na małych marketowych maszynkach nic bym nie zdziałał. Policzyłem sobie na szybko, że do wykonania tej pracy potrzebował bym maszyn za min. 50 tyś złotych. W moim przypadku to zupełnie nierealistyczne. Więc zainwestowałem czas i wysiłek.
@ Doceniam i podziwiam robotę i talent do drewna o znawstwie ręcznych narzędzi nie wspomnę -:)))
Ciężka praca przyniosła wspaniały efekt i nie myślę tu tylko o efekcie wizualnym. Sam nie wiem, który bardziej "zwala z nóg"!
Podkład muzyczny cacy
Łukaszu jeśli możesz napisz co to za olej do blatu ?
OSMO do blatów
Mam podobne deski, nawet chyba jeszcze bardziej powykręcane. Dość mokre, rok temu przecierane. Grubość 6cm. Chciałbym z nich zrobić blat na stół ogrodowy. Gdzie je oddać do obróbki, na grubościówsce w stolarni dadzą radę ?
Nie każdy zakład stolarski będzie chciał taką usługę wykonać - nie znają materiału, nie wiedzą skąd pochodzi i będą mieli opory żeby przepuścić przez maszyny - ostrzenie noży po trafieniu na gwoździa nie jest najprzyjemniejsze. Nie wiem co mam Ci poradzić, bo sam bym takiej usługi nie wykonał, nawet jak bym miał czym. Albo po znajomości albo strugi w dłoń i heja :-)
@ Słuszna uwaga. Dzięki. Ale taka mokra deska nadaje się do takiej obróbki czy lepiej poczekać rok ?.
@@wujekartur4295 To wszystko zależy. Jeżeli chodzi o meble ogrodowe albo tarasowe to robił bym je z drewna powietrznosuchego - a nie z tarcicy stolarskiej (suszonej). Jeżeli to dębina w przekrojach ok 50 mm to rok na zewnątrz to zdecydowanie za mało - w odpowiednich warunkach przechowywania, dla dębiny to kilka lat co najmniej. Ale jeżeli zrobisz ten blat już teraz to przecież nie wybuchnie :-)
Akurat ostatnio też próbowałem strugać dąb, więc z niedowierzaniem oglądałem film. Nie ważne z której strony, czy pod kątem - zawsze mam wyrwania. Do tego nie jestem w stanie wystrugać na płasko boków desek aby przygotować je pod klejenie blatu (60x70, więc malutkiego w porównaniu do tego stołu), zawsze jest gdzieś szpara. Widząc jak strugasz "na raz" całą długość z 3m boku deski, zastanawiam się czy to jest kwestia wprawy, techniki, czy naostrzenia ostrza? Ja nie jestem w stanie na raz 80cm elementu przejechać, na minimalnym zbiorze - po prostu nadludzki wysiłek, a i tak się co chwila gdzieś blokuje bądź wyrywa materiał. Strugi niestety mam podobne jakościowo do tego Hinduskiego prezentowanego w innym materiale, ale również spędziłem nad nimi wiele godzin aby doprowadzić je do stanu używalności.
Maciej - wszystko co napisałeś ma znaczenie - głównie ostrość i technika oraz spalone kalorie. Zauważ jak strugam ta krawędź - nisko środek ciężkości i praca z nóg. Oglądaj następny odcinek - podpowiem co nico na temat strugow
Super, nie mogę się doczekać. Może uda się też coś powiedzieć o samej technice strugania? O ostrzeniu jest pełno filmów, ale nic pouczającego o struganiu nie znalazłem. Jedynie poradę aby przy przygotowywaniu powierzchni pod klejenie bokami, deski złączyć i strugać obie klejone powierzchnie na raz. Miało to na celu rozwiązanie problemu z utrzymaniem kąta prostego, ale w zamian mam wrażenie że wszystkie nierówności i szpary sobie dubluje bo występują na obu deskach.
czym kleisz i jaki moduł tej w sumie klejonki- szer do grubości desek.
Hej! Czy mozesz powiedziec jak wyrownywales' swoj No7 i jezeli to robiles' to do jakiego rezultatu i w jaki konkretny sposob?
Ostatecznie oddałem na magnesówkę. To jest ciemna strona żeliwa szarego - potrafi zapracować. Dzisiejsze, żeliwo sferoidalne jest stabilne - dlatego vintagowe spustniki recorda czy stanleya to taka Puszka Pandory trochę.
@ Przepraszam, ale nie znalazlem co jest to magnesowka, wydalo mi w google tylko wiertarke i mysle ze to nie jest dokladnie co mieales' na mysli :) Po prostu jestem z bialorusi, troche wim polski ale nie na tyle bardzo.
Mam No7 Axminster rowniak, szlifowalem go na 1cm tolsym szkle. Nie wiem dokladnie dzy jest idealnie plaski (mysle ze nie jest ale to nie duzy poblem bo im juz pracowalem, ale nie pracowalem idealnie plaskim zeby wiedzec' i moc porownac'), temu interesije sie jak moze ty to robiles i jaky byl rezu'tat.
Wiec co to jest magnesowka?)) Moze dasz link i ja zrozumiem
@@humancorrector-473 Bardziej poprawna nazwa tej maszyny , to szlifierka magnesowa do płaszczyzn :)
pl.wikipedia.org/wiki/Szlifierka
Oczywiście można wypłaszczyć strug wielkości no 7 na papierach ściernych , ale jest to naprawdę wyczyn wymagający dużego wysiłku fizycznego .