Twój kanał to prawdziwa perełka na polskim UA-cam jeśli chodzi o tematykę stolarską. Pokazujesz to niesamowite rzemiosło od kompletnie innej strony niż w przypadku tych wszystkich "jutubowych woodworkerów". Zawsze z wielkim zainteresowaniem oglądam każdy film, dobra robota :)
Рік тому+12
Dzięki PS. Też się uważam za "jutubowego woodworkera" :-) Nie jestem ani lepszy ani gorszy od innych. Może po prostu "inny".
Super realizacja, niby proste rzeczy w wykonaniu a budujesz wokół nich otoczkę która sprawia że stają się niezwykłe. 100 % autentyczności i to się szanuje! Większość ludzi zapomniało jak piękne jest stolarstwo i ile daję satysfakcji praca przy drewnie a Ty pokazujesz to z najlepszej strony czyli opierając się na historii i starych metodach. A paradoks jest taki że dla Ciebie jest to wysiłek a dla nas widzów relaks przy oglądaniu twoich filmów. Dzięki za to! Pozdrawiam.
Greetings from the USA. I thoroughly enjoy watching your excellent videos lately, I wish I could understand the language. Thankfully, the processes you demonstrate are an international language I can understand.
Dobrze ułożona słuzba to pięćdziesiąt procent sukcesu mistrza👍 a tu pachołek jak cesarsko-królewskiej przed obliczem najjaśniejszego. Wspaniały i relaksujący materiał(zwłaszcza dla głodnych wiedzy). Dziękuję 🎩
Dzień dobry dziękuje za kolejna porcje wiedzy i szczypte humoru no i za to ze coraz więcej pojazuje Pan pracy ( czesto pomijanymi a czasami leprzymi) strugami drewnianymi pozdrawiam i życze dalszych sukcesow.
Stało się ! Namówiłeś mnie. Oczywiście nie namówiłeś mnie teraz. A systematycznie, konsekwentnie namawiałeś mnie od roku lub dłużej. Udało Ci się. Kupiłem swój pierwszy strug. Podejrzewam, że pierwszy nóż pójdzie dość szybko ponieważ jak się okazuj, a o czym wiedziałem już dawno,,nawet drewno kominkowe da się pięknie obrobić ". Ile to radości 😁 że użyję kolokwializmu ,,jara" mnie to całe heblowanie ,,niemożebnie ". A za jakiś czas może wystrugam sobie rufę tankowca.
Każdy odcinek filmowy na tym kanale jest bardzo pouczający. Prezentujesz tu wiedzę i umiejętności stolarskie o ponadczasowej skuteczności. Stosowalność podstawowych zasad pozwala na uzyskiwanie niezłych dokładności oraz sprawnego przebiegu i solidnego efektu. Jestem także zdania, że w wersji domowo-praktyczno-hobbystycznej wiele stolarskich operacji najskuteczniej realizować podstawowymi narzędziami ręcznymi. Popieram też samodzielne opracowanie przyrządów, pomocy oraz narzędzi do obróbki. To bardzo pomaga uzyskać dobry efekt, ale także inspiruje do kolejnych prac i udoskonaleń. Świetnie, że podpierasz się informacjami z literatury fachowej i dalej realizujesz w praktyce. Im więcej, tym lepiej. Z pozdrowieniami, Satyr
Witaj Łukaszu Oglądam każdy odcinek od początku kanału.... Przyglądam się twoim pracom i serce się raduje na widok tak pięknych rzeczy które własnoręcznie robisz a wiedza którą przekazujesz i w jaki sposób to robisz jest bezcenna.. Jesteś taki nasz Polski Paul Sellers... Rób swoje.. bo jesteś w tym dobry.. Pozdrawiam
Dwa pachoły z rolkami to sobie kiedyś zrobiłem, ale one takie z plebsu, stalowe. Natomiast co do słowa... to w języku wroga są tam zdaje się dwa 'k' czyli BANKKNECHT. P.S. film jak zwykle Meisterstück, ale miniaturka to powiedziałbym, że Ersatz ;)
Рік тому
W języku regionalizmów stolarskich jest "banknecht" - spolszczona wersja z jednym "k". Weź wymów z dwoma k jak majster za plecami z majslem stoi :-)
Noooooo i warto było czekać. Za każdym razem człowiek ogląda z zachwytem. Łukasz powinieneś uczyć uczniów w szkole stolarskiej słuchali by z zaciekawieniem, sam bym chciał takiego nauczyciela.
Рік тому
"Obyś cudze dzieci uczył" - ciężki kawałek chleba to nauczycielstwo. Szanujmy Belfrów.
Wracanie do korzeni jest super, zawsze jakiś pomysł na odcinek. W mojej strugnicy mam po prostu rząd dziur w nodze do których wsadzam imak i na nim opiera się drugi koniec deski, oczywiście taki filmik trwałby 2 minuty, pozdrawiam.
Ototo! Tego pachołka właśnie szukałem ostatnio w warsztacie i nigdzie nie znalazłem. Pewnie trzeba będzie zrobić coś podobnego 🙂 Film zacny jak zawsze, dobrze się oglądało.
Niby tez mam jakieś filmy na yt, ale one są bardziej jakieś chyba, u Ciebie no każda sekunda zachwyca. Ekstra! Aż by zrobił sobie takiego pachołka 😊
Рік тому+1
Zerknąłem. Masz "dopiero" 57 filmów na liczniku. Jest taki koleś na amerykańskich jutubach - "MrBeast" - robi miliony wyświetleń. Absolutnie nic wspólnego z drewnem, ale można się uczyć - zrób 100 filmów i zacznij się rozglądać co można poprawić. To maraton dla większości z NAS (Twórców internetowych). Moich starych filmów nie da się oglądać :-)
@ niby tak 😀, najgorsze tylko, ze właśnie projekt z którego jestem chyba najbardziej zadowolony, ogląda się wcale. Niby nic skomplikowanego kilka bukowych kantowek plus kilka płyt wiórowych, ale roboty w tych wszystkich czopach bylo sporo. Pozdrawiam!
I tu bym polemizował / na temat Twoich starych filmów / - uważam, że zawsze był oryginalny, często zaskakujący pomysł przedstawienia tematu i takaż realizacja - wszystko zwykle poparte rzetelną wiedzą. Ewoluowała z pewnością strona techniczna. Kiedyś szukałem Twojego starszego filmu i odpisałeś mi, że go usunęłeś - jak dla mnie szkoda. A dwie godziny temu napisałem, że brakuje komplementów:)
Łukasz, jestem oczarowany Twoim filmem i technikami pracy. Wnosisz doskonały wkład w "ocalenie" kunsztu stolarskiego. Świat (przynajmnij mój) jest Dzieki Tobie lepszy.
Co do kleju, mój stryjeczny dziadek, stary majster stolarski mawiał tak-klej trzyma, jak go nima. Było to lata świetlne temu, a klej jakiego używał to klej kostny w granulkach, rozpuszczany w kąpieli wodnej tj, garnek z wodą, podgrzewany na maszynce elektrycznej, a w nim zanurzony mniejszy z klejem. Elementy klejone smarował, prawie niewidoczną warstewką kleju. Pewnie mocno by się zdziwił i oburzył, gdyby zobaczył ile kleju leją współcześni "majstrowie"
Materiał rewelacja, w sumie jak zdecydowana większość materiałów tutaj (jak nie wszystkie). :D I ten wyraz autentycznej radości i miłości do "Technik Dawnych Mistrzów" - swoją drogą termin już wdrożyłem w swoim słowniku. Mam nadzieję, że się nikt nie obrazi. ^^
Рік тому+1
Chciałbym żeby tak było. Ostatnio obejrzałem kawałek jakiegoś mojego starego materiału i TEGO SIĘ NIE DA OGLĄDAĆ! Co najlepsze - niewiele zmieniłem od tego czasu sprzętowo - ta sama kamera, obiektywy. Oglądam swoje stare produkcje za każdym razem jak kusi mnie zainwestować 20k w nowy aparat...porównuję z nowymi materiałami i mi przechodzi :-) W sensie nowy aparat...chociaż kusi
Z nowym sprzętem jest tak, że każdy kto zaczyna myśli że ma za słabe. Jednak z doświadczeniem przychodzi wiedzą że to nie narzędzia a my jesteśmy najważniejsi. Super kamera nic nie da jak ktoś składać filmów nie u mnie, jednak to jak Ty nagrywasz robi ogromne wrażenie, chylę czoło i oby tak dalej :) a zamiast w kamerę to może w reklame wrzuć? Bo jak na tak genialny kontent masz za malo subskrybentów:) - patrz Daniel Rakowiecki, nagrywa niby nudne filmiki o naprawie sprzętów ale robi to tak dobrze (aczkolwiek na moje i tak Ty robisz to dużo ciekawiej) a ma ogromną oglądalność:D już nie mogę się doczekać czasów jak go przebijesz w wyświetleniach :)
Рік тому
Oglądam Daniela i uważam, że jest świetny w tym co robi. Jest przede wszystkim REGULARNY (w odróżnieniu ode mnie) - to duża sztuka utrzymać takie tempo produkcji jakościowego materiału. Dzięki za dobre słowo ;-)@@szaibot
Łukaszu połknołeś jedno "k" w tytule . Bank ( w tym przypadku Hobelbank ) i do tego jeszcze ten Knecht 😂 daje nam Bankknecht 😅. Dobra tyle moich 5 groszy a teraz zabieram się za oglądanie . PS. Takie stare niemieckie książki to kopalnia wiedzy , mam tego trochę z innych dziedzin . Pozdro
Рік тому+1
To gwarowe określenie - tak jak absznyt, saga czy majsel
@ Niech więc tak będzie . Bild 26 na stronie 27 0:32 😉. Zawsze mnie śmieszy 🤭 jak w PL gadają krajzega (Czyli zega z kraju 🙆♂) zastanawiam się wtedy z jakiego kraju ?🤔. Poprawna nazwa Kreissäge , Kreis to koło a Säge to piła czyli : kręcące się tnące koło . Niemiecki jest taki prosty 😂.
Co do pływania elementów w trakcie klejenia możesz spróbować triku z solą. Dajesz szczyptę soli na oba końce klejonego elementu i po problemie. Świetny film 😎
To było dobre stwierdzenie, cyt. "jaką taką precyzję". U Pana ta precyzja jest zawsze znacznąca i nie jako taka. Ręczna wiertareczka przypomina mi moje dzieciństwo. Serdeczne pozdrawiam 😀.
Cześć. Masa wiedzy, porządnej stolarskiej pracy i oczywiście kawał świetnego "filmowania". U Ciebie na kanale nigdy nie pomyślałem nic w stylu "pokaż jak to wygląda z drugiej strony" 😉
Рік тому
Żebyś widział tę żonglerkę obiektywami w trakcie nagrań :-)
I love your videos: I can't understand a word, but I love them anyway. Great idea for a hole reamer. Have you tried auto-subtitles? I would take the incorrect bits just to be able to understand in general. Anyway, great content as always
Wspaniały kanał. Oglądam i słucham w każdej wolnej chwili. Czy ktoś doradziłby jaki kupić pierwszy strug? Dla amatora, strugowego laika pracującego trochę w drewnie dłutami i elektronarzędziami.
Elegantly executed as always, but a deadman would work just as well, would it not, or just some pegs in the right leg? I ask because I'm finishing up my new bench and was going to do either one or the other. I could do a Banknecht if there was a clear advantage? Dziękuję!
Bardzo ładnie. Jest jakiś szczególny powód dlaczego unikasz nowoczesnych narzędzi jak elektronarzędzia, wkręty ciesielskie itp, czy tak po prostu dla zabawy i dlatego że powiedzmy nowoczesne są nieeleganckie? Pozdrowionka.
Kiedyś kupiłem taką płatnice z proline do drobnych cięć przydomowych i zastanawiałem się czemu ona nie tnie, dzisiaj dowiedziałem się że nie do tego jest przeznaczona 😂😂 a tak na poważnie to piękna robota 👏👏 mnie na razie nawet taki krzyżak nie wychodzi prosto
Рік тому+1
Wszystko z czasem będzie wychodziło prosto. A jak nie to też nic się nie stanie :-)
a chciałbym zapytać czy taką piłę jak w filmie pociąłeś jest sens ostrzyć czy jednak te marketówki poprzez to że ich zęby są hartowane nie nadają się do ostrzenia ?
Normalnie to było tak: Kościół, strzelnica, schabowy. Teraz jeszcze można w ta tradycje dopisać film od Łukasza 😆😉 Łukaszu "przez Ciebie" wyposazylem swój garaż w Metabo hc260 i w tym miejscu chciałem ci podziękować za tamten film. Poprostu niesamowite jaka mam teraz frajdę i jak moje projekty przyspieszyły :) i masz absolutną rację, najpierw nauka zasad na ręcznych narzędziach a później elektronarzędzia i dopieszczanie ręcznie. Najlepsze w tej Metabo jest to że jest ciężka i stabilna ale równocześnie mobilna. Łapiesz ja za te rączki i jak z rączką wyjeżdżasz na ogródek :p Pozdro !
ilekroć robisz długie nacięcia piłą ręczną jestem pod wrażeniem jak równo ci to wychodzi, to naprawdę jest trudna sprawa utrzymać równą linię cięcia. A projekt mega mi się podoba.
Hej, super kontent, chciałoby się oglądać częściej Twoje filmy :) Czy jesteś w stanie polecić preparat którym mogę zabezpieczyć drewno świerkowe? Chciałbym zachować oryginalny kolor.
na wiosnę planuje kupić nowy garaż ocieplić i zrobić warsztat. Bardzo lubię narzędzia ręczne i nawet nie zdawałem sobie sprawy z takiego urządzenia jak w 9:09 co to jest i jak się to nazywa, to pierwsze pytanie a dwa jakie pan poleca strugi chodzi mi o dzisiejsze
Taka była piękna czerwona płatnica, musiała się poświęcić 🤪 Fajny patent na kliny👍 jak wszystko zresztą co tu prezentujesz na kanale. Pozdrowienia dla Ciebie Łukasz i wszystkich widzów.
@ W prawej nodze, otwór na kołek żeby wesprzeć np długą deskę trzymaną w imadle. Chyba że to jakieś "nielegalne", nie znam pewnych zasad i być może grzeszę 👻😉
Czy mógłby Pan podpowiedzieć jak pozbyć się korników ze starych narzędzi stolarskich. W moim przypadku to strug zdzierak. Albo zapobiec dalszemu niszczeniu. Pozdrawiam.
Hej No ostatnio robiłem drabinę na moim leg vise i taki pomocnik przydałby się strasznie, elegancki jak zawsze :) ❤co do tokarki rozumiem cie, żeby kupić już tokarkę to trzeba porządna a to niemałe pieniądze No i dodatki dłuta itp. Inna branża wręcz, aleee może zajmiesz się tokarka z drewna ? Typu pole lathe albo ta z kołem znając ciebie wgryzlbys się w temat mocno i może wyczailbys coś oryginalnego w tym. Przy okazji mialbys tokarkę. Mi bardziej do branży partaczy z lasów kent niż do mistrzów w cechach a oni mogli używać czegoś o wiele bardziej wyrafinowanego niż na przykład tokarki prezentowane przez kolegów follansbee? Czy WBywright
Рік тому+1
"Pomocnik" - nie pomyślałem, ale rzeczywiście spotkałem się z taka nazwą banknechta wcześniej. Jaki rejon Polski?
@ szczerze? Banknecht za trudne było, dlatego wymyśliłem pomocnika, rejon wiocha na prowincji czyli stare kurowo stal gorzow a u ciebie falubaz, ale teraz psż poz, “żużluje calypso golęcin”
Jest prosta małżeńska definicja chwilki. Jeśli żona chce czegoś od ciebie a ty mówisz "za chwilkę", to jest to ok. 1ms. Jeśli natomiast żona oznajmia, że wróci za chwilkę, to jest to przedział czasowy od 1 godziny do nieskończoności 😂
Z tą ilością kleju na obu elementach to ta chwila musiała by trwać pół dnia. Ja nie wiem o co chodzi z tym zalewaniem klejem drewna. Przecież jak dociskasz elementy to i tak wypływa. Tak to ja sugerowalem aby odczekać chwilkę. Sugerowałem też aby nie lać tyle kleju. Pozdrawiam
Рік тому
Haha - znaleziony! Czekałem i czekałem...zawsze leję tego kleju za dużo :-)
@ witam. Nie miałem na celu czepiać się o ilość kleju. Każdy leje ile chce. Ja tam nie lubię jak mam wszystko w nim utytłane. Co do chwili. Chodzi o to aby woda z kleju odparowała czy też wsiąkła w drewno w takim stopniu aby ów klej zrobił się gęstszy. Ja zazwyczaj wypalam fajkę 😄. Więc przyjmijmy, że ta chwila to 5 minut.
@@wdrewnowziety5271 kleiłem kiedyś na rakol ale ostatnio zauważyłem, że czasem lubi puścić. Teraz kleje na soudal. Czasem express , ale zazwyczaj zwykły. Nie doprowadzm do wyschnięcia kleju przed ściskaniem więc trzyma tak samo mocno. Głównie chodzi o to aby klejone elementy nie tańczyły. Pozdrawiam
Lukasz jedno glupie pytanie - czy nie wystarczyloby zrobic otworow w nodze stolu, ktore przyjelyby Twoj zabytkowy podtrzymak? Oczywiscie to rozwiazanie byloby mniej sexowne filmowo, ale za to ograniczyloby ilosc miejsca potrzebnego do trzymania przydasi😉
@ na to nie wpadlem. Krotkie sie powinny utrzymac w samym imadle, ale srednia dlugosc faktycznie moze wymagac pomocnika. Z pewnoscia jest bardziej wszechstronny i daje wieksza elastycznosc👍
Рік тому+1
Ogólnie to wolę strugać na blacie strugnicy@@tomaszkaczynski1233
Spoko - to jest rozwiązanie stosowane bardzo szeroko, kiedyś powszechnie. Nadal niezastąpione w zakładach renowacji starych mebli...widziałem na własne oczy :-)
Twój kanał to prawdziwa perełka na polskim UA-cam jeśli chodzi o tematykę stolarską. Pokazujesz to niesamowite rzemiosło od kompletnie innej strony niż w przypadku tych wszystkich "jutubowych woodworkerów". Zawsze z wielkim zainteresowaniem oglądam każdy film, dobra robota :)
Dzięki
PS. Też się uważam za "jutubowego woodworkera" :-) Nie jestem ani lepszy ani gorszy od innych. Może po prostu "inny".
Nie jesteś jednym który ma satysfakcję z oglądania tych filmów
taka dygresja. "Chwilka" to raptem kilka momentów.
Podręczniki z tamtych lat to prawdziwy skarb
Oglądałem jak urzeczony. Za oknem plucha , a z monitora bije słoneczny blask i jakaś nieopisana radość. Dziękuję za ten wyjątkowy poranek.
Na zdrowie Michu
Warto czekać, żeby zobaczyć świetną pracę. Brawo. Pozdro.
Dostaniemy coś na święta? Liczymy na to Mistrzu
Cześć Kuba - work in progres aczkolwiek nie wiem czy zdążę jeszcze przed świętami.
Jedna chwila trwa trzy momenty oczywiście 😉
Oczywiście
Super realizacja, niby proste rzeczy w wykonaniu a budujesz wokół nich otoczkę która sprawia że stają się niezwykłe. 100 % autentyczności i to się szanuje! Większość ludzi zapomniało jak piękne jest stolarstwo i ile daję satysfakcji praca przy drewnie a Ty pokazujesz to z najlepszej strony czyli opierając się na historii i starych metodach. A paradoks jest taki że dla Ciebie jest to wysiłek a dla nas widzów relaks przy oglądaniu twoich filmów. Dzięki za to! Pozdrawiam.
All about manual tools no electric cool video im enjoy watching
Greetings from the USA. I thoroughly enjoy watching your excellent videos lately, I wish I could understand the language. Thankfully, the processes you demonstrate are an international language I can understand.
Te filmy są tak relaksujące nie mówiąc już o przydatności. Jeden z najlepszych kanałów jakie subskrybuje o tematyce stolarskiej.
Taboret z klockiem byś podstawił i też by się trzymało :D
Świetna robota!
13:25 No jak Ty, mistrzu, wpadłeś na taki sposób wykonania rozwiertaka? Brawo!
Podpatrzyłem - Curtis Buchanan, Elia Bizarri
Pachołek przez duże "P" :) Ty to masz Chłopie cierpliwość i głowę nie od parady. Pięknie wyszło!
Najlepsze u Ciebie jest ""takie cóś"", zrobione innym sposobem!👍
Oldschoolowa dusza przejawia się nawet w „binladenowskim” czasomierzu ;). Materiał… o to chodzi! 👍
Jedyny "smartwatch" na jaki mnie stać :-)
@ Ale za to nie śmierdzi tandetą i jest wielce gustowny. No i oczywiście sam takowy posiadam ;))).
po prostu klasyk@@mg3289
Witam ,no jak dla mnie to wykonanie pachołka jest bardzo estetyczne że mógłbym go postawić nawet w salonie :)
Coś wspaniałego. dzieło sztuki od początku do końca. Czapki z głów przed tym Panem!!!
Elegancko! Fajnie Wyszlo
Fajne rozwiązanko i wykonanko, z resztą jak zwykle :-)
Uwielbiam tę korzenną formę stolarstwa!
I ta dbałość o detale. To mi się podoba. Brawo!
Dobrze ułożona słuzba to pięćdziesiąt procent sukcesu mistrza👍 a tu pachołek jak cesarsko-królewskiej przed obliczem najjaśniejszego. Wspaniały i relaksujący materiał(zwłaszcza dla głodnych wiedzy). Dziękuję 🎩
Petarda... jak zwykle na najwyższym poziomie
Dzięki
Oczywiście lajk i komentarz dla zasięgów. Jak zwykle klasa.
Dzień dobry dziękuje za kolejna porcje wiedzy i szczypte humoru no i za to ze coraz więcej pojazuje Pan pracy ( czesto pomijanymi a czasami leprzymi) strugami drewnianymi pozdrawiam i życze dalszych sukcesow.
Na zdrowie!
Uwielbiam pana filmy. Odpowiada mi pański humor. Pozdrawiam
Pozdro Robert
Jak zawsze mistrzostwo
Stało się ! Namówiłeś mnie. Oczywiście nie namówiłeś mnie teraz. A systematycznie, konsekwentnie namawiałeś mnie od roku lub dłużej. Udało Ci się. Kupiłem swój pierwszy strug. Podejrzewam, że pierwszy nóż pójdzie dość szybko ponieważ jak się okazuj, a o czym wiedziałem już dawno,,nawet drewno kominkowe da się pięknie obrobić ". Ile to radości 😁 że użyję kolokwializmu ,,jara" mnie to całe heblowanie ,,niemożebnie ". A za jakiś czas może wystrugam sobie rufę tankowca.
Jesteś prawdziwy mistrz. 💪
Każdy odcinek filmowy na tym kanale jest bardzo pouczający. Prezentujesz tu wiedzę i umiejętności stolarskie o ponadczasowej skuteczności. Stosowalność podstawowych zasad pozwala na uzyskiwanie niezłych dokładności oraz sprawnego przebiegu i solidnego efektu. Jestem także zdania, że w wersji domowo-praktyczno-hobbystycznej wiele stolarskich operacji najskuteczniej realizować podstawowymi narzędziami ręcznymi.
Popieram też samodzielne opracowanie przyrządów, pomocy oraz narzędzi do obróbki. To bardzo pomaga uzyskać dobry efekt, ale także inspiruje do kolejnych prac i udoskonaleń.
Świetnie, że podpierasz się informacjami z literatury fachowej i dalej realizujesz w praktyce.
Im więcej, tym lepiej.
Z pozdrowieniami,
Satyr
Łukaszu tak trzymaj - nie zwalniaj tempa. Te filmy są genialne. Duża ilość przydatnych wskazówek - dzięki wielkie!!!
Witaj Łukaszu
Oglądam każdy odcinek od początku kanału....
Przyglądam się twoim pracom i serce się raduje na widok tak pięknych rzeczy które własnoręcznie robisz a wiedza którą przekazujesz i w jaki sposób to robisz jest bezcenna..
Jesteś taki nasz Polski Paul Sellers...
Rób swoje.. bo jesteś w tym dobry..
Pozdrawiam
Mistrz!
Dwa pachoły z rolkami to sobie kiedyś zrobiłem, ale one takie z plebsu, stalowe. Natomiast co do słowa... to w języku wroga są tam zdaje się dwa 'k' czyli BANKKNECHT. P.S. film jak zwykle Meisterstück, ale miniaturka to powiedziałbym, że Ersatz ;)
W języku regionalizmów stolarskich jest "banknecht" - spolszczona wersja z jednym "k". Weź wymów z dwoma k jak majster za plecami z majslem stoi :-)
takie proste, a takie pomocne
Noooooo i warto było czekać. Za każdym razem człowiek ogląda z zachwytem. Łukasz powinieneś uczyć uczniów w szkole stolarskiej słuchali by z zaciekawieniem, sam bym chciał takiego nauczyciela.
"Obyś cudze dzieci uczył" - ciężki kawałek chleba to nauczycielstwo. Szanujmy Belfrów.
Niby prosty narzędź a jednak zrobić go samemu tak precyzyjnie było by nie zmiernie trudno.Dobra robota pozdrawiam😊
Kawka obyła się bez ciastka. Wystarczył film. Dziękuję :)
Na zdrowie - idę sobie właśnie zrobić drugą kawę :-)
Bardzo dobra robota :) Zainspirowaleś mnie i też sobie takiego zrobie!
Karol - jestem Ci winien jeden strug...
@ spokojnie :) będziesz miał czas i pomysł to go zrobisz :)
Pozdrawiam 💪💪💪
Fajne firanki 😊 a tak powaznie czekalem i doczekalem sie. Pozdrawiam Mistrzu
Wracanie do korzeni jest super, zawsze jakiś pomysł na odcinek. W mojej strugnicy mam po prostu rząd dziur w nodze do których wsadzam imak i na nim opiera się drugi koniec deski, oczywiście taki filmik trwałby 2 minuty, pozdrawiam.
A co z krótszymi elementami?
@ pewnie wkłada długą cienką dechę pod obrabiany materiał
@Tak jak @Becisz napisał, aczkolwiek u Ciebie było by to trochę mniej funkcjonalne z uwagi na to, że masz strugnicę Morawską i jej nogi są pod kątem.
Tzw. strzyżenie jaka (ang. yak shaving) (-: Dziękuję za beztokarkowy sposób na rozwiertak.
Spoko - na zdrowie
Ototo! Tego pachołka właśnie szukałem ostatnio w warsztacie i nigdzie nie znalazłem. Pewnie trzeba będzie zrobić coś podobnego 🙂
Film zacny jak zawsze, dobrze się oglądało.
Znow pierwszy wyczekiwalem😇
Hahaha - gratulacje :-)
Bardzo przydatny przydaś 😊👍💪. Realizacja jak zwykle sztosik. Świetny materiał. Pozdrawiam.
Pozdro
Mistrzu, to jest piękne. Dziękuję za kolejny wspaniały film i kolejną porcję wiedzy.
Niby tez mam jakieś filmy na yt, ale one są bardziej jakieś chyba, u Ciebie no każda sekunda zachwyca. Ekstra! Aż by zrobił sobie takiego pachołka 😊
Zerknąłem. Masz "dopiero" 57 filmów na liczniku. Jest taki koleś na amerykańskich jutubach - "MrBeast" - robi miliony wyświetleń. Absolutnie nic wspólnego z drewnem, ale można się uczyć - zrób 100 filmów i zacznij się rozglądać co można poprawić. To maraton dla większości z NAS (Twórców internetowych). Moich starych filmów nie da się oglądać :-)
@ niby tak 😀, najgorsze tylko, ze właśnie projekt z którego jestem chyba najbardziej zadowolony, ogląda się wcale. Niby nic skomplikowanego kilka bukowych kantowek plus kilka płyt wiórowych, ale roboty w tych wszystkich czopach bylo sporo. Pozdrawiam!
Znam ten ból :-)@@Michal_M
I tu bym polemizował / na temat Twoich starych filmów / - uważam, że zawsze był oryginalny, często zaskakujący pomysł przedstawienia tematu i takaż realizacja - wszystko zwykle poparte rzetelną wiedzą. Ewoluowała z pewnością strona techniczna.
Kiedyś szukałem Twojego starszego filmu i odpisałeś mi, że go usunęłeś - jak dla mnie szkoda.
A dwie godziny temu napisałem, że brakuje komplementów:)
Łukasz, jestem oczarowany Twoim filmem i technikami pracy. Wnosisz doskonały wkład w "ocalenie" kunsztu stolarskiego. Świat (przynajmnij mój) jest Dzieki Tobie lepszy.
Co do kleju, mój stryjeczny dziadek, stary majster stolarski mawiał tak-klej trzyma, jak go nima. Było to lata świetlne temu, a klej jakiego używał to klej kostny w granulkach, rozpuszczany w kąpieli wodnej tj, garnek z wodą, podgrzewany na maszynce elektrycznej, a w nim zanurzony mniejszy z klejem. Elementy klejone smarował, prawie niewidoczną warstewką kleju.
Pewnie mocno by się zdziwił i oburzył, gdyby zobaczył ile kleju leją współcześni "majstrowie"
Dziękuję.
Materiał rewelacja, w sumie jak zdecydowana większość materiałów tutaj (jak nie wszystkie). :D
I ten wyraz autentycznej radości i miłości do "Technik Dawnych Mistrzów" - swoją drogą termin już wdrożyłem w swoim słowniku. Mam nadzieję, że się nikt nie obrazi. ^^
Chciałbym żeby tak było. Ostatnio obejrzałem kawałek jakiegoś mojego starego materiału i TEGO SIĘ NIE DA OGLĄDAĆ! Co najlepsze - niewiele zmieniłem od tego czasu sprzętowo - ta sama kamera, obiektywy. Oglądam swoje stare produkcje za każdym razem jak kusi mnie zainwestować 20k w nowy aparat...porównuję z nowymi materiałami i mi przechodzi :-) W sensie nowy aparat...chociaż kusi
Z nowym sprzętem jest tak, że każdy kto zaczyna myśli że ma za słabe. Jednak z doświadczeniem przychodzi wiedzą że to nie narzędzia a my jesteśmy najważniejsi. Super kamera nic nie da jak ktoś składać filmów nie u mnie, jednak to jak Ty nagrywasz robi ogromne wrażenie, chylę czoło i oby tak dalej :) a zamiast w kamerę to może w reklame wrzuć? Bo jak na tak genialny kontent masz za malo subskrybentów:) - patrz Daniel Rakowiecki, nagrywa niby nudne filmiki o naprawie sprzętów ale robi to tak dobrze (aczkolwiek na moje i tak Ty robisz to dużo ciekawiej) a ma ogromną oglądalność:D już nie mogę się doczekać czasów jak go przebijesz w wyświetleniach :)
Oglądam Daniela i uważam, że jest świetny w tym co robi. Jest przede wszystkim REGULARNY (w odróżnieniu ode mnie) - to duża sztuka utrzymać takie tempo produkcji jakościowego materiału. Dzięki za dobre słowo ;-)@@szaibot
WOW! Szczęka mi opadła. Z każdym filmem jesteś coraz lepszy!
Dzięki za dobre słowo :-)
Poprostu super😮
Łukaszu połknołeś jedno "k" w tytule .
Bank ( w tym przypadku Hobelbank ) i do tego jeszcze ten Knecht 😂 daje nam Bankknecht 😅.
Dobra tyle moich 5 groszy a teraz zabieram się za oglądanie .
PS. Takie stare niemieckie książki to kopalnia wiedzy , mam tego trochę z innych dziedzin . Pozdro
To gwarowe określenie - tak jak absznyt, saga czy majsel
@ Niech więc tak będzie .
Bild 26 na stronie 27 0:32 😉.
Zawsze mnie śmieszy 🤭 jak w PL gadają krajzega (Czyli zega z kraju 🙆♂) zastanawiam się wtedy z jakiego kraju ?🤔.
Poprawna nazwa Kreissäge , Kreis to koło a Säge to piła czyli : kręcące się tnące koło . Niemiecki jest taki prosty 😂.
Jak zwykle inspiracja i motywacja do pracy! Dzięki!
Co do pływania elementów w trakcie klejenia możesz spróbować triku z solą. Dajesz szczyptę soli na oba końce klejonego elementu i po problemie. Świetny film 😎
Nooo.... Filmowo bardzo jesteś w formie! :) A patent na rozwiertak - palce lizać! Pozdro!
Dzięki Maciek
Dzięki Łukasz - brakuje już komplementów:)
pozdrowionka z lasu
Pozdro
Jak zawsze świetny film i patent :)
To było dobre stwierdzenie, cyt. "jaką taką precyzję". U Pana ta precyzja jest zawsze znacznąca i nie jako taka. Ręczna wiertareczka przypomina mi moje dzieciństwo. Serdeczne pozdrawiam 😀.
Dziękuję 💖.
Cześć. Masa wiedzy, porządnej stolarskiej pracy i oczywiście kawał świetnego "filmowania". U Ciebie na kanale nigdy nie pomyślałem nic w stylu "pokaż jak to wygląda z drugiej strony"
😉
Żebyś widział tę żonglerkę obiektywami w trakcie nagrań :-)
I love your videos: I can't understand a word, but I love them anyway. Great idea for a hole reamer.
Have you tried auto-subtitles? I would take the incorrect bits just to be able to understand in general.
Anyway, great content as always
I believe auto-subtitles are not available in polish :(
Jak mawiał mój matematyk: chwilka trwa dokładnie osiem chwiluni lub jedną czwartą chwili 😊 Mawiał też inne rzeczy ale nie pasują do kontekstu
Mój matematyk mawiał: "kto ma rację, stawia wódkę i kolację".
Twoje filmy i stolarstwo to majstersztyk. Pozdrawiam i czekam na info o kolejnych warsztatach na Manowcach 😉
Hej Wojtek! Pozdrowienia ze śnieżnego Poznania!
Wspaniały kanał. Oglądam i słucham w każdej wolnej chwili.
Czy ktoś doradziłby jaki kupić pierwszy strug? Dla amatora, strugowego laika pracującego trochę w drewnie dłutami i elektronarzędziami.
No to chyba Stanley No.5
Elegantly executed as always, but a deadman would work just as well, would it not, or just some pegs in the right leg? I ask because I'm finishing up my new bench and was going to do either one or the other. I could do a Banknecht if there was a clear advantage? Dziękuję!
Bardzo ładnie. Jest jakiś szczególny powód dlaczego unikasz nowoczesnych narzędzi jak elektronarzędzia, wkręty ciesielskie itp, czy tak po prostu dla zabawy i dlatego że powiedzmy nowoczesne są nieeleganckie? Pozdrowionka.
Kiedyś kupiłem taką płatnice z proline do drobnych cięć przydomowych i zastanawiałem się czemu ona nie tnie, dzisiaj dowiedziałem się że nie do tego jest przeznaczona 😂😂 a tak na poważnie to piękna robota 👏👏 mnie na razie nawet taki krzyżak nie wychodzi prosto
Wszystko z czasem będzie wychodziło prosto. A jak nie to też nic się nie stanie :-)
a chciałbym zapytać czy taką piłę jak w filmie pociąłeś jest sens ostrzyć czy jednak te marketówki poprzez to że ich zęby są hartowane nie nadają się do ostrzenia ?
Normalnie to było tak: Kościół, strzelnica, schabowy. Teraz jeszcze można w ta tradycje dopisać film od Łukasza 😆😉
Łukaszu "przez Ciebie" wyposazylem swój garaż w Metabo hc260 i w tym miejscu chciałem ci podziękować za tamten film. Poprostu niesamowite jaka mam teraz frajdę i jak moje projekty przyspieszyły :) i masz absolutną rację, najpierw nauka zasad na ręcznych narzędziach a później elektronarzędzia i dopieszczanie ręcznie. Najlepsze w tej Metabo jest to że jest ciężka i stabilna ale równocześnie mobilna. Łapiesz ja za te rączki i jak z rączką wyjeżdżasz na ogródek :p
Pozdro !
Miło wspominam tę maszynkę :-)
Dzień dobry, czy znajdzie się test dłut dnipro m :) ?
Aj po raz kolejny się rozczarowałem czemu ten film taki krótki...😅
To nie film krótki tylko szybko się ogląda :-)
Gdzie się podziewasz Druhu ?
Wielebny - jestem cały czas. Po rostu miałem sporo zajęć w innej rzeczywistości ale wracam niebawem. Z filmem wracam oczywiście...
kurcze jak widzę tą kątówkę bez osłony tarczy to mnie oczy bolą ;)
Ja również całe życie zachodzę w głowę skąd w ludziach taki popęd do ryzyka. Szczególnie że po stronie zysków nie ma praktycznie nic.
✌️
ilekroć robisz długie nacięcia piłą ręczną jestem pod wrażeniem jak równo ci to wychodzi, to naprawdę jest trudna sprawa utrzymać równą linię cięcia. A projekt mega mi się podoba.
Hej, super kontent, chciałoby się oglądać częściej Twoje filmy :) Czy jesteś w stanie polecić preparat którym mogę zabezpieczyć drewno świerkowe? Chciałbym zachować oryginalny kolor.
Niestety nie pomogę - nie jestem specjalistą
Hej, czy da radę zrobić kiedyś odcinek dot. Klejenia i obróbki forniru?
Pewnie. Ale na razie nie mam pomysłu na film o tym temacie.
Samo dobre:)
Даа интересная приспособа.
"Imak boczny" gdzie mogę to dostać jeśli jest jeszcze produkowane. Nie umiem znaleźć
Na dictum.com albo finetools
Może ciut nie na temat ale czy słyszał pan może o strugach wzoru krenov? Zdają się niezwykle proste w budowie🤔
Słyszałem i nawet budowałem
Co to za literatura niemieckojęzyczna? Ogólnie jakie książki w tym języku byś polecił?
"Lechrbuch fur Tischler" - F. Walkling 1951r
Powiedz, skąd ty bierzesz te klasyczne narzędzia? Znalazłeś jakiś stolarski antykwariat?:😊
Rozglądam się za różnymi ciekawostkami. Czasami leżą na półce przez lata zanim znajdę dla nich zastosowanie...
Może pokażesz warsztat i sprzęty jakie masz
na wiosnę planuje kupić nowy garaż ocieplić i zrobić warsztat. Bardzo lubię narzędzia ręczne i nawet nie zdawałem sobie sprawy z takiego urządzenia jak w 9:09 co to jest i jak się to nazywa, to pierwsze pytanie
a dwa jakie pan poleca strugi chodzi mi o dzisiejsze
Odpowiem za pana Łukasza: jest to ukośnica (ręczna) lub przycinarka ukosowa.
@@Becisz raczej ciężko po nagraniu stwierdzić długość piły a ta wygląda na większą niż oferowane na rynku.
Znalazłem max 80 ale ta chyba jest wieksza?
Nadal w sprzedaży - cena powala, ale nadal Ulmia produkuje ten sam model. IDENTYCZNY. 80 lat później :-)
@ znalazłem ale połowy wypłaty no nie zapłacę za to. jakieś alternatywy??
Taka była piękna czerwona płatnica, musiała się poświęcić 🤪 Fajny patent na kliny👍 jak wszystko zresztą co tu prezentujesz na kanale.
Pozdrowienia dla Ciebie Łukasz i wszystkich widzów.
Pozdro wióryzdechy
Świetny film ,świetne idee, jednak że nie było otworu/miejsca na kołek na wysokości imadła w strugnicy? Noooo nie 👻, nie rozumiem tego braku.
Hmmm...nie kumam o jakie miejsce chodzi konkretnie.
@ W prawej nodze, otwór na kołek żeby wesprzeć np długą deskę trzymaną w imadle. Chyba że to jakieś "nielegalne", nie znam pewnych zasad i być może grzeszę 👻😉
@@ghostanddiy A co z deskami np. 1 m?
Czy mógłby Pan podpowiedzieć jak pozbyć się korników ze starych narzędzi stolarskich. W moim przypadku to strug zdzierak. Albo zapobiec dalszemu niszczeniu. Pozdrawiam.
Hej No ostatnio robiłem drabinę na moim leg vise i taki pomocnik przydałby się strasznie, elegancki jak zawsze :) ❤co do tokarki rozumiem cie, żeby kupić już tokarkę to trzeba porządna a to niemałe pieniądze No i dodatki dłuta itp. Inna branża wręcz, aleee może zajmiesz się tokarka z drewna ? Typu pole lathe albo ta z kołem znając ciebie wgryzlbys się w temat mocno i może wyczailbys coś oryginalnego w tym. Przy okazji mialbys tokarkę. Mi bardziej do branży partaczy z lasów kent niż do mistrzów w cechach a oni mogli używać czegoś o wiele bardziej wyrafinowanego niż na przykład tokarki prezentowane przez kolegów follansbee? Czy WBywright
"Pomocnik" - nie pomyślałem, ale rzeczywiście spotkałem się z taka nazwą banknechta wcześniej. Jaki rejon Polski?
@ szczerze? Banknecht za trudne było, dlatego wymyśliłem pomocnika, rejon wiocha na prowincji czyli stare kurowo stal gorzow a u ciebie falubaz, ale teraz psż poz, “żużluje calypso golęcin”
@ Co z tematem tokarek ? Coś myślałeś ?
@@kornelmoleda nie mam miejsca na razie
@@kornelmoleda hahaha...ja nie jestem żużlowy chociaż wychowałem się w cieniu Andrzeja Huszczy
gruby film się szykuje ze taka przerwa ? 😬
Grube akcje to ja mam ciągle. Teraz niestety zero czasu na jutuba. Wrócę niebawem, ale teraz muszę popracować zawodowo.
Czy ta stara (ta polska) książka o stolarstwie jest na cyfrowej Polonie? Jaki ma tytuł. Z góry dzięki za przypomnienie.
Jest do znalezienia w wersji cyfrowej na grupie FB - link w opisie pod filmem "Stolarstwo" S. Górecki
@ Dzięki. Pennndinggg :)
Ile czasowo zajmuje Ci wykonanie całej produkcji(wideo)?
No jak to…pół godzinki 🤥 A tak na serio to ok 2 tyg
To mają być długie deski? To żart?
👍
Jest prosta małżeńska definicja chwilki. Jeśli żona chce czegoś od ciebie a ty mówisz "za chwilkę", to jest to ok. 1ms. Jeśli natomiast żona oznajmia, że wróci za chwilkę, to jest to przedział czasowy od 1 godziny do nieskończoności 😂
😂😂
Z tą ilością kleju na obu elementach to ta chwila musiała by trwać pół dnia. Ja nie wiem o co chodzi z tym zalewaniem klejem drewna. Przecież jak dociskasz elementy to i tak wypływa. Tak to ja sugerowalem aby odczekać chwilkę. Sugerowałem też aby nie lać tyle kleju. Pozdrawiam
Haha - znaleziony! Czekałem i czekałem...zawsze leję tego kleju za dużo :-)
@ witam. Nie miałem na celu czepiać się o ilość kleju. Każdy leje ile chce. Ja tam nie lubię jak mam wszystko w nim utytłane. Co do chwili. Chodzi o to aby woda z kleju odparowała czy też wsiąkła w drewno w takim stopniu aby ów klej zrobił się gęstszy. Ja zazwyczaj wypalam fajkę 😄. Więc przyjmijmy, że ta chwila to 5 minut.
A Pan klei białym czy butaprenem?
Cieniutko kleju plus 5 min. na podsychanie..🤔
Ciekawa technika,chyba spróbuję co by zobaczyć jak wygląda taka spoina
@@wdrewnowziety5271 kleiłem kiedyś na rakol ale ostatnio zauważyłem, że czasem lubi puścić. Teraz kleje na soudal. Czasem express , ale zazwyczaj zwykły. Nie doprowadzm do wyschnięcia kleju przed ściskaniem więc trzyma tak samo mocno. Głównie chodzi o to aby klejone elementy nie tańczyły. Pozdrawiam
Łukasz a od czego jest ta stopa?
Imak boczny. Trza było mieć takie dwa - jeden w tylny zacisk, drugi w otwór w blacie strugnicy i można było strugać np. boki szuflad
@czyli takie długie, boczne imadło.. fajne!
✌️
Lukasz jedno glupie pytanie - czy nie wystarczyloby zrobic otworow w nodze stolu, ktore przyjelyby Twoj zabytkowy podtrzymak? Oczywiscie to rozwiazanie byloby mniej sexowne filmowo, ale za to ograniczyloby ilosc miejsca potrzebnego do trzymania przydasi😉
A co z krótszymi elementami?
@ na to nie wpadlem. Krotkie sie powinny utrzymac w samym imadle, ale srednia dlugosc faktycznie moze wymagac pomocnika. Z pewnoscia jest bardziej wszechstronny i daje wieksza elastycznosc👍
Ogólnie to wolę strugać na blacie strugnicy@@tomaszkaczynski1233
Mojemu tacie ten pachołek pomagał przy struganiu kantów drzwi lub okien.
od tego właśnie był@@mariuszfras6426
Hej. Ten kanał jeszcze żyje?
Żyje
Fajny film, ale fascynuje mnie mnogość otworów w tym podnóżku. Przecież do tego imadła będzie tylko wykorzystywany ten ostatni.
A gdybym wyrównywał krawędź drewnianych drzwi?
@ a faktycznie, dziękuję za odpowiedź :)
Spoko - to jest rozwiązanie stosowane bardzo szeroko, kiedyś powszechnie. Nadal niezastąpione w zakładach renowacji starych mebli...widziałem na własne oczy :-)